LEIDSCH DAGBLAD RUN OP KOFFIE Kinderhandel met Nederlands geld e Zomer vandaag Beppie Nooy vannacht overleden Hogere prijs is niet reëel HH KB/SHIT Drie Bodegravers in Frankrijk omgekomen DINSDAG 31 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35922 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VAKANTIE IN ROOK OPGEGAAN (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De vakantie van een Duitse toerist (34) is gisteren letterlijk in rook en vlammen opgegaan. De man, die met zijn vrouw en kinde ren in een tent op een cam ping in het Langeveld bi vakkeerde, wilde een nog niet geheel lege gasfles ont koppelen waarvan vermoe delijk de afsluiter niet goed genoeg was dichtgedraaid. Op een gegeven moment ont stond er een steekvlam, die de tent in een ommezien in lichterlaaie zette. In korte tijd was er niets meer van over. Van de bezittingen werden alleen een porte monnee met ongeveer dui zend gulden en het paspoort van de vrouw teruggevon den. De vrouw en de kinderen wa ren op het moment dat de brand uitbrak niet in de tent zodat zij zonder verwondin gen bleven, evenals de man. Voor het gezin, dat een week je op de camping wilde blij ven, was de teleurstelling zo groot, dat het meteen op stapte en naar huis reed. DEN HAAG (ANP) - Telefonisch geld inzamelen voor liefdadige doeleinden wordt verboden. Onder verantwoordelijkheid van het ministerie van justitie is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om een verbod op tele fonische colportage voor liefda dige doeleinden in het wetboek van Strafrecht op te nemen. Er zal een boete van maximaal tienduizend gulden staan op het per telefoon, anders dan in beslo ten kring, aanbieden van goede ren of diensten tegen betaling, 'daarbij te kennen gevend of de indruk wekkend dat de op brengst geheel of gedeeltelijk voor een liefdadig doel is be stemd" Een interdepartementale werk groep die de malafide inzameling van gelden onder het mom van liefdadige acties op de korrel heeft genomen is tot de conclusie gekomen dat in het algemeen geen behoefte bestaat aan nadere wettelijke voorzieningen. Een uitzondering is volgens de commissie echter het telefonisch colporteren. De commissie stelt een algeheel verbod voor, wat in het wetsontwerp is overgeno men. Daarbij wordt overwogen dat bij telefonische colportage het publiek wordt overvallen met een aanbod van goederen waar van de prijs in de regel hoger ligt dan gangbaar is. Daarbij moet dadelijk beslist worden. Een af wijzende reactie wordt bemoei lijkt doordat de inzamelaar op het goede doel wijst. In het algemeen bestaat de indruk dat zo'n goed doel door de aan koop niet wordt gediend, aldus het ministerie. Anderzijds is op lichting moeilijk te bewijzen. Het ministerie wijst er op dat bona fide instellingen niet telefonisch colporteren. Die instellingen dringen ook op een algeheel ver bod aan. 14 PAGINA'S De koffie wordt morgen niet minder dan 56 cent per pakje duurder Reden genoeg voor vele mensen om vandaag nog een paar kilo extra (of meer) in huis te halen Voor jongeren Door regeling vlugger werk DEN HAAG (GPD/ANP) - Jonge werklozen die tijdelijk werk ver richten in het kader van de zoge naamde Interim-maatregel jeug dige werklozen (IMJW, een maat regel om jongeren tijdelijk aan werk te helpen), vinden in het al gemeen sneller een baan dan an dere werkloze jongeren. Dit blijkt uit een onderzoek van de gevolgen van de maatregel, dat is uitgevoerd door onder meer het psychologisch instituut in Lei den, in opdracht van het ministe rie van sociale zaken. De jonge werklozen die werkzaam zijn in het kader van de regeling zijn in het algemeen geplaatst bij organisaties die afhankelijk zijn van overheidssubsidie. De over heid zelf en instellingen van so ciaal-cultureel werk treden daarbij als belangrijkste werkge ver op. Deze werkzaamheden zijn meestai van administratieve aard. Veel instellingen vinden de maatregel nuttig, maar hebben kritiek op het tijdelijk karakter er van. BESCHULDIGING VAN BRITSE ARTS 5?T/" (Van onze correspondent) LONDEN - Een Britse arts beschuldigt twee door Nederland gefinancierde liefdadigheidsorganisa ties in Bangladesj ervan frauduleus kinderen uit vluchtelingenkampen te hebben laten adopteren. De ouders zouden niet hebben geweten dat de kinderen naar het buiten land zouden worden "geëxporteerd". De arts, Jack Preger, zegt dat het ging om de in Dacca gevestigde kantoren van de Nederlandse af deling van Terre des Hommes en het Bureau Interlandelijke Adop tie (BIA). Beide organisaties ont- Af en toe zon Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur circa 13 graden. Middag-temperaturen omstreeks 20 graden. Matige tot vrij krachtige