onder ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 CTS, een experimentele tele- communicatiesatelliet van Ameri ka en Canada, die wordt gebruikt voor uitzendingen die met kleine antennes opgevangen kunneti wor den. De CTS is een voorloper van een televisiesatelliet (foto SPAR). ui gpgllll |Mj In Hilversum zit een aantal mensen al enkele maanden wat onrustig op hun stoel te schuiven. Het zijn de topfiguren in de Nederlandse omroep. Ze vrezen de komst van de televisiesatelliet. In Hilversum denkt men dat deze tele visiesatelliet wel eens een tijdbom zou kunnen zijn onder ons omroepbestel. De komst van de televisiesatelliet betekent namelijk dat de gemiddelde Nederlander enkele tientallen kanalen zal kunnen ontvangen. De omroepen krijgen dan veel meer concurrentie uit het buitenland dan nu al het geval is. Dit zou wel eens kunnen betekenen dat niet alleen de kijker, maar ook de adverteerder meer afstemt op zenders van buiten onze landsgrenzen dan op zenders die vanuit Hil versum worden gevoed. Eéri*van de belangrijkste argumenten om ruimte vaart te verdedigends het bestaan van communi catiesatellieten. Vanaf de lancering van de eerste kunstmaan is het duidelijk geweest dat de ruimte gebruikt zou kunnen worden om de communicatie op aarde te verbeteren. Het principe is vrij een voudig: met een steunzender kunnen we op aarde bereiken dat een programma over enige afstand wordt doorgegeven. Hoe hoger de steunzender is, des te verder het bereik. Een kunstmaan kan ook worden gebruikt als een heel hoge steunzender. Dit betekent dat we een programma dat we via een kunstmaan kunnen doorgeven, vele duizenden kilometers verder op de aardbol kunnen bren gen. Een heel bijzondere in het scala van banen die ruim tevaartuigen beschrijven, is de geostationaire baan. Dit is een baan op 36.000 km boven de aarde ze is cirkelvormig en loopt precies boven de even aar. Het bijzondere van zo'n baan is dat de kunstmaan die haar beschrijft,er 24 uur over doet om één keer rond de aarde te gaan. Verreweg de meeste kunstmanen bevinden zich in een lagere baan. Die lagere baan houdt tevens in dat het veel korter duurt om één keer rond de aarde te wente len: Skylab bijvoorbeeld draaide één keer in de 89 minuten om de aarde voordat het ruimtelaborato rium op 11 juli 1979 in de atmosfeer van de aarde verbrandde. Omdat de aarde ook één keer in de 24 uur om haar eigen as draait, betekent dit dat een kunstmaan in een geostatio naire baan stil hangt ten op zichte van de aarde. Een geo stationaire kunstmaan kan daarom worden beschouwd als hettopje van een heel hoge (steun)zender, maar dan zon der paal. In principe kunnen we de helft van de aarde met één geosta tionaire satelliet overzien. In de praktijk wordt de kwaliteit van het signaal vlakbij de rand van het gebied dat wordt bestreken, zo slecht dat het daar niet bruikbaar is. We - kunnen echter met drie van deze geostationaire satellie ten, die op gelijke afstanden van elkaar in die baan zijn verspreid, de hele aarde over- Van geostationaire kunstma nen wordt volop gebruik ge maakt Voor het distribueren van televisie-uitzendingen over de hele wereld en ook voor het overbrengen van te lefoongesprekken van het ene continent naar het ande- De organisatie die over de hele wereld zorgt voor het tot standkomen van communi catie via de ruimte, heet Intel sat. Deze organisatie beschikt op dit moment over enkele tientallen kunstmanen, die samen een capaciteit hebben van meer dan 100.000 tele foonlijnen. Met enkele hon derden van deze lijnen kan ook één televisieprogramma worden overgeseind. Ook Nederland doet mee aan deze organisatie. Onze PTT heeft een eigen grondstation voor satellietcommunicatie in het Friese plaatsje Burum. In dat plaatsje staan twee schotelvormige antennes, elk met een middellijn van onge veer 25 meter. Eén van die