'Bezorgd over situatie in .-Libanon' Aparte rijstrook voorauto-poo Eerste Libanongangers terug CDA: meer boot vluchtelingen naar Nederland Wisseling militaire top Spoorwegen schaffen automaat af Extra arbeidsplaatsen voor 270 onderwijzers Vlieger hindert vliegtuig Peuters erg kwetsbaar VRIJDAG 27 JULI 1979 BINNENLAND BEIROET-SCHIPHOL (GPD) - Honderdvijftig bruingebrande, uitgelaten Nederlandse soldaten en een veelvoud aan huilende en lachende familieleden vulden gistermiddag de aankomsthal van Schip hol. De soldaten vormden de Alfa-compagnie van het Nederlandse VN-deta- chement in Zuid-Libanon, voor wie na bijna vijf maanden het Libanon- avontuur er voorgoed op zat. De overheersende mening; „Blij dat het voorbij is, maar toch fijn dat we dit hebben meegemaakt" De 150 - lichting 78-4 - vormden de eerste grote groep die uit Li banon naar huis terugkeerde, na dat eerder in mei al een kleine groep van 60 soldaten was afge lost. De soldaten kwamen giste ren op Schiphol aan met hetzelf de Deense chartervliegtuig als waarmee 's morgens in alle vroegte hun aflossers - uitslui tend vrijwilligers - naar de Liba nese hoofdstad Beiroet waren vervoerd. Zowel bij dat vertrek als bij de aan komst gistermiddag was de plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal- majoor Roos, aanwezig. Bij beide gelegenheden waarschuwde hij de soldaten ervoor zorgvuldig te zijn in hun uitlatingen. „Wat de Nederlandse Unifil-soldaat zegt, ook hier thuis, komt door een vergrootglas in de wereldpers", aldus Roos. „U mag een eigen mening hebben, maar realiseert u zich dat u in een organisatie werkt waar heel de wereld naar kijkt". Generaal-majoor Roos roemde de saamhorigheid, de inzet en de goede wil van de soldaten. Hij sprak zijn lof uit over de houding van de twee militairen die in Li banon ernstig gewond raakten door ontploffende handgranaten, luitenant Hoogerwerf en korpo raal Van der Putten. „Zij hebben zich als gróte mannen gedragen" Volgens Roos hebben de solda ten in Libanon getoond onder goede leiding hun zware taak aan te kunnen. De afzwaaiers werden in Beiroet uitgeleide gedaan door de com mandant van het Nederlandse VN-bataljon, luitenant-kolonel Lensink. „Jullie gaan met een schat aan ervaring terug naar Ne derland en velen hebben het no dige in Libanon meegemaakt. De burgers in het zuiden kunnen echter dankzij ons in rust leven, werken en bouwen", zo zei Len sink. Op Schiphol stond een soldaat, die nooit in Libanon is geweest, in het middelpunt van de belang stelling. Het was de 18-jarige Mark Wijnen uit Beltenum, die op 6 maart, de avond voor het ver trek van de 800 soldaten naar Li banon, samen met enkele andere soldaten bij een verkeersongeluk in Zuidlaren gewond raakte. Wij nen - die zich vrijwillig had aan gemeld voor het VN-bataljon - moest toen als enige van de ge wonden thuis achterblijven. Hij wordt nog steeds in een rolstoel rondgereden. Wijnen kreeg van de luitenants Klijn en Doeleman, namens het bataljon en het pelo ton waarvan hij deel zou hebben uitgemaakt, een blauwe Unifil- vlag en een echte Arabische wa terpijp als aandenken. Na de officiële ontvangst door ge- neraal-m^joor Roos vond in de aankomsthal van Schiphol het vaak hartroerende weerzien plaats van de Libanongangers met hun familieleden, vrienden en bekenden. Enkele honderden afhalers hadden daarvoor uren op Schiphol staan wachten, om dat het vliegtuig - door proble men met de brandstofvoorzie ning - met bijna twee uur vertra ging vanuit Beiroet in Amster dam arriveerde. Voor vrijwel alle teruggekeerde soldaten zit nu de militaire dienst er op. In Assen zullen zij elkaar nog éénmaal terugzien om nog wat na te praten over de in Liba non opgedane ervaringen. Vol gende week woensdag vertrek ken van Schiphol nog eens 150 man, die als aflossing gaan gel den voor de andere