BELEDIGING UNIFIL Nyerere: „Bestand nodig in Rhodesië I V Kardinaal Ottaviani overleden Indira Gandhi speelt weer hoofdrol in de politiek Onderlinge strijd van rode brigades ACTIE VAN ISRAEL IN ZUID-LIBANON Baby in maag ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND ROME (GPD) - Op 88-jarige leeftijd overleed gisteren in Rome kardi naal Alfredo Ottaviani, een van ie markantste vertegenwoordi gers van het katholicisme voor het tweede Vaticaanse concilie. Opgegroeid in de Romeinse cu rie, kreeg hij bekendheid als „pro-prefect" (d.w.z. waarne mend prefect) van het heilig offi cie, de Romeinse instantie die moest waken over de zuiverheid van het geloof in de hele kerk en waarvan de paus zelf als prefect aan het hoofd stond. In die hoe danigheid was hij verantwoorde lijk voor vele vermaningen, ver oordelingen en andere repressie ve maatregelen tegen moderne theologen, met name in Frank rijk, maar ook in Nederland, waar een beroemde inquisitiereis van zijn naaste Nederlandse mede werker Sebastiaan Trop s.j. een aantal illustere slachtoffers eiste, als Duynstee, Steur en Terru- Hij nam actief deel aan de voorbe reiding van de documenten voor het tweede Vaticaans concilie, die in de eerste zitting van die bisschoppenvergadering met meerderheid van stemmen van tafel werden geveegd. Het was zijn eerste grote nederlaag, die zich in de verdere loop van het concilie steeds duidelijker ging aftekenen. Hij bleef zich met hand en tand verzetten tegen wat hij beschouwde als de nieuwlich terij van de conciliemeerderheid. Met name het decreet „Lumen Gentium" over de kerk, met zijn nadruk op de bisschoppelijke collegialiteit, en het document over de gewetensvrijheid tastten in zijn ogen de traditionele leer van de kerk tot in de wortels aan Toch bleef nij zich beschouwen als de „carabiniere" of politiea gent van de kerk, zoals hij in die jaren aan een Italiaans weekblad verklaarde. Zijn taak was, zo zei hij, het bewaken van de geloofs schatten, en het maakte voor hem geen verschil of daar nu verande ringen in waren gekomen. Toen paus Paulus de Zesde besloot, aan kardinalen boven de tachtig de deelname aan de pauskeuze te ontzeggen, liet Ottaviani nog een krachtig protest horen. Ook na dat hij zich in 1968 had terugge trokken uit zijn curie-activitei ten, bleef hij een aanzienlijke in vloed uitoefenen binnen de kring van conservatieve curiekardina len, die zich met name bezorgd maakten over de oecumenische ontwikkelingen en de diploma tieke toenadering van het Vati- caan tot de communistische lan den van Oost-Europa, paus Pau lus' z.g. „Ostpolitik". Als mens kwam de onverbiddelijke kardi naal het best tot zijn recht in zijn liefde voor de Romeinse straatjeugd. De jongens van het weeshuis „Oratorio Son Pietro" die hij als zijn kinderen be schouwde, hebben veel aan hem te danken. De laatste jaren bracht kardinaal Ottaviani, nu geheel blind en niet meer in staat zich buitenshuis te begeven, door in de afzondering van zijn appartement op de bo venste verdieping van het heilig officie-gebouw, een onzichtbare, maar voor iedereen voelbare vermanende aanwezigheid. Met hem is een van de laatste, en vechtlustigste, vertegenwoordi gers van de oude Romeinse garde heengegaan. Italië kijkt gnuivend toe Kardinaal Ottaviani. ROME (GPD) - Dat de revolutie haar eigen kinderen verslindt, is sinds Robespierre een gemeen plaats. Het is ook waar, wanneer de revolutie zich nog slechts in het stadium van de terroristische klandestiniteit bevindt, zoals op dit ogenblik in Italië het geval is. Hier hebben enkele honderden "communistische strijders" zich in oorlog verklaard met de bur gerlijke maatschappij, of. in hun theologische taalgebruik, de "imperialistische staat van de multinationals". revolutionair afgekort tot SIM. Zij vallen SIM aan met kogels en bommen, gericht tegen compu ters. kazernes, politieagenten. Israëlische soldaten rusten - zittend op hun pantservoertuigen van Amerikaanse makelij - uit na hun aanval