op Balint en Svilar Ajax heeft recht Gerrit Wolsink alleen tevreden met wereldtitel Tine Zwaan soepel langs Micky Albers Winst in GP van Markelo belangrijk Jabouille snel op circuit Hockenheim Sportiviteit breekt Pinner bijna op in toernooi Hilversum ■.ujMimm.-j.'ui»-»-» ZATERDAG 21 PAGINA 10 Joop van der Klink zal ons elf tal niet samenstellen", heeft Ajax-voorzitter Ton Harmsen uitgeroepen, nadat de Stich ting Arbeidszaken voor het betaalde voetbal, in de per soon van directeur Van der Klink, het ministerie van so ciale zaken afwijzend gead viseerd had inzake de voorge nomen aankopen door Ajax van de Joegoslavische doel man Svilar en de Hongaarse libero Balint. Het advies is negatief uitgevallen, omdat de Nederlandse arbeidsmarkt bescherming nodig heeft, en Ajax ook in Nederland of een ander EG-land terecht kan. Is bovengenoemde uitspraak een „bizarre kreet", zoals een van mijn geachtste collega's schreef? Ik heb wel bizarrere kreten gehoord in mijn leven Even afgezien van het feit dat Joop van der Klink het als di recteur niet alleen voor het zeggen heeft in de Stichting Arbeidszaken (zoals Ton Harmsen het niet alleen voor het zeggen heeft in het Ajax- bestuur), komt het er in de praktijk natuurlijk ivel op neer dat Ajax, als het ministe rie het advies opvolgt, een adequate vervanger moet missen voor de niet zo lang geleden geopereerde Piet Schrijvers, en ook een zeer ge routineerde, veelvoudige Hongaarse international in de achterhoede moet missen. Vorig seizoen is op pijnlijke wijze al gebleken, dat Ajax een goede tweede doelman miste, terwijl Cor Brom ook sterk moest improviseren om de achterhoede op peil te hou den, vooral toen Ruud Krol een tijdje geblesseerd was. Pim van Dord kon immers niet spelen wegens een hard nekkige blessure (of hij dat het komende seizoen wel kan, is nog onzeker, heb ik begrepen), Johan Zuidema viel voorgoed weg, Hans Erkens is verkocht, dus erg veel speling voor de achterste vier heeft Ajax mo menteel niet. Dure backs Ajax kan zich ook in eigen land, of in een EG-land versterken, is daarop het antwoord van Joop van der Klink en zijn Stichting Arbeidszaken. Dat is op zichzelf niet onjuist. Ajax had Hans Galjé kunnen kopen van FC Den Haag, en bijvoorbeeld de semi-interna- tional rechtsback Kees Krijgh van PSV, die komend seizoen in België gaat spelen. Maar misschien was Ajax niet zo gecharmeerd van een „af dankertje" van concurrent PSV, misschien was er meer LAREN (GPD) - Sinds Gerrit Wolsink zich een plaats ver overde tussen de beste motorcrossers ter wereld, heeft hij maar één doel voor ogen gehad. De Nederlandse kam pioen heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat hij al leen echt tevreden zou zijn met het allerhoogste: de we reldtitel. Wolsink is inmiddels 32 jaar en hoewel dat voor een crosser nog geen veteranenleeftijd is, lijkt een wereldkampioenschap voor de coureur uit het Gelderse Laren een illusie te blijven. Ook dit seizoen heeft hem niet het felbegeerde succes gebracht, al was hij lange tijd een serieuze kandidaat. Met de Grote Prijzen van Nedeland (zondag 29 juli in Markelo), België en Luxemburg nog voor de boeg, heeft Gerrit Wolsink op de tweede plaats een achterstand van 40 punten op de Engelsman Graham Noyce, die zijn klassering slechts hoeft te consolideren om de verrassende opvolger van de Fin Heiki Mikola te worden. „Ik zal er niet wakker van liggen wanneer ik stop zonder ooit we reldkampioen te zijn geweest", zegt Gerrit Wolsink, die een ver gelijking met Joop Zoetemelk voor rekening van „de pers" laat. Hij verklaart echter wel: „Dat we reldkampioenschap is voor mij altijd het belangrijkste geweest. Ik