FNV wil meer invloed van leden op overleg Minder olie niet zeker "Amsterdamse vestiging van Batco moet dicht" Het tijdperk van goedkoop voedsel is bijna voorbij m OVER ARBEIDSVOORWAARDENBELEID PAGINA 8 ECONOMIE DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 Een nazaat van de grote Engelse na tuuronderzoeker Charles R. Darwin, de man van de evolutie leer, schreef in het begin van de jaren vijftig een beklemmend boek, „The frontier of science", dat merkwaardig genoeg weinig bekendheid kreeg, althans in ons land. Het verscheen waarschijn lijk te vroeg. Charles Darwin (jr. dus) schetste in zijn studie de ex plosie van de wereldbevolking en de mogelijkheden tuurwetei vangen, was eigei het voeds» toekomst vrij beteringen in nen niet tot in het oneindige doorgaan en de chemische indus trie moge (toen) nog ongekend veel in petto hebben, aan de we tenschap zijn grenzen gesteld, zo herinner ik mij de kern van het betoog. Aan dit boek, waartegen overigens wel het een en ander in te bren gen zal zijn (geweest), moest ik terugdenken bij het op een af stand volgen van de Wereldcon ferentie over Landbouwhervor- wereldbevolking te voeden (het rapport "Facing the Future" - met het oog op de toekomst - van de werkgroep Interfutures Pro ject onder auspiciën van de OE SO), maar, hoezeer van nature ook vol vertrouwen in het men selijk kunnen, je bent er toch niet gerust op. Daarvoor verkeren te veel medemensen in kommer en nood. Op de conferentie in Rome is min of meer terloops een nieuw gevaar e voe se pro kaanse deskundige. Na de olie crisis dus misschien een voedsel- crisis, al werd dat woord niet zo gebruikt. De verklaring was dat niet alleen veel landen afhanke lijk zijn van de Amerikaanse landbouw, maar ook van Ameri kaanse zaken als insektenbe- strijders en kunstmeststoffen die door de oliecrisis allemaal duur der zullen worden. De minister van landbouw van de VS meende dat de voedselprijzen in zijn land tijdperk van goedkoop voedsel is aan het aflopen en zal, met de energiecrisis, voorbij zijn. Wij moeten zien te wennen aan de hoge kosten van voedsel en van energie". Een aardig advies aan wie nu het dagelijks brood (meestal rijst) al niet kan betalen: Minder tractoren en minder kunstmest zullen, of tenminste kunnen in bepaalde delen van de wereld leiden tot het minder ver energie besteed aan de land bouw. In de VS, met een hoog ontwikkelde landbouw, is dat echter 13 procent. Wil de land bouw wereldomvattend op het peil komen dat het gemeende op timisme over het voeden van de wereldbevolking eventueel in derdaad rechtvaardigt, dan zal er dus heel wat meer, nu heel dure, energie in gestopt moeten wor den. Desnoods zullen we die el ders moeten besparen. Zullen we dat ook willen? middelen en zonder kunstmest, althans met minder van dat voor het milieu zo vervelende spul. Dan is men immers minder af hankelijk van (petro)chemische produkten. Een organische land bouw is evenwel een elite-pro- dukt van en in het rijke Westen. Wie in de tropen, met in het alge meen minder vruchtbare gron den dan in gematigder streken, tot drie oogsten per jaar wil ko men, redt het niet zonder kunst mest. En drie oogsten per jaar zijn tie op den zo zei een 1 jmanisaüe v!nSde Besparen (de FAO) be- Nu wordt over de wereld als geheel landbouw", populair^gezegd een een i BOTE DE BOER AMSTERDAM (GPD) - De bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) aangesloten vakbonden hebben gis teren besloten tot een zo gecoördineerd mogelijk arbeids voorwaardenbeleid 1980 te komen. Teneinde dat te berei ken, zijn reeds nu afspraken gemaakt over de te volgen procedures bij de vaststelling van dat arbeidsvoorwaar