Verminderde interesse voor energiebesparing Sinds oliekraan na autoloze zondagen weer open is CXI tr randstad uitzendbureau Peugeot 304 GL Diesel, De oliecrisis van 1973 met zijn autoloze zondagen heeft nog geen aardverschuiving veroorzaakt in het besef van de mensen dat de bomen niet meer tot in de hemel groeiei als vanouds zullen groeien Opwinding By de RPD heerste er in 1973 een sfeer van opwinding, om dat de wetenschappelijke medewerkers en onderzoe kers geconfronteerd werden met een nieuw fenomeen in hun vakgebied van ruimtelij ke ordening, te weten: het energieprobleem. „De RPD zat toentertijd precies in de periode, dat de Verste- delijkingsnota werd opge steld. Het is merkbaar dat de oliecrisis van 1973 - naast an dere problemen, zoals stads vernieuwing, een in verval geraakte woningvoorraad en de teruglopende bevolkings aantallen in de steden - heeft doorgespeeld in een accent verschuiving. Het belang van de steden kreeg extra aan dacht in de Verstedelijkings- nota, die voorjaar 1978 in de Tweede Kamer werd behan deld. Organisaties en politici hebben toen pleidooien ge houden voor herstel, behoud en verbetering van het leefklimaat in de stedelijke gebieden. Verder voor een beperking van het bevol kingsverloop uit de steden en het versterken van de le vendigheid van de ste den". .Bovendien kwame stadsver nieuwing en het opvoeren van de. wooncapaciteit in de Door Herman Dirk steden door o.m. „verdich ting" van bestaand stedelijk gebied in het gezichtsveld van planners en bou- Voorbeelden van „verdichting" van het stedelijke gebied zijn het opvullen van gaten en het opnieuw benutten van terrei nen, waarop de huidige be stemming niet meer van toe passing is. Oude fabriekster reinen in woonbuurten bijv. zouden opnieuw bestemd en heringericht kunnen worden voor volkshuisvesting Dat het verder de moeite waard is om zich te bezinnen op de relatie tussen het energiever bruik en de ruimtelijke orde ning, blijkt uit het kort gele den verschenen jaarverslag 1978 van de Rijksplanologi sche Dienst, waarvan drs. Cornet een van de auteurs is geweest. In dit jaarverslag wordt gesignaleerd dat er zich in de laatste jaren mogelijk een verschuiving in de opvat tingen ten aanzien van het wonen in de stad heeft voor gedaan. Met andere woorden: de trek terug naar de stad mag dan nog niet merkbaar zijn, in het denkpatroon komt het wonen in de stedelijke gebie den steeds meer in trek. Oliecrisis Door de grotere welvaart en het oprukkende autoverkeer keerden vanaf de jaren '50 vooral de midden- en hogeré inkomensgroepen de stad de rug toe. Deze mensen zijn in een positie om zich te kunnen nestelen in het rustieke plat teland, of in dorpen met nieuwbouwwijken en keuri ge rijen eengezinswoningen met een tuin. „Het proces van de suburbanisatie is op gang gekomen", aldus de RPD in. het jaarverslag. Drs. Cornet wijst erop dat dit stuk niet expliciet is geschre ven op de relatie tussen het energieverbruik en de ruim telijke ordening. Toch staat er PAGINA 14 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG Hetisrealis- tisch om de relatie te onderzoeken tussen het energieverbruik en de ruimtelijke ordening in Nederland. Sinds de oliecrisis van 1973 is het ruimtelijke beleid bij gesteld in de richting van minder spreiding en versnippering, en daarnaast een verster king van het woon- en leefmilieu in de steden en stadsgewesten. Toch zou het de moeite waard zijn om tot in den treure - in samenhang met het beleid van volkshuisvesting, ver keer en vervoer - te bestude ren in welke mate de ruimte lijke ordening een wezenlijke bijdrage kan leveren aan energiebesparing. De uit komsten daarvan zouden in verband met de zich aandie nende energietekorten best interessant kunnen zijn. Dit zegt drs. J. C. Cornet, we tenschappelijk medewerker by de Rijksplanologische Dienst (RPD) van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Den Haag. Een aantal onderzoekers is reeds werkzaam op het punt van het energieprobleem. Wat de RPD betreft, daar is in middels het thema „Energie en ruimtelijke ordening" met hoge prioriteit in de onder- zoekprogrammering opge nomen. Cornet noemt als voorbeeld van een interessant studieobject het energiever bruik in vervoerssystemen en het overige, plaatsgebonden energieverbruik. Lam gelegd Het belang van dit aspect heeft men kunnen aanschouwen in de Verenigde Staten, waar het ruimtelijk patroon geheel is ingesteld op het particuliere autogebruik. Cornet: „Wat dat betekent als de olietoe voer stokt, hébben we kun nen zien. Kinderen kunnen dan niet meer naar school, er staan lange rijen auto's bij de benzinepompen, kortom het openbare leven ligt lam. In Nederland speelt dit probleem minder, maar op langere termijn is het toch belangrijk om de consequen ties van energietekorten en van energieschaarste te door denken en in te calculeren in de ruimtelijke ordening van ons land" De oliecrisis van 1973 heeft nog geen aardverschuiving ver oorzaakt in het besef van de mensen, dat de bomen niet meer tot in de hemel groeien. Toen de oliekraan na de au toloze zondagen van 1973 weer opengedraaid werd, is de interesse voor energiebe