rijd nog steeds graag Grand Prix' en ik kan toch zeggen dat ik er de afgelopen jaren mede mijn stempel op heb gedrukt". Woest Het tragische voor Wolsink is dat hij Mikkola en De Coster, die hem steeds de weg naar de wereldtitel versperden, dit seizoen tot nu toe wel achter zich heeft weten te houden, maar dat de tot voor kort te woest rijdende Noyce zich plotseling heeft aangediend als een coureur die altijd de finish bereikt in een redelijke positie. Noyce won dit jaar slechts twee NOORDWIJK - In het damesen kelspel A op het Badgastenten nistoernooi in Noordwijk ver loopt alles geheel volgens plaat sing. De enige, die gisteren kans had voor een verrassing te zorgen was de jeugdige Inge Cupers. Na 6-2 verlies van de eerste set be gon de Joy Mozaiek speelster steeds sterker te tennissen. An- neloes Schothorst kwam duide lijk in moeilijkheden. De tweede reeks verloor ze met 7-5, terwijl ze in de beslissende set met deze cijfers wel aan het langste eind De uitslag van de Tour-toto 28 A van 19 juli is: Volgens reglementen wordt dit maal de 3e, 4e en de 5e prijs niet uitbetaald. In deze Tourtoto vie len in totaal 1.195 prijzen. Inleg: 60.686. Prijzenbedrag: 28.825,85. Ie prijs: 749 winnaars, die elk 24,50 ontvangen. 2e prijs: 446 winnaars, die elk 23,40 ont vangen. manches voor het wereldkam pioenschap, maar doordat hij steeds punten bleef verzamelen, kon hij uitlopen op de concurren ten die weliswaar vaker wonnen, maar ook vaker uitvielen. Wolsink: „Het verbaast ons alle maal dat Noyce zo ver is gekomen met zo weinig overwinningen. We hebben gewoon een beetje zitten te klungelen. Mikkola en De Coster zijn geblesseerd ge weest en ik zelf ben een keer uit gevallen. Ik heb ook punten ver speeld doordat in een paar man ches mijn machine niet optimaal liep". Kansen Gerrit Wolsink weigert zich in de strijd om de wereldtitel overigens gewonnen te geven zolang er nog theoretische kansen aanwezig zijn. „Ik wil proberen nog een paar wedstrijden te winnen, om dat ik in elk geval een goede tweede wil worden. Bovendien weet je nooit wat er gebeurt in deze sport. Als N oyce twee of drie manches pech heeft en ik zit hoog, dan is er nog van alles mo gelijk. Wanneer iets dergelijks zich toch nog zou voordoen, moet ik mijn kans grijpen". Wolsink leek erg hoge ogen te gaan gooien in het wereldkam- pioensch ap toen hij mede dank zij een ijzersterke conditie achter elkaar de Grote Prijzen van Ame rika en Canada won. Daarna liep het echter minder voorspoedig in Engeland en Zwitserland en werd hem hier en daar zelfs een te weinig agressieve manier van rij den verweten. Wolsink over die kritiek: „De mensen die dat ge- trok. De favoriete Marijke Schaar had eveneens drie sets nodig, maar afgezien van de tweede set, was zij toch wel duidelijk de bete re in haar duel met de Maastricht se Annelies Simons. Inge Kor sten had geen kind aan Sharon Tibbet, terwijl Tine Zwaan met de sprekende cijfers 6-2, 6-0 van Micky Albers won. De Zwitser Hürlimann, de Ameri kaan Hightowzr, de Isiaëliër Glickstein en de Australiër John stone plaatsten zich bij de heren voor de halve finale van het Hür- Uitslag lotto 29 van zondag 22 juli 1979. In deze lotto vielen 21.018 prijzen. Inleg: 2.941.655,-. Prijzenbedrag: 1.397.286,13. Ie prijs: 1 winnaar, 489.050,10, 2e prijs: 1 winnaar, 139.827,60, 3e prijs: 166 winnaars, elk 1.262,60, 4e prijs: 7.447 winnaars, elk 37,50, 5e prijs* 13 403 winnaars elk 20,80. zegd hebben, kennen me niet goed" Verbazing In Zwitserland viel de Nederlander voor het eerst dit seizoen uit in een Grand Prix en in Engeland wekte het verbazing dat zijn ploeggenoot Roger de Coster hem in de laatste