Eerste wereldrecords op de Spartakiade Warmondse 'Solist' verovert wereldtitel Damtweekamp in Utrecht Venix onttroont Stam als stayerskampioen André Moedig haalt eindstrijd Tafeltennisjeugd op EK niet succesvol ZATERDAG 28 JULI 1979 STOKE (ANP) - Op de zesde dag van de Stoke Mandeville spelen voor gehandicapten in Engeland is gisteren een aantal uitstekende prestaties geleverd door de Ne derlandse deelnemers. Vooral op de atletieknummers kwamen de Nederlanders sterk voor de dag. Jaap Ladder (klasse 3) deed het zeer goed. Zowel op de 100 meter (20.37), de 200 meter (42.06) als de 400 meter (1.20.3) kwam hij tot Nederlandse records. Met deze prestaties bereikte hij ook de fi nales op deze afstanden. Jan Zagers behaalde ook een fina leplaats op de 400 meter met 1.21.90. André Moedig zal in de finale van de 200 meter uitkomen, al was zijn tijd minder dan die van Ladder: 43.00. Ebo Roek voegde een zilveren me daille toe aan de gouden, die hij donderdag op de 800 meter won. Hij moest op de 1500 meter zijn meerdere erkennen in de Cana dees Fitzgerald, van wie hij don derdag had verloren. De Cana dees remde echter toen Roek pal achter hem reed. Roek diende na de wedstrijd een protest in, dat nog in behandeling is. Een bronzen medaille was wegge legd voor Joop van den Beid op het onderdeel kogelstoten. De af stand (5.25) betekende eveneens een nieuw Nederlands record. De estafette-ploeg (Moedig, Roek, Ladder, Zagers) plaatste zich met een tijd van 1.21.9 voor de finale 4 x 100 meter. De derde en laatste dag bij het schieten (luchtgeweer) bracht voor de Nederlanders Ton de Haas (371) en Harm Winters (352) twee persoonlijke records. Een zilveren medaille was er voor Geurt Heijkamp op het onder deel short-metriek bij het boog schieten. Ondanks het feit dat Heijkamp een week ziek was ge weest, behaalde hij toch die tweede plaats. De Nederlandse zwemmers en zwemsters lieten zien dat Neder land op dit onderdeel nog steeds sterk is. Twee gouden medailles werden behaald, eén door Henk Legebeke op de 100 meter rug slag (klasse b) in 1.21.1, waarmee hij slechts ééntiende seconde bo ven zijn wereldrecord bleef. De andere gouden medaille kwam in handen van Eelco Plevier, in klasse 4, eveneens op de 100 me ter rugslag in 1.29.1. Ineke Mol evenaarde op de 50 me ter rugslag het Nederlands re cord: 53.0. Wilco Stroet behaalde twee keer de vierde plaats op res pectievelijk de 25 meter vlinder en de 50 meter rugslag. Tenslotte waren er twee vijfde plaatsen voor Henk Heijnen op de 50 me ter vlinder- en de 100 meter rug- AMSTERDAM (ANP) - Ger Slot met Alkmaar heeft gisteravond in het Olympisch Stadion in Am sterdam tijdens de nationale baankampioenschappen de titel gegrepen op het onderdeel 30 ki lometer klassementswedstrijd voor amateurs. Wil Bouman uit Sittard eindigde als tweede en Dick van Egmond (Nijverdal) werd derde. Het enige onderdeel, dat de be roepsrenners afwerkten, het stayerskampioenschap achter handelsmotoren, leverde een overwinning op voor Martin Ve- nix uit Zevenbergen. Daarmee onttroonde Venix, die Norbert Koch als gangmaker had, Cees Stam, die na 32 minuten de wed strijd staakte. Fred Rompelberg werd achter Joop Stakenburg op 250 meter tweede. Nico Been werd derde. Rompelberg ging furieus van start. Hij nam meteen de