Profronde van Nederland: trainingskoers Van der Wiel weer alleen aan leiding Honkbalteam op dreef UTRECHT TONEEL VAN ZWEMSTRUD Landbouw geeft steun aan springruiters Snelle 1500 meter Klaas Lok in Zweden Voor WK-wielrennen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van landbouw is met de Internatio nale Hippische Sportbond (FEI) volledig tot overeenstemming geko men wat betreft de sponsoring van de wereldbeker voor springruiters. Het ministerie zal het evenement gedurende driejaar ondersteunen met de mogelijkheid de sponsoring tot vijfjaar uit te breiden. Het bedrag, dat gedurende het eerste jaar met de sponsoring is gemoeid, bedraagt onge veer 230.000 gulden. Tegen het voornemen van het ministerie om als sponsor voor de wereld beker op te treden, bestonden nogal wat bezwaren. Terwijl de overheid enerzijds door het weren van reclame op televisie de sportsponsoring van het bedrijfsleven onaantrekkelijk tracht te maken, besluit die over heid anderzijds zelf als sponsor te gaan optreden. Het ministerie van landbouw is echter van mening, dat de sponsoring van de wereldbeker een goede gelegenheid is om met name in het buitenland meer bekend heid te geven aan Nederlandse agrarische produkten. Voor het eerste jaar stelt het ministerie een bedrag van 190.000 Zwitserse franken (230.000 gulden) beschikbaar. Voorts zullen extra afzetbevorde- rende activiteiten worden ontplooid, waardoor de totale kosten voor het ministerie op ongeveer 600.000 gulden worden geraamd. GOTHENBURG (ANP) - Klaas Lok van Phoenix is gisteravond tijdens internationale atletiekwedstrijden in Gothenburg vierde geworden op een bijzonder sterk bezette 1500 meter in de beste Nederlandse seizoen- tijd: 3.38,83. Clubgenoot Joost Borm werd zesde in 3.42,81. Lok bleef met zijn prestatie 1,52 seconden boven het nationale record, dat op naam staat van Evert Hoving (NOP). Winnaar werd de Brit Steve Ovett in 3.36,51. Ovett gaf in de slotfase de Amerikaan Craig Masbach (3.38,06) en de Australiër Steve Foley (3.38,58) geen kans. Op de vijf kilometer zorgde de Australiër Dave Fitzsimons met 13.19,6 voor een nieuw baanrecord. De Zweed Dan Glans werd tweede in 1322,1. De Oostduitse kogelstoter Udo Beyer besliste het duel met de Fin Reijo Stahlberg ruimschoots in zijn voor deel (21,60 meter tegen 20,68 meter) en de Noorse discuswerper Knut Hjeltnes moest zijn meerdere erkennen in de Oostduitser Wolfgang Schmidt (66,70 tegen 66,18 meter). K HILVARENBEEK (GPD) - Aan het eind van de Ronde van Zwitserland in juni zag organisator Sepp Vogeli knarse tandend toe hoe Wilfried Wesemael naar de overwinning fietste. Hoewel de Belg een eerzaam beroepswielrenner en een brave jongen is met een onberispelijk gedrag, had den de inrichters van de wedstrijd zich toch een andere winnaar gedacht dan een gewone waterdrager. Een triom fator met een klinkende naam bezorgt namelijk ook de wedstrijd meer aanzien. Aad v.d. Hoek gaat in Stuttgart juichend over de meel, nadat hij in de sprint Didi Thurau had verslagen. Overigens blijft de laatste leider in de Duitse wielerronde. Maar aan de vooravond van de Tour de France was er bij de groothe den bitter weinig animo om de zware last van de leiderstrui met zich mee te torsen. De Ronde van Zwitserland heeft de reputatie van trainingswedstrijd, waarin vedetten Figuranten zijn. De Ronde van Nederland voor pro fessionals is eigenlijk een zelfde lot beschoren. Maandag start de ze zesdaagse-etappewedstrijd met een proloog in Steenwijk, maar een aantal belangrijke ren ners is tijdens de koers met heel andere zaken bezig: het wereld kampioenschap wielrennen op de weg dat een week na afloop van de Ronde van Nederland in Valkenburg wordt gehouden. Voor hen is het niet meer dan een fantastische gelegenheid om de conditie te testen voor die grote HAARLEM (GPD) - De Nederland se honkbalploeg heeft gister avond de goede weg ingeslagen. Na matig spel in de eerste helft van de Haarlemse honkbalzes- daagse ging het gisteravond te gen de American All Stars een stuk beter. Na de 0-1-nederlaag eerder leverde herkansing een overwinning met 3-1 op. Die zege kwam