Nederland niet tegen plaateen tactische kernwapens Cyras Yance berispt Andrew Young Uitnodigingen de deur uit Vice-premier van Israël zoekt steun in de Verenigde Staten Nachtmerrie werklijkheid Extra: Libelles Schoolschrift. Van der Klaauw: Wij zullen goede bondgenoten zijn 'n Ei hoort erbij /OENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 (Van onze correspondent) ERUZALEM - De Israëlische vi ce-premier Jadin is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken om bij het Amerikaanse publiek steun te verkrijgen voor de Israë lische politiek, vooral waar het gaat om het afwijzen van contac ten met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Jadin zal in Amerika voor de televisie ver schijnen en ontmoetingen met vooraanstaande journalisten hebben. De reis van Jadin is vervroegd naar aanleiding van de ernstige me ningsverschillen tussen Israël en Amerika over de voortzetting van de vredesonderhandelingen en de Amerikaanse pogingen Pale- stijnen bij de besprekingen te be trekken. Het bericht over de ontmoeting tussen de Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Young, en de PLO-afgevaardigde Terzi heeft in Jeruzalem opnieuw de gemoederen in beweging ge bracht. In Israël wordt deze ont moeting beschouwd als een zo veelste teken van Amerikaans- Palestijnse toenadering, al be stempelde het Amerikaanse Sta- Over gesprek met PLO-man WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren de Ame rikaanse permanente verte genwoordiger bij de Verenig de Naties, Andrew Young, een standje gegeven omdat hij zonder toestemming een gesprek heeft gehad met een Vertegenwoordiger van de PLO, in juli in New York. De omstreden ambassadeur was niet voor de eerste keer middelpunt van een diploma tieke rel, nadat de Israëlische regering over het onderhoud protest had aangetekend bij de regering in Washington. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken, Tom Reston, zei gisteren op een persconferentie: "De minister (Vance) heeft van morgen een onderhoud ge had met ambassadeur Young en heeft zijn ongenoegen over het onderhoud en de wijze waarop het heeft plaatsge vonden, kenbaar gemaakt". Young heeft maandag tegen zijn Israëlische collega bij de Verenigde Naties, Jehuda Blum, gezegd dat zijn gesprek met Zehdi Labib Terzi, waar nemer van de PLO bij de vol kerenorganisatie op 23 juli, "geheel vrijblijvend" was en niet over politieke zaken was gegaan. "Ambassadeur Young trad ei gener beweging en zonder er toe gemachtigd te zijn op, toen hij zijn gesprek met Zehdi Labib Terze hield", al dus Reston. Hij zei dat Young aanvankelijk tegen het ministerie had ge zegd dat het gesprek met de Palestijn toevallig was ge weest en dat geen zaken van belang aan de orde waren ge weest. Maar gisteren, had hij in een nader gesprek zijn le zing gewijzigd. Young had op het ministerie gezegd dat hij wist dat Zehdi Labib Terzi ten huize van de ambassadeur van Koeweit zou zijn toen hij zich er op 26 juli vervoegde en dat gespro ken was over het uitstel van het Palestinadebat in de al gemene vergadering. Maar, zei Reston, Youngs ei genmachtig contact heeft op geen enkele wijze de Ameri kaanse politiek jegens de PLO gewijzigd. Deze politiek staat geen diplomatieke toe nadering van enige aard met de PLO toe, zolang de organi satie Israëls bestaansrecht niet erkent. Aan Reston werd gevraagd, of Vance nog wel vertrouwen in Young had nu gebleken was dat deze het ministerie in eer ste instantie onjuist had geïn formeerd. Hij antwoordde: "De minister is nog steeds van mening dat de heer Young een bekwaam vertegenwoordiger van de Verenigde Staten is". Op een vroeger tijdstip gisteren had de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Dajan, de Israëlische ambassadeur in Washington opgedragen uiting te geven aan Israëls 'grote spijt' en ver rassing over het gesprek. Woordvoerder Reston zei dat hij betreurde dat de verkla ring die hij maandag over het onderhoud tussen Young en de PLO-vertegenwoordiger had afgelegd, onjuist was. In de lezing die hij gisteren gaf, waren de duur van het onder houd, de dag waarop het plaats had en het aantal per sonen dat aanwezig was, ver anderd. Het onderhoud had een half uur geduurd en niet een kwartier, het had drie dagen later plaats dan aanvankelijk bericht en aanwezig was ook geweest de Syrische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Hammoed el-Chefi. ADVERTENTIE Straks gaat weer de bel voor de volgende ronde - of is 't voor uw kind de eerste? Véél informatie en tips voor moeders van scholieren en scholiertjes. In Libelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 