'Breed kabinet nodig voor oplossing van energiecrisis' Geestelijk gehandicapten willen ook met vakantie "Aantjes mag niet terug ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 PAGINA 19 Door Louis Burgers en Pieter Maessen overgrootoom staat nog steeds slecht aangeschreven in confessionele kringen we gens zijn verzet als minister tegen „kerkscholen". Haar grootvader was lid van de Eerste Kamer. Net als haar vader wilde ze ad vocaat worden. Tot de poli tiek in haar studietijd greep op haar kreeg. Nu overweegt ze opnieuw te gaan studeren - politicologie ditmaal. Daarna misschien een wetenschap pelijke carrière, maar niets staat nog vast. Haar afkomst heelt geen in vloed gehad op haar politieke keuze voor de VVD, gelooft ze. In '58-'59 meende ze te moeten kiezen tussen PvdA en VVD. Maar beide stromin gen kende ze nauwelijks. Uit eindelijk werd het, een ge voelsmatige keuze, voor de VVD, gebaseerd op haar indi vidualistische levensopvat ting. „Daarmee kon ik mij vermoe delijk wel in de VVD thuis- voelen en niet in de PvdA", zegt ze over het afwegings proces. Confessionele partij en kwamen nooit in aanmer king, want godsdienst dient volgens haar geen basis te zijn voor een politieke opvat ting. Ze koos voor de politiek als vak. Idealen spelen hierbij niet di rect de belangrijkste rol, het is veel meer het werk in het parlement, het omgaan met mensen in groepen, dat haar aanspreekt. „Ik heb wel be paalde politieke idealen, maar het is iets te eenvoudig om te zeggen dat ik uitslui tend leef voor het verwezen lijken daarvan". Abortus Met de abortuskwestie ligt het wat anders. Aan het zelfbe schikking srecht van de vrouw verbond zij eind vorig jaar haar politieke toekomst. Sinds kort is ze er echter van overtuigd dat het „kunstige bouwwerk" van de ministers Ginjaar (VVD) en De Ruiter (CDA) het niet zal halen. Uit de reacties is volgens haar gebleken, dat het door het kabinet bereikte compromis in de praktijk geen oplossing biedt. „Het wetsontwerp ging nogal onze kant op. Er stonden na tuurlijk ook onaangename dingen voor ons in, maar ik zelf was wel bereid om enkele compromissen te sluiten. Maar nu heb ik het gevoel dat de beide regeringspartijen het stadium van een eventu eel vergelijk gepasseerd zijn". En: „Mij heeft gefrappeerd dat de PvdA zo'n voorzichtig en afwachtend standpunt heeft ingenomen". In het najaar moet het kabinet beslissen wat met het wets ontwerp gebeurt. „Ik weet niet of ze de verantwoorde lijkheid zullen nemen het in te trekken. Ze zullen het eer der door de Kamer laten ver werpen", verwacht ze. Wat daarna gebeurt is nog ondui delijk. Misschien komt er een nieuw wetsvoorstel van PvdA, D'66 en WD, mis schien ook alleen van de PvdA of van PvdA en D'66. Kabinetsbeleid Overigens is mevrouw Kap- peijne best te spreken over het kabinet-Van Agt De VVD-inbreng is volgens haar inhoudelijk goed aanwezig. „Ik heb niet de indruk dat het kabinetsbeleid door het CDA overheerst wordt", stelt ze vast. Ook het optreden van premier Van Agt is geen tegenvaller. „Ik had niet zo'n hoge pet op van de kwaliteiten van Van Agt als minister-president, maar ik moet zeggen dat me dat is meegevallen. Ik vind dat hij i het heel aardig doet". Volgens mevrouw Kappeijne is Van Agt's grootste kracht als regeringsleider dat hy com promissen weet te bereiken door de juiste formulering op het juiste moment voor te stellen. Zyn befaamde afkeer van de politiek komt mogelijk slechts voort uit „nog niet ge heel afgeronde zelfken nis". „Mensen zitten vaak wat inge wikkelder in elkaar dan van buitenaf lijkt. Het feit dat hy nu al geruime tijd minister- presid ent is en nog niet heeft gezegd dat hij voor een vol gend kabinet niet meer be schikbaar is, brengt mij tot de paradoxale conclusie dat het hem dus kennelijk toch ook meevalt. Daarom zegt hij mis schien wel eens andere din gen dan hy in werkelijkheid meent. Want een beroep datje helemaal tegenstaat kun je niet zonder ernstige innerlij ke schade zo lang voortzet ten". De Kamer zal zich meteen na het zomerreces moeten bezighou den met de zaak-Aantjes. Mr. Kappeijne is lid geweest van de (politieke) commissie uit de Tweede Kamer die heeft onder zocht wat mensen die op de hoogte waren van Aantjes' ver leden, met die kennis hebben gedaan. Ondanks de gevoelig heid van het onderwerp heeft ze een