Veel verzet tegen Thatcher in Lusaka Kissinger wil voorwaarden voor SALT-2 Bachtiar: 'Iran weer een dictatuur' Ook België heeft zijn schandaal Wiesenthal: "Mengele is uit Paraguay weg" VROOM DREESM ANN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND WASHINGTON (Reuter) - De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren voorwaarden ge steld aan bekrachtiging door de Amerikaanse Senaat van de SALT-2-overeenkomst, ter begrenzing van de kern bewapening. Voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken zei Kissinger, die onderhande lingen heeft gevoerd over SALT-1 en gedeeltelijk over SALT-2, bekrachtiging van SALT-2 slechts te steunen op de volgende voorwaarden: SALT-2 zou gekoppeld moe ten zijn aan een defensiepro gramma, waarbij er sprake is van "een verplichte overeen komst tussen het Congres en de president" het gevaar te overwinnen van een Ameri kaanse militaire ongelijk waardigheid tegenover de Sowjet-Unie. Voorts zou de Senaat amen dementen aan de overeen komst moeten toevoegen waardoor nieuwe onderhan delingen met de Sowjet-Unie niet nodig zijn, maar waar door tevens dubbelzinnig heid opgeheven zou worden en richtlijnen worden vastge steld voor verdere onderhan delingen. Tenslotte zou SALT-2 verge zeld moeten gaan van "een krachtige uitdrukking" van het standpunt van de Senaat aangaande een verband tus sen SALT-2 en het gedrag van de Sowjet-Unie in de gehele wereld. Kissinger waarschuwde voor het gevaar van "een meedo genloze militaire versterking van de Sowjet-Unie". De voorupige minister van bui tenlandse zaken leverde ook scherpe kritiek op het bewind van president Carter, dat stra tegische programma's had geschrapt of vertraagd. De militaire zwakte van de VS, aldus Kissinger, was veroor zaakt door jarenlange be snoeiing van de begroting van het Amerikaanse ministerie van defensie. Volgens Kissinger zou SALT-2 pas bekrachtigd moeten wor den als de regering-Carter eerst een aanvullende defen siebegroting had ingediend en een gewijzigd vijf-jaren plan voor defensie en als deze eerst door het congres waren goedgekeurd. Oud-premier Bachtiar van Iran stapt in zijn auto na een persconferentie te hebben gegeven. PARIJS - De laatste pre mier van de sjah is na zijn geheimzinnige verdwij ning sinds de februari-re- volutie in Parijs opgedo ken, waar hij gisteren een persconferentie gaf. Cha- poer Bachtiar verklaarde dat hij in de politiek te rugkeerde op verzoek van „bijna alle niet-religieuze partijen in de oppositie". „De revolutie is de weg te rug", aldus Bachtiar in een Parijs' hotel en hij voegde eraan toe: „De balans van zes maanden revolutie in mijn land is catastrofaal." Hij zei dat zijn voorspel ling was uitgekomen dat Iran een nieuwe dictatuur zou worden onder Cho- meini. De aanwezigheid van de laatste premier van de inmiddels ver dreven sjah op Frans grondge bied kan de regering voor enige moeilijkheden plaatsen. In de ogen van de ajatollah Chomeini is de man, die probeerde een suc cesvolle overgangsfase te schep pen na de ineenstorting van de Pauwentroon, niet meer dan een „misdadiger". De cyatollah heeft alle regeringen van de landen - waar Bachtiar zich mocht bevin den om uitlevering gevraagd. Nog afgelopen 13 mei had een ajatollah, die president van het islamitische tribunaal in Teheran is, verkondigd dat de sjah en zijn drie laatste premiers bij verstek ter dood waren veroordeeld. Hiertoe behoort ook Bachtiar. Op de persconferentie in Parijs zag Bachtiar er niet naar uit dat hij erg gebukt ging onder deze banvloeken. Tot in de puntjes gekleed, zoals men in het Iran van weleer van hem gewend was, schiep de oud-premier er kenne lijk een genoegen in zich van alle kanten door de fotografen en ca meramannen te laten vereeuwi gen. Daarbij is de kans dat de Franse regering hem zou verzoe ken zo gauw mogelijk weer te verdwijnen niet al te groot. Niet alleen genoot ook ajatollah Chomeini gastvrijheid in Frank rijk