te Department het gesprek als „toevallig". Waarnemers wijzen erop dat de ontmoeting op 23 juli plaats vond, vier dagen voor de Veilig heidsraad zich over een door Koeweit ingediende resolutie over de Palestijnse rechten zou hebben moeten beraden. Vlak na het begin van de zitting besloten de VS. Koeweit en de PLO geza menlijk het debat een maand uit te stellen, om de VS in de gele genheid te stellen naar een for mule te zoeken waardoor het een dialoog met de PLO kan aan gaan. De VS hebben zich in 1975 aan Is raël verplicht de PLO niet te er kennen, zolang deze organisatie het bestaansrecht van Israël niet erkent en VN-resolutie 242 niet aanvaardt. De PLO daarentegen neemt alleen genoegen met een formule waarin het Palestijnse recht op zelfbeschikking en de rechten op een eigen staat wor den erkend. Op dit punt zijn in feite de onoffi ciële contacten tussen de VS en de PLO in een impasse geraakt en zou Amerika het liefst het debat over de Palestijnse rechten wil len uitstellen. Hoewel het bezoek van Jadin aan Amerika een privé-karakter draagt, wil Israëls vice-premier ook besprekingen met regerings functionarissen voeren om een verdere toenadering van Ameri ka tot de PLO tegen te gaan. Daarnaast zal hij ook gesprekken voeren met joodse leiders, om via de joodse lobby druk op Was hington uit te oefenen. Het is geen toeval, dat juist Jadin voor deze taak is uitgezocht, om dat hij als gematigd bekend staat en ook een zekere prestige geniet in academische kringen in Ame rika. Bovendien is Israëls minis ter van buitenlandse zaken Dajan nog herstellende van een operatie aan zijn stembanden, die hij het afgelopen weekeinde heeft on dergaan. In een toespraak voor de parlemen taire fractie van de Likoed trok Dajan fel van leer tegen de wen ding in het Amerikaanse beleid. Dajan verklaarde dat het voor naamste doel van de Amerikanen en de Egyptenaren in de autono- mie-onderhandelingen is de Pa- lestijnen in de besprekingen te betrekken. Hij stelde dat de Ame rikanen naarstig zoeken naar een rechtvaardiging voor zo'n PLO- deelname. Dajan zei dat er op het punt van Palestijnse afvaardi ging volledige overeenstemming bestaat tussen Amerika en Euro pa, ea dat Israël vooral grote problemen heeft om begrip voor haar standpunt te vinden bij de landen die Unifil-strijdkrachten in Libanon hebben.s Het besluit van de Nederlandse re gering om geen maatregelen te treffen tegen de Arabische boy cot, wordt in Israël gezien als een direct gevolg van dit groeiend onbegrip voor Israëls positie. „Het Israëlische verzoek tot het treffen van zulke maatregelen is in de wind geslagen", aldus Is raëlische functionarissen. SALINAS (AP) - Twee uur lang heeft de 18-jarige Dora Mata in haar eigen bed bekneld gezeten, nadat een vrachtwagen haar huis was binnen komen rijden. Dora kwam er na het hachelijk avontuur vanaf met wat breuken en inwendige kneuzingen PARIJS - Meer dan 900 oudere mensen volgen elke dag colleges aan de open universiteit van Parijs. Er worden sinds 16 juli specia le zomercursussen gegeven, die gretig aftrek vinden. BONN (ANP) - Nederland zal zeker een goed bondgenoot blijven wanneer de gehele Noord- atlantische alliantie een besluit heeft genomen over de invoering van nieuwe tactische kern wapens om de dreiging van de Russische SS-20 raketten het hoofd te bieden. Voor conferentie over Zimbabwe-Rhodesië (Van onze correspondent) LONDEN, JOHANNESBURG - De Britse regering heeft gisteren de direct bij het Rhodesië- conflict betrokken partijen uit genodigd voor een conferentie die een einde moet maken aan de gewapende strijd en Zimbabwe- Rhodesië een nieuwe grondwet moet geven. Voor de bijeenkomst, die 10 sep tember in Londen moet begin nen, zijn uitgenodigd de beide leiders van de verzetsbeweging Patriottisch Front, Robert Mu gabe en Joshua Nkomo, en de premier van de huidige omstre den zwarte-meerderheidsrege- ring in Zimbabwe-Rhodesië, bis schop Abel Muzorewa. De conferentie zal worden geleid döor de Britse minister van bui tenlandse zaken Lord Carring- ton. In de uitnodigingen aan Mu zorewa en het Patriottisch Front wordt voorgesteld tijdens de con ferentie een staakt-het-vuren in acht te nemen. Hoewel de regering-Muzorewa- Smith officieel vandaag bijeen komt om te beslissen of de uitno diging wordt aanvaard, staat het vrijwel vast dat Muzorewa aan het hoofd van een 12 man sterke delegatie naar Londen zal ko men. Ook de beide leiders van het Patriottisch Front, Mugabe voor op, hebben zich gematigd posi tief uitgelaten over het Britse voorstel, dat werd gelanceerd tij dens de