"Uit de kosten met 40.000 toeschouwers TELSTAR EN NAC WILLEN TONMARIJT Joop Zoetemelk hoekt zijn negentiende overwinning. Tennisstrijd op losse schroeven Ipswich-PSY als openingswedstrijd Rotterdam - toernooi Ajax en Jan Masman treffen regeling Arnhem: 'Zuid-Afrika niet op Paralympics' DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 ROTTERDAM (GPD) - Ipswich Town en PSV openen vrijdagavond om 19.00 uur het tweede Rotterdam-toernooi, onder leiding van arbiter Hennie Weerink. Later op de eerste avond leidt Charles Oorver het duel Feyenoord-RWDM (aanvang 21.05 uur). De wedstrijd om de derde en vierde plaats begint zondag om 18.00 uur met Bart Ram als arbiter, de finale start om 20.05 uur. Voor de eindstrijd, eventueel gevolgd door een verlenging van tweemaal 15 minuten en strafschoppen, is Henk van Ettekoven als scheidsrechter uitgenodigd. De winnaar van het toernooi ontvangt daarna de Euromasttrofee plus 25.000 gulden uit handen van de Rotterdamse burgemeester André van der Louw. Voor de tweede, derde en vierde prijs zijn, naast bekers in aflopende grootte, geldbedragen beschikbaar van 20.000, 15.000 en 10.000 gulden. Voorts zijn er extra prijzen voor de meest scorende en de sportiefste ploeg, de topscorer en voor de beste en de meest belovende speler van het toernooi. ROTTERDAM (GPD) - De record belangstelling voor het Strooigoed Amsterdam 704-toernooi heeft de organisatoren van het gelijksoortige voetbalevenement dat vrijdag- en zondag avond in de Feyenoordkuip wordt gehouden, het hoofd niet op hol gebracht. Integendeel. In Rotterdam (waar naast Feyenoord ook RWDM, Ipswich Town en PSV zul len aantreden) spiegelt men zich maar liever niet aan het toeschouwersaantal van 85.000 dat het Olympisch stadion vorige week herbergde Om meer dan één reden overheerst in de Maasstad de realiteitszin. Nuchterheid die Peter Stephan gisteren deed opmerken dat er op 35- tot 40.000 kijkers in totaal wordt gerekend.. „Daarmee dek ken we de kosten, dus dat aantal hebben we gebudgetteerd" meldde Stephan. De directeur van Feyenoord, te vens lid van het stichtingsbe stuur van het Rotterdam-toer nooi, kon ook wel een paar oorza ken noemen voor de in vergelij king zoveel lagere verwachting. Daarbij wees hij vooral op het sterke deelnemersveld in Am sterdam („Met de historisch klin kende naam Arsenal") en de re gionale verbondenheid van AZ'67 „dat toch twee keer 10- tot 15.000 man heeft meegebracht. Dat is een extraatje dat wij zullen moeten missen. Bovendien is het van ons pas het tweede toernooi, dus het moet nog groeien. Vooral omdat we de eerste keer, toen we 33.000 betalende bezoekers kre gen, nogal wat tegenslag hebben gehad" Omdat River Plate vorig jaar op het laatste moment nog afbelde, heeft het stichtingsbestuur van het Rotterdam-toernooi (waarin vertegenwoordigers van de sponsors, de gemeente en het stadion zitting hebben) ditmaal bewust afgezien van het uitnodi gen van een Zuidamerikaanse ploeg en gekozen voor „clubs die wél komen" Vaste keus Feyenoord, de verrassende win naar van de eerste editie, was daarbij uiteraard vaste keus. Het Jezek-team zal zich voor eigen publiek zonder de geblesseerde Wim Jansen (die waarschijnlijk wel fit is voor de start van de competitie) presenteren als een nog verder veijongd geheel. RWD Molenbeek, dat woensdag en donderdag nog een toernooi in Brussel speelt, werd geïnviteerd „om de Nederlanders die erin spelen" (Nico Jansen, Jan Ruiter, Jan Boskamp, Robbie de Kip en Hans Erkens). Ipswich Town, met Arnold Muhren en Frans Thijssen, kreeg de uitnodiging „omdat het Engelse voetbal erbij hoort" en PSV „om er een tweede Nederlandse topclub bij te be trekken". Ben van Gelder, manager van de Eindhovense club, liet er geen twijfel aan bestaan waarvoor PSV („In de sterkste