mmvnim Basisbeweging moet geen karikatuur bestrijden Onderzoekgegevens bij prof. Buikhuisen moeten vernietigd Zuidafrikaan kritiseert persoonlijke religie Garanties voor geloofsvrijheid in China GïSBSSIBXl Dr. Vlijm over nieuw verschijnsel op kerkelijke kaart Terugblik op Boston ONRUST IN WADDINXVEEN LEIDSCH DAGBLAD Gewonde bij botsing McDonald's PAGINA i4 ^^PPVfugspKjpaapin VRIJDAG 27 JULI 1979 Het feit dat op allerlei plaatsen, onafhankelijk van elkaar, in en tussen en tegenover de officiële kerken basisgroepen of kritische gemeenten zijn ontstaan (en nog ontstaan) is voor dr. J. M. Vlijm, oud-studentenpredikant te Leiden, een duidelijk teken dat er met de kerken iets aan de hand is. Met een paar artikelen in de (gere formeerde) Leidse Kerkbode is hij ingegaan op dit nieuwe ver schijnsel in de toch al veelkleuri ge kerkelijke wereld van Neder land. Elke kerkelijke gemeente in wier omgeving zo'n groep ont staat moet zich wel rekenschap geven van de oorzaken, zo meent dr. Vlijm. De vroegere studentenpredikant, die nu verbonden is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, vindt de afzonderlijke groepen veel belangrijker dan de "basisbewe ging" waarin zij zich nu hebben verenigd, "een beweging die, als ik het goed zie, niet opkomt uit de basis, maar uit een klein stukje van die basis, waar zich mogelij ke leiders bevinden die een mid del zoeken om zich krachtig te kunnen uiten". "De kanalisering van zoveel verschillende stroompjes in één bedding zegt meer over de ingenieurs dan over de aard van die stroompjes" Ideaal De plaatselijke basisgroepen ver schillen onderling in velerlei op zicht. Sommige bestaan pas, an dere al meer dan tien jaar. Som mige tellen maar enkele tiental len leden, andere brengen weke lijks honderden mensen op de been. De een is vooral liturgisch bezig, de ander heeft een duide lijk politiek doel. Als zulke groepen IN de kerk ont staan, kan dat, aldus dr. Vlijm, op z'n minst op twee manieren ge beuren. Er zijn gelovigen die zich niet kun nen verenigen met de gang van zaken in hun kerk. Zij vinden el kaar in hun afwijzing van wat hun kerk doet of zegt. Er zijn ook kerkleden die samen een bepaald ideaal willen verwerkelijken. Zij zien geen kans dat binnen hun kerk te doen en vormen daarom een groep, gericht op één bepaald doel. Formeel gezien rekent dr. Vlijm ook de "Noodgemeenten" van verontruste gereformeerden tot deze categorie Verder zijn er groepen die TUS SEN de kerken ontstaan. Dr. Vlijm noemt als voorbeeld de "zogenaamde studentengemeen ten" "Zogenaamd" omdat ze een grote aantrekkingskracht blijken uit te oefenen op allerlei mensen die zich in de bestaande kerken minder thuis voelen. Zij vormen vaak wel de helft van de "studen tengemeente" In de regel zijn deze gemeenten ontstaan uit de kerken. Ze worden ook door de kerken in stand gehouden. Zij hebben de pastores aangesteld dan wel beroepen. Deze pastores zijn, aldus Vlijm, te recht tot de conclusie gekomen dat het getuigen van het evange lie i Christus i taire gemeenschap alleen moge lijk is door hechte samenwer king. "Velen vinden hier, dank zij deze samenwerking tussen pas tores (Vlijm spreekt zelfs van "pastoresgemeenten" - redactie), iets van de eenheid van de kerken en ervaren er een kerk-zijn dat in de afzonderlijke kerken nooit zo kan worden beleefd" Ten slotte zijn er dan nog kritische groepen TEGENOVER de ker ken, ontstaan uit reactie Breuk Als de Basisbeweging Nederland stelt dat ze een breuk wil bewer ken in de negatieve functie die de kerkinstituten in onze samenle ving vaak vervullen, dan vraagt dr. Vlijm zich wel af of alle groe