van gisteren op Palestijnse doelen in Zuid-Libanon. Daarbij zouden tien guerrillastrijders zijn gedood. Het was de grootste aanval sinds acht maanden. Het gebruik van Amerikaans materiaal bij dergelijke aanvallen is iets dat de regering in Washington steeds meer gaat irriteren. BEIROET (GPD) - de Israëli's heb ben hun acties van de afgelopen weken in Zuid-Libanon uitge voerd ondanks waarschuwingen en afkeuringen van Amerikaanse zijde. De spanning in Zuid-Liba non steeg aanmerkelijk toen de Israëli's in mei het VN-bestand verbraken en Palestijnse doelen op ieder gewenst moment en waar dan ook gelegen begonnen aan te vallen. Dit culmineerde in het Israëlische luchtbombarde ment op de Libanese kust op 22 juli, waarbij 14 Libanese vakan tiegangers en 4 Palestijnse guer rilla's de dood vonden. Naar verluidt is men in Washington bepaald ontevreden over deze gang van zaken en de Israëlische aanval van vrijdag zal niet bijdra gen, zo meent men in Beiroet, tot verbetering van de toch al ge spannen relaties tussen de rege ring-Carter en Jeruzalem. De re publikeinse volksvertegenwoor diger Paul Findley zei onlangs in Washington dat de Israëlische alle kampen wordt of werd wei eens een guerrilla-actie tegen Is raël beraamd. Het Israëlische ar gument van het uitschakelen van terroristen-bases slaat nergens op. De Israëli's bombarderen, be schieten en infiltreren in Zuid- Libanon, vooral de laatste maan den, zuiveren alleen om politieke redenen", is de algemene redena tie. Politieke waarnemers in de Liba nese hoofdstad kunnen over het algemeen heel ver meegaan in deze zienswijze: de Israëlische actie wordt hier gezien als een openlijke belediging aan het adres van Unifil, en als signaal aan de wereld dat Israël nooit met de PLO zal onderhandelen, on danks de voorzichtige Ameri kaans-Palestijnse „toenadering" en pogingen om veiligheidsraad delegatie 242 in die zin te amen deren, dat de Palestijnse rechten worden erkend en de PLO wel licht in het vredesproces kan worden ingeschakeld. ties in Libanon en het gebruik Op het moment dat het Israëlische daarbij van door Amerika gele verde wapens, een inbreuk zijn op de Israëlisch-Amerikaanse af spraken. Geen aanleiding In Westerse en Arabische diploma tieke kringen in Beiroet wordt erop gewezen dat er geen enkele aanleiding was voor de Israëli's (bijv. een Palestijnse guerrilla-ac tie in Israël) om hun aanval op Kaukaba te doen: „Israël kan dan net zo goed alle Palestijnse kam pen verspreid over de Arabische wereld platbombarderen, want in leger de grens met Libanon schreed, was onder-secretaris generaal van de VN Brian Urqu- hart nota bene in Jeruzalem. Ur- quhart wees bij deze gelegenheid Israëlische beschuldigingen van de hand als zou Unifil de PLO in Zuid-Libanon de hand boven het hoofd houden. De Israëlische militaire actie tegen hun land, zo voelt men in Libanese regerings kringen, valt in het kader van het Israëlisch-christen-rechtse mili taire en propaganda-offensief te gen Unifil, waarbij de „ineffecti viteit" van de blauwhelmen - het Israëlische leger deed zijn actie immers vrijwel onder de ogen van de Nepalese en Noorse VN- sodaten in Zuid-Libanon - weer eens moest worden aange toond. Het onofficiële commentaar hierop van Unifil-zijde is verhelderend: „Het Israëlische verwijt is non sens. Wij als VN kunnen natuur lijk niet op de Israëli's gaan schie ten. Ik geef meteen toe dat wij PLO-infiltraties nooit geheel kunnen tegenhouden, maar dat kunnen Haddad en de Israëli's zelf ook niet. Het is geen militaire, maar een politieke zaak", aldus een officier van het Nederlandse Unifil-bataljon. In Jeruzalem is men als de dood voor de vérstrekkende gevolgen van een eventuele Palestijns- Amerikaanse „toenadering" en „herschrijving van VN-resolu- tie 242. Terwijl de Israëli's vinden dat de Amerikaanse president Jimmy Carter te ver gaat met zijn recente uitlatingen over de Pale stijnse kwestie (die hij vergeleek met.de Amerikaanse beweging voor