"Een strandtent: meer een dan een hobby" ziekte LUe/cfee agenda Wassenaarse Slag lijdt onder het slechte weer Burgerlijke stand "GEEN GROTE PANDEN LEEG VOOR BOOTVLUCHTELINGEN" PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 WASSENAAR - "Het is meer een ziekte geworden om hier een strandtent te hebben, dan een hobby", zegt de heer Rooijakkers (51) die 20 jaar geleden zelfstandig met een strand tent aan de Wassenaarse Slag begon. In het houten onderkomen waar het gesprek plaatsvindt, zitten zo'n tien wandelaars die een schuilplaats hebben gezocht tegen de motregen. Na drie slechte zomers, met de huidige als absoluut dieptepunt, krijgen de strandtenthouders opnieuw harde klappen. "Als je alles bij elkaar optelt hebben we één week goed weer gehad", merkt mevrouw Rooijakkers op. "Nu valt het voor ons nog enigzins mee, omdat wij met onze tent 's winters nog ergens anders staan, maar de andere strand tentexploitanten hebben in de winter helemaal geen in komen. Die moeten het echt van de zomer hebben". Hopeloze situatie Zo'n tien jaar geleden stonden er nog vijf houten koffieten- ten aan de Wassenaarse Slag, nu zijn het er nog maar drie. "Zolang we het hoofd boven water kunnen houden, blij ven wij hier", zegt Rooijak kers. Zijn ouders waren de eersten die in de jaren twintig met een strandtent aan de Wassenaarse Slag begonnen. Toen was het nog een echte tent, die nog elke avond moest worden afgebroken. Als het weer ook de komende jaren slecht blijft, wordt het voor de strandtentexploitan ten een hopeloze situatie. "Wat moetje, mijn man is 51, hij krijgt geen andere baan meer. Onze buren hier vinden in de winter nog niet eens een andere baas. Er is al zoveel werkloosheid", aldus me vrouw Rooijakkers. De inkomsten van de terras houders zijn de afgelopen ja ren toch al teruggelopen door de houding van de strandbe- zoekers. "Wy komen pas aan de beurt als de koeltassen leeg zijn. Maar we kunnen de mensen geen ongelijk geven. Als je hier met drie kinderen zit ben je een tientje kwijt voor een rondje drank". Stoelenverhuur is volgens Rooijakkers het enige waar nog wat aan te verdienen valt. Toch willen hij en zijn vrouw persé hun huidige werk voortzetten "totdat we erbij neervallen". "We zitten vast geroest in dit werk. Maar als je vandaag de dag iemand wil pesten, kun je hem het beste een strandtent cadeau doen". Strandpolitie Hoofdagent Van Dijk van de strandpolitie geeft ook aan dat deze zomer veel slechter is wat het bezoek betreft dan de vorige jaren. "In die acht jaar dat ik hier nu zit heb ik nog nooit zo'n slechte zomer mee gemaakt". Alleen met Pink steren en afgelopen week is het bijzonder goed geweest. Tweede Pinksterdag stonden er 650 auto's op de grote en 150 op de kleine parkeer plaats bij de Wassenaarse Slag. Langs de weg stonden die dag nog eens zo'n 250 wa gens. Verder waren er nog zo'n 1750 bromfietsen en fiet sen. Dat was dan ook een ech te topdag voor het strand. "Zo gauw de weg naar het strand verstopt dreigt te raken, vra gen wij de NZH om een bus in te zetten die pendelt tussen "Als je iemand wil pesten kun je hem het beste een strandtent cadeau doen" Wassenaar-dorp en het strand". Deze pendeldienst vervoerde tweede Pinkster dag nog eens 1500 man. Uitkijkend over het strand, waar ondanks de kou toch nog een paar volhouders met een zonnescherm zitten, wijst hij wel nog op een positief punt in het geheel. "In verge lijking met vorige jaren zijn er minder ongelukken ge beurd". Van Dijk blijft er zelf ook optimistisch onder. "Als je hier werkt moet je tegen het alleen zijn kunnen. Wat voor weer het ook is, ik ver veel mij nooit. Je moet van de zee houden". Reddingsbrigade Bij deze laatste opmerkingen - sluiten de vrijwilligers van de Wassenaarse reddingsbriga de zich aan. Annemarie Straathof en Anette van Spijk praten in het houten keetje van de Reddingsbrigade aan de voet van de duinen over deze slechte zomer. Buiten lijkt het wel een november dag. De regen begint te vallen, de wind stuwt het zand om hoog. Een warme kop koffie verdringt de kou een beetje. 