Een dagje Slagharen: patatlucht stijgt op uit wereld van plezier ZATERDAG 28 JULI 1979 De pretparken zijn de laat ste jaren uit de grond ge stampt. De meeste van deze immense kermisachtige attracties draaien goed. Met name die parken die voortdurend met nieuwe trekkers komen, zoals De Efteling, dat onlangs een spookslot aan zijn assor timent toevoegde, en het ponypark in Slagharen, dat met een looping star aan een verdere sensatie- wens van het publiek te gemoet kwam. Deze beide parken zijn top attracties voor Nederland, met elk meer dan een mil joen bezoekers per jaar. De pretparken zijn van enorme betekenis voor het toerisme. Het Nationaal Bureau voor Toerisme meent dat ze centraal staan in de toeristenindus trie van ons land. De totale bestedingen in het toeris me van Nederlanders en buitenlanders in ons land liggen op circa veertien miljard gulden. Het dag- toerisme, waarvan de pretparken het moeten hebben, neemt hiervan zes miljard gulden voor zijn rekening. Drs. C. Hage van het Natio naal Bureau voor Toeris me heeft de indruk dat het belang van het dagtoeris- me nog al eens wordt on derschat. .JIct is jammer dat de rentabiliteit van veel van die dagrecreatie- bedrijven over het alge meen te gering is om aan vernieuwingen te denken. Maar als je het eenmaal goed doetkijk naar De Ef- teling en Slagharen, blijf je mensen aantrekken. Er is zeker nog ruimte voor meer pretparken, maar dan moet iets bijzonders worden geboden. Een tweede ponypark zou al leen maar concurrentie voor Slagharen betekenen. Je moet dus iets nieuws hebben. Daarom is er het plan van een water-won derland, een attractie waarin de relatie van Ne derland met het water ge stalte moet krijgen. Zoiets hebben we nog niet", aldus Hage. Met z'n allen in de huifkar W©(T(sltf tf© V©©[] f)©®i«<sl ©fi) tf© W©M<g <D©(al(§](0)(rïï 000"" SLAGHAREN - Terwijl de ietwat fors uitgevallen pony aan zijn broek staat te likken, richt zijn begeleider een wapen op de hand van de pianist achterin de saloon. De voltreffer zet de neppianist plotseling in beweging en vrolijke mu ziek overstemt het alom klinkende discogeweld. Twee meter verder heeft moeder de schietschijf op opa's schommelstoel geraakt, waardoor het meubelstuk van voor naar achter wiebelt. Zoon liefzojuist tot clown geschminkt, maakt grimassen voor de lachspiegels terwijl treinen, kabelbanen en zweefmolens als één dolle carrousel voor bijtrekken. De hobbelende geit staat een moment stil. Patatlucht stijgt op uit de wereld van plezier. Een dagje Shetland Ponypark Slagharen. Iedere bezoeker wordt bij de ingang in een pretmolen gesmeten die zijn weerga niet lijkt te kennen. Je hebt voortdurend het gevoel mee te draaien met de wereld om je heen. Ook als je niet in de himalayabaan, hully-gullyswingmill of apollo zit. En zelfs wanneer je in het zelfbedieningsrestaurant het rustpuntje van de dag denkt te hebben gevonden, loopje de kans dat een immense beer je op de tonen van een speelgoeddieren orkest vrolijk ten dans komt vragen. Fel flikkerende lampen in de gemeenste kleuren zorgen daarbij voor een gepaste entourage. Per dag trekken tienduizenden langs het voor het merendeel mechanische vernuft. Achthonderd ponys zorgen voor het stukje pure natuur. Wan neer een vakantiehuisje voor een week wordt gehuurd, hoort de viervoe ter tot het standaard meubilair. De pony, die op de grootte van het kind wordt afgeleverd, moet'echter tegen de avond worden ingeleverd om mens en dier niet al te zwaar te belasten. De beesten zijn voor de kinderen bedoeld, maar in de praktijk blij ken vele vaders zich al ras tot een soort cowboys te verheffen. En zoals de vissers hun visserslatijn hebben, zo weet menig ponybe- zitter de eerste avond boeiend te vertellen hoe hij het voor elkaar kreeg dat zijn paard net niet op hol sloeg. Deze praat past in en rond het pretpark. Ponypark-directeur Henk Bem- boom zette in 1963 het ponypark op, dat nu is uitgegroeid tot een topattractie in ons land en tot een van de grootste kermissen ter we reld. Vorig seizoen kwamen 1,1 miljoen mensen naar het Overijs selse Slagharen. De koopman Bemboom voelt zich nog steeds kleine middenstander. „Ik heb er alleen wat meer klanten bij ge kregen. Maar vroeger op de markt had ik ook al de meeste mensen voor mijn kraam staan". Bemboom glundert voortdurend wanneer hij ons in zijn dorp rondleidt. „Opschieten, anders missen we de trein", klinkt vreemd wanneer wij