Gemenebest conferentie krachtmeting Nieuw westers initiatief rond Namibië NAAST HET NIEUWS Kodak Selekt Prints Strijd in Labonrpartij tassen Benn en Callaghan Eiland voor „gevallenstaatshoofden Over Rhodesië N.v.d.HORSTb.v. PLO-leider overleden VRIJDAG 27 JULI 1979 BUITENLAND (Van onze correspondent KAAPSTAD (GPD) - De geruchten worden steeds sterker dat de vijf westelijke landen Canada, En geland, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en de VS een nieuwe poging zullen doen om de vastgelopen onderhande lingen over de onafhankelijkheid van Namibiè weer op gang te brengen. Uit betrouwbare bron in de Zuid- afrikaanse hoofdstad Pretoria blijkt dat de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Pik Botha, de laatste tijd ver scheidene keren zwart Afrika heeft bezocht. Daarbij is hij ver moedelijk twee keer in Luanda (Angola) geweest. Ook de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Kurt Waldheim, voer de nog onlangs gesprekken met president Agostinho Neto van Agola. Na afloop daarvan was Waldheim zeer optimistisch dat een nieuw initiatief inzake Na mibiè zou worden gevonden. Verwacht wordt dat vooral de En gelse regering zal komen met nieuwe voorstellen, die aan vaardbaar zouden kunnen zijn voor zowel Zuid-Afrika als de Namibische bevrijdingsbewe ging SWAPO. Interessant is ook dat verwacht wordt dat eventueel ook Brazilië - dat een bijzonder belang heeft bij goede betrekkin gen met Angola - bij deze nieuwe gesprekken een rol zou kunnen spelen. Hooggeplaatste vertegenwoordi gers van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Varig ver klaarden onlangs dat zij een nieuwe luchtlijn tussen Rio de Janeiro, Johannesburg, Luanda en terug naar Zuid-Amerika zou den openen. De gesprekken hier- Kabinetscrisis in Israël voorkomen TEL AVIV (UPI) - De kleine Libe rale Partij van Israël, die met vier leden vertegenwoordigd is in de regering-Begin, heeft besloten voorlopig loyaal te zijn aan het kabinet. Maar de geestverwante ministers moeten in de komende drie maanden hun best doen om het beleid in liberale zin bij te stu ren. Na die termijn zal de partij zich opnieuw op de situatie bera den. Met dit besluit van de Libe rale Partij - die met 15 leden ver tegenwoordigd is in de Knesset (120 zetels) - overleeft het Israëli sche kabinet de dreiging om met een .lastige' Knesset te moeten regeren. over werden onlangs in Luanda beëindigd. De Angolese presi dent Agostinho Neto zou uit drukkelijk te kennen hebben ge geven dat hij wenst dat op deze verbinding ook Zuid-Afrika zal worden aangedaan. De vluchten tussen Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Angola zullen reeds in de herfst van dit jaar be ginnen. Dit zou de eerste maal sinds de economische boycot van Zuid-Afrika zijn dat een zwart Afrikaans land dergelijke vluch ten zou toestaan. CANBERRA (ANP) - Een ei land onder bestuur van de Verenigde Naties waar staatshoofden en regerings leiders die de vlucht hebben moeten nemer*. zich kunnen vestigen. Dit idee wordt se rieus door de volkerenorgani satie overwogen. Het plan is afkomstig van Wil liam Clifford, tot 1975 direc teur van het VN-programma voor misdaadpreventie en -bestrijding, en op het ogenblik hoofd van het Au stralisch Instituut voor Cri minologie in Canberra. Het staat op de agenda van het volgend jaar te houden VN- congres over de misdaad, waaraan afgevaardigden van 130 regeringen zullen deelnemen. Clifford, die het probleem van de in ongenade gevallen poli tieke leiders al aan hoge func tionarissen van de Verenigde Naties voorlegde toen hij zelj nog bij de volkerenorganisa- tie werkte, stelt voor verban nen staatslieden de mogelijk heid te bieden zich op een af gelegen eiland te vestigen. Geen strafkolonie in de tradi tionele zin, maar eerder een oord waar zij zich veilig kun nen terugtrekken. Clifford is van mening dat de Verenigde Naties een nuttige rol zouden kunnen spelen bij de bescherming van politieke ballingen. Nieuwe regeerders willen er immers zeker van zijn dat hun verjaagde tegen standers niet zullen proberen weer aan het bewind te ko men. Dat tracht men dikwijls