LEIDSCH DAGBLAD Strengere straf discriminatie ram Links hoofdkwartier bestormd Frontale botsing: echtpaar dood vandaag Zuinige etalage verlichting IN TEHERAN VELLENGA UIT KAMER Baby sterk verwaarloosd door ouders In verband met Israël-boycot TE LANG IN BADKAMER MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TEHERAN (Reuter) - Vijfhonderd met knuppels gewapende islami tische activisten hebben vandaag in de Iraanse hoofdstad Teheran het hoofdkwartier van de linkse Fedayeen-guerrillagroep be stormd. Een tiental mensen, op dat ogenblik in het gebouw aan wezig wist op motorfietsen te ontkomen. De overvallers riepen 'dood aan het atheïstisch communisme' en vernietigden archieven, foto's en films in het guerrilla-hoofdkwar tier, dat onderdak heeft gevon den in het gebouw van de Savak. de geheime politie van de afge zette sjah. De gewapende vleugel van de Fedayeen is al maanden geleden ondergronds gegaan. De Islamitische Republiek', het orgaan van de beweging van de islamitische leider Chomeini, schreef vandaag dat de gevech ten die gisteren in Teheran zijn geleverd tussen 'islamieten en democraten', zijn aangesticht door een 'kleine minderheid van lakeien van het imperialisme, zionisme en sociaal-imperialis- me Het linkse blad 'Peyghan Emrouz' meldde vandaag dat bij de gevechten 200 'democratische' betogers zijn gewond. De gevech ten braken uit toen een demon stratie, georganiseerd door het nationaal democratische front, tegen de sluiting van het dagblad Ajandegan, werd aangevallen door islamitische tegen-beto- De procureur-generaal bij de re volutionaire rechtbanken in Te heran, Ajatollah Gomi, heeft in een interview gezegd dat op het ogenblik 1.100 mensen worden vastgehouden in 'revolutionaire gevangenissen' in Teheran. Daaronder zijn 330 voormalige Savak-leden, en 230 ex-leden van de strijdkrachten. Voorts een aantal naaste medewerkers van de verdreven sjah, en enkele le den van de volksmilitie die bij onvoorzichtig wapengebruik per ongeluk mensen hebben gedood. Elke dag worden ongeveer 40 ge vangenen in vrijheid gesteld, uit gezonderd degenen die zich aan moord of foltering schuldig heb ben gemaakt, aldus Gomi. DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid Jacob Vellenga (59) uit Leeuwar den neemt ontslag als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft dit be sluit genomen na de voor hem teleurstellend verlopen verkie zing van de kamervoorzitter waarvoor hij een zeer serieuze kandidaat was. Vellenga is vanaf 1965 - met een onderbreking van 18 maanden - kamerlid geweest. Enkele maan den geleden stelde hij zich kan didaat om als opvolger van Anne Vondeling voorzitter te worden. In de PvdA-fractie moest hij het echter afleggen tegen de jongere Dick Dolman. Vellenga was al van plan zijn lidmaatschap na de lopende parlementaire periode te beëindigen. Hij heeft deze stap nu vervroegd genomen, met na me om zijn opvolger de kans te geven zich in te werken. Vellenga was van 1946 tot 1965 ge meenteraadslid van Leeuwar den, waarvan de laatste 12 jaar als wethouder. Tussen 1950 en 1966 was hij twee keer lid van de Frie se Staten. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger gemeentepolitie heeft het af gelopen weekend een ouderpaar aangehouden, dat hun drie maanden oude baby sterk heeft verwaarloosd. De moeder, I. van der M.-S., werd bij omwonenden dronken aangetroffen. Zij was niet aanspreekbaar en niet in staat om haar kind te verzorgen Volgens omwonenden verkeerde zij herhaaldelijk onder invloed. In de woning heerste een onbe schrijfelijke chaos. De moeder werd ter ontnuchtering opgeslo ten, het kind werd door de politie verschoond en elders onderge bracht. De vader, de 39-jarige P J. van der M., die wat later onder invloed thuiskwam, sprong de op hem wachtende politieagent op zijn nek. Van der M. werd daarop ingesloten wegens mishandeling ADVERTENTIE PROFIELBALKEN weer een ouderwets plafond makkelijk zelf aan te brengen tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend LEIDEN - Een wat ongewone gast bevolkte vanochtend het Schutters veld. Het was een nijlpaard dat behoorde tot de dierlijke have van het combinatiecircus Busch-Roland dat gedurende drie dagen de tenten heeft opgeslagen in Leiden. Het nijlpaard kreeg door de belangstellende jeugd als maaltijd wat hooi toegediend. Overigens zal het logge beest de komende dagen in het circus optreden samen met een kudde zebra's onder leiding van Sacha Houcke DEN HAAG (ANP) - De regering gaat de bepalingen m het wetboek van strafrecht over