overigens pas tot stand in het slot van de wedstrijd. Het publiek zag, tot en met de eer ste helft van de achtste inning, geen runs. Toen scoorden achter elkaar Urbanus, Richardson en Horeman en was de zege een feit. Die punten kwamen overigens niet voort uit goede klappen, want die waren aan Nederlandse zijde op nieuw dun gezaaid. De Oranje- ploeg had de runs te danken aan fouten van het Amerikaanse veld. Twee doorgeschoten ballen en een onbewaakte thuisplaat waren voor het Nederlandse drietal ge noeg om te scoren. Opvallend was het slechte slaan van de kop van de Nederlandse slagvolgorde. Wedman, Smith, Urbanus en Richardson kwamen gezamenlijk 16 keer aan slag en alleen Ben Richardson sloeg de bal één keer weg voor een honk- slag. De overige vijf klappen kwamen op naam van spelers van wie het niet als eerste ivordt verwacht. Het pitchen was opnieuw goed. Ber- til Haage begon op de Nederland se heuvel en verzamelde in vijf innings de cijfers 0-2-2-1. Zijn vervanger Martin Ronnenberg, die ook zondag een prima wed strijd gooide, deed het ook nu knap: 2-2-2-0. Inde tweede wedstrijd van de vier de dag wonnen de Fighting Sy camores met 5-1 van de Aztecs. De stand na vier wedstrijdagen is: All Stars 4-6, Sycamores 4-6, Ne derland 4-4 en Aztecs 4-0. 'V 'h WI.| krachtmeting. Een trainingsrit van een half miljoen gulden dus, want zoveel heeft het evenement gekost, vertelde stichtingsvoor zitter Jan Smeets gisteren tijdens de persconferentie in Hilvaren- beek. Dat wil overigens niet zeggen dat de Ronde van Nederland (de vijf jaar geleden gekozen naam Prof tour heeft de organisatie laten vallen) per definitie een non-va- leur als triomfator zal opleveren. Onder de deelnemers zijn best enkele grootheden, die zich min der blindstaren op de wereldti telstrijd. Toch is de lijst met deel nemende ploegen (tien formaties van acht renners) niet wereld schokkend. De vorig jaar geuite veronderstelling dat zo vlak voor de WK Italiaanse merken geïnte resseerd zouden zijn, is bijvoor beeld niet uitgekomen. Kuiper Een opvallend verschil met 1978 is wel de aanwezigheid van Hennie Kuiper, die vorig jaar buiten de ploeg van Peter Post werd gela ten als een soort strafmaatregel. Kuiper had toen namelijk al een overeenkomst met de Franse ploeg Peugeot gesloten en Post stelde de „afvallige" (bovendien pas hersteld van een val in de Ronde van Frankrijk) niet op. Voor de rest vertoont het ren- nersveld van deze lustrum-ronde een grote overeenkomst met de vierde aflevering. Joop Zoete melk (met Frits Pirard en Sven Ake Nilsson), Johan van de Velde (de winnaar van vorig jaar met als ploeggenoten o.a. Jan Raas, Ger- rie Knetemann en Henk Lubber- ding), Jo Maas (van de ploeg van Fred de Bruyne), Daniël Willems (de revalatie van het vorig jaar DOETINCHEM (ANP) - Eer- ste-divisieclub De Graaf schap heeft gisteravond in een tamelijk fel duel Feye- noord met 2-1 verslagen. Feyenoord speelde wat agressiever dan de Doetin- chemmers, maar bleek wei nig productief. Kort na rust werkte Peters de in de tiende minuut opgelopen achter stand (doelpunt van Jacobs) weg, maar vijf minuten voor tijd zette Koenders De Graafschap definitief op winst. De 8500 toeschouwers zagen scheidsrechter Geurds gele kaarten uitdelen aan De Graafschappers Mintjes en Van Vqenendaal en aan de Feyenoorders Van Deinsen en Albertsen. In Beveren heeft AZ'67 met 3-1 van Belgische kam- pioensploeg SK Beveren ge wonnen. Schoenberger opende de score voor Beve- ren, Metgod maakte nog voor De Graafschap verslaat fel Feyenoord de rust gelijk. In de tweede helft scoorden De Graaf en Talan voor AZ'67. Ajax verloor gisteravond de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Oostenrijkse kam- pioensploeg Austria Wien met 1-5. Alle doelpunten werden in de eerste helft ge maakt. Pas nadat Marcelo, Sara, Gasselich, Pfeiler en Schachner de stand 5-0 op het bord hadden gebracht, scoorde Lerby vier minuten voor rust voor Ajax. In het internationaal toernooi te Brussel, waarin RWD Mo lenbeek met 0-2 van FC Koln verloor (doelpunten van Ko- nopka en Littbarski), leed ook Anderlecht een nederlaag met 2-0. Real