onderliggende partij krijgt bij muurkrant bet laatste woord... Café't Derde Deurtje café 't Derde Deurtje „Wij zijn geen avonturiers die alleen kattekwaad uithalen" \Speel-o-theek maakt kans op CRM-geld Bloemen vullen de Menkenhal li saterdag 28 juli 1979 STEM echnuEIDEN - Je kunt in Leiden bijna geen blinde muur of aanplakbord voorbijlopen zonder km dat je blik getrokken wordt door een stuk vaal papier vol schreeuwende koppen. De muurkrant. Elke editie weer wordt er, soms op een wat naïeve maar meestal op geraffi neerde wijze, keihard tegen heilige huisjes getrapt en worden politieke figuren of instan ties, die zich op de een of andere manier hebben vergallopeerd, medogenloos onderuit- rdt d, gehaald kwail kwaijVie vormen nu eigenlijk het brein achter deze eens in de in de veer- (Koo) tien dagen verschijnende open- Hooij bare aanklacht tegen allerlei mis- aar^j standen op locaal, regionaal, na- 'lüaaJ tionaal, ja zelfs mondiaal niveau ;st er) en waarom hullen zij hun activi- 10 to| teiten in een sfeer van anonimi- Pagai teit? g8toEen grauwe donderdagochtend in l» telJ juli. Zo'n 120 exemplaren van de j. I 95ste editie van de muurkrant ^ëgen, vers van de (zeefdruk) varj pers, te wachten op verzending naar hun eindbestemming, blin- tel de muren en aanplakborden ver spreid over de hele stad. Het Pai"k, plakwerk wordt verdeeld over een tiental plakgroepen. Elke ëroep heeft z'n eigen wijk, een vaste route en vaste plakpunten. Het plakkersarsenaal wordt ge- vormd door de ongeveer 20 vaste medewerkers van de muurkrant 5tdei en voor de rest door sympathi- *vai1 santen, hoofdzakelijk studenten 1 tel en wei"kende jongeren. Leid-1 2525 Verdacht Het plakken gebeurt grotendeels overdag. Joop (29), muurkrant- redactielid van het eerste uur. legt uit waarom. "Als je 's nachts gaat lopen plakken krijgt het ge heel al snel een verdacht tintje. Voorbijgangers reageren dan ook heel anders als overdag. Overdag krijg je meestal aardige reacties van de mensen, 's Nachts be schouwen ze je als een stelletje criminelen en reageren ze soms agressief. Bovendien is het zo dat de plaatselijke politieverorde ning bepaalt datje overdag alleen een boete kan krijgen als je op heterdaad wordt betrapt. Na zonsondergang ligt dat anders, dan ben je al in overtreding als je alleen maar plakspullen bij je hebt. Belachelijk natuurlijk, want dat betekent dat ik een boe te kan krijgen wanneer ik met een emrriertje stijfsel op weg ben naar m'n grootje om daar de muur te behangen" Gewoon op klaarlichte dag plakken dus. Joop gaat die dag weer sa men met zijn vaste plakmaat Ge rard (24) op pad. Het schema be paalt dat Gerard aan de beurt is om de lijnmkwast te hanteren en daar baalt hij zichtbaar van. "Zorg maar dat je uit zijn buurt blijft", laat Joop waarschuwend horen, "want als Gerard gaat lij men vliegt het stijfsel alle kanten op". Inderdaad wanneer we twee plakpunten achter de rug hebben druipt het stijfsel langs Gerard's armen en tekenen zich grote plennen af op zijn jas. De hele "operatie" wordt trouwens in een ontspannen sfeertje uitge voerd. Bij beide plakkers is geen spoortje van nervositeit te be speuren. Joop: "Op een gegeven moment krijg je gewoon routine hè. Daarom wordt er bijna nooit iemand van ons opgepakt". Het systeem dat wordt gehanteerd is even simpel als doeltreffend. Joop staat ontspannen op de uit kijk terwijl Gerard op zijn eigen - ,M| Bij het aanbrengen van de muurkrant bewerkt Gerard op eigen vrije wijze de muren in de Leidse binnenstad. vrije wijze de muur bewerkt. Vervolgens neemt Gerard de taak van Joop over