ronde de derde plaats en daarmee twee punten afhandig maakte. Wolsink was daar destijds duidelijk ontstemd over, maar verklaart nu nadruk kelijk dat hij de ex-wereldkam pioen die daad niet kwalijk heeft genomen. „Wij rijden zonder teamafspraken. De fabriek heeft ons ook geen orders proberen op te dringen. Dat zou Suzuki inder daad een wereldtitel kunnen kos ten, maar ik ben ervan overtuigd dat wanneer het in de laatste wedstrijden op een paar punten aan zou komen, De Coster en Ge rard Rond me beslist niet dwars zouden zitten. Ik vind overigens datje geen stalorders nodig moet hebben wanneer je wereldkam pioen wilt worden". Afgelopen zondag won Gerrit Wol sink overtuigend de Internatio nale Cross van Zeeland (Noord- Brabant). „Een goede generale voor Markelo", was het algemene KATWIJK - Ad v. d. Berg heeft in het tweede Badgasten snelschaaktoernooi revanche genomen voor zijn tweede plaats van vorige week. Toen liet hij zich verrassen door Wim Heemskerk. In paviljoen Fok de Best was Heemskerk niet present, maar wel Char les Kuypers, die op vlugger gebied ook al zijn sporen heeft verdiend. V. d. Berg en Kuypers maakten in de voor ronden duidelijk de dienst uit. Met scores van 8 uit 9 ble ven zij de concurrentie ruim schoots voor. Ook in de fina- limann en Glickstein zijn de favo rieten voor de finale. De uitslagen van de kwartfinales zijn: Hürlimann (Zw)-Hampson (Aus) 6-0, 6-4, Hightower (VS)-Sher (Isr) 6-3, 6-4, Glickstein (Isr)- Braun (Aus) 6^1 6-1, Johnstone (Aus)-Slizek (Tsj) 3-6, 6-0, 6-4. Evenmin als in het enkelspel ble ken in het dubbelspel Neder landse spelers in staat tot de hal ve finales door te dringen. Mare Albert en Michael Schapers wa ren daar nog het dichtste bij. Zij leverden zeer goed tegenspel te gen Doohan en Braun, maar de constante pressie van het sterke volleerwerk van de Australiërs gaf hen toch de gënadestoot (3-6, 6-3, 4-6). Bas Vletter en Fred Hemmes moeten ook in de kwart-finale capituleren en wel voor het sterke koppel Hampson Clements (4-6, 2-6). Eerder op de dag waren zij wel succesvol ge weest tegen het Argentijns/Ame rikaanse duo Cerundoio/Cowden (6-4, 6-3). De twee andere combi naties in de halve eindstrijd zijn Gilmore/Wright en Paish/John- behoefte aan een domineren de persoonlijkheid a la Ba- lint. Nog even afgezien van de waarschijnlijkheid dat Krijgh duurder was dan Ba- lint, die de allereerste Hon gaar zou zijn geweest die met toestemming van de Hon gaarse voetbalbond (en de re gering!) zijn laatste voetbal jaren in het buitenland mocht slijten. Men denke daarbij aan het miljoentje dat PSV moest neertellen voor links back Piet Wildschut van FC Twente, en de acht ton oj daaromtrent die FC Twente van de weeromstuit aan FC Den Haag moest betalen voor linksback Romeo Zonder- Geldbuidel In de praktijk komt het er dus op neer, dat Joop van der Klinkeen forse greep in de geldbuidel van Ajax doet, als hij de aankoop van Balint afwijst. Nu kun je zeggen dat Ajax het dan maar met een mindere achterspeler moet zien te redden, dat het Freek Lamain dan maar niet naar België had moeten verkopen, maar zou dat dan in het be oordeel, maar de coureur zelf denkt daar anders oven „Ik heb die race precies zo benaderd als Ad van den Berg neemt revanche in schaakstrijd lepoule van acht gooiden bei de oud Leidse kampioenen de beuk erin. Kuypers werd ech ter in de tang genomen door Gijs Haasnoot, terwijl V.d. Berg onverstoord punten bleef scoren. In de slotronde moest het onderlinge duel tussen beide kemphanen de beslissing brengen. Ad v.d. stone. De laatsten waren net te sterk voor Laudin en zijn Tsje chische landgenoot Slizek. In het herenenkelspel B zijn