uitgesproken mening. Als Aantjes lid van de VVD was geweest zou hij van haar niet in de Kamer mogen terugkeren: "Ik zou dat negatief benaderen. Waarom moest hij in de oor log op deze wijze naar Neder land terugkeren; waarom kor hij daar niet blijven? Ook heeft hij gelogen. Hij heeft zijn poli tieke carrière op een leugen ge bouwd. Hij was nooit in de poli tiek gekomen als dit toen be kend was geweest". Behalve met Aantjes zit het CDA nog met een tweede „lijk in de kast", oud-minister van defensie Kruisinga, die na de verkiezin gen voor het Europees Parle ment recht heeft op een kamer zetel. In het CDA steekt men nauwelijks onder stoelen of banken dat men de man vanwe ge zijn uiterst eigenzinnig op treden in de politiek liever niet dan wel terug ziet komen. Mevrouw Kappeijne beschouwt Aantjes' optreden sinds zijn „val" als minder acceptabel dan Kruisinga's houding. De laatste gedraagt zich nogal cynisch, maar doet dit zo duidelijk dat iedereen het door heeft. Met Aantjes ligt dat anders. „Hij zegt dat hij niet terug wil, behalve als hij gevraagd wordt. Onder tussen stelt hij daarmee wel zijn kandidatuur". DEN HAAG - Annelien Kappeijne acht het niet uit gesloten dat een kabinet „op brede basis" nodig zal zijn om ons land goed door de komende energiecri sis te loodsen. Ze denkt dat in de „verre toekomst" een vorm van samenwerking tussen D'66 en WD tot stand komt. Ze haalde in het afgelopen jaar keer op keer de kranten als dè dissident van de liberale Tweede-Kamerfractie. Ze heeft er ook nooit een ge heim van gemaakt voorstander te zijn van een poli tieke samenwerking tussen VVD en PvdA. Zakelijk Al met al een hele lijst achter de naam van mr. Annelien Kap peijne van de Coppello (42). Als vice-voorzitter van de WD-fractie schokte ze on langs vriend en vijand door haar mededeling, dat ze aan politieke „metaalmoeheid" leed. Een besluit om haar ka merlidmaatschap op te geven heeft ze nog niet genomen. Dat kan ook nog wel drie kwartjaar op zich laten wach ten. Het kabinet op brede basis, in de volksmond ten onrechte vaak een nationaal kabinet genoemd, is sinds de kabi netsformatie van 1977 een li beraal stokpaardje. Het was geen goedkope stunt van Wiegel, zoalswel gesugge reerd werd, en de dreigende energiecrisis maakt het voor stel actueler dan ooit: in de komende twee jaar kan het uit nood geboren worden. „Stel dat we zeer onverhoedse internationale ontwikkelin gen krijgen. Bijvoorbeeld, wat wel in de pers staat, dat de Amerikanen gewapend in grijpen in het Midden-Oosten om hun olieaanvoer veilig te stellen. Dat zou een situatie zijn van tegen oorlog aan. Het politieke leven hier zou zich belachelijk maken door dan nog over diè halve procent van Geertsema de degens te kruisen." (Dit naar aanleiding van een re cente verklaring van de libe rale voorman Geertsema, die voorrekende dat op sociaal- economis ch gebied de ver schillen tussen PvdA en WD beperkt bleven tot een half a één procent meer of minder, red.) Annelien Kappeijne: „Het ka binet op brede basis is geen goedkope oplossing voor al onze problemen." Ook vindt ze het uit parlementair oog punt niet ideaal omdat de op positie zichzelf opheft. „Toch zie ik het wel dichterbij, dan waar we in de actuele politiek van uitgaan." Onafwendbaar acht ze deze ontwikkeling niet. Nieuwe vormen van politieke samenwerking zijn ook een alternatief. Met D'66 bijvoor beeld. Met deze partij heeft de VVD een soort van haat-liefde verhouding, omdat de Demo craten zijn samengekomen door zich juist af te zetten te- Vooral met de Democraten moet een zakelijk gesprek tot stand kunnen komen, vindt het liberale kamerlid. Tot 1971 hebben vooral de jonge ren in de partij hier ook naar gestreefd. Doordat de VVD in de politieke lift terechtkwam, was dat na dat jaar niet meer zo nodig. De pogingen wer den dan ook gestaakt. Maar juist bij D'66 treft ze een her kenbare liberale inslag aan, zodat overleg zinvol kan zijn. Zo vindt ze het individualisme dat de liberaal kenmerkt, ook terug bij de gemiddelde De mocraat. Deze is over het al gemeen wat intellectualisti- scher dan een VVD'er. Het kiezersarsenaal van D'66 is kleiner, goede opleiding, be hoorlijk inkomen en beweeg lijkheid onder de kiezers zijn kenmerkend. De VVD is wat gevarieerder samengesteld, bij hen ligt ook wat meer de nadruk op zakelijkheid. De nauwe