Overleg 'linkse' partijen Verdwijning jongen een mysterie Eis tien jaar cel voor moord op echtgenote Helikopters bij constateren verkeersfouten bijzonder nuttig Eenkwaliteifs- motor heeft recht op kwaliteits service. Kerk verwoest Pesterijen leidden tot dodelijk drama ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R.A.M. Behling, heeft gisteren tien jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 42-jarige directeur W. de M.K. uit Naarden wegens moord op zijn 36-jarige vrouw Liesbeth, op 28 februari. De offi cier achtte de "voorbedachte ra de" bewezen en zei niet veel ver zachtende omstandigheden te zien, behalve dan het feit dat de psychiater en psycholoog hem "sterk verminderd toereke ningsvatbaar" beoordeelden. De advocaat van verdachte, mr. R.L. Heukels gaf in zijn pleidooi te kennen dat doodslag "als een paal boven water stond". Hij achtte er geen sprake van dat zijn cliënt de "moord" bedacht zou hebben. Ook verdachte ontkende voorbedachte rade, maar gaf toe dat hij zijn vrouw gedood had. Volgens de M.K. waren er al enige tijd spanningen in het huwelijk met zijn tweede vrouw. Drie da gen voor zijn daad kwamen die problemen tot een hoogtepunt en zou zijn vrouw gedreigd hebben met een scheiding en gezegd hebben dat hij weg moest of zij zou een advocaat bellen. "Ik besloot dat zij dan maar weg moest", aldus de verdachte ter zitting. "En toen kwamen allerlei idiote fantasieën bij mij op over wat ik zou doen als Liesbeth dood was. Ik dacht er niet aan haar te doden of hoe, maar alleen aan het eventueel wegwerken van het lijk", aldus verdachte. Zo ging hij op zoek naar een plaats waar hij het stoffelijk overschot zou kun nen kwijtraken, keek of er plaats was in de auto om een lijk te ver stoppen en ging op zoek naar een stuk plastic om daarin het lijk te verpakken. "Ik maakte notities, maar had nog geen enkel idee of ik haar en zo ja, hoe, zou doden", aldus verdachte ter zitting. Drie dagen zou hij met deze "fanta sieën" hebben rondgelopen. Woensdagavond voerde hij ze uit. Er ontstond tussen hem en zijn vrouw ruzie over een nieuw aan te schaffen grill. "Mijn vrouw wilde een advocaat bellen en ik werd razend. Ik was radeloos en dacht dat ik op een tijdbom zat of weg of een advocaat. Ik greep haar, sloeg haar met een fles be wusteloos en wurgde haar met een sch.eersnoer". Na zijn daad verpakte de M.K. het stoffelijk overschot in plastic en stopte het lijk in de kofferbak van de auto van zijn echtgenote. In zijn eigen auto reed hij naar Amsterdam en reisde per trein terug naar Naar den. Daar stapte hij in de auto van het slachtoffer, reed opnieuw naar de hoofdstad en gooide het lijk in het water van de Maurits- kade. Met zijn eigen auto reed hij weer terug, na eerst de jas, shawl en tas van zijn echtgenote op het bouw terrein aan het Waterlooplein ge deponeerd te hebben. Tegenover familie en bekenden verklaarde de M.K. dat zijn vrouw was weg gelopen. Een dag later, 1 maart, werd het lijk uit het water ge haald. Toen de identiteit van de vrouw bekend werd, kwam de politie op het spoor van verdach te, die aanvankelijk ontkende. De president van de rechtbank, mr. R. Houben, zei het "ontstellend" te vinden dat de M.K. ineens ging denken "was mijn vrouw maar dood". Hij vroeg dan ook of het niet bij verdachte was opgeko men om aan het maken van die "plannen" weerstand te bieden. Volgens de M.K. kon hij dat niet. De psychiater verklaarde dat die mogelijkheid wel bestaan moet hebben. Hij noemde verdachte dan ook alleen sterk verminderd toerekeningsvatbaar voor wat betreft het doden van zijn vrouw. De psycholoog ging verder en noemde verdachte ook voor zijn daad sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Geen van beiden echter adviseerde ter beschik king stellen van de regering om dat, naar zij zeiden, de man geen gevaar is voor de samenleving. Uitspraak vrijdag 17 augustus. Geen uitnodiging voor CPN DEN HAAG (GPD) - De partijvoorzitters van PvdA, D'66, PPR, PSP en EPV (Evangelisch Progressieve Volkspar tij) hebben gisteren overleg gevoerd over de mogelijkheid om met elkaar van gedachten te wisselen over bepaalde maatschappelijke problemen. Het overleg is tot stand gekomen op initiatief van PvdA-voorzitter Max van den Berg. Het is bekend dat deze ook graag de CPN had willen uitnodigen. Daarvoor heeft hij echter van zijn partijbe stuur geen machtiging gekregen. Een woordvoerder van de CPN noemde het „interessant" dat er in de PvdA mensen rondlopen die een gesprek willen voeren met zijn partij. Opvallend is de uitnodiging aan de Evangelisch Progressieve ADVERTENTIE Volkspartij. Deze is opgericht door verontruste ARP'ers die vinden dat het CDA een te be houdende koers vaart. De EPV heeft nog nooit aan verkiezingen deelgenomen. De vijf progressieve voorzitters zullen hun partijbestueren voor stellen een „progressief, politiek inhoudelijk gesprek" te starten over het thema energie. Voorlo pig willen ze alleen het probleem onderzoeken en opvattingen uitwisselen. Het gesprek moet een bijdrage zijn tot de menings vorming binnen de partijen. De progressieve partijen doen ver der een oproep aan de Neder landse regering om ruime hulp te bieden bij de wederopbouw van Nicaragua. Op de Nederlandse bevolking doen zij een beroep het Nicaragua-comité te steunen via giro 3580163 te Utrecht. Radioprogramma over treinramp leidt tot veel telefoontjes UTRECHT (ANP) - Een documen tair radioprogramma van de KRO over de treinramp van 7 januari 1962 bij Harmeien heeft gisteren ondermeer bij de NS en bij publi citeitsmedia geleid tot een lawine telefoontjes van ongeruste men sen die ten onrechte meenden dat er zich bij Harmeien gisteren op nieuw een treincatastrofe had voorgedaan. Kort nadat het programma tegen het middaguur de lucht was in gegaan stond de telefoon bij voorbeeld bij de NS-informaties en de spoorwegpolitie roodgloeiend. Een woordvoerder van de NS zei desgevraagd dat de KRO wellicht wat meer voor- publiciteit aan de uitzending had kunnen besteden waarin duide lijk tot uitdrukking kwam dat het slechts om een documentaire ging. Dan was er waarschijnlijk minder, onnodige, deining ontstaan. Ook heeft de KRO niet tevoren met de NS contact gehad over de uitzen ding, aldus de NS-woord voerder. Pas nadat presentator Hans van Willigenburg de uitzending had gerectificeerd en nog eens had uitgelegd dat er van een trein ramp geen sprake was, nam de stroom telefoontjes af. Getrainde service technici Speciaal gereed schap Alle benodigde on derdelen Jachthaven Poelgeest Haarlemmertrekvaart 16A, Oegstgeest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 - een wereld van verschil Jahnsan Ton planken, eindredacteur en presentator van de NOS-televi- sierubriek "Den Haag-Van- daag", heeft per 1 november as. zijn ontslag ingediend. Planken heeft een functie aanvaard als wetenschappelijk medewerker bij de Erasmus universiteit in Rotterdam. DEN HAAG (ANP) - Een zeer snel om zich heen grijpende brand heeft gistermiddag de Zuiderkerk aan de Hoefkade in Den Haag grotendeels ver woest. De schade wordt door de politie geraamd op enkele miljoenen guldens. De politie sluit brandstichting niet uit. De brand woedde van vijf uur tot kwart over zes. Het vuur verspreidde zich razendsnel. De hitte was zo groot dat de ruiten van gebouwen rond de kerk sprongen. De vlammen sloegen over naar panden in de Harderwijkstraat, de Valkstraat en de Hoefkade. Maar de brandweer kon deze brandjes snel blussen. Gister avond laat werd een begin gemaakt met het neerhalen van de nog overeindstaande muren, dit in verband met in stortingsgevaar. De politie heeft goede redenen om brandstichting niet uit te sluiten. Eén daarvan is dat het vuur ongewoon stiel om zich heen greep. Verder wilde de politie er niet op ingaan. Het kerkgebouw deed niet meer als zodanig dienst. Wel werd dit eigendom van