discriminatie verscherpen. Zij wil zo een eind maken aan discriminerende handelin gen in het bedrijfsleven en met name aan de afgifte van niet-joodverklaringen door Nederlandse bedrijven die in Arabische landen mensen aan het werk hebben. Die verklaringen worden gevraagd door de Arabische landen in het kader van de economische boy cot tegen Israël. Het regerings standpunt blijkt uit een brief van de ministers De Ruiter, Wiegel, CIA: Pakistaanse bom is bijna klaar WASHINGTON (DPA) - De Ame- rikaanse regering heeft maatre gelen in voorbereiding om Pakis tan de ontwikkeling van atoom wapens te beletten. Kranten, die zich beroepen op regeringskrin- gen in Washington, hebben giste ren gemeld dat deze maatregelen kunnen variëren van het ver vroegd leveren van wapens tot zware economische sancties. Uit rapporten van de Amerikaanse geheime dienst CIA blijkt dat Pakistan met de ontwikkeling van een atoombom verder is dan tot dusver werd aangenomen. Deskundigen geloven dat zo n bom eind van dit jaar al klaar kan zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een winkelier in huishoudelijke apparaten presenteert aanstaande donderdag in Den Haag zijn bijdrage om te komen tot energiebesparing. Op die dag zal de fractieleider van D'66, Jan Terlouw, de eerste etalageverlichting ter we reld in gebruik stellen die wordt gevoed door middel van met handkracht opge wekte energie. Aan de gevel van de etalage bevindt zich een machine waarmee 's avonds het win kelend publiek door het draaien aan zwengel zelf een deel van de etalageverlich ting in gebruik stelt. Volgens de winkelier die ook elders in het land vestigin gen heeft kan vijf procent van het nationale elektrici teitsverbruik worden be spaard wanneer alle 223 dui zend winkels in Nederland dit voorbeeld zouden volgen. Andriessen en staatssecretaris Beyen aan de bijzondere Tweede- Kamercommissie die zich met de Arabische boycot bezighoudt. De commissie bracht eerder dit jaar een rapport over deze zaak uit. Het Arabische boycot-rapport heeft het kabinet aangezet tot de volgende maatregelen: Nagegaan wordt of de wet eco nomische mededinging aankno pingspunten biedt om te voor komen dat Nederlandse onder nemingen concurrenten uitscha kelen via bijvoorbeeld de zwarte lijst die Arabische landen op stellen. Er wordt een onafhankelijke commissie ingesteld die gege vens moet verzamelen over de gevolgen van de Arabische boy cot in Nederland. Die commissie zal ook aanbevelingen doen voor mogelijke maatregelen. De speciale polisvoorwaarden van de Nederlandse kredietver zekeringsmaatschappijen voor exportkredietverzekeringen voor het Midden Oosten verval len, omdat zij in sommige geval len de indruk zouden kunnen wekken dat Nederland de Arabi sche boycot zou steunen. De voorlichtingsdienst van het ministerie van economische za- Weer ongeluk op provinciale weg Alphen-Leimuiden Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperaturen ongeveer 15 gra den. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Tot matig of krachtige toenemende wind uit zuid tot zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 augustus Zon op: 6.21 uur: onder: 21.07 uur, maan op: uur: onder 14.21 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.37 en 21.04 uur, laagwater om 4.37 en 16.53 uur. (Van één onzer verslagge vers) LEIMUIDEN - Op de pro vinciale weg Alphen-Lei- muiden (richting Amster dam) is zaterdag opnieuw een dodelijk ongeluk ge beurd. Een echtpaar uit Rijsenhout kwam daarbij om het leven. Twee andere personen raakten zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een man uit Gouda, die ver moedelijk teveel had ge dronken. Hij werd licht gewond. Het ongeluk had zaterdagmiddag plaats om ongeveer half zes op het viaduct over de Drecht bij Leimuiden. De 41-jarige uit Gou da afkomstige J.v.N., die kwam uit de richting Leimuiden, stuur de zijn auto met zeer grc:e snel heid over het viaduct in de rich ting Alphen. Op de plaats waar de provinciale weg (Herenweg) overgaat van vier in twee rijstro ken, kwam hij op de linker weg helft terecht. Hij reed frontaal in op een tegemoet komende auto van een 35-jarige man, J.W.J. uit Beverwijk, die zwaar gewond uit zijr. finaal opengereten auto werd geslingerd. De Goudenaar klapte vervolgens op de achter de Beverwijkse rij dende auto van het echtpaar Pools uit Rijsenhout. De heer J. Pools (64) werd op slag gedood. «fen zal bij het geven van informa tie over export naar het Midden Oosten nadrukkelijk wijzen op de boycotbepalingen en op dat gene wat