Madrid won door twee treffers van Uli Stielike na rust. PSV versloeg in Valkens- waard in een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd hoofd klasser De Valk met 9-1. Bij de rust was de stand 3-1. Arendsen gaf de amateur- ploeg de leiding en de gelijk maker kwam tot stand door dat doelman Van Mijen van De Valk de bal in eigen doel sloeg. Daarna scoorden voor PSV: Van der Kuylen 3x, Valke 2x, Lubse 2x en Koe man lx. Bij PSV speelden de van bles sures herstelde Stevens en Koster de tweede helft mee. Er waren 4.500 toeschouwers. Andere resultaten van vriend schappelijke wedstrijden: Drachten - FC Utrecht 0-12 (0-4). Toeschouwers: 1000. Berkel: TOGB-Excelsior 1-6 (1-3). Doelpunten voor Excel sior Pot 2x, Patinama 2x, Waslander 2x. met o.a. de Belgische titelhouder Gery Verlinden aan zijn zijde) en Fons de Wolf (gesecondeerd door Nederlanders als Jan en Adrie van Houwelingen) zijn de belang rijkste deelnemers uit het veld. Amsterdam Nieuw in de formule van de Ronde van Nederland, sinds die in 1975 in ere werd hersteld, is naast een trui voor de beste neoprof een aankomst in en een vertrek uit Amsterdam. Na de proloog maandag in Steenwijk trekt de karavaan over de Afsluitdijk naar Amsterdam, waar op de wieler baan van het Olympisch Stadion wordt gefinisht. Woensdag is de start op de Dam en trekt de Ron de naar 's-Heerenberg. Donder dag staat de zogenaamde Konin- ginnerit op het programma van 's-Heerenberg door de Limburg se heuvels naar Sittard, van waaruit vrijdag koers wordt gezet naar Heesch. Na een halve etappe zaterdagmorgen richting Tilburg wordt de Ronde afgesloten met een ploegentijdrit in de Beekse Bergen. In iedere etappe zijn er op de streep bonificaties te ver dienen van respectievelijk 10, 5 en 3 seconden. Beklimmingen van de heuvels levert de eerste drie ook tijdvergoeding op. Nadat de Ronde de eerste twee jaar nog een eindwinnaar van naam afleverde (Joop Zoetemelk en Gerrie Knetemann) is dit jaar de vraag of de traditie van de laatste twee keer, toen een jonge renner in het seizoen na de Proftoer- winst voor een deel in de verge telheid raakte (Bert Pronk en Jo han van de Velde) wordt voortge zet. De organisatoren lijken zich daar echter niet druk om te ma ken. Tijdens de persconferentie werd meegedeeld dat het vorig jaar als een hersenschim gelan ceerde plan om in 1980 te New York te vertrekken nog steeds le vend is. Stuntwerk, dat de Ronde van Nederland wellicht op een andere wijze uit de grauwe mid delmoot kan trekken. Ronde van Duitsland Aad van den Hoek heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Duitsland gewonnen. Van den Hoek versloeg Didi Thurau in de sprint. Het peloton had een ach terstand van drie minuten en 21 seconden. Roger de Vlaeminck won de sprint van de grote groep en werd derde. Thurau behield de leiding in het algemeen klasse ment. De uitslag van de eerste etappe, v München naar Stuttgart over 1. Van den Hoek (Ned) 6 t r 39 r WOERDEN (ANP) - Zwembad Den Hommel in Utrecht vormt zaterdag en zondag het decor voor de strijd om de zesde Euro pese zwembekers voor A (dames) en B (heren) landenteams. Met de uitreiking van de trofeeën komt zondag (voorlopig) een einde aan dit tweejaarlijkse evenement dat door de Europese zwembond zonder overleg met de leden van de zwemagenda is afgevoerd. Een handelwijze waarmee niet alle landen even blij zijn. Informeel wordt er dan ook druk overleg gepleegd om tot een heroprich ting - zij het onder gewijzigde condities - komen. Zo bepleit bondscoach Bert Sitters terug keer van de bekerstrijd op A- en B-niveau, mits de uitvoering ver plaatst wordt naar de winter maanden in een 25-meterbad. In Utrecht worden in het 50-meter- bad van Den Hommel bij de da mes aantrekkelijke prestaties verwacht. De complete Europese zwemtop zal aanwezig zijn. Oost- Duitsland, viermaal winnaar van de trofee en bekerhouder de Sowjet-Unie zullen onderling uitmaken wie op dit moment het sterkste in Europa is. Ondanks het feit dat de Oostduitse zwem sters bij de recente nationale kampioenschappen in Branden burg geen supersnelle tijden op de klokken brachten, zijn zij lich