zuid westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 Augustus Zon op: 6.00 uur; onder: 21.31 uur Maan op: 14.44 uur; onder: 0.32 uur Hoogwater te Katwijk om 9.16 en 21.43 uur, laagwater om 4.57 en 17.14 uur. kennen dat er iets onregelmatigs zou zijn voorgevallen. De 49-jarige Preger werd in februa ri Bangladesj uitgezet, naar hij vermoedt omdat hij deze kwestie aanhangig had gemaakt. Als offi ciële reden voor zijn uitwijzing werd opgegeven dat hij zich in de binnenlandse politiek had ge mengd door zich in te laten met het lot van de opstandige Biha- ri's, die willen terugkeren naar Pakistan. Niettemin had de mi nister van binnenlandse zaken hem persoonlijk gezegd dat voor uitwijzing geen gronden aanwe zig waren. Volgens Preger werden moeders in het vluchtelingenkamp Dattopa- ra benaderd door stafleden van het Nederlandse Terre des Hommes-kantoor in Dacca, dat onder leiding staat van Moslem Ali Khan. Deze stafleden vertel den de vrouwen dat zij hun kin deren voor drie maanden of lan ger konden onderbrengen in een kindertehuis. Dit tehuis, gefinancierd door het Nederlandse Bureau Interlande lijke Adoptie, waarvan dezelfde Moslem Ali Khan ook directeur was, zou dan de kinderen voeden, kleden en onderwijs geven. Betaling De moeders werd vervolgens een betaling van ongeveer vijftien gulden in het vooruitzicht ge steld, een baan voor hun werklo ze echtgenoten en het recht van vrije toegang tot het tehuis om hun kinderen te bezoeken. Onge veer 33 kinderen zouden volgens Preger op deze manier naar het tehuis zijn overgebracht. Preger is ervan overtuigd dat deze kin deren aan Nederlandse ouders ter beschikking zijn gesteld. De algemeen secretaris van de stichting Terre des Hommes Ne derland, G. Robben, spreekt in tussen het verhaal van Preger in alle toonaarden tegen. Hij noemt de Britse arts een "psychopati- sche querulant", die graag terug wil naar Bangladesj om een eigen kliniekje op te richten. "Hij wil druk op ons uitoefenen, opdat wij hem helpen toestemming te krij gen. Wij hebben in maart een ge sprek met hem gehad. Maar ver klaringen van ouders van wie de kinderen zouden zijn weggelokt, had hij niet, alleen een lijst met namen. Bij nader onderzoek is ons gebleken dat die families nooit hebben beweerd dat hun kinderen op wat voor manier dan ook zouden zijn geroofd". Een woordvoerder van het Bureau voor Interlandelijke Adoptie sloot zich vanmorgen geheel bij het commentaar van Robben aan. De directeur van het BIA vertrekt overmogen naar Bangladesj om daar met Moslem Ali Khan te spreken over de beweringen van Jack Preger. Van grote fraude verdachte directeur krijgt hartaanval DEN HAAG (ANP) - De ex-di recteur van het failliet ver klaarde Nijmeegse computer bedrijf Tealtronic, Anthony Rodgers, tegen wie een uitleve ringsverzoek loopt omdat hij wordt verdacht van miljoenen fraude, heeft in Engeland een hartaanval gehad. De Engelse rechtbank, die het Nederlandse uitleveringsver zoek zou behandelen, heeft de zitting daardoor volgens het ministerie van justitie uitge steld. De naar Engeland uitgeweken Rodgers werd daar op 30 juli van het vorige jaar gearresteerd, maar is op borgtocht weer vrij gelaten. In november vorig jaar bepaal de de Engelse rechter dat hij geen bezwaren had tegen uitle vering aan Nederland, maar de advocaat van Rodgers tekende beroep aan. De zaak zou in ho ger beroep op 26 juli worden behandeld, maar is nu door de hartaanval van Rodgers opge schoven tot 13 augustus. De zaak zal op die datum worden behandeld, indien de gezond heidstoestand van Rodgers het toelaat. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - Een enorme run op koffie. Dat was vandaag het beeld bij veel winkelbedrijven. Met de koffieprijs-verhoging van 56 cent per half pond in het vooruitzicht (morgen) maakten veel Nederlanders van de gelegenheid gebruik om vandaag nog even een flinke hoeveelheid 'goedkope' koffie in te slaan. De reacties van woordvoerders van diverse winkelbedrij ven uit Leiden, Alphen en omgeving varieerden van "Het loopt storm" tot "Het is abnormaal" en "De hele voorraad gaat met pakken tegelijk weg" Bij diverse supermarkten stonden vanmorgen al rijen mensen vóór het openingstijdstip te wachten. In Leiden was dit onder meer het geval op de Stationsweg en op de Langegracht. Sommige mensen liepen met zo'n twintig pakken koffie de winkel deur weer uit. Bij zeker zeven Leidse bedrijven verwachtte men in de loop van de middag uitverkocht te raken. Bij één bedrijf werd een rantsoene ring van het aantal pakken per klant ingevoerd. Daar kon men vandaag maar 3 tot 5 pakken per keer bemachtigen. Vrachtwagens Een groot winkelbedrijf met onder meer vestigingen in