terwijl de laatste de krant op de muur aanbrengt waarna Gerard nog een laatste klodder stijfsel tegen het geheel ■k Sommige exemplaren zijn nog maar nauwelijks op de muur aangebracht of enkele voorbijgangers staan de inhoud al aandachtig in zich op te nemen, zoals hier in Pieterskerk Choorsteeg. aankwakt. Daarna stappen beide wetsovertreders op de fiets en peddelen zij vrolijk keuvelend naar het volgende plakpunt. Zonder meer frappant zijn ook de reacties van het publiek. Nauwe lijks afkeurende blikken, dik wijls juist het tegenovergestelde. Een instemmend knikje, soms zelfs een enthousiaste groet. Sommige exemplaren zijn nog maar nauwelijks op de muur aangebracht of enkele voorbij gangers staan de inhoud al aan dachtig in zich op te nemen. Na een krap half uurtje is het kar wei gedaan en fietst het tweetal huiswaarts. De kranten zijn op en de emmer stijfsel nagenoeg leeg (een deel bevindt zich op de muur en de rest op de jas van Gerard). Geheimzinnig "Nou, je hebt het gezien", zegt Ge rard, "helemaal geen problemen. en er is niks geheimzinnig aan" Maar waarom dan die hele sfeer van anonimiteit (zo zijn Joop en Gerard schuilnamen, red.) rond om de muurkrant. Joop: "Dat handhaven van de anonimiteit gebeurt uit praktische overwe gingen. Want als je dat niet doet zou het je kunnen belemmeren bij het verzamelen van je infor matie". Gerard vult aan: "We doen het niet zo zeer voor ons persoonlijk maar meer voor de mensen die aan ons informatie doorspelen, die zijn namelijk erg kwetsbaar". Joop: "Wat natuurlijk ook een rol speelt is het feit dat bepaalde mensen zich dusdanig via de muurkrant aangevallen voelen dat ze het no dig vinden om tegenmaatregelen te nemen. En dan moetje natuur lijk wel zorgen dat ze je niet zo maar met een aantal mensen kunnen komen halen". Over het ontstaan van het ver schijnsel muurkrant zegt het tweetal: "Je zoekt op een gegeven moment naar een mogelijkheid om informatie te verspreiden via een onafhankelijk middel. Wan neer je dan gaat kijken naar kos ten en mogelijkheden kom je al snel bij de muurkrant terecht omdat het relatief een vrii goed kope en effectieve manier van in- formatieverspreiden is. Je hangt die kranten overal in de stad op en iedereen kan het lezen. Het publiek hoeft er verder ook geen moeite voor te doen. men hoeft gèen abonnement te nemen of wat dan ook". "De kosten die wij rnaken worden voor een deel gedekt door de op brengst van de mini-muurkrant. Daar kunnen de mensen zich wél op abonneren, zij het voor een heel klein bedrag. We hebben zo'n 250 abonnees, te weinig he laas. Gelukkig krijgen we wel eens giften van mensen die vin den dat wij goed werk doen. De rest wordt uit eigen zak betaald" "Wij hebben in deze samenleving een duidelijke keuze gemaakt, noem het maar voor de onderlig- SsteAls gemeente begroting goedkeurt ht LEIDEN - De Leidse speel-o-theek Pinokkio wil proberen vijfdui- 0 zend gulden subsidie van CRM te krijgen. Staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters van CRM geeft namelijk in het kader van het Jaar van het Kind een extraatje van anderhalf miljoen gulden aan de Nederlandse speel-o-theken. Per speel-o-theek kan aanspraak worden gemaakt op maximaal vijfduizend gulden. Kitty Keyser van de Leidse speel-o-theek zegt daar heel zeker gebruik van te zullen maken. Zij zit zelf in de Na tionale Commissie die aandrang op CRM heeft uitgeoefend om de subsidie te verlenen. IVil de speel-o-theek in aanmerking komen voor deze subsidie dan zal haar exploitatiebegroting van dit jaar echter door de gemeente moeten worden goedgekeurd. De