pen en gemeenten binnen deze beweging zich in deze karakteris tiek kunnen herkennen. Hij ontkent niet dat de kerken vaak hebben nagelaten een positieve invloed op de samenleving uit te oefenen, "maar de vraag is wel of men de kerken van vroeger mag verwijten dat zij zich niet genoeg hebben beziggehouden met vra gen die wij nü beginnen te ho ren". De zin in een stuk van de Basisbeweging dat de christelij ke kerken in de loop van de ge schiedenis de functie hebben ge had de bestaande verhoudingen in de maatschappij te rechtvaar digen, klinkt hem veel te genera liserend en te goedkoop. In dit verband herinnert hij aan de re formator Calvijn en, om dichter bij huis te blijven, aan Abraham Kuyper "Is de door hem ontke tende beweging in de vorige eeuw, met zijn schoolstrijd, zijn sociale programma, zijn politieke bewustwording van de "kleine luyden" en zijn stichting van een Vrije Universiteit, een poging om bestaande toestanden te rechtvaardigen?" Dr. Vlijm geeft toe dat er veel op de kerken is aan te merken. "Maar" zo laat hij erop volgen, "wie daarin verbetering wil brengen, moet niet proberen groepen sa men te binden door ze aan te spo ren een karikatuur te bestrijden. Een werkelijke basisbeweging zou gestalte moeten zijn van be trokkenheid bij de kerk van Christus. Deze kerk valt niet sa men met de bestaande kerkinsti tuten maar heeft met deze institu ten toch wel het een en ander van doen" r DR. VLIJM - veel te goedkoop - De grote, met zoveel spanning te gemoet geziene conferentie van de Wereldraad van Kerken over "geloof, wetenschap en toe komst", die in Boston (Verenigde Staten) is gehouden, heeft niet die resultaten afgeworpen waar op men had gehoopt. Tot een werkelijke discussie tussen we tenschappers en theologen is het niet gekomen. De Derde Wereld voelde zich onbegrepen wat be treft de toepassing van weten schap en technologie, maar ook de deelnemers uit het Noorden konden door de belangen die hen verdeeld houdèn ternauwernood tot een echt gesprek komen. Er is dan toch een resolutie aan vaard, waarin wordt gezegd dat de kernbewapening een ernstig gevaar is voor de mensheid en dat een totale vernietiging als gevolg van het gebruik van kernwapens vóór het eind van deze eeuw niet onwaarschijnlijk is, maar zo'n krasse uitspraak heeft nauwe lijks nog enige betekenis. De verwachting dat er diepgaand zou worden gesproken over de verhouding tussen mens en schepping en over wat de tradi tionele theologische opvattingen hebben betekend voor de sociale en economische ontwikkeling van de mensheid is niet vervuld. Nederlandse deelnemers hadden het al moeilijk om de conferentie tot een uitspraak over het ge bruik van kernenergie te bewe gen, dit vanwege de grote belan gen die daarbij in hoogontwik kelde landen, de Verenigde Sta- n, op het spel staan. "Om gehoorzaam te zijn aan het evangelie van Jezus Christus ge loven wij dat wij stem moeten geven aan de onmondigen, ons moeten vereenzelvigen met de armen en onderdrukten en moe ten vechten voor rechtvaardig heid, gelijkheid, verzoening en vrede". Dat zei de zwarte secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, bisschop Desmond Tutu, op de jaarlijkse conferentie van deze raad in Hammanskraal. Bij de raad zijn 28 kerken met on geveer 15 miljoen Zuidafrikaanse en Namibische christenen aan gesloten van wie 85 procent zwart is of kleurling. Het thema van de conferentie is: "De kerk als alter natieve samenleving" Volgens de Zwitserse informa tiedienst "Geloof in de twee de wereld" hebben het Natio nale Volkscongres en de Ad viserende conferentie van net Chinese Volk garanties gege ven