drie van de vier halve finalisten be kend. De Brabander Bladel won met twee maal 6-3 van Geraerds, Bolsius zegevierde over Stapel- broek (3-6, 7-5, 6-1) en Hugo Ek- ker bleef Bert Hof de baas (6-0, 3-6, 8-6). Alfred Gelevert moet om de vierde plaats strijden met Holker, die Visbeen na lange tijd uitschakelde (5-7, 6-1, 9-7). Op het jeugdtoernooi in Katwijk zijn de meeste finalisten bekend. De plaatsing van Jos Koemans ten koste van Ronald van de Broek was een surprise, zeker na de sprekende cijfers waarmee Van de Broek de als tweede ge plaatste Freek van de Capellen had verslagen. Jos Koemans be hoefde echter maar één set voluit te spelen, toen was het karwei geklaard (7-6,6-0). Hans Tonjann is zijn tegenstander in de eind strijd. Hij liet Leon Meys van Unicum kansloos. Ronald van de Broek mag zich verder concen treren op de categorie tot en met lang van het Nederlandse voetbal en de voetbalwerk nemers geweest zijn? Ajax moet als landskampioen in de Europa-Cupcompetitie mee spelen, goede resultaten daar in zijn niet alleen van levens belang voor Ajax en zijn werknemers, maar ook voor het behoud van de vier deel nemers aan de UEFA-Cup, want Nederland mag dit maximale aantal alleen leve ren zolang de resultaten in alle Europa-Cups even goed blijven als in de voorafgaan de jaren. Door Ajax te dwin gen van veelvoudig interna tional Balint af te zien, en daarvoor in de plaats een speler van de klasse Zwam- born of Wijnberg of Everse in te zetten, redt de Stichting Ar beidszaken wellicht een plaats in het betaalde voetbal voor degene die in de plaats komt van de back die de eer- stedivisieclub moest laten gaan om de plaats in te nemen van de betere back die de ere divisieclub moest afstaan aan Ajax. Maar tegelijkertijd kan een onzalig moment van die onvoldragen back (denk aan dat ongelukkige moment van Jan Everse tegen iCausio elke andere gewonnen wedstrijd en Markelo is voor mij een Grand Prix als alle anderen" Berg won en bracht dit toer nooi daarom met een score van 7 uit 7 overtuigend op zijn naam. Henk de Kleynen uit Alphen legde samen met Gert Koelewijn beslag op de derde plaats. De tweede groep werd gewonnen door Jan Bakker uit Noordwijkerhout. Duyser kwam met 6 punten tot de zelfde score als Bakker, maar verloor de beslissings partij. In de C poule was Kees Koe lewijn met 7 uit 7 oppermach tig. Walter werd met 5 punten tweede, van 't Hof met 4 pun ten derde. 14 jaar, waar hij aan moet treden tegen Joep Kockman. De laatste rangeerde Waldo Jansen verras send uit. Sicco Stienstra bereikte hier de finale al door Jan de Mooy met 6-3, 6-2 te verslaan. Marijke Guyt en Ellen Winkel spe len de finale in de hoogste meis- jesgroep. Overige uitslagen: M t/m 14: Berni- ne Persoons-Sandra v.d. Maarl 6-0, 6-0; Ellen Winkel-Annema- rie v. Gemerd 3-6, 6-2, 6-2; M t/m 12: Petra Velzen-Madelon Ver- degaal 6-1, 6-0. VOETBAL - De belastingdienst heeft bij Vitesse toegeslagen. Een controle heeft uitgewezen dat de Arnhemse eredivisionist over te- kengelden en andere bepaalde vergoedingen nog nooit sociale lasten heeft afgedragen. Eén en ander resulteerde in een stevige navordering van ruim drie ton. Ook een aantal spelers van Vites se kunnen op een extra heffing inclusief een boete van 20.000 gulden rekenen. waardoor Ajax uiteindelijk van Juventus verloor) een miljoenenverlies voor Ajax betekenen, en er oorzaak van zijn dat de vierde Nederland se club in de toekomst geen Europa-Cupvoetbal mag spelen. Dat kan toch ook niet het streven zijn van de Stich ting Arbeidszaken. Geen Vasovic Nu kun je natuurlijk stellen: on ze arbeidsmarkt moet be schermd worden, dan moet Ajax maar een paar hon