Zoetemelk en Kuiper buigen voor harde wind OS verwerpt eis KNVB uitzending voetbalflitsen TRINKLER WINT TWEE ETAPPES GrA. „oodlass bereikt ereenstemming iet FC Den Haag Knetemann nu leider UITSLAG ÏSDAG 15 AUGUSTUS 1979 SPORT 7 (GPD) - De onderhande- iflelegaties van de NOS en de 'B hebben gisteravond in het f tcentrum van de voetbalbond eist wederom geen overeen- ming kunnen bereiken, vel de nieuwe voetbalcompe- het komend weekeinde van _l gaat, is het drie dagen voor anvang daarvan nog steeds •ker of voetbalwedstrijden op S5o en televisie kunnen worden ezonden. OS heeft gisterochtend het ;tel van de KNVB om voor het den van voetbalflitsen op to en tv een bedrag van 4 mil- joen gulden voor een periode van drie jaar op tafel te leggen, ver worpen. Met het tegenvoorstel van de NOS, een vergoeding van 3,5 miljoen gulden, kon de KNVB na een vier uur durende vergade ring niet akkoord gaan. Hoewel de onderhandelingen gis teravond voor intern beraad vier keer werden geschorst, moesten de delegaties zonder succes uit el kaar gaan. De KNVB wil eerst met zijn achterban, de clubs, de spelers en de oefenmeesters, over leggen alvorens opnieuw met de NOS rond de tafel te gaan zitten. Donderdagavond vergadert het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB met de besturen van de belangenorganisaties FBO (clubs), WCS (spelers) en WON (oefenmeesters), waarna diezelf de avond met de NOS opnieuw gepraat gaat worden. Vorige week vergaderde het be taald voetbal met de clubs over de eis, die aan de NOS moest ivorder voorgelegd. Voorzitter Eric Vilé na afloop van die bijeenkomst met de clubs: „We zullen de NOS een vergoeding van 4 miljoen gulden voor een periode van drie jaar vragen. Lager kunnen we echt niet gaan". Per brief werd de eis van de KNVB aan de NOS overgebracht en de raad van be heer van de omroep wijdde er gis terochtend een vergadering aan. De eis van de KNVB werd door de NOS afgewezen. Carel Enkelaar, voorzitter van de onderhande lingsdelegatie van de NOS, over die afwijzing: ,Jn de onderhan delingen met die KNVB is nooit sprake geweest van een verho ging van het bedrag. De KNVB wilde slechts het aantal uit te zenden wedstrijden beperken". Bovendien geeft de KNVB, aldus de NOS, geen enkele motivering voor die verhoging. Enkelaar: „We betalen nu circa 950.000 gulden per jaar. Het door de KNVB gevraagde bedrag be tekent naast een jaarlijkse trend verhoging van 6f> procent.een ex tra verhoging van ongeveer 800.000 gulden. Dat is een uiterst willekeurig bedrag en wij zien geen enkele reden om dat bedrag te betalen". De NOS is wel bereid de KNVB een bedrag van 3,5 miljoen gulden voor de voetbalflitsen te betalen. Dat bedrag is gebaseerd op het huidige contract, met een trend- correctie van 6Jj procent en een extra verhoging van 300.000 gul den. Die verhoging van drie ton wil de NOS wel betalen, omdat er in vergelijking met vroeger niet alleen op zondag, maar ook op andere dagen wordt gevoet bald. Met dat voorstel ging de NOS naar de KNVB. Gedurende vier uur werden over en weer nieuwe voorstellen gedaan, om uiteinde lijk de onderhandelingen af te breken. Het verschil van 500.000 gulden bleek niet te overbruggen. Eric Vilé: „Over het verloop van de onderhandelingen willen we niets zeggen. We moeten nu eerst met onze achterban praten. We hadden van de clubs een man daat gekregen, maar over de za ken die nu op tafel liggen, willen we eerst nog eens met onze achter ban overleggen". Hoewel de start van de