Vliegende start voor topman van spoorwegen Meer en langere treinen per 1 oktober Prijs van gedistilleerd staat weer ter discussie DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 iaijj.tf'i.i'ii» UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen gaan op 1 oktober in de spitsuren met langere treinen rijden en op sommige lijnen ook meer treinen inzetten. Dit om het plotseling toenemende reizigersaanbod te kunnen op vangen en om een reserve te kweken voor het geval de reizigerstroom nog verder groeit. Op precies dezelfde da tum gaat de benoeming in van drs. F L. Ploeger (49) tot president-directeur van NS Hij zet deze nieuwe stap in zijn car rière - van lid van de directieraad tot president - dus op eer boeiend moment: niet alleen het reizigersvervoer maar ook het goederenvervoer per spoor zit duidelijk in de lift en bovendien is NS druk bezig met het voorbe reiden van maatregelen waarmee zonodig de gevolgen van een benzineschaarste kunnen wor den opgevangen. Echte noodsituaties zal NS overi gens niet a la minute het hoofd kunnen bieden. Drs. Ploeger "Wij houden er geen grote reser ves op na. Als je het openbaar vervoer onder normale omstan digheden onvoldoende gebruikt, kun je het natuurlijk niet in tijden van nood als, een soort carbid lamp van de zolder gaan halen en dan zeggen wat geeft dat ding een beroerd licht" NS heeft samen met de overheid bekeken, welke gevolgen ver schillende maatregelen ter be perking van het autoverkeer bij een benzineschaarste of een re gelrechte energiecrisis voor de spoorwegen zullen hebben. Bij tijdelijke noodsituaties zullen de automobilisten wel bereid zijn om zich als haringen in een ton per trein te laten vervoeren. Dan kan NS er ook heel wat opvan gen, zeker als de spitsuren wat worden gespreid. Maar als de schaarste een blijvend karakter zou krijgen moet er toch aan al lerlei kwaliteitseisen worden voldaan Tijd Daarmee is tijd gemoeid: er moeten meer rijtuigen worden besteld en gebouwd, er moet nieuw perso neel worden aangetrokken en LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur g I II cl S c Amsterdam 22 17 De Bilt zwaar bew. 21 18 Deelen 21 18 Eelde 24 18 Eindhoven licht bew. 24 18 Den Helder half bew. 19 16 Rotterdam zwaar bew 21 17 Twente zwaar bew. 24 19 Vlissingen 20 18 Zuid Limburg licht bew. 24 17 Aberdeen 20 11 Athene 30 Barcelona Onbewolkt 29 20 Berlijn onbewolkt 23 13 Bordeaux 30 16 Brussel licht bew. 24 18 Frankfort 22 13 Genève licht bew. 26 11 Helsinki geheel bew. 23 16 Innsbruck onbewolkt 22 10 Klagenfurt onbewolkt 22 7 Kopenhagen half bew. 20 13 Lissabon onbewolkt 29 17 Locarno geheel bew. 26 15 Londen 21 17 Madrid onbewolkt 37 18 Malaga onbewolkt 30 20 Mallorca onbewolkt 31 München onbewolkt 21 10 Nice onbewolkt 27 19 Oslo geheel bew. 15 Parijs licht bew. 26 17 Rome onbewolkt 29 17 Split onbewolkt 26 17 Stockholm licht bew. 21 10 Wenen zwaar bew. 24 14 onbewolkt 25 10 Casa Blanca 25 Istanbul 25 17 Las Palmas licht bew. 27 21 Tel-Aviv licht bew. 29 24 Tunis onbewolkt 30 18 opgeleid en diverse knelpunten in het spoorwegnet zullen moe ten worden weggewerkt. Dat laatste betekent bijvoorbeeld de vervanging van spoorbruggen door tunnels, extra perrons bij sommige stations, meer inhaal- sporen en meer vrijekruisingen Ploeger: "Al dat soort dingen zijn nu in discussie. We hebben ze geinventariseerd en we kennen globaal ook de termijnen die er mee zijn gemoeid als we er iets aan willen doen" Hij verwacht dat er dit najaar al be slissingen zullen vallen over bij voorbeeld het versneld bestellen van nieuw materieel en het op ruimen van "notoire knelpun ten". Er is - zoals gezegd - al be sloten tot een extra inzet van ma terieel en personeel (enkele ma chinisten en 22 conducteurs) vanaf 1 oktober en zonodig kan die inzet op 1 januari opnieuw worden vergroot Dat gebeurt mede op nadrukkelijk verzoek van de overheid. Die heeft bij NS van oudsher een ste vige vinger in de pap. Van vak bondszijde is de