Scaling in verkoop valt mee Mogelijke afsluiting Scheluwbrug S" JNieuwbouw- Kplan van Roomburg ZAKEN- NIEUWS Tevreden bewoners in Mors- kwartier Gezelligheidsaspecten staan voorop bij het Vrouwenwerk Merenwijk eidse platenhandelaren: "Niet meer dan tien procent de Leidse platenhandelaren 17 Volle platenrekken bij de lift LEIDEN - De grammofoonplatenbranche maakt een moeilijke periode door. Dat geldt voor ons land maar ze ker ook voor de overige Westeuropese landen en vooral voor Amerika. LEIDEN - De Leidse hockeyclub "Roomburg." is van plan om op j, te het terreinen'complex aan de Ka- 1. te. naalweg een nieuw clubhuis en kleedaccommodatie te bouwen. Gt £)e huidige bebouwing dateert uit 1955 en moet vervangen wor- den. De kosten van de nieuw- tel bouw worden geraamd op een bedrag van 400.000 gulden. Van rum dat geld zal een kwart miljoen worden besteed aan het clubhuis 't 43 en een bedrag van 120.000.- aan de kleedruimten. Resteert nog een bedrag van 30.000 gulden waarvooreen bergingsruimte ten behoeve van de schoolsport en 'er- verenigingen wordt gebouwd. pe.r Van de totale investering zal - als de JjT Leidse raad daarmee akkoord gaat - een bedrag van 135.000.- voor rekening worden genomen door de gemeente. Bovendien zal de gemeente een lening van twee jJU" ton garanderen die de hoc keyclub wil afsluiten bij de Leid se Spaarbank. Uit eigen midde len zal de vereniging een bedrag van 65.000 gulden op tafel kun- <e'- nen brengen. de Bekneld geraakt LEIDEN - Met inwendig letsel is in- gisteren een 21-jarige inwoner van Bunsschoten naar het Aca- 41 demisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Hij was bij het lossen van een vrachtauto op de Sophia- straat bekneld geraakt tussen de L loskraan en een betonnen plaat. Aan het Utrechtse Jaagpad 76a is op 1 juni 1979 "Weco" gevestigd, im- en export van schuimplastic. De firma was gehuisvest aan de Morsweg 226. Automobielhandel De Bruin is op 5 juni 1979 vertrokken van de Oude Vest 79 en is gehuisvest in Leiderdorp. Het voegersbedrijf (in onderaan neming) van D. Pardon aan de Kiekendiefhorst 137 is op 1 mei 1979 opgeheven. ft Aan Haarlemmerstraat 36 werd op 5 juli 1979 bloemen- en plan- tenshop "Fleurie" geopend. De teruggang in de platensector, die een omzetdaling van 15 tot 20 procent tot gevolg zou hebben, wordt geweten aan de tegenval lende resultaten van de disco-ra ge. het voortdurend toenemende gebruik door vooral jongeren van onbespeelde cassettebandjes en, uiteraard, de beroerde sitiuatie waarin de wereldeconomie zich bevindt. Panieksituatie Op de Amerikaanse platenmarkt is er op dit moment zelfs sprake van een panieksituatie. Zo erg is het in ons land nog lang niet. Lande lijk gezien blijkt de situatie in Leiden nog vrij gunstig te zijn. Omzetdalingen van 15 tot 20 pro cent worden door de verschillen de Leidse platenhandelaren una niem tegengesproken. Dat er daadwerkelijk van een omzetda ling sprake is wordt evenwel niet ontken "Maar", zo stelt Rutgerd Horsman, filiaalhouder van de "El- pee"-vestiging aan de Vismarkt, "dat is in de zomermaanden altijd Het kantoor van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond is in juli van Leiden verplaatst naar Leiderdorp. De winkel in damesmode "Mo nique" aan de Doezastraat 28 hield in juni haar opheffingsuit verkoop. Aan de Brahmslaan 16 is in juli een filiaal van "Het Wapen van Zoeterwoude", winkel in