in zijn na- maakwereld op weg zijn naar het hoofdstation van de twee kilome ter lange monorail. Wij rijden hoog boven het volk, langs het zwembad, en het gegil uit de achtbaan komt tot ons. „Dit is al tijd mijn ideaal geweest. In dat cowboysdorp zijn pas televisie opnamen gemaakt. Zie je, alleen maar exclusieve attracties. Dat is onze sterkte", zegt Bemboom terwijl de trein een overvol per ron binnenglijdt. Iedere middag zit de directeur van het ponypark enkele uren op een grote steen bij de uitgang van zijn dorp. „Om te luisteren naar wat de mensen zeggen. Op die manier blijf ik bij en weet ik zo snel mo gelijk wat wel of niet beviel. Ik heb geen planningsborden in mijn bureau. Ik zit niet in overle gorganen om over de toekomst te praten. Nee, ik zit boven op mijn winkel. En het is mijn taak een voortreffelijk gastheer te zijn. Belangrijk punt daarbij is dat je de prijzen laag houdt. Voor zeven gulden vijftig kun je de hele dag van alle attracties gebruik ma ken. Honderden dingen bele ven. Vriend Zo'n vijftien jaar geleden startte de dorpswinkelier Henk Bemboom zijn unieke park. „Ik zag dat de auto mijn vijand begon te wor den. Vaste klanten gingen met hun vervoermiddel ergens an ders inkopen doen. Ik moest de auto als vriend zien te krijgen. Het idee van het recreatiepark kwam. Maar omdat Slagharen geen bijzonder natuurschoon be zit, moest het wel iets unieks zijn. Ik zette makkelijk te demonteren zomerhuisjes neer en gaf ieder een een pony. Toen de eerste gast, een Amsterdammer, naar mijn primitieve park kwam en aller eerst vroeg: waar is die knol, wist ik dat ik goed had gegokt. Het huisje werd als bijzaak ge zien". In een later stadium werd een zwembad aangelegd, een speel- tumtie en langzaam ontstond het Disneyachtige paradijs van nu. „Ik heb nooit iets onderzocht. Ik heb alles gewoon gedaan. Als ik dan die verhalen hoor dat het zo slecht gaat met ons toerisme, moet ik wel eens lachen. Er zou den minder buitenlanders naar ons land komen. Bij mij komen juist steeds meer buitenlanders. Maar niemand, ook niet van het Nationaal Bureau voor Toerisme, heeft mij ooit naar het reilen en zeilen van het park gevraagd". „Je hebt geen overheidssubsidie nodig als de zaak commercieel goed wordt opgezet. Een goede vorm van recreatie waarmee je de klant bindt, moet commercieel zijn. Natuurlijk doe ik het com mercieel. Ik heb ook niet voor niets een aantal winkels in het park opgenomen". De winkel straat van Bemboom is is één gro te markt. Jurken hangen er voor een tientje. „De moeders kunnen op hun gemak inkoopjes doen, terwijl vader met de kinderen met een pony op stap is". De for mule van Bemboom is uniek en blijkt steeds meer vruchten af te werpen. Op korte termijn hoopt de directeur van het park in Slagharen per jaar anderhalf miljoen mensen te ont vangen. Met De Efteling is het ponypark al de grootste toeristi sche trekpleister van ons land. „En dan te bedenken dat De Ef teling op mij al twintig jaar voor la^ toen ik begon". De toegangsprijs van zeven gulden vijftig voor alle attracties, inclu sief ponyrijden, is relatief gering. „Met twee kinderen ben je wel drie tientjes kwijt, maar verder kun je het net zo duur maken als je wilt. En hier in het park is het leuker om zelf je eten mee te ne men dan in een restaurant te gaan zitten", roept een Groninger ons vanuit zijn huifkar toe. Op honderden plekjes kunnen de bezoekers hun meegebrachte etenswaren nuttigen. Aan de rand van het zwembad, in spe ciale eethutjes of in huifkarren, zitten hele families aan de lunch. Tussen half een en een uur, wan neer alle attracties stilliggen, heeft Slagharen iets weg van één grote picknick-party. Tegen enen komt de stoet weer op gang. Patat en ponyuitwerpselen markeren dan het pad. Bij de meeste kermi sattracties vormen zich weer rij en van tien meter en langer. Maar niemand klaagt. De niet actieve deelnemers lijken zich voor die zelfde drie rijksdaalders net zo te vermaken. Een bejaarde vrouw zegt dat zij uren naar die volksta ferelen kan kijken. „Het is net een film". Zomerhuisjes Vanaf hun door bomen geheel van het zonlicht afgesloten terrasje aanschouwt een familie uit Breda de voorttrekkende „feeststoet". De duizenden mensen gaan bijna dwars door de tuin van hun voor een week gehuurde zomerhuisje. De 300 huisjes zitten altijd vol. Door loting vindt toewijzing plaats. „Het is toch helemaal te gek, zegt de man die het best inte