Onderzoekers gaan Rapenburg "te lijf" Tijdelijke huisvesting bejaarden aan Schubertlaan Groepen mogen park gebruiken Vroegste geschiedenis van bewoners en huizen ophalen Latere start experiment onderwijs ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 LEIDEN LEIDEN - Tussen Schubertlaan en Kor te Vlietkanaal zal ter hoogte van het gedeelte Kennedylaan-Max Regeer- laan een tijdelijk paviljoen voor be jaarden worden neergezet. Dat is noodzakelijk omdat er in verband met de opknapbeurten die een aantal Leid- se bejaardencentra in de komende ja ren zullen krijgen behoefte is aan tij delijke huisvesting. Het paviljoen zal waarschijnlijk voor vijf jaar worden neergezet. De gemeente Leiden heeft dat meegedeeld aan be woners van de Schubertlaan, die over het bouwplan verontrust zijn geraakt. Die bewoners hebben een brief aan de gemeente geschreven, hebben de be langenvereniging Zuid-West opge richt, en zullen binnenkort een gesprek met de verantwoordelijke wethouder Schoute (maatschappelijke aangele genheden) hebben. De besturen van de verschillende be jaardencentra (onder meer Haagwijk, Groenhoven en Rijn en Vliet) zijn op het moment bezig om het benodigde geld voor de opknapbeurt bij elkaar te krijgen. De centra voldoen niet meer aan de eisen die er aan huisvesting van bejaarden worden gesteld. De provin ciale inspectie van bejaardencentra heeft de besturen er dan ook op gewe zen dat er gerenoveerd moet worden. Een aantal mogelijkheden om de bejaar den tijdelijk te huisvesten zijn in een gemeentelijke projectgroep van de hand gewezen. Hotels waren maar voor korte tijd beschikbaar, salonschepen zijn ongeschikt voor het huisvesten van bejaarden en voor de bouw van een nieuw (permanent) bejaardencentra valt op dit moment geen toestemming van de overheid te verwachten. Het plaatsen van een geprefabriceerd paviljoen voor de duur van de opknap beurten was daarna de enige oplossing die nog overbleef. De keuze viel daarbij op het terrein tussen Schubertlaan en Korte Vlietkanaal. Van geen van de betrokkenen bij de nieuw opgerichte belangenvereniging viel gisteren te vernemen waar de be zwaren van de bewoners zich precies op richten. In de toekomst wil de gemeente Leiden het gedeelte dat nu voor het tijdelijk centrum wordt gebruikt bestemmen voor recreatie. Tot nu toe is het nog niet gelukt om zo'n bestemming voor el kaar te krijgen. De recreatie moet voorlopig echter wijken voor het be lang van tijdelijke huisvesting, stelt het gemeentebestuur. Over een bouwvergunning voor het nieuwe centrum moeten burgemeester en wethouders nog een beslissing ne men. Het gebouw zal niet hoger wor den dan één verdieping. iraaga. njaens een uij^unueie vergadering van zowel ouders van de kleuterschool als van de lagere school moeten de ouders beslissen of zij met het experi ment in zee gaan, en hoe de af vaardiging van de ouders (vier man/vrouw sterk) er uit zal zien. Een aantal teamleden van de lagere school heeft inmiddels trouwens te kennen gegeven geen prijs te stellen op een plaatsje in de commissie. In het experiment is vastgelegd dat naast vier ouders en een vertegenwoordiger van de gemeente Leiden ook een vier vertegenwoordigers van het per soneel in de commissie zitting hebben.De leerkrachten zouden echter te kennen hebben gegeven het al te druk te hebben met an dere zaken. De commissie knjgt een vergaande bevoegdheid om personeel te benoemen (waarbij wachtgelders voorrang hebben), leerplannen vast te stellen en bo vendien om lokalen te verhuren. Ook mogen opdrachten voor klem onderhoud gegeven wor den. Groot onderhoud blijft in handen van de gemeente. Het experiment zal voorlopig drie jaar gaan duren. Leidse gelukwensen Zuid-Af rika LEIDEN - De Leidse universiteit wil een afgevaardigde sturen naar de universiteit van Kaapstad in Zuid-Afrika om de feestelijk heden rond het 150-jarig bestaan van deze universiteit bij te wo nen. Tevens zal het college van bestuur een brief met gelukwen sen naar de jubilerende universi teit laten zenden. LEIDEN - Pas aan het eind van de ze maand zullen de ouders van twee openbare scholen in de Me- renwijk ("De Ducdalfvoor lager onderwijs en "De Loopplank" voor kleuteronderwijs) hun dele gatie in een bestuurscommissie kunnen kiezen, door middel waarvan zij op een unieke manier invloed kunnen uitoefenen op het reilen en zeilen van deze scholen. Was het eerst de bedoeling dat deze commissie al op 1 augustus (het begin van het nieuwe schooljaar) zou zijn geïnstalleerd, door vakanties is de hele zaak ve in een scnryven aan de universi teitsraad zet het college van be stuur van de Leidse universiteit uiteen dat het "een brief