Publikaties van het RIOD gaan aan banden Vroowen en monniken tegen kernwapens Lichaam van pasgeboren baby op spoorbaan aangetroffen Geen pensioen voor Indische verzetsstrijders Miljoenenstrop door ondergang van olietanker Bonami Comité wil onderzoek naar scheepsdok Pais stelt reglement op LEIDSCH DAGBLAD Overval op Rotterdamse apotheek DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Ministerraad neemt advies staatssecretaris over DEN HAAG (GPD) - De verzets mensen uit het voormalige Ne derlands Indië krijgen geen bij zonder pensioen. Daartoe heeft de ministerraad besloten, zo blijkt uit een brief van staatsse cretaris mevrouw Kraaijeveld- Wouters aan deze verzetsmen- Onder aanvoering van de Amster dammer D. Kriek vecht een aan tal mensen die in Indië tijdens de Japanse bezetting in het verzet zat, al enige jaren om een uitke ring in het kader van de Wet Bij zondere Pensioenen. Daarmee willen ze gelijkgesteld worden aan degenen die in ons land zelf verzetsdaden pleegden. Deze mensen kunnen wel recht op zo'n bijzonder pensioen doen gel den. Dat er in Indië verzet is gepleegd in de oorlogsjaren - het ging daarbij om een kleine groep mensen - is in ons land vrijwel onbekend gebleven. Kriek en de zijnen hebben echter genoegzaam aan getoond dat daarvan wel degelijk sprake is geweest. De Indische verzetsmensen wisten enige Tweede-Kamerleden voor hun zaak te interesseren. Het uit eindelijke resultaat daarvan was, dat een interdepartementale werkgroep zich over het probleem boog. Deze commissie heeft onlangs een voor de ver zetsstrijders negatief advies uit gebracht. Dit advies is in de vorm van een voorstel door mevrouw Kraaije- veld-Wouters aan de minister raad voorgelegd. Deze is akkoord gegaan met haar zienswijze, die stelt dat „na zorgvuldige overwe ging van alle factoren het om di verse redenen niet mogelijk is op het verzoek van de verzetsmen sen in te gaan". In haar argumentatie voor deze be slissing zegt de staatssecretaris dat het creëren van pensioen voorzieningen als door de ver zetsmensen bedoeld „te diep zou ingrijpen in het gehele stelsel van de Indische pensioen- en uitke ringsregelingen waarvoor de Ne derlandse overheid zich garant heeft gesteld." Een van de redenen die de brief voor de negatieve beslissing noemt, is dat de Wet Bijzondere Pensioenen is geënt op de alge mene militaire pensioenwetten, zoals die gelden voor de militai ren van het Nederlandse le ger. Als nu de Indische verzetsmensen een uitkering zouden kunnen krijgen in het kader van deze wet, dan zou dat betekenen dat ook de militairen van het Koninklijk Nederlands Indische Leger (KNIL) een beroep op deze zelfde wet zouden kunnen doen. Vrij vertaald komt de reactie van CRM dan neer op: „En als we dat zouden doen, zou het eind zoek zijn. De opeenvolgende Neder landse regeringen hebben vanaf 1950 niets aan de financiële eisen van de KNIL'ers gedaan en dat moet maar zo blijven". Kriek is zeer verontwaardigd over de brief van de staatssecretaris „Het beroep dat zij doet op de po sitie van KNIL-militairen, vind ik onjuist. Ik strijd voor burgerver zetsmensen en dat moet je niet met elkaar vergelijken. Omdat ze bang zijn dat er een precedent wordt geschapen, beroepen ze zich op het KNIL. Ik vind dat een wel heel zwakke argumenta tie." Het eerste dat de verzetsmensen nu gaan doen, is hun verontwaardi ging ter kennis brengen aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM. Deze commissie heeft inmiddels ook een brief van me vrouw Kraaijeveld-Wouters ont vangen met daarin dezelfde stel- lingname als zy heeft gehanteerd in haar schrijven aan de verzets- DEN HAAG (GPD) - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD) mag voortaan alleen persoonlijke ge gevens publiceren na toestemming van de minister van onderwijs en wetenschappen. Tot voor kort mocht het instituut daar zelf over beslissen. Wel mag het bestuur van het RIOD beslissen of en in welke mate burgers, met name wetenschappers en journalisten, toegang krijgen tot de archieven. Wordt dergelijke toestemming gewei gerd, dan kan men in beroep gaan bij de