rijwie len, bromfietsen en elektrische apparaten, gevestigd. Na renovatie Mevrouw A. van Disseveld één van de bewoonsters van de verbouwde woningen ontvangt haar huissleutels van drs. Post. LEIDEN - "We hebben be taalbare woningen nodig". Dat zei gisteren wethou der Tesselaar tijdens de of ficiële overhandiging van de vijfde wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1 L. Mooybroek 2280 gram (25 stuks), 2. T. Kneyber 2240(24), 3. C. Schouten 2200 (28), 4. H. Jansen 2200 (27), 5.Chr. Schouten 1970 (23), 6. J. Jan sen 1730 (24), 7. B. Honsbeek 1710 (19). 8. A. Hogervorst, 9. Hen.Schouten 1500(19), 10. K. Schouten 1400 (19). Agenda Viswedstrijd De Stichting Meerburg organi seert zaterdag een viswed strijd voor de jeugd tot veer tien jaar. De deelnemertjes moeten zich om acht uur 's ochtends verzamelen bij het Utrechtse Jaagpad ter hoogte van de Leiderdorpse brug. De wedstrijd duurt van half ne gen tot elf uur en er wordt ge vist op lengte. Het aas is vrij. Opgeven moet men zich voor vrijdag via telefoonnummer 071-122521 (clubhuis Matillo, Zaanstraat). Duivensport PV ''De Reisduif' hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Essen. In con cours 305 duiven. De uitslag was: l.P.Mooten,2,4,9.S.v.d. Hoven, 3. C. Strik, 5. W. Kop, 6. W. Tolboom, 7. G. Pardon, 8. W.v.d. Hoogt, 10. J .Straathof Verder was met 176 duiven gevlogen vanaf St. Dizier. De uitslag was: 1. W. Hartevelt, 2,4,9. P. Mooten, 3,6,7,10. W. Kop,5. W.v.d.Hoogt,8.0.Ko- vacs en Zn. Hengelsport HSV "De Sportvrienden" hield Morgen is er aan vakantieacti viteiten het volgende te doen: Vrolijcke Arke, terrein Ge dempte Trekvliet -10 uur Ver trek voor speurtocht in Kat- wijkse duinen. Op Éigen Wieken, Valkenpad 2 - Speciale activiteit 14 uur. Zevensprong, Bemhardkade 35 - Film 'tekenfilmfestival' 10-12 uur, zwemmen in Zijl 14-16 uur. Leidse jeugdvakantiebezighe- den - Film 9 uur. Groenoord, Musschenbroekstr 25 - Tocht naar Jeugddorp 10 Morschwijck, Topaaslaan 19 - Spelletjes 10-1130: strand wandeling (8-12 jr.) 1830-21.30 uur. Tamboerijn, Valeriusstraat 73 - Dropping (vanaf 15 jr.) 22.30 uur. Volkshuis, Apothekersdijk 33 - Speeltuin 10-12 uur. Klein Matilo, Zaanstraat 126 - Tocht naar Linnaeushof 10-16 Mierennest, Morsweg 59 - Crè che 9-12 uur, bejaardensoos 14-17 uur. De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Film 1030 uur, rolschaats- en skateboardwedstrijden 14 de sleutels voor de wonin gen die zijn gerenoveerd in het Morskwartier. Deze uitreiking vond plaats in de Maranathakerk in de Morswijk. Tesselaar verving de wethouders Verboom en Waal die beiden wa ren verhinderd. Het ging in totaal om de renovatie van 200 wonin gen, maar er konden er tot nu toe 120 van worden gerealiseerd. De heer Streefland (directeur van de Leidse Woningstichting) zei dat de plannen voor de overige 80 woningen waarschijnlijk midden augustus bij B en W van Leiden zullen worden ingediend. Met de renovatie werd in april be gonnen. Vóór de bouwvakvakan tie konden de bewoners hun huis weer betreden. De reacties waren erg positief. De bewoners hadden het voor elkaar gekregen dat ze een nieuwe keuken mochten bouwen die buiten de tot dan toe bestaande behuizing viel. Dit is gekomen volgens de diverse sprekers door de uitstekende samenwerking met de Leidse Woningstichting en de provincie Zuid-Holland. Ook de bewo- die direct nadat de plannen tot renovatie