heeft ont vangen van de Vice-Chancellor van de universiteit van Kaapstad waarin wordt aangekondigd dat dit jaar het 150-jang bestaan van de universiteit wordt gevierd met een serie manifestaties die hun hoogtepunt vinden in de week van 1 tot 6 oktober. Uit de brief van de jubilerende Zuid-Afrikaanse universiteit blijkt dat de UCT (zoals de afkor ting luidt) steeds pal heeft ge staan voor de academische vrij heid en zich met name heeft te weer gesteld tegen de "Extension of University Education Act" van 1959, waarbij werd verboden om niet-blanken van 1 januari 1960 af als student in te schrijven aan een bestaande universiteit. Het is het Leidse college van be stuur echter bekend dat, ondanks het verbod, enkele honderden niet blanke studenten aan de universiteit studeren. "Via di plomatieke kanalen hebben wij deze gegevens getoetst en r\) blij ken juist te zijn". Met het besluit van de universi teitsraad in het achterhoofd dat de contacten met Zuid-Afrika door de Leidse universiteit en door leden van de universitaire gemeenschap slechts dan onder houden dienen te worden als de ze een bijdrage tot verbetering kunnen leveren en herstel van de elementaire mensenrechten in dat land bevorderen, en niet als een goedkeuring van de apart heidspolitiek kunnen worden uitgelegd, is het college van be stuur tot dit besluit gekomen. Na lustrumfeest Minerva van mening dat bij het verlenen van vergunningen voor het hou den van volksfeesten geen on derscheid gemaakt dient te wor den tussen de verschillende groepen uit de bevolking. Er zijn geen speciale richtlijnnen van het college voor het verlenen van medewerking aan volksfeesten. De geeigende gemeentelijke dienstverlening aan de burgerij ligt in alle gevallen aan deze me dewerking ten grondslag. Op de vraag van Koning en Van de Put ten of het verlenen van mede werking aan het houden van au torally's in de toekomst niet on gewenst is uit het oogpunt van verkeersveiligheid, milieuver vuiling en zuinig energiebeleid antwoorden B en W dat een selec tieve opstelling in de toekomst wenselijk is. Algemene voorlichting over de fes tiviteiten aan de direct betrokken bewoners is volgens het college in voldoende mate gegeven via de gemeentelijke advertentie. "De gerichte voorlichting aan bewo ners en bedrijven gebeurde via de organisatoren van de festivitei ten. Dit is een gebruikelijke gang van zaken en wordt in voorover leg of via de vergunning ver langd. Dat een adequate voor lichting op deze wijze voldoende is gegarandeerd bewijst de hier mee opgedane goede ervaring", aldus B en W Een deel van een tekening van het Rapenburg uit 1649. Duidelijk is het gedeelte te zien waarop de onderzoekers zich nu richten. Bij nummer 74 valt het voormalige Barbara-klooster waar te nemen. Elk "blok" zal door een groep studenten worden onderzocht. LEIDEN - Het college van B en W acht het zeer wel verdedigbaar om eenmaal inde vijfjaar het Van der Werfpark drie dagen volledig ter beschikking te stellen van een zeer aanzienlijke groep (binnen) stadsbewoners. B en W zeggen dit in antwoord op vragen die de raadsleden Koning (PvdA) en Van der Putten (PSP) stelden naar aanleiding van de lustrumactiviteiten van de stu dentensociëteit Minerva Beide raadsleden vinden het onge wenst het Van der Werfpark voor besloten feesten te gebruiken en daarmee het gebruik door de be woners te blokkeren. B en W de len deze mening niet en denken dat de ligging van het Van der Werfpark in vergelijking met an dere punten in de stad, ten aan zien van het beperken van mu- ziekoverlast en handhaving van de openbare orde, vele voordelen heeft. Over de schade die is aangericht in het park zegt het college dat die, volgens de gebruikelijke voor waarden voor rekening is geko men van Minerva. Kosten die door de gemeenten moesten worden gemaakt werden ver goed. Alleen de vlagversiering m de stad is voor gemeenterekening geweest, aldus het college. Onderscheid B en W zyn met de vragenstellers Rapenburg 4, een foto gemaakt in 1890. Oorspronkelijk "Wat wij nu willen is: de oorspron kelijke toestand zoveel mogelijk op papier terugbrengen, ook de verschillende tussenstadia. Je krijgt dan een veel beter beeld van de wooncultuur aan het Ra penburg dan we nu hebben. Makkelijk is dat niet, want de slopers zijn vaak niet zuinig ge weest, en hebben heel veel weg gehaald", aldus de hoogleraar. Hulpmiddelen voor de reconstruc tie van de geschiedenissen van de bewoners en de huizen zijn bij voorbeeld de inventarislijsten die gemaakt werden als de boedel verdeeld moest worden, de ar chieven van notarissen in het Leidse gemeentearchief en de "bonboeken", een soort kadaster uit