Belangrijke Grapo-leden aangehouden Wapenstilstand in Italiaanse regeringscrisis Felle reacties na dood Mohsen Schepen pikken meer vluchtelingen op Nkomo wil Engelse koningin niet zien Raadsels rond bezoek paus aan N.-Ierland President Carter heeft kabinet rond ZATERDAG 28 JULI 1979 3MSBB2 Sinds conferentie bootvluchtelingen Genève (Van onze correspondent) JAKARTA - Acties om in de Zuid- chinese Zee op drift geraakte Vietnamese bootvluchtelingen op te pikken, zijn sinds de Ge- neefse conferentie aanzienlijk toegenomen. Aan de reddings operaties nemen oorlogsschepen van de VS en Italië deel, alsmede koopvaardijschepen en tankers van verscheidene nationalitei ten. Zo heeft een Franse tanker, die op weg was naar Japan, in de Zuid- chinese zee 110 bootvluchtelin gen opgepikt, een Westduits vrachtschip 371 en schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot negentien. Vorige week bracht een schip van de Amerikaanse hulporganisatie World Vision In ternational honderd vluchtelin gen in Singapore aan wal. Dit schip is nu weer op weg naar de Zuidchinese Zee om weer op drift geraakte bootvluchtelingen te redden. Het Franse hospitiaalschip lie de Lumière dat een paar maanden voor de kust van het eiland Bi- dong voor anker heeft gelegen om medische hulp te verlenen aan de Vietnamese vluchtelin gen, is weer uitgevaren na een paar dagen voor reparatie stil te hebben gelegen in Singapore Indonesische autoriteiten heb ben de leiding van het schip toe stemming gegeven om in de buurt van de Anambas-eilande& voor anker te gaan. De Italiaanse marine stuurde drie schepen, waarvan twee uitgerust met helikopters, naar de Zuid Chinese Zee met de opdracht dui zend bootvluchteingen op te pik ken en ze rechtstreeks naar Italië te brengen. Vliegtuigen van de Amerikaanse Zevende Vloot hebben urenlang gepatrouilleerd boven de Zuidchinese Zee en zijn zelfs tot dicht voor de Vietname se kust gevlogen op zoek naar Vietnamese bootvluchtelingen. Intussen heeft Vietnam scherp ge protesteerd tegen deze reddings acties van de Amerikaanse en Italiaanse marine. Radio Hanoi noemde deze acties „vijanding" en ziet het als „onderdeel van een psychologische oorlogvoering tegen Vietnam, bedoeld om de exodus van de vluchtelingen te verlengen en om chaos te veroor zaken in Vietnam. De twee lan den willen met deze acies". aldus Radio Hanoi, „de beloften die Vietnam gedaan heeft op de Ge- neefse conferentie - een einde te maken aan de vluchtelingen stroom - in een vals daglicht zet ten". In Koeala Loempoer is intussen door het VN Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen be kendgemaakt dat in de afgelopen weken zesduizend tot zevendui zend Vietnamese bootvluchte lingen uit de Maleisische vluch telingenkampen zijn vertrokken voor hervestiging in derde lan den. Dat is, volgens een woord voerder van het hoge commissa riaat, tweemaal zoveel als begin dit jaar. In juli alleen al zijn zes duizend Indochinese vluchtelin gen naar derde landen ge stuurd. Op het ogenblik zouden er nog 65.000 Indochinese vluchtelin gen in de kampen verblijven en dit aantal neemt geleidelijk af. Op Pulau Bidong, voor Maleisie's oostkust, zijn op het ogenblik 37.000 vuchtelingen, eind mei waren het er 42.000. Speciale teams uit Finland. Zwitserland. Italië en Frankrijk zijn op het ogenblik in Maleisië om de her vestiging van de Vietnamese vluchtelingen te regelen. Even duiten Koeala Loempoer heeft het Rode Kruis een door gangskamp ingericht met een capaciteit van maximaal duizend mensen. Van hieruit worden de reeds geselecteerde vluchtelin gen in vliegtuigen gezet voor een reis naar het