FNV: GESPREK OYER YD SM EG verbiedt uitkering aan fabriek "Terugval in makelaarsbranche bedreigt de werkgelegenheid" DE niet ongerust over ontwikkeling koffieprijs Alimpo heet nu BMW- Nederland "PRIJSCOMPENSATIE MOET AFGESCHAFT" "KLM bedreigt El-Al' Markt berichten Philip Morris krijgt geen financiële steun WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 ECONOMIE PAGINA 15 AMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts acht het niet waarschijn lijk dat de koffieprijzen de ko mende maanden in dezelfde mate zullen stijgen als in 1975. De hui dige situatie op de grondstof- fenmarkt kan niet worden ver geleken met die van vier jaar ge leden, zo heeft een woordvoerder van DE desgevraagd verklaard als reactie op de koffieprijsver hoging van 56 cent per pak van 250 gram die vandaag ingaat. De verhoging, waardoor de advies prijs per pak roodmerk op 4,18 komt, is een gevolg van de vorst periode die rond Pinksteren schade toebracht aan de koffie- struiken in Brazilië, 's werelds grootste koffieproducent. Ach teraf bleek de schade mee te val len maar met de situatie van 1975 nog in gedachten reageerde de markt nogal paniekerig. Vier jaar geleden stegen de koffie prijzen tot ongekende hoogte na dat bekend werd dat de Brazi liaanse oogst gedeeltelijk door nachtvorst was vernield. De ge middelde koffieprijs steeg uit eindelijk tot een record-hoogte van 6,82 in 1977. Sindsdien deed zich een lange reeks van dalingen voor tot in april van dit jaar een prijspeil van 3,62 werd bereikt. Het volgens DE niet'mogelijk te voorspellen wat de prijsontwik kelingen voor koffie in de nabije toekomst zullen zijn. Dit is af hankelijk van de prijzen op de wereldmarkt die zich op het ogenblik weer lijken te stabilise- "De stijging van de koffieprijzen met 56 cent is weliswaar van aan zienlijke omvang, maar dit geldt evenzeer voor de recente prijsda lingen voor koffie vanaf augustus vorig jaar", zo verklaarde de heer De Vries van de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers als reactie op de uitlatingen van de Consumen tenbond over de prijsverhoging. De Consumentenbond zei maan dag in hoge mate verrast te zijn door de omvang van de koffie prijsverhoging. De bond noemde het opvallend dat prijsverhogin gen van aanzienlijke omvang plotseling optreden, terwijl prijs verlagingen altijd trapsgewijs gebeuren. De heer De Vries wees er verder op dat de prijsverhoging een direct gevolg is van de ontwikkelingen op de wereldmarkt. "Wij kunnen de Consumentenbond laten zien dat het proces zich veel geleide lijker voltrekt", aldus de heer De Vries. Hij wees erop dat de prijsverlagin gen van grote omvang zijn ge weest. Op 3 augustus 1978 daalde de koffieprijs met vijftig cent. op 11 oktober en 2 januari volgden nog eens prijsverlagingen van resp. 45 en 67 cent. "The Sun" niet verschenen LONDEN (AFP) - Het Londer.se dagblad The Sun, dat met zijn oplage van 4.200.000 exemplaren het grootste van Groot Brittannië is, is vandaag niet verschenen als gevolg van een conflict tussen de directie en de vakbond van zet ters. De directie van The Sun zou de macht van 'Sogat' (society of gra phical and allied trades) willen breken. AMSTERDAM (GPD) - De Indus triebond FNV heeft minister V,an Aardenne (economische zaken) dringend verzocht alvorens ver dere beslissingen te nemen het door hem toegezegde gesprek over de VDSM zo spoedig moge lijk vast te stellen. Bij de vakbond zijn vele vragen gerezen naar aanleiding van de brief van de bewindsman van vorige week in zake de steun die de overheid ter DEN HAAG - Nog niet zo lang ge leden importeerde Alimpo in Den Haag als zelfstandige onder neming BMW's uit Duitsland. Thans is het bedrijf een dochter onderneming van de Bayerische Motoren Werken AG in Mün- chen. Het Zuidduitse merk heeft bewust gestreefd naar meer dochtermaatschappijen in de verschillende Europese landen. Om die organisatorische eenheid ook naar buiten uit te dragen heeft men ook voor uniforme naamgeving gezorgd. Daarom zal van vandaag af Alimpo niet meer Alimpo heten maar - in navolging van België, Engeland, Frankrijk, Italië, Qostenrijk en Zwitserland - "BMW Nederland". Het bedrijf wordt verder op dezelfde basis en onder dezelfde directie (R.M. Es- ser) voortgezet. WEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur I f s I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Loc am o Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv half bew. 21 half bew. 21 licht bew. 23 half bew. 21 half bew 22 half bew 19 half bew 20 zwaar bew. 22 half bew. 20 zwaar bew. 21 regenbui 19 licht bew. 29 zwaar bew. 25 half bew. 22 zwaar bew. 21 geh. bew 14 01 13 05 13 05 half bew. 27 15 16 bew. 22 15 0 zwaar bew. 21 licht bew. 28 zwaar bew. 20 onbew. 