voor de vrijheid "om het eigen geloof te belijden" In de "adviserende conferentie" zaten vertegenwoordigers van het boeddhisme, de islam en het christendom (zowel het rooms-katholicisme als het protestantisme). Op grond van een onlangs aan genomen artikel in het Chine se wetboek van strafrecht worden ambtenaren bestraft die mensen in het "legitieme belijden van hun geloor' hin deren. De directeur van het nieuwe bureau voor religieu ze aangelegenheden heeft de "bende van vier" - de in on genade gevallen radicalen rond Mao's weduwe - ver antwoordelijk gesteld voor de onderdrukking van gelovi gen. Van de regering kreeg dit bureau nu de opdracht de geloofsgemeenschappen weer tot "normale activitei ten" te brengen. De informatiedienst "Geloof in de tweede wereld" meldt ook, dat Peking het Vatikaan heeft laten weten diplomatieke be trekkingen te willen aankno pen. Een bezwaar voor Pe king is wel, dat nationalis tisch China bij het Vatikaan al Radio De Wereldbond van Bijbelge nootschappen in Stuttgart bericht dat veel Chinezen geïnteresseerd zijn in bijbels en informatie over het christelijke geloof. Dit jaar hebben al meer dan 10.000 Chinezen gereageerd op de christelijke programma's van radio "Far East Broadcasting Station" in Hongkong. Vroe ger kreeg dit radiostation nauwelijks brieven als reactie op zijn chineestalige uitzen dingen. Binnenkort begint de Wereld bond van Bijbelgenoot schappen, die ook bij deze programma's is betrokken, met een op bijbelteksten ge baseerde cursus Engels. Voor kinderen staat een tweetalige uitzending in het Chinees en het Engels op stapel. Bisschop Tutu merkte op, dat dit standpunt de raad weinig geliefd maakt bij de blanke medechris tenen. Hij kritiseerde kerken en gelovigen die er een "persoonlij ke religie" op nahouden en de maatschappij niet naar de eisen van Christus willen veranderen. Veel christenen, aldus Tutu, pro beren, hun gebrekkige aandeel in ontmoetingen met andere kerken te rechtvaardigen met het voor wendsel dat deze zich te veel be zig houden met "activistische theologie" "Alsof echte theolo gie iets anders is dan activiteit. Was de menswording van Chris tus dan geen goddelijke actie?" De conferentie heeft de "broeder kring" van predikanten van de drie niet-blanke dochterkerken van de Nederduits Gereformeer de Kerk als lid van de raad aan genomen. De blanke moeder kerk, die het opneemt voor de Zuidafrikaanse regering, stapte een paar jaar geleden uit de raad. Dr. Allan Boesak zei als verte genwoordiger van de "broeder- kring" dat deze graag meer oe cumenisch contact wil en dat alle predikanten er lid van kunnen worden als zij maar willen strij den tegen onrecht en vóór bevrij ding in Zuid-Afrika. WADDINXVEEN/LEIDEN - Er is in Waddinxveen grote ongerustheid ont staan nu gebleken is dat de omstreden Leidse hoogle raar professor dr. W. Buikhuisen gebruik maakt van onderzoekge- gevens die in 1965 door mevrouw drs. E.J. Nagel, toen schoolarts, zijn ver kregen. In dat jaar ver richtte zij een biologisch- medisch onderzoek onder schoolverlaters van lagere scholen in Waddinxveen. Over de mogelijke gevaarlijke so ciale effecten van de biologisch- medische onderzoekresultaten is in de wetenschappelijke wereld en daarbuiten uitvoerig gedis cussieerd naar aanleiding van het voorgenomen biologisch-me- disch onderzoek van de crimi noloog Buikhuisen. Belangrijke onderzoekgegevens zijn in het bezit gekomen van deze hoogle- Het Humanistisch Verbond Gouda en Omstreken heeft daarom aan het college van burgemeester en wethouders een verontruste brief gestuurd. "Hoewel wij ook be zorgd zijn over het ontstaan