nieuwe voetbalcompetitie met rasst schreden nadert, hoeft nog niet met recht gevreesd te worden dat kijkend en luisterend Nederland het komend weekeinde van voet bal verstoken zal blijven. Beide delegaties zijn bereid de onder handelingen voort te zetten, be reid derhalve tot overeenstem ming te komenMorgenavond zal de kogel door de kerk moeten. »e: ITERDAM (GPD) - Ron Goodlass zal dit voetbalsei- »en uitkomen voor FC Den Haag. Maandag bereikte de ikerspits, die het laatst voor NAC speelde, vanuit En- land overeenstemming met Eddy Hartmann, de coör- ator van de Haagse eredivisieclub. 'en Haag en NAC bereikten nog geen akkoord ten aanzien van het xgoedingsbedrag, dat men bij de Brabantse club wil aanwenden om >n Marijt, de voorstopper van Sparta, aan te trekken. Den Haag slaagde er eveneens in eindelijk een nieuw dagelijks bestuur men te stellen. Pieter den Duik, voorzitter van de zaterdagclub SV'35 Drdt de nieuwe praeses. Fred van Hal blijft secretaris, en penning eester wordt de voorzitter van de amateur-vierdeklasser Rijswijk, erard Weber. Hans Kraay jr. slaagde Excelsior erin zich te verzekeren van de dien en van Ron Ouwehand, die maandag uit Amerika terugkeerde. Voor in Verheyen, die vorig jaar door Wacker Innsbruck in bruikleen werd igestaan aan FC Den Haag, is het Belgische Waregem sterk geïnteres- !erd. ak Eddie Kraal KNVB heeft toegegeven dat in de zaak Eddie Kraal, die een jaar sleden speelde, de rol van het bureau Inter Football geen (verboden) emiddelende is geweest, maar een (geoorloofde) adviserende. Men kan aaruit de conclusie trekken, dat het ophouden van de verklaring van peelterechtigdheid waardoor Kraal bij zijn nieuwe werkgever Volen- am de eerste zeven wedstrijden van het seizoen miste, ten onrechte is eschied. lendam zal dan ook bij de KNVB een rekening indienen voor de ge laakte kosten en voor het feit, dat er in die bedoelde periode minder Beschouwers zijn komen kijken, omdat de nieuwe aanwinst ontbrak. )ok zal door de raadsman van Volendam een verband worden gelegd ussen de degradatie van de club uit het vissersdorp en de afwezigheid •an Kraal, hoewel dat niet in cijfers hard te maken valt. aal zelf wil een financiële tegemoetkoming en het is dan ook de vraag of le door hem samen met Ruud Krol, Hugo Hovenkamp, Wim Rijsbergen, Piet Schrijvers en Johan Neeskens aangespannen procedure tegen de KNVB, waarin zij het zelfbeslissingsrecht vragen voor een vrije keuze ran hun adviseur(s), niet alsnog doorgaat. De pleidooien in deze zaak Iijn bepaald op vrijdag 26 oktober. uwfeest ïrlem (ANP) - De koninklijke HFC heeft de viering van zijn eeuwfeest gezet met een vriendschappelijke wedstrijd tegen PSV. De Haarlem- ners verloren voor 2000 toeschouwers met 3-6 na een ruststand van 0-4. oor PSV scoorden: Smits, Van der Kuylen (3), René van de Kerkhof en ubse. De doelpunten voor HFC werden gemaakt door De Vlieger, 'ochemus en Janssen (eigen doel). Twente heeft gisteravond voor 2500 toeschouwers met 11-0 (5-0) ge- vonnen van Vorden. De doelpunten kwamen van Overweg, Jol (2), Otto i, Bos (3), Sanches Torres en Drost. Zuidlaren won Heracles met 1-0 van de plaatselijke amateurclub. Bos- >ink maakte het doelpunt in de tweede helft. Ahead Eagles heeft gisteravond de vriendschappelijke wedstrijd tegen de zaterdag-topclub DOVO in Veenendaal met 7-0 gewonnen. De rust stand van de door 2000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd was 2-0. De doelpunten werden gemaakt door Koopman, Van