DREIGEMENT ISRAËL Vliegtuigkapers geven zich over in Genève Meer dan helft van de bevolking vrij Problemen rond plan Rhodesiè' Geen gevaar bij kerncentrale "Wanneer VS toenadering zoeken met PLO Wiesenthal: "We zullen Mengele snel vinden" DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) GENÈVE - De kaping van de Spaanse DC-9 vanaf het Canari- sche eiland Fuerteventura door drie gewapende soldaten van het Spaanse Vreemdelingenlegioen is gistermiddag tot een gelukkig einde gekomen. Het toestel met de kapers, twee Fransen en een Chileen, landde na een verblijf van twaalf uur op het vliegveld van Lissabon gistermiddag in Genève. De drie legionairs, die het vliegtuig alleen maar kaapten om zich te onttrekken aan de Spaanse krijgsdienst waarvoor zij zich indertijd vrijwillig opga ven, hebben zich overgeleverd aan de Zwitserse autoritei ten. De zes passagiers en de drie schoonmaaksters van het toestel, die zondagavond door de legio nairs werden gedwongen de reis mee te maken, zijn allen op het vliegveld van Lissabon vrijgela ten. Volgens een van de passa giers hebben de kapers tijdens de vlucht van Fuerteventura via Afrika naar Portugal nauwelijks contact gehad met de reizigers en hebben zich aan boord geen pa niektoestanden voorgedaan Vlak voor de start in Lissabon lie ten de kapers op het laatste mo ment de stewardessen vrij. De drie legionairs reden zaterdag avond met een jeep en mitrail leurs, die zij even tevoren afhan dig hadden gemaakt van de mili taire politie, het vliegveld van Fuerteventura op, waar zojuist het vliegtuig uit Las Palmas met 100 passagiers was geland. De kapers drongen via een andere deur het toestel binnen dan de deur waardoor de passagiers het vliegtuig verlieten. De soldaten dwongen de zes overgebleven passagiers, onder wie twee kin deren, en drie schoonmaaksters te gaan zitten en bevolen de pi loot koers te zetten naar Afri ka. Het aanvankelijke plan van de ka pers was om naar Zuid-Afrika of Rhodesiè te gaan, maar de korte actieradius van het toestel dat hoogstens Nigeria kon bereiken, bracht hen tot andere gedachten. Het vliegtuig, dat geen toestem ming kreeg om in Marokko te landen, zette ten slotte koers naar Lissabon, waar het zondag even over middernacht arriveerde. Aangezien twee van de drie legio nairs de Franse nationaliteit heb Het einde van het kapingsavontuur van drie deserteurs uit het Spaanse vreemdelingenlegioen. Na via Fuerteventura en Lissabon in Genève te zijn aangekomen wandelen de kapers met hun laatste gijzelaars naar een gereedstaande wagen. ben, vroegen de kapers de Franse consul in Lissabon in Frankrijk te mogen landen. Als argument gebruikten de soldaten dat zij geen terroristen waren. In ver band met de spanningen tussen Frankrijk en Spanje over de ter reurbewegingen van de ETA, die vanaf hun basis in Zuid-Frank rijk op Spaans grondgebied ope reren, weigerde Parijs dit verzoek resoluut. Daarop verzochten de drie legionairs de Zwitserse auto riteiten om in Genève te mogen landen. De Zwitserse regering accepteerde het voorstel op voorwaarde dat de kapers na de landing geen chantagepogingen zouden ondernemen. Teeen ruil van brandstof lieten de kapers de passagiers en de stewardessen in Lissabon vrij. Toen de drie mannen in hun khaki- uniformen van het Spaanse vreemdelingenlegioen in Genève uit het vliegtuig stapten waren ze ongewapend. Ze werden onge boeid naar een pantserwagen be geleid die hen naar het hoofdbu reau van politie in het centrum van de stad vervoerde. De twee piloten van het vliegtuig volgden in een gewone auto. De vraag is nu wat er met de drie kapers gaat gebeuren. De Zwit serse autoriteiten kunnen de ge deserteerde legionairs zelf be rechten volgens de normen van de internationale overeenkomst tegen luchtvaartpiraterij. Woordvoerder Hubacher van het Zwitserse ministerie van justitie verklaarde dat hun wederrechte lijke vrijheidsberoving en afper sing ten laste zal worden gelegd, waarvoor