speel-o-theek heeft van de ge meente weliswaar 3500 gulden gekregen, maar dat is volgens Kitty Keyser rechtstreeks aan huur opgedaan. Ze zegt „De commissie Onderwijs van de gemeente had geadvi seerd dat we geen huur zouden betalen en die 3500 gulden voor de exploitatie zouden krijgen. Maar de gemeenteraad is daaraan voorbijgegaan. We zullen probe ren 'om nu alsnog die 3500 gulden voor de exploitatie te krijgen. Het is jammer dat de gemeente er weinig in ziet, want de speel-o- theek draait in Noord ontzettend goed". Het geld van CRM zou welkom zijn. Ondanks vrij veel giften uit parti culiere fondsen moet Pinokkio zuinig aan doen waar het aan schaf van nieuw materiaal be treft. „Maar nu na driejaar draai en gaat het speelgoed slijten", zegt Kitty Keyser. „We zullen dit jaar vrij veel moeten investeren in nieuw speelgoed en nieuwe ac ties moeten ondernemen. Maar we werken met vijftien vrijwilli gers in de speel-o-theek, dus ik denk dat we het wel zullen red den". Pinokkio is overigens een aantal weken geleden verhuisd van de kelder van de Heilig Hartschóol in de Lusthoflaan naar een lokaal in de school. Het lokaal is aange boden omdat de wateroverlast in de kelder de speelgoeduitleen ernstig belemmerde. Gedurende de vakantieperiode is de speel-o-theek alleen op woensdagmiddag geopend. gende partij. Wij zijn inderdaad politiek bezig maar niet partij politiek. Het is niet zo dat wij ons verbinden met een politieke par tij, dat zeker niet. Alle standpun ten van welke politieke partij ook worden door ons in eerste instan tie kritisch beschouwd" Kankeraars "Wij worden dikwijls beschouwd als een stelletje notoire kanke raars, maar dat is niet terecht. Als je onze artikelen leest dan zie je dat we heus niet alleen kankeren maar veel meer, aan de hand van voorbeelden, de mensen een ge voel willen geven dat je bijvoor beeld aan wantoestanden in be drijven of aan moeilijkheden met je huisbaas best iets kunt doen. Vooral wanneer je bereid bent om er gezamenlijk je schouders onder te zetten". "Weet je wat het grote verschil is tussen een krant als die van jullie en de onze. Jullie hebben altijd een enerzijds-anderzijds verhaal en wij niet. Dat willen we dok niet. Bij ons krijgt de onderlig gende partij altijd het laatste woord. Dat neemt niet weg dat we de informatie die wij krijgen zo veel mogelijk proberen te checken. Wij zijn ook best wel kritisch in de keuze van onze on derwerpen en op het uiteindelij ke produkt" "Het plakken in de stad, dat ge beurt natuurlijk al jaren, niet al leen voor een bepaald merk spij kerbroek maar ook voor popcon certen en noem maar op. Daar is nooit structureel tegen opgetre den. Incidenteel reed er wel eens een overjarige stoomwagen door de stad, waarmee zo nu en dan eens wat van de muren werd ge haald. Maar toen de muurkrant verscheen, ruim drie jaar terug, was er binnen een half jaar een georganiseerde actie op touw ge zet, waarbij heel consequent de muurkrant van de muren werd gestoomd en andere dingen ble ven hangen. Het werd zelfs zo erg dat door de reinigingsdienst de muurkranten wit gekalkt werden zodat ze in elk geval niet gelezen konden worden. Hieruit bleek dat die actie er niet op gericht was om de muren schoon te houden maar om het verspreiden van de muurkrant tegen te gaan. Daar is een duidelijk antwoord op ge komen van een aantal instanties dat voor hun informatieversprei ding van de muur afhankelijk is". Censuur man de r suur op cfe muur" ontstaan, ge steund door een aantal raadsle den die vragen gingen stellen in de trant van: "Hebben ze bij de reiniging niets beters