opstelling") naar Rotterdam komt: om te winnen. Van Gelder, die en pas sant meldde dat PSV de record- grens van 16.000 uitgegeven sei zoenkaarten gaat overtreffen: „En we willen niet alleen graag winnen voor de sportieve eer, maar ook voor de prijzen. Die zijn erg professioneel. Zoals de hele opzet van het toer nooi. Vandaar dat de organisatie nauwelijks kon treuren over het feit dat de KNVB een voorstel om gelijk geëindigde wedstrijden via zogenaamde shoot outs te laten beslissen, had afgewezen. Ste phan: „Die lange strafschoppen naar Amerikaans voorbeeld mo gen niet worden toegepast van de KNVB en de FIFA, die daarover ook nog steeds problemen heeft met de Amerikaanse voetbal bond. Dat is maar beter ook, want wie zegt dat de spelers na zulke wedstrijden nog zin hebben om 30 meter achter een bal aan te gaan lopen? Nee, we doen het maar liever met gewone straf schoppen" Alleen voor finale geldt een afwij kende regeling. Bij een gelijkspel volgt eerst een verlenging van tweemaal 15 minuten. Pas als er dan nog geen beslissing is geval len, worden penalty's genomen. Anders dan bij het Schalke 04- toernooi, waar Feyenoord vier maal kleur moest bekennen, zul len eventueel gepresenteerde gele en rode kaarten in Rotter dam wél consequenties krijgen voor de bestrafte spelers. Ste phan: „Die kaarten van Gelsen- kirchen gelden niet, want in Duitsland is het net strooigoed. Daar is het meer een waarschu wing. Hier zullen ze normaal worden doorgegeven aan de KNVB en via de KNVB aan de andere bonden" Wat Feyenoord op sportief gebied van het toernooi in de eigen Kuip verwacht, vatte Stephan tenslot te samen in één zin: „Een zo aan trekkelijk mogelijke prestatie om het publiek te binden" PAUL DE TOMBE NOORDWIJK - Voor Anton Marijt, die al serieus ging den ken aan een terugkeer naar de amateurs, hebben zich gisteravond alsnog twee clubs gemeld. Zowel Telstar als NAC toont belangstelling voor de 32-jarige voorstopper die bij Sparta op de transferlijst is gegaan. De eerste divisieclub Telstar is met Sparta zelfs in principe al rond over de overgang van de Noordwijker, wiens persoonlijke eisen vandaag on derwerp van gesprek zouden zijn in een discussie tussen het Telstar-be stuur en de subsidièrende gemeente Velsen. Vanavond zal de beslissing vallen of de club Marijt een aanbod zal doen. Vanmiddag heeft die speler ook een gesprek met het Bredase NAC. FC Twente Tijdens de presentatie van de selectie van FC Twente voor het nieuwe seizoen deelde voorzitter Ferry Fransen van de Enschedese club mee. dat de afgelopen zomer vrijwel zeker voor het laatst forse investeringen in de spelersgroep zijn gepleegd. Met het contracteren van Martin Jol, Aad Kila en Arie van Staveren denkt de leiding van FC Twente de selectie na het vertrek van achtereenvol gens Arnold Mühren, Frans Thijssen, Piet Wildschut (voor wie Romeo Zondervan terugkwam), Theo Pahlplatz, Kick van der Vall en Cees van Ierssel kwalitatief weer op het vereiste peil te hebben. Niet ontkend kan worden dat mede door de doorbraak van enkele jonge ren - Manuel Sanchez Torres, John Scheve en Roel Smand - de selectie van Twente ook in de breedte is gegroeid. Tevens werd de gemiddelde leeftijd teruggedraaid van 26,06 naar 24,6 jaar. Fransen memoreerde dat het ingrijpende afscheid van het verleden niet slechts is gekozen vanwege de erbarmelijke resultaten in het slot van de laatste competitie. Ook de wens van het publiek, dat wel eens een elftal met een ander gezicht wilde zien, was debet aan de gevoerde aan- en verkooptactiek. Twente denkt voortaan de aanvulling voor het eerste elftal uit eigen gele deren te kunnen verzorgen. Wellicht trouwens dat een eerste aanvulling nog dit seizoen zal plaatsvinden via de persoon van Henk van Santen, vorig jaar afgekeurd voor