land dat hen heeft opgenomen. De 24-jarige Vicki Piettorino en haar broer David Goddu (21) werden op jonge leeftijd van elkaar gescheiden e opgevoed door pleegouders. Twee maanden geleden traden zij met elkaar in het huwelijk toen zij elkaar wet gevonden hadden. Nadat zij eerder niet verschenen waren voor de rechtbank na een dagvaarding op grond va incest hebben zij nu zichzelf aangegeven (Van onze correspondent) ROME - Met de formatieop dracht aan Filippo Pandolfi is de Italiaanse regeringscrisis, die nu al sinds januari duurt, tot een voorlopige wapenstil stand gekomen. Dit woord werd door de formateur zelf gebruikt in zijn verklaring na het aanvaarden van de op dracht, die hem door presi dent Pertini was ver strekt. Pandolfi sprak van de urgente problemen die de snelle vor ming van een regering nood zakelijk maken, maar hij wees tegelijk ook op de noodzaak van het streven naar „een sta bieler evenwicht tussen de politieke partijen". Hij geeft zichzelf dan ook maar een be perkte tijd om een kabinet te vormen: zodra het evenwicht tussen de partijen (en dat be tekent met name tussen zijn eigen christen-democratische partij en de socialisten van Bettino Craxi) tot stand komt, wil hij plaats maken voor een nieuw coalitie-kabinet, dat grotere waarborgen biedt voor een behoorlijke rege ringstermijn. Met deze bescheiden taakom schrijving is er een goede kans dat Pandolfi erin zal sla gen een kabinet te vormen, dat de zomermaanden kan overleven en stand houdt tot aan het nationale congres van de christen-democraten, dat in oktober wordt gehouden. Maar dan zal er toch een op lossing uit de bus moeten komen die duurzamer uit zichten opent. De verhouding tot de socialis ten is de afgelopen weken grondig verziekt door de volkstrekte afwijzing van Craxi's regeringsvoorstellen door de christen-democrati sche partijtop. De officiële motivering was, dat deelna me aan een regering onder leiding van Craxi de al bijna niet meer bestaande banden met de communisten hele maal zou doorsnijden. Maar algemeen werd de weigering geweten aan arrogantie van de christen-democraten, die niet konden toestaan dat een socialist zou slagen waar hun eigen voorman Andreotti had gefaald, en er geen ogenblik over dachten het ambt van minister-president voor het eerst in dertig jaar aan een niet-christen-democraat over te laten. Filippo Pandolfi's kansen op succes worden juist veroor zaakt door zijn geringe poli tieke geprofileerdheid. Hij staat vooral bekend als een deskundige op financieel en economisch gebied. In het vorige en het huidige kabinet- Andreotti bekleedde hij de post van minister van de schatkist, een figuur die ver antwoordelijk is voor het hele economische beleid. Zijn naam is verbonden met het economisch driejarenplan, dat gericht is op verminde ring van de overheidsuitga ven en de opvoering van pro- duktiviteit en werkgelegen heid. De socialisten nemen een af wachtende houding aan: na kennisname van zijn pro gramma zullen zij beslissen of zij een kabinet onder zijn lei ding zullen „gedogen" en daarmee mogelijk maken. Aan het eind van de lange tunnel van de Italiaanse rege ringscrisis begint nu toch een klein lichtje te dagen. Carmen Lopez Anquita Alfonso Rodriguez Garcia „Nederlandse troepen slapen tijdens de wacht en roken hasjiesj" MADRID - De politie heeft gisteren in Madrid twee van de meest gezochte leden van de Grapo, de 20-jarige Alfonso Rodriquez Garcia en de 21-jarige Mario del Carmen Lopez Anguita, gearresteerd. Volgens een officieel communiqué van de politie hebben de gearresteerden bekend dat zij op 26 mei de bom hebben geplaatst in het