Sportfietsers duinen: duwen spuwen en gillen Rijwielindustrie is dik tevreden ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 Voor de rijwielindustrie is het be paald geen crisistijd. De vraag naar ongemotoriseerde twee- wielers stemt de fabrikanten tot grote tevredenheid. De ver koopcijfers spreken wat dat be treft voor zich. Er is momenteel sprake van een totale omzet per jaar van een half miljoen fietsen. Een rekensommetje leert dat het Nederlandse volk er nu over 9,5 miljoen beschikt. Bij de Batavus-fabriek in Heeren veen heeft men dezer dagen eens uitgerekend hoeveel kilometers al die fietsen bij elkaar per jaar afleggen, in vaktermen de "tota le passagier kilometer presta tie" genaamd. Men kwam tot een totaal van negen miljard en daarmee scoren de fietsen in ons land even hoog als het openbaar vervoer. Ook als in de afgelopen jaren de energieproblemen niet zo duide lijk voor het voetlicht waren ge treden, zou de fietsenverkoop een gouden tijd hebben doorge maakt. Dat is althans de mening van Batavus-verkoopdirecteur Hiensch. Hij zegt: "Natuurlijk hebben zaken als autoloze zon dag en al dat gepraat over de op handen zijnde oliecrisis stimu lerend gewerkt. Stel dat we daardoor in bepaalde periode's zo'n twintig procent meer ver kochten dan normaal in die pe riode van het jaar. Maar die ver- kooppieken zijn gevolgd door maanden waarin duidelijk sprake was van een onverwach te forse terugslag. De een is het gevolg geweest van het ander. Van een extra verkoop kan dan ook niet worden gesproken". De rijwielindustrie is zich de laat ste paar jaar wel anders gaan richten. De conventionele fietsmodellen, van oudsher af gestemd op het woon-werkver- keer. zijn duidelijk voorbijge streefd door de modellen die voeling hebben met het recrea tieve gebeuren. Licht van ge wicht, sportieve uitvoering, versnellingen zoveel als men maar wil. Die met tien versnel lingen verkoopt momenteel erg goed. "Waar ze ze allemaal voor nodig hebben", zegt Hiensch, "ik weet het niet, maar er is nu een maal vraag naar". Je verkoop-directeur test mo menteel zelf een Japanse sport- fiets uit waar vijf versnellingen op zitten. Het bi jzondere v NOORDWIJK - Wie teel op een droge weekeind- dag zich in de Noordwijkse, Katwijkse of wat voor duinen dan ook aan een verkwikken de wandelpartij waagt, maakt grote kans de vouwen uit de broek te worden gereden door in grote groepen over het smalle betum flitsende sportfietsen die in de duinwegen prima pistes zijn gaan zien. Ten koste van veel ander ver maak? Bij staatsbosbeheer en de provinciale waterstaat re gent het in elk geval klachten van ontevreden "klanten". Onderstaand verhaal geeft een korte impressie van de verhitte gemoederen. Tevens wordt ingehaakt op een on derzoek van staatsbosbeheer dat tot doel heeft onder meer voor dit ongenoegen een be vredigende oplossing te vin den. Sportfietsers, die door het duin snellen Ze worden met de nek aangekeken. "En te recht", meent de in Wasse naar gestationeerde opzicht van staatsbosbeheer Huge. "De meeste van die jongens letten op niets of niemand. Jakkeren in groepen van soms twintig man of meer over de smalle betumpaden en alles moet dan ken". "Kortgeleden zijn we met onze dienstauto eens achter een stelletje aan gegaan. Je staat er dan versteld van hoe ze zich gedragen. Vooral de recrea tiefietsers, die dus de omge ving komen bekijken, moeten het dikwijls ontgelden. De een wordt in de kant geduwd, de ander spugen ze een gore klodder in het gezicht. Ze schreeuwen dat mensen opzij moeten, vloeken als het niet snel genoeg gaat. Bellen doen ze niet. Trouwens, de meesten hebben er niet eens een". Ongegeneerd "Ze scheuren er ongegeneerd op los. We hebben het op de kilometerteller in de gaten gehouden. Van het hoge duin af, met het windje in de rug halen ze snelheden van ze ventig kilometer. Dat is toch gekkenwerk. Er hoeft maar een kind of een hond plots de weg over te steken en je krijgt de grootste ongelukken. Na tuurlijk kunnen ze niet ge weerd worden. De fietspaden zijn er ook voor zulke groe pen. Maar ze zouden