burgerrechten), meent de PLO dat Carter nog lang niet ver genoeg gaat. De Palestijnen blijven wantrou wend: „De Amerikanen willen tijd winnen. Ze spreken over een dialoog met ons, maar hun poli tiek is niet veranderd. Ze probe ren de Arabieren en de Palestij nen gewoon te misleiden. Het gaat bij ons Palestijnen helemaal niet om burgerrechten, maar om nationale rechten - het recht op zelfbeschikking, soevereiniteit en nationale onafhankelijkheid. We willen met iedereen over alles onderhandelen. Maar er zijn twee minimum-eisen: terugkeer van LOESAKA - De president van Tanzania, Julius Nyerere - woordvoerder namens de vijf 'frontlijnstaten' die onderdak verschaffen aan de Rhodesische guerrillastrijders - is gisteren op de topconferentie van de Gemenebestlanden in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka met een onverwacht gematigd voorstel over Zimbabwe-Rhodesië voor de dag gekomen. Nyerere riep op tot het houden van verkiezingen onder internationaal toezichtde afkondi ging van een staakt-het-vuren en de opstelling van een nieuwe grondwetdie de blanke minderheid in Rhodesië nog relatief veel invloed laat. Ook drong hij aan op de vorming van een speciaal Gemenebestfonds om blanken, die niet onder een volledig zwart meer derheidsbewind willen leven, 'uit te kopen'. danks zei de eerste dat er nog geen aanleiding was om de guer rilla-oorlog te beëindigen, terwijl de Britse premier zei niet te kun nen geloven „dat er iets is dat het volk van Rhodesië verdeelt dat de moeite waard is bommen en geweren te gebruiken om man nen, vrouwen en kinderen te do den of te verminken, of dat de el lende van honderdduizenden in vluchtelingenkampen rechtvaardigt". De aanvankelijk verwachte con frontatie tussen de Britse rege ringsleidster en de leiders van de frontlijnstaten, is vooralsnog uit gebleven. Aan de vooravond van de conferentie leek Groot-Brit- tannië nog bereid te zijn de rege ring van Muzorewa te erkennen in ruil voor een aantal wijzigin gen in de Grondwet en verwijde ring uit de regering van de rebel se ex-premier Ian Smith. Als bij zonder hoopvol wordt in Loesaka ook het feit gezien dat Joshua Nkomo - de leider van het Pa triottisch Front dat de bevrij dingsbewegingen ZANU en ZA- PU bundelt - via bemiddelaars heeft laten weten dat hij bereid is tot een gesprek met de Britse mi nister van buitenlandse zaken. Lord Carrington. Carrington heeft inmiddels laten weten dat hij zeker met Nkomo wil pra- Nyerere en de Britse premier me vrouw Margareth Thatcher rie pen alle betrokken partijen op nog voor 15 november een spe ciale conferentie over Rhodesië te houden. Thatcher, die aan he vige kritiek blootstond vanwege haar vergoelijkende houding te genover de Rhodesische regering onder bisschop Avel Muzorewa, deed in haar toespraak de plech tige belofte dat Groot-Brittannië spoedig met nieuwe voorstellen zal komen. Er leek enige coördi natie te zitten in de toespraken van Nyerere en Thatcher. Deson- de Palestijnse vluchtelingen naar hun woonsteden van voor 1948, en een eigen Palestijnse staat", aldus Yasir Abed Rabbouh, hoofd-informatie van de PLO. De Palestijnen zijn ook bijzonder kwaad over Carters uitspraak dat „het merendeel van de Arabische landen geen onafhankelijke Pa lestijnse (mini-) staat wenst". Fa- rouk Kaddoumi, hoofd van het politieke bureau van de PLO, stelt dat alle Arabische landen achter het stichten van een Pale stijnse staat op de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-srook, gebieden die Israël sinds 1967 be zet houdt, staan en dat de PLO zal blijven strijden voor de nationale rechten van het Palestijnse volk. Uitbouwen Ondanks al dit verbale verweer, menen politieke waarnemers in de Arabische wereld dat de PLO- strategie gericht blijft op het uit bouwen van de nu nog informele dialoog met de Amerikanen, op voortzetting van het diplomatie ke offensief in West-Europa, met het doel een acceptabele amen dering van 242 te bewerkstelli gen, waarbij de PLO dan uitein