Kooten, Groene- weg, Ten Kate, Gotink (2) en Kristiansen. [iniem verschil Katwijk werden gisteravond twee vriendschappelijke wedstrijden af gewerkt. Quick Boys versloeg Lugdunum met miniem verschil (1-0), terwijl dorpsgenoot W Katwijk Rijnsburgse Boys een doelpuntloos gelijkspel afdwong. is in de tweede helft besliste Quick Boys het treffen tegen streekgenoot Lugdunum. De ongeveer 700 toeschouwers zagen Jaap van Duyn een kwartier na rust koppend scoren. Bij Quick Boys startte Joep den Hol lander als ausputzer en speelde Freek Rienks weer op het middenveld. Aan de andere kant stond Wil de Vos weer onder de lat. Hij deed het verdienstelijk, want in het tweede part zorgde hij middels een aantal fraaie reddingen ervoor dat het verlies niet groter dan een doelpunt verschil uitviel. atwijk speelde in het kader van een nederlaagserie verrassend gelijk tegen het twee klassen hoger spelende Rijnsburgse Boys. Een uitste kende prestatie daar de ploeg van trainer Frans van der Zeeuw gehandi capt aan de strijd moest beginnen. Maar liefst vier vaste basisspelers ontbraken. Piet Kruyt (vocht in de knie), Huig Schaap (verrekte knie banden), Stef Groeneweg en doelman Cees Koelewijn (beiden een been in het gips) zagen bovendien in de tweede helft ook Gidie van de Bendt met een blessure uitvallen. Hij verstapte zich. De 0-0 deling hield behal ve het tweede gelijkspel in de nederlaagserie ook een revanche in voor het 0-4 verlies dat in de laatste competitieduel tegen RBB werd geleden. AMSTERDAM (GPD) - De kampioenen van de cols hebben gisteren in de eerste etappe van de Ronde van Nederland het loodje moeten leggen tegen de oer-Hollandse wind. Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper, de twee beste etapperenners die ons land op dit moment rijk is, gingen roemloos ten onder in de rit van Steenwijk naar Amsterdam. Uitsla? le etappe (Steenwijk-Amster dam, 216 kilometer): 1. Knetemann (Ned-Post), 5.47.47, met tijdsvergoeding 5.47.37, 2. Raas (Ned- Post), 5.48.07, met tijdsvergoeding 4.58.02, 3. Pirard (Ned-Danguillaume), 5.48.07, met tijdsvergoeding 5.48.04, 4. Willems (Bel-Janssens), 5.48.07, 5. Smit (Ned-Koopmans), 5.48.15, 6. Fons van Katwijk (Ned-Lefebre), 7. Piet van Katwijk (Ned-Post), 8. Van den Broucke (Bel-Naeye), 9. Van Vliet (Ned-Post). 10. Dalgal (Ita-Lelangue), 11. Van Gerwen (Ned-Driessens), 12. Priem (Ned-Post), 13. De Beule (Bel-Lelangue), 14. Heir- weg (Bel-De Brujme), 15. De Cnijf (Bel- Driessens). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Kne temann 5.50.35, 2. Raas 5.50.58, 3. Wil lems 5.51.05, Pirard 5.51.09, 5. Ludo Peeters 5.51.14,6. Van den Hoek 5.51.14, 7. Van den Broucke 5.51.16, 8. Van Vliet 5.51.18, 9. Van Gerw en 5.51.19. 10. Gisi- ger z.t., 11. Heirweg 5.51.20,12. De Beule 5.51.21, 13. Dalgal 5.51.22, 14. Priem 5.51.23,15. Delcroix r.t., 28. Lubberding 6.07.04, 29. Zoetemelk 6.07.04, 42. Kui per 6.07.09. 46. Maas 6.07.10. PUNTENKLASSEMENT: 1. Knete mann 25 pnt, 2. Raas 20, 3. Pirard 16, 4. Willems 14.5. Smit 12,6. Fons van Kat wijk 10. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Post 17.24.9. 2. Janssens 17.24.37. 