samenwerking, die mevrouw Kappeijne met D'66 mogelijk acht, kan niet met de socialisten tot stand komen. Daarvoor liggen de partijen te ver uit elkaar. Alleen op puur zakelijk-politieke gronden kan samenwerking tot stand komen. Maar niet op dit mo ment, want de ideologische verschillen zijn daarvoor nog te groot. En ook wanneer de sociaal-economische ver schillen kleiner worden, blijft bijvoorbeeld defensie be staan als een soort splijt- Dat wil niet zeggen dat de VVD niets van de PvdA kan leren. Voor mevrouw Kappeijne is de openheid, die de PvdA be tracht bij politieke menings verschillen juist een kracht van de socialistische partij. „Politieke discussie staat in de VVD nog slechts in de kin derschoenen. Dat moet ver anderen anders verliezen we de aantrekkingskracht op de jonge kiezer". Ze legt uit dat het gebrek aan discussies binnen de VVD nog dateert uit de tijd van prof. Oud, de man die de VVD heeft gemaakt. „Die was erg overtuigd van zijn eigen ge lijk, hield grote verhalen. Hij had helemaal geen behoefte aan discussies". Ook bestaat binnen de WD angst dat openbare discussies gezien worden als tweedracht of be sluiteloosheid. „Maar ik vind dat als je naar buiten brengt datje ergens mee bezig bent, dan word je aantrekkelijk voor allerlei mensen, die voorheen de VVD als een stille poel hebben ge- Karakter Mevrouw Kappeijne van de Coppello behoort tot dat klei ne groepje kamerleden, dat er zonder veel moeite telkens weer uitspringt. Toch is ze haast schuw in haar contac ten met de pers. Ze zoekt de publiciteit niet, zodat haar bekendheid daar niet van daan kan komen. Haar optreden in de Kamer wordt gekenmerkt door koel te en afstandelijkheid, maar aan de interruptiemicrofoon lijkt ze geen centimeter te willen wijken. Over haar stijl van debatteren: „Goed luiste ren en dan ga je in de aanval. Met overtuiging, dat is een fa cet in mijn karakter. Dan zitje niet lief en vrolijk te kijken. Je moet een bedreiging zijn op dat moment". Nog steeds staat ze bekend als de vrouw die in het Menten- debat Van Agt (toen minister van justitie) zo fel aanviel. „Agressieve vrouwen lusten ze hier niet. In Nederland gaan ze er nog steeds van uit dat een minister de baas is en dat een kamerlid zich kalm moet houden". „Interrupties zijn het zout in de politieke pap. Dat kan de ech te confrontatie opleveren". Wanneer ze tegenover de mi nister staat, de ene hand in de zij, de andere aan de micro foon: „Op een gegeven mo ment gaat het om vraag en antwoord. Dat is het wezen van het debat. In tweede ter mijn of by een interruptie weet je hoe het eigenlijk zit". „Het parlementaire debat heeft mij altijd geweldig aange trokken. Niet eens zozeer het regeren ergens op een depar tement, maar het parlemen taire zaalwerk. Misschien heb ik mezelf daarop gespeciali seerd". Liberaal Annelien Kappeijne stamt uit een liberale familie. Haar Mr. Annelien Kappeijne van de Coppello. Niet allen bij „normale" vakan tiegangers kunnen zich problemen voordoen, zoals overspannen raken. Een week of wat geleden deden zich ook problemen voor toen onverwacht een groep geestelijk gehandicapten in een bus stapte en de mede passagiers hevig in paniek raakten. Een van hen vertelde zelf werkzaam te zijn in een tehuis voor gehandicapten. Ze wilde een paar weekjes op verhaal komen van dat toch al zware werk en zag zich nu voor het feit geplaatst, dat ze haar vakantie in dezelfde sfeer moest doorbrengen. Maar ook andere passagiers maken doorgaans veel be zwaar als ze met een groep geestelijk gehandicapten een busreis moeten maken of er mee in hetzelfde hotel wor den ingedeeld. Ze generen zich, ergeren zich of vinden dat hun vakantie - waar ze zuinig voor hebben gespaard - op z'n minst niet optimaal kan zijn. Het regende afgelopen weken klachten, bijvoorbeeld uiteen Spaans hotel, waar zo'n groep was ondergebracht die zich nogal vrijmoedig opstelde je gens een aantal vrouwelijke gasten en die bovendien het zwembad niet gebruikte zoals de anderen dat wilden. Het probleem heeft zich in het verleden niet of nauwelijks voorgedaan, maar dit jaar schijnen veel meer groepen geestelijk gehandicapten op reis te gaan en de meeste be geleiders wensen niet van te voren de reisorganisatoren op de hoogte te stellen van de ge aardheid van hun groep. Verrassingen „Ze willen juist integratie als