topsport, maar inmiddels weer in training. De Amsterdammer wenst een rentree echter niet te forceren. FC Twente sloot het vorig seizoen af met een nadelig saldo van anderhalve ton, honderdduizend gulden minder groot dan was gevreesd. De inkom sten uit het nationale bekertoeniooi. waarin Twente een voor het groot ste deel mislukt seizoen redde, was daar mede debet aan. het publiek te bin- Columbia De kans bestaat dat het eindtoemooi van het wereldkampioenschap voet bal in 1982 niet in Columbia wordt gehouden. Columbia kreeg de organi satie in 1974 toegewezen op basis van zestien deelnemende landen. Inmiddels heeft de FIFA (de wereldvoetbalbond) beslist dat vanaf 1982 (Spanje) de eindronden met 24 landen gespeeld worden Hans Bangerter. de secretaris-generaal van de Europese voetbalunie (UEFA) verklaarde dat Columbia voor 24 landen wellicht te klein zal zijn. "Dit jaar nog gaat een speciale commissie in Columbia op onder zoek uit. Daarna wordt beslist of de toewijzing wordt ingetrokken". Bangerter meende verder dat door het deelnemen van 24 landen aan de WK-eindtoernooien het potentieel aan organiserende landen aanzien lijk kleiner is geworden. "Blijkt Columbia inderdaad te klein, dan wordt er uitgeweken naar een ander Midden- of Zuidamerikaans land. Ik denk hierbij speciaal aan Braziliè", aldus Bangerter. GRONINGEN (GPD) - De pre sident van de Asser-recht bank hoeft vrijdag geen uit spraak te doen in het kort geding dat Ajax had aange spannen tegen mr. J.W. Masman, voorzitter van de stichting arbeidszaken be taald voetbal en burgemees ter van Assen. Beide partijen hebben de zaak in der minne geschikt. De heer Masman is daarbij ongetwijfeld als overwinnaar uit de strijd gekomen getuige het geza menlijk communiqué dat vanmorgen is uitgegeven. Namens Ajax en de heer Mas man wordt daarin meedege- deeld dat: a. Ajax de vordering in kort geding onvoorwaardelijk in trekt b. Ajax inzake de besprekingen met Hans Galjé en FC Den Haag te goeder trouw maar in strijd met de reglementen van de KNVB heeft gehan deld c. Masman met de woorden dat "Ajax onbehoorlijk heeft ge handeld tegenover Galjé" het niet naleven van de reglementen heeft bedoeld vooral, gelet op de daaraan ten grondslag liggende ge dachte d. Ajax betreurt dat zij ten on rechte een relatie heeft ge legd tussen het voorzitter schap van Masman van de SABV en zijn beroep als bur gemeester van Assen. CHATEAU-CHINON (ANP) - Joop Zoetemelk heeft gisteren in Chateau- Chinon in Frankrijk zijn negentiende overwinning in dit seizoen behaald. Hij won het criterium van Frankrijk voor 15.000 toe schouwers. Het was een levendige wedstrijd, tijdens welke verschillende uit- looppogingen van Tourwinnaar Bernard Hinault mislukten. De Fransman Michel Laurent for ceerde 20 kilometer voor het ein de de beslissende ontsnapping. Zoetemelk en zijn ploegmakker Mathis gingen mee. Eenmaal voorop, demarreerde Zoetemelk opnieuw om met achttien secon den voorsprong te finishen. Lau rent werd tweede, Mathis derde, Kuiper zevende en Hinault acht- De Westduitser Didi Thurau heeft voorlopig aan de verwachtingen voldaan. Hij won gisteravond de proloog van de ronde van zijn land, die voor het eerst sinds 1961 weer op het internationale wie- Ierprogramma staat. Thurau legde het zes kilometer lan ge parcours in München af in 7 minuten en 41,8 seconden. Hij was daarmee bijna drie seconden sneller dan de Belg Roger de Vlaeminck en vijf en een halve seconde sneller dan wereldkam pioen Gerne Knetemann. Gregor Braun, die deze maand zijn wereldtitel achtervolging niet zal verdedigen in Amsterdam, was de pechvogel van de proloog. Kort na de start kreeg hij een lek ke band en kwam hij ten val. Braun krabbelde snel overeind en reed het parcours rond het Olympisch stadion in München helemaal