best eens wat meer met anderen reke ning kunnen houden". "Ik kan me best voorstellen", zegt Huge", dat voor de pure recreatiefietser in de duinen de lol er zo langzamerhand van af is. Dat merken we wel aan de klachten die hier bin nen komen. Ook van wande laars. Want er wordt dan wel iswaar geprobeerd de fiets en wandelroutes zoveel mo gelijk gescheiden te houden, maar op een aantal punten kruisen ze elkaar toch. Daar is het het gevaarlijkst. We heb ben de laatste tijd al menig valpartij meegemaakt". In de Noordwijkse duinen is de situatie al net zo. "Duinwan delaars zijn zich een heel stuk minder op hun gemak gaan voelen", zegt opzichter Arno Bos, "volgens mij blijven er daarom veel weg". "Er is momenteel geen peil op te trekken". "Zo heb je een rustig weekeind, zo wordt je weer met fietsers overspoeld. Met name toer- verenigingen trekken hierop aan. Die organiseren bijvoor beeld de rit Hoek van Hol- land-Zandvoort. Met een paar honderd deelnemers of soms nog wel meer. Het jam- mere is dat ze ons van tevoren daar nooit over inseinen. Dat hoeft ook niet maar ze halen Sleutel "Zo trok er laatst een stoet toer- fietsers door de duinen en daar reed doodleuk een auto achteraan met een arts. Er mogen daar helemaal geen auto's komen. Daarom staan er ook om de zoveel honderd meter van die paaltjes in de grond. Die kunnen met een speciale sleutel ontgrendeld worden omdat wij er met de dienstauto natuurlijk wel door moeten kunnen. Ik denk dat zij ook ergens zo'n sleutel op de kop hebben getikt want ze hadden alle paaltjes er uit gelicht. Dan sta je toch wel ef- fe raar te kijken. We zullen voor die paaltjes nu een ander systeem moeten uitdokteren want dit mag natuurlijk niet meer voor komen". De opmars van de snelle fiets in de duinen wordt met ge mengde gevoelens aan schouwd. Er zijn er die fietsen daar liever kwijt dan rijk. Al thans, dat mag men conclu deren uit het feit dat in de af gelopen tijd onbekenden op het duinfietspad tussen Kat wijk en Wassenaar kilo's kop- spijkertjes (groot formaat) hebben rondgestrooid met als gevolg een groot aantal lekke banden, ook de dienstauto van staatsbosbeheer moest aan de kant. Magneetwagen De provinciale waterstaat, die het fietspad in onderhoud heeft, heeft de handen vol ge had aan het spijkervrij hou den ervan. Er is een speciale magneetwagen voor inge schakeld, er is personeel met de bezem op afgestuurd en er is volop geraapt. Over een af stand van^kilometers. Bij de provincie en staatsbosbeheer is men nogal geschrokken van de anonieme spijker- strooierij omdat de lekke band net zo goed een in het duingebied noodzakelijke brandweerauto of ambulance had kunnen treffen. Het strooien is nu even opgehou den. Staatsbosbeheer gaat teel na wat er in de duinge bieden op het recreatieve vl voor verbetering vatbaar Dat er veranderingen zijn blijkt nu onder meer uit de fiets-perikelen. Een plan is vlak lodig Werknemers van de provin ciale waterstaat hebben de af gelopen weken de handen vol gehad aan het (kop)sptjkervrij houden van fietspaden in de duinen. er nog niet. Eerst moet het onderzoek, dat in Noordwijk plaats vindt, worden afge rond. Tien dagen lang, uitgesmeerd over een jaar, wordt van 's morgens negen tot 's avonds zes onder meer in de gaten gehouden wie het gebied binnen komen, er weer uit gaan. met wat voor vervoer middel en wat men aan het doen is. Ook hoe intensief de wandelpaden worden ge bruikt en of er veel overtre dingen worden begaan. Gelet wordt daarbij bijvoorbeeld of honden die niet zijn aange lijnd of ruiters die zich niet aan de paden houden. Bij de ze zogenaamde recreatie-tel ling zijn 25 man ingeschakeld. Ruim de helft maakt de noti ties op de invalswegen.en de rest noteert vanaf de duin toppen. Zo is het gehele ge bied te overzien. "W "versnellingsbak" is dat bij het optrekken, bijvoorbeeld bij een stoplicht, de derailleur na een pedaalslag of wat. automatisch op een zwaarder tand overscha kelt. In Heerenveen voelt men er ook wel iets voor iets dergelijks in produktie te gaan nemen. Als er maar een markt voor is en de