van "criminologische" stereotypen, is dit niet de eerste reden om te reageren". "Wij doen dit vooral", zo zegt het Humanistisch Verbond,omdat wij bezorgd zijn over de be scherming van de privacy, die kan worden geschaad wanneer individuele personen gebruik kunnen maken van adressenbe standen waarover zij in hun kwa liteit van ambtenaar (schoolarts) kunnen beschikken en die onder de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur berusten. Omdat wij menen dat een weten schappelijk onderzoek als dit door zijn opzet een informatie verzameling per leerling/per schoolcarrière veronderstelt, teneinde later de gesprekken met leerlingen en/of ouders te kun nen relateren en te evalueren. Dit houdt in dat mevrouw Nagel in haar kwaliteit als schoolarts waarschijnlijk een dubbele ad ministratie heeft gevoerd". Het Humanistisch Verbond heeft VOORHOUT APPIE HAPPIE STRAATTEKENWEDSTRIJD voor de jeugd van 6 t/m 15 jaar. Plaats van handeling: Boerhaaveschool - Kerkweg Donderdag 2 augustus Aanvang: 14.00 uur Inschrijving: vanaf 13.00 uur die dag op het het schoolplein Boerhaaveschool. Deelname geheel GRATIS!! De jury staat onder leiding van Dik Bruynesteyn. lie deelnemers/sters ontvangen een fraaie AppieHappie-peL. het college van B en W naar aan leiding daarvan een achttal vra gen gesteld waaronder onder an dere of het college van B en W mevrouw Nagel toestemming heeft gegeven een dubbele medi sche administratie t.b.v. haar on derzoek aan te leggen. En of het college bereid is om als inder daad blijkt dat mevrouw Nagel zonder toestemming een derge lijke administratie heeft gevoerd, haar te verzoeken deze gegevens terug te geven of eventueel ge rechtelijk te dwingen deze af te staan. Het Humanistisch Verbond wil ook weten of het college van B en W bereid is tevens na te gaan of de bedoelde bescheiden mede on derdeel uitmaken van de onder zoekgegevens, die inzet zijn van het kort geding voor de Haagse rechtbank en te onderzoeken of het bestuur van de Leidse uni versiteit bereid is gegevens, in dien deze wederrechtelijk ver kregen zijn, terug te geven, dan- wel de president van de Haagse rechtbank te verzoeken de op Waddinxveen betrekking heb bende onderzoekgegevens aan het college van b en w terug te geven, ter vernietiging? Tenslotte vraagt het Humanistisch Verbond of het college bereid is strengere richtlijnen op te stellen ter bescherming van de privacy van de Waddinxveense burgers. Mevrouw Nagel heeft in het verle den, toen haar broer professor mr. W.H. Nagel nog directeur was van hét Criminologisch Instituut van de Leidse universiteit, nooit problemen gehad met haar on derzoek. Die problemen kwamen pas toen haar broer vorig jaar werd opgevolgd door dr. Buik huisen. De strubbelingen binnen het insti tuut namen toen hand over hand toe en mondden uiteindelijk uit in een kort geding dat half juni voor de Haagse rechtbank dien de. In '65 raakte het instituut van Nagel voor de eerste keer bij het onder zoek van diens zuster betrokken toen zij als schoolarts informatie had verzameld over schoolverla ters van de lagere school in Wad dinxveen. De gegevens van het onderzoek waren van medisch sociale aard. Mevrouw Nagel voelde zich in het geheel niet op haar gemak toen bekend werd dat dr. Buikhuisen biologisch medische gegevens wilde gaan gebruiken voor het verklaren van crimineel gedrag Mevrouw Nagel was bang dat Buikhuisen bij deze volgens haar bedenkelijke manier van werken gebruik zou maken van haar on derzoek gegevens. Mevrouw Nagel wil daarom al haar materiaal terug. Een gedeelte kreeg zij terug, maar een ander deel werd door Buikhuisen aan de rector magnificus van de Leidse universiteit professor D. J. Kuenen overhandigd, die het ma teriaal op zijn beurt bij een nota ris deponeerde. Mevrouw Nagel nam daar geen genoegen mee en wil al haar materiaal terug. Tijdens het kort geding gingen bei de partijen er tenslotte mee ak koord om te bekijken of er bij de universiteit misschien een ander instituut is te vinden dat bereid is in samenwerking met mevrouw Nagel het onderzoek voort te zet ten. Het kort geding is daarop tot 1 oktober aangehouden. 