NS-hoofddirec- tie onlangs zelfs een "slaafse houding" verweten. Zij zou niet in staat zijn om een vuist te ma ken tegen ambtelijke molens in Den Haag. De bonden willen een andere beheersvorm - volledig staatsbedrijf of een volledige zelfstandige NS - omdat er nu "twee kapiteins op het schip staan" Drs. Ploeger zit evenwel niet zo met die beheersvorm in zijn maag. De ruimte die de bedrijfsleiding krijgt voor een eigen beleid is volgens hem veel belangrijker dan de beheersvorm. Gegeven het maatschappelijk be lang van het "artikel" dat NS produceert is een aanzienlijke mate van overheidsinvloed in alle situaties noodzakelijk en onver mijdelijk. De speelruimte voor de bedrijfsleiding varieert per "speelveld" Bij de vaststelling van de algemene tariefsverho gingen voor het openbaar ver voer bijvoorbeeld spelen ook an dere - onder meer budgettaire - overwegingen (de staat betaalt al de helft van het spoorkaartje) een rol dan alleen de bevordering van dat openbaar vervoer. Zo kan het gebeuren, dat de prijs van het spoorkaartje tegen de zin van NS in meer omhoog gaat dan het al gemene prijspeil. Frustrerend Ploeger zegt dat het hem wat te ver gaat om het als frustrerend te om schrijven dat de spoorwegleiding te maken heeft met wisselende visies van wisselende kabinetten op het vervoerbeleid. "Dat is een van de verworvenheden van onze democratie, dat moeten we maar zo houden. Maar voor de be drijfsleiding heeft dat wel z'n moeilijke kanten en we hebben er al vaak begrip voor gevraagd dat bijsturingen op korte termijn voor ons erg moeilijk zijn" Hij omschrijft de verhouding met "Den Haag" als "een samenspel met gedeeltelijk ook wel tegen spel" "Op het ene speelveld heb ben wij meer initiatief en onaf hankelijkheid dan op het andere, maar per saldo mag van ons dat gevergd worden dat wij over tal van zaken overleg met de over heid plegen. Dat is niets nieuws Wij doen dat al verschrikkelijk lang, ook al voordat wij in de te korten zaten" Er is niet alleen een binding met de staat vanwege de financiële situa tie van NS, maar ook vanwege de maatschappelijke functie van de spoorwegen. "Als Wij uitsluitend een commerciële onderneming zouden zijn, zouden de tarieven aanzienlijk hoger zijn en zouden we ons concentreren op de mid delgrote en de lange afstand. We zouden het vervoer op korte af stand laten zwemmen" Hoewel er op onderdelen verschil len zijn, zet de huidige regering volgens Ploeger het openbaar- vervoerbeleid van de overige in grote trekken voort. Misschien is deze regering meer "autovrien- delijk", maar dat hoeft zijns in ziens nog geen tegenstelling te betekenen. Voor het regerings beleid is een draagvlak nodig "en dat draagvlak zijn we zelf en wij zijn allemaal automobilist" Tarievenplan NS heeft dit jaar met het ministerie veel contacten gehad over het ta rievenplan. Daar zitten volgens Ploeger maatregelen in die dui delijk zijn gericht op de bevorde ring van het openbaar vervoer Bijvoorbeeld de kortingkaart een soort vastrechtkaart waar mee de reizigers een korting kunnen krijgen van 50 procent op een enkele reis, 40 procent op re tours (waarop tot nu toe nooit re ducties werden gegeven) en 25 procent op abonnementen. Het plan omvat verder tariefmaat- regelen voor een gemakkelijk voor-en natransport, zomerkaar- ten, veranderingen in de abon nementensfeer en eenjeugdkaart die de scholierenkaart gaat ver vangen. De jeugdkaart zal ver krijgbaar zijn voor alle jongeren en niet meer alleen voor degenen die een verklaring van een school kunnen overleggen "We hebben nu een heel ander as sortiment in onze zelfbedie ningszaak dan twintig jaar gele den", aldus Ploeger. Er zijn spe ciale aanbiedingen voor allerlei groepen reizigers. Het kaartenas- sortiment lijkt wat onoverzichte lijker geworden, maar volgens Ploeger "kun je het best aan de Nederlanders overlaten om uit te vinden in welke categorie ze thuishoren" Niet gratis Lufthansa De Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa zal haar tarieven op 1 september met 4 tot 5 procent verhogen in verband met de stijging van de brandstofkosten. Voor binnenlandse vluchten zal de tariefsverhoging 4,9 procent bedragen en voor buitenland se vluchten binnen Europa 4,5 procent. Deze verhogingen zijn veel ge ringer dan de tariefsverho gingen van 9 tot 15 procent waartoe een groot aantal le den van de IATA vorige maand heeft besloten. Apothekers De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacie heeft er het afgelopen jaar - per saldo - 87 leden bij gekregen. De groei van het ledental, met 4,3 procent tot 2.025, lag boven die van voorgaande jaren. Staking Ruim een miljoen arbeiders in de Britse machinewerktui gen-industrie hebben giste ren voor de tweede maal bin nen een week gehoor gegeven aan een oproep tot een natio nale 24 uursstaking, die de hele auto-industrie stillegt De stakers eisten een mini mumloon van 80 pond per week. De werkgevers hebben de beter betaalde arbeiders 70 pond geboden. Vooral de automobiel-industrie is getroffen door deze staking. De fabrieken van British Leyland lagen geheel stil. Tomaten Op de Nederlandse groente veilingen zijn vorige week erg veel tomaten doorgedraaid. Dat kwam doordat de toma ten in de week daarvoor zeer voorspoedig waren gegroeid, aldus het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Aan de vraag lag het niet, want behalve van record-aanvoe ren was er ook sprake van re cord-verkopen: in binnen- en buitenland is de vraag groot. Mexicaanse olie Westduitse ondernemingen onderhandelen met Mexico over de aankoop van drie a vier miljoen ton olie per jaar, zo heeft minister van econo mische zaken Otto Lambs- dorff aan het einde van zijn bezoek van vijf dagen aan Mexico gezegd. Mexico heeft belangstelling voor samenwerking met de bondsrepubliek op het ge bied van de nucleaire tech niek, al is dit nog geen actuele kwestie, aldus Lambsdorff. ■HM r Drs L. F. Ploeger .in het najaar al beslissing c notoire knelpunten Drs. Ploeger is geen voorstander van gratis openbaar vervoer. Dat zou waarschijnlijk menigten op de been brengen die NS niet zon der meer kan verwerken. De NS- president gaat er ook vanuit dat iets wat "voor niets" is weinig wordt gewaardeerd. Gratis openbaar vervoer zou het de klanten eigenlijk ook onmogelijk maken om kwaliteitseisen te stellen. Een betalende klant, ook al betaalt hij minder dan de helft van dc kosten, kan meer aan spraak maken op inspanningen van NS en dat lijkt Ploeger een gezondere verhouding Hij kan zich overigens wel voor stellen dat de situatie van gratis vervoer zo dicht mogelijk wordt benaderd via een prijsverlaging van de - nu nog vrij dure - jaar- De vakbonden hebben de laatste tijd veel kritiek geleverd op de vele grote en kleine reorganisa ties bij NS, waardoor er bij het personeel "reorganisatiemoe heid" ontstaat. Drs. Ploeger heeft daar begrip voor, maar aan aan passingen van de organisatie vorm - ook in de toekomst - aan nieuwe eisen en nieuwe omstan digheden valt volgens hem niet te ontkomen. 'Het is zeker niet zo dat hier men sen rondlopen die maar wat aan het reorganiseren zijn omdat ze dat zo'n leuke bezigheid vinden" Het is een moeizame bezigheid en door de vele vormen van overleg een zaak van lange adem. Dat op zichzelf levert weer een bijdrage aan de reorganisatiemoeheid, maar, aldus Ploeger, het hoogst noodzakelijke moet toch gebeu- Bij de NS-ers bestaat volgens hem wel degelijk een behoefte aan meepraten over hun eigen werk situatie en over zaken die voor het bedrijf van belang zijn. Daar om betreurt hij ook de slechte opkomst bij de laatste verkiezin gen voor de ondernemingsraad. "Als je je democratische rechten niet gebruikt, gaan ze vanzelf verloren, dat leert de geschiede- De toekomstige ontwikkeling van NS worden volgens Ploeger mede beïnvloed door een goede ruimtelijke ordening. Van groot belang is daarbij de plaats waar nieuwe woningen worden neer gezet. Onderzoek heeft