compagnie van het bataljon, die nog diezelf de middag in Nederland zal te rugkeren. In november zal nóg een belangrij ke aflossing plaatsvinden. Ba taljonscommandant luitenant kolonel E. Lensink wordt dan af gelost aoor luitenant-kolonel H. Dijcks (43), momenteel nog commandant van het 12e Pantse- rinfanteriebataljon garde jagers. In december zal de hoogste Ne derlandse militair in de hele VN- vredesmacht, de chef operatiën van Unifil kolonel J. Tjassens, worden afgelost door kolonel B. van Genuchten (47). Beeld van de aankomst op Schiphol van de 150 soldaten die ongeveer vier en een halve maand in Libanon hebben gediend in het vredesleger van de Verenigde Naties. Minister Yan der Klaauw: lEN HAAG (GPD) - In een gesprek met zijn Israëlische ambtgenoot Mosje Dajan - die voor een tweedaags bezoek in Nederland was - heeft minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) gisteren de bezorgdheid van de Neder landse regering uitgesproken over de recente Israëlische bombardementen op Zuid-Libanon, waarbij onder de burgerbevolking enige tientallen doden zijn gevallen. jok heeft Van der Klaauw Dajan deelgenoot gemaakt van de Ne derlandse problemen met de door Israël gesteunde christelijke milities van ex-majoor Sa'ad Haddad, die in Zuid-Libanon al herhaaldelijk tot een treffen kwamen met Nederlandse een heden van de VN-vredes- macht. /ólgens het ministerie van buiten landse zaken was het gesprek „openhartig en informeel". Over i en weer is stevige kritiek geuit, maar die heeft geleid tot een beter inzicht in eikaars motieven. Ove rigens was de sfeer voortreffelijk aldus het ministerie, omdat die sfeer wordt getekend door de bij zondere verbondenheid van het grootste deel van het Nederland se volk met Israël. Moeilijkheden )e situatie in het Midden-Oosten was de onvermijdelijke hoofd schotel in de discussie tussen beide bewindslieden. Minister Dajan heeft een uitvoerige uit eenzetting gegeven over de stand van zaken met betrekking tot de uitvoering van het Egyptisch-Is- raëlisch vredesverdrag. Hij heeft Van der Klaauw daarbij verteld van de Israëlische moeilijkheden met de terugtrekking van de VN- vredesmacht in de Sinaï en de Amerikaans-Russische wens de ze te vervangen door waarne mers. foorts is gesproken over de in de akkoorden van Camp David vastgelegde autonomie voor de Palestijnen op de westelijke oe- pTRECHT (ANP) - De Nederland- j se Spoorwegen hebben hun be komst van de ingewikkelde plaatskaartenautomaten waar mee men sinds een jaar of twee op I een aantal stations in ons land proefdraait. De bedoeling was dat men via de automaat, die ge koppeld is aan een computer, I voor bijna alle bestemmingen van het spoorwegnet een kaartje I kon kopen |n de praktijk lukte dat echter niet I zo best. pe automaten gingen veelvuldig kapot. Ook woog de forse inves tering niet op tegen het relatief povere gebruik dat er van de au tomaat werd gemaakt, aldus een N S-woord voerder. IS hebben nu de knoop maar doorgehakt en de meeste "com puterautomaten" op dood spoor gezet. Alleen op Amsterdam-CS, Rotterdam-CS en Utrecht-CS blijven de automaten als aanvul ling op de loketverkoop gehand- I haafd, maar via de automaten kan men slechts voor een beperkt aantal bestemmingen een kaartje kopen. ver van de Jordaan en in de strook van Gaza. Van der Klaauw gaf in dat verband toelichting op de afwijzende verklaring van de Europese Gemeenschap over de Israëlische nederzettingspoli tiek, die Jeruzalem eerder dit jaar overduidelijk in het verkeerde keelgat schoot. In die verklaring werd het voortdurend bouwen van nieuwe nederzettingen in be zet Arabisch gebied een obstakel genoemd op de weg naar de vre de. De Nederlandse kritiek op Israëls optreden in Zuid-Libanon werd door Dajan weerlegd met het ar gument dat de bombardementen nodig waren omdat Israël op de