'n aktieve krant! Provesle Mode Haarlemmerstraat - Leiden LEIDEN - Bij een ernstige aanrijding op het kruispunt Boshuizerkade- Telderskade is gistermiddag een 61-jarige inwoonster van Wassenaar gewond geraakt. De vrouw, bestuurster van een personenauto, zou geen voorrang hebben verleend aan een auto die werd bestuurd door een 29-jarige Leidenaar. Bij de botsing werd de auto van de vrouw totaal vernield. De bestuurster liep naast een aantal kneuzingen en schaafwonden een bekkenbreuk op en is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Wat de kernbewapening betreft is steun gevraagd voor het pro gramma van de Wereldraad inza ke militarisme en ontwapening en aangedrongen op een verbod van kernproeven. Maar voor der gelijke resoluties hoeft een grote conferentie als deze, met hon derden deelnemers uit allerlei wetenschappelijke richtingen, niet bijeen te komen, want die uitspraken kunnen op willekeu rig elk ander congres van de We reldraad worden gedaan. Het eerste doel was een werkelijke dialoog tussen wetenschappers en theologen op gang te brengen. Niet om de wetenschappers te bekeren, maar om kennis van en begrip voor eikaars normen en waarden op te doen en zo te ko men tot een gezamenlijk, inspire rend inzicht. En dan vooral het inzicht dat ook de beoefenaars van wetenschap en technologie vóór alles gaan streven naar een rechtvaardiger, voor iedereen leefbare wereld. Dat proces heeft de Wereldraad sinds 1975 heel uitdrukkelijk op zijn agenda staan. Maar ook in die kringen is een en ander nog lang niet in al zijn facetten uitgewerkt. Lezers schrijven De uitspraken van de heer Blok land in deze krant van gisteren (Vestiging McDonald's in Leiden in opspraak) worden door het personeel van McDonald's ten zeerste onjuist bevonden. Er heerst bijvoorbeeld geen jaag- sfeer, de betalingen zijn juist en er is geen ziekteverzuim. De verstandhouding personeel- management is uitstekend en daarom vragen wij ook de heer Blokland bij zichzelf te rade te gaan waaróm hjj McDonald's de rug toekeerde. Verder willen wij nog enkele punten toelichten. De verwijten die de heer Blokland aan het adres van onze vestiging richt, berusten volgens ons op onwaarheden. Volgens ons kon de heer Blokland niet meer op te gen de door hemzelf gecreëerde werksfeer. Het is dan ook niet vreemd dat na het vertrek van de heer Blokland de werksfeer aanzienlijk is verbe terd. Dat de heer Blokland een wanbeleid voerde ten aanzien van het personeel wordt door velen erkend. Wie in de produk- tielijn van hamburgers een fout maakte kreeg dan ook van hém de wind van voren. Zelfs in de vestiging Leiden en ook in de andere vestigingen van McDonald's wordt de klant zeker niet belazerd! En wat betreft het rotwerk: wij zijn als personeel van mening dat het werk hier af wisselend en aangenaam is. Wij hopen als personeel van McDo nald's Leiden met dit artikel ook de andere kant van de zaak toe te hebben gelicht. N. P. Groot, Van Diepeningenlaan 9, Leiderdorp, en M. B. Hoedeman, Krefeldlaan 8, Leiden, personeelsleden van McDonald's Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14