delijk Israëls bestaansrecht zal erkennen in ruil voor een Pale stijnse ministaat. De Palestijnse hoop en vrees is nu gericht op het Westen en het Zui den: zij wachten op signalen uit Washington en Europa, positieve berichten van de VN in New York, en de volgende Israëlische aanval. de vraag of de conferentie al dan niet een doorbraak oplevert. Nyerere meent dat zijn voorstel len zeker tot een internationaal aanvaardbare oplossing moeten kunnen leiden, maar het wachten is nog op voorstellen van Britse zijde. In de villa van president Kenneth Kaoenda van Zambia, de gastheer van de conferentie gangers, wordt dit weekeinde naarstig gezocht naar een uitweg. Bij deze vertrouwelijke gesprek ken zijn behalve Kaoenda, Nye rere en Thatcher ook een aantal andere politici betrokken: de In diër Shridatch Ramphal, die se cretaris is van het Gemenebest, Joe Clark, de minister-president van Canada en de premier van Australië, Malcolm Fraser. In de wandelgangen van de conferen tie wordt er op gewezen dat ver schillende zwarte leiders een overwinning in het Rhodesische vraagstuk belangrijker vinden dan het voortbestaan van het Gemenebest, maar ook dat een eenzijdiger beslissing ten gunste van het Patriottisch Front er al leen maar toe zal leiden dat de strijd in Rhodesië wordt verhe vigd. ten. Waarnemers in Loesaka menen dat men voorlopig nog ver af is van een compromis over Rhodesië. Vooral de komende 24 uur wor den als kritisch beschouwd voor Staking Italië afgelopen ROME (DPA) - Na twee dagen hebben de Italiaanse tankwa genmaatschappijen hun staking beëindigd. Door bemiddeling van de regering is er overeen stemming bereikt tussen de tankwagenmaatschappijen en de oliemaatschappijen. De staking heeft voor grote problemen gezorgd in de benzi netoevoer. Benzinepompen kwamen droog te staan, overal in Italië vormden zich lange rijen voor de pompen d ie nog open wa ren en herhaaldelijk kwam het tot vechtpartijen tussen automobi listen. Verwacht werd dat de si tuatie in het weekeinde weer normaal zou zijn. SIBU (Sarawak) - Een 24-jarige Maleisische, die in het zie kenhuis was opgenomen in verband met een maagzweer, heeft na een buitenbaarmoe- derlijke zwangerschap het le ven geschonken aan een baby met een gewicht van 2300 gram. Nadat de vrouw in Sibu (in het noordwesten van het eiland Borneo) met spoed in het zie kenhuis was opgenomen, klaagde zij over zware pün aan de maag, waar niemand, na talloze onderzoeken, de oorzaak van kon vinden. Bij de zoveelste controle hoorde één van de artsen twee harten kloppen. Bij nader onderzoek vond men een foetus in de maag. Direct werd de vrouw geopereerd en kwam de baby ter wereld. Dit jaar zijn er vier eerdere ge vallen van buitenbaarmoe- derlijke zwangerschap ge weest: in de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland en India. rechters. journalisten, vak bondsleiders, politieke leiders (zoals ruim een jaar geleden de christen-democratische partij voorzitter Aldo Moro). Zij doen dit alles "uit naam van het volk", ook al kunnen zij op geen enkele manier aantonen hoe dit volk hen daartoe heeft afgevaardigd. Maar wanneer in hun eigen rijen de twijfel komt binnensluipen, ma ken zij korte metten. Zij hoeven daarvoor geen kogels of bommen te verspillen: juist dan komt de SLM goed van pas en is er niets anders nodig dan een anonieme tip aan de zo gehate politie. Dat is althans de verklaring die in de Italiaanse pers algemeen de ron de doet voor het succesvol op rollen van de ene klandestiene schuilplaats na de andere. De recente bliksemactie van de ca rabinieri rondom de provincie- hoofdplaats Rieti, ten noordoos ten van Rome (waarbij per onge luk ook een huiszoeking werd gedaan bij de Nederlandse jour naliste Yvonne Scholten, die net iets te veel stof deed opwaaien dan de autoriteiten lief is) is daar van een goed voorbeeld. Het blijkt nu dat de schijnbaar verla ten boerderij van Vescovio, naast een geluiddichte gevangenis voor ontvoerden, ook een on