afgelopen Gemenebest conferentie in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Mugabe her haalde gisteren in Maputo, de hoofdstad van Mozambique, zijn eis dat de strijdkrachten van het huidige regime in Salisbury ont bonden moeten worden en ver vangen door de troepen van het Patriottisch Front. Muzorewa heeft deze voorwaarde al ver schillende malen „onaanvaard baar" genoemd. De leider van de Zapu-vleugel in het Patriottisch Front, Joshua Nkomo, houdt vooralsnog dui delijk slagen om de arm. Tijdens een recent bezoek aan Roemenië verklaarde hij nog geen definitie ve beslissing te hebben genomen. Nkomo's besluit zal zeker wor den beïnvloed door de uitkomst van de gesprekken die hij mo menteel met Oosteuropese lei ders voert. Een andere zwaarwe gende factor vormen de frontlijn- staten; Tanzania en Zambia zijn vóór deelname van het Patriot tisch Front aan de besprekingen in Londen; Mozambique en An gola hebben tot nu toe geen enkel commentaar geleverd op de Brit se plannen. Waarnemers menen dat deze te rughoudendheid wordt ingege ven door de vrees dat de Britse voorstellen beogen het Patriot tisch Front diplomatiek uit te schakelen. Een eventueel „nee" van het Front tegen de conferen tie of tegen daar op tafel gebrach te voorstellen, zou de weg vry maken voor de geplande nieuwe verkiezingen onder Brits toe zicht, maar zonder deelname van Nkomo en Mugabe. Een nieuwe regcnng-Muzorewa zou op die manier kunnen rekenen op de steun van de (Afrikaanse) Geme- nebestlanden, die immers in Lu saka overeenstemming bereikten over de Britse plannen. Dit heeft minister Van der Klaauw gisteren in Bonn verklaard na ge sprekken met zijn Westduitse collega Hans Dietrich Genscher over onder andere het in gebruik nemen van modernere tactische kernwapens door de NAVO- strijdkrachten. West-Duitsland wil dat indien tot invoering van moderne wapens wordt besloten, deze niet alleen op het grondge bied van de Bondsrepubliek maar ook in de Beneluxlanden worden gestationneerd. Maar minister Genscher heeft, al dus Van der Klaauw, in de ge sprekken zeer sterk de nadruk gelegd op de ontwapeningsas pecten van dit probleem. Wordt tot invoering van de nieuwe wa pens besloten, dan mag een aan bod aan de Sowjet-Unie om over wapenbeheersing te onderhan delen niet een soort doekje voor het bloeden zijn, maar moet een dergelijk aanbod een zeer reële inhoud hebben. Werkgroepen van deskundigen uit alle NAVO-landen die zowel de modernisering als de ontwape ningsaspecten bestuderen zullen eind volgende maand, begin ok tober, verslag uitbrengen. Deze vérslagen zullen worden bespro ken in de "nuclear planning group" van de NAVO, en drie weken later, op 15 december in Brussel, zullen de ministers van defensie waarschijnlijk een be sluit nemen. De regering stelt zich voor, de inhoud van de rap- Ontsmetting kerncentrale HARRISBURG (ANP) - De Ame rikaanse commissie van toezicht op de nucleaire industrie, de Nuclear Regulatory Commission (NRC), heeft een nieuw, nog on beproefd systeem aanbevolen voor de ontsmetting van het radioactieve koelwater uit de kerncentrale Three Mile Island bij Harrisburg, de centrale die in maart van dit jaar werd getroffen door het ernstigste ongeval tot dusver uit de geschiedenis van de kernenergie in de Verenigde Sta ten. Het is de bedoeling met behulp van het systeem, Epicor II genaamd, eerst het water te ontsmetten dat zich in opslagtanks in het hulp gebouw van de centrale bevindt. porten intensief met de betrok ken kamercommissies te bespre ken. Nederland zal een besluit van het gehele bondgenootschap over de strategie die mede is gebaseerd op het al dan niet invoeren van modernere tactische kernwapens eerbiedigen. De vraag waar deze wapens moeten worden opge steld is, aldus Van der Klaauw, een tweede probleem, "maar Ne derland zal een goede bondge noot blijven". Uit <Jeze opmerkingen zou men kunnen opmaken dat Nederland zich niet aan zijn verplichtingen zal onttrekken indien op strategi sche en militair-technische gron den het stationeren van wapens als de cruise en de Pershing-2 ra ket op Nederlands grondgebied wenselijk zou blijken. In Den Haag lijkt bovendien begrip te bestaan voor de politieke be zwaren van dc Westduitse rege ring tegen een "Alleingang". Het feit dat de Sowjet-Unie in het ge heel niet heeft gereageerd op het aanbod van president Carter, het in produktie nemen van de neu tronenbom uit te stellen in ruil voor bepaalde Russische conces sies is een sombere zaak n ontwikkeling die het >wwindm van harde middelen noodzakelijk kan maken. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9