toen Iran nog onder bestuur van premier Bachtiar stond. Het werd bovendien duidelijk dat de Franse regering al lang wist waar de gevluchte premier zich op hield. Oud-minister van binnen landse zaken Poniatowsky, die een intieme vriend van president Giscard d'Estaing is, meldde tot ieders verbazing al op 30 maart dat Bachtiar springlevend was en zich „op 350 kilometer ten oosten van Clermont-Ferrand" be vond. Bachtiar was in zijn persconferen tie somber gestamd over de gang van zaken in zijn land. „In de af gelopen zes maanden hebben we meer verloren dan in de 25 jaar van diefstal en verspilling onder de monarchie", aldus Bachtiar die de oorzaak van de ellende er in zocht dat „er tussen de levende krachten in het land en Chomeini zeer grote misverstanden be staan". De oud-premier vervolg de: „Chomeini weet in tegenstel ling tot Hitler, Lenin, Castro of Nasser niet waarheen hij gaat". „Het is veel te laat om dit land, dat weliswaar al 1400 jaar islamitisch is, nu nog op te zadelen met een islamitisch bewind", aldus Bach tiar, die eraan toevoegde: „Iran bestond al voor de komst van de islam en ik ben Pers alvorens moslim te zijn. De mollahs moe ten naar hun moskeëen terugke ren. In afwachting daarvan zou de Perzische elite - wij hebben een 800.000 afgestudeerden - de mensen de waarheid moeten zeggen en het volk moeten voor bereiden op een nationale en welvarende democratie". Wat Bachtiar wil had hij ook al her haaldelijk aan de sjah uitgelegd, zo vertelde de oud-premier giste ren in een hotel, „en als de sjah had willen luisteren waren we nu niet waar we zijn; de bloedbaden hadden voorkomen kunnen worden, terwijl op het ogenblik geen enkele politieke of geeste lijke persoonlijkheid in Iran in staat is het land weer op het juiste spoor te zetten". Dit wil niet zeggen dat hij wrok koestert tegen zijn oude vriend Bazargan, die nu eerste minister is, maar tegelijkertijd „geheel onmachtig iets te ondernemen". Bachtiar's gramschap gaat veel meer uit naar zijn oude vrienden van de Nationale Frontpartij, die „zich zonder overtuiging door het volk hebben laten leiden, zich op alle punten hebben vergist en er spijt van hebben, maar de moed niet hebben dat ook te zeg gen". Op zijn persconferentie eiste oud- premier Bachtiar ten slotte nog een „nieuw en ditmaal echt refe rendum over de vraag of het ko ningschap al dan niet afgeschaft diende te worden. „Het volk moet vrij kunnen kiezen wat het wil", aldus Bachtiar. Het optreden van de oud-premier valt in dit ver band samen met het initiatief van de nummer twee in de geestelijke hiërarchie van Chomeini, de aja tollah Chariat-Madhari, die zich opnieuw van de machthebbers in het geestelijke centrum Qom heeft gedistantieerd. Deze aja tollah is er, evenals Bachtiar, te gen dat het land door de geeste lijkheid wordt geregeerd. Het is dit principe dat is neergelegd in een voorontwerp tot de nieuwe grondwet, die tegen 3 augustus zal worden voorgelegd aan een groep van nog aan te wijzen „ex perts". BRUSSEL - België, dat klein maar dapper in niets voor zijn noor derburen wil onderdoen, heeft nu ook zijn eigen Lockheed-schan- daal, smeergeld en prinselijke inmenging incluis. Met als extra tintje dat het erin geslaagd is de nestor onder de olieproducenten, Saoedi-Arabie, op het hoogte punt van een nieuwe energiecri sis tegen zich in het harnas te ja gen. Dit land is namelijk uiterst verbol gen over de gang van zaken rond een hospitaalproject van onge veer 2,3 mifjard gulden. Door toedoen van een der leden van het Belgische consortium Euro- system Health is dit project nu op losse schroeven komen te staan. Middels een op zeer hoog niveau gevoerde actie tracht men nu uit de gerezen moeilijkheden te ko men. Het investeringsproject in de medische sector, dat op zich al aantrekkelijk genoeg was, be loofde te leiden tot een tweede fa se, waarmee maar liefst 7 miljard gulden gemoeid zou zijn. De „onbetamelijke" rol die het Bel