leiding. Die positie hield hij vast tot rond de twintigste minuut, toen in eerste instantie Venix een succesvolle aanval plaatste en daarna ook de titelverdediger Stam achter Bru no Walraven hem passeerde. Tot halverwege de strijd, na ongeveer dertig minuten, bleven de toppo sities ongewijzigd: 1. Venix, 2. Stam en 3. Rompelberg. Stam opende de aanval op Venix, maar kwam los van de rol en haakte gedemoraliseerd af. Stam: "Ik kon niet in het juiste ritme komen en ik had na die aanval gebrek aan lucht. Het was zinloos om door te gaan". Venix reed verder onbedreigd naar de titel, Rompelberg had geen moeite de tweede positie te be houden. De selectie voor de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan, die van 28 augustus tot en met 2 september in Amsterdam worden gehouden, is gisteren in het Olympisch bekendgemaakt. De lijst ziet er als volgt uit DAMES: achtervolging Keetie van Oosten-Hage, Anne Mohlmann- Riemersma, Henny Top. SPRINT: Marijke Lagerlöf, Truus van der Plaat, Mieke Havik. AMATEURS: Achtervolging: Jos Lammertink, Dick van Egmond. 1000 METER: tijdrit John Zeijder- veld, reserve Ton Vrolijk. SPRINT: Lau Veldt, Sjaak Pieters, Louis Zieleman. TANDEM: veldt/Zijderveld, reser ve Sjaak Pieters. PLOEGENACHTERVOLGING: Dick van Egmond, Jos Lammer tink, Geert Schipper, Hans Vonk, reserves Barend Huveneers, Re ne Koppert. STAYERS: Mathé Pronk, Gaby Minneboo. Gerrie Groenewegen. ACHTERVOLGING: Roy Schui ten, Herman Ponsteen en moge lijk Gerrie Knetemann en Joop Zoetemelk. SPRINT: vermoedelijk Lijn Loe- veseijn. Bas Goud zal optreden als chef d'e- quipe en als artsen zijn aangewe zen Rozijn en Poulus. Zege Kuiper Hennie Kuiper is gisteren winnaar geworden van de Schwaben- brau-beker, een wielercriterium over 56 kilometer. Vier ronden voor het einde ontsnapte Kuiper uit het peloton en werd onbe dreigd ten en 8 seconden, de Westduitse Hans Hindelang bezette de twee de plaats met een achterstand van acht seconden Jan Raas won voor 7000 toeschouwers de prof- ronde van Kwadendamme. Raas legde de 100 kilometer af in 2 uur 28 minuten en 30 seconden. De Zeeuw won de sprint van een kopgroep van vier renners. Ger rie van Gerwen finishte als twee de en Jos Schipper bezette de plaats. Rijnland Palts De Noor Jostein Wilmann heeft de veertiende editie van de interna tionale amateurwielerronde van Rijnland-Palts gewonnen. De Westduitser Uwe Bolten eindig de als tweede op drie minuten en drie seconden en Theo de Rooy, die de ronde vorig jaar op zijn naam bracht eindigde als detde op 4.38. De laatste etappe, van Mainz naar Diez over 142 kilometer, leverde een overwinning op voor de Pool Czeslaw Lang. Hij legde de 142 kilometer af in 3 uur 36 minuten en 21 seconden. De Westduitser Bolten bezette de tweede plaats. MOSKOU - De zevende Spartakiade heeft gisteren het eerste wereldrecord opgeleverd. Marina Makejeva, een 28-jarige onderwijzeres, die vorig jaar bij de Europese kampioen schappen in Praag in de halve finales als zesde werd uitgeschakeld, kwam op de 400 meter horden tot 54,78 seconden en onttroonde daarmee haar landgenote en Europees kampioene Tatjana Zelentsova, die met 54,89 seconden wereld- en Europees record houdster was. r Marina Makejeva rop weg naar haar wereldrecord I UTRECHT - De tweekamp dam men om de wereldtitel