an tennes is gericht op een geo stationaire satelliet, ergens boven de Atlantische Oce- Met deze satelliet wordt het me rendeel van de telefoonge sprekken tussen Nederland en Amerika gevoerd. Als u 09 draait en vervolgens een 1, hebt u verbinding met die sa telliet. Vanuit deze code kunt u verder automatisch een willekeurige abonnee kiezen, in bijvoorbeeld de Verenigde Staten. De tweede antenne is gericht op een kunstmaan boven de Indische Oceaan. Met deze kunstmaan wordt contact gelegd met de landen in het Verre-Oosten. De belangstelling voor kunst manen in een geostationaire baan is zó groot geworden, dat er een waar parelsnoer van geostationaire satellieten om de aarde ontstaat. Op dit ogenblik bevinden zich vele tientallen satellieten in die baan. Televisiesatelliet De veelbesproken televisiesa telliet onderscheidt zich van de bestaande communicatie satellieten. doordat hij in staat is direct uitzendingen naar de kijkers toe te verzor gen. De bestaande c catiesatellieten kunnen 1 den gebruikt voor het over-* seinen van een televisiepro gramma van één punt naar een ander punt. Vanuit het ontvangstpunt moet zo'n te levisieprogramma daarna weer worden gedistri bueerd. De ruimtevaartuitzendingen die wij hebben verzorgd, kwamen bijvoorbeeld uit de Verenigde Staten, gingen via een satelliet de oceaan over, werden opgevangen in Rais- tings en werden vandaar naar Hilversum gebracht. Vanuit Hilversum vond de distribu tie van deze televisiebeelden plaats alsof het een normale uitzending betrof. Met de televisiesatelliet behoeft het opvangen niet meer in een centraal punt te gebeuren. Er is geen antenne van 25 meter middellijn meer nodig, zoals bij de huidige communicatie satellieten. Een schotelvor mige antenne met een mid dellijn van 90 cm is voldoen de. Een kijker kan daarom met de komst van televisiesa tellieten als hij zo'n antenne met een middellijn van 90 cm op zijn dak plaatst, recht streeks uit de ruimte een pro gramma ontvangen. Kijkers, die zijn aangesloten op een kabeltelevisienet, hebben helemaal geen problemen. De exploitant van het kabelnet zal zorgen dat hij een geschik te antenne krijgt om de pro gramma's van de televisiesa telliet op te vangen. De ka belnetten zullen worden ge bruikt om ook de program ma's van de televisiesatellie ten te distribueren. Kabelnet ten bieden daaVom aan abon nees een groot voordeel: ze hoeven immers met de komst van de televisiesatelliet geen nieuwe antenne te kopen. In feite is de opmars van de te levisiesatelliet daarom een duidelijk argument voor ka beltelevisie. De abonnees krijgen extra programma's aangeboden, zonder dat dit werkelijk noemenswaardige kosten met zich meebrengt. De kabeltelevisie zal de komst van de televisiesatel liet daarom gebruiken als ar gument om ook in minder dichtbevolkte gebieden een kabelnet te gaan aanleg gen. Voor- en nadelen In feite is het een beetje vreemd dat we ook in Nederland den ken aan televisiesatellieten, omdat we een uitstekend landnet van zenders en steun- zenders hebben. Het net dat wij hebben, is zelfs berekend op de komst van een derde kanaal. Plannen voor het ge bruik van dat derde kanaal worden op het ogenblik volop gemaakt. Technisch is het echter zo dat het derde kanaal ook meteen het maximum betekent: ook Op 36.000 km hoogte boven de aarde ontstaat e r parelsnoer van satellieten (foto COMSAT). in de verre toekomst hebben we geen mogelijkheid een vierde kanaal in Nederland te gaan aanleggen. Televisiesa tellieten voegen echter vijf nieuwe kanalen aan deze mo gelijkheden toe. Op een con ferentie in Genève is uitge maakt dat ieder land ter we reld de beschikking zal krij gen over vijf televisiekanalen die via satellieten verzorgd kunnen worden. Die vijf ka nalen kunnen worden ge bruikt voor vijf verschillende televisieprogramma's, of bij voorbeeld voor vier