24 regen 23 regen 21 onbew. 33 onbew. 36 licht bew. 33 zwaar bew. 22 onbew. 28 regen 17 regenbui 19 onbew. 31 onbew. 30 geh. bew. 19 half bew. 29 geh. bew. 26 onbew. 28 onbew. 26 onbew. - beschikking zal stellen aan de nieuw op te richten scheeps- bouwcombinatie, waarvan de VDSM deel zal gaan uitma ken. De Industriebond FNV spreekt er tegenover de minister zijn verba zing over uit dat in tegenstelling met eerder gemaakte afspraken toch de raad van bestuur van RSV de opdracht heeft ontvan gen de structuur van de nieuwe scheepsbouwcombinatie te schetsen. Federatiebestuurder Joop van Tol: „Er was afgespro ken dat dat neutraal zou gebeu ren. Niet RSV, maar iemand van buiten zou die opdracht krijgen. Het is toch ook gek dat straks een man van buiten de zaak moet gaan leiden met een structuurop- zet van RSV in zijn handen". Daarnaast heeft de industriebond de nodige vragen op het terrein van de sociale voorwaarden. „Wij willen onder andere weten hoe het met de afvloeiingsregeling zit en welke arbeidsvoorwaarden bij de nieuwe scheepsbouwcombi natie zullen gelden. Die van RSV of worden dat nieuwe?", aldus Van Tol. Hij laat in het midden of de Industriebond FNV al dan niet bereid is tot werkelijk drie partij en overleg. „In dit stadium willen we in elke geval informatie over wat er gaat gebeuren". Dat zal niet voor 12 augustus zijn, want de minister is voorlopig nog met vakantie. DEN HAAG (ANP) - Schaf de au tomatische prijscompensatie af. Laat werkgevers en werknemers jaarlijks bij de cao-onderhande lingen praten over de hele loon som, met over slechts een deel DEN HAAG (ANP) - De Israëlische luchtvaartmaatschappij El-Al ziet de concurrentie van KLM in met name de Verenigde Staten als een grote bedreiging. Met de problemen van El-Al intern is dat het motief waarom de Israëliërs er niets in zien KLM toe te staan meer dat vijf vluchten per week op het traject Amsterdam-Tel Aviv uit te voeren met grote vliegtuigen. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat antwoord de dat gisteren op schriftelijke vragen van het CDA-kamerlid Van Zeil. De besprekingen met Israël die de staatssecretaris on langs voerde, worden inmiddels voortgezet op het niveau van de ministers van buitenlandse za ken. Dat zegt drs. L. Hoffman, weten schappelijk medewerker van de Sociaal-Economische Raad in het blad Economisch-Statisti- sche Berichten van deze week. Hij heeft onder persoonlijke titel een cqlumn geschreven. Hoffman wijst erop dat voortdu rend wordt geprobeerd de prijs compensatie te zuiveren. Nadat de prijscompensatie eerst was „geschoond" van de stijging van de overheidstarieven en indirecte belastingen, proberen de werk gevers nu de stijging van de ener gieprijzen eruit te halen. Volgens Hoffman worden de loononder handelingen hierdoor onbe heersbaar. omdat de prijscom pensatie onoverzichtelijk wordt. Het incidentele loon stijgt daar door. „De vakbonden willen de koop kracht van de werknemrs im mers niet achteruit laten gaan. De loonsituatie wordt er niet duide lijker en meer beheersbaar door", aldus Hoffman. VEEMARKT LEIDEN - Totale week- aanvoen 5448; aanvoer op de markt van dinsdag: 3931; slachtrunderen 200; gebruiksvee 230; graskalveren 20; vette kalveren 1418; pony's 24; var kens 673; biggen 95; schapen of lam meren 1153; bokken of geiten 118. PRIJSNOTERINGEN SLACHT VEE: stieren le kwal. 7.25-7.95; stie ren 2e kwal. 6.85-7.15; vaarzen le kwal. 7.45-7.95; 2e kwal. 6.05-6.95; koeien le kwal. 7.10-7.95; 2e kwal. 6.35-6.95; 3e kwal. 6.00-6.20; worst koeien 4.80-5.80; extra kwal. en