telijk favoriet. Voor de Nederlandse zwemsters vormt de Europese bekerstrijd het hoogtepunt van dit seizoen. Hoewel de verrichtingen tot nu toe uiterst mager zijn, verwach ten Sitters en chef d'ëquipe Wil Storm, dat de grillige curve het komende weekeinde doorbroken wordt met positieve prestaties. Voor Enith Brigitha, de enige zwemster die dit seizoen constant presteerde, betekenen de wed strijden in Utrecht het laatste in ternationale optreden in eigen land. Met de strijd om de wereld beker, begin september in Tokio, sluit zij haar carrière definitief af. Niet alleen Brigitha zal het komen de weekeinde een plaats in de Europese ploeg voor Tokio kun nen verdienen. Ook Monique Bosga komt hiervoor in aanmer king gezien haar scherpe tijd op de 200 meter rugslag afgelopen zondag in Bonn. Bij de heren zijn er slechts twee kandidaten voor opneming in de Europese ploeg: Fred Eefting, die in Utrecht op vier nummers zal starten, en Kees Vervoorn die half augustus naar Illinois ver trekt ter voorbereiding op de Olympische Spelen. DIEREN - In het Reinbouwschaak- toernooi om het open Nederlands kampioenschap is John van der V/iel alleen op kop gekomen. Zelf zette hij mede-koploper Leon Pliester aan de kant, terwijl Milo Scheeren en Han Janssen in een onderlinge partij snel het punt deelden. Jacques Renet zou nog op gelijke hoogte met Van der Wiel kunnen komen, maar zijn winst In het duel Van der Wiel-Pliester kreeg de Europese jeugdkam pioen zijn geliefde siciliaans op het bord. Het leverde hem een re gelrechte overwinning op, daar Pliester het toch al moeilijke spoor in het middenspel volledig kwijtraakte. De belangrijkste concurrentie voor Van der Wiel lijkt nu te moeten komen van Kick Langeweg, die tegen Paul van der Sterren steeds het betere spel had. Een tweede zitting zal echter moeten uitwij zen of dit voldoende is voor het volle punt. Tolenaar uit Leiden heeft zijn partij tegen de Zweed Sven nog niet tot John van der Wiel terwijl ook Joop Piket uit Lei derdorp nog voor de tweede zit ting achter het bord moet ver schijnen. Bakker versloeg de sterke Utrechtenaar Prins en staat in de bovenste helft van het steeds zijn draai niet vinden en verloor nu van de Duitser Wetter. In de reservegroep wist Jeroen Pi ket weer eens te zegevieren. Nooijen uit Utrecht werd met le ge handen gelaten. Marcel Piket moet tegen de Amsterdammer Hoogendoorn nog voor het punt verder spelen. Belangrijkste uitslagen 6e ronde: Van der Wiel-Pliester 1-0, Milo Scheeren-Janssen remise, Roel- Renet afgebroken, Vogel-Tolk remise, Westra-Dennis Dieks af gebroken, Langeweg-Van der Sterren afgebroken, De Roode- Van Baarle 1-0, Dieks-Van der Linde afgebroken, Hans Kuyf- Hofland 0-1. Stand aan de kop na 6 ronden: 1. Van der Wiel 5V2,2/5. Milo Schee- ren 5, Janssen 5, Hofland 5, De Roode 5, 6. Renet 4 Va 1 afge broken, 7' 12. Vogel, Tolk, Borm, Carlier, Lith, Pliester 4'/2. De vijfde partij voor de oefen tweekamp tussen Jan Timman en de Sowjetrus Lev Poloega- jevski is dinsdag in Breda in re mise geëindigd. Timman heeft de leiding met 3-2. De partij, waarin Timman wit had, vergde 23 zet- nuten en 15 seconden, 2. Thurau Wdl) zelfde tijd, 3. De Vlaeminck (Bel) op 3 minuten en 21 secon den, 4. Moser (Ita), 5. Clark (Aus), 8. Knetemann (Ned), allen de zelfde tijd als De Vlaeminck. Het algemeen klassement: 1. Thu rau (Wdl) 6 uur 46 minuten en 20 seconden, 2. Van den Hoek (Ned) op 42 seconden, 3. Moser (Ita) op 3 minuten en 18 seconden, 4. De Vlaeminck (Bel) op 3.34, 5. Ludo Peeters (Bel). 6. Knetemann (Ned) op 3.42, 10. Den Hertog (Ned) op 4.07. "Gouden Pijl" Hennie Kuiper heeft gisteravond in Emmen de wielerwedstrijd voor beroepsrenners "de Gouden Pijl" gewonnen. Hij legde de 100 kilo meter af in 2 uur, 21 minuten en 11 seconden. Tweede werd de Belgische kampioen Gery Ver- hnden in dezelfde tijd. Het twee tal was kort voor het einde weg gevlucht uit een kopgroep van vier renners, die op tien kilome ter voor het einde was ontstaan. De Belg Walter Godefroot ein digde als derde op 15 seconden, voor de Noor Knut Knudsen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9