televisie programma's en het vijfde kanaal voor acht radiopro gramma's. Met een televisiesatelliet kun nen we in elk geval de vol gende voordelen bereiken: in de eerste plaats zijn alle steunzenders overbodig ge worden. Eén televisiesatelliet is voldoende om heel Neder land te bestrijken. Eén televi siesatelliet is zelfs voldoende om een veel groter gebied, mogelijk zelfs heel Europa, te bestrijken. Vooral in bergach tige gebieden is dit een groot voordeel. Een derde voordeel is dat tele visiesatellieten een goedko pere zendmogelijkheid bie den. Een satelliet kost rond honderd miljoen gulden, een lancering zestig miljoen guide. Een satelliet is nu berekend op een levensduur van zeven jaar. Per jaar zou er dus ruim twintig miljoen gulden moe ten worden afgeschreven. Een ander voordeel dat televi siesatellieten bieden is, dat zij het bestaande landnet vrijla ten voor regionale uitzendin gen. In Nederland wordt er steeds meer gesproken ovei regionale radio- en televisie programma's en er wordt druk mee geéxperimenteerd. Door drs. Chriet Titulaer De CS, een Japanse televisiesa telliet die al meer dan een jaar ope rationeel is (foto NASA). Een Nederlandse televisiesa telliet zou het bestaande zen derpark volledig vry kunnen maken voor dit soort regio nale programma's. Over de grenzen Een televisiesatelliet kan zo worden gebouwd dat hij pro gramma's uitzendt naar een bepaald gebied. Zo'n gebied is op de landkaart ovaal van vorm. Omdat de landen niet dezelfde ovaalvormige be grenzingen hebben, zal er steeds wat worden „over lapt". Een deel van het signaal komt buiten de landsgrenzen terecht en kan door anderen worden opgevangen. Op die manier zullen we in Neder land in staat zijn om ook de televisie-uitzendingen die Duitsland, Belgie, Frankrijk en Engeland met satellieten gaan verzorgen, op te van gen. Ieder land kan in principe vijf televisiekanalen via satellie ten gaan verzorgen. Neder land zou, als alles gaat zoals nu is voorzien, de volgende programma's kunnen ont vangen: België, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Zwit serland en Luxemburg. Deze zes landen hebben namelijk dezelfde positie toegewezen gekregen als Nederland in de al genoemde geostationaire baan. Die positie is 19 graden westerlengte. Dat wil zeggen dat een Nederlandse satelliet op 19 graden westerlengte pal boven de evenaar op 36.000 km hoogte gebracht kan wor den. Het is geen probleem dat er nog zes landen in diezelfde positie zitten; de afstanden van de sa tellieten ten opzichte van el kaar zullen zo groot zijn dat botsingen zijn uitgesloten. Al deze landen kunnen we daar om gaan ontvangen met één schotelvormige antenne die op dat bepaalde punt is ge richt. We kunnen makkelijk uitrekenen dat zo'n antenne in ongeveer zuidelijke rich ting zou moeten wijzen, naar een punt op 27 graden boven de horizon. In theorie is het mogelijk om, als al deze landen hun volle capaciteit gaan gebruiken, 7x5 is 35 televisiekanalen met één parabolische antenne te gaan ontvangen. Het hoeft overigens daar niet mee op te houden, want met een tweede antenne kunnen we pro gramma's van andere landen, zoals Engeland en de Scandi navische landen, gaan ont vangen. Het is daarom niet overdreven te zeggen dat we in de toe komst (we denken dan aan een periode over tien jaar) zo'n 40 programma's in Ne derland kunnen ontvangen. Voorwaarde daarvoor is dat alle landen hun capaciteit van vijf kanalen inderdaad zullen gaan gebruiken. Een belang rijke hinderpaal om dat in derdaad te gaan doen, zal ove rigens de financiering zijn: wie gaat het maken van deze programma's betalen? Een deel van de financiering zal opgebracht kunnen worden uit reclamegelden. Ook tele visiesatellieten kunnen wor den gebruikt om STER- reclame vanuit de ruimte te gaan verzorgen. Het ziet er nu naar uit dat als Nederland niet snel zorgt