de Neder lands hervormde gemeente gebruikt door een buurtver eniging en voor muziekuit voeringen. De buurtvereni ging verloor meer dan een halve ton aan inventaris. TIEL (ANP) - De 32-jarige S.P.W. uit het Gelderse Ophemert heeft bekend de steen door de voorruit van de auto van de 27-jarige Tie- lenaar Willy van Binsbergen te hebben gegooid, als gevolg waar van deze overleed. Een woord voerder van de rijkspolitie heeft dat gisteren op een persconferen tie meegedeeld. De Tielenaar werd woensdag in Dodewaard in zijn auto gevon den. Het motief was dat de verdachte samen met zijn vriend, de 19-jari- ge D.V.T. uit Dodewaard. een einde wilde maken aan de peste rijen van Willy van Binsbergen. Deze laatste had geruime tijd een verhouding gehad met de moe der van T. Toen aan de verhou ding een einde was gemaakt, was de Tielenaar met pesterijen be gonnen. Kort geleden had hij in de woning van de moeder van T. verschil lende vernielingen aangericht. Voor de rechter-commissaris in Arnhem was dit aanleiding om hem de toegang tot Dodewaard te ontzeggen. Willy van Binsbergen nam hier weinig nota van, want na uit geweest te zijn in Huissen reed hij dinsdagnacht naar Do dewaard en maakte daar vee) la waai in de Dalwagenweg. Uit voorzorg voor nieuwe pesterijen aan het adres van zijn moeder wilde T. samen met zijn vriend W. zijn jongere zusje wegbrengen. Tijdens deze rit troffen zij de auto van de Tielenaar aan en T. heeft toen een achtervolging door het dorp ingezet. Toen op een gegeven moment de auto van de Tielenaar passeerde heeft W. een zware steen van eni ge kilo's door de voorruit gegooid en daardoor de Tielenaar dusda nig verwond, dat hij hieraan is overleden. De verdachte W. is gisteren voor de rechter-commissaris geleid. De 19-jarige T., die ook in arrest was, is op vrije voeten gesteld. Jongelui bestelen bejaarde vrouw GRONINGEN (ANP)-Een groepje van acht jongens en meisjes heeft bij een 78-jarige vrouw in Gro ningen de deur ingetrapt en een grote hoeveelheid sieraden weg gehaald. De jongens en meisjes, naar schatting 15-16 jaar, waren zonder enige aanleiding bij de bejaarde dame naar binnen ge drongen. De vrouw, die machte loos stond, mist verschillende zilveren en gouden voorwerpen. MILLAU (GPD) - „Je doet alles om je kind terug te vinden", zegt va der Deen uit Utrecht, wiens 13-ja- rige zoon Benjamin vandaag een week geleden in de buurt van het Zuidfranse stadje Millau spoor- locfs is verdwenen. Benjamins ouders en een neef zochten gis termiddag met twee politieman nen en een speurhond langs het riviertje La Dourbie over een af stand van anderhalve kilometer. Zij hadden van een Nederlandse helderziende aanwijzingen ge kregen dat de jongen in de omge ving van dit snelstromende ri viertje te vinden zou zijn. De speurtocht was tevergeefs, even als de beschrijvingen van drie andere paragnosten die Benja min meenden ergens „te Een neef van de familie Deen die gistermorgen in Millau aan kwam, schakelde afgelopen dinsdag de Utrechtse paragnost Gerard Croiset in. Vader Deen vroeg Croiset naar Frankrijk te komen. Maar de helderziende was wegens ziekte niet in staat de lange reis te ondernemen. Hij gaf het adres van een betrouwbare collega in Montpellier (130 km van Millau). Hoewel honderden Franse soldaten en politieman nen elke tip van de paragnosten de afgelopen dagen nauwkeurig natrokken, blijft Benjamin on vindbaar. De plaatselijke kranten van Aveyron, het departement waarin Millau ligt, spreken van een mysterie. Het gebied waar Benjamin voor het laatst is gezien werd door twee pelotons militai ren en politie meter voor meter uitgekamd. „Het is hoogst on waarschijnlijk", zegt vader Deen hoopvol, „dat we hem nog daar zullen vinden. We houden het er voorlopig op dat Benjamin de weg is kwijtgeraakt en elders in Frankrijk is". Dokter Deen, als opvoedkundige aan de Rijksuniversiteit in Utrecht werkzaam, zet de zaken nog eens op een