bekend gemaakt werden werd opgericht heeft haar taak goed gedaan. Me vrouw Noordman de voorzitter van de LWS zei dat mede daar door deze renovatie in zo'n goede harmonie is gegaan. Zij deed te vens een beroep op drs. Post (hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in de pro vincie Zuid-Holland) om de tach tig andere woningen zo snel mo gelijk te renoveren. "Ik hoop dat "de trein van de renovatie" mag blijven doorlopen" aldus me vrouw Noordman. Volgens de heer C. Streefland (di recteur van de Leidse Woning stichting) was deze verbouwing uniek voor Leiden. "Het was de eerste keer in Leiden dat er na oorlogse woningen werden gere noveerd. Men had hiertoe beslo ten nadat was gebleken, dat de onderhoudskosten van de wo ningen zo hoog opliepen dat het niet meer rendabel was. De 120 huizen die nu gerenoveerd zijn hebben nu in elk geval tevre den bewoners. Het wachten is vooralsnog op de overige 80 woningen. het geval. Misschien dat de daling deze zomer wat extreem was maar het ergste is nu toch achter de rug. De laatste weken loopt het bij ons tenminste al weer een stuk beter, ik heb het idee dat we weer in de lift zitten". Dezelfde mening zijn ook de pla tenhandelaren Gé Hofenk, Nick de Tombe en de bedrijfsleiders van de platenzaken Peltenburg, Capi Lux en Disco-Danser toe gedaan. Zij schatten trouwens dat de omzetdaling in de afgelo pen maanden niet meer dan 10 procent is geweest. Scheef beeld Volgens de bedrijfsleider van Dis co-Danser geeft het landelijke percentage van 15 tot 20 procent een scheef beeld als gevolg van de bijzonder slechte situatie in het zuiden en noorden van het land. De oorzaak daarvan is naar zijn mening gelegen in het feit dat het genre muziek dat daar in hoofdzaak wordt gekocht, het Nederlandstalige lied, op de ra dio nauwelijks aan bod komt. Platenhandelaar De Tombe, wiens zaak als speciaalzaak op het ge bied van klassieke muziek en jazz kan worden beschouwd, noemt nog een andere oorzaak voor de omzetdaling in de platenbranche. Hij zegt: "De markt wordt de laatste tijd overspoeld met aller hande troep zoals die Travolta en dat "Grease-gedoe". Die troep maakt vele mensen schichtig en zorgt ervoor dat het publiek met een wijde boog om de platenza ken heenloopt". Gé Hofenk wyst nog een andere re den aan. Volgens hem is er sprake van een zogenaamde wildgroei in de platenwereld die de markt da nig verpest. Hofenk: "Veel zaken werken met Amerikaanse en Ca nadese persingen. Massaproduk- ties die daardoor goedkoper maar ook kwalitatief minder zijn en voor een lage prijs op de markt worden gegooid. Bovendien heb je dan ook nog de zogenaamde "cut-outs", afgekeurde partijen die helemaal voor een spotprijs aan de man worden gebracht". Keurmerk Hofenk is een van de platenwinke liers die het voorstel toejuichen dat onlangs door voorzitter H. Kellerman van de Nederlandse Vereniging van Grammofoonpla ten Detailhandelaren (NVGD) is gelanceerd. Kellerman pleit voor een "keurmerk", zoals dat bij sla gerijen het geval is, voor platen zaken die bewezen hebben kwali teit te leveren. Rutgerd Horsman ziet een derge lijk initiatief niet zitten. Hij stelt "Wie zegt mij dat zo'n keurmerk een echt waarmerk voor kwaliteit is. Een plaat van 30 gulden kan namelijk kwalitatief stukken slechter zijn dan een van een tien tje". De uithaal van Hofenk naar de pla tenzaken die met "cut-outs" werken noemt Horsman tamelijk