uit, maar zijn tijd leek nergens naar. Na overleg met de wedstrijdcom missarissen mocht Braun de proloog, dit was bepaald niet con form de reglementen, overrijden. Hij bezette in zijn tweede rond gang - enigszins uitgeblust - de negende plaats. Bert Pronk werd twaalfde (7.59,3) Jan Raas vijf tiende (8.04,13). De Belgische wielerbond heeft Ro ger de Vlaeminck officieel inge schreven voor het wereldkam pioenschap achtervolging, dat tijdens de laatste week van au gustus in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gehouden. De Vlaeminck maakt in Amster dam zijn debuut als achtervolger. Voor hem is in Italië een speciale fiets en een ultra-licht aërodyna misch wielerpak ontworpen. Het belooft trouwens een erg inte ressant achtervolgingstoernooi bij de profs te worden in Amster dam. Uit Italië druppelen berich ten binnen dat Francesco Moser ook wil deelnemen. In 1977 in Monteroni werd Moser wereld kampioen. Voorts heeft de orga nisatie Gerrie Knetemann en Joop Zoetemelk benaderd. Zij hebben op het verzoek nog niet geantwoord. Verder staat wel de deelneming vast van Roy Schuiten, Herman Ponsteen en de Noor Knut Knudsen. Mogelijk komt daar ook nog de Belg Ferdi van den Haute bij. Fred Rompelberg uit Maastricht is voor 1600 toeschouwers in Ou denbosch winnaar geworden van nationale stayerswedstrijden voor profs. Rompelberg zege- Didi Thurau: proloog-winnaar vierde in de tweede manche. In de eerste werd hij derde achter Cees Stam en Martin Venix en in de derde tweede achter Venix. Keetie van Oosten-Hage won in het Belgische Booischot een crite rium voor dames. De Zeeuwse legde de 43 kilometer af in 1 uur en 9 minuten. Het was haar eerste zege na haar Amerikaanse trip. Tineke Kolen-Fopma eindigde als tweede en Truus van der Plaat werd vierde. organisatoren van het jaarlijkse proftennistoernooi in oktober, hebben te kampen met tegenslag. Hun sponsor - waarvan ze de naam uit pieteitsoverwegingen (nog) niet willen vrijgeven - heeft ruim drie weken geleden plotse ling afgehaakt "wegens interne moeilijkheden Daarmee is het doorgaan van het komende eve nement (2 t/m 7 oktober) met een prijzengeld van 125.000 dollar in gevaar gekomen. "Ik heb zelfs Inter Football inge schakeld- om nog een sponsor te krijgen. Maar dat is tot op heden mislukt. We hopen dat zich als nog gegadigden melden, want anders gaat dit tennisevenement verloren", aldus Sweitze Roffel. Roffel heeft overigens een volgens zijn zeggen bijzonder interessant veld van vijf toptennissers gecon tracteerd: Wimbledonkampioen Björn Borg, Wimbledonfinalist Roscoe Tanner (het "serviceka non") uit de Verenigde Staten en zijn landgenoot Tim Gullikson, die op Wimbledon verrassend McEnroe versloeg, de weer her stellende Roemeen Ilie Nastase en Tom Okker. "Ze zouden een halve competitie spelen in verschillende steden in Nederland en een finale in waar schijnlijk Rotterdam", aldus Rof- W A£7~/WA/7Pa€> S ARNHEM (GPD) - De Arnhemse gemeenteraad vindt dat Zuid- Afrika niet moet worden toege laten als deelnemer aan de vol gend jaar in Arnhem en omge ving te houden Paralympics, de Olympische Spelen voor Ge handicapten. Ten grondslag aan de afwijzing van Zuid-Afrika lag gister avond een verklaring van het college van B. en W., inclusief burgemeester drs. J.A.F. Roeien, die tevens lid is van het organi satiecomité van de Paralym pics. De gehele gecombineerde PvdA-PPR-PSP-fractie, D*66 en een deel van het CDA stemden hiermee in. De liberale fractie wenste zich, samen met een aan tal CDA'ers, niet tegen de deel neming van Zuid-Afrika te ver zetten. De gemeenteraad besloot in meer derheid zich te zullen neerleg gen bij de eventuele beslissing van het organisatiecomité de Zuidafrikaanse ploeg toch toe te laten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11