Vraag naar functioneel schoeisel steeds groter Tuin in orde voor vakantie Mode en veiligheid in de babykamer Huis gekocht? Dan heeft U minstens dot ^it Utët Problemen Hoge hakken niet voor de hele dag Nette jongeman WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 De voet heeft drie dingen nodig; beweging, lucht en licht. Was uw voeten iedere dag met warm of koud water. Borstel steeds de onderkant van de voet. Het sti muleert de bloedsomloop. Doe aan teen- en voetgymnas- tiek. Verwissel schoenen en kousen zo vaak mogelijk. Zyn er problemen waar u niet uitkomt, blijf niet tobben. Stap ermee naar een voetdeskundi- ge. DEN HAAG - De voetverziekende mode met de hoge hakken en de smalle leest is weer in volle glorie teruggekeerd. De mensen die de hele dag hooggehakt willen rondtrippen, kunnen zich nu alvast laten inschrijven bij een pedicure. Voor een enkel avondje is de hoge hak niet zo erg, zeggen de des kundigen. Het kan zelfs als een soort therapie werken. Lang erop rondlopen is verderfelijk. De wervelkolomgewrichten en tus senwervelschijven worden er te zeer door belast. Dat maakt het langdurig dragen niet alleen on gezond voor de voeten, maar ook voor de benen, en in feite voor het hele lichaam. Mede door de valse voorstellingen in films en strips heeft iedèreen jarenlang het idee gehad dat Verkoop vriendelijke en vooral ook bege renswaardige verpleegsters moesten huppelen op hoge hak ken en haaibaaien van hoofdver pleegsters met pukkels en een zwaar lichaam op platte schoe nen. De misvormde voet is ja renlang als een normale volks ziekte geaccepteerd in onze mo derne wereld. zyn zo plat en eeltig dat zelfs geen gezondheidsschoen meer past. Dat doet niets a^aan de mening van de samenstellers van het boekje, dat onze moderne be schaving oorzaak is van veel voorkomende „voetdeforma ties": spreid-, plat- en knikvoet als gevolg van te harde (geasfal teerde) grond, te nauwe schoenen en te hoge hakken. We wandelen te weinig en worden te dik en on ze voeten lijden eronder. ■k Vrouwen vragen naar praktische schoenen aangepast aan hun werk... Natuur een boekje van het bedrijf voor „functionele schoenen" Relaxor in Losser wordt gezegd dat na tuurvolkeren die zelden of nooit schoenen hebben gedragen, per fect gevormde natuurlijke voeten behouden. Dat klopt niet hele maal met de ervaringen die in Zuid-Afrika zijn opgedaan. De herders in Noord-Transvaal, geen natuurvolk weliswaar, die wèl een groot deel van hun leven op blote voeten met hun koeien door het rotsige en zandige land schap ronddoolden, hebben niet zulke mooi gevormde voeten. Zij Mode-ontwerpers zijn in dienst van de producent en niet van de dra ger. Naast hun gevoel voor schoonheid, of noem het smaak, zal daarom ook de ontwikkeling van de verkoop hun belangstel ling hebben. Daarom wordt er steeds naar iets nieuws gezocht, of wordt iets ouds uit de archie ven gehaald. Een schoen die niet versleten is, kain volgens de mo debegrippen verouderen en dus moet hii worden vervangen. In een jaarvergadering van een be kende schoenfabriek vertelde de directie: „We hopen dat de oude re dames weer gaan kopen. Zij zijn een beetje bang voor de spit se modellen. Daarom hebben we de punten eraf gehaald. Ze lijken breder en de dames hebben de illusie dat de schoenen beter pas sen". Een voorbeeld van de ver koopmethoden. Na de naaldhakken kwam plotse ling de gezonde schoen in de mo de, of werd in de mode geschre ven of gepraat „Sportief en ge zond", luidde de leuze, en de ar geloze dacht dat de industrie zich een ander ideaal had gesteld. Bij na elke schoenwinkel leek toen op een vestiging van de „functio- nele-schoenverkopers". Dat is nu al twee jaar aan het verande- Directeur H. Olde Riekerink van Relaxor vindt deze ontwikkeling voor zijn eigen bedrijf en zijn collega's wel nuttig. Je ziet nu weer duidelijk een verschil in de gewone schoenwinkel en die van zgn. gezondheidsschoenen. De verkopen van zijn bedrijf hebben niet geleden door de nieuwe trend. Integendeel, zij blijven stijgen. „Dat komt", zegt hij, „omdat de mensen duidelijk een keuze maken: gemakkelijke schoenen voor het werk en in huis, en de modeschoenen om uit te gaan". Het is vooral de jeugd geweest die de „functionele" schoen is gaan kopen, en niet - zoals menigeen denkt - de oudere mens. Studen ten, verpleegsters, winkel assis