minister van onderwijs en wetenschappen Dat blijkt uit het reglement dat mi nister Pais van onderwijs heeft vastgesteld voor het instituut. Dat vloeit voort uit de zaak-Aan- tjes en de wijze waarop die door de voormalige directeur van het Riod, dr. L. de Jong, in de open- Olifant op rails UTRECHT (ANP) - De 27-jarige treindienstleider C. van den Braak in Purmerend-Overwhere keek gisteren zijn ogen uit toen hij in plaats van een trein een oli fant het station zag naderen. Het volgens de treindienstleider "middelgrote" dier klom via een sloot de spoordijk op. Het bleek afkomstig uit een circus vlak in de buurt. De eigenaren van het dier slaagden er al snel in de oli fant van zijn reisplannen af te brengen. Inmiddels had de trein dienstleider diverse seinen op rood gezet, hetgeen vier regionale treinen een vertraging van rond tien minuten opleverde. baarheid is gebracht. In het ka merdebat naar aanleiding van deze kwestie sprak het parlement de behoefte uit aan een dergelijk reglement. Volgens de huidige directeur, drs. A.H. Paape, is het reglement een formalisering van de huidige praktijk. Hij ziet er geen beperking in van de be voegdheden van zijn instituut. Bij Koninklijk Besluit van 28 juli liet Pais vastleggen dat hij geen inhoudelijke bemoeienis heeft met het wetenschappelijk onder zoek van het RIOD De collecties van het RIOD met een openbaar karakter zoals brochu res, affiches en boeken zijn alge meen toegankelijk. Voor verdere archiefstukken moet het insti tuut zich houden aan de Archief wet. De archieven zijn slechts te raadplegen door particulieren die de gegevens nodig hebben met het oog op wetenschappelijk on derzoek of voor een zo objectief mogelijke voorlichting. Deze mensen moeten dan wel een ver klaring ondertekenen waardoor ADVERTENTIE MORGEN APPIE HAPPIE SPELSHOW voor de jeugd Jeugddorp Leiden (Voorschoterweg) Aanvang 14.00 uur - Deelname gratis! Met o.a Estafette spel Appie Happie-Kwis Behendigheidsrace Alle deelnemers ontvangen een leuke attentie! 'n aktieve krant! Proveste Mode - Haarlemmerslraal - Leiden zij zich verplichten publicaties voor te leggen aan het bestuur van het RIOD. Die verklaring stelt dat pubhkatie van gevonden gegevens alleen dan mogelijk is wanneer aan de belangen van nog levende perso nen of hun directe nabestaanden „geen onevenredig nadeel" wordt toegebracht. Hel bestuur van het instituut bekijkt of de voorgenomen pubhkatie aan die voorwaarde voldoet. De auteur moet zelfs toestemming voor publicatie van de minister van onderwijs hebben als het gaat om gegevens over zuiveringen en vergelijkbare disciplinaire maat regelen en over lidmaatschappen van landsverradelijke organisa ties tot 10 mei 1940. Strafrechtelijke gegevens worden alleen verstrekt ten behoeve van wetenschappelijk geschiedkun dig onderzoek. Dergelijk onder zoek moet onder leiding staan van een hoogleraar of lector die de nieuwe en nieuwste geschie denis als leeropdracht heeft. Publikaties die herleidbaar zijn tot individuele personen mogen alleen tot stand komen na toe stemming van de minister van justitie. Overigens mogen die ge gevens ook worden doorgespeeld aan instanties die belast zijn met .oorlogsuitkeringen" Spiritus op gloeiende kolen: man ernstig gewond EINDHOVEN (ANP) - De 30-jarige L.S. uit Eindhoven is in zyn wo- n i ng ernstig gewond geraakt toen hij een hoeveelheid spiritus uit goot over brandende kolen in een open haard. De man wilde het vuur feller laten branden omdat hij van plan was was vlees te roos teren. De spiritusfles vatte echter vlam en explodeerde. Daardoor raakte onder meer de kleding van de man in brand. Het slachtoffer zag kans zelf de vlammen te doven en het alarmnummer te bellen. Hij is met ernstige verbrandingen aan hoofd en bovenlichaam opgeno men in een Eindhovens zieken huis. DEN HAAG - Vrouwen uit Oos- teiïrijk, Zwitserland, Italië en Nederland van de internatio nale beweging "Vrouwen voor Vrede" alsmede enkele Japanse monniken zijn gis termorgen voor het gebouw van het internationaal ge rechtshof, het Vredespaleis in Den Haag, begonnen aan een drie dagen durende