Buitenlanders kunnen terug naar Leiden Jeugd vraagt huizen Geld uit kindertehuis gestolen Op Eigen Wieken te klein voor wijk- èn buurtcentrum WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 LEIDEN WEER OMMEZWAAI IN GEMEENTEBELEID: LEIDEN - Buitenlandse werknemers die tegen hun zin naar het woon oord De Beukenschans in Leiderdorp moeten ver huizen zal binnen ander half jaar weer een woning of kamer in Leiden moe ten worden aangeboden. Ambtenaren van de ge meente Leiden moeten bovendien binnen twee maanden met een nota komen waarin staat welke huizen binnen deze perio de voor de "gedwongen verhuizers" vrij kunnen worden gemaakt. Dit staat in een verklaring die gis teravond vrijwel unaniem dooi de Leidse politieke partijen in de gemeenteraad is ondertekend. Dat gebeurde in een roerige zit ting van de raadscommissie vooi Agenda Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - Vanavond een optreden Leidse groep "Touchwood" en het folkgezelschap "Kees Ou wejan en de Makkers". 21 uur. Morgen is er in de verschillende club- en buurthuizen het vol gende te doen: Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - Optreden drs. P. 21 uur. De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Film. 10.30 uurviswedstrijd 14 uur. Groenoord, Musschenbroek- straat 25 - Fietstocht naar Jeugddorp (8-12 jaar) 10 uur. Tamboerijn, Valeriusstraat 73 - Puzzelrit per bromfiets 2030 Volkshuis, Apothekersdijk 33 - Bustocht naar Noordwijker- hout met zeskamp 10-16 uur. Leidse Jeugd Vakantiebezighe den -Film( Hogewoerd9 uur. Morschwijck, Topaaslaan 19 - Poppenkast 10-1130 uur; vliegers maken 14-1530 uur. Klein Matilo, Zaanstxaat 126 - Jeugddorp 930-15 ^tur (6-12 jaar). Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Speciale activiteit 14 uur. Mierennest, Morsweg 59 - Crè che (2-4 jaar) 9-12 uur, be- jaardensoos 14-17 uur. Overmorgen was in het Vrije tijdscentrum een optreden van de punkgroep Ivy Green gepland. Dit optreden gaat niet door. In plaats van Ivy Green zal nu de Amsterdamse punkgroep The Tapes een op treden verzorgen. Tevens zal er een film van de Tsjechische regisseur Lipsky Moorden bij de vleet") worden ver toond, 21 uur. volkshuisvesting. Ettelijke be langstellenden onder wie een grote groep Marokkaanse werk nemers waren op de vergadering afgekomen. De verklaring betekent een nieuwe ommezwaai in het beleid dat de Leidse gemeenteraad voert te genover buitenlanders die moe ten vertrekken uit brandgevaar lijke pensions in de binnenstad. Het is voor de raadsleden nogal als een verrassing gekomen dat de bijna 40 buitenlanders die nu nog in te sluiten pensions wonen zich zo hardnekkig tegen verhui zing naar Leiderdorp verzetten. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) weigerde om als reactie op de verklaring harde toezeg gingen te doen over wat gister avond al genoemd werd de 'her huisvesting' van buitenlanders. Hij denkt dat niet te kunnen ver antwoorden tegenover andere Leidse woningzoekenden die minstens zo urgent zijn als de buitenlanders. Hoeven (CPN) ondertekende de verklaring niet. Hij vindt de Beukenschans en het gemeentelijk pension aan de Hooigracht zelfs nog te schamel om de buitenlanders als keuze mogelijkheid voor tijdelijke huisvesting aan te bieden. Een WD-woordvoerder was gister avond niet aanwezig. D'66-woordvoerder Hoekema - medeopsteller van de verklarin gen - maakte gisteravond duide lijk dat hij hoge politieke waarde hecht aan de nu aangenomen verklaring. Hij sprak van een "ernstige politieke toezegging". was vastgesteld. Er wordt voor lopig ook nog geen politie-optre- den verwacht. Er wonen in De Beukenschans al rond de 100 bui tenlandse werknemers. Voor de 16 illegale buitenlanders die op dit moment nog in de pensions wonen kan de gemeente geen oplossing aanbieden. Zij zullen waarschijnlijk elders in Leiden illegaal moeten gaan wonen. Kees Walle, die voor de Welzijns- raad als begeleider van de bui tenlanders optreedt in de ver- huis-operatie naar Leiderdorp, sprak in een reactie ook van een ommezwaai in het beleid van de gemeenteraad, hoewel hij vindt dat een harde garantie nog niet uit de bus gekomen is. Vakantiebezigheden in