onderdeel van hun therapie en stellen ons daarom moed willig herhaaldelijk voor ver rassingen", aldus iemand uit de wereld van de touropera tors, die het standpunt van de zwakzinnigenzorg best be grijpt, maar die ook enig be grip vraagt voor zijn eigen moeilijkheden. Hij weet overigens dat hij zich gemakkelijk het verwijt van te willen discrimineren op de hals haalt en doet er daarom graag zoveel mogelijk het zwijgen toe. Maar het probleem ligt er, zoal niet voor de reisorganisatoren, dan wel voor hun clientèle die in het algemeen rechtlijnig over dit soort vraagstukken denkt. „Men wil", aldus deze woord voerder, „graag gemakkelijk over de problematiek praten, zolang men er zelf niet mee wordt geconfronteerd. Men wil best sociale gevoelens ten toon spreiden, maar liever niet in de vakantie". Geschillencommis sie De zaak is urgent geworden toen een aantal toeristen zich beklaagde bij de geschillen commissie van de Stichting Consumentenbe langen van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Zij vroegen hun geld terug omdat hun reis was bedorven door de aanwezigheid in de groep van een aantal geeste lijk gehandicapten. De ge schillencommissie stelde de klagers in het gelijk. Ze kre gen een deel van hun reisgeld terug omdat de reisorganisa tor verzuimd had (aldus de uitspraak) hen van tevoren in te lichten over het inconve- niént. Daarmee is volgens de reisor ganisatoren de weg geopend naar een massale terugbeta ling van gelden. Noodge dwongen stellen ze nu voor zover mogelijk al hun passa giers van tevoren op de hoog te als die in gezelschap van gehandicapten reizen, met als gevolg dat het nogal eens voorkomt dat iemand z'n reis afzegt of boekt op een vol gende. Daardoor komt van de integratie niets terecht - de groepen reizen dan immers toch alleen - en wordt dit soort reisjes kostbaar, waar door ze dus een fors verlies voor de organisatoren opleve ren. Een extra complicatie is dat in veruit de meeste gevallen de organisatorén niet kunnen waarschuwen, om de een voudige reden dat ze niet we ten of onder de boekingen ook een aantal geestelijk ge handicapten is. Niet alleen de passagiers, maar ook de ho telhouders, de vervoerders en de touroperator zelf komen vaak voor een verrassing te staan. „Onaanvaardbaar" Op verzoek van de reisbureau wereld om gehandicapte groepen als zodanig aan te melden is tot nu toe slechts sporadisch ingegaan. Inte gendeel, het Nationaal Or gaan Zwakzinnigenzorg heeft een fel protest aangetekend bij de geschillencommissie. „Het is onaanvaardbaar om als eis te stellen dat niet-ver- standelij k gehandicapte deelnemers aan een groeps reis tevoren uitdrukkelijk geinformeerd moeten zijn over het deelnemen van ver standelijk gehandicapte deelnemers. Als bij groeps reizen een regeling getroffen moet worden om te kunnen voorkomen dat het gedrag van medereizigers het reisge- noegen teniet doet, dan dient zo'n regeling te gelden voor alle deelnemers en niet voor sommigen wel en voor ande ren niet", aldus de NOZ. Het is duidelijk, de NOZ wil zeggen dat onder de „norma le" reizigers ook wel vreemde en lastige klanten zitten die de pret voor anderen kunnen bederven en het wenst de geestelijk gehandicapten niet als zodanig aangeduid te zien. Het orgaan wenst dat de uit spraak wordt herroepen en dat de gehandicapten dezelf de rechten houden als ieder ander. Het is een standpunt waartegen principieel weinig in te bren gen valt. Maar niet alle Ne derlandse vakantiegangers en niet iedere buitenlandse hotelhouder denken zo ruim. De reisorganisaoren hebben ook met deze mensen te ma ken. Zij dreigen tussen de wal en het schip te vallen: zelfs als zij het NOZ gelijk geven - als ze dat al willen - doen hun an dere klanten dat niet. Die willen gewoon ongestoord met vakantie en ze voelen zich niet happy met een groep die afwijkend gedrag ver toont in hun nabijheid. Theorie en praktijk botsen. Het probleem zou alleen maar kunnen worden opgelost door de groepsreizen af te schaffen en aangezien dat niet gebeurt zullen de klachten voorlopig nog wel blijven komen. En nu eerst maar eens kijken wat de geschillen commissie daarmee doet Zou die durven zeggen dat het maken van een groepsreis nu eenmaal risico's in zich draagt dié iedereen moet ac cepteren? KEIMPE KOOPMANS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19