uitgewe zen dat mensen die vlak bij een station wonen vijf maal zoveel gebruik maken van de trein als mensen in verderaf gelegen wij ken, ook al zijn er goede busver bindingen. "Daar hoef je alleen maar een goede bouwplaats voor te kiezen, daar hoef je verder niks voor te doen", aldus Ploeger, die van plan is om daar bij alle ge meenten die nog voor die keuze staan, op te blijven hameren. Is een goede ruimtelijke orde ning van belang voor NS, ander zijds is een goed openbaar ver voer van belang voor de ruimte lijke ordening. Nu iedereen zich blindstaart op het energie probleem komen zaken als mi lieu, maatschappelijk nut en leefbaarheid van de steden niet meer zo erg aan bod. Maar voor NS blijven ze onverkort van kracht. Ploegen "Ze moeten een rol spe len in de beschouwing en waar dering van het openbaar en in de mogelijkheden daarvan. Die mogelijkheden zijn niet on beperkt, er zijn vormen van ruim telijke ordening waar geen en kele vorm van openbaar vervoer maar op den duur ook geen en kele vorm van verkeer tegen op gewassen is" Bonden eisen 20 gulden erbij voor vleeswaren industrie UTRECHT (ANP) - De landelijke vakgroep vleeswaren van de Voedingsbonden FNV heeft gis termiddag de eisen vastgesteld voor de onderhandelingen over de cao voor de vleeswarenindus- trie (12.000 werknemers) die morgen worden heropend. Daar zijn drie 'harde' eisen bij: een loonsverhoging van minstens twintig gulden per week voor ie dere werknemer met terugwer kende kracht tot 1 juli, een snelle afronding - begin september - van het onderzoek naar de loon- structuur in de vleeswarenindus- trie en verwerking van de uit komsten van dat onderzoek in een nieuw cao per 1 oktober. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbonden kan die laatste eis wel eens leiden tot een loons verhoging die een veelvoud is van de nu in eerste instantie geëi ste twintig gulden per week. In april hadden bonden en werkge vers in deze bedrijfstak al een cao afgesloten met een looptijd van 1 januari tot 1 januari. Er kwam niet veel uit de bus, maar volgens de werkgevers zat er niet meer aan. Half juli bleek evenwel, dat de werkgevers groepen werkne mers waar moeilijk aan te komen valt, forse loonsverhogingen bo den. De Voedingsbonden be schouwden dat als een openbre ken van de al afgesloten cao en zij eisten heropening van het over- SCHIEDAM (ANP) - Een twaalftal producenten van gedistilleerd streven ernaar dat er een mini mumprijs voor stgrke drank wordt afgekondigd. Het pro- duktschap voor gedistilleerde dranken zou een prijsverorde ning moeten afkondigen, waarin verboden wordt om sterke drank beneden de inkoopprijs (plus de btw) aan particulieren te verko pen, aldus een woordvoerder van het produktschap. Een voorstel van deze strekking wordt op 22 augustus in een openbare bestuursvergadering van het produktschap bespro ken. Als het bestuur zich met het voorstel kan verenigen, moet in overleg met het ministerie van economische zaken besproken worden op welke wijze een der gelijke verordening tot stand kan komen. In de eerste plaats moet een derge lijke prijsverordening worden goedgekeurd door de ministers van economische zaken en van landbouw, maar bovendien doet zich het probleem voor, dat het produktschap geen prijsverver- ordenende hoeveelheid meer heeft. Het betreffende koninklij ke besluit werd in december vo rig jaar niet verlengd in verband met de onduidelijke situatie op de sterke drank-markt. Een uitspraak in januari 1978 van het Europese Hof van justitie, waarin de minimumprijs voor oude en jonge jenever en vieux onverbindend werd verklaard, leidde tot een geduchte prijzen slag op het gebied van sterke drank. Die situatie bestaat ook vandaag de dag nog en het initia tief van de producenten is er op gericht deze prijzenconcurrentie aan te pakken. In de plannen van de producenten zullen vooral het prijsstunters moeten inbinden, omdat in het voorstel de minimumprijs gelijk is aan de inkoopprijs. In een der gelijke geval verdient een detail list dus niets aan de verkoop. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken, laat de uitspraak van het Europese Hof van vorig jaar nog wel ruimte voor het instellen van een minimumprijs. Vleeschmeesters nu ook in hamburgers KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 13/8/1979: Andijvie per kg. 0,31-0,47, Sperziebonen II per kg. 1,--, Tuinbonen per kg 0,43, Gele kool per kg. 0,24-0,28, Spitskool per kg. 0,19-0,28, Bospeen II per bos 0,44-1,12, Waspeen AI per kist 7,20-8,90, Waspeen All per kist 3,30-8,90, Waspeen BI per kist 5,40-10.30, Waspeen Cl per kist 13,30, Breekpeen AI per kist 13,--, Postelein BI per kg. 12,70, Selderij per bos 0,20-0,44, Spinazie per kg. 0,76-0,77 Uien I/II per kg. 0,32-0,95. 0.12-0,70 Krulpeterselie per bos 0,21-0,32. Specificatie bloemkool: sortering 6 p bakl 1.07/f-1,32,6 p. bak II 0,35-1,17,8 p bak I 0,73-1,19, 8 p. bak II 0,21-0,47 10 p. bak I 1,~. Aanvoer 10.128. LEIDEN - In totaal werden deze week 5790 dieren aangevoerd op de Leidse veemarkt. Vandaag kwamen 3893 die ren op de markt. Slachtrunderen 200; gebruiksvee 268; graskalveren 17; nuchtere kalveren 1283; veulens/po ny's 30; varkens 633; biggen 65; scha pen/lammeren 1197; bokken of geiten 200. Prijsnoteringen Slachtvee: slachtrunde ren hetzelfde als gisteren, nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slacht- zeugen 235 tot 248; Gebruiksvee: melk en kalfltoeien van 1650 tot 2650; vare- koeien 1450 tot 2250; pinken van 1150 tot 1575; nuchtere kalveren rood 390 tot 590, nuchtere kalveren zwart van 265 tot 490; biggen 100 tot 105 schapen van 160 tot 215; lammeren van 175 tot 225; veulens/pony's van 250 tot 700; geiten van 20 tot 100. Toelichtingen: (aanvoer, handel, prij zen): slachtrunderen redelijk, rede lijk, als maandag; kalf en melkkoeien matig, rustig, stabiel; varekoeien ma tig, rustig, stabiel. Vaarzen en pinken matig, rustig, stabiel; nuchtere kalve ren redelijk, matig, iets lager; paar den/pony's matig, rustig, stabiel; var kens redelijk, goed, iets hoger; lopers en biggen matig, redelijk, stabiel; schapen/lammeren hetzelfde als gis teren; geiten redelijk, goed, stabiel (Van r verslaggevers) LEIDEN - De Vleeschmeesters B.V. waarvan de hoofdvestiging in Leiden is gevestigd, gaat nu ook kant en klare hamburgers maken. Het bedrijf heeft hiervoor op het industrieterrein in Weesp de eerste Europese "Hamburger straat" geopend. Hier wordt een produktie van 360 hamburgers per minuut of 800 duizend per week bereikt. Een van de belangrijkste afnemers in Nederland van deze hambur gers is de Hamburgergigant McDonalds met 14 vestigingen in ons land. Verder zal het produkt worden ge leverd aan catering-bedrijven en slagerijen en supermarkten. Volgens een mededeling van Vleeschmeesters bestaan de hamburgers voor 100 procent uit rundvlees en hebben ze een vet gehalte van maximaal 17,2 pro cent. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 Dordtache f 20 Helneken H.f 25 78.00 Kon.Olie f 20 600,00 69^80 81,00 326.00 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs was vandaag vooral Philips in reactie door de publicaties van de half- - jaarcijfers Het tweede kwartaal van Philips was minder gunstig verlopen dan verwacht werd en Philips heeft zelfs de verwachtte groei voor geheel 1979 wat terug moeten schroeven. De aandelen daalden zeventig cent op 24,30. Ook de andere internationals reageerden daar enigzins op. Wall Street was vast en ook de dollar was hoger, maar dit gaf de beurs niet voldoende tegengas. Hoogo vens moest veertig cent terug op 33. Koninklijke Olie zakte mede door winstnemingen twintig cent op 150,80. Akzo was veertig cent lager op 29,30 en Unilever dertig cent op 130,50. KLM daalde twintig cent op 106,80. Hemeken noteerde nagenoeg on veranderd. HVA, weer m harmo nie verenigd, steeg mede door de wat betere resultaten 2 op 55,60.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13