gische hof in deze aangelegen heid heeft gespeeld is inmiddels vast komen te staan, aldus de voorzitter van de Vlaamse Socia listische Partij, tevens regerings partner, Karei van Miert. Met name de broer van de Belgische koning, prins Albert, zou volgens de gegevens waarover Van Miert zegt te beschikken, in de affaire actief zijn geweest. „De grenzen van de toelaatbare inspanningen van het hof, dat boven zaken be langen moet staan, zijn niet dui delijk meer", verklaarde Van Miert na afloop van een speciale bijeenkomst van zijn partij deze week. En hij voegde er aan toe dat de regering, sommige hoogge plaatste personen en zelfs het Belgische hof, zich klaarblijke lijk door een gangster op sleep touw hebben laten nemen. De hele zaak kwam aan het rollen toen enige weken geleden bij het faillissement van een der part ners in het Belgische consortium talrijke onregelmatigheden aan het licht kwamen. Er waren aan wijzingen dat voor zo'n driekwart miljard gulden smeergeld zou zijn betaald, oftewel een vierde van de totale investeringen. Hoe dit gebeurde en aan wie is nog niet duidelijk. Maar inmiddels wordt de maatschappij in kwes tie, Eurosystem Hospitalier, zo wel door de fiscale recherche als de Brusselse handelsrechtbank het vuur na aan de schenen ge legd. Onverkwikkelijk in de affaire blijft de rol van het Belgische hof, waardoor het aandringen van de BSP-voorzitter op een onafhan kelijke onderzoekscommissie alleszins gerechtvaardigd lijkt. Ongelukkigerwijze is de jeugdige en nieuwbakken partijvoorzitter publiekelijk afgestraft door zijn voormalige goeroe, Henri Simo- net, thans minister van buiten landse zaken, die ten aanzien van zyn voormalige pupil blykbaar aan een Pigmalion-complex lijdt. Voor de openlijke kritische uit spraken van zijn pupil heeft Si- monet weinig waardering. Zijn commentaar was dat Van Miert zijn papieren blykbaar niet goed gelezen of begrepen had. De verbolgenheid van de minister van buitenlandse zaken is na tuurlijk wel begrijpelijk als men overweegt dat hij degene is die de kastanjes uit het vuur moet ha len. Op het ogenblik is hij druk doende te vermijden dat het voor België zo aantrekkelijke investe ringsproject volledig de mist in gaat, om van de politieke gevol gen nog maar te zwijgen. Een van zijn vertrouwensmannen, een gewiekst diplomaat met de rang van gevolmachtigd minister, is inmiddels naar Saoedi-Arabie af gereisd om te proberen de zaak te Knesset vóór vordering grond Bedoéienen JERUZALEM (AFP) - Het wets voorstel over de vordering van grond van bedoeïenen in de Ne- gev-woestijn en de schadever goeding die hun zal worden uit betaald, is vannacht met 46 tegen 44 stemmen door de Knesset goedgekeurd. Het wetsvoorstel was ingediend door minister van financiën Sim- cha Ehrlich. Er volgde een verhit debat op en de oppositie stemde, ondanks de aangehechte amen dementen, tegen. Het voorstel wordt thans voorge legd aan de commissie van bui tenlandse zaken en veiligheid van de Knesset, maar volgens waarnemers zal het in laatste le zing pas in het nieuwe parlemen taire jaar worden goedgekeurd, wat tijd verschaft om met de be doeïenen over een vriendschap pelijk compromis te onderhan- delen. BROOPBOETIEK TARWEKNIP ca. 800 gram 1^2"*voor 1,43 ZACHTE PUNTBROODJES 4 stuks JrttTvoor VERS BRAADKUIKEN 1000 gram 5,50 LUSAKA (Reuter/AFP) - Er dreigt een confrontatie te ont staan tussen zwart-Afrika en Engeland over de kwestie Zimbabwe-Rhodesië en de erkenning van de regering- Muzorewa tijdens de bijeenkomst van gemenebestlanden in Lusaka. De conferentie is vandaag geopend in de Zam- biaanse hoofdstad door de Britse koningin Elisabeth, het officiële hoofd van het gemenebest. De regeringsleiders van 39 van de 41 lidstaten zullen hun land vertegenwoor digen op de bijeenkomst die tot 8 augustus zal duren. Hoofdonderwerp van de bespre kingen zal de kwestie Zimbab we-Rhodesië zijn. Een groot aan tal Afrikaanse staten verwijt de Britse