het wijk/buurtcentrum "Op Eigen Wieken". LEIDEN - Vanuit het kantoor van een kindertehuis aan de Boerhaavelaan in Leiden is in de nacht van maandag op dinsdag voor ruim 3000 gulden aan geld ontvreemd. Men is het kantoor binnengekomen door het vernielen van een ruit. Ver volgens zijn er twee geldkistjes opengebroken waaruit het geld is ont vreemd. Schrijnend Het raadslid mevrouw Koning (PvdA) zei aanvankelijk: "Ik kan het ten opzichte van de schrij nende gevallen in Leiden niet waarmaken om plotseling bij voorbeeld vijftig woonruimte te helpen", v zij doelde op de buitenlanders die niet naar Leiderdorp willen. La ter ondertekende zij echter toch de verklaring. Haar fractiegenote Kessen pleitte ervoor om panden in Leiden te kopen en die aan buitenlanders te verhuren. Een andere suggestie die de vergadering gisteravond deed was om het gemeentelijk pension aan de Hooigracht te verkopen en voor de opbrengst ook kleine woningen voor bui tenlanders te kopen. De Marokkanen bleken gister avond nog allesbehalve over tuigd dat het Leiden ernst is om "De Beukenschans" voor de ge dwongen verhuizers als tijdelijke huisvesting te zien. De Marokka nen zijn bang dat eenmaal in Leiderdorp v gemeente haar nu gedane uit spraak (de verklaring sprak ove rigens van "streven naar") niet zal nakomen. Dat bleek in de vergadering na een tien minuten durende discussie in verhit Marokkaans, die over de hoofden van de commissieleden heen werd gevoerd. Daarna deel de woordvoerder M. Tounsi mee: "Die verhaaltjes hebben wij drie jaar geleden ook gehoord. Wij zijn bang dat als wij straks naar Lei derdorp gaan we nooit meer in Leiden terugkomen". Ommezwaai De feitelijke toestand is op dit mo ment trouwens zo, dat er nog geen enkel pension gedwongen gesloten is, hoewel als "fatale da tum" na uitstel van 1 augustus Demonstratie in centrum Leiden LEIDEN - Er is gedurende de laat ste jaren een steeds groter wor dende woningnood onder jonge ren ontstaan. Daarom wordt er volgende week vrijdag in de Leidse binnenstad een demon stratie gehouden om de huisves tingsproblemen van de Leidse jongeren onder de aandacht te brengen en vooral om de ge meentelijke overheid te spoed te iets te gaan doen aan de woningnood onder jon geren. "Veel is er in de afgelopen tijd ge praat over en onderzoek gedaan naar het hoe en waarom van deze nood en welke groep jongeren daar het meest onder te lijden heeft", zegt Frans Los lid van het Initiatiefkomitee jongerenhuis vesting, "Nu moet er wat gebeu- i die wij stellen zijn de vol- verhoging van het bouwplafond voor huisvesting van jongeren zonder dat dit ten koste gaat van het realiseren van huisvesting voor andere woningzoekenden; goedkopere huisvesting met hand having van de kwaliteit; recht op registratie en woonrecht voor alle jongeren (studerend en/ of werkend dan wel werkloos). Als toelichting op de eisen zegt Frans Los onder andere dat "het samenwerkingsverband Stich ting Huisvesting Werkende jon geren en Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting verschillende grote en kleinere bouwplannen in voorbereiding heeft. De reali sering van deze plannen stag neert op gemeentelijk- en rijks niveau door onnodig lange bu reau behandeling, onbegrip voor de doelstellingen van het sa menwerkingsverband en politie ke touwtrekkerijen". Op korte termijn moet iets wezen lijks van de grond komen voor de huisvesting van jongeren. De gemeente Leiden dient meer bouwgrond ter beschikking te stellen van een- en tweeper soonshuishoudens. Bouwver gunningen voor jongerenhuis vesting moeten sneller worden afgegeven en het voor jongeren- huisvesting beschikbare terrein in de Leeuwenhoek bij de Was- senaarseweg moet zo snel moge lijk bouwrijp worden gemaakt. "Het is dus noodzakelijk", zegt het Initiatiefkomitee, "dat de problemen rond dit gebied bin nen afzienbare tijd worden op gelost. Overigens mogen deze problemen de bebouwing van de Stevenshofjespolder ten westen van Leiden beslist niet in de weg staan". Volgens Frans Los is de eis voor goedkopere huisvesting met handhaving van de kwaliteit te herleiding tot de nota "huisves ting alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens". "Daarin