protest actie tegen de atoombewape ning en de produktie van kernwapens. Via deze actie willen de demon stranten het internationaal gerechtshof ertoe bewegen de wettelijke toelaatbaarheid van kernwapens en radio-ac tieve straling internationaal aan de orde te stellen. In een petitie, die in de loop van de dag aan een functionaris van het internationaal gerechts hof werd aangeboden, eisen zij het onmiddellijk stopzetten van atoomproeven en een al gehele kernontwapening"De verklaring van de rechten van de mens blijft maar pa pier zolang een kernoorlog een bedreiging kan vormen voor alle menselijke levens op aarde", aldus de actievoer ders. De Nederlandse rege ring kreeg een brief van "Vrouwen voor Vrede" waar in zij wordt uitgenodigd stappen te zetten die zullen leiden tot vermindering en uiteindelijke afschaffing van kernwapens. De actie is tevens een poging om meer Nederlandse vrouwen te interesseren voor "Vrouwen vo^r Vrede", een internatio nale vrouwenorganisatie te gen kernbewapening, aldus een woordvoerster. Voor Smit Internationale ROTTERDAM (ANP) - De sleep- vaartbedrijven Smit Internatio nale en Bugsier hebben een mil joenenstrop geleden door de on dergang van de tanker Atlantic Empress' vorige week. Een woordvoerder van Smit Interna tionale in Rotterdam zegt "We gaan al aardig in de richting van de 2 miljoen" Volgens de woordvoerder waren de aanvankelijke schattingen ('en kele tonnen') aan de magere kant. Een exact bedrag is nog niet be cijferd, maar een schadepost is bijvoorbeeld het materiaal dat aan boord stond van de branden de tanker, toen die de strijd opgaf en zonk. Uit de rapporten en rekeningen die geleidelijk aan binnenkomen, blijkt ook dat de sleepbootbe- ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het mooie weer van de afgelopen dagen heeft bij een Rotterdamse apotheek voor grote problemen gezorgd. Tijdens het weekein de liet het dienstdoende personeelslid, tegen de or ders in, de buitendeur open om zo wat frisse lucht binnen te laten. Met de wind kwam echter ook een naar schatting 30-jarige man binnen die de vrouw met een vuurwapen bedreigde. Nadat de rover de 61-jarige apothecaresse dwong om de gifkas te ope nen, sloot hij haar op. De vrouw wist zich echter snel te bevrijden en gaf de gealarmeerde politie een vrij duidelijk signalement; volgens haar getuigenissen zou de overvaller vrijwel zeker een verslaafde zyn. De man zou voor enkele honderden guldens aan geneesmiddelen hebben meegenomen; de getroffen apotheek zal nu binnen kort overgaan tot het installeren van een speciale sluis om medicijnen af te geven waardoor overvallen kunnen worden voorkomen. Bij een inbraak in de bank van lening aan de Leidse- kruisstraat in Amsterdam zijn een aanzienlijke hoe veelheid juwelen en een cassette met een bedrag van 35.000 gulden gestolen. De politie vermoedt dat de daders met een gestolen sleutel zyn binnengekomen. De waarde van de ju welen heeft men nog niet kunnen vaststellen. UTRECHT (ANP) - Op de spoorbaan vlakbij het station Den Dolder (gemeente Soest) is gistermorgen het lijkje van een baby gevonden. De eerste melding was afkomstig van de machinist van een stop trein Utrecht-Amersfoort. Bij nader onderzoek bleek het om een pasgeboren kind te gaan, de navelstreng was nog niet afgebonden. De spoor wegrecherche, die een onder zoek instelt, vermoedt dah het kind via het toilet van ëén van de treinen die dit traject voor de stoptrein passeerden op het spoor terecht is geko- Later deelde een woordvoerder van de Nederlandse Spoor wegen mee, dat met vrij grote zekerheid is vastgesteld dat het kind uit de Scandinavië- express afkomstig is. Bij een onderzoek aan de Neder lands-Duitse grens is de moeder echter niet gevonden. Zij kan ook in Amersfoort of Hengelo zijn uitgestapt. De Nederlandse spoorwegpolitie zet het onderzoek voort. Voor eventuele nadere gegevens is zij afhankelijk van de Duitse en Scandinavische politie. ADVERTENTIE Hele liter onge- kompliceerde wijn. Eerlijke wijnen voor elke dag.In rouge, blanc demi-sec manningen 3.500 liter schuim 'verstookt' hebben by het