tussen uitdager Harm Wiersma en kam pioen Anatoli Gantwarg uit de Sowjet Unie omvat twintig par tijen, waarvan de eerste op 1 ok tober in Utrecht zal worden ge houden. De eerste prijs in deze tweekamp, waarin Gantwarg zijn j dit voorjaar op Wiersma verover de wereldtitel wel degelijk op het spel zet, bedraagt 50.000 gulden. De verliezer ontvangt 30.000 gul den. Inmiddels is het organisa tiecomité aan de slag gegaan. Het comité is nog op zoek naar een speelzaal in Utrecht. Het wordt waarschijnlijk de aula van de Utrechtse universiteit. Vanaf 1 oktober wordt er door beide dammers vijf dagen per week ge speeld. De rustdagen zijn telkens op donderdag en zondag. De to tale kosten van de tweekamp be dragen, inclusief het prijzengeld, 130.000 gulden. De wedstrijd is op 27 oktober afgelopen. Het is de tweede keer dat een damwed- strijd op dit niveau en van derge lijke lengte in Nederland wordt gehouden. Enkele jaren geleden behield Ton Sij brands in Den Haag zijn wereldtitel, door twee overwinningen in twintig partij en tegen - de inmiddels overle den - Andreiko uit de Sowjet Unie. Sijbrands deed later vrij willig afstand van zijn titel. Hij is nog wel actief in de damwereld. Hij vertrekt dit jaar met Willem Jörg naar Mali om daar het toer nooi om het wereldkampioen schap van volgend jaar op orga nisatorisch vlak voor te bereiden. Marina Makejeva had waarschijn lijk tot een scherpere tijd kunnen komen, wanneer niet kort na haar race een geweldige onweersbui was losgebarsten, waardoor het op het moment dat de Russin liep flink waaide in het immense Le- ninstadion. Er sneuvelde nog een wereldrecord, zij het dan voor ju nioren. Constantin Volkov, de Europese indoor-kampioen van dit jaar. sprong met de polsstok over 5,55 meter. Hij reikte daar mee drie centimeter hoger dan de Fransman Thierry Vigneron, die eerder deze maand over 5,52 me ter kwam. Miruts Yifter, de Ethiopiër die twee jaar geleden bij de strijd om de eerste wereldbeker in Düsseldorf de vijf en tien kilometer op zijn naam bracht, zorgde opnieuw voor een tweevoudig succes. Na dat hij zondag de tien kilometer had gewonnen, bleek de Afrikaan nu weer de snelste op de 5000 me ter. Yifter zegevierde dank zij zijn bekende eindsprint in 13.20.8. De vijf kilometer leverde uitsteken de tijden op. Een tweede Ethio piër, Mohammed Johannes, werd winnaar van het zilver in 13.21.1. De Russen Abramov en Fedotkin eindigden resp. als derde en vier de met tijden van 13.21.7 en 13.23.2. De Australische Michele Ford be haalde bij de zwemwedstrijden haar tweede triomf door ook de 400 meter vrije slag te winnen in 4.19.10. De beste zwemprestatie kwam evenwel op naam van de Rus Vladimir Salnikov die op de 1500 meter vrije slag zegevierde in 15.12.33. De Europese record houder bleef daarmee slechts vijf seconden verwijderd van zijn beste wereldseizoenprestatie, die op 15.07.89 staat. Het turnen, waarin gisteren de toe stelfinales bij de dames en heren werden verwerkt, was een volle dige Russische aangelegenheid. Nelli Kim was de grote ster bij de dames. De 21-jarige Russin ver overde de gouden medailles op resp. sprong, brug ongelijk en vrije oefening. Vooral de kür van Nelli Kim wekte bewondering. Zij kreeg daarvoor dan ook een waardering van 9,95 punten. Na talia Sjaposkinova, die daags