wordt een relatie gelegd tussen de kwaliteit van een wooneen- heid, de stichtingskosten en de huurhoogte. Uitgaande van het feit dat voor 50.000 gulden nauwelijks een zelfstandige één kamerwoning valt te realiseren en dat dit bedrag als een minimum moet worden gezien, dan betekent dat, dat ge zien de norm-huurquote, voor jongeren onder de 23 jaar geen zelfstandige woonruimte kan worden gebouwd. Wordt dit toch gedaan, dan leidt dat tot zeer ho ge huurquote. Met name in de randstad, waar de woningnood onder jongeren het grootst is, komt de directe relatie tussen kwaliteit, stichtingskos ten, huurhoogte hard aan. Im mers de minimumlonen en stu diebeurzen zijn landelijk vastge legd, maar de stichtingskosten zijn in het westen gemiddeld veel hoger. Daarmee gaat of de huur teveel omhoog of de kwaliteit te veel omlaag", aldus Frans Los. Over de registratie wil Los het vol gende kwijt "Niet alle jongeren hebben de mogelijkheid tot regi stratie bij het gemeentelijk bu reau Huisvesting. Dit terwijl deze registratie een van de eerste ver eisten is om officieel aan woon ruimte te komen. Ook aan de ei sen voor een woonvergunning kunnen de meeste jongeren niet voldoen, want ze moeten onder andere in het bezit zijn van een geldig registratiebewijs...". Buurtcentrum "Op Eigen Wie ken" aan het Valkenpad in de Slaaghwijk is het enige van de drie buurtcentra die de Merenwijk oorspronkelijk zou krijgen dat er ook werkelijk is gekomen. En ook dat na de nodige problemen. Maar op vier maart vorig jaar kon het dan in gebruik worden geno men, als buurtcentrum voor de Slaaghwijk, maar tevens als wijkgebouw voor de hele Merenwijk. Vrij snel nadat de eerste bewo ners zich in de Slaaghwijk hadden gevestigd, ontstond daar een buurtvereniging met diverse werkgroepen. Eén van die werkgroepen van toen, is nu de Stichting jeugd- en jongerenwerk Slaaghwijk geworden, zetelt in het buurtl wijkcentrum en heeft twee be roepskrachten in dienst Jor dan van den Brom en Frank Adema. In het gebouw zetelen verder de Stichting Kinder kantine, de crèche "Het Meer- koetje" en opbouwwerkster Anke Keur die in dienst is van de buurtvereniging Slaagh wijk. Het bruist nu van de activitei ten in "Op Eigen Wieken" en de animo van de Merenwijk- bevolking om eraan mee te doen is groot. Bovendien heeft Anke Keur sinds ze ruim twee jaar geleden werd aangesteld talrijke bewonersgroepen.een ouderenraad en het Slaagh- buurtoverleg bijvoorbeeld, van de grond geholpen, die voor hun vergaderingen ook allemaal gebruik maken van de ruimte die "Op Eigen Wie ken" biedt. "Als buurt- en wijkcentrum is dit gebouw eigenlijk te klein", zegt Anke Keur. "Voor zoveel Rectificatie LEIDEN - In het artikel, gisteren in deze krant, over de nota "Cen traal bureau woningzoekenden" stond dat 75 van de woningen van woningbouwverenigingen worden toegewezen door Bureau Huisvesting. Dit is niet juist. Sinds vorig jaar wordt 1007© van de woningen toegewezen door Bureau Huis vesting. zat iiAU?ï«ïf!55eni ZATIUUG.ia^»- ZON 12«U8 13 LEIDEN - Aanstaand weekend zal in de Ton Menken-hal aan de Vondellaan in Leiden het "One- Love-festival" worden gehou den. Het festival, waar talrijke muziekgroepen zullen optreden, kan beschouwd worden als een vervolg op de onlangs in Amster dam gehouden "Nationale Min derheden Show". De organisatoren van het One-Lo- ve-festival, Ronald van Exel (29) en Frits van Eyck (32) uit Am sterdam, zorgden er destijds ook al voor dat een aantal muziek groepen op het Amsterdamse fes tival optraden. Zij willen nu in Leiden specifiek reggae-muzi- kanten laten optreden. Reggae is een religieus getint soort muziek, vooral populair bij bevolkings groepen die uit de voormalige Engelse koloniën zijn geëmi greerd. De organisatoren Ronald uur, op zondag is de show van 14.00 tot 21.00 uur. Leiden is uit gezocht omdat het destijds ge houden "Rock against ra- cism"-festival in Leiden een suc ces is geworden. Volgens Ronald van Exel en Frits van Eyck bete kent dat dat in Leiden waar schijnlijk een goede voedingsbo dem aanwezig is voor het soort muziek dat zij willen propageren. "Wij willen met deze One-Love- show een tegenwicht bieden voor