Alphen, Voorschoten en Rijnsburg zette vandaag extra vrachtwagens in om alle supermarkten tijdig te kunnen bevoorraden. Een woordvoerder van het bedrijf meldde dat er vandaag een kwart miljoen pakken koffie werden doorgedraaid in tegenstelling tot normale dagen wanneer er zo'n 65.000 pakken koffie worden ver kocht. Overigens werd de klan ten geen limiet opgelegd. Ieder een mocht zelf bepalen hoeveel pakken koffie hij of zij meenam De heer Van den Broek, directeur van een bedrijf met diverse vesti gingen in de omgeving van Lei den, sprak van "een gekken huis". Ook hij moest extra wa gens inzetten om alle filialen van voldoende koffie te voorzien. De klanten mochten hier niet meer dan drie pakken tegelijk meene men. Van den Broek verwacht overigens dat de prijs binnen niet al te lange tijd wel weer zal dalen. Hij ba seert dit op het feit dat de kof- fieoogst thans behoorlijk is Geruchten Volgens de organisatie Konsumen- ten Kontakt (KK) moet de koffie in september weer 30 cent goed koper worden. De prijsstijging van 56 cent, die morgen ingaat, is nog een uitvloeisel van geruch ten over ernstige vorstschade aan de Braziliaanse koffieoogst af gelopen mei. Deze geruchten .stuwden de koffieprijzen op de Londense koffiemarkt omhoog Inmiddels is gebleken dat de vorstschade erg meevalt. Dat had tot gevolg dat de prijzen op de Londense koffiemarkt de afgelo pen weken weer sterk zijn ge daald. Vreemd Het bevreemdt Konsumenten Kon- takt dat de minister van econo mische zaken toestemming heeft gegeven voor een prijsverhoging van 56 cent, terwijl nu al vaststaat dat de koffie over enkele weken weer 30 cent goedkoper moet worden. De organisatie vreest dat de koffie hierdoor langer duur blijft dan noodzakelijk is. De er varing heeft geleerd dat prijsda lingen op de Londense koffie markt altijd later aan de consu ment worden doorberekend dan prijsverhogingen. Hierdoor heeft de consument bij de vorige kof fieprijsstijging een jaar lang te veel voor de koffie betaald. Konsumenten Kontakt zal er nauwlettend op toe zien dat de koffieprijs in september met 30 cent omlaag gaat. De consument mag niet opnieuw het slachtof fer worden van een beleid waar bij prijsverhogingen meteen worden doorberekend en prijs verlagingen veel te lang op zich laten wachten aldus KK. Zie pagina 12. Beppie Nooy is overleden. De 'koningin' van het volksto neel stierf de afgelopen nacht, op 60-jarige leeftijd, in een ziekenhuis in Amsterdam. Ze leidde sinds 1953 het Amster dams Volkstoneel, bij welk ge zelschap ze tal van glansrollen heeft gespeeld. Haar bekend ste rol was die van Rooie Sien in het gelijknamige stuk van Marius Spree, dat gedurende een lange reeks van jaren op het repertoire van het Amster damse gezelschap heeft ge staan. Beppie Nooy regisseer de de meeste produkties van het Amsterdams Volkstoneel zelf, veelal met strenge hand PAGINA 5 Ook kiesrecht voor Neder landers in het buitenland PAGINA 7 Madrid in de ban van bom- psychose PAGINA 9 Ajax grote favoriet in Am sterdams toernooi PAGINA 10 Oranje moet zich weer waarmaken in Haarlemse honkbalweek PAGINA 11 "Ontwikkeling uitgaven so ciale verzekering weinig be moedigend" PAGINA 12 (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Drie inwoners van Bodegraven zijn gisteren bij een auto-ongeval in Frankrijk om het leven gekomen. Een broer en een zus Arie en Raampje Kranenburg (respectievelijk 26 en 24 jaar oud) en de zestienjarige vriendin Irma Hortensius werden op slag gedood toen de wagen waarin zij zaten frontaal op een tegenligger botste. Een vierde inzittende, de Boskoper J. Snabel, werd licht gewond. Hij is in de loop van vandaag in een plaatselijk ziekenhuis aan een gewonde arm geope reerd. Het viertal verbleef in Frankrijk met vakantie. Het fatale ongeluk gebeur de op de provinciale weg tussen Nantes en Angers, ter hoogte van Le Cellier. Aan de botsing ging een verkeerde inhaalmanoeuvre vooraf. Wie foutief heeft ingehaald kon men bij het ministerie van buitenlandse zaken niet vertellen. Ook de SOS-centrale in Amsterdam was hiervan niet op de hoogte. Een Bodegraafse huisarts heeft beide families van het trieste ongeval op de hoogte gebracht. 4 weken lang hei Leidsch dagblad Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS t i|S en v O Ik ga lieve. Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld dan kunt U mi; aansluitend als abonnee notert Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en kri|g dan de eerste 4 *e<> de krant voor de halve pnis Woonplaats Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld n ronder postzegel opstu» k. Leidsch Dagblad Ant en de krant k n de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1