voorstelbaar wapenarsenaal be vatten, waaruit tijdenlang is ge put voor allerlei aanslagen. "Toeval" Maar het "toeval" wilde, dat deze verlate ontdekking ook leidde tot de arrestatie van een aantal leden van de "Unita Combattenti Co- muniste" (strijdende communis tische eenheden) die het, al even toevallig, niet eens blijken te zijn met de strategische leiding van de revolutie, en nu doorslaan dat het een lieve lust is. Door hun bekentenissen raken zij zelf steeds meer in de puree en het ziet er dus niet naar uit, dat zij door de carabinieri als lokvogels worden gebruikt. Het lijkt er meer op, dat zij zich verraden voelen en dat zij nu, ongeacht de gevolgen, de verdediging voeren van hun eigen revolutionaire lijn, als tegengesteld aan de "elitaire, militaristische lyn" van de stra tegische leiding, die zij verant woordelijk achten voor hun ar restatie. Kort gezegd: de carabinieri zouden waarschijnlijk nooit op hun spoor gekomen zijn, als er geen tip was geweest vanuit de organi satie die hen als lastige dissiden ten overboord heeft gezet. In dit verband is het van belang, dat zij zouden hebben toegegeven tot ongeveer een jaar geleden te hebben samengewerkt met de rode brigades. Aan deze samen werking zou een eind zijn geko men na een bijeenkomst, waarin zij hun kritiek op deze organisatie zouden hebben gespuid. De breuk zou dus ongeveer samen vallen met de dramatische affoop van het geval-Moro en er zijn ver schillende tekenen die erop wij zen, dat de arrestanten ervan worden verdacht te hebben mee gewerkt aan de ontvoering en de gevangenschap van de christen democratische staatsman. Zo werden zij herhaaldelijk door de rechters verhoord die zijn belast met het onderzoek naar de zaak- Moro. Cel Ook de hardnekkigheid waarmee de carabinieri nu al dagenlang in de afvalstortplaats graven bij de schuilplaats van de drie arrestan ten wordt in de pers hiermee in verband gebracht zij zouden zoeken naar de rest van de ge deeltelijk onttakelde gevange niscel, om die te vergelijken met de tekeningen van een merk waardig "levensecht" stripver haal over de zaak-Moro, dat in het uiterst linkse blad "Metropoli" verscheen (waarvan de redacteu ren in arrest zxjn op verdenking van vorming van een gewapende benden). Eén ding is wel zeken het besluit om Moro te vermoorden heeft binnen het terroristische front tot een traumatische breuk geleid. „Zij wacht rustig af tot haar tegen standers elkaar hebben afge maakt in hun ongeremde eer zucht aan de macht te komen. Dan slaat ze toe. Zij bereidt zich nu al voor op verkiezingen. Haar kansen komen nog". Dergelijke commentaren circuleren de laat ste dagen in toenemende mate in de Indiase pers. De persoon in kwestie: mevrouw Indira Gand hi. Achtentwintig maanden geleden moest zij na een vernietigende verkiezingsnederlaag het poli tieke toneel verlaten. Terwijl ie dereen er van overtuigd was dat zij definitief was uitgespeeld, slaagde zij er in - volhardend als zij is - het verloren terrein stukje bij beetje terug te winnen. Eind vorig jaar keerde zij na tussen tijdse verkiezingen terug in het Indiase parlement. Nu is zij, met in het kielzog de 71 parlements leden van haar Congres-I-partij, opnieuw een bepalend element geworden in de Indiase coalitie politiek. Dankzij Indira Gandhi's „onvoor waardelijke steun" kreeg de nieuwe premier Charan Singh vorige week de opdracht een ka binet te formeren. En terwijl zij Singh onder druk zet om in ruil voor deze toezegging concessies te doen, houdt ze haar contacten warm met diens voornaamste te genvoeter, oppositieleider Jagji- van Ram. Ram is sinds afgelopen zaterdag de eerste man van het afgekalfde Janata-bondgenootschap, nadat oud-premier Dessai die op 15 juli ten val kwam, zijn leiderschap aan de wilgen hing. Ironisch ge noeg brak juist deze coalitie van oppositiepartijen in 1977 het dic tatoriale bewind van Indira Gandhi. Maar inmiddels zyn de bakens verzet en doet Ram ver woede pogingen de formatie van eerder deze maand