denbeleid. Hoe dit tenslotte zal uitpakken, kon FNV-vice-voorzitter Wim Spit niet zeggen, maar hij heeft alle vertrouwen dat er uiteindelijk een prima gecoördineerd beleid uit de bus zal komen. Het ar beidsvoorwaardenbeleid '80 zal pas op 12 november definitief worden vastgesteld. De FNV wil namelijk eerst afwachten wat de miljoenennota brengt. De maandag na de derde dinsdag zal de Federatie slechts een eerste reactie geven op dit stuk. Op 8 oktober, nadat de bonden de me ning van de achterban hebben gepeild, stelt de Federatieraad een concept-beleid voor. Dat concept gaat vervolgens weer te rug naar de achterban. Besluitvorming reden voor deze procedure is de constatering dat het contact met de leden verre van optimaal is. Ondanks de slechte economische situatie bleek de opkomst verle den jaar bij vergaderingen over WEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg I bew. 25 15 bew. 27 15 bew. 26 15 Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis half bew. 23 12 onbew. 28 13 zwaar bew. 26 15 zwaar bew. 27 15 onbew. 31 14 onbew. 17 7 licht bew. 28 12 mist 27 15 half bew. 20 9 geheel bew. 28 18 onbew. 29 16 zwaar bew. 25 16 onbew. - 14 onbew. 34 15 onbew. 38 25 mist 33 21 onbew. 26 14 onbew. 29 24 geheel bew. 20 12 licht bew. 28 14 onbew. 33 21 onbew. 32 20 onbew. 20 7 onbew. 26 14 onbew. 28 14 zwaar bew. 25 19 licht bew. 24 20 onbew. 30 23 onbew. 44 24 het arbeidsvoorwaardenbeleid minimaal. Die ontwikkeling baart de bonden nogal wat zor gen. Het streven is er dan ook duidelijk op gericht de leden meer bij de besluitvorming te be trekken. Mede daarom dit keer ook geen door de Federatie voorgekookt beleid. Dat gaf de mensen die de vergaderingen wel bezochten, niet bepaald het idee dat ze nog wat hadden in te brengen. Ook vele bestuurders hadden moeite met deze procedure. Of zoals een van hen het formuleerde: „We stonden er eigenlijk alleen maar mensen iets door hun strot te duwen" Behalve deze blunder, waardoor zich een zekere apathie bij de le den is gaan manifesteren, wil de FNV tevens enkele andere zaken wat zorgvuldiger regelen. FNV- loondeskundige Frans Drabbe wijst erop dat de ontijdige open heid over de arbeidstijdverkor- ting (atv) alleen maar de werkge vers in de kaart heeft gespeeld. Waarbij bovendien de bonden het niet met elkaar eens waren over het hoe en wanneer van atv, zodat de leden het spoor bijster raakten. Frans Drabbe. „We hadden het vraagstuk van de arbeidstijdver korting eigenlijk heel slecht voorbereid. Ook op het terrein van de financiële aspecten en dat heeft ons flink parten gespeeld" Arbeidstijdverkorting zal zeker ook in 1980 weer hoog genoteerd staan. Tien procent atv in een pe riode van zo'n vier jaar. Wim Spit: „Hoe we dit precies moeten reali seren, weten we nog niet. Er staat ons een heel gevarieerd pakket daarvoor ter beschikking" Besparingen maatregelen voor een effectieve bestrijding van de werkloosheid „Toch kunnen die twee met el kaar verzoend worden. Dat lukt des te makkelijker in het kader van een meerjarenbeleid", aldus Spit. Of er al dan niet een meerja renbeleid gevoerd gaat worden, is nog onderwerp van gesprek binnen de FNV De FNV-bonden wachten gewoon de miljoenennota af, want na tuurlijk is het hele sociaal-eco nomisch beleid van dit kabinet in het geding. Een probleem dat zich nu al levensgroot aftekent, is volgens Spit het vraagstuk van de inkomensverdeling. „Dat krijgt een enorm belangrijke plaats" Referend aan de geruchten dat in de automatische prijscompensa tie de gestegen energieprijzen niet zouden worden meegnomen, zei Spit: „In 1977 hebben wij niet voor niets een nogal nadrukkelijk gevecht geleverd. Dat zijn