beschoten plaatsen concentraties van Palestijnse terroristen ver moedde. Dajan herhaalde bo vendien zijn bezwaren tegen het optreden van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon. Die wordt immers geacht infiltraties van de PLO in Israel te beletten, maar volgens Jeruzalem is het te genovergestelde het geval. D^jan illustreerde dat met het voor beeld van twee (Nigeriaanse) VN- soldaten, die eerder dit jaar in Is raël werden gearresteerd wegens het verlenen van hand- en span diensten aan de PLO. Het Ne derlandse VN-bataljon noemde Dajan een van de beste en meest efficiënte eenheden. Ten slotte is nog gesproken over de relatie tussen Israël en de EG en over de vastgelopen lucht vaartonderhandelingen tussen Nederland en Israël. De toelating van Griekenland en straks ook Spanje en Portugal tot de Euro pese Gemeenschappen is Israël al lang een doorn in het oog om dat deze zuideuropese landen veelal dezelfde produkten expor teren als Israël, maar door hun lidmaatschap op aanzienlijk gun stiger condities kunnen rekenen. Van der Klaauw heeft D^jan er op gewezen dat Nederland binnen de EG altijd al een liberaal han delsbeleid tegenover Israël heeft voorgestaan. Ten aanzien van de luchtvaartonderhandelingen sprak Van der Klaauw de hoop uit dat binnenkort alsnog over eenstemming kan worden be reikt DEN HAAG (GPD) - Kleine scho len voor lager onderwijs mogen extra leerkrachten aantrekken. De ministerraad heeft hier giste ren toe besloten. De maatregel, die los staat van het „Actieplan 1979" dat minister Pais (onder wijs) deze week presenteerde, be tekent dat extra arbeidsplaatsen voor 270 onderwijzers wordt ge schapen. De Raad van State is door het kabinet om advies ge vraagd. Het besluit van de ministerraad moet de onderwijskundige mo- EINDHOVEN (ANP) - Een pi loot van een Fokker Friends hip van de NLM heeft kort voor de landing op het vlieg veld Welschap bij Eindhoven last ondervonden van een vlieger die tot een hoogte van ruim 150 meter was opgela ten. De vlieger was daardoor terechtgekomen in de aan vliegroute van het vliegveld. De piloot waarschuwde de ver keerstoren, waarop de Eind- hovense politie de vlieger op spoorde en de eigenaar ervan verzocht het speelgoed wat minder hoog op te laten. De man voldeed aan dat verzoek. gelijkheden van de kleinere scholen vergroten. Omdat deze scholen zich vaak in de kleinere woonkernen bevinden, is de maatregel ook van belang voor de versterking van het sociaal-cul turele leven in deze gemeen schappen. De maatregel treedt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1979 in werking. Ook voor de komende jaren leidt het beluit tot uitbreiding van de werkgele- genhed in het onderwijs. Vice-premier Wiegel wees er na af loop van de ministerraad op dat het ontwerp-besluit los staat van het actieplan van minister Pais, waarmee 2500 arbeidsplaatsen worden geschapen. In 1980 leidt de nieuwe maatregel tot nog eens 280 arbeidsplaatsen, terwijl in 1981 zelfs 290 extra onderwijzers nodig zullen zijn. Samenvoeging registratie WA-verzekerin g en kenteken DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman streeft er naar de regi stratie van de verplichte W.A.-verzekeringen zo mogelijk begin 1981 in geautomatiseerde vorm samen te voegen met het kentekenregister. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van verkeer en waterstaat op schrif telijke vragen van de Tweede- Kamerleden Cornelissen (CDA), Van de Ven (WD) en De Graal (PvdA). AMSTERDAM - Op het eerste gezicht lijkt het er op dat een kudde pinguins de binnen plaats van dat oude huis in Am sterdam bewaakt. In werkelijk heidzijn het namaakdieren van plastic, die bedoeld zijn om de wat treurige omgeving op te vrolijken. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil dat de regering het aantal bootvluchte- lihge n in ons land opvoert van de nu toegezegde 1700 tot twee- a driedui zend. Bovendien moet de Europese Gemeenschap de opgeschorte hu manitaire hulp voor 1979 weer volgens de oude plannen uitvoeren. Volgens CD A-kamerlid Scholten moet Nederland de 1700 vluchtelingen die ons land in elk geval zal opnemen, zo snel mogelijk toelaten. „Daarbij moet de regering niet met Nederlandse maatstaven meten. Het betere is in dit geval de vijand van het goede", aldus Scholten. Het kamerlid vindt de informatie over de internationale hulp die aan de bootvluchtelingen wordt gegeven niet duidelijk. Hij wil weten of250.000 van de 350.000 vluchtelingen inmiddels kunnen rekenen op onderdak in diverse landen. Daarnaast vraagt hij of de Europese Gemeenschap al transportschepen heeft gestuurd naar het betrokken gebied om drenke lingen uit zee op te vissen. Het Europese Parlement heeft in een resolutie om deze maatregel gevraagd. Vietnam heeft tijdens de onlangs gehouden conferentie in Genève beloofd voorlopig geen vluchtelingen meer de zee op te zullen laten gaan. Bij die toezegging heeft volgens Scholten een rol gespeeld dat de Europese Gemeenschap haar humanitaire hulp voor 1979 heeft opgeschort. De Nederlandse regering en de nfeerderheid van de Tweede Kamer waren geen voorstanders van die maatregel en de Nederlandse hulp is gewoon door blijven gaan. Volgens Scholten moet de EG - na de toezegging van Vietnam - het opschorten van de hulp opnieuw bekijken. Overigens heeft het opschorten van de hulp voor 1979 geen directe gevol gen voor Vietnam. Bij de uitvoering van de hulp bestaan altijd grote achterstanden, zodat men op het ogenblik nog bezig is met de projecten van 1978. Voorstel van kamerleden: DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamerleden Lambers en Engwirda (D'66) hebben mi nister Tuijnman van verkeer schriftelijk gevraagd of op drukke punten in het woon werkverkeer één rijstrook ge reserveerd kan worden voor auto's met ten minste drie in zittenden. Zij willen daarmee een betere bezetting van de auto en besparing van ener gie bereiken. De kamerleden zijn van oordeel dat deze vorm van vervoer, die in de VS als car-poolinq bekend staat, kan worden DEN HAAG (GPD) - De bevelhebber der land strijdkrachten, luite nant-generaal der ar tillerie C. de Jager (53), wordt met ingang van 1 november 1980 de nieuwe chef van de De fensiestaf en daarmee de hoogste militair in Nederland. Hij volgt generaal A. J. W. Wij ting op die dan wegens het bereiken van de 55- jarige leeftijd de dienst moet verlaten. Luitenant-generaal De Jager wordt als bevel hebber der landstrijd krachten opgevolgd door generaal-majoor der infanterie J. G. Roos (53), momenteel al plaatsvervangend landmachtbevelhebber De Jager, afkomstig uit Oost burg, is chef van de landmachtstaf sinds mei 1977. Voor die tijd was hij onder meer hoofd van de afdeling personeel van de gene rale staf, sous-chef van de generale staf en plaatsvervangend be velhebber der land strijdkrachten. Generaal-majoor Roos, geboren in Harlingen, was voor zijn bevorde ring tot plaatsvervan gend bevelhebber der landstrijdkrachten, op 1 mei 1977, onder meer docent aan de Hogere Krijgsschool, hoofd van de afdeling inlich tingen en veiligheid van het landmacht hoofdkwartier, com mandant van het 41 Pantserinfanterieba- taljon en chef staf van de 4 Divisie. De vertrekkende gene raal Wijting - de enige „volle" generaal in Ne derland - is afkomstig uit de luchtmacht. Hij was voorheen onder andere hoofd operatiën van de luchtmachtstaf, commandant van de vliegbasis Leeuwar den, plaatsvervangend personeelshoofd van de luchtmacht en com mandant van de tacti sche luchtstrijdkrach ten. In 1973 werd hij voorzit ter van het Comité Ver enigde Chefs van Sta ven. welk instituut in 1976 werd omgezet in de Defensiestaf. waar van Wijting toen chef