sparing verslapt. Het is echter niet realistisch om te blijven denken dat de welvaart en het gemotoriseerde (auto)verkeer te lezen dat de oliecrisis van 1973 pijnlijk scherp aan het licht bracht de kwetsbaarheid van- het suburbane wonen, met zijn bijna volledige af hankelijkheid van de auto als vervoermiddel. In die tijd van benzinedistributie en autolo ze zondagen vertoonde het voor een belangrijk deel lam gelegde openbare leven in Nederland veel overeenkom sten met de huidige Ameri kaanse toestanden. Het is dan ook van belang voor de middellange termijn hier uit lering te trekken voor het ruimtelijke beleid. Door de voorzieningen (winkels, zie kenhuizen, scholen, muziek centra) dichter bij de mensen te brengen, worden afstanden verkleind. Daardoor neemt het aantal verplaatsingen in de vervoersstromen af, wat energiebesparend is en bo vendien minder milieuover- last teweeg brengt. Ruimtelijk gezien is het dan ook mede van belang om de func tie van de stad en van stede lijke gebieden in waarde te la ten stijgen. Immers, de men sen die buiten de stad wonen, zijn voor het (duurzame) win kelapparaat, het werken en de voorzieningen nog steeds aangewezen op de kernstad. Dat is tijd- en energieverspil- lend. Ingewikkeld Ruimtelijke ordening is echter een complexe materie, te in gewikkeld om, vanachter een bureau, met wat filosofietjes te kunnen organiseren. Ver der ligt in de schoot der toe komst verborgen welke ver anderingen ons te wachten staan door bijv. een technolo gische „doorbraak". „Het grote probleem is ten eer ste: hoe constateer je wat een deel, of een meerderheid, van de bevolking precies wil? In de tweede plaats is het wo ningtekort bijzonder groot. Er is nu al een woningtekort geconstateerd van globaal ge sproken 82.000 wonin gen". „Verder zijn deskundigen er nog niet uit welke opvattin gen en waarden mensen aan leggen met betrekking tot hun keuze van het woon- en leefmilieu. Er wordt wel eens gezegd dat de stad leegloopt, omdat het wonen er zo onaan trekkelijk zou zijn. Hoe komt het dan, dat er een schrikba rend aantal woningzoeken den in dè steden staat inge schreven? Kan er wel sprake zijn van een vrije keuze om zich ergens te willen vestigen als de steden, zoals Amster dam, economische gebon denheid eisen om voor een woning in de gemeente in aanmerking te kunnen ko- Wat dit betreft, dienen er in de afweging van voor- en nade len in het beleid van volks huisvesting en ruimtelijke ordening keuzen gemaakt te worden. Ook voor wat de rela tie betreft met het energie verbruik. direct industrie werk voor: produktiemedewerkers zowel voor dagdiensten als ploegendiensten voor een bedrijf in Sassenheim. Duur van de werkzaamheden mi nimaal 2 weken. magazijnmedewerkers voor een bedrijf in Alphen. Werktijden van 8.00-17.00 schoonmaakster voor halve dagen bij een bedrijf in Voorschoten. Bij voor keur iemand met ervaring. Leiden. Nieuwe Rijn 44, 071-146546 Alphen a/d Rijn. Vondelstraat 18.01720-93505 (alleen tussen 14.00 en 17.00 u) TE KOOP AANGEBODEN AAN PARTICULIER PER 1-9-1979 wegens gebruik bedrijfsauto: schuifdak, wiridkapje, hoofdsteunen, matten v.a., trekhaak met toebehoren, radio-antenne, tect./ML, kleur wit, km-stand ca. 18.000, schadevrij, fabrieksgarantie, iedere keuring toegestaan, prijs aankoop in onderling overleg vast te stellen. Inlichtingen: H. ter Kuile, Geerestein 63, 2403 PB Alphen aan den Rijn, telefoon: 01720-44622, 's avonds tussen 19.00-21.00 uur. LEMY B.V. Overrijn 18, Leiden vraagt voor direct VIER ONDERHOUDSSCHILDERS Voor goede krachten hoog loon en goede sociale voorzie ningen. Inlichtingen tijdens kantooruren 071-131046 en na 18.00 uur 02522-14007 en 071-143481. Ruit herstellen? 071-122641 bellen. J. Dubbeldeman Kooilaan 15 Leiden gemeente alphen aan den rijn De directeur van Openbare Werken te Alphen aan den Rijn, daartoe gemachtigd bij besluit van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn; Overwegende dat in verband met herstelwerkzaamhe den aan de riolering in de Planetensingel, de tijdelijke noodzaak is ontstaan tot het nemen van een verkeers maatregel als bedoeld in artikel 137, het eerste lid van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. BESLUIT Met ingang van woensdag 15 augustus 1979 het ge deelte van de Planetensingel gelegen tussen de Pres. Kennedylaan en de Saturnusstraat te sluiten voor alle verkeer gedurende een periode van 6 weken en verder voorzover dit voor de uitvoering van de werkzaamhe den noodzakelijk is. Alphen i den Rijn, 13 augustus 1979 ur van openbare werken, ALUMINIUM SCHUIFRAMEN EN DEURENJ worden kompleet thermopane beglaasd in 132 standaardmaten of op maat geleverd. GOEDKOOP in aanschaf TIJDBESPAREND bij plaatsing BLIJVEND wind- en waterdicht DEGELIJK in gebruik GEEN ONDERHOUD VERGRENDELBARE regendichte Breng eens een bezoek aan onze showroom of maak een afspraak, de openingstijden zijn maandag t/m vrijdag van 8.30 -17 uur zaterdag van 10 -16 uur Wij adviseren u gaarne DIJKSTRA KATWIJK BOUWMATERIALEN BV GARAGE VOOR AL UW PLAAT- EN SPUITWERK SI. Aagtanatraat 10-14, Laldan, 071-125700. 1S3627

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14