wij echt niet vergeten!" Er is ook nog een andere reden, waarom de bonden dit keer wachten met de openbaarmaking van hun plannen. Drabbe: „Wij gaan uit van een groei van drie procent en uit de ramingen kan wel eens blijken dat dat te opti mistisch is". De FNV is er ditmaal veel aan gelegen bij haar leden geen niet waar te maken ver wachtingen te wekken en bij de werkgevers niet met eisen te ko men, waarvan zij al te gemakke lijk kunnen aantonen dat die echt niet haalbaar zijn. Spit en Drabbe geven beiden toe: het ongecoör dineerde optreden in 1979 en de daaruit voortvloeiende magere resultaten zijn voor de vakbewe ging een goede les geweest SCHIPHOL - Vanaf Schip hol vertrok gisteren een zen ding van 6000 speciale bis cuits, bestemd voor de vluch telingenkampen in Maleisië. Het was de eerste van drie zendingen van het Neder landse Rode Kruis, bestemd voor alle kinderen tot twee jaar, aanstaande moeders en jonge moeders in de kampen op Pulau Bidong. De zending is onderdeel van het hulpplan van de Nederlandse Werk groep Bootvluchtelingen die één miljoen gulden heeft uit getrokken voor voedsel voor 2500 mensen voor één jaar Koeweits minister: Hij denkt dat de werkgevers wel met het verhaal zullen komen dat besparingen nodig zijn voor een herstel van het rendement van het bedrijfsleven en dat de vak beweging zal vasthouden aan LONDEN (AFP/DPA) - Grote sectoren van de Britse metaalin dustrie waren gisteren volledig verlamd door een nationale sta king van 24 uur, waartoe zo'n 2 miljoen werknemers waren op geroepen. De stakingsoproep werd voor 100 procent opgevolgd in de auto mobielindustrie en in de vlieg tuigbouw. British Leyland moest zijn bedrijven in Midden-Enge- land sluiten en bij British Aeros pace kwam de produktie volledig tot stilstand. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse vestiging van Batco, het Brits-Amerikaanse tabaks concern, moet dicht. De directie heeft dit opnieuw gesteld in een nota, die aan de ondernemings raad en de voedingsbonden is ge stuurd. Het bedrijf moet worden verplaatst naar Brussel; 230 Am sterdamse werknemers moeten afvloeien, aldus de nota, waarvan de inhoud gistermorgen op een personeelsvergadering is mee gedeeld door de gekozen leden van de ondernemingsraad. De gekozen leden hebben aange kondigd te blijven vechten voor het behoud van de werkgelegen heid bij de Amsterdamse vesti ging. In december 1977 publiceerde de directie een rapport, waarin con centratie van de sigarettenpro- duktie in de Benelux in Brussel werd aanbevolen. Omdat over dit voornemen onvoldoende overleg met de bonden en met het perso neel werd gepleegd, sommeerde de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam de di rectie het sluitingsplan in te trek ken en eventueel na overleg met de bonden en het personeel - een nieuw plan te maken. De nieuwe nota is echter een aanvulling op het rapport van 1977, schrijft de directie. Sinds 1971 wil Batco haar produk tie voor de Benelux concentreren in Brussel. Deze vestiging, die nu met overcapaciteit kampt, is be ter toegerust voor een grote pro duktie, stelde de directie steeds. Als de concentratie niet tot stand komt, loopt de rentabiliteit van Balco-Benelux - die moet wor den gezien als een eenheid - ge vaar, aldus Batco. Het personeel en de bonden be strijden deze stelling. Zij zien' toekomst in de goed renderende Amsterdamse vestiging. In haar jongste nota schrijft de directie, dat ook de ondernemingskamer van het gerechtshof Batco-Be- nelux als een eenheid ziet, die te weinig winst maakt. Voldoende reden om te blijven bij het voor- tie. Op de personeelsvergadering, die door een kleine honderd mensen werd