tenten en andere mensen die veel moeten lopen, gebruiken schoe nen met lage hakken, vooral de vrouwen. Zelfs de industrie werd verrast door de verkoopcijfers. Uiteraard hebben ook hier de ad vertentiecampagnes aan meege holpen, maar tevens een „voet- bewuster" worden, aldus des kundigen. Advies Het boekje van Relaxor geeft, naast de vanzelfsprekende reclame voor de eigen produkten, ook en kele nuttige wenken voor men sen die hun voeten nog niet heb ben bedorven. „Loop vaker op blote voeten en draag zoveel mogelijk sandalen. Iedere hakhoogte is gevaarlijk en nadelig voor de voeten, benen en het hele lichaam". Bij het uitzoeken en kopen van een babykamer-inrichting worden in het algemeen weinig praktische uitgangspunten in het oog ge houden. Als de wieg, de commo de en de overige spullen er maar .schattig" uitzien, zijn aanstaan de ouders veelal vertederd ge- nöeg omja" te zeggen en de por temonnee te trekken. Gaandeweg worden (gelukkig) aan babykamermeubels ook prakti scher eisen gesteld. Daarbij gaat het niet alleen om dingen als de hoogte van bijv. een wieg (die vanwege het herhaalde bukken om het kind eruit te halen en er weer in te leggen, zeker niet te laag mag zijn) maar ook om de constructie. Zo is men in ons land, evenals in West-Duitsland, tot bepaalde normalisatie-beginselen geko men. Niet verplicht, maar wel van voldoende belang om er even aan te denken. Zo wordeh de spijltjes van een babyledikantje (dat steeds meer de wieg gaat vervan gen) op maximale afstand van 7,5 cm geplaatst. Dat sluit het risico uit dat het kind het hoofdje er doorheen steekt en het er dan vaak niet meer tussenuit kan krijgen. Ook materiaalgebruik, construc- tievormen (geen scherpe hoeken) zijn van belang. Belangrijk ge noeg om te overwegen bij het aanschaffen van babykamer- meubilair. In eigen land, met name in en rond het Friese Oosterwolde, worden verantwoorde en heel fraaie ba bykamer-spullen gemaakt van manou, een zeer decoratieve ro tansoort. Ook blank hout, vooral grenen, is erg in trek. Voor „zelfbouwers" van baby- en kinderkamermeubilair is het van belang te weten dat eersteklas grenehout overal voorzien van afgeronde kanten en hoeken, een van de veiligste materialen voor dit doel is! Een stijlvolle babykamer de vakantie de tuin een "goede beurt geven" Voordat we met vakantie gaan, is er altijd een heleboel te doen en te organiseren. In al die drukte wordt de tuin maar al te vaak verge ten of even snel met de Franse slag gedaan. Komen we dan na een week of twee weer terug, dan is de tuin onherkenbaar geworden. In de zomermaanden groeit alles zo snel dat zelfs in die korte tijd de tuin in een complete wildernis kan veranderen. Natuurlijk' gaat de afwezigheid van de eigenaar niet éen tuin „in de kouwe kleren zitten", maar we kunnen de schade tot een minimum beperken door voor de vakantie zorgvuldig te werk te gaan. Gazon Enige dagen voor de vakantie stappen we eerst eens naar de buur man toe of naar een goede kennis in de buurt en vragen hem of hij gedurende onze afwezigheid het gras een keer wil maaien. In de meeste gevallen kunnen we best iemand vinden die dat karweitje op zich wil nemen. Lukt dat niet, dan maaien we het gras vlak voordat we gaan niet al te kort af en strooien er nog wat mest over. Het gras zal dan weliswaar harder gaan groeien, maar het is sterker en heeft een betere kans op overleven. Als we bij droog weer vertrekken, sproeien we het vlak voordat we gaan ook een keer flink en laten de tuinslang met de sproeier liggen zodat de buurman bij droog weer alleen de kraan maar hoeft open te draaien. En welke buurman zou dat niet even willen doen? Voorts zorgen we dat de kantjes netjes kortgeknipt zijn en steken we het grove onkruid uit, zodat dit het gras niet kan overwoekeren. De border We beginnen met het opbinden van de hoge planten. Ook al hebben ze dat nu ogenschijnlijk nog niet nodig, volgende week kan het al noodzakelijk zijn en dan bent u er niet met alle nare gevolgen zoals platgewaaide en platgeregende bloemen. Ook de klimplan ten binden we voor ons vertrek nog even op. De uitgebloeide bloemen van de vaste planten en vooral van de eenjarigen in de tuin en in de bloembakken verwijderen. Zo voorkomt u dat de planten zaad gaan vormen, waardoor te veel van de plant gevergd wordt en de verdere bloei aanmerkelijk minder zal