de Pasar Malams (Indonesische Jaarmarkten red.) die erg com mercieel zijn. Aan de minder heidsgroepen, Surinamers en Antillianen, wordt de commercie opgedrongen. Wij willen gewoon iets laten zien van onze eigen cul tuur, waarmee we bruggen willen slaan en liefde, solidariteit en vriendschap willen bevorderen", aldus de beide organisatoren. De Nationale Minderheden Show werd enkele weken geleden in de pers algemeen als een "misluk keling" betiteld. De beide organi satoren zeggen wel te weten waar dat aan ligt. "Er kwamen veel te weinig blanke mensen. Dat kwam misschien ook omdat de openingstijden erg ongunstig la gen. Maar we geloven toch ook dat veel blanken onze uitgesto ken hand, onze poging om onze cultuur naar voren te brengen, niet hebben willen honoreren". Van Exel: "Misschien denken de teveel aan politieke dis wanneer er zoiets geor ganiseerd wordt. Maar dat is be slist niet de bedoeling". Op het festival, dat zich vooral op jonge mensen zal richten, zal het hele weekeinde ook eten te krij gen zijn. De organisatoren den ken alleen "quitte" te kunnen spelen wanneer het gebeuren in de Ton Menkenhal minstens 4000 belangstellenden trekt in het dagelijks gebruik is het bovendien ta melijk onpraktischEr zit bij voorbeeld geen lift in, waar door de toegankelijkheid voor ouderen en gehandicapten aanzienlijk afneemt. Frank Adema onderstreept de woorden van Anke. Hij zegt: "Je kunt je activiteiten niet blijven uitbreiden en niet alle groepen kunnen altijd te recht. We willen bijvoorbeeld proberen in te spelen op het feit dat er steeds meer tieners komen in de Merenwijk. Maar dat lukt niet, want we hebben geen mensen genoeg en en geen ruimte. Het is toch al een groep die bijna overal tussen de wal en het schip valt, en ook hier weer". De problemen met de tieners hebben zich al aangekondigd, met name in de Slaaghbuurt. Anke Keur: "Er is erg veel vandalisme en vernieling. We gaan daarover praten in sep tember in het Slaaghbuurt- overlegwaar allerlei groepen en mensen die in de wijk tief zijn aan deelnemen. In het bijzonder over problemen die zich voordoen door verande ringen in de bevolkingsstruc tuur. Ik zeg dat zo omslachtig omdat ik anders de aanhan gers van Glimmerveen op mijn dak krijg, maar er wo nen hier erg veel buitenlan ders. Ik heb de indruk dat er door Huisvesting maar klak keloos wordt geplaatst. Er heerst hier een akelige sfeer op het moment". En met 'hier' bedoelt Anke Keur de Slaaghbuurt. Merenwijk en Merenwijk, zegt ze, is een hemelsbreed verschil. En Frank Adema illustreert dat als volgt: "Ik ga 's zondags wel eens wandelen, je komt in de Leedewijk en langs de Zijl, prachtige huizen, geweldig allemaal. En dan kom je thuis in de Slaaghbuurtnou, dan krijg je een vreselijke klap i je gezicht. Dan kom je weer i de hal van je flatgebouw waar zes supermarktkar retjes en drie, vier kapotte vuilniszakken op een hoop liggen". "Er is hier veel te weinig reke ning gehouden met allerlei voorzieningen die nodig zijn", zegt Anke Keur. "Die huizen zijn maar neergezet, maar dat is niet genoeg .Env moetje later ontzettend je best doen voor allerlei dingen. Er is hier bijvoorbeeld erg wei nig voor kinderen. Het is een mooie wijk, maar erg kneute rig. We hebben met het Slaaghbuurtoverleg speelvoorzieningenplan een verkeersknelpuntenplan gemaakt, die nu bij de wet houder liggen". "Het is erg belangrijk dat de bewoners hun woonomgeving zelf invullen, en ze zijn daar ontzettend toe bereid", gaat Anke Keur verder. "Maar je ziet ook steeds dat ze gefru streerd raken. Met het ge zondheidscentrum bijvoor beeld, dat is er dankzij de vasthoudendheid t>an paar mensen gekomen. Maar je kunt toch moeilijk verwach ten dat ze daar zeven jaar lang vooraan het klooien zijn. En dan kom je zelf als op bouwwerker. veel te laat, u>ant ik vind dat er al een op bouwwerker moet zijn zodra de eerste bewoner er is, dan zijn ze al in een stemming van: het heeft geen zin, het helpt allemaal toch niet". Daar heeft Anke Keur het in het begin best moeilijk mee ge had.Maar op dit moment kan ze de stroom van vragen die uit de bewoners komt nauwe lijks aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3