dik- billen 9.00-14.00. GEBRUIKSVEE: melk en kalfkoeien 1650-2650; varekoeien 1450-2300; pinken 1150-1575; nuchtere kalveren rood 450-590; zwart 275-500; biggen 100-105; schapen 160-205; lammeren 175-225; pony's 250-700; geiten 20-100. TOELICHTINGEN: slachtrunderen, aanvoer matig, handel matig, prijzen als maandag; kalf en melkkoeien, ma tig, rustig, stabiel; varekoeien, matig, rustig, stabiel; vaarzen en pinken, ma tig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren, redelijk, rustig, stabiel; pony's, matig, flauw, stabiel; varkens, redelijk, rus tig, stabiel; lopers en biggen, matig, matig, stabiel; schapen en lammeren, redelijk, redelijk, stabiel; geiten, re delijk, flauw, stabiel. UTRECHT (ANP) - De terugval in de makelaarsbranche - er worden minder huizen via de bemidde ling van makelaars verkocht - bedreigt de laatste tijd in ernstige mate de werkgelegenheid in deze tot voor kort zo lucratieve sector. Door reorganisaties en zelfs op heffing van makelaarskantoren zijn de afgelopen twee maanden bijna honderd werknemers in de ze branche op straat komen te staan. Dit stelt de Unie BLHP, vakbond van beambten, leiding gevend en hoger personeel, die op korte termijn een gesprek met de Nederlandse Bond van Ma kelaars wil hebben over de werk gelegenheidssituatie in de ma kelaarsbranche. Unie-bestuurder T. Moeskops: "We willen met de makelaars- bond afspraken maken over een te volgen gedragscode, een so ciaal contract, dat bij inkrimping, reorganisatie en ophefing van makelaarsbedrijven van toepas sing wordt. Op die manier heb ben mensen die in deze branche werken in elk geval een houvast als hun arbeidsplaats in gevaar dreigt te komen". Volgens Moes kops is het de Unie ter ore geko men dat vooral enkele grote lan delijk opererende onroerend goed-ondernemingen behoorlijk het mes hebben gezet in hun ma kelaarsafdelingen. "Van de klei ne kantoren hebben we weinig gegevens, maar de algemene in druk is duidelijk die van dalende bedrijfsresultaten". De Unie BLHP denkt dat de terug val in de makelaarsbranche on der meer te maken heeft met de door economische zaken in 1977 afgekondigde prijsbeschikking waardoor de tarieven met 20 pro cent werden verlaagd. De ver schuiving van tweezijdige naar eenzijdige transacties (waarbij koper dus niet dezelfde makelaar wil hebben als verkoper) en de voortgaande tendens bij huizen kopers en -verkopers om zonder bemiddeling van een makelaar te handelen. "De toestand in de makelaardij is inderdaad erg zorgelijk. Het gaat slecht", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Bond van Makelaars. "De opbrengsten zijn beneden de verwachtingen, ter wijl de kosten gewoon doorgaan en zelfs hoger worden". In de omvang van het aantal ont slagen dat al is gevallen en moge lijk nog gaat vallen zegt de NBM geen inzicht te hebben, maar er zijn wel gevallen van ontslagen en aanvragen tot werktijdverkor ting bekend bij de makelaars- bond. Volgens de woordvoerder zal de NBM ongetwijfeld ingaan op een verzoek van de vakbonden om tot gedragsregels bij inkrimping, reorganisatie en opheffing van makelaarsbedrijven te komen. Hij wijst er op dat afspraken die daarover zouden worden ge maakt hoogstens als adviezen aan de leden zouden kunnen worden doorgegeven, omdat de leden in hun bedrijfsvoering ge heel zelfstandig zijn. "Het hoofdbestuur van de NBM voelt zich zeker verantwoordelijk voor de gang van zaken, maar of eventuele adviezen die wij de le den geven worden opgevolgd, zal toch afhangen van de economi sche mogelijkheden van de af zonderlijke leden", aldus de NBM-woordvoerder. THUN (ZWITSERLAND) - Twee leden van een watersportvereniging uit het Zwitserse Thun laten zien datje ook anders kunt waterskiën dan op de gebruikelijke manier. Keurig gekleed en met gebruikmaking van twee stoelen en een tafel laten zij zich over het water voorttrekken. BRUSSEL/DEN HAAG (GPD)/ANP> - De sigarettenfa- briek Philip Morris in Bergen op Zoom zal het moeten stellen zonder de extra investeringspremie van 6,2 mil joen gulden, die haar was toegezegd in het kader van de Wet Investeringsrekening (WIR). De Europese Commissie heeft de Nederlandse regering