zijn. Bovendien heeft u dan in veel gevallen kans op een tweede bloei aan het einde van het seizoen. Dan wordt de border natuurlijk ook van alle onkruid ontdaan. Vooral in de zomermaanden groeit ook het onkruid enorm snel, zodat u bij terugkomst anders uw borderplanten overwoekerd door het on kruid terug zou vinden. Omstreeks deze tijd :s het vaak ook echt nodig om de heg te snoeien. Het is verstandig om dit voor de vakantie te doen, zodat u bij terugkeer een mooie haag aantreftdie alweer nieuw blad aan het vormen is. Bloembakken Voor de bloembakken zult u echt iemand moeten vinden die ze iedere dag even water wil geven. Veertien dagen, of nog langer zonder water, overleeft geen enkele plant in een bak of pot. Het is ook verstandig om een flesje of potje met kamerplantenmest naast de gieter klaar te zetten. Misschien wil de goede „waterge ver" daarvan ook eenmaal in de week iets oplossen in het gietwa- ter, want wat extra bijvoeding voor deze zomergasten is nu wel noodzakelijk. Wie vandaag de dag 'n één vakman huis koopt, slaat al gauw aan 't NAfliM veranderen. Andere keuken, andere 'Iwtliy badkamer, Vi beetje schilderen: wie handig is, kan dat best zelf. Dat wordt wel anders als we over de elektrische leidingen praten. Dat is vakwerk voor de spe cialisten van Swaak Installaties. Die wijzigen of ver nieuwen wat nodig is. Regelen de formulieren voor het Energiebedrijf. En maken zonodig nieuwe schema's. Snel en perfekt. Zonder rompslomp voor u. Precies, zoals het hoort. Alto/l! SWAAK WITGOED wasautomaten - koelkasten - kl. huishoudelijk apparatuur. Haarlemmerstraat 250 - 252 Leiden. Tel. 071 - 12 36 18 SWAAK ONDERDELEN alles voor de doe-het-zelver Haarlemmerstraat 254 Leiden. Tel. 071 - 12 36 18 SWAAK BRUINGOED televisie - geluidsapparatuur - grammofoonplaten Haarlemmerstraat 279 Leiden. Tel. 071 - 12 40 10 Uw specialist in boerenkaas en div. soorten paté's en salades Koninginneweg 14 Katwijk aan Zee VERENIGING VOOR CHR. BEROEPSONDERWIJS KATWIJK Inschrijving voor: a. Avondcursus NAALDVAKKEN (20 weken) waar van 10 weken met een klassikaal programma: les geld 35,- voor cursisten jonger dan 18 jr., lesgeld 150,- voor cursisten vanaf 18 jr. b. Avondcursus FIJNE KEUKEN (15 weken). Alleen aan de Prinses Margrietschool, Meeuwenlaan 6, lesgeld 27,50 voor cursisten jonger dan 18 jr., lesgeld 112,50 voor cursisten vanaf 18 jr. Z.s.m. aanmelden aan de gewenste school, dagelijks van 9.00-16.30 uur onder betaling f 25,- inschrijfgeld. Chr. Scholengemeenschap "De Viersprong", Jan van Brakelstraat 38, Katwijk aan Zee. Chr. School voor LMBO "Prinses Margrietschool", Meeuwenlaan 6, Katwijk aan Zee. Aanvang cursussen begin september: "De Viersprong" maandagavond, "Prinses Margrietschool donderdag avond. Gemeente Warmond De burgemeester van War mond maakt ingevolge artikel 28. lid 6, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 17 april 1979, ni B 21066, goed keuring hebben verleend aan de bij raadsbesluit van 29 juni 1978 vastgestelde eerste her ziening van het bestemmings plan "West". De herziening heeft in hoofd zaak betrekking op de be stemming van enige verspreid liggende gebieden, ten westen van de Herenweg. Het besluit van Gedeputeerde Staten en de herziening liggen met ingang van 9 augustus 1979 gedurende één maand voor een ieder ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, aan het adres De Weiden 39. Aangezien tegen de herziening geen bezwaren zijn ingediend bij Gedeputeerde Staten en de goedkeuring in haar geheel heeft plaatsgehad, is, afgezien van het beroepsrecht van de inspecteur van de ruimtelijke ordening, niemand gerechtigd tot het instellen van beroep bij de Kroon. Warmond. 8 augustus 1979. De burgemeester voornoemd. C. A. van Schagen. gevraagd voor de markthandel. Zaterdag vrij. Fruithandel H. M. v. Fulpen Hoofdstraat 213, Leiderdorp, tel. 071-894295 s/oor de afdeling Cost Accounting zoeken wij een GEROUTINEERDE TYPISTE Zij verzorgt de voorkomende vertrouwelijke type- en ad ministratieve werkzaamheden voor deze afdeling. Vereist zijn minimaal: - opleiding MAVO-niveau - typediploma - goede kennis van de Engelse taal. Geïnteresseerd? Belt u dan naar 3M NEDERLAND B V afdeling Perso neelszaken, tussen 09 00 en 12 00 uur, 071-769330 toe- Stel 245 (mevrouw E de Vette).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15