te voren de achtkamp op haar naam had gebracht, veroverde hët goud op de balk. Bij de heren gingen alle gouden medailles naar de Russen. Alexander Tkatsjev, bij de laatste wereldkampioen schappen in Straatsburg elfde, werd kampioen bij het voltige ren, op de brug en aan het rek. Eduard Asarjan, die donderdag met Alexander Ditjatin de eerste plaats deelde in de twaalfkamp, won de vrije oefening en Ditjatin zegevierde bij de ringoefening. Het paardspringen ging naar de Rus Pat Sjamoegija. Van Helden mag zich alléén voorbereiden AMSTERDAM - Het bestuur van de KNSB heeft Hans van Helden uitgenodigd voor de voorlopige kernploeg van de allround schaatsers. Het verzoek van Van Helden zich zelfstandig te mogen voorbereiden op de grote toer nooien is door het bondsbestuur ingewilligd. Door het lidmaat schap van de kernploeg heeft Van Helden automatisch het recht op deelneming aan de strijd om het Nederlands kampioen schap verkregen. ROME - De Nederlandse jongens zijn tijdens de eerste ronde van het enkelspel bij de Europese ta feltenniskampioenschappen voor de jeugd in Rome weinig succesvol geweest. Alleen de Scylla-speler Sjoerd Meijer kwam een ronde verder, dooreen walk over wegens het niet opko men van een Russische tegen stander. Hij werd vervolgens ech ter snel uitgeschakeld door de Zweed Waldner (18-21, 19-21). Zijn clubgenoot Patrick Swier zat alles tegen, tegen de Luxem burger Minder en verloor al in de eerste ronde (20-22,18-22). In het dubbelspel kwamen de twee Leidenaars wèl een ronde verder Uitslagen: Dubbelspel junioren: Eerste ronde: Swier/Winnubst- Hanel/Jensen (Wdl/Den) 21-18, 21-7; Van Spanje/Meijer-Cata- nia/Aquilia (Mal) 21-7, 21-5. DAT D VANAF VOL6SNP -JAAP AUI£ &A>LL£- WON<S£Ns jea/ -A/£/SU£S. ZULT LATEAJ OPD/SAVP/J ALs sss- G DON W/M0££ S7FA1T 7Ö£ N£J A/S/L/SS GAAS l/AN C£ SPOS//S 7ZWN/S7£S/PEL /S <A£A£P ff b//N8L£DON /q8o WO POT SS/A SNOST7L PuBL /c/TE/TS- STUNT Itoof? OS SSS - 7U/NKABOU7Z/ef MAAS ZAL CS TABS/ÉS TAN CS /WHS S7EZCS us/TVWSA/SN S/NCN S SS^NSLOOS U£T NOS 7oT /O/S TSN 0 NUN/VSN U/TZ/NöSK! Van Grieken: "Pas nadat alle Nederlandse deelnemers met mij in het water stonden te dansen .besefte ik dat ik wereldka mpioen was geworden WARMOND - De vele bekers en bloemstukken en de telefoon die voortdurend het gesprek onderbreekt verraden in het huis van de familie Van Grie ken dat er wat is gebeurd. Zoon Cees loopt automatisch steeds naar het apparaat. Hij is er ondertussen aangewend geraakt, want iedere keer is het iemand die hem feliciteert met de wereldtitel in de Solo klasse die hij het afgelopen weekeinde in Engeland be haalde. De Warmonder verandert er niet door. "Ach je moet weer terugkeren in de realiteit." relativeert hij zijn prestatie "Ik hoef echt niet zo nodig naast mijn schoenen te gaan lopen. Vanavond trek ik weer gewoon m'n werkpakkie aan en ga verder met mijn huis, dat ik aan het bouwen ben" Exact op de plek waar nu zijn woning moet komen, bouwde hij een aantal jaren geleden de boot waarmee hij in de Solo klasse wereldkampioen werd in Whitstable. "Als een complete verrassing kwam die titel", zegt hy "Ik bezette weliswaar na vier wedstrijden een gedeelde tweede plaats, maar Peter van Buren had bij de laatste race een ruime voorsprong op mij. Hij hoefde slechts bij de eer ste vijf