Madrileense café California-47, waarbij acht personen werden gedood en meer dan dertig gewond raakten. Tevens hebben de leden van de Grapo toegegeven direct betrokken te zijn geweest bij zes andere terreuraanslagen, waarbij een militair en zes politieagenten het leven verloren en Agustin Rodriquez Roman, oud-di recteur van de Spaanse veiligheidsdienst, zwaar gewond raakte. Volgens welingelichte bronnen wist de politie de afgelopen dagen enige leden van de Grapo te arresteren, die de verblijfplaats van deze meest gezochte terroristen hebben bekendgemaakt. Enige tijd geleden ver spreidde het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken elf foto's van leden van de Grapo, de anti-fascistische verzetsgroepen van de le okto ber, waarbij het ministerie geldelijke beloningen uitloofde aan diegenen die inlichtingen konden verstrekken die zouden leiden tot de arrestatie van de Grapo's. Op het hoofd van Alfonso Rodriquez Garcia stond 60.000 gulden en de arrrestatie van Maria del Carmen Lopez Anguita was het ministerie 30.000 gulden waard. Over de manier waarop de beide leden van de Grapo zijn gearresteerd lopen de lezingen uiteen. Volgens de buren van de flat waarin het Grapo- duo samenwoonde, werden de terroristen in hun woning gearresteerd. Andere bronnen melden dat de politie de beide daders in het centrum van de stad arresteerde, waar zij een afspraak hadden met José Mario Sanchez Casas, de hoogste leider van de Grapo. Deze laatste kwam, althans volgens deze bronnen, op het laatste moment niet opdagen. In de woning van de leden van de Grapo heeft de politie drie bommen, mitrailleurs en pistolen gevonden. Leden van de mijnopruimingsdienst brachten donderdagmiddag een van de bommen op een vlak bij de flat gelegen veldje tot ontploffing, hetgeen paniek veroorzaakte bij de buurtbewoners, omdat zij niet waren gewaarschuwd. Door de explosie sneuvelden talloze ruiten en raakte een persoon door rondvliegend glas licht gewond. (Door onze correspondent) BEIROET - De Arabische reacties na de moord op de Palestijnse leider Zoeheir Mohsen zijn het felst in Beiroet en Damascus, en dat is niet zo verwonder lijk: Mohsen was niet al leen militair chef van de PLO, maar ook leider van de door Syrië gecontro leerde Palestijnse Saiqa- groep. Voorts had hij zitting in de Pan- Arabische leiding van de Syri sche Baathpartij. Het is de eerste keer dat zo'n hoge Palestijnse leider - Mohsen was in feite de Palestijnse minister van defensie - werd vermoord. In de Libanese hoofdstad Beiroet wordt vandaag gestaakt. De sta king werd uitgeroepen door de PLO en de progressieve Libanese moslimorganisaties. Maar don derdag en gisteren - toen Moh- sens overlijden bekend werd - was het al behoorlijk onrustig in het Islamitische West-Beiroet afgesloten straten, brandende au tobanden, gewapende burgers en militieleden, en winkeliers die haastig hun zaken sloten. Het stoffelijk overschot van de donderdag overleden Palestijnse leider Zoeheir Monsen ligt opgebaard in een ziekenhuis in het Zuidfranse Nice Nu zijn dit soort stakingen in Liba non maar gedeeltelijk spontaan. Men sluit winkels en kantoren uit angst voor represailles van dege nen die rouwen, in dit geval de Palestijnen. Maar politiek opge legde stakingen zijn bijvoorbeeld in het christelijke Oost-Beiroet ook een veelvoorkomend ver schijnsel: daar zal niemand veel voorkomend in zijn hoofd halen zijn winkel of kantoor open te houden tegen de zin van de falan- gisten, de grootste christen- rechtse militie. Ramadan De huidige onrust in West-Beiroet valt samen met het begin van de ramadan, de moslimvasten