'Er is weinig te doen. Maar hier moet gewoon altijd iemand zijn, er zijn altijd wel mensen die te ver de zee ingaan. Bij slecht weer zoals nu gebeuren vaak wel leuke dingen, zoals laatst toen een boot hier was vastgelopen". Verder is het allemaal vrij rustig gebleven. Alleen bij goed weer moet de Brigadeploeg van zo'n 30 man hard aanpakken. "Dan gaan ook opvallend veel mensen de zee in, ondanks de meldin gen over de vervuiling van het water". Vorig jaar was het reddingsbri gade-werk veel interessanter: "Er gebeurde voor ons veel meer. Toen zijn er in totaal nog vier reddingen geweest". Volgens Annemarie zijn er wel vrij weinig zeilers op zee geweest. "Met de sterke branding zijn ze natuurlijk bang voor hun materiaal". Bij slecht weer zijn er maximaal zes mensen van de reddings brigade op het strand aanwe zig. Tegen de verveling wor den vaak spelletjes verzon nen. "Op die manier houd je de lol erin. Nu' zijn wij toch een goed team, want ook 's avonds zitten we weer bij el- CHARLES LENNARTZ RONALD STEVENS Het grote parkeerterrein bij de Wassenaarse Slag. Bij goed weer staan hier zo'n 650 auto's en aan de Hartje zomer 1979. Enkele fanatiekelingen zaten gistermiddag bij motregen en een ijskoude wind voet van de duinen bij de toegangsweg tot dit strand staat het bordje "vol". Nu staan er acht auto's... nog op het strand. Automobilist lastig gevallen LEIDEN - De politie heeft gister avond twee Leidenaren van 25 en 27 jaar aangehouden die eerder op de avond een 40-jarige man uit Oegstgeest hadden lastiggeval len en vernielingen aan diens au to hadden aangebracht. De Oegstgeestenaar reed om half negen in de Morsstraat waar hij niet verder kon omdat de weg werd geblokkeerd door een grote personenauto waarvan de be stuurder zat te praten met een man die daar uit een café was ge komen. Toen het oponthoud naar de zin van de Oegstgeestenaar te lang begon te duren, toeterde hij een paar maal. De bestuurder van de andere auto kwam daarop naar buiten, sloeg de linker bui tenspiegel van de ander kapot en reed daarna langzaam weg. By de Steenstraat gekomen zag de man uit Oegstgeest kans zijn voorganger te passeren, maar op hetzelfde moment werd hij ge passeerd door, een achter hem rijdende auto en klemgereden. De twee bestuurders begonnen, toen de Oegstgeestenaar niet uit zijn auto kwam maar de portieren op slot deed, tegen de zijkant van zijn auto te slaan en te schoppen waardoor de twee rechter portie ren werden ingedeukt en een koplamp werd vernield. Daarna kon het slachtofffer doorryden. Gemeente Voorschoten: LEIDEN - Geboren: Helena Jo hanna, dv H. J. Boelee en H. J. Dis- sevelt; Johannes Martijn zv J. Var- kevisser en G. J. van Dijk; Anne Liesbeth dv A. C. J. Olieroock en A. van Eijkelenburg; Mariska dv A. J. P. Akerboom en J. A. Kraska; Nin- ke Johanna dv J. Swaak en A. A. van Leeuwen; Dave zv J. E. Storm en C. S. E. van Scheijndel; Ra- douan zv S. Laamouri en M. Dalla- gie; Adriana Johanna Wilhelmina dv A. van den Oever en W. van Beekum; Johannes Gerardus An- tonius zv A. H. Lommen en A. J. Hoonderd; Mariëlle Johanna dv F. J. Kraan en J. Werk; Patrick Jo hannes zv F. J. Kraan en J. Werk; Martinus Herman Leonardus zv H. J. J. Hoeijmans en C. M. P. Belt; Naouile dv M. Saddouq en Y. Bou- VOORSCHOTEN - De hard rock popgroep Turbo zal aan staande zaterdag in de Lindehoe ve in Voorschoten optreden ver zorgen. De hard-rock formatie heeft sinds kort een single op de markt gebracht die goed is ont vangen. In de groep zitten twee ex-leden van Long Tall Ernie. Verder spe len er nog twee leden in die van minder bekende formaties ko men. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegangsprijs be draagt 3 gulden. tayeb; Robert Jan zv P. J. G. van Sprang en M. van Beek; Simon Pieter zv P. J. G. van Sprang en M. van Beek; Michel zv A. Bos en W. Möhlmann en Dennis Marcel zv G. J. Onvlee en J. J. A. van Delft. Overleden: M. A. H. W. Honée (1893); M. A. Hillenaar (1927); N. L. Onderwater (1902); J. P. Stein- meier (1892); C. M. van der Klugt (1898); M. <J. de die le (Jlercq (1898); C. F. Genemans (1906). Ondertrouwd: J. P. A. M. Lelieveld en E. M. Ooijdendijk; W. P. Zitman en I. van Staden; P. J. van der Weyden en S. O. Bavelaar; C. A. van der Stel en I. K. Schouten; H. N. van der Wal en A. L. F. A. Bee- laert; E. A. F. Cannoo en M. A. Goverts; J. C. M. Borst en S. Ver hoeven; W. Boogerd en G. F. C. Kedde; A. C. Dronkert en M. P. Sjardijn; W. J. Mees en M. E. Klap wijk; J. P. de Vries en M. van Wijn gaarden; R. E. Haamke en E. C. Stikkelorum; M. H. A. M. van Gijlswijk en G. J. Perkaan; J. R. Blok