ressant vindt al die pottenkijkers gade te slaan. „We doen het ei genlijk voor de kinderen", ver volgt hij bijna verontschuldi gend. „De kinderen zijn elke mi nuut van de dag bezig. En zo'n pony maakt het extra interessant. Het is maar goed dat ze die huis jes maar voor maximaal een week verhuren. Als je langer hier zit, ga je die pony naast je auto gewoon vinden en dan is de aardigheid weg". Een huisvrouw uit Schiedam heeft ervaren dat haar echtgenoot meer met het kleine paard bezig is dan haar tienjarig zoontje. „Het leuke is dat veel grote kerels niet willen erkennen dat ze het liefst zelf op die pony willen gaan zitten. Als het toegestaan was dat volwassen op de dieren mochten rijden, zou je rare toestanden meemaken" Bemboom weet: „De eerste da gen maken de vaders hun kinde ren nog wel eens bang voor de pony omdat zij er zelf mee willen lopen". Veel gezinnen komen al meer dan tien jaar in Slagharen. „Het mag vreemd klinken, maar wij zijn hier voor onze rust. Het is fijn om iedere dag vrolijke mensen om je heen te zien. Iedereen is blij. Ik kan soms uren naar andere men sen kijken, bij het reuzenrad of bij het zwembad. En 's avonds, het park voor dagjes- is gesloten, wordt van alles georganiseerd. Je kunt zo veel doen in het park, dat de week zo om is", vertelt een gezinshoofd uit Utrecht. „Misschien dat veel mensen zeggen „Voor mij hoeft het niet". Maar diezelfde mensen blijken bij een eerste kennismaking met ons park vaak erg veel plezier te bele ven. Ze zitten dan als eerste in de achtbaan", zegt Bemboom, die de afgelopen drie jaar voor tien mil joen gulden in nieuwe, veelal Amerikaanse attracties inves teerde. „En ik wil het park verder uitbouwen. Er moet allereerst een wild-waterbaan komen. De mensen kunnen dan met kunst- stofboten van grote hoogte de waterval afsuizen. Het aantal vakantiehuisjes wordt met 76 uitgebreid. Ik blijf er naar streven dat mensen een dag optimaal in mijn park bezig kunnen zijn en het aan het eind van die dag jam mer vinden om weer weg te moe ten". Huilende kinderen aan de uitgang van het park maken dui delijk dat Bemboom in die opzet slaagt. Toerisme Henk Bemboom heeft zo zijn ideeën over het toerisme. Hij is blij het bewijs te leveren dat, wanneer je de zaak goed opzet, overheidsubsidie niet nodig is. „En met die lage entreeprijs kom ik echt goed uit. Men hoeft met mij geen medelijden te hebben". Over de concurrentie wil hy lie ver niet praten. Hij zou ook niet snel meewerken aan gesprekken over de toekomst van het toeris me in Nederland. „Ik vind dat in ons land te veel wordt gezeurd en te weinig wordt gedaan. Mis schien ben ik als koopman snel ler geneigd iets van de grond te laten komen" De directeur van het ponypark is van oordeel dat in Nederland te lang over plannen wordt gespro ken. „De ondernemers zijn al moe wanneer ze eenmaal aan een project kunnen beginnen". Bemboom wil één voorbeeld aangeven van hoe het naar zijn mening niet moet met het toe risme in Nederland. „Ik was laatst in Scheveningen. Het is toch verschrikkelijk dat ze dertig jaar na de oorlog nog met puin- wagens rondrijden. En dat mid den in het seizoen. Zo'n Scheve ningen had al lang klaar moeten zijn. Nu jaag je de mensen weg". „En dan een plaats als Blackpool in Engeland. Tot 1 november kun je daar geen hotelkamer krijgen. De zaken zijn er professioneel aan gepakt. Dat oord leeft. Hier zyn we eind oktober het toerisme langs de kust al lang vergeten, terwijl ze in die Engelse bad plaats hetzelfde weer hebben als Icings onze kust. Het is allemaal een kwestie van eenvoudig denkwerk. Daarom draai ik mis schien wel zo goed. Maar ik kan niet meedenken over projecten waar ik zelf niet voor honderd procent een binding mee heb". Henk Bemboom sleutelt verder aan zijn eigen schepping. „En blijven zorgen dat je een goed gastheer bent", herhaalt hij. Wanneer de fotograaf hem verzoekt of hij even met een pony op de kiek kan, vraagt Bemboom het dier een moment te leen van een juist passerende kleine ruiter. Het be reidwillige knaapje wordt als dank een vijf-guldenbiljet in de hand gestopt. „Dat is een aardige man hé", zegt de jongen tegen zijn vriend. Om de zomerhuisjes (met pony) wordt gevochten De monorail en (op de achtergrond) de apollo 14 Scheveningendertig jaar na de oorlognog De stichter van 'Slagharen': Henk Bemboom. 'Ik snap niet dat met puin rijden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15