de 17e en 18e eeuw. Soms zijn tekeningen terug te vinden, soms valt te reconstrueren waar alle spullen heengegaan zijn, maar een heidens karwei blijft het al tijd. Wat betreft de meubels is het vaak zelfs onbegonnen werk. Gaaf "Opzettelijk hebben we het Ra- Een interieurtje van een huis aan het RapenburgDe bewo ners (van Rapenburg 6) lieten deze foto rond 1900 maken. Aan het plafond en aan de wanden: stucwerk in Louis XV-stijl. penburg voor dit onderzoek uit gezocht, omdat het Rapenburg als geheel relatief gaaf bewaard is gebleven, gaver dan de meeste andere Nederlandse stadsgedeel ten. De ongewoon brede walkan ten met hun beplanting zorgden er voor dat je er ook met een rij tuig in kon. Dat was er de oorzaak van dat het Rapenburg zijn "standing" heeft gekregen - het was heel iets anders dan de nau we stegen die je in de Midde leeuwen veel had", aldus profes sor Lunsingh Scheurleer. De meestal rijke bewoners van het Rapenburg hadden dus de mo gelijkheid om allerlei kunststro mingen en visies op de architek- tuur weelderig in hun huizen tot hun recht te laten komen. Het Rapenburg werd dus heel afwis selend en is daarom méér dan bijvoorbeeld et Levendaal inte ressant voor de kunsthistorische onderzoeker, aldus de onder zoeksleider. De ontploffing van het kruitschip in 1807 was eigenlijk de gebeur tenis die het Rapenburg het '.waarst heeft beschadigd. Dat gebeurde trouwens op het zuide lijke gedeelte van het Rapenburg (nu Steenschuur) en valt buiten het onderzoek. De Tweede We reldoorlog heeft op het Rapen burg geen sporen nagelaten. De vele kloosters die Leiden telde zijn al lang vervangen door ande re gebouwen. Een goed voor beeld is het Barbara-klooster, vroeg in de 16e eeuw afgebroken en "verkaveld". Grondig Het onderzoek is inmiddels zover gevorderd dat 13 huizen grondig zijn onderzocht. Studenten heb ben er doctoraal-scripties kunst geschiedenis van gemaakt, ook het wetenschappelijke personeel waaronder drs. B. van Dissel on derzocht huizen grondig. Groepen studenten zullen zich nu bezig gaan houden met het in 6 blokken verdeelde onderzoek naar het Rapenburg. Professor Lunsingh Scheurleer hoopt dat het geheel kan worden afgerond met een publicatie over het on derzoek en de resultaten ervan - de geïntegreerde" bewoningsge- schiedenis van het Rapenburg. LEIDEN - Onderzoekers van de Leidse universiteit willen het Rapenburg beter leren kennen. Er is een groot onderzoek aan de gang naar alle huizen aan het Rapenburg vanaf het Noordeinde tot aan de Nonnenbrug, aan beide kanten van het water. De onderzoekers van het Rapen burg zijn wetenschappers en stu denten van de subfaculteit kunstwetenschappen. Ze zijn ei genlijk in alles geïnteresseerd dat met de huizen aan het Rapenburg te maken heeft hoe en wanneer zijn de huizen gebouwd, in welke stijl, wat voor mensen woonden er, wat voor meubilair hadden ze, en wat is er in de loop van de tijd aan de inrichting en bestemming veranderd Nogal ambitieus dus, dit onder zoek. Het bovenstaande is nog niet eens een volledige opsom ming van alles wat de onderzoe kers willen weten. Als eindpunt van het onderzoek is voorlopig dan ook het jaar 1985 geprikt. Professor Th. H. Lunsingh Scheurleer, de onderzoeksleider, zegt dat men zich bovendien "uit zelfbehoud" heeft moeten be perken tot het noordelijkste ge deelte van het Rapenburg, een zeventigtal huizen. Vestgracht In de 15e eeuw was het Rapenburg een "vestgracht", deel van de verdedigingswerken van de stad. Poorten boden toegang tot het stadscentrum. Het bouwen aan het Rapenburg begon een eeuw later. Aanzienlijke kooplieden, fabrikanten, leden van de "vroedschap" (het stadsbestuur) en docenten van de universiteit lieten er de panden bouwen die nu nog - in allerlei verschillende stijlen - het aanzien van het Ra penburg bepalen. Een voorbeeld laat zien wat de hoogleraar, zijn medewerkers en studenten nu van plan zijn, hoe ze te werk gaan en hoe ze het geheel voor het nageslacht willen bewa ren. Tot 1900 was de Oude St. Jansschool aan het Rapenburg 48 een fijk ingericht pand. Een na zaat van het geslacht Baron Van Leijden had er een indrukwek kende verzameling etsen van Rembrandt. Er was bovendien een fraai beschilderd plafond en een rijke inrichting, compleet met een marmeren schoorsteen. Rond 1906 had een verkoping plaats, waardoor al deze fraaie dingen elders in Nederland zijn beland. De Rembrandt-etsen zijn nu opgenomen in het Rijkspren tenkabinet in Amsterdam, het plafond bevindt zich in het Mau- ritshuis, dat is het koninklijk ka binet van schilderijen in Den Haag, en de marmeren schoor steen is in Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3