derdduizendjes extra betalen voor een speler die gelijk waardig is aan Balint, daar betalen we Ajax tenslotte sub sidie voor! Maar dat is het hem nu juist. FC Groningen krijgt subsidie, en Go Ahead Eagles krijgt subsidie, allerlei clubs krijgen van hun ge meente subsidie, maar Ajax niet. Geen rooie cent. Dan vind ik het knap brutaal als het ministerie van sociale za ken, waarvan de minister en staatssecretaris zich in het buitenland erop voorstaan landgenoten te zijn van Cruijffie, Keizer en Krol Ajax zou dwingen hogere in vesteringen te doen dan nodig is. Bovendien is het historisch gezien nogal komisch om Ajax te beletten een Joegosla vische doelman in te lijven. De eerste Europa Cup werd ver overd met de Joegoslaaf Veli- bor Vasovic als aanvoerder Stel dat Ajax toen een ar beidsvergunning had moeten aanvragen voor ene Vasovic dan zou Van der Klink dus afwijzend hebben beschikt, en Ajax zou misschien net nooit niet de Europa Cup hebben gewonnen! Concertgebouwor kest Wij willen in het voetbalwe reldje naar normale arbeids- HILVERSUM (GPD) - Een opval lende demonstratie van sportivi teit is Ulli Pinner bijna opgebro ken. De 25-jarig'e Westduitser, die tijdens de open Nederlandse ten niskampioenschappen in Hilver sum als eerste is geplaatst, deed in de tweede, set met een royaal gebaar een punt cadeau aan de Fransman Jean Louis Haillet. Pinner leidde op dat moment met 6-1 en 4-3. •Ondanks het feit dat lijnrechter, voetfoutrechter en scheidsrech ter aan zijn kant stonden en te kennen gaven dat Haillet de bal buiten de lijnen had geslagen, honoreerde Pinner een protest van zijn opponent. Het gevolg was dat Haillet kon terugbreken en plotseling veranderde van een figurant in een volwaardige te genstander. Tot het oponthoud was Pinner vrijwel steeds op permachtig geweest. Daarna viel hij ver terug en kon slechts met de grootste moeite afwikkelen naar winst: 6-1, 6-7, 6-4. Heel wat simpeler loste oud- Wimbledonkampioen Jan Kodes het „karwei" Peter McNamara op. DeTsjechoslowaak bemoeide zich niet meer dan 57 minuten met de Australiër, die met 6-2, 6-1 werd overspeeld. Door in Hilver sum door te dringen tot de halve finale (daarin treedt hij zaterdag aan tegen de Hongaar Taroczy; Pinner treft dan de Tsjechoslo- waak Tomas Smid) heeft Kodes zijn beste prestatie dit jaar gele verd. Tot deze week was hij on opvallend te werk gegaan. Op het gras van Wimbledon werd hij bijvoorbeeld al in de eerste ronde opzij gezet door de Ameri kaan Pfister. En dat terwijl Kodes in augustus vorig jaar nog een grasbaan had laten aanleggen bij zijn huis in Praag. Als nummer 76 van de wereldranglijst kwam Kodes dan ook niet voor op de plaatsingslijst in Hilversum. De inmiddels 33-jarige veteraan heeft de organisatoren op het „Melkhuisje" echter krachtig op de vingers getikt door de als zes de geplaatste McNamara te over klassen. De eenzijdigheid die dit duel ken merkte, leek ook het beeld te gaan bepalen van de partij tussen Pinner en Haillet. De Westduitser had slechts 21 minuten nodig om HOCKENHEIM - Jean-Pierre Ja- bouille (foto) heeft gisteren in de eerste training voor de Grote Prijs van West-Duitsland voor formule I-wagens op het circuit van Hockenheim de beste tijd gemaakt. De tijd van 1.48,48 be tekende zelfs een officieus record verhouding en toe, die een beetje parallel lopen met die van het bedrijfsleven in Ne derland", heeft Van der Klink gezegd. Goed gebruld, leeuw!, maar sinds wanneer zijn er normale arbeidsverhoudin gen in het voetbalwereldje, of in welk topsportwereldje dan ook? Ik zou best onder Michels willen trainen, maar zou u hem als bedrijfsleider accep teren? Ik niet. Ik zou gaan