dat het zelf een re geling treft voor het vullen van deze satellietkanalen, dat andere landen dat gaan doen. Met name Luxemburg wordt genoemd als een kandidaat voor het verzorgen van televi sie-uitzendingen vanuit de ruimte, gericht op Nederland. Luxemburg zou Nederlandse adverteerders kunnen aan trekken en televisiepro gramma's met Nederlandse reclameboodschappen spe ciaal op Nederland kunnen richten. Luxemburg ontkent officieel dat het hiermee bezig is, maar een stroom van be richten bewijst duidelijk het tegendeel. Nadelen Er zijn ook nadelen verbonden aan de komst van televisiesa tellieten. Eén nadeel is dat de individuele kijker zelf een nieuwe antenne en een stukje elektronica om het signaal dat via de antenne binnenkomt geschikt te maken voor het tv- toestel, moet kopen. Volgens Philips zal bij massaproduk- tie de antenne en dat apparaat samen ongeveer 1000 gulden gaan kosten. Bezitters van een aansluiting op kabeltele visie of centrale antenne-in richtingen zullen deze kosten niet hoeven te maken, daar zal de ontvangst van de beelden van de televisiesatelliet cen traal worden geregeld. Omroepbestel De komst van de televisiesatel liet is zeker een bedreiging voor de Nederlandseomroep. Met de komst van die satelliet zal de concurrentie zo sterk toe nemen, dat het voor de Ne derlandse omroepen moeilijk wordt om hun eigen identiteit te bewijzen. Als de gemiddel de Nederlander over tien jaar de keuze heeft uit 40 televi siekanalen waarvan bijvoor beeld vier Nederlandse, dan zal het minder vaak voorko men dat zonder meer voor de Nederlandse uitzending wordt gekozen. Futuristisch Het lijkt wellicht futuristisch om nu te praten over televi siesatellieten. Toch is de komst van deze satelliet heel dichtbij. In de Verenigde Sta ten zijn er al experimentele uitzendingen geweest en Ja pan heeft op dit ogenblik al een eigen televisiesatelliet, de CS. China heeft tien televisie- satellieten besteld in Duits land. Een aantal landen, waaronder een combinatie van Scandi navische landen, onderzoekt wie het beste een televisiesa telliet voor hen kan bouwen. Een aantal Arabische landen en enkele Europese landen overwegen om snel met een eigen televisiesatelliet te ko men. Waarschijnlijk zullen Duitsland en Frankrijk in 1984 al uitzendingen verzor gen met behulp van een tele visiesatelliet. Momenteel wordt onderzocht of ze dit samen zullen doen of dat bei de landen hun eigen weg zul len gaan. Voordat deze plannen definitief werden, heeft de Europese ruimte-organisatie ESA plannen gemaakt voor een Europese televisiesatelliet. De besluiteloosheid van de Europese landen heeft Duitsland en Frankrijk er echter toe gebracht niet te wachten op de Europese plannen, maar hun eigen weg te gaan. Lanceermogelijkheden zullen er volop zijn in de nabije toe komst. Hoewel de Ameri kaanse Space Shuttle ver traagd is, is het waarschijnlijk dat het toestel vanaf het voorjaar van 1980 beschik baar is voor het uitvoeren van commerciële vluchten in de ruimte. In principe kan ieder een een complete Space- Shuttlevlucht reserveren en zo eigen satellieten in de ruimte brengen. De Europese raket Anane zal nog in dit jaar een eerste vlucht maken. Ook de Anane is geschikt om tele- visiesatellieten té lance- Bij dit alles zouden we kunnen opmerken dat Nederland in feite niet staat te wachten op de komst van een televisiesa telliet. Dit is zeker waar. De situatie zal echter zijn dat an dere landen om ons heen wel gaan beginnen. De ervaring leert dat de Nederlandse kij ker dan de mogelijkheid /al willen hebben om ook die EXTRA PAGTNA 17 Met de komst van de teiliet zullen we iedere avond kun nen kiezen uit tientallen kanalen. Deze batterij van twaalf televisie toestellen is dan onvoldoende om alle mogelijkheden te bekijken (foto Philips).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17