op te lossen door ze dood te schieten of op te hangen. Om de vijf jaar, zo stelt Clifford zich voor, zou de VN met de betrokken regering over de balling moeten gaan praten en gezamenlijk de mogelijk heid van zijn terugkeer te overwegen In een brief aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, schrijft Clifford dat zonder de door hem voorgestelde be scherming waarschijnlijk heel wat bewindslieden de doodstraf wacht. In Latijns- Amerika bij rei-oluties ge vallen bewindslieden ge woonlijk politiek asiel in een buurland. In andere delen van de wereld echter gaan bewindswijzigingen vaak gepaard met terechtstellin gen Zo verwijst Clifford naar het lot van de in april opge hangen oud-president van Pakistan, Zoelfikar Ah Bhoetto. De door de revolutie van ajatollah Chomeini ver jaagde sjah van Iran is een politieke balling. In zijn geval zou een VN-eiland een voor beide partijen uitstekende oplossing zijn, aldus Clifford. Hij merkt verder nog op dat hij gijn plan ook heeft ixxjrgelegd aan Amnesty International eA aan de internationale commissie van juristen. De brief aan Waldheim besluit Clifford met de volgende iro nische opmerking: "Degenen die nu bij de volkerenorgani satie hun regering vertegen woordigen en mede over de verwezenlijking van het ei land roor politieke ballingen zullen beslissen, doen er goed aan te bedenken dat het daarbij misschien om een be slissing over hun eigen toe komst gaat". Mare Preumont (rechts), advocaat van een van de verdachten, legt journalisten uit hoe de spectaculaire ontsnapping uit het Brusselse paleis van justitie in zijn werk is gegaan. Spectaculaire ontsnapping in Brussel BRUSSEL (AFP) - De 34-jarige Francois Besse, een Fransman die in maart in België werd gear resteerd, is gisteren op specta culaire wijze ontsnapt uit het pa leis van justitie m Brussel. Besse moest gisteren samen met een aantal medeplichtigen wegens overvallen voor de rechter van instructie verschijnen. Opeens haalde hij een revolver tevoor schijn die was vastgeplakt onder een bank in de rechtszaal. Hy nam vervolgens de voorzitter van de rechtbank, rechter Durand, in gijzeling en hem voor zich uitdu wend ging hij naar buiten. (Van onze correspondent) KAAPSTAD - Terwijl de Engelse 1: ningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hm i .der zoon Andrew Botswana hebben bereikt, de le-'aati'e etappe in hun reis langs een aantal Afrikaanse landen, raakt de politieke belangstelling meer en meer geconcentreerd op Zambia, waar begin volgende maand - in aanwezigheid van het koninklijk paar - de topconferentie van het Britse Geme nebest plaatsvindt. Rhodesiè zal daarbij zeker de hoofd schotel vormen. De verdachtenbank in het paleis van justitie, waaronder de revolver zat vastgeplakt die door Besse werd gebruikt. ADVERTENTIE Al bijna 40 jaar leveren wij u graag de best mogelijke kwaliteit, zowel foto- en filmappa ratuur als fotowerk Daarom ook werken wij al jaren samen met de eigen fa- briekscentrales van de filmfabrikanten. Als enig fotobedrijf in Leiden leveren wij u ECHTE KODAK KLEURENFOTO'S de (ook van uw FUJI-films) DAARDOOR ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITS GARANTIE OP AL UW FOTOWERK Kijk: Het Kodak Selekt stempel ■k Te vinden achter op uw Kodak Selekt Pnnts Een garantie dat uw kleurenfoto's ook gegarandeerd door het Fototechnisch Bedrijf van Kodak Nederland B V te Riiswijk (Z H zijn ontwikkeld en afgedrukt Onder waakzame, internationale kwaliteitscontrole van The Eastman Kodak Company UW K0n*" SELECT FOTO VAKHANDEL: FOTO-FILM-HIFI DOEZASTRAAT 22-24, TEL 071-124702/14 3657 FOTIEKVIJF-MEIPLEIN 9. TEL 071-765935 STUDIO: DIAMANTPLEIN 5, TEL. 071-764717 Daar stond een medeplichtige op hem te wachten met een motor fiets. Besse sprong achterop en ging er van door. de rechter op de stoep achterlatend. Het was niet de eerste keer dat Bes se ontsnapte uit gevangenschap. In mei 1978 ontsnapte hij samen met "meester-uitbreker" Jac ques Mesrine uit een gevangenis in Parijs. Ook wist hij twee keer uit het huis van bewaring in het Franse Gra- dignan te ontsnappen. Twee keer brak hij uit uit