zij tot maximaal 20 jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. Een eventueel Spaans uitleveringsverzoek kan volgens Hubacher alleen in overweging worden genomen indien zij hun straffen in Zwit serland hebben uitgezeten. (Van correspondent) WENEN - „Waar Mengele zit, weten we niet, maar het zal niet lang meer duren tot we hem vinden", aldus nazi-ja ger en hoofd van het Joods Documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, in een reactie op het bericht dat hij beweerd zou hebben over tuigd te zijn dat de kamparts van Auschwitz, dr. Jozef Mengele, zich nog wel dege lijk in Paraguay bevindt. Vorige week nog kreeg Wiesen thal een brief van de secreta ris-generaal van de Verenig de Staten, Kurt Waldheim, wiens hulp hij had ingeroe pen bij de opsporing van de beruchte kamparts. Wald heim liet hem weten over in formatie te beschikken, waaruit blijkt dat Mengele al sinds 1962 geen Para- guayaans staatsburger meer is en zich buiten dat land zou bevinden. Simon Wiesenthal is er wel ze ker van dat vrienden van Mengele er bij de kamparts op hebben aangedrongen op een andere plaats onder te dui ken, nadat hij zijn Para- guayaanse nationaliteit had verloren. De huidige verblijf plaats van Mengele kan vol gens Wiesenthal echter net zo goed in als buiten Paraguay zijn. In elk geval is Wiesenthal ervan overtuigd dat Mengele zeker tot 1968 in dat land heeft gewoond. Al jarenlang probeert Wiesen thal vergeefs de kamparts uitgeleverd te krijgen. Behal ve Polen en Israël heeft ook West-Duitsland belangstel ling voor de nu 69-jarige Mengele, die ervan wordt be schuldigd in het concentra tiekamp Auschwitz minstens 200.000 kinderen te hebben vermoord, waarbij zijn voor keur uitging naar experimen ten met jonge tweelingen. Wiesenthal heeft de afgelopen maand behalve Waldheim ook leden van het Ameri kaanse Congres gevraagd hun invloed aan te wenden bij dictator Alfredo Stroessner van Paraguay om Mengele uit te leveren. TEL AVIV (Reuter/UPI) - Israël heeft Washington meege deeld dat het zich niet gebonden zal achten aan de ver plichtingen van zijn vredesverdrag met Egypte als de Verenigde Staten het initiatief nemen tot het wijzigen van resolutie 242 van de Veiligheidsraad inzake het Midden- Oosten. Dit hebben de Israëlische kranten gisteren ge meld. SAN FRANCISCO (\jPHAP) - Voorbijgangers kijken naar de scheuren (inzetje) die in een kantoorgebouw ih San Francisco ontstonden na een tamelijk zware aardbeving (5(9) op de schaal van Richter) die gisteren dit gebied trof. Er vielen tien gewonden en aan huizen en gebouwen werd lichte tot matige schade aangericht De beving was tot op grote afstand voelbaar In 1906 werd dit gebied getroffen door een aardbeving die rampzalige gevolgen had. Deskundigen hebben voor de komende tien jaar een eveneens zware schok voorspeld. Die van gisteren wordt niet tot die categorie gerekend. De waarschuwing volgde na een week van toenemende spanning tussen de V.S. en Israël over een reeks onderwerpen. De V.S. zou den de resolutie van november 1967 willen wijzigen om deze aanvaardbaar te maken voor de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. Israël wil onder geen enkele voorwaarde met de PLO besprekingen voeren. Resolutie 242 vraagt terugtrekking van Is raël uit (de) bezette gebieden en kent Israël het recht toe in vrede te leven binnen veilige en erken de grenzen. In de Israëlische havenstad Haifa kwamen Egyptische, Ameri kaanse en Israëlische delegaties gisteren bijeen voor hun vijfde ronde onderhandelingen inzake autonomie voor de Palestijnen op de bezette westelijke Jordaan- oever en in Gaza. Het opnemen van het door Israël geannexeerde oostelijk stadsdeel van Jeruza lem in een autonomie-regeling voor de Palestijnen op de weste lijke oever bleef voor Egypte een van de belangrijkste voorwaar den voor een succesvolle afslui ting van de onderhandelingen toi oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. "De