en Kamphues naar België? „Haal Jan Raas en Knetemann len het stadion GEEN WERKVERGUNNING AJAX-VOETBALLERS Huisvesting in Moskou bijna klaar Zmmmm Leiden Lions naar de derde divisie Baansport spreekt niet aan VAN DER WIEL BLIJFT WINNEN VRIJDAG 27 JULI 1979 SPORT PAGINA 11 1 1 LEIDEN - Zoals de zaken er nu voorstaan zal er komend seizoen alleen ijshockey op derde divisie niveau in de Ton Menkenbaan te zien zijn. Het gesprek dat het Lions-bestuur met de Neder landse ijshockeyers heeft gehad, heeft niets opgeleverd. "De spelers vonden het bijzonder spijtig dat we geen nieuwe sponsor hebben kunnen vinden, maar hebben te kennen gegeven dat ze niet in de derde divisie willen uitkomen", aldus voorzitter Pim van Halem. Op dit moment heeft nog geen enkele Nederlandse ijshockeyer overschrijving aangevraagd. Volgens Van Halem zal er binnen kort over dit probleem nog een gesprek plaatsvinden tussen de Nederlandse IJshockeybond en de Leiden Lions, want officieel hadden alle overschrijvingen voor één juli rond moeten zijn. NOORDWIJK - Sparta-voor- stopper Anton Marijt ver wacht nog deze week rond te komen met het Belgische KV Kortrijk. Hij trainde samen met FC Amsterdam-mid denvelder Ton Kamhues, FC Den Haag-aanvaller Bert Blijie en een Westduitser een paar dagen met het dit jaar uit de hoogste Belgische af deling gedegradeerde Kort rijk mee. Het viertal speelde deze week voorts een goede oefenwedstrijd tegen Harel- beke, dat met met 2-1 werd verslagen. Marijt heeft dan ook goede hoop dat hij wordt gecontracteerd. "Henk Houwaart (De nieuwe coach) was vol lof over ons" aldus de 31-jarige Noordwijker "Hij zei alleen dat één van ons moest afvallen. Ik denk in ieder geval wel dat ik een goede kans maak om gekocht te worden, want ze kunnen nog wel wat routine en een fysiek sterke speler gebrui ken". Verrassend was dat Ton Kam phues zijn gezicht in Belgiè liet zien. Per slot van reke ning tekende de Leidenaar onlangs voor twee jaar bij. "Ik kreeg via een Kovacs, een spelersmakelaar, een uitno diging om eens in Kortrijk langs te komen. Leek mij wel leuk, want ik ben nu op een moment aangekomen dat ik vooral naar het geld kijk", verduidelijkt Kamphues de reden, waarom hij een proef- training bij de club van Houwaart maakte. De trans fersom van de FC Amster dam-middenvelder be draagt ongeveer 175.000 gul den. KV Kortrijk, waar vorig sei zoen Rijnsburgse Boys spe ler Martin Toet nog voor uit kwam, heeft inmiddels al Bert Blijie gekocht. De 22- jarige aanvaller tekende een één-jarig contract. AMSTERDAM (GPD) - Wat een tegenstelling. Woensdag naar schatting 75.000 toeschouwers bij het Chaamse wie- lergebeuren, die f7,50 entree betaalden. Gisteren zo'n kleine 2000 toeschouwers - en daar was men best tevre den mee - in het gigantische Olympische Stadion. Ze mochten hun portemonnee in de zak houden. Wegwed strijden, baanwedstrijden, het is beide wielrennen. En het kan beide erg mooi zijn. Jan Derksen is een figuur die nog smullen kan van het baangerecht. De wereldkampioen ontsteekt de pretlichtjes in zijn ogen als hij praat over de klasse van de sprintende amateurs. „Die mannen uit het Oostblok en de Japanners, die laten uitstekende sprintduels zien. Zeker zo mooi als indertijd dat ik fietste en de tribunes vol zaten. Maar de men sen komen daar niet meer op af. Ze krijgen via de televisie de Tour in de huiskamer, die sterren wil len ze in werkelijkheid zien. De baansport krijgt geen publiciteit. Organiseer je een sprint tussen Patrick Sercu en Danny Clarke, dan komt geen mens kijken. Haal Knetemann en Raas voor een sprintduel naar de piste en de tri bunes lopen vol. Ze zijn veel minder snel, rijden tactisch zwakker dan Clarke en Sercu, kortom, het is een stuk minder en toch komen de mensen daarvoor wél uit hun huiskamer. De baan sport heeft geen namen die aan spreken" Affiche De massa rent inderdaad niet naar het stadion als Minneboo, Pronk en Rietveld hun kampioenschap afwerken, komt niet als de namen van Pieters en Veldt op de affi ches prijken. Maar een affiche was gisteren niet te bespeuren. Die zijn ook niet gemaakt. De wielerofficials hebben even veel schuld aan de crisis in de baan sport als de renners die weigeren in te schrijven. In het Olympisch Stadion kon je de afgelopen da gen meerdere keren horen: de baansport hangt er bij de bond maar een beetje bij. Een voor beeld: de KNWU zond een af vaardiging naar Engeland. Alle tegenstanders daar waren