te eindigen om we reldkampioen te worden". De Rotterdammer passeerde echter op de laatste dag als 22ste het tweede windrak, terwijl Van Grieken al een riante voorsprong had op de 84 andere deelnemers. Op dat moment realiseerde de 25-ja- rige PTT-beambte zich dat hij de titel voor het grijpen had. "Hé, ik kan ook nog kam pioen worden", dacht ik toen, maar nadat ik finishte kon ik het eigenlijk nog niet geloven. "Jeetje je bent het nog ge worden ook" werd er aan de kant gezegd en direct daarna stonden alle Nederlandse deelnemers met mij in het wa ter te dansen. Toen pas besef te ik het". Behalve Van Grieken was er ook succes weggelegd voor Cor Jan Schouten, Rob van Ooyen, Peter van Buren en Victor van Holst, die respec tievelijk de tweede, derde, vierde en vijfde plaats bezet ten. De Nederlanders beheer sten derhalve het wereld kampioenschap, waar verder alleen Engelsen en een paar Australiërs aan deelnamen. Deze vijf zeilers zijn ook de favorieten voor ieder Neder lands kampioenschap, dat a.s. woensdag in Hoorn van start gaat. Opvallend daarbij is dat de kersverse wereldkam pioen van de vijf keer dat hij aan een NK deelnam nooit de titel wist te bemachtigen. Met een geslaagde 'repetitie' ach ter de rug in het Engelse Whitstable is de 25-jarige PTT-beambte nu de torenho ge favoriet voor de gouden plak. Van Grieken wil er ech ter niets van weten. "Je hoort mij niet zeggen: ik word het, want vorig jaar zei iedereen tegen mij: "Jij maakt een goe de kans om wereldkampioen te worden" Het gevolg was dat ik mij veel te druk maakte. Dit jaar was ik met mijn ge dachte veel meer bij het bou wen van mijn huis en heb me zodoende amper kunnen voorbereiden. Achteraf ge zien helemaal niet erg". Zijn 'slechte' voorbereiding be wijst dat hij een talentvolle zeiler is. Diskwalificatie op één van de wedstrijddagen die vaak de nekslag voor vele deelnemers betekent over komt hem bijvoorbeeld zel den. terwijl hy zich ook niet meer kan herinneren wan neer hij voor het laatst met zijn boot, de "Sprinter" is omgeslagen. Merkt zijn vader op: "Cees is in het omslaan ook helemaal getraind. Als het moet kan hij zonder nat te worden omslaan. Eén jaar o^ zes geleden was hy zelfs een attractie voor een rederij op De Leede. Speciaal voor de mensen die een rondvaart maakte sloeg hij dan expres om. En al die mensen in die boot maar gillen".Van Grie ken die ook éen jaar de Re genboog van het Syndicaat van Warmond heeft mogen besturen, omschryft de Solo als een bootje dat nauw luis tert. "Dat betekent dat je erg secuur moet zeilen wil je de snelheid erin houden", ver volgt hij "Je mag in deze klas se dan ook weinig fouten ma ken. Verder moet je start er goed zyn anders vaar je zo in de vuile wind van de andere boten". Aan de andere kant van de plas bemerkte de in woner van Warmond ook dat er snellere solo's bestaan dan waarin hij momenteel vaart. "De rompvorming van de Engelse boten was veel vlak ker dan bij ons Met een wed strijd water zoals daar (Er werd op de zee gevaren) ben je dan in het voordeel. Ik ben dan ook van plan om ook zo n boot te maken", aldus de we reldkampioen die "van ge luk" spreekt dat er in de zeil- sport niet wordt betaald. "Anders zou het bloedfana- tiek worden' besluit hij. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11