formeel verboden de premie (de zoge naamde grote-projectentoesla- gen) uit te keren, daar deze con currentievervalsend zou werken in de internationale handel en geen rechtvaardiging vindt in de economische toestand van het bedrijf. De premie heeft betrekking op ex tra investeringen van in totaal 165 miljoen gulden en valt binnen het kader van de uit 1978 daterende Wet Investeringsrekening. De totstandkoming van deze Ne derlandse wet is door de Brussel se commissie en met name door haar zeer actieve anti-kartelafde ling van het begin af aan met lede ogen aangezien. Hoewel het da gelijks bestuur van de EG de wet als zodanig niet heeft kunnen blokkeren, heeft het de Neder landse regering uitdrukkelijk verzocht elk voor de premierege ling in aanmerking komend pro ject tevoren aan Brussel te mel den. Het gaat hier om projecten met investeringen van meer dan 30 miljoen gulden. Verbod Op 4 oktober van het vorig jaar heeft de regering Brussel in ken nis gesteld van haar voornemen 6.2 miljoen gulden grote-projec- tentoeslag toe te kennen aan Phi lip Morris. Daarnaast kwam het bedrijf in aanmerking voor nog eens 10 miljoen gulden aan re gionale steun m het kader van de investeringspremieregeling. Het verbod van de EG-c betreft echter uitsluitend de ex tra premie van 6,2 miljoen. Zij ba seert haar verbod op de in het EG- verdrag neergelegde concurren tieregels. volgens welke met staatsmiddelen bekostigde steunmaatregelen ontoelaatbaar zijn voorzover deze de concur rentie vervalsen of het handels verkeer tussen de lidstaten on gunstig beïnvloeden. Hoewel er tevens uitzonderingen op deze verdragsbepaling zijn voorzien, vindt de commissie dat Philip Morris hiervoor beslist niet in aanmerking komt omdat „noch de sociaal-economische situatie van Nederland en de regio in kwestie, noch die van de bedrijfs tak of van de firma zelf' dit zou den rechtvaardigen Beperking motiveert haar be sluit voorts nog met er op te wij zen dat in de huidige situatie van geringe groei en beperkte inves teringen overheidssteun tot het strikt noodzakelijke moet wor den beperkt. De regeringen ko men immers al te gemakkelijk in de verleiding via allerlei steun maatregelen industriële vesti gingen van elkaar af te troggelen. Dit tegen elkaar opbieden, aldus de commissie, wordt volop in de hand gewerkt door steunregelin gen van het type WIR in Neder land. Een uitzondering op de strikte concurrentieregels van het EG-verdrag acht de commis sie alleen dan gerechtvaardigd „wanneer de overheidssteun het algemeen belang dient doordat zij de onderneming in kwestie in staat stelt haar structurele problemen te boven te komen". Voor Philip Morris zou dit niet het geval zijn, daar de firma haar produkten voornamelijk op de markten van andere lidstaten zou afzetten, hetgeen, volgens de commissie, tot een vervalsing van het handelsverkeer leidt. Het ministerie van economische zaken kon gisteren nog geen commentaar geven op het verbod vanuit Brussel. De officiële tekst van het besluit was in Den Haag nog niet bekend, en „aangezien het vaak om een subtiel woor denspel gaat, kunnen wjj nu nog niets zeggen", aldus een woord voerder op het ministerie. Hij kon evenmin vertellen of de Neder landse regering tegen het verbod vanuit Brussel in beroep zal gaan. Philip Morris bezit op het moment twee fabrieken in Nederland: één in Bergen op Zoom, de andere in Eindhoven. De nieuw te bouwen fabriek moet rond 1982 de Eind- hovense vestiging, waar nu nog 500 mensen werken, overbodig maken. Een woordvoerder van Philip Mor ris heeft gisteren bevestigd offi cieus op de hoogte te zijn van het standpunt van de Europese Commissie. "Officieel weten wy echter nog niets. Ook kennen we de gronden niet waarop het ver bod is gebaseerd. Naar onze me ning voldoet Philip Morris wek aan de voorwaarden om in aan merking te komen voor een in vesteringssubsidie", aldus de woordvoerder. Verder commentaar kon hij niet geven. "Het is een vrij moeilijke materie. Er valt ook geen zinnig woord te zeggen over de gevolgen die deze beslissing zal hebben voor de nieuwbouw in Bergen op Zoom.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15