LEIDSCH DAGBLAD Nieuw vredesplan Rhodesië aanvaard €ommissie-Schöffer heeft rapport-Menten na gereed Soldaten kapen Spaans toestel 0 vandaag BESTE BEURT Kees Kist: al bod van meer dan 2 miljoen r MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 r35927 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - De commissie-Schöffer heeft het onderzoek naar het reilen en zeilen van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer Pieter Men- ten zo goed als afgerond. "Er kunnen misschien nog wat dingen aan worden toegevoegd of enkele correcties worden uitgevoerd", zegt pro fessor dr. I. Schöffer uit Leiden, die over de inhoud nog geen mededelin gen wil doen. Volgende maand wordt het rapport aan de Tweede Kamer overhandigd. De commissie, die bestaat uit de Leidse hoogleraar Schöffer, mr. A. C. 't Hart uit Tilburg en dr. J. C. H. Blom eveneens uit Leiden, heeft een wetenschappelijk onderzoek verricht naar de gang van zaken rond Pie ter Menten in de jaren na de bevrijding tot de zomer van 1976. Het ministerie van justitie in Den Haag bevestigde dat het rapport klaar is, maar wilde geen uitlatingen doen, omdat "het nog aan de Kamer moet worden aangeboden". De commissie heeft zich onder andere bezig ge houden met de vraag of de toenmalige minister van justitie mr. L. Aj Donker, bepaalde toezeggingen heeft gedaan aan de vermeende oor logsmisdadiger. Zo zou Donker Menten hebben toegezegd dat hij in de toekomst niet meer zou kunnen worden vervolgd. Menten moet binnenkort in Rotterdam weer voor de rechter verschijnen. De vraag is echter of de bejaarde antiekhandelaar wel gedaagd kan worden, omdat hij volgens de Leidse hoogleraar Zeegers, die op verzoek van Mentens huisarts een onderzoek naar de psychische toestand van de Blaricummer instelde, geestelijk niet in staat kan worden geacht het proces bij te wonen. (Van r verslaggevers) FREDERIKSTADT - Neder landse bloemenhandelaren hebben in Noorwegen een beste beurt gemaakt. De Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" en de afdeling promotie van de Bloembol- lenraad hadden zich een plaats weten te verwerven in een veel bekeken Noors za- terdagavond-tv-program- ma. In dat programma werd aan dacht besteed aan het ge- bruik van bloemen binnens huis. Een aantal Nederland se bloemenhandelaren had bloemen naar Frederikstadt in Noorwegen gestuurd. De studio stond vol bloemen. De Noorse overheid stond de invoer van bloemen toe, mits ze na gebruik terstond zou den worden vernietigd. Na dat Abel Verheyen, een van de ontwerpers van het Rijnsburgse bloemencorso, een demonstratie bloem schikken had gegeven aan het einde van het program ma, dreigde dat inderdaad te gebeuren. De Nederlandse handelaren konden dat echter niet over het hart verkrijgen en beslo ten zelf de invoerrechten te betalen. Het gemeentebe stuur van Frederikstadt noch de Noorse televisie wilde een deel voor hun re kening nemen. Een dag later werden de bloemen ver spreid in ziekenhuizen en be jaardenhuizen. De Nederlanders hadden niet voorzien dat deze geste zou uitlekken en hun meer publi citeit zou verschaffen dan de populaire televisieuitzen ding. Ook in Noorwegen hebben Ne derlandse zakenlui de naam zo hard als een spijker te zijn en dood te vallen op een cent. "Maar die reputatie", wordt door dit gebaar voldoende gelogenstraft, aldus een Noorse krant. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Engeland heeft samen met vijf ande re Gemenebestlanden (Tanzania, Zambia, Nigeria, Au stralië en Jamaica) overeenstemming bereikt over een plan om de patstelling in Zimbabwe-Rhodesië te door breken. 'Stenenregen' voor politie uit Den Haag Ontsnapten aangehouden ASSEN (GPD) - Tijdens een routi necontrole heeft de politie van Assen gisteravond twee mannen aangehouden die op 21 juni wa ren ontsnapt uit de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht. Een van hen vermoordde in 1977 in Win schoten een vrouw en twee kin deren, de andere pleegde een reeks inbraken. Het tweetal had de afgelopen an derhalve maand onder meer in Amsterdam en Antwerpen door gebracht. Enkele buien Vannacht opklaringen, morgen over dag veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemperaturen omstreeks 13 graden. Middagtempera- turen van 19 graden aan zee tot 24 gra den in Zuid-Limburg, Matige zuiden wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 augustus Zon op: 6.09 uur; onder: 21.21 uur. Maan op: 20.46 uur; onder: 5.12 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.05 en 15.37 uur, laagwater om 11.23 en 23.50 uur. Dit plan is nog gisteravond door een ingelaste zitting van alle staatshoofden van het Gemene best met algemene stemmen overgenomen. De grote namen achter dit onverwachte resultaat zijn Tanzania's president Julius Nyerere en de Britse premier Margaret Thatcher. Eerder was al bekend geworden dat Engeland bereid was om een nieuwe grondwet voor Zimbab we-Rhodesië op te stellen en nog eind volgende maand een bijeen komst in Londen te organiseren van alle betrokken partijen inclu sief het Patriottisch Front om over de voorstellen te beslis- Thatcher zelf had deze plannen lie ver nog even binnenskamers willen houden, omdat zij zich wel bewust is van de negatieve reac tie vanuit haar eigen conservatie ve achterban. Daar wordt zelfs gesproken van „verraad" jegens Rhodesië. Maar het feit dat de plannen nu door het gehele Brit se Gemenebest zijn overgeno men maakt haar positie in eigen land weer aanmerkelijk ster ker. Diplomaten in Lusaka zijn van me ning dat mevrouw Margaret Thatcher een scheuring binnen het Britse Commonwealth heeft weten te vermijden door het ini tiatief over te laten aan -Tanza nia's president Julius Nyerere en doordat zij de politieke moed heeft gehad diens voorstellen te steunen en haar eigen standpun ten drastisch te wijzigen. Vrijdag nog was het waarnemers in Lu saka opgevallen dat de redevoe ring van Thatciiei veie overlap pingen vertoonde met wat Nye rere eerder naar voren had ge bracht. Maar dat het tot een vol ledige overeenstemming zou komen, had niemand die het be gin van deze conferentie met zijn grimmige opstelling naar Lon den toe had meegemaakt, durven verwachten. Verkiezing De hoofdpunten van het gister avond bereikte akkoord zijn dat er een nieuwe grondwet moet komen waar alle betrokken par tijen overeenstemming over moeten bereiken, en dat er nieu we verkiezingen worden gehou den in Rhodesië onder toezicht van Engeland en de andere Ge menebestlanden om te komen tot een „echt" zwart meerderheids bewind. Daarna zal Engeland de macht aan wat nog steeds offi cieel een kolonie van Londen is, overdragen en kunnen de eco nomische sancties tegen Rhode sië worden opgeheven. De vraag blijft uiteraard hoe de be trokken partijen bij de oplossing van het probleem Zimbabwe- Rhodesië reageren. Terwijl bis schop Abel Muzorewa vol lof was over de voorstellen van Nyerere en de Britse reactie, was het Pa triottisch Front nogal koel in zijn eerste commentaren. Hierbij moet wel aangetekend worden dat deze reacties gegeven werden voordat bekend was geworden dat de nieuwe plannen door alle Gemenebestlanden waaronder ook de vijf frontlijnstaten, waren aanvaard. De Britse premier Margaret Thatcher verlaat de Anglicaanse kathedraal in Lusaka waar zij een dienst bijwoonde met presi dent Kaunda van Zambia en pre sident Arap Moi van Kenia. Vijftien passagiers aan boord (Van onze correspondent) LISSABON - Drie gewapende sol daten van het Spaanse Vreem delingenlegioen hebben gister avond op het Canarische eiland Fuerteventura een DC-9 van de Spaanse nationale luchtvaart maatschappij Iberia met vijf tien passagiers aan boord, ge kaapt. De kapers, twee Fransen en ver moedelijk een Chileen, dwongen de piloot koers te zetten naar Zuid-Afrika, maar veranderden later van gedachten. Na omzwer vingen boven Mauretanie, Ma rokko en Algerije, landde het toe stel even na middernacht in Lis sabon, waar het vliegtuig vanoch tend op een afgezonderde plaats stond. Met de kaping willen de legionairs de harde en volgens hen zinloze Spaanse krijgsdienst ontvluchten. De kapers zijn bereid alle passa giers vrij te laten als een land hun fumnBesfei iiiiii STAAT DER NEDERLANDEN 9% LENING 13"73 PER 1385/1994 tweede uitgifte inschrijving volgens het tendersysteem op 7 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Een "schilderachtig" Rijns- burgs bloemencorso heeft zater dag volgens een schatting van de organisatoren een menigte van een kwart miljoen mensen op de been gebracht. Hier een beeld van de fleurige stoet in het hartje van Leiden. 