maand, waarin de mensen door (Van onze correspondent) LONDEN - In Britse diploma tieke kringen heerst verwar ring over de vraag of paus Paulus Johannes II toch een bezoek aan Noord-Ierland zal brengen, hoewel het Vaticaan al had aangekondigd dat hij dat deel van de reis had afge last. De onduidelijkheid wordt vergroot doordat de Ierse katholieke bisschoppen een bericht naar het Vaticaan hadden gestuurd met een door hen voorgestelde reis route waarbij de noordelijke provincie wel was inbegre pen. Voorlopig wordt aangenomen dat de brief van de bisschop pen en de mededeling van het Vaticaan elkaar gekruist hebben. Volgens het Noord- ierse Lagerhuislid Gerry Fitt zou premier Margaret That cher gezegd hebben dat de paus „zeer welkom" is in Noord-Ierland, maar het is mogelijk dat het Vaticaan in deze indirecte verwelkoming (zonder dat Thatcher zelf rechtstreeks een uitnodiging stuurde), de suggestie leest dat de Britse regering de paus duidelijk wil maken dat er bedenkingen bestaan die men op deze wijze wil uiten om hem politiek niet voor het hoofd te stoten. Volgens recente berichten uit Noord-Ierland zou de meer derheid van de bevolking, zowel katholiek als protes tant, een bezoek verwelko men. Het is echter niet uitge sloten dat een pauselijk be zoek aanleiding kan worden voor de militante protestant se Noordieren om acties en demonstraties te onderne men, en dat dit de Britse rege ring ervan weerhoudt het be zoek, dat eind september zou plaatsvinden, officieel aan te moedigen. LOESAKA (AP) - De Rhodesische guerrillaleider Joshua Nkomo, heeft gisteren de uitnodiging van de Zambiaanse president Ken neth Kaunda, om koningin Eli zabeth II te ontmoeten, afgesla gen omdat men hem in Groot- Brittannië voor "terroristische leider" had uitgemaakt. Volgens Nkomo's woordvoerder betrof het geen diplomatieke zet van de regering in Zambia, maar ging het om een serieuze uitnodi ging. De leden van Margaret Thatchers Conservatieve regering waren reeds voor het vertrek van de ko ningin naar Afrika ernstig be zorgd geweest over een mogelij ke ontmoeting tussen de vorstin en Nkomo. In een brief aan de Zambiaanse lei der heeft Nkomo zijn dankbaar heid voor de uitnodiging uitge sproken. Hij vervolgde echter met op te merken dat in Groot Brittannië een politieke conflict was ontstaan over een eventuele de opgelegde eetgewoonten - al leen voor zonsopgang en na zonsondergang mag worden ge geten - toch al snel geïrriteerd zijn. Dat uit men in Libanon door bijvoorbeeld in de lucht te gaan schieten. Dit alles neemt niet weg dat de Pa lestijnen - en grote gedeelten van de Libanese bevolking, vooral de moslims - werkelijk geschokt zijn door Mohsens dood. Men ziet de moord op Mohsen deel uitma ken van een reeks gebeurtenis sen die de spanning in het land snel naar een kookpunt doet stij gen: de Israëlische luchtaanval len, de aanslag op Mohsen - ie dereen in Libanon is ervan over tuigd dat de Israëli's er achter za ten - en vooral de Israëlische ar tilleriebeschietingen op Zuid-Li- banon, waarbij voor het eerst ge bieden werden bestookt waar Sy rische eenheden van de „Arabi sche vredesmacht" gelegerd zijn. De Israëli's gebruikten raketten die neerkwamen op de dorpen Kfar Miskine en Mar Khal Zahour Politieke waarnemers in Beiroet zien in het laatste voorval een duidelijke Israëlische provocatie. Voor zover bekend hebben de Syriers niet teruggeschoten Wel is de „Arabische vredesmacht" in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Hetzelfde geldt voor de PLO-guerrilla's en VN-troepen in Zuid-Libanon (Unifil). Naar de maan Interessant is overigens dat de af gelopen