Raad Luchtvaart gaat niet in op schuldvraag Augustus voor Nederland een natte maand In Nederland geen sprake van tolheffing 'Koop meer Nederlandse produklen' •Öi Vliegramp Tenerife runr Vervroegd pensioen voor ongeveer 1000 onderwijzenden Aanmerkelijk meer schadegevallen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Voorspelling Amerikaans weerstation: GORREDIJK (ANP) - Augus tus wordt in ons land een te natte maand met een gemid deld ongeveer normale tem peratuur. Dit meldt de Ame rikaanse weerdienst in Was hington. Als die prognose werkelijkheid wordt, zou dat toch wel het definitieve failliet van de zomer van 1979 betekenen. Nu is ons land niet het enige dat volgens de computer- kaarten uit Washington on der de drup zou liggen. Ook België, grote delen van Frankrijk en Duitsland, de Britse eilanden en Scandi navië worden het kind van de rekening. De neerslag zal, als die inderdaad komt, worden geleverd door oce aandepressies of uitlopers De lagedrukgebieden zouden een voorkeur vertonen voor IJsland en Schotland op hun weg naar het oosten. Nu is het natuurbeeld nooit geheel zwart-wit. Uitlopers van wandelende hogedruk- cellen van de Azoren, die bij Bretagne het continent bin nenkomen op weg naar Duitsland, zullen zorgen voor dagen waarop de buien grotendeels wegblijven ten voordele van de zon. Nu is het normaal al zo dat in ons land verreweg de meeste zonneschijn wordt meege pikt van dergelijke ruggen van hogedruk. Boven Scandinavië wordt in augustus geen enkele hoge- drukreactie verwacht: het Azorenmaximum houdt de regeling stevig in handen en dat geeft voor Zuid-Frank rijk, Spanje, Italië en de Bal- kanlanden alle hoop op een prolongeren van het huidige zomertype met temperatu ren van 25 tot 30 graden. Hoogstens valt er eens een on weersbui. Scandinavië blijft daarentegen op de verander lijke en overwegend te kou de toer. De juliregenval in ons land is zeer uiteenlopend geweest. In sommige streken viel meer dan honderd milimeter water, onder meer plaatse lijk in het noordoosten. Normaal is tachtig a 85 mil limeter. In andere streken viel veel te weinig, zoals in Gorredijk, waar met slechts veertig millimeter regenwa ter de droogste juli na die van de extreem droge zomer van 1959 kon worden opge tekend. Wel op Belgische snelwegen BRUSSEL. DEN HAAG (GPD) - Het besluit van de Belgische re gering om tol op het gebruik van DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag in het Haagse Paleis van Justitie uitspraak gedaan over de vliegramp op Tenerife. De Raad heeft zich daarbij niet over de schuldvraag gebogen, maar is in plaats daarvan met een aantal adviezen gekomen die catastro fes als die op Tenerife moeten voorkomen. Bij de ramp, de grootste in de ge schiedenis van de luchtvaart, botste een Boeing 747 van de KLM op de startbaan van het vliegveld van Tenerife op een Jumbojet van de Amerikaanse maatschappij PanAm. Op die 27e maart 1977 kwamen 583 mensen om het leven. Spaanse onderzoekers die oktober vorig jaar rapport uitbrachten, legden de schuld in de eerste plaats bij gezagvoerder Jaap Veldhuijzen van Zanten van het KLM-toestel. Hij zou aan de start zijn begonnen zonder dat hij daarvoor toestemming van de verkeerstoren had gekregen. De vraag in hoeverre de Amerikaan se gezagvoerder fout was - zeker is dat hij op een verkeerde afslag zat - en of de accommodatie op het vliegveld toereikend was, kwamen in het Spaanse rapport aanzienlijk minder uitgebreid ter sprake. Het rapport wekte dan ook de felle kritiek op van directeur-generaal mr. Hans Raben van de Rijks luchtvaartdienst, die het te een zijdig negatief voor de KLM vond. Tijdens de behandeling voor de Raad voor de Luchtvaart op 28 en 29 mei wilde Raben niet verder op de schuldvraag in gaan. Niet optimaal kenen heeft ernstige nalatigheid betracht. Op alle betrokkenen zal afzonderlijk kritiek zijn uit te oe fenen. Echter, deze kritiek gaat niet verder dan te moeten consta teren dat zij allen in de normale uitoefening van hun functies op een enkel punt niet optimaal hebben gefunctioneerd", zei hij toen. Hij vond dal men zich niet zo zeer diende te concentreren op de vraag „Wie heeft het gedaan?", als wel op de vraag „Wat kunnen wij hiervan leren?" Op dat zelfde standpunt had zich ook al de raad gesteld. Raben was de enige uit wiens mond bij de behandeling het woord „Tenerife" viel te beluisteren. Voor het overige hield de Raad zich in meer abstracte zin bezig met het ondervragen van des kundigen over startprocedures, zonder daarbij op de situatie in Tenerife in te gaan. Dat wekte de felle kritiek op van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers. Op die kritiek reageerde de Raad voor de Luchtvaart in zijn uit spraak van gisteren. Mr. Stol, voorzitter van de raad, sprak in dit verband van „ondoordacht commentaar. Dit dreigt een ver keerde indruk te wekken, en dat is te betreuren. Zoiets mag ei genlijk niet gebeuren", vond hij. Bij de uitspraak valt niet veel meer ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In blok)*tt*r* Invultenl r\ l*d*f vak]* a.v.p. **n l*tt*r VakarrttMdr** straat postcode NIET INVULLEN Clientnr Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede iny^zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- t voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. f* Wc r\^ over „Tenerife" te lezen dan dat „niet is gebleken dat enig lid van de verkeersleiding of enig lid van de bemanningen van beide toe stellen ten tijde van het ongeval niet of in verminderde mate ge schikt was voor het uitoefenen van zijn functie. Evenmin is gebleken dat bij een van hen enig bijzondere gemoedstoestand ten deze een rol van betekenis heeft gespeeld". Bij zijn aanbevelingen heeft de raad in grote lijnen de adviezen ge volgd die mr. Raben van de Rijksluchtvaartdienst al in zijn requisitoir had genoemd. Zijn conclusie was toen: „De lering die uit dit ongeval spreekt, is ge legen in de noodzaak van verbe tering van de communicatie tus sen vliegtuig en verkeersto- De raad noemt zev waarvan er vijf betrekking heb ben op de procedures die voor vertrek van het vliegtuig zouden moeten worden gevolgd, en op het taalgebruik dat in die situatie tussen vliegers en verkeerstoren zou moeten worden gebruikt. Volgens de raad moet een vlieger, voor hij uit de parkeerstand ver trekt, eerst instructies hebben gekregen over de te volgen uit vliegprocedures, en zijn rou teklaring, de zogenaamde ATC- klaring. Om zeker te stellen dat die instructies zijn overgekomen, moeten ze vervolgens door de vlieger aan de toren worden te ruggelezen. De verschillende klaringen zouden op verschillende frequenties moeten worden uitgezonden, zo dat ze elkaar niet kunnen storen. De formule „take-offzou alleen mogen worden gebruikt bij het aanvragen, geven en bevestigen van de startklaring. Een verfijnd gebruik van standaar duitdrukkingen bij het radiocon tact tussen vliegers en verkeers toren acht de raad wenselijk. De afslagen van taxibanen moeten duidelijk worden aangegeven, zo stelt de raad verder. De raad acht het aanbevelenswaar dig, dat de verkeersleiding de be schikking heeft over grondradar naast de mogelijkheid van radio communicatie. Daarmee zou met slecht weer aanzienlijk beter kunnen worden gewerkt. ERICHEM - Bij de pas be gonnen restauratie-werk zaamheden aan de St-Joriskerk in Erichem (gemeente Buren, Gelderland) zijn zeer oude fun damenten gevonden met daar binnen een metersdiepe water put. De put, die nog volkomen in tact bleek, was met stenen dichtgemetseld. Men neemt aan dat hij uit ongeveer 1500 stamt. Het is niet onmogelijk dat de put naar een heilige is vernoemd en dat het water gebruikt werd voor wijwater. Vernietigend De Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers heeft inmiddels vernietigende kritiek geleverd op de uitspraak van de raad. Men vindt de uitspraken en aanbeve lingen „niets waard. Alle punten zijn oude koek, en er zal in de praktijk niets mee worden ge daan", aldus deze vereniging. Twee doden bij aanvaring- in Friesland GROUW (ANP) - Bij een aanvaring tussen een vrachtschip en een kruiser op het Prinses Mar grietkanaal in Grouw zijn gister middag twee mensen om het le ven gekomen door verdrinking. Het waren de opvarenden van de kruiser Trijntje-Martha uit Hal- lum in Friesland. Deze