blus werk op de 'Atlantic Empress'. De zes sleepboten hebben uiter aard ook flink wat stookolie ver bruikt. Het zinken van de supertanker vo rige week is overigens een risico dat niet te vermijden is. Praktisch alle bergers werken op basis van 'no cure-no pay": verzekeraars of eigenaars betalen niets uit als de bergpoging geen succes heeft In het geval van de Atlantic Em press' wordt de financiële pijn verzacht door de geslaagde ber ging van de 'Aegean Captain' die veilig door Smit en Bugsier is af geleverd in Curacao. Dit schip ramde ruim twee weken terug de Atlantic Empress' in dichte mist in het Caribisch gebied. Koe neemt oud-agent op de hoorns ARNHEM (ANP) - Een bij het slachthuis in Arnhem ontsnapte en "dolgeworden" koe heeft gis teren in de Arnhemse binnenstad voor de nodige consternatie ge zorgd. Vele mensen konden het beest ontwijken, maar een 65-ja- rige oud-agent was net niet rap genoeg: hij werd door het beest op de hoorns genomen. De man werd in het ziekenhuis opgeno men, waar men een wervelfrac tuur konstateerde De koe werd na zyn tocht van drie kwartier door een schot uit een karabijn gedood. Het beest ontsnapte om kwart voor tien by het slachthuis aan de Nieuwe Kade (bij de Rijn) en be gon van die plaats zyn tocht over de Amsterdamseweg. Daarbij werden vele auto's beschadigd. Het publiek werd met luidspre kers van de politie aangeraden zich uit de voeten te maken. De politie onderzoekt hoe het dier by het slachthuis heeft kunnen ontsnappen. ROTTERDAM (ANP) - Het lande lijk comité Zuid-Molukken (LAC) wil dat minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) een onderzoek instelt naar het verdwijnen van een scheepsdok op de Molukken. Het gaat het LAC om het Waiame-dok, dat in 1967 met een kredietgarantie van het toenmalige kabinet-Bies heuvel gebouwd is bij Verolme Rozenburg. Het LAC zegt, dat het nu twaalf jaar oude dok eind mei weggesleept is uit de baai bij de stad Ambon, waar het gestationeerd was. En kele honderden mensen zyn daardoor werkloos geworden Wie het dok weggehaald heeft en waarom, is het comité 'volslagen onduidelijk'. Het LAC zal donderdag op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag een protestbrief af geven, waarin gevraagd wordt om een onderzoek. Het dok was, aldus een woordvoerder, duide lijk bestemd voor de economi sche opbouw van de Molukken. Het comité haalt daarvoor uitlatin gen- aan van oud-gouverneur G.Latumahina van de Molukken. dit- volgens het LAC in '67 in Ro zenburg verklaarde dat het dok een eerste stap was in de ontwik keling van de Molukken. Het LAC vindt dat 'de Nederlandse belastingbetaler recht heeft om te weten, wat er nu met het dok ge beurd is.' Het LAC is het dok nog niet op het spoor, maar het comité heeft wel een verklaring uit '67 opgediept van de toenmalige voorlichtings dienst van de RMS. De Zuidmo- lukse leiders in Nederland lieten toen via dit kanaal weten, dat ze sceptisch stonden tegenover de levering van het dok. 'Het zal', aldus de verklaring, 'uit eindelijk wel terechtkomen op Java'. Volgens de voorlichtings dienst is dat ook gebeurd met een suikerfabriek in Makanki (Ce- ram). Het bedryf werd ontman teld en in gedeelten verscheept naar Djatiroto op Java. Eenzelfde lot was een conservenfabnek in Galala (Ambon) beschoren. Met zogenaamde opbou wprojecten op de Molukken probeert het re gime in Jakarta de Nederlandse geldschieters /and in de ogen te strooien terwijl uiteindelijk toch alle hulp terechtkomt op Java, aldus de verklaring. Het gevraagde onderzoek heeft be paald niet de instemming van de Indonesische ambassade m Den Haag. Een woordvoerder kan geen uitsluitsel geven over de verblijfplaats van het dok. Hy vindt het wel jammer, 'dat de mi nister wordt lastiggevallen over zo'n kleinigheid.' Volgens de ambassade-woord voerder wordt er door de regering in Jakarta juist veel gedaan om de ontwikkeling op de Molukken te bevorderen. Voorbeelden zyn volgens hem de uitbreiding van het vliegveld op Ambon en de toewijzing van vier vissersche pen voor dat district

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7