de Nederlandse wet verbiedt. Onderzocht wordt een mel dingsplicht voor bedrijven die in het Midden Oosten met boycot regelingen geconfronteerd wor den. Minister Van der Klaauw gaat de commissie van toezicht op de naleving van het verdrag inzake uitbanning van discriminatie vragen of de Arabische landen dat verdrag niet schenden. In de brief staat dat het kabinet niet overweegt het afleggen van zo genaamde negatieve goederen verklaringen te verbieden. Ook zal geen eind gemaakt worden aan de legalisering van die ver klaring door de Kamers van Koophandel. Een dergelijke ver klaring du idt aan dat de goederen die worden geleverd geen Israëli sche bestanddelen bevatten. Het kabinet meent dat een verbod niet te baseren is op bestaande regels van het volkenrecht. De regering ziet in het toelaten van de afgifte van dergelijke verkla ringen geen strijd met enige op Nederland rustende verplich ting Drs. R. Naftaniël van het Centrum Informatie en Documentatie Is rael (CIDI) vindt de plannen van de regering inzake de Arabische boycot „teleurstellend en onvol ledig". Naftaniël was destijds de man die met een zwartboek de Nederlandse aspecten van de Arabische boycot aan het licht bracht. Volgens Naftaniël had de regering moeten verbieden het zonder toestemming verschaffen of vra gen van gegevens over iemands geloof, etnische afkomst en ras. Het meewerken van overheidsin stellingen en zaken aan de boycot blijft onverminderd mogelijk, al dus Naftaniël in een verklaring. 20 PAGINA'S John van der Wiel is "open schaakkampioen van Neder land" geworden. De Leide- naar versloeg zaterdag in de slotronde Kick Langeweg (die aan een remise voldoen de zou hebben gehad voor de titel) na een marathon-partij van zeven uur. De volgende dag zat Van der Wiel in Lei den alweer gebogen over het schaakbord om een van de openingsvarianten door te nemen. "Want", aldus de Eu ropese jeugdkampioen, die wel zeer snel doorgebroken is, "mijn doel is nu een goede grootmeester te worden". Ook Feyenoord kon in het afge lopen weekeinde "gewoon niet stuk". Voor eigen publiek won het team van trainer Jezek het Rotterdam- toernooi door een 5-4 zege op het Engelse Ipswich Town. Dat gebeurde in een wed strijd waarin reclame werd gemaakt voor het aanval lende voetbal. Reclame voor de wilskracht van een topsportster werd gemaakt door Monique Bo&- ga. Vorig jaar balanceerde zij na een ongeluk op het randje van de dood; in het afgelopen weekeinde zwom zij in Utrecht naar twee Ne derlandse records op de rug slag. Monique Bosga wordt dan ook "een medisch won der" genoemd. Hoogspringer Ruud Wielart maakte de sprong naar Mos kou, tijdens de Nederlandse altetiekkampioenschappen, waarop ook Dirk Maassen van de Brink van zich deed spreken. De Leidenaar ver overde de snel wandeltitel op de 20 kilometer. PAGINA 9 t/m 15 PvdA voorzitter Max van der Berg: "Snel hulp nodig voor Nicaragua. PAGINA 5 Jadin naar Verenigde Sta- In wassalon zit geen brood OEGSTGEEST - De 8-jarige Ma- roesca Bank uit Oegstgeest is gis teren door koolmonoxide-vergif- tiging om het leven gekomen. Het kind is ongeveer een half uur met de geyser aan in de badkamer geweest, zonder een raampje open te zetten. Daardoor ont stond in deze ruimte een zuur stoftekort. Toen de ouders plot seling te binnerr schoot dat het kind nog steeds in de douche was bleek zij al bewusteloos te zijn ge raakt. Met spoed werd ze overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Deze hulp mocht echter niet meer baten. In het ziekenhuis werd vastgesteld dat het koolmonoxidegehalte in het bloed veel te hoog opgelopen Eén van de drie totaal vernielde auto' een 35-jarige man uit Beverwijk, die zw verkeer werd in deze periode omgeleid via Leimuiden aterdag om half zes op de weg Alphen-Leimuiden. In deze wage werd gewond. Het wegslepen van de wrakken vergde twee uur t Langeraar Zijn 52-jarige echtgenote, die achter het stuur zat. overleed en kele uren later in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zwaar gewond raakte ook een 38- jarige vrouw, die als inzittende meereed met de Gouwenaar die het ongeluk veroorzaakte. Zij werd. evenals de automobilist uit Beverwijk, overgebracht naar het AZ in Leiden. Het ongeval op de weg Alphen- Leimuiden was het tweede met dodelijke afloop binnen een pe node van dertig uur. Vrijdag middag kwam op deze weg een 26-jarige vrouw uit Amstelveen om het leven, toen zij inreed op een vrachtwagencombinatie, waarvan de chauffeur zwaar werd gewond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1