bijgewoond, liet bedrijfs leider en ondernemingsraadslid Scheffers weten „geschokt" te zijn door de inhoud van de nota van de directie. De directie had op zijn minst met een geheel nieuw plan, gebaseerd op nieuw omzet- en winstcijfers, moeten komen, stelde hij. Door alleen een aanvulling te maken op het rapport van 1977 lijkt de directie zich schuldig te maken aan wan beleid, aldus Scheffers. Volgens ut bedrijfsleider is het bij de nota gevoegde sociaal plan onvoldoende. Het plan voorziet in ontslagtermijnen van één tot drie maanden, en aanvullingen door het bedrijf op (lagere) uitke ringen of nieuwe salarissen voor periodes van zes tot zestig maan den, alles afhahkelijk van leeftijd en aantal dienstjaren. KOEWEIT (ANP) - De minister van olie van Koeweit, Ali Chalifa Al- Sabah, heeft verklaard dat het plan van zijn land om de oliepro- duktie met 500.000 vaten (van 159 liter) te verminderen met 1,5 miljoen vaten per dag nog niet definitief is en pas' zal worden uitgevoerd nu goedkeuring van het Koeweitse kabinet. Tegenover het in Koeweit verschij nende dagblad "Al-Qabas" zei Chalifa dat de instabiele situatie op de wereldoliemarkt de uitvoe ring van het plan voorlopig in de weg staat. De minister verwacht te dat de situatie op de oliemarkt binnen niet al te lange tijd weer normaal zal zijn en meende dat een vermindering van de produk tie van Koeweit dan zou kunnen worden opgevangen. Vorige week schreef "Al-Qabas" dat de olieproduktie van Koeweit met ingang van april 1980 zou worden beperkt. "Prijsdaling op wereldmarkt doorberekenen" DEN HAAG (ANP) - De WD-ka- merleden Vrijlandt en Blaauw willen dat minister Van Aarden- ne van economische zaken erop gaat toezien dat dalingen van de wereldmarktprijs voor koffie ook in de prijs van een pak koffie worden doorberekend. De prijs stijging waaraan de bewindsman vorige week zijn goedkeuring hechtte, willen ze laten volgen door een prijsdaling, zodra de wereldmarkt daartoe aanleiding geeft. Chalifa zei dat de voorgestelde vermindering van de olieproduk tie geen gevolgen zal hebben voor Koeweitse olie-inkomsten. Voor het begrotingsjaar 1979-80 wor den deze geschat op ongeveer 22,5 miljard, wat een toeneming van veertig procent betekent ten opzichte van het voorgaande jaar. VEEMARKT LEIDEN - Totale week- aanvoen 5500; aanvoer op de markt van dinsdag 656'; slachtru/ideren 200; ge- bruiksvee 261; graskalveren 16; nuchte re kalveren 1467; pony's 20; varkens 621; biggen 104; schapen of lammeren 1137; bokken of geiten 130. PRIJSNOTERINGEN SLACHTVEE: stieren le 7,25 tot 7,95; 795; stieren 2e kwal. 6,85 tot 7,15; vaarzen le kwal. 7,45 tot 7,95; vaarzen 2e kwal. 6,50 tot 6,60; koeien le kwal. 7,10 tot 7,95; koeien 2e kwal. 6,35 tot 6,50; koeien 3e kwal. 6,00 tot 6,20; worstkoeien 4,70 tot 5,70; extra kwal en dikbillen 9,00 tot 14.00; nuchtere slachtkalveren 1,25 tot 2,00; slachtzeu- gen 2,30 tot 2.40. GEBRUIKSVEE: melk en kalfkoeien 1650 tot 2650; varekoeien 1450 tot 2250; pinken 1150 tot 1575; nuchtere kalveren rood 400 tot 590; zwart 275 tot 500; lopers 100 tot 105; schapen 1606 tot 205; lamme ren 175 tot 225; pony's 250 tot 700; geiten 20 tot 100. TOELICHTINGEN: slachtrunderen aanvoer matig, handel matig, prijzen als maandag; kalf en melkkoeien matig, lui, stabiel; varekoeien matig, rustig, iets la ger; vaarzen en pinken matig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, ma tig, stabiel; pony's matig, goed, stabiel; varkens redelijk, goed, stabiel; lopers en biggen, matig, goed, stabiel; schapen en lammeren redelijk, vlot, stabiel, geiten, redelijk, goed, stabiel. overige hoofd-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 8