kruiser voer ter hoogte van het Pikmeer in Grouw midden in de vaargeul. Waarschijnlijk heeft de bestuur der noch zijn echtgenote het ach teropkomende vrachtschip op gemerkt. De kruiser zonk na de aanvaring meteen. Het lukte de rijkspolitie te water met behulp van duikers van de brandweer in Leeuwarden het gezonken schip te vinden. Tegen de avond werden de twee lichamen geborgen. Op de Amer bij de jachthaven Van Drimmelen in Dordrecht ffcgiste- ren een jachtje na een aanvaring gekapseisd en gezonken. Een meisje van twee jaar wordt ver mist. Haar ouders, het echtpaar van Beek uit Etten-Leur, konden worden gered, zo heeft de rijks politie te water gemeld. Het ongeluk gebeurde toen het jachtje probeerde tussen een sleepboot en een sleepschip door te varen. Het jacht voer tegen de sleeptros aan, kapseisde en zonk. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer dui zend onderwijzers en onderwij zeressen bij het kleuter- en lager onderwijs willen gebruik maken van de mogelijkheid om ver vroegd uit te treden. Dat heeft een woordvoerder van het minis terie van onderwijs desgevraagd meegedeeld. De aanmeldings termijn voor vervroegd pensioen sloot gisteren. Of de aangemelde onderwijzenden ook allemaal in aanmerking komen is nog niet zeker. Het ministerie moet nog bekijken of kandidaten die zich voor vervroegde uittreding heb ben aangemeld aan de voorwaar den daartoe voldoen. De mogelijkheid tot vervroegd uit treden voor onderwijzers tussen 60 en 65 jaar werd geboden, toen minister Pais van onderwijs in januari van dit jaar een akkoord bereikte met de personeelscen- trales in de bijzondere commissie voor de rechtspositie van onder wijspersoneel. Het akkoord hield een eenmalige maatregel in, die in het kader van het actieplan 1978 werd genomen om arbeidsplaatsen te scheppen voor jonge werkloze onderwij zers. Dit betekende dat onderwij zers van 60 jaar en ouder, die van af 1 augustus 1977 zonder onder breking van meer dan twee maanden in dienst waren ge weest van een school voor kleu ter-, lager- of buitengewoon on derwijs, met ingang van 1 augus tus van dit jaar vervroegd konden uittreden. Gestolen girokaarten ingewisseld bij bestolene GRONINGEN (ANP) - De gemeen tepolitie van Groningen heeft de 28-jarige JK. uit die stad aange houden. De man had twintig gi rokaarten gestolen en was bezig die te gelde te maken. Hij had al 2.800 gulden opgenomen toen hij een bank binnenstapte om er nog eens vier ie verzilveren. Hij liep tegen de lamp omdat de eigenaar van de gestolen kaarten daar achter de balie zat. autowegen te gaan heffen, heeft het secretariaat-generaal van de Benelux (de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse economi sche unie) verrast. De Unie be treurt het, dat Belgie over deze maatregel geen overleg heeft ge voerd met zijn twee partners. Ge vreesd wordt voor rompslomp en extra oponthoud aan de grenzen. Over deze kwestie heeft het Be- nelux-secretariaat contact opge nomen met het Belgische minis terie van verkeer. België is overigens niet het eerste land in Europa dat tol gaat heffen op het gebruik van autosnelwe gen. Dit systeem wordt al gerui me tijd toepast in Frankrijk, Italië en Spanje. De Nederlandse regering denkt er voorlopig niet aan, tol te heffen op snelwegen. In de Wet op het Rijkswegenfonds is de mogelijk heid van tolheffing weliswaar opgenomen, maar niets wijst er volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat op, dat Nederland in na volging van België ook tol gaat heffen. „Die zaak is in Nederland beslist niet actueel", wordt op het ministerie in Den Haag ge zegd. In West-Duitsland en Zwitserland is koel gereageerd op de plannen van Belgie om in het najaar een zogenaamde snelwegensticker in te voeren, om hiermee extra gel den in de schatkist te krijgen. In beide landen wordt allang over een eventuele tolheffing gespro ken, maar de verwachting is dat die extra wegenbelasting de eerstkomende jaren zeker niet zal worden ingevoerd. De Belgische plannen zullen de besluitvor ming in beide landen niet beïn vloeden, wordt in Bonn en Bern gezegd. Over de uitvoering van de tolmaat- regel in België is nog