premier Margaret That cher de regering-Muzorewa gun stig gezind te zijn en opheffing van het handelsembargo tegen Zimbabwe-Rhodesië te overwe gen. Met name de invloedrijke frontlijnstaten beschouwen Mu- zorewa als een speelbal in de handen van de blanke minder heid in het land. De premier van Zimbabwe-Rho desië heeft onlangs een reis naar Washington en Londen onder nomen om de twee landen ervan te overtuigen zijn regering te er kennen. Zonder succes moest hij terugkeren, maar hij kwam wel met de mededeling dat Engeland binnen drie maanden het han delsembargo zou opheffen en de huidige regering zou erkennen. De Britse regering ontkende dit onmiddellijk en verklaarde dat zij zeker geen beslissing zou ne men voor de gemenebestconfe rentie en dat het parlement pas in november de jaarlijkse bekrach tiging van het handelsembargo zal bespreken. Beschuldigingen Bij aankomst in Lusaka weigerde Thatcher in te gaan op vragen van journalisten naar aanleiding van bepaalde uitlatingen over haar. Een Rhodesische guerrilla-leider heeft de premier beschuldigd van „racistische gedachten" en pre sident Kaunda beschuldigde haar ervan vooruit te lopen op de gemenebestconferentie door haar bereidheid te tonen het han delsembargo tegen Zimbabwe- Rhodesië op te heffen. Zonder commentaar te geven verliet me vrouw Thatcher het vliegveld. Een veel enthousiaster welkom viel de Britse koningin Elisabeth te beurt. Maandag heeft zij haar Margaret Thatcher, in Lusaka omgeven door veiligheidsagenten, wilde geen commentaar geven op beschuldi gingen aan haar adres geuit. staatsbezoek aan Zambia beëin digd en gisteren begon zij een reeks besprekingen met de ver schillende staatshoofden van de gemenebestlanden. In totaal zijn dit er 41 en zij hebben alle ge meen dat zij eens deel uit maak ten van het grote Britse wereld rijk Het Gemenebest wordt wel eens beschouwd als een vage organi satie die het niet al te lang meer zal maken. Men onderschat dan de omvang ervan en de invloed van de Britse monarchie. Veer tien koninkrijken binnen het Gemenebest beschouwen ko ningin Elisabeth als hun officiële staatshoofd en voor alle 41 lidsta ten is de Britse vorstin het hoofd van het Gemenebest. Rijke en arme, kleine maar ook zeer grote landen maken deel uit van het Gemenebest. Daartoe behoren onder meer Australië, Bangla- desj, Canada, India, Nigeria en Trinidad. De 41 lidstaten hebben in totaal bijna een miljard inwo ners, hetgeen neerkomt op onge veer een kwart van de wereldbe volking. WENEN (Reuter) - Paraguay heeft aan de beruchte nazi-concentratie kamparts Josef Mengele het staatsburgerschap ontnomen en de man heeft het land verlaten. Dit heeft Simon Wiesenthal gisteren in Wenen meegedeeld. Wiesenthal, wiens documentatiecentum had geprobeerd van de regering van Paraguay uitlevering van Mengele te verkrijgen, zei de informatie te hebben gekregen van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. In juni had Wiesenthal aan Waldheim en aan alle leden van het Ameri kaanse Congres geschreven of zij hun invloed bij Paraguay zouden willen aanwenden om Mengele uitgeleverd te krijgen. Wiesenthal verklaarde dat hij van Waldheim antwoord had gehad en dat het luidde dat Paraguay het staatsburgerschap aan de arts uit Auschwitz had ontnomen en dat hij niet langer in het land was. Mengele had het staatsburgerschap in 1959 gekregen. Waar de oorlogsmisdadiger naar toe is gegaan, is niet meegedeeld. De nu 69-jarige Mengele wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van minstens 200.000 kinderen en evenveel volwassenen. In Auschwitz hield hij zich bezig met experimenten op kinderen, waarbij hij volgens Wie senthal speciale belangstelling had voor tweelingen. VICTORIA Brusselse Kermis pak 200 gram voor 0,95 GEBAKS VITRINE Roomboter biesjes 200 gram 1,25 Leiden HONIG MACCAR0NI pak 500 gram voor 1,29 GR0LSCH BIER Beugelfles Sb79 voor 0,69

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13