in het bezit van snelle pakken, de ge stroomlijnde velletjes van de Oranje-rijders lagen ergens op een plank in een Nederlandse kast. Een ander voorbeeld: Lau Veldt behaalde een uitstekende derde plaats in een sterk bezet veld in Kopenhagen. Het bericht haalde geen enkele krant omdat officials, bondsbureau en renner van elkaar dachten dat het wel doorgegeven zou worden. Een spijtig misverstand, zeker als je bedenkt dat de successen toch zo gering zijn. Het Oostblok regeert op alle Olympische nummers Nederland kan zich op die on derdelen niet met de concurren tie meten. Tandem Blijven de kruimels over: de tan dem - na de Olympische Spelen in München afgevoerd -, het stayeren en het dames-wielren- nen Het zijn de nummers waar op onze afvaardiging naar de we reldkampioenschappen eind au- gustuszen kan halen. Vorig jaar konden Nederlandse tandems zich in de strijd om de regenboog- trui met de allersterksten meten. Een bronzen plak voor Pieters en Veldt. Dit jaar blijkt dit duo niet meer te bestaan. Trainings-coor dinator Frans Mahn: „Het einde van die ploeg was het bedanken van Pieters voor de selectie. Een meningsverschil met coach Peter Nieuwenhuys. Die stelde hem niet op in de achtervolgings- ploeg. De argumenten waren doorgepraat, toch bedankte Pie ters" De coaches stelden een nieuw duo samen. Veldt-Zeijderveld, de kampioen op de sprint en de ver rassende titeldrager op de kilo meter. Een formatie die zich gis teravond nog lieten huldigen als de nieuwe tandemkampioenen. Mahn: „Die combinatie is sterker dan Pieters met Veldt" En de laatste zelf: „We gaan inderdaad harder. Die Zeijderveld trapt zo goed door dat ik niet eens merk dat er iemand achterop zit" Veldt-Zeijderveld won in de fi nale van de afvallige Pieters en Slot. De eerste rit met verschil van enkele meters en de tweede met een marge van vele tientallen lengten. De tweede titel bij de dames ging naar Marijke Lagerlof. De kleine Zuidhollandse fietste een jaar niet. Truus van de Plaat, die tij dens haar absentie gehuldigd Lau Veldt gaat samen met koppelgenoot John Zeijderveld als eerste over de meet. De tandem PieterslSlot (l) blijft een meter achter werd, kon nu geen vuist maken In twee ritten werd ze teruggewe zen. Stayerkampioen Kans op een regenboogtrui heeft Nederland zeker bij de amateur stayers. De 200 supporters uit Warmenhuizen konden gisteren een feestje bouwen want hun Matthe Pronk werd kampioen van Nederland. Hij had het voor deel van de betere startpositie ten opzichte van zijn enige rivaal Ga by Minneboo. De postbode uit Heenvliet vertrok als laatste, ging snel over het kwalitatief armetie rige veld heen en nestelde zich achter Pronk. Op het moment dat Minneboo die positie bereikte draaide gangmaker Nop Koch de gaskraan open en liep weg. Bru no Walraven, trouwe locomotief van Minneboo, reageerde niet. Misschien uit angst voor een her haling van de Wk '78. Daar moest de Zuidhollander halverwege to- MOSKOU (ANP) - Het huis voor de Olympische Spelen van 1980 is bijna klaar. Gisteren hield de persdienst van de Spartakiade een rondleiding door het Olympische dorp en langs het bijna afgebouwde perscentrum. Wat werd getoond was zonder meer indrukwekkend. taal uitgeput afhaken en toezien hoe Pronk achter de Duitser Podlesch tweede werk. Die Pronk dubbelde Minneboo bij na. Voor Walraven het sein om iets terug te doen. Hij pakte 200 meter terug. Nop Koch en Matthe Pronk lieten de fietsende post bode uitrazen en slopen toen op nieuw dichterbij, zeker van de nationale trui die vorig seizoen de schouders van Minneboo sierde. Achter dit tweetal werd Gerrie Groenewegen derde De achttien torengebouwen van zestien verdiepingen elk, die over iets minder dan een jaar alle Olympiërs zullen moeten huis vesten zijn klaar. Er is zelfs, als zouden de flats verhuurd moeten worden (wat na de Spelen na tuurlijk het geval zal zijn) een model appartement ingericht, waardoor een idee gegeven wordt van de werkelijke onderbrenging van de atleten. Die modelflat voldoet, op het eerste gezicht, aan alle voorwaarden. Er is een redelijk ruime huisvesting, alles is uit een grotere hand be meten dan drie jaar geleden in Montreal, en de inrichting is zon der meer goed. Bij de indeling van de torengebouwen is men uitgegaan van een verdeling van de woonruimte in appartemen ten van twee of drie kamers, waarin respectievelijk ten hoog ste vier of zes sportmensen zullen komen te wonen. Op de