winstvooruitzichten aantrekke lijk zijn. In dat verband voelt men er bij de Batavus weinig voor om bijvoorbeeld voor de categorie gehandicapten ein delijk eens wat modellen op de markt te brengen. Er is wel vraag naar. e hebben er wel eens ver nagedacht", zegt Hiensch, "maar het probleem is dat je zelfs aan tien of twintig ver schillende modellen nog niet voldoende zou hebben. De han dicaps zijn te gevarieerd. Wij houden ons daarom liever aan het seriewerk. Voor het echte kleermakerswerk zoals wij dat noemen, zullen ze gehandicap ten elders een oplossing moeten zoeken". "Bespieders" Er zijn inmiddels zes dagen op papier gezet. De "bespieders" kunnen zo langzamerhand wat conclusies gaan trekken. Een paar dingen zijn opge vallen. Sinds een soortgelijk onderzoek in 1971 is het aan tal bezoekers (daaronder val len dus ook de doorgaande fietsers) aanzienlijk toege nomen. Een zonnige zondag in het hoofdseizoen als ver gelijkingspunt hanterend ziet de score er als volgt uit in 1971 ongeveer 4500, nu om en nabij de 15.000. Uit de cijfers spreekt ook dat ruiters zich in de Noordwijkse duinen goed aan de regels houden (dat is wel eens anders geweest), dat honden teveel worden losge laten en een enorme toename van het aantal fietsers. Over dit laatste aspect zegt on derzoeker Gerard v.d. Meu- len: "We hebben die zes da gen goed kunnen constateren dat wandelaars maar ook pu re recreatierijders erg slecht overweg kunnen met de grote groepen sportfietsers. De ru zies zijn niet van de lucht. Op de paden ontstaan erg veel gevaarlijke situaties. Wellicht ook omdat je die sportfietsers meestal niet hoort aan ko men. Het gaat bijna geruisla- oos. Ze zijn bij je voor je het weet. In het belang van de re creatie moet daar iets aan ge daan worden. Een oplossing zou bijvoorbeeld kunnen zijn om door de duinen een apart tracé voor die hardrijders aan te leggen. Dan zijn ze ook niemand tot last." Objectief Is het wel terecht kritiek te spuien op de groepen sport en trimfietsers die zich in hoog tempo door de Neder landse duinen spoeden? Om daar een objectief antwoord op te kunnen geven vormden negen Noordwijkse politie mannen hun eigen fietsclub om tussen het aangenaam be zig zijn door, de ogen en oren goed de kost te geven. En zo nodig corrigerend op te tre den, zonder echter naar een bonnenboekje te grijpen. Ze hebben er nu ruim een jaar op zitten. Wat zijn de ervarin gen? Hoofdagent Siebers, kopman van de wielerploeg: "D'r zitten inderdaad figuren bij", zegt hij. "Schreeuwen, vloeken, je kent dat wel. Het is ook niet leuk als je in je rem moet knijpen, net als je aardig op snelheid bent. Daar balen we zelf ook wel eens van. Maar om dan direct van leer te trekken. Zulke schreeuwers spreken we dan meestal even aan. Vragen of het niet anders kan. Bij sommigen helpt dat, bij anderen niet. Wat dat be treft is er voor ons niets nieuws onder de zon. In het verkeer zijn de verschijnselen net eender". Die onvriendelijkheid van fiet sers", zegt Siebers, "vind ik nog daar aan toe. "Waar ik mij veel meer zorgen over maak is dat het flink uit de hand dreigt te lopen met de toer- verenigingen. En daar heb ben we hier de last van. Ze organiseren ritten waar soms een paar duizend man aan mee doen maar van enige be geleiding is geen sprake. Ik zal een voorbeeld geven. Rij ik kort geleden op de politie motor door duin zie ik een groot aantal fietsers rond een meisje staan dat in de kant ligt". Gevallen "Was gevallen, had een hersen schudding. Lag daar al een half uur. Ik vroeg of er iemand van de EHBO in aantocht was of een dokter. Dat was niet het geval. Als ik niet toevallig langs was gekomen, hoe lang zou dat meisje er dan nog hebben gelegen? Het duinge bied ligt nu eenmaal wat geï soleerd. Daar moeten toer- verenigingen maar eens beter rekening mee gaan houden. Deze had een rit georgani seerd van Den Helder naar Hoek van Holland. Hadden 2500 fietsers voor ingeschre ven. Maar men had niet één EHBO'er of arts meege stuurd. Dan vraagje toch om moeilijkheden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13