andere gevange nissen in Frankrijk. Vluchtte hy samen met Mesrine als wiens rechterhand hij wordt be schouwd uit de gevangenis in Pa rijs. In Frankrijk was Besse al veroor deeld tot zeven jaar en nog eens vijftien jaar gevangenisstraf. In België moest hij terechtstaan voor wapendiefstal en een gewa pende bankoverval. Mesrine, de man met wie hij in 1978 uit een gevangenis in Parijs ont snapte, is nog altijd spoorloos. Engelands minister-president Margaret Thatcher heeft inmid dels duidelijk laten blijken niet te geloven in de stelling van Joshua Nkomo, de leider van het Patriot tisch Front, die gezegd heeft dat de enige oplossing voor Rhode- sië-Zimbabwe „de oorlog" is. Thatcher is daarentegen van me ning dat de overeenkomst die in maart verleden jaar werd geslo ten tussen bisschop Abel Muzo- rewa, pastoor Ndabiningi Sitho- le, hoofdman Jeremiah Chirau en premier Ian Smith een belangrij ke stap voorwaarts is geweest en dat zij thans alles wil doen om de staatshoofden van de frontlijn- staten te overtuigen van de nood zaak tot een internationaal aan vaardbaar akkoord. Onder druk Van de andere kant echter zullen de presidenten van Zambia, Tanza nia en Nigeria, die bij de Geme nebest-conferentie aanwezig zullen zijn, proberen Engeland onder druk zetten met een ge heim plan, dat zij reeds geduren de de eerste dagen op tafel willen leggen. Dit plan behelst een ge meenschappelijk ultimatum van de vijf frontlijnstaten en Nigeria samen en zou dramatische gevol gen kunnen hebben indien het in Lusaka zou worden aan vaard. Zij zullen van mevrouw Thatcher de verzekering eisen dat Enge land de sancties tegen Zimbab- we-Rhodesië niet zal opheffen. Ook niet in november, wanneer het Britse parlement zich hier over opnieuw moet uitspreken. De frontlijnstaten zijn echter wel bereid tot steun aan nieuwe ge sprekken over een conferentie van alle bij het Rhodesische ge schil betrokken partijen. Mocht Engeland desondanks de sanc ties tegen Rhodesië willen ophef fen, dan zullen alle zwarte lidsta ten van het Gemenebest hun am bassadeurs in Londen terugroe pen. Welingelichte bronnen in Lusaka menen ook dat verschillende lid staten van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid dit voor beeld zouden volgen. Verder hebben de zwarte Gemenebest- staten plannen om dan te begin nen met een boycot van Britse goederen en hun handelsbetrek kingen terug te draaien. In dit verband wordt er in Lusaka op gewezen dat de handel tussen zwart Afrika en Engeland meer dan twee miljard Engelse pond (ruim acht miljard gulden) per jaar bedraagt, waarvan de helft tussen Nigeria en Engeland. Confrontatie Het is dan ook te verwachten dat vooral Nigeria een belangrijke rol zal spelen in de confrontatie met Londen. Lagos wil dat alle ver dere Britse pogingen een vreed zame oplossing 19 Zimbabwe- Rhodesie te vinden door zwart Afrika worden geboycot. Het is mogelijk dat de frontlijnstaten tegelijkertijd ook alle verdere stappen van de vijf westelijke mogendheden om een oplossing in Namibië te vinden, van de hand zullen wijzen. Ook dit wordt beschouwd als een onderdeel van het plan dat in Lu saka ter sprake zal komen. De vraag is alleen hoeveel steun de Gemenebest-staten bij hun op treden in Zambia van de andere zwart Afrikaanse landen zullen krygen NICE (Reuter) - De militaire leider van de PLO, Zuheir Mohsen, die woensdag door het hoofd gescho ten werd, is gisteren overleden nadat de instrumenten voor het op gang houden van fundamen tele levensfuncties waren uitge schakeld. Arafat, leider van de PLO. beschul digde gisteren Egyptische en Is raëlische agenten van een ge meenschappelijke aanslag op zijn medewerker. In Nice kwamen gisteren vier man nen aan die voor Arafat een on derzoek moeten instellen. Een van hen is een broer van de ver moorde Mohsen. (Van onze correspondent) LONDEN - Nu de Conservatieven de last van het regeren op zich hebben genomen, neemt de La- bourpartij de gelegenheid waar om vast te stellen of de rechter- of linkervleugel van de partij het voor het zeggen zal krijgen. Het schaduwkabinet van ex-premier Callaghan. dat zich rechts van