laagste verdieping van de gebouwen zal het volgend jaar mogelijk zijn de was te doen, ma chines zullen worden geïnstal leerd. Sportmensen trouwens die daar geen lust in hebben kunnen altijd nog terecht bij de wasserij, die in de service-afdeling van het dorp zal worden gehuisvest. Niet alleen de sportmensen hebben een goed onderkomen, ook de begeleiders zullen kunnen wer ken. Er is kantoorruimte vrijgehouden binnen de woningblokken, een kamer voor verzorging op para medisch gebied en zelfs een klei ne vergaderzaal. Hoe dit soort ruimten door de gebouwen ver deeld zal worden was nu nog niet bekend. Vrijwel zeker zal het in richten van deze vertrekken ge schieden op basis van de verlan gens van de ploegen en in ver houding tot het aantal vertegen woordigers van elk land, waar door op aanvaardbare wijze aan de wensen tegemoet kan worden gekomen. Tevreden "Wij hebben", vertelde een van de rondleiders, "tot nu toe verte genwoordigers van 63 nationale Olympische comités op bezoek gehad en ieder is meer dan tevre den vertrokken. Wij hebben dan ook 3540 apparte menten beschikbaar, terwijl DEN HAAG (GPD) - De twee bui tenlandse voetballers die Ajax het komend seizoen had willen opstellen, krijgen van het minis terie van sociale zaken geen werkvergunning. Die beslissing is vanochtend aan het Ajax-be- stuur meegedeeld. Het betrof de transfer van de Hon gaarse vrije verdediger Balint en de Joegoslavische keeper Svilar. Ajax was met beiden al helemaal tot overeenstemming gekomen. Het ministerie heeft deze nega tieve beslissing genomen op ad vies van de Stichting Arbeidsza ken voor het Betaalde Voetbal. Deze stichting hanteert als norm, dat van buiten de EG-landen af komstige buitenlanders, alleen een werkvergunning krijgen, als er in Nederland geen voetballers van vergelijkbare kwaliteit te koop zijn. Ajax had tevoren al aangekondigd bij een negatieve beslissing juri dische stappen te zullen ne men. Een verontwaardigde penning meester Brandsteder van Ajax: „Wij vinden dit besluit uiterst on rechtvaardig. Maar Ajax zal heter niet bij laten zitten. We gaan stappen ondernemen tegen dit besluit". Op de vraag of er binnen de EG werkelijk geen voetballers van dezelfde kwaliteit als Balint en Svilar rondlopen, antwoordde de heer Brandsteder: „Nee, per tinent zeker van niet. En dan nog, Ajax mag toch zeker wel die spe lers aantrekken die zij op haar verlanglijstje heeft staan? Daar heeft niemand iets mee te maken, evenmin met de leeftijd van die spelers. Het enige wat ik op dit moment nog wil zeggen is dat Ajax het er niet bij laat zit ten" Be Fair De wedstrijd tussen Be Fair en eer ste divisionist Fortuna Sittard (de nieuwe verenigingsnaam voor FSC) kreeg wel een heel onver wachte wending. Temidden van slapende Sittard-verdedigers toonde Fred Schoonderwoerd zich de wakkere held. Vijf minu ten voor het einde van deze sma keloze voetbalwedstrijd, voor Be Fair de eerste dit seizoen die plaatsvond in het kader van een nederlaagcompetitie tegen drie betaalde clubs) trapte hij op non chalante wijze voor de Waddinx- veners de winnende goal in de touwen. De Limburgers zaten met de kater: 2-1. Werkelijk niemand had ooit aan een dergelijk succesje voor de amateurs gedacht. Fortuna Sit tard, onlangs een van de verlie- zers'in de nacompetitie voor een plaats in de ere-divisie, had vanaf Montreal er slechts 980 had. Dt betekent simpelweg dat drie jaar geleden veel meer mensen een woonruimte moesten delen dan volgend jaar het geval zal zijn. Wij hebben een opzet gemaakt voor het onderbrengen van 15.000 mensen, wij rekenen erop dat slechts 12.000 atleten en begelei ders op het drukste moment in het Olympisch dorp zullen wo nen. Daardoor zal het bij lange na niet noodzakelijk zijn alle appar tementen volledig te bezetten en dat kan de leefomstandigheden alleen maar verbeteren". Wat in Montreal gebeurd is met de piramideflats, namelijk verhuren na de Spelen zal in Moskou ook gebeuren. "Alleen", voegde de rondleider er met een glimlach aan toe, "zal bij ons de huur voor de mensen die een flat toegewe zen krijgen, aanzienlijk lager lig gen. Zij zullen ongeveer vijftien tot twintig roebel moeten betalen (45 tot 60 gulden) per maand en in Montreal liggen de prijzen ver boven de 250 dollar (400 gulden)" Dienstenverlening Naast het woongedeelte van het dorp is er ook een zogenaamd in ternationaal gedeelte, waar alle denkbare trainingsfaciliteiten zijn, maar ook een groot