rijtje. Vader en Benjamin stonden op camping Les Peupliers in Le Rozicr in de streek Larzac. Vorige week za terdagmorgen maakten ze een tocht op de Causse Noir, een van de drie hoogvlakten in dit gebied. Ze bezochten Le Chaos Montpel lier de Vieux, een rotsformatie die zeer in trek is bij toeristen. Benjamins vader was die dag niet fit en zei tegen zijn zoon dat hij, als hij er zin in had, maar vooruit moest gaan. Deen: „Hoorbaar en zichtbaar genoot de jongen van dit uitstapje. Ik dacht dat het geen kwaad kon, want het is een met borden uitgezet parcours en bovendien hadden we beiden een kaart met de exacte route. Daar komt nog bij dat Benjamin als kind al een bijzondere belang stelling voor aardrijkskunde heeft, uitstekend kan kaartlezen en een prima conditie heeft. Ver der houdt hij van bergklim- de auto stond, terug te zien. Dok ter Deen weet niet meer zeker of hij een tijdstip voor het weerzien met zijn zoon vaststelde. Terug bij het vertrekpunt bleek Benja min er niet te zijn. Vader ging weer terug. Met schreeuwen in dit gebied, vol bergen en dalen, probeerde hij contact met Ben jamin te maken. Toen zijn zoon na twee uur nog niet terug was alarmeerde hij de politie. De gen darmerie van Millau mobiliseer de in korte tijd de collega's van andere departementen. Zij en soldaten uit de kazerne in de Lar zac stroopten het parcours en daarbuiten af. Uit een onderzoek bleek dat Benjamin halverwege de aangegeven route had verla ten, ter hoogte van een rotsmas sief waarin een poort zit, bij toe risten bekend als La porte de My- ccne De jongen maakte een afda ling van 600 meter, via een steil pad, en moet ongeveer anderhalf uur later - een geoefend klimmer doet er minstens zo lang over - in het dorpje La Roque de Sainte Marguante zijn aangekomen. Het was die dag snikheet - vader Deen schat de temperatuur op 40 graden - en Benjamin, dorstig van deze onderneming, ging naar een cafeetje. De eigenaresse van het etablissement verklaarde te genover de politie dat de jongen haar vroeg om een briefje van vijf gulden te wisselen. Ze deed dat niet, maar bood Benjamin wel een glas limonade aan. Volgens vader Deen heeft Benjamin dat niet begrepen, want hij sloeg het aanbod af en ging maar naar bui ten. Deen: „De jongen spreekt slecht Frans. Hij heeft slechts een jaar Franse les op het Montessori- lyceum in Zeist gehad. In de buurt van het café hield hij een auto aan waarin twee Nederland se vrouwen zaten. Ze gaven hem 11 francs vooreen briefje van vijf. Een nette koers, vind ik. Toen is hij opnieuw naar het cafeetje ge gaan en heeft twee flessen cola gekocht. Volgens de vrouw in het café betaalde hij daar 7 francs voor. Daarna heeft niemand meer iets van Benjamin verno men". Beter dan de politie in de Porsches van de algemene verkeersdienst in Driebergen dat kan. zijn overtredingen op autosnelwegen te constateren vanuit laagvliegende helikopters. UTRECHT (GPD) - Helikop ters zijn heel nuttig bij het be trappen van verkeersovertre- ders op autosnelwegen. De kans dat automobilisten die ernstige verkeersfouten heb ben gemaakt kunnen worden gepakt, wordt door ming vanuit de lucht a lijk verhoogd. De nadelen bij het gebruik van laagvliegende hefschroefvliegtuigen - la waai voor bewoners van woonwijken langs snelwegen en schrikreacties van auto mobilisten - zijn betrekkelijk klein. Ze vormen geen beletsel om in de nabije toekomst bij verkeerscontroles frequent helikopters in te schake len. Dit staat in een voorlopig ad vies aan de begeleidings commissie vliegdienst, een groep ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken en justitie. De aanbeve lingen, opgesteld door een werkgroep waarin de Utrecht se politie, de gemeentepolitie van Nicuwegein.de Algemene Verkeersdienst in Driebergen en de vliegdienst van de rijks politie zitting hebben, zijn het gevolg van een helikopter- proef in april en mei rond het verkeersplein Oudenrijn. In deze periode