en J. A. Benne; R. J. van Ron gen en A. P. Krammer en M. D. Bonnet en A. A. M. de Groot. Getrouwd: S. Bos en M. van der Heyden; J. H. M. Westenbroek en M. M. Lugtenburg; P. A. Michael en A. J. Smidt; J. P. M. Reizevoort en B. F. C. Aalders; N. B. Bekema en C. Platteel; D. Lankester en L. M. de Vries; R. J. Beij en C. Later- veer; A. C. A. Borst en I. L. Sleur en J. J. van Iersel en D. C. pronk. VOORSCHOTEN - Er zijn in de gemeente Voorschoten geen leegstaande of leegkomende ruimten die geschikt zijn voor de opvang van de zogenaamde bootvluchtelingen. Zo luidt het antwoord van burgemeester en wethouders van deze gemeente op vragen van het PvdA-raadslid J. Visser over het huisvesten van Vietnamese vluchtelingen in Voorschoten. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk stelt aan een opvangcentrum de eis dat het aan tenminste 50 en ten hoogste 150 personen huisves ting kan bieden. Dergelijke ruim ten zijn in Voorschoten niet be schikbaar of vrij te maken. Parti culieren of de gemeente hebben ook geen gebouwen die geschikt kunnen worden gemaakt voor de opvang, zo melden B en W. Schrijnend Het gemeentebestuur is wel bereid om, ondanks de grote woning nood in Voorschoten zelf, de noodzaak te onderzoeken om zelfstandige woonruimte be schikbaar te stellen aan Vietna mese vluchtelingen. CRM en de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland stellen dan de eis dat tenminste 20 personen of 4 ge zinnen worden gehuisvest. "Hoe schrijnend en zorgelijk de problematiek van de Vietnamese vluchtelingen ook is, deze greep is niet de enige die de zorg van de overheid, kerkelijke en particu liere instanties nodig heeft", zo antwoorden B en W op de vragen van Visser. Zij wijzen in dit verband op de Chileense en Oegandese vluch telingen, die op uitnodiging van de Nederlandse regering in ons land verblijven, alsmede de men sen uit Suriname en de Neder landse Antillen en tenslotte de gezinnen van de buitenlandse werknemers, die ook met zeer ernstige woonruimteproblemen hebben te kampen. "Niettemin zijn wij bereid om, waar het rijkstoelatingsbeleid dat ver eist en binnen de beperkte mo gelijkheden die de gemeente Voorschoten heeft, een bijdrage te leveren aan de hulpverlening van de Vietnamese vluchtelin gen", aldus B en W. Het toela tingsbeleid voor vluchtelingen in Nederland komt voort uit overleg met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingenhulp van de Verenigde Naties in Genève. In dit overleg worden de sociale, culturele en economische moge lijkheden van het land van op name bekeken. Op de vraa# van Visser of het ge meentebestuur eraan zou willen meewerken een groter aantal vluchtelingen naar Nederland te laten komen, antwoorden B en W dat het niet de taak van de ge meente is om het rijkstoelatings beleid op dit punt te beïnvloeden. LEIDERDORP - De Leider- dorpse politie heeft een 16-jarige Leiderdorper aangehouden die in een gestolen auto reed. hij had deze wagen vorige week in zyn woonplaats gestolen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 27 juli-3 aug. waargenomen door. Apo theek Reyst, Steenstraat 35. Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD. - Ge zondheidscentrum. Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidszorg, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. Woensdag Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30. Donderdag Nieuwe Rijn 20A, werkgroep ho mofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leid- seweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invali den, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklozen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73B, open sociëteit, 19-21 uur. Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement. Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20A, NVSH-trefcen- trum, open weekendcafé, 21.30 uur. Volkshuis, open sociëteit, 21.30 W. de Zwijgerschool, W. de Zwij gerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Kore- vaarstraat, Antiekmarkt, 9.30-17 Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73B. Femke ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk- Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden enlangdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15,20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2