links bevindt, heeft daarbij te maken met een steeds groter wordende pressie van de lin kervleugel onder aanvoering van de voormalige minister voor energie, Anthony Benn. Benn wil de Labourparty d emoe ra tischer laten functioneren. Hij wil het House of Lords afschaffen. Hij wil dat de macht van de par tijleider wordt ingedamd door het partijbestuur grotere zeggen schap te geven in de benoeming van ministers. Hy wil ook dat as pirant-leden voor het parlement met grotere zeggenschap van de party en de kiezers worden aan gewezen. Met andere woorden. Benn is vóór waar Callaghan tegen is en hu probeert van de gedwongen rustperiode, nu Labour niet meer aan de macht is. gebruik te ma ken om niet alleen de party zyn visie op te leggen, maar ook ora in de loop daarvan zelf het leider schap te veroveren en Callaghan tot pensionering te dwingen. Het schisma in de partijboezem is duidelijk aan het licht gekomen tijdens een partijvergadering waarin de door uiterst links ge domineerde partijbestuursraad (National Executive Council) zich met een reeks van voorstel len opstelde tegen de ex-Labour- ministers, ongeveer een derde van de Labour-parlementariers en de grootste vakbonden die uiteindelijk de zak spekken van de partij. Het schaduwkabinet verwierp een voorstel van de linkse Benn- vleugel om het jaarlykse partij programma in laatste instantie te laten opstellen door de partijraad (die door uiterst links wordt ge domineerd), in plaats van de uit eindelijke beslissing over te laten aan de eerste minister die zelf uitmaakt wat hij, zoals tot nog toe het geval is geweest, in het zoge naamde partijmanifest wil heb ben en welk programma hy aan de kiezers wil voorleggen. Het grootste kabaal werd echter veroorzaakt door een brief van negen van de belangrykste vak bondsleiders waarin werd voor gesteld om een uitgebreid onder zoek in te stellen naar de struc tuur, beleidsvorming en demo cratie binnen de Labourparty zelf Dat voorstel werd door de partijraad verworpen De partijbijeenkomst, die zes uur duurde, besloot verder om de 750.000 gulden die jaarlijks door de Britse staat ter beschikking wordt gesteld van de oppositie party (dus nu Labour) niet langer te laten beheren door de Labour- parlementanërs, maar in het ver volg door het partijbestuur. Daarmee is de macht van ex- premier Callaghan ook aanzien lijk gekortwiekt. Het enige waar Callaghan zich nog aan vast kan klampen is een brief, ondertekend door honderd La bour-parlementaners, waarin zy hem oproepen niet toe te geven aan de Benn-groep en het partij bestuur, en aan het feit dat de uit eindelijke beslissingen genomen zullen worden door de jaarlykse partyvergadering die in oktober zal plaatsvinden Callaghan doet dan ook zyn opperste best om de grootste vakbonden nu binnen de kortst mogelyke tijd op zyn hand te krygen Kabinetsformateur ROME (Reuter) - De Italiaanse mi nister van financien Filippo Ma rio Pandolfini is verzocht een nieuwe regering te vormen. De bekendmaking volgt op een verklaring van minister van bui tenlandse zaken Arnaldo Forlam dat hy een verzoek om een kabi net te vormen had afgewezen. Pandolfini is een gerespecteerd politicus die niet behoort tot eni ge groepering binnen zyn chris ten-democratische party JACKY ZIET ABRAHAM Jacqueline Kennedy Onassis, weduwe van de vermoorde president Kennedy en van de Griekse reder Onassis. wordt morgen 50 jaar. Deze foto werd in juni van haar gemaakt, toen zy de diploma-uit- reiking bijwoonde van haar zoon John jr. BEESTJES Duizenden onze-lieve-heers beestjes zyn sinds het begin van deze week neergestreken op de stranden by Roussillon in het zuiden van Frankryk. Volgens deskundigen trekken de beestjes naar stranden op zoek naar vochtigheid. In het hele Middellandse Zee-gebied is het al een maand aanhoudend droog. SLANG CONTRA RAT Een groep Indonesische en Nederlandse deskundigen is bezig met het fokken van negen soorten pythons, die de ratten moeten opvreten die de oogst in Indonesië vernielen Wanneer het experiment succes heeft zullen de slangen onder de boeren worden verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9