werd. Sinds april vorig jaar is hij ook adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. Jaar gevangenis voor verkrachten van dochters ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren de 54- jarige F. S. uit Haaksbergen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, omdat hij meerdere malen twee van zijn dochters heeft verkracht. Het hof legde een proeftijd op van drie jaar, gedurende welke periode de man onder toezicht zal staan van het Leger des Heils. De procu reur-generaal had vijftien maan den met aftrek geëist. De man heeft zich lange tijd gere geld aan zijn kinderen vergrepen. Hij liet zijn vaderlijk gezag gel den om zijn dochters te dwingen zich aan hem te onderwerpen. Reeds op 12-jarige leeftijd werd eén van de kinderen gedwongen sexuele gemeenschap met haar vader te hebben, zo bleek uit de dagvaarding. De meisjes, die in middels zeventien en negentien zijn, hebben uiteindelijk zelf de justitie ingeschakeld. verwezenlijkt door de plaat sing van borden die aangeven dat de linkerrijstrook alleen mag worden bereden door au to's met ten minste drie inzit tenden. Zij willen tegelijk dat 'deze maatregel al op zo korte termijn wordt ingevoerd, dat de minister bij de behande ling van de verkeersbegro- ting,eind dit of begin volgend jaar, al de uitkomst van een onderzoek naar resultaten kan overleggen. Car-pooling is in de VS al vele jaren een vrij normaal ver schijnsel. Pogingen ook de Nederlanders hiertoe te inspi reren. mislukten na de eerste energiecrisis in 1973, zo maakte de RAI op grond van een gehouden onderzoek me dio 1974 bekend. In de VS bestaat het in vele vor men. Veelal geschiedt het uit kostenbesef op vrijwillige ba sis. In de agglomeratie van Los Angeles staan op de toe gangen lot autosnelwegen verkeerslichten die genegeerd kunnen worden door autorij ders met ten minste drie men sen aan boord. Auto's met al leen een chauffeur, moeten wachten tot het verkeerslicht - voor één auto tegelijk - groen geeft. Controle hierop bestaat nauwelijks, aangezien het systeem voldoende effectief blijkt te zijn. Niettemin werd Tuijnmans voorganger Westerterp tij dens een rondreis door de VS ooit een foto getoond van een man die had getracht- het poolvoorschrift te omzeilen door als derde passagier een hond mee te nemen die, om de schijn op te houden, op zijn kop een hoed torste. In Singapore bleek het pool voorschrift niet al te best te werkentoen ermee moest worden bereikt dat alleen volbezette auto's de binnen stad mochten inrijden. Na korte tijd bleken de meeste au to's vol te zitten met familiele den van de autorijder, die in de stad bleven of vanaf pa's kantoor heen en weer naar huis reden. Daardoor werden de wegen niet twee. maar vier keer per dag met spitsverkeer belast. UTRECHT (ANP) - Een en tweeja rigen vormen wat het risico van ongevallen betreft de meest kwetsbare groep. Dit blijkt uit een onderzoek van de kinderpsy choloog drs. W. H. J. Rogmans onder kinderen tot en met twaalf jaar die na het ongeval moesten worden behandeld in de polikli niek van het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam. Behalve de in alle leeftijdsgroepen veel voorkomende "val" -onge lukken betrof het voornamelijk vergiftigingen en verbrandingen (meestal door een hete vloeistof). Ongevallen vormen de belangrgk- ste doodsoorzaak bij kinderen (bijna veertig procent). Terwijl er erg veel onderzoek wordt gedaan naar het voorkómen en de be handeling van allerlei ziekten, staat het onderzoek naar de pre ventie van ongevallen volgens drs. Rogmans echter nog in de kinderschoenen. Het in 1978 in het Wilhelmina Gasthuis gehou den onderzoek is op 1 januari 1979 uitgebreid tot vijf zieken huizen, zodat er een landelijk meer representatief beeld kan ontstaan van kmderongevallen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7