3. Lefebre 17.24.45, 4. Lelangue 17.36.56, 5. Dan- guillaume 17.40.23, 6. Driessens 17.40.31, 7. Naeye z.t. De fikse bries, die vrij spel had in het Noordhollandse polderland schap, was te zwaar voor het duo dat zich doorgaans op de flanken van de Alpen en Pyreneeën dan send op de pedalen als eerste naar boven begeeft. Ruim een kwar tier na triomfator Gerrie Knete mann, die de oranje leiderstrui van ploegmaat Jan Raas over nam, stuurden ze naamloos in het grote peloton de baan van het Olympisch Stadion op. De Ronde van Nederland verloor dus op de eerste dag al twee po tentiële eindoverwinnaars. De illusie dat er morgen in de Lim burgse heuvels een boeiend ge vecht om het orapje zou worden geleverd, spatte als een zeepbel uiteen. Alleen Daniel Willems, de 22-jarige talentvolle Belg, kan de superieure Raleigh-ploeg van Pe ter Post misschien nog wat weerwerk geven. Onmogelijk Joop Zoetemelk maalde er niet om. Nadat hij over de Afsluitdijk in de tweede groep terecht kwam, gooide hij het hoofd al in de schoot. Eerlijk gezegd had hij dat al eerder gedaan. De Franse Ne derlander onthulde gisteren vol strekt niet voor de eindoverwin ning naar de ronde te zijn geko men. „Het is onmogelijk om te gen de overmacht van Raleigh te willen vechten. Daar ben ik ook niet voor gekomen. Als je hier start, moet je één etappe uitzoe ken waarin je je wilt laten zien. Nou, en die keus heb ik al ge maakt", zei hij lakoniek. Zoetemelk zal zich dus nog wel presenteren wanneer de kara vaan morgen richting Limburg trekt. Voor de rest van de ronde zal hij hoogstwaarschijnlijk te vinden zijn in de beschermde omgeving van het compacte pe loton. Beschut tegen de wind. Ook bij Hennie Kuiper was er geen spoor van een enorme desillusie te ontdekken. „Natuurlijk wil ik wel graag winnen en voorin zit ten, maar tegen zo'n overmacht is niet op te boksen", luidde ook zijn verweer voor de matige klas sering. „Bovendien ligt het rijden in waaiers me helemaal niet. De Afsluitdijk is nooit mijn favoriete stek geweest. Al dat gerommel links en rechts van je... daar hou ik niet van. Je kunt deze etappe trouwens ook niet vergelijken met een willekeurige rit in de Ronde van Frankrijk". De revanche van Kuiper, vorig jaar na een conflict met Post buiten de Ronde van Nederland gelaten, gaat dus ook al niet door. De vu rig gehoopte gevechten blijven uit. Daar kan zelfs koersdirecteur Nico de Vries, die voor de aan vang van de proloog iedereen nog strijd beloofde alsof hij zelf op de fiets zou klimmen, niets aan ver anderen. Dolgelukkig Het komt de renners van Peter Post allemaal best uit. Gerrie Knete mann vierde gistermiddag dol gelukkig de winst in zijn eigen geboorteplaats. „Ik wilde graag winnen op de klinkers die ik zelf gelegd heb", liet de ex-straatma ker weten. Met een imposante solo van 6 kilometer, na een vlijmscherpe demarrage uit een op hol geslagen grote kopgroep, verwierf hij zich een goede 20 se conden voorsprong. Genoeg om Jan Raas, die tweede werd, de oranje leiderstrui te ontfutselen. Raas kreeg nu de groene trui, die tijdens de eerste rit bij Knete mann om de schouders zat, uitge reikt. Tot aan de Afsluitdijk, na 75 kilo meter wedstrijd, leek de eerste rit een saaie vertoning te worden. In gesloten formatie en met 20 mi nuten achterstand op het tijd schema arriveerde de groep bij het onstuimige IJsselmeer. Daar ontplooide Hans Langerijs, kan didaat voor een plaats in de Ne derlandse ploeg voor het wereld kampioenschap op de weg, acti viteit. Hij gooide letterlijk zijn kop in de wind en beukte over de dijk eenzaam voort. Achter hem bleef het rustig. Zo rustig, dat zelfs het normale verkeer over één baan kon doorrijden langs de hele karavaan. „Ik had eerlijk gezegd gehoopt dat ik wat steun zou krijgen", liet Langerijs weten. Met nog bijna 150 kilometer voor de boeg was zijn