observeerde een waarnemer vanuit een heli kopter het verkeersgedrag van automobilisten op rijks weg 2, tussen Nieuwegein en Maarssen. Bij deze proef werden mobiele grondstations van de Utrecht se en Nieuwegemse politie in gezet. Agenten op de motor kregen via de mobilofoon ge gevens van de waarnemer om trent het kenteken van de ge snapte auto en de aard van de overtreding. De overtreder werd dan aangehouden en over zijn fout door de politie onderhouden. In de meeste gevallen resulteerde dat in een proces-verbaal. Binnenkort zullen een aantal grove over treders een dagvaarding van het Utrechtse parket ontvan gen in plaats van een accept girokaart. De Utrechtse offi cier van justitie, mevrouw Kruijer, wil door deze auto mobilisten voor de kanton rechter te dagen, de ernst van hun gesignaleerde verkeers fouten onderstrepen. De piloten van de rijkspolitie vlogen in de proefperiode meer dan 180 uur boven het tevoren bepaalde traject. In totaal „pakten" z(j 280 auto mobilisten die het met de ver keersregels niet zo nauw na men. In 76 gevallen moest de „grond"-politie een overtre der laten gaan omdat ze op dat moment druk waren met een andere boosdoener. Achteraf maakte de waarnemer - hij is ook opsporingsambtenaar - tegen hen toch proces-verbaal op. Foute inhaalma noeuvres Volgens inspecteur Vredeveld van de Utrechtse verkeerspo litie blijkt uit de cijfers dat tij dens het inhalen de meeste fouten worden gemaakt. „Het is droevig gesteld met het in zicht van een aantal automo bilisten als zij besluiten in te halen", zegt Vredeveld. Tij dens de proefperiode kregen 150 autobestuurders een bon wegens een verkeerde in haalmanoeuvre. Een aantal daarvan haalde rechts in of scheurde over de vlucht strook. Verder hielden weinig van de geobserveerde automobilis ten voldoende afstand tot hun voorganger; een overtreding die bij uitstek vanuit de lucht waarneembaar is. Bovendien zijn snelheidsmaniakken er vanuit een helikopter gemak kelijk uit te pikken. Voor deze proef waren speciale marke ringen op het wegdek aange bracht waartussen een snel heidsovertreder door de waarnemer met een simpele stopwatch werd geklokt. Geluidsoverlast Volgens de Utrechtse politie- inspecteur heeft de aanwezig heid van een helikopter boven een snelweg nog een ander ef fect. „Het blijkt dat automo bilisten die de 100 kilometer hebben overschreden bij het horen of zien van een heli on middellijk langzamer gaan rijden. Je ziet dat er van een dergelijk vliegtuig ook pre ventie uitgaat". Over de geluidsoverlast zegt hij: „We hebben tijdens de proef klachten gekregen uit een Nieuwegeinse wijk. De piloten hebben daar direct op ingespeeld. Ze zijn aan de an dere kant van de weg gaan vliegen en hebben het wat ho gerop gezocht. Hoger vliegen heeft wel als nadeel dat kente kens van auto's moeilijker leesbaar zijn. Maar dat moeten we op de koop toe nemen. De bewoners hebben recht op hun rust". Die intentie was overigens niet alleen de reden dat de po litie de klagende bewoners te gemoet kwam. Bij soortgelij ke verkeerscontroles in de Verenigde Staten leidde de geluidsoverlast tot civiele processen. In verschillende gevallen bepaalde de rechter dat aan de klagers een schade vergoeding moest worden be taald. Volgens Vredeveld zal het hier wel niet zo n vaart lo pen, maar de politie wil de vrede tussen haar en de bur gers wel behouden. Hoewel de proef als geslaagd wordt beschouwd, is het nog de vraag of op korte termijn politiemensen in helikopters boven Nederlandse snelwe gen, in samenwerking met de plaatselijke politiekorpsen, het verkeersgedrag zullen be spieden. „Alles zal afhangen van het geld dat hiervoor extra zal moeten worden uitgetrok ken", zegt Vredeveld. „Vooral vliegen met heli's is een dure grap. Met de bezuinigings plannen van de regeling in het vooruitzicht zal het nog een hele toer worden voordat we vliegen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7