weinig be kend. Het vignet dat Belgische gebruikers van autosnelwegen moeten aanschaffen, gaat waar schijnlijk 1500 frank (ongeveer f98) per jaar kosten, afhankelijk van het gewicht van de auto. De opbrengst (geschat op 3,5 miljard frank) gaat in hoofdzaak naar het Wegenfonds, waaruit aanleg en onderhoud van de wegen wordt gefinancierd. Het Belgische au topark bevat zo'n 3,5 miljoen voertuigen. Wat betreft de bui tenlandse auto's, zijn nog geen concrete gegevens bekend. De Belgische overheid zal vermoe delijk kiezen voor een vignet, dat slechts een bepaalde periode gel dig is. Inmiddels heeft de ANWB laten weten geen bezwaar te hebben tegen tolheffing op de Belgische snelwegen. Volgens de ANWB zou de heffing voor Nederlandse automobilisten maximaal tien gulden bedragen. Dit is volgens de ANWB een redelijk bedrag in verhouding tot de prijzen die in Italië en Frankrijk worden bere kend. Nederlanders op vakantie DEN HAAG (GPD) - Vakantievie rende Nederlanders hebben dit jaar veel meer hun reis- en baga geverzekering aangesproken dan vorig jaar. De grote verzeke ringsmaatschappijen hebben tot nog toe circa twintig procent meer schadeclaims moeten ver werken dan in 1978. Bij de Europeesche" in Amster dam lag het aantal schadegeval len in juni twintig procent hoger dan vorig jaar in dezelfde maand. Bij Elvia was de toename in juni ruim 17 procent. De verzekeraars hebben de indruk dat ook in de maand juli veel meer mensen dan vorig jaar schademeldingen heb ben doorgegeven". „Het is al enorm druk en dat terwijl de golf claims van de bouwvakvakantie nog moet komen", zegt men bij de verzekeringsmaatschappij- Ook dit jaar is het de verzekeraars weer opgevallen dat de vakantie gangers steeds nonchalanter met dure bezittingen omspringen. Als voorbeelden worden genoemd: het achterlaten van dure voor werpen (fototoestellen) in onaf gesloten auto's en het opbergen van geld in koffers. VERZOEK AAN JAPANSE MINISTER ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft tegenover zijn op bezoek zijnde Japanse ambtge noot Sonoda gesuggereerd, dat Japan wat meer Nederlandse produkten zou kunnen kopen om het nadelige Nederlandse han delssaldo met Japan te vermin deren. Van der Klaauw deed zijn suggestie in een drie en een half uur durend gesprek van de beide bewindslieden gistermiddag. Tijdens de besprekingen, die in een zeer hartelijke en open sfeer plaatsvonden, vroeg Van der Klaauw aandacht voor het Ne derlandse handelstekort met Ja pan, dat in de eerste vijf maanden van dit jaar vijftig miljoen hoger was dan in de eerste maanden van vorig jaar. In de eerste vijf maanden van vorig jaar was het tekort 840 miljoen, dit jaar 890 miljoen. In mei van dit jaar bezocht een Ja panse inkoopmissie ons land. Van der Klaauw stelde voor op deze weg verder te gaan. In het najaar zal een Nederlandse ex portmissie Japan bezoeken en volgend jaar zal er een Neder landse handelsbeurs in Japan worden gehouden. Tijdens deze eerste dag van het tweedaagse bezoek van minister Sonoda aan Nederland kwam ook een groot aantal internatio nale onderwerpen aan de orde. Van der Klaauw deed minister Sonoda verslag van zijn bespre kingen met de Israëlische minis ter Dayan, die onlangs Nederland bezocht. Ook de situatie in Indo china, met name het vluchtelin genprobleem, kwam ter sprake. Andere onderwerpen waren: de foliow-u p van de Tokiose top conferentie over energie, de si tuatie in Afrika verhoudingen. Minister Sonoda heeft minister Van der Klaauw en minister-pre- Sonoda, en zijn de Oost-West- sident Van Agt uitgenodigd voor een bezoek aan Japan. Het be zoek zal mogelijk begin volgend jaar plaatsvinden. Lambert jfcde Jong: *TV VOlOP zomervoordeel opwarm w'mterbont! Bont kopen in de maand augustus betekent dit jaar niet alleen profiteren van zonnige kortingen maar ook prijsverhogingen, die halaas onvermijdelijk lijken, voorblijven. Dubbel voordeel dut, op de mooiste mode, in bont, van nart» tot konijn, maar ook tammy's voor dames en heren...bij Lambert de Jong. tLamralbeoii JJdDODg gouda, hoogstraat 5,14138 leiden, donkersteeg 3.121406

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7