eenzame missie gedoemd te mislukken. Hij sloeg een gat van maximaal bijna acht minuten, maar toen het veld achter hem in stukken brak, slonk die voor sprong als spinazie in kokend wa ter. „Op de Afsluitdijk was het nog veel te vroeg om al achter Langerijs aan te gaan", oordeelde Knetemann. Waaiers Met de wind tegen vormden zich volgens oud-Hollands wielerre- cept waaiers. In de eerste waaier ontbraken Kuiper en Zoetemelk. Wel hadden zes van de acht beste coureurs de voorste lijn weten te vinden. Dat betekende dat er hard gereden moest worden om de concurrentie vernietigend on deruit te halen. Na 63 kilometer alleen te hebben gereden, werd Langerijs opgeslokt door een vijfentwintig man sterke kop groep. Hij moest voor zijn in spanningen een zware tol beta len, want kort daarop viel hij weg uit de leidende formatie. Voor de ploeg van Post was het niet moeilijk om de toch al weinig gemotiveerde tegenstand, die achterop was geraakt, op kanslo ze achterstand te rijden. Het ging er alleen nog om wie de triomf zou binnenhalen. Dat werd Kne temann, die na ontelbare demar rages vanuit de kopgroep los kwam. De achtervolging van Frits Pirard en Daniel Willems - bewaakt door Jan Raas - kwam te laat. Gerrie Knetemann nam gisteren in de Ronde ran Nederland, in de 'stormachtige' rit van Steenwijk naar Amsterdam de oranjetrui van ploegmaat Jan Raas over. De Kneet finishte een kwartier eerder dan Joop Zoetemelk en Henny Kuiper. CHUR (ANP) - De beslissing in de tweede etappe van de grote prijs Wilhelm Tell is gisteren al in de eerste kilometers gevallen. Trinkler demarreerde en kreeg in Muller een tweede Zwitser mee. Vijf rijders haakten aan, namelijk Stiz (Ita), Averin (Sow), Claes (Bel), Pringle (VS) en Stamsnij- der (Ned). Het zevental vergrootte zijn voor sprong geleidelijk, maar de groep werd steeds kleinér, want alleen Stiz en Müller konden Trinkler blijven volgen. Het hoge tempo van de koplopers had verstrekkende gevolgen voor de andere deelnemers. Het pelo ton, dat in de pas probeerde te blijven raakte in de beklimming van de Oberallpass en bij de stij ging naar Flims steeds meer ren ners kwijt en de verschillen in het verbrokkelde veld stegen met ie dere afgelegd kilometer. Ruim vijf minuten nadat Trinkler de rit met een vijftig meter voor sprong op Stiz en Müller gewon nen had, kwam het peloton, dat nog maar 21 man telde, over de streep. Van de Nederlanders had alleen Theo de Rooy zich in de tweede lijn kunnen handhaven. Stamsnijder moest ruim acht mi nuten prijs geven, Hogervorst zestien, Bierings en Jonkers 25 en Het programma van de tweede dag werd besloten meteen bergtijdrit over 6500 meter. Winnaar werd opnieuw Richard Trinkler, vóór zijn landgenoot Rocco Cattaneo en Soekhoroetsjenkov (Sowjet- Unie), de winnaar van de vredes- koers. Theo de Rooy was weer de beste Nederlander, zestien op i twee minuten. Het algemeen klassement is na de derde etappe: 1. Trinkler 7 uur 23 minuten en 2 seconden, 2. Stiz 7.25.15,3. Müller 7.25.23,4. Rocco Cattaneo 7.29.41, 5. Soekho- K't lenkov 7.29.41, 6 Grezet 7.29.42, 7. Mount 9.29.59, 8. Eh- rensperger 7.30.02, 9. Blum 7.30 36. 10. Luchs (Zwi) 7.30.48, 14. De Rooy 7.31.07,25 Stamsnij der 7.34.43, 65. Hogervorst 7.44.04, 79. Bierings 7.51.33, 80. Jonkers 7.53.56. M4TCHJ7-I/A**5ST' STA^iT Z><£ *n! /Zoover F&asd* AZF/ZSC A>/7Zt/C0CK SMKter *é/CA/A/ec> &u/Z-r-o*jy //2 WCZÖ/? <£V 0£ MG£ZX73 /-1£lGC£/U<£: X>/£.7-X2./CH

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13