uit het Janata- gezelschap getreden „dissident" Singh te laten mislukkén. Test Eind augustus valt de bijl. Dan moet Charam Singh, de nieuwe premier, het parlement om goed keuring van zijn kabinet vragen. Het is twijfelachtig of zijn rege ringsploeg deze test zal overle ven. De combinatie, die rond zijn afgescheiden Janata-S-partij is opgebouwd, is immers uiterst wankel van start gegaan. En tien duizenden guldens „smeergeld" - een vast gegeven in de Indiase politiek - kunnen politici welis waar omkopen, maar hun steun niet blijvend garanderen. India is een in veel opzichten ver deeld land. In de met zijn ruim 150 miljoen inwoners als „op een na grootste democratie ter we reld" aangeduide staat bestaan scherpe tegenstellingen. Bij voorbeeld tussen de overwegend hindoestaande bevolking en de 70 miljoen islamieten, die de minderheid vormen. Maar ook tussen de noordelijke, hindi- sprekende volksdelen en de in veertien verschillende talen communicerende zuidelijker be volking in Tamil Nadu, Maharah- tra of West-Bengalen in de Gan ges-delta. Idool Nehru's dochter Indira stond ja renlang bekend als „hatsji", moeder van het volk. Zij was hét idool van de armen en de natio nale minderheden. Van haar naar het socialisme overhellende poli tieke opstelling verwachtten zij verlichting voor hun problemen. Maar Indira Gandhi slaagde er niet in de politieke desintegratie van haar land tegen te gaan. In 1974 stelde zij in verband met grote sociaal-economische span ningen de noodtoestand in. Alle politieke partijen werden verbo den, de leiders verdwenen in de gevangenis en de pers werd aan banden gelegd. De problemen bleven. Indira's op volger, Moraiji Desai, is er nooit in geslaagd, een centraal, bin dend element te worden. Na het succes dat zijn Janata-bondge nootschap in 1977 aan de macht bracht, brokkelde het gezag van deze onbuigzame man - volgens waarnemers een uitermate slecht en ongeduldig toehoorder - steeds verder af. Met als uitein delijk gevolg zijn val, halverwege de afgelopen maand. Onder Desai kwam India niet al leen in steeds troebeler politiek vaarwater terecht (wat Desai bij zijn aftreden als partijleider ove rigens de uitspraak ontlokte, ge noeg te hebben van de „vuile sfeer" in de Indiase politiek). Ook zette een economische achteruit gang in vergeleken met de voor gaande jaren. Oppositieleider Jagjivan Ram heeft de laatste dagen een frontale aan val ingezet op de prille regerings combinatie van Charan Singh. Hij karakteriseerde het kabinet in dit verband als een minder heidsregering, die geen recht heeft op het nemen van beleids beslissingen. „Singh verzekert ons, dat hij de corruptie, de werkloosheid en de armoede met alle mogelijke middelen zal be strijden. Maar hoe hij dat wil doen, laat hij niet weten. Zijn ka binet bestaat uit mensen, die er niets van kunnen", aldus Ram in een televisie- en radiotoespraak, afgelopen zondag. Onmisbaar Daarmee is de cirkel voorlopig rond. Het kabinet-Singh lijkt een kort leven beschoren en de Jana- ta-coalitie van Jagjivan Ram staat te popelen om de macht over te nemen. Geen van beiden be schikt echter over een daadwer kelijke meerderheid in het 544 ze tels tellende parlement. Indira Gandhi, wier steun onmis baar is geworden, is de lachende derde. In weerwil van de diverse processen wegens corruptie en machtsmisbruik, die haar en haar zoon Sarxjay boven het hoofd hangen, spint zü garen bij de poli tieke vete tu ssen haar voormalige „aartsvijanden". Charan Singh heeft zij al laten val len, omdat deze niet in wilde gaan op haar eis, dat alle processen te gen Sar\jay en haar zouden wor den gestaakt. Ram is de volgen de, die aan de beurt is. Momen teel wordt er in Ram's womng druk onderhandeld over de voorwaarden, die Gandhi stelt. Maar ook hij zal aan de kant wor den gezet op het moment, dat In dira Gandhi weer voldoende macht heeft. Zij is klaar voor ver kiezingen. WIM WANSINK Indira Gandhi.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9