hypocriet. "Laten we elkaar nu niet voor de gek houden", zo zegt hij, "immers driekwart van de platenhandelaren werkt met goedkope persingen. Je bent za kenman of je bent het niet". De bedrijfsleider van de Leidse vestiging van Disco-Danser kan met Hofenk meevoelen. Hij zegt "Het is natuurlijk sneu als jij een plaat van Bob Marley voor 25 gulden in de etalage hebt liggen die bij "Jan op de hoek" voor ne gen gulden te krijgen is. Het is nu eenmaal aantrekkelijk om die goedkope persingen in de winkel te hebben liggen en een groot ge deelte van het platenkopende publiek vindt het kennelijk niet erg om een iets kwaliteitarmer produkt te kopen. Dan ben je toch gek als je daar geen gebruik van maakt". Het is de laatste dagen al vaker in deze rubriek naar voren gekomen dat in de Merenwijk nogal wat mensen tamelijk geïsoleerd leven. Vooral in het beginstadium toen er nog nauwelijks voorzieningen waren, zoals een buurtcen trum en hulpverlenende in stanties, en met name in het flatgedeelte (de Slaaghbuurt) was dat sterk het geval. Niet alleen gezinnen van bui tenlandse werknemers leven een geïsoleerd bestaan maar dikwijls ook huisvrouwen. Over deze eerste groep heeft zich inmiddels de Werkgroep Begeleiding Buitenlandse Werknemers Merenwijk ont fermd. Met de bedoeling de tweede groep, de huisvrou wen, de mogelijkheid te bie den er eens "uit" te kunnen is enkele jaren terug het Vrou wenwerk Merenwijk ont staan. Het vrouwenwerk wordt uitge voerd door een aantal vrij willigsters die verschillende activiteiten hebben ontplooid. In de beginperiode werden deze activiteiten in een kel derruimte aan de Arends horst gehouden maar tegen woordig maken de Meren- wijk-vrouwen gebruik van het buurtcentrum "Op eigen wieken". Jeanne van Asselt, contact vrouw van Vrouwenwerk Me renwijk: "In het begin lag het accent hoofdzakelijk op ge zamenlijk koffiedrinken en het houden van een kleding- beurs twee keer in het jaar. Toen we bij het buurtcentrum werden ondergebracht wer den de activiteiten langza merhand uitgebreid. Tegen woordig worden er VOS-cur sussen georganiseerd, zijn er praatgroepen, wordt er eens in de twee maanden een kran tje, het "Meervrouwen- nieuws", uitgegeven en is er bovendien op woensdag avond een vrouwensoos. We hebben hiervoor beumst de ivoensdagavond uitgekozen omdat er op deze avond dik wijls een voetbalwedstrijd op de televisie wordt uitgezon den. De naam vrouwensoos is gekozen om duidelijk het ver schil aan te geven met het vrouwencafé in de stad, wat voor sommige vrouwen nog altijd een beetje een vieze naam heeft". De doelstelling van het Vrou wenwerk Merenwijk is even simpel als duidelijk. Jeanne van Asselt: "Het gezelhg- heidsaspect staat bij ons voorop. Het geheel draagt een a-politiek karakter. Ons doel is vooral de huisvrouwen uit de Slaaghbuurt die de hele dag thuiszitten wat afwisse ling te bieden. Zwaar geboom over politieke aangelegenhe den hoeft voor ons niet. Aan de koffieochtenden zijn meestal wel praatthéma's verbonden maar deze handelen uitslui tend over maatschappelijke aangelegenheden zoals "ou der worden" en "de getrouw de vrouw in het arbeidspro- LEIDEN - De Scheluwbrug, één van de laatste twee draaibruggen in de Leidse binnenstad, gelegen tussen Herengracht en Oude Rijn, zal waarschijnlijk in de loop van de volgende maand voor alle autoverkeer worden afgesloten. Bij de dienst gemeentwerken is men