18 PAGINA'S SCHEVENINGEN (ANP) - De Haagse politie heeft in de afgelo pen nacht gebruik moeten ma ken van dc mobiele eenheid om een eind te maken aan de ongere geldheden in de Scheveningse buurt rond de Kompasstraat en de Ducdalfstraat. De ongeregeldheden begonnen toen een aantal mensen de tram met stenen bekogelde. Toen de Haagse politie de hulp van de mobiele eenheid inriep, werd de ze bedolven onder een middel eeuwse stenenregen, aldus een politiewoordvoerder. Volgens de politie werd er vanaf de daken gegooid met stenen die een doorsnede hadden van 20 a 40 centimeter. Via verschillende huizen kon de politie op de daken komen. Vier mensen werden gearresteerd wegens vandalisme en geweld. Terwille van de eigen veiligheid loste de politie twee waarschu wingsschoten, aldus de politie- voorlichter. Daarop werd terug geschoten. Tijdens een zoekactie vond de Haagse mobiele eenheid in de tuin achter een woning twee vuistvuurwapens en een "punt- 22" karabijn met afgezaagde loop. De wapens werden in be slaggenomen. politiek asiel verleent. Zij willen vooral de mogelijkheid uitsluiten om naar Spanje uitgewezen te worden, waar zij een zware be straffing verwachten door de Spaanse autoriteiten. De drie legionairs reden gister avond het vliegveld van Fuerte ventura op met een jeep en gewa pend met mitrailleurs, die zij even tevoren van de militaire po litie op het eiland hadden ont vreemd. Zij maakten zich van het vliegtuig meester op het moment dat ruim 100 passagiers van de vlucht Las Palmas-Puerto del Rosario (Fuerteventura) nog be zig waren uit te stappen. De ka pers dwongen de overgebleven passagiers en twee schoonmaak sters in .het toestel te blijven. Vlak voor het vliegtuig opsteeg, hoorde men een schot. Volgens de laatste berichten uit Lissabon maken de passagiers en beman ning het goed en heerst er een ontspannen stemming in het vliegtuig. Het toernooi om de Europese atletiekbekers voor landen teams in Turijn stond het af gelopen weekeinde op onge kend hoog peil. De duels, die zowel bij de dames en de he ren werden gewonnen door de Oostduitse ploegen, le verden een wereldrecord, een evenaring van een we reldrecord en een Europees record op. Daarvoor zorgden respectievelijk Marita Koch op de 400 meter, de dames- ploeg van Oost-Duitsland op de 4 x 100 meter en de West duitser Harald Schmid op de 400 meter horden. Dat laatste nummer is de spe cialiteit van Harry Schut ting. In het afgelopen week einde deed hij echter vooral op de 400 meter 'vlak' van zich spreken. In Reckling hausen kwam hij uit op een tijd van 45.1 seconde, die hem direct aan de kop van de Europese seizoenranglijst bracht. Gevoetbald werd er in het af gelopen weekeinde weer volop. Net als twee jaar ge leden won AZ'67 het Am- sterdam-toernooi. In de fina le werd Ajax met 2-1 versla gen, onder meer door een doelpunt van Kees Kist, die begeerd wordt door West Ham United, dat 2,5 a 3 mil joen voor de Europese top scorer over heeft. Ook de amateurclubs uit de re gio oefenden. Zaterdageer steklasser Quick Boys ver loor met 2-1 van FC Den Haag, Rijnsburgse Boys ging met dezelfde cijfers tenonder tegen Ajax C. Waterpolokampioen AZC Al phen zal met gemengde ge voelens op het afgelopen weekeinde terugkijken. Coach Geurtsen nam ontslag als direct gevolg van een controverse met de KNZB. PAGINA 9 Terrorisme in Baskenland PAGINA 7 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 10 00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of210221. Akkoord tussen Mauretanie en Polisario ALGIERS (Reuter) - Mauretanië heeft een vredesovereenkomst gesloten met het Polisario Front dat strijdt voor onafhankelijk heid van de westelijke Sahara. Op grond van dat akkoord ziet Mau retanië af van elke aanspraak op de zuidelijke helft van dit gebied. Het akkoord kwam tot stand na drie dagen onderhandelen in Al giers tussen vertegenwoordigers van de Mauretaanse regering en het Polisario Front, dat sinds 1976 strijd voerde met zowel Mauretanië als Marokko. Marokko heeft laten weten dat het zijn deel van de westelijke Sahara zal blijven verdedigen. Koning Hassan verklaarde vorige week dat Mauretanie niet het recht had zich terug te trekken uit dit ge bied. dat rijk is aan fosfaat. Hij liet doorschemeren dat Marokko eventueel het gedeelte van Mau retanië zal bezetten als dat land het zou opgeven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1