te doen dan muren wit te kalken?". Dit alles heeft er toe geleid dat het een stuk rustiger werd". "Kijk, het is heus niet onze bedoe ling om uit een soort van balorig heid op muren te gaan plakken, daar waar het niet mag. Het gaat ons erom de muurkrant daar te manifesteren waar wij dat nodig achten. En als er op die plek een openbaar plakbord staat dan plakken wij de krant daarop en niet op de muur. Wij zijn geen stelletje avonturiers die alleen maar kattewaad uit willen halen. Wij willen gewoon proberen zin volle informatie te verspreiden die in de gewone pers niet aan de orde komt. Helaas moet dat in de ze maatschappij gedeeltelijk vanuit de anonimiteit gebeuren". JAAP VISSER Welzijnsoverleg vraagt uitstel sluiting pent ion- LEIDEN - Het overleg van Wel- zijnsinstellingen wü via ge sprekken met een aantal frac ties proberen de sluitingsda tum van afgekeurde pensions voor gastarbeiders alsnog te verzetten. Het overleg van Welzijnsraad. stichting Rijn en Lek, Rechtswinkel en Burgerraadslieden vindt dat de sluitingsdatum tot 13 au gustus, wanneer de gemeen teraad weer bijeenkomt, moet worden uitgesteld. De bui tenlandse werknemers heb ben te kennen gegeven ak koord te gaan met het com promis-voorstel om voorlopig naar Beukenschans te gaan. Ze zouden naar de binnen stad kunnen terugkeren als het hen in Leiderdorp niet mocht bevallen. ADVERTENTIE aan de Morsstraat 24 is in andere handen overgegaan Het café is tot en met zondag 29 juli gesloten Maandag 30 juli wordt de zaak feestelijk heropend met als nieuwe gast heer Ruud Verplacke. Via deze advertentie wil ik alle bezoekers van 't Derde Deurtje bedanken voor het vertrouwen dat zij in mi| hebben gesteld. Ik ben ervan overtuigd dat uw nieuwe gastheer een gezel lig drankje zal schenken. Herman Stuifzand Mevrouw Jacqueline Wiegel doopt de Aslroemeria met champagneverleent daarmee haar (voorinaam aan de nieuwe bloem en opent Zomer Flura'79. LEIDEN - Mevrouw Jacqueline Wiegel heeft gistermiddag de Zomer Flora'79 in de Ton Men kenhal geopend met het dopen van een nieuwe bloem, de rose Astroemeria, die voortaan de naam "Jaqueline" zal dragen. Tweehonderdzeventig soorten zomerbloemen en tuinplanten hebben deTon Menkenhal in drie dagen tijd (want zondag was Jeugdstad nog geopend) veran derd in een paradijselijk oord, met een door onderkoeling aan gename temperatuur. Ondermeer 2500 rozen. 6000 gla diolen en 2000 anjers zijn teza men met nostalgische boeren karren, bruggetjes, een draaiende molen, enz. door een grote groep arrangeurs onder leiding van Herman van de Berg verwerkt tot een kleurrijk en sfeervol geheel. Ook de flamingo's van Avifauna en de vogels van de vereniging De Vogelvrienden dragen daar toe bij. En niet te vergeten het wa terorgel dat aan eén van de zij kanten van de hal is opgesteld en water en licht op de maten van de muziek een fascinerende dans laat opvoeren. Deze Zomer Flora wordt gehouden ter gelegenheid van het 25ste Rijnsburgs bloemencorso dat volgende week zaterdag langs Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk zal trekken. De ten toonstelling duurt tot en met vijf augustus en is dagelijks van tien tot tien uur geopend. Maandag 30 juli wordt aan de Morsstraat 24 feestelijk heropend Uw nieuwe gastheren Ruud Verplacke en Guus en gast vrouw Hely nodigen u uit om maandag tussen 19 00 en 21.00 uur een drankje te komen drinken ter gelegenheid van deze heropening. Café 't Derde Deurlie is vanaf dins dag 31 juli dagelijks geopend vanaf 16 00 uur Guus en Hely Ruud Verplacke

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3