er onlangs achter gekomen dat de conditie van de brug, met name door de strenge winterpe riode, dusdanig is verslechterd dat intensief autoverkeer over deze brug niet meer verantwoord Wanneer het college van B en W akkoord gaat met een voorstel van gemeentewerken zullen aan weerszijden van de brug paaltjes worden geplaatst zodat er alleen (brom)fietsers en voetgangers overheen kunnen. Met deze maatregel zal een conflict tussen gemeente en bewoners van de wijken Pancras-Oost en Maredorp over de verkeerssitua tie rond deze brug voorlopig van de baan zijn. Dit conflict was ge rezen naar aanleiding van het op stellen van een verkeerscircula tieplan in het bestemmingsplan voor beide binnenstadswijken. De werkgroep Pancras-Oost, waarin naast ambtenaren bewo ners en bedrijven -uit de wijk zit ting hebben, had begin dit jaar B en W geadviseerd eenrichtings verkeer in te stellen op de Heren gracht vanaf de Scheluwbrug richting Ir. Driessenstraat en op de Scheluwbrug zelf richting Ha venplein. Als reden hiervoor werd aangevoerd het grote aantal ongelukken op de kruising Scheluwbrug-Oude Rijn-He rengracht. Tot op heden onge lukken zonder persoonlijk letsel. "Maar", zo redeneerde de werk groep, "laten we niet wachten met het dempen van de put tot het kalf reeds is verdronken en tijdig de nodige veiligheidsmaat regelen inbouwen". Dit voorstel werd ondersteund door de pro jectgroep Maredorp. De gemeentelijke verkeerscom- missie besloot op 21 maart van dit jaar niet akkoord te gaan met dit voorstel, maar alleen in te stem men met de vaststelling van een Nu de Scheluwbrug waarschijnlijk zal worden afgesloten voor het autoverkeer is er in het conflict tussen bewoners en gemeente een plotselinge wending geko men. Leden van de werkgroep Pancras-Oost en de projectgroep Maredorp willen de ontwikkelin gen rond het bewuste kruispunt voorlopig afwachten. Wel hebben zij op een gisteravond gehouden vergadering besloten om via de inspraakprocedure voor het be stemmingsplan er bij de gemeen te op aan te dringen dat er alsnog eenrichtingsverkeer op de He rengracht wordt ingesteld. Het Vrouwenwerk Merenwijk functioneert volgens Jeanne van Asselt nog lang niet naar behoren. "Het wordt tijd dat we eens aan het evalueren slaan", vindt zij. "Het is gebleken dat er nog altijd geen continuïteit bestaat. Je ziet telkens weer andere vrouwen op onze activiteiten afkomen. Er is maar een klei ne vaste kern. Waar dat pre cies aan ligt weten we niet, dat zijn we nog aan het uit zoeken Misschien dat we onze aanpak enigszins moeten wijzigen. Het is best mogelijk dat er bij veel vrouwen in de wijk nog een soort drempel vrees bestaat. Sommige vrouwen zie je wel verschij nen als er iets speciaals, zoals cabaret of een feest, wordt georganiseerd maar daar blijft het dan bij". Het aanzien van het vrouwen werk zou in de Merenwijk volgens Jeanne van Asselt nog best wat kunnen worden ver beterd.Zij zegt: "Er doen in de wijk allerlei vreemde praatjes de ronde, b ij voor beeld dat je voor het bezoeken van de vrouwensoos lesbisch moet zijnEr is duidelijk nog veel onbegrip en onwe tendheid in de wijk. Vrouwen denken al snel dat zo'n soos of koffieochtend niets voor haar is en bl ijven zo'n beetje de hele dag binnen zitten. Op die vrouwen willen we ons juist richten. Niet op de vrouwen die geregeld met het vrou- S i WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3