week in Zuid-Libanon gehouden Nederlandse krijgs raad wordt aangegrepen door de falangistenkrant Al Amal om Unifil aan te vallen: „Laat Unifil naar de maan lopen, zodat Liba non in vrede kan leven", zegt Al Amal in een hoofdartikel, waarin gesteld wordt dat Unifil niet op zijn taak berekend is: „Kijk maar naar de Nederlandse troepen die slapen tijdens de wacht en has jiesj roken" Hiermee hebben de Beiroetse fa- langisten zich geschaard bij die genen die de laatste weken een duidelijke anti-Unifil-campagne (zowel politiek als militair) zijn begonnen, namelijk Israel en de christen-rechtse nulitialeider in Zuid-Libanon, Haddad. Bij Uni fil zelf haalt men de schouders op over dit soort uitspraken: het Ne derlandse VN-bataljon wordt door het hoofdkwartier in Na- kou rah tot de betere, zo niet de beste eenheid van Unifil gere kend. De moord op Mohsen - deze zaak beheerst het politieke beeld in Libanon dit weekeinde, niet Uni fil - is voor de meeste Libanese politici aanleiding tot het uit spreken van de veronderstelling dat - gegeven de verhoudingen in het Midden-Oosten, waarbij bijna de gehele Arabische wereld ge kant is tegen de Egyptisch-Israe- lische vrede en de voorgestelde Palestijnse autonomie - Israel en Egypte de enige landen zijn die er belang bij zouden kunnen heb ben een pro-Synsche Palestijnse leider van het kaliber van Moh sen om het leven te laten bren gen. De linkse en Palestijnse pers in Li banon ziet een en ander in het ka der van de nieuwe Israëlische strategie ten opzichte van de PLO en de Palestijnen: een politiek die ten doel heeft „het PLO-kader te liquideren, de PLO internatio naal zwart te maken en het Pale stijns nationalisme in de kiem te Volgens hem wordt de koningin als politiek instrument gebruikt. "Ook de Britse regering doet mee aan deze kwalijke propaganda", aldus Nkomo. Hij vond het in de ze situatie van "slechte smaak ge tuigen om de koningin toch te ontmoeten en als politieke voet bal te gebruiken" Temidden van een ritmisch trom geroffel en een uitgebreid veilig heidscordon rondom het vlieg veld arriveerde koningin Eliza beth gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. De koningin drukte de hand met een rij hoogwaardigheidsbekle ders onder wie de Zambiaanse president Kenneth Kaunda. De koningin en haar gezelschap, onder wie prins Philip en haar zoon Andrew, leggen vandaag een bezoek af aan de kopermij nen van Zambia en morgen zul len ze een pretpark bezoeken. Joshua Nkomo WASHINGTON (DPA) - President Carter heeft zoals al werd verwacht de vroegere burgemeester van New Orleans, Moon Landrieu, tot nieuwe minister voor woning- en stedebouw benoemd. Landrieu is opvolger van Patricia Harris, die vorige week naar het ministerie van volksge zondheid overging. De burgemeester van Portland (Oregon) Neil Goldschmidt, is benoemd tot minister van verkeer. Goldschmidt is de opvolger van de ontslagen Brock Adams. Landrieu is sinds lang een vriend van de familie Carter en hij geldt als één van hen die Carter voortdurend het krachtigst heeft gesteund. Hij was president van de Vereniging van Amerikaanse Burgemeesters en had een actief aandeel m zaken die het stedelijke beleid op nationaal niveau betroffen. Goldschmidt bekleedde het burgemeestersambt van Portland sinds 1972. Daarvoor was hij voorzitter van de commissie verkeer van de Ameri kaanse burgemeestersconferentie. President Carter omschreef de 39-jarige Goldschmidt als "Een agressieve en op vernieuwing gerichte burgemeester met buitengewone bestuur- lijke gaven Carter heeft zijn kabinet nu rond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9