staken. Voetbal is nu eenmaal niet met het gewone bedrijfs leven te vergelijken, en kan veel beter met het kunstwe reldje vergeleken worden. Ik hoor tenminste altijd dat al die spelers een soortement kunstenaars zijn. Laten we Ajax eens vergelijken met het Concertgebouworkest, ook zo'n instelling (maar dan wèl zwaar gesubsidieerd!) die de faam van Nederland over de wereldbol verbreidt. Het Con certgebouworkest heeft 103 Nederlandse musici, drie Amerikaanse, drie Japanse, twee Franse, één Hongaarse, één Britse, één Turkse, één Belgische, en dan nog één Amerikaanse en één Japanse die allebei met een Nederlan der zijn getrouwd. Op een to taal van 117 dus 14 buiten landers, terwijl Ajax, zonder Balint en Svilar, maar met Arnesen, Lerby en Jensen (hoewel over de laatste ook nog gebekvecht wordt) op een totaal van 31 contractspelers drie buitenlanders zou heb ben. Voor het Concertgebouw orkest is dat 12 procent, voor Ajax nog geen 10 procent. Als Van der Klink voor Ajax naar „normale arbeidsver houdingen" toe wil, en die niet toepast op het personeelsbe stand van de Stichting Ar beidszaken maar op dat van het Concertgebouworkest, dan lijkt er weinig bezwaar Ajax nog een tweetal gastar beiders toe te staan. NICO SCHEEPMAKER de winst in de eerste set naar zich toe te trekken. Pinner, die in de eerste reeks drie games op nul af sloot, leek op simpele wijze het verschil van 50 plaatsen op de ranglijst (hij staat thans als 22e genoteerd) te gaan aantonen. In de tweede set werd Haillet wel wat lastiger, maar ook in die fase wist Pinner een voorsprong (4-3) op te bouwen. Met de winst in zicht dreigde hij toen plotseling nog onderuit te gaan door in een gulle bui het beslissende punt van de "achtste game af te staan. Haillet profiteerde er gretig van HILVERSUM - Tom Okker is met zijn partner Balasz Taroczy doorgedrpngen tot de finale van het herendubbelspel tijdens de open Nederlandse tenniskam pioenschappen in Hilversum. Het Nederlands-Hongaarse duo versloeg met 6-3, 6-4 de Austra liërs Carmichael-McNamara. Okker en Taroczy zullen in de finale uitkomen tegen de Tsje- choslowaken Kodes en Smid, die met 6-4, 6-1 wonnen van de Fransen Goven en Fritz. en greep het Westduitse „relatie geschenk" aan om door de servi ce van zijn tegenstander te bre ken. Hij putte er de inspiratie uit om zijn spel eindelijk op het ge wenste niveau te brengen. Hij imiteerde Pinner verscheidene malen met succes waar het het produceren van lobs betreft en nam zelfs het initiatief over. Na met vijf setpunten geen raad te hebben geweten, won de Frans man in de verlenging met 8-6, waardoor de setcijfers op 7-6 werden bepaald. Daarna kreeg Haillet volop mogelijkheden om zijn werk te bekronen. Zowel in de eerste als de vijfde game van de derde set kreeg hij twee breekpunten en in de negende game liep hij op de opslag van Pinner zelfs weg naar 0-40. De grillige Haillet gaf het voordeel evenwel volledig prijs, waarna Pinner na twee uur en drie minu ten met. 6-4 tenslotte de eer aan zichzelf hield. over de ronde van 6789 meter lengte. De Fransman bleef de Au straliër Alan Jones bijna ander halve seconde voor. Jan Lam- mers staat na de eerste training achter in het veld (22e) met een trainingstijd van 1.56,02. Tennisstrijd bij dames verloopt in Noordwijk geheel volgens plaatsing LOTTO EN TOUR-TOTO Joop van der Klink. Gerrit Wolsink verrijdt morgen in Markelo de Grote Prijs van Neder land, waar de Larense motorcoureur vrijwel zeker in felle strijd gewikkeld zal raken met de Engelsman Graham Noyce, jnomenteel leider in het klas sement voor het wereldkampioenschap.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10