Israëlische houding is onver anderd negatief', zo zei de Egyp- Palestijnen Na staatsgreep in Equatoriaal-Guinee: (Van c i correspondent) PLO-kantoor in Turkije ANKARA (Reuter) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal binnenkort een bureau in de Turkse hoofdstad Ankara ope nen. De Turkse regering heeft toestemming daartoe gegeven na besprekingen die vorige week tussen Turkse leiders en een PLO-delegatie zijn gehouden. Deze besprekingen zouden deel hebben uitgemaakt van een ak koord tussen PLO-leider Jasser Arafat en de Turkse premier, Bulent Ecevit, na de aanslag van vier Palestijnen vorige maand op de Egyptische ambassade in An kara. Ecevit zou toestemming voor spoedige opening van een PLO-bureau hebben beloofd in ruil voor bemiddeling van de PLO bij de bezetting van de am- MADRID - De nieuwe leider in Equatoriaal Guinee, kolonel Teodoro Nguema Mbazogo, die afgelopen vrijdag door middel van een staatsgreep de macht van president Macias heeft overge nomen, heeft volgens het offi ciële radiostation van de hoofd stad Malabo gisteren een algehele amnestie in zijn land afgekon digd. Als dit bericht klopt betekent dit dat meer dan de helft van de be volking is vrijgelaten: 5000 poli tieke gevangenen en 28.000 dwangarbeiders op het Afrikaan se continent plus de 20.000 sla ven, die op de cacaoplantages van het eiland Fernando Poo werk ten. De Spaanse regering heeft als eer ste mogendheid het nieuwe be wind van zijn oud-kolonie Equa toriaal Guinee erkend en uitge breide hulp toegezegd aan de wederopbouw van het land. De 6000 leden tellende kolonie van Equatoriaalguinese vluchtelin gen in Spanje wil geen uitspraak doen over het nieuwe bewind, dat vrijdag de dictator Francisco Ma cias ten val bracht, voordat de militaire revolutionaire raad zijn politieke lijn bekend heeft ge maakt. Velen geloven niet dat er binnenkort in Equatoriaal Gui nee vrijheid van burgerrechten zal zijn. Over het lot van dictator Macias heerst grote onzekerheid. Vol gens sommige bronnen zit hij sinds vrijdag in afwachting op zijn berechting in de gevangenis, volgens andere bronnen is hij onmiddellijk na de staatsgreep gefusilleerd. Niet bevestigde be richten meldden dat de dictator op een afgelegen plaats door trouwe volgelingen wordt be schermd. Macias bracht Equatoriaal Guinee na de dekolonisatie in 1968 door Spanje aan de rand van de af grond en dunde de bevolking, gedreven door achtervolgings waanzin. tot minder dan een der de uit. Een oppositieleider van de dictator in Madrid verklaarde dat Macias per dag 50 tot 65 politieke tegenstanders of vermeende vij anden deed ombrengen. Af en toe schijnt hij ook zelf aan de slach tingen deel te hebben geno- Een Spaanse missie van het minis terie van buitenlandse zaken voor Afrika, is gisteren door de nieuwe bewindhebber van Equa toriaal Guinee ontvangen Kolo- nonel Teodoro Nguema Mbazo go, onder Macias commandant van het leger en getrouwd met de nicht van de afgezette dictator, heeft de Spaanse missie laten we ten dat hij in zijn land de demo cratie weer zal invoeren. De Spaanse politieke partijen heb ben zich unaniem positief uitge laten over de militaire staats greep in Equatoriaal Guinee. Terwijl de Israëlische delegatielei der, minister van binnenlandse zaken Josef Burg, geen medede lingen deed, zei Chalil in de jong ste bijdragen van de V.S. in de discussie "enige mogelijkheden" te zien de Palestijnen toch nog in deze onderhandelingen te be trekken. Hij onderstreepte in dit verband dat Egypte ook pogin gen tot wijziging van resolutie 242 steunde. In Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld dat het drie-partijenover leg van de ministers van buiten landse zaken van Egypte, Israël en de Verenigde Staten dat deze week in de Amerikaanse hoofd stad zou worden gehouden, is uitgesteld tot begin september. Gesproken zou worden over de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï en het toezicht daarop. Die bijeenkomst waartoe de Ame rikaanse minister Cyrus Vance het initiatief had genomen, was vooral bedoeld om te proberen de verschillen van mening tussen de V.S. en Egypte enerzijds en Israël anderzijds over het militair toe zicht na de Israëlische terugtrek king uit de weg te ruimen. Israel is tegen toezicht door het VN- waarnemerskorps. Naar aanlei ding van de Israëlische onge rustheid over een Amerikaanse wijziging in de houding tegen over de PLO herhaalde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat Was hington niet zal onderhandelen met de PLO als zij weigert ak koord te gaan met resolutie 242 en weigert het bestaan van Israel te erkennen. Consternatie De opmerking van de Egyptische delegatieleider dat zijn land steun zou geven aan een wijzi ging in resolutie 242 om de Pale stijnen het recht op zelfbeschik king te geven, heeft nogal wat consternatie bij Israël veroor zaakt. De minister van justitie, Shmoeel Tamir, zei dat de verklaring vroeg om een wending in de onderhan delingen. De Israëlische staats radio zei dat zij een crisis in het twee maanden oude overleg ver oorzaakte. Maar volgens ge noemde kringen zouden de Is raeli's niet zover gaan dat zij de besprekingen zouden afbreken. Vrolijk dansen de Britse premier Margaret Thatcher en de Zam- biaanse president Kenneth Kaunda met elkaar. Toch is er nog geen reden voor uitbundige blijdschap, want zowel bisschop Muzorewa als de leiders van het Patriottisch Front hebben nogal argwanend gereageerd op de plannen die de Gemenebest-landen met betrek king tot de kwestie Rhodesiè hebben bedacht. Vijandigheid en wantrouwen LUSAKA - Nog geen etmaal nadat de topconferentie van het Britse Gemenebest in de hoofdstad van Zambia een plan aanvaardde voor de oplossing van de internationale problemen rond Zim- babwe-Rhodesie, zijn al een groot aantal problemen opgedoken. Vijandige reacties, zowel van de regering van Rhodesie als van de in het Patriottisch Front verenigde bevrijdingsbewegingen, be palen het beeld. Zo heeft de Rhodesische regeringsleider bisschop Abel Muzorewa weliswaar nog geen definitief standpunt ingenomen, maar de nieuwe plannen wel al een belediging van zijn regering en de Rhodesische kiezers genoemd. Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe dat hij blij was dat de leiders van het Gemenebest einde lijk het Rhodesische probleem ter kennis hadden genomen. Bovendien hield hij een flinke slag om de arm; hij wil geen defini tief oordeel vellen zonder dat hij de juiste inhoud van de voor stellen zwart op wit onder ogen heeft gehad. Ook zei Muzorewa dat hij nog steeds bereid is tot een gesprek met de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Mugabe: „Wat mij betreft zijn zij nog steeds kinderen van dit land en welkom om terug te keren" Wantrouwen In Lusaka hebben woordvoerders van beide guerrillaleiders in middels al laten weten dat hun organisaties de plannen met wan trouwen bejegenen. Vooral de veronderstelling dat de huidige Britse regering onpartijdig is en daarom een geschikte instantie om nieuwe verkiezingen te leiden, is voor hen niet aanvaardbaar Na een weekeinde van geheime onderhandelingen in de villa van de Zambiaanse president en gastheer van de conferenue, Julius Nyerere, hebben alle leden van het Gemenebest het plan. waar van intussen de laatste details bekend zijn, aanvaard. Het behelst onder meer verkiezingen voor een nieuwe zwarte meerderheids regering en invoering van een nieuwe - onder auspiciën van Groot-Brittannië op te stellen - grondwet, waarin ook garanties voor de rechten van de blanke minderheid van vjjf procent wor den vastgelegd. Daartoe moet zo snel mogelijk een conferentie van alle betrokken partijen worden gehouden. Beëindiging van de vijandelijkheden en opheffing van de interna tionale sancties tegen Rhodesiè zijn de andere elementen van het plan. De nieuwe verkiezingen zouden moeten plaatsvinden on der Brits toezicht. Het plan, gebaseerd op voorstellen die in Lusaka zijn gedaan door de Britse premier Margareth Thatcher, ondervindt ook kritiek bij de rechtervleugel van haar eigen Conservatieve Partij. In Londen zei Julian Amery. een exponent van de rechtervleugel binnen deze partij, dat zijn partijleidster „het beste experiment op het gebied van multiraciale democratie dat het Afrikaanse continent ooit heeft meegemaakt, in gevaar brengt" In Zuid-Afrika zijn de reacties op de voorstellen overwegend posi tief, hoewel minister van buitenlandse zaken Roelof Pik' Botha het spijtig vond dat de Britse premier de huidige Rhodesische grondwet gebrekkig noemde. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag reageert ook de Nederlandse regering positief op de resul taten van de topconferentie in Zambia. In de verklaring wordt de hoop uitgesproken dat de conferentie de medewerking verwerft van alle betrokken partijen om Rhodesie zonder verder bloed vergieten te leiden naar onafhankelijkheid en erkenning door de internationale gemeenschap. (Van onze correspondent) DOEL - Het mankement dat zon dagmiddag ontstond aan de koelinstallatie van het kernener giepark bij Doel in Belgie, heeft op geen enkele manier gevaar opgeleverd. De beide kerncen trales (Doel I en Doel II) zullen in elk geval tot zondag buiten wer king zijn. De totale schade be loopt ongeveer 4,5 miljoen gul den. Dat verklaarde gistermid dag de plaatsvervangend direc teur van het kernenergiepark, de heer W. Czerwiec. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd een gat ontdekt in de pijpleiding die wordt gebruikt om water uit de Westerschelde naar de koelinstallatie te voeren. Het Scheldewater is nodig om de stoom die bij het koelen van de centrales ontstaat, weer vloeibaar te maken. Een naderhand uitge voerd onderzoek wees uit dat het gat is ontstaan als gevolg van een defect aan een van de afsluiters die in de toevoerleiding zijn aan gebracht. Een as van de afsluiter van de toe voerleiding (die een diameter heeft van een meter) was gebro ken. waardoor een metalen blok naar beneden kon vallen. Als ge volg daarvan ontstond een gat met een diameter van ongeveer twaalf centimeter. Het water uit de leiding stroomde in de kelders waar elektromotoren staan opge steld. Deze zijn nodig om het nucleaire gedeelte van de cen trales draaiend te houden. Om tien over half vier werd beslo ten Doel II stil te leggen. Volgens de directie overigens zonder dat van direct gevaar gesproken kon worden. De pompen die het wa ter uit de Westerschelde halen, werden eveneens stil gelegd Hierbij kon men niet voorkomen dat het water dat zich nog in de toevoerleiding bevond de kelders binnenstroomde. Om half zes werd „uit pure voorzorg" ook Doel I buiten werking gesteld. Toen al het Scheldewater uit de leiding was gestroomd, stond er in de kelders 70 centimeter wa ter Omdat men het karwei van het leegpompen van de kelders niet alleen kon klaren, werd assisten tie gevraagd van de brandweer korpsen van Sint-Niklaas en Be- veren. Ook de zogenaamde ci viele bescherming (een Belgische instantie die onder meer wordt ingezet bij de bestrijding van ca lamiteiten) werd te hulp geroe pen. Inmiddels waren lokale, provinciale en de rijksoverheden gewaarschuwd Omstreeks drie uur in de nacht van zondag op maandag waren de kelders leeg Gistermiddag was in de kelders na-is meel van de ovetaimmftig te zien; alleen waren de centrales buiten werking Gistermiddag is men begonnen met het herstellen van de be schadigde afsluiter, wat drie tot vier dagen in beslag kan nemen De elektrische motoren in de kelders moeten worden schoon gemaakt, terwijl een deel van de aanwezige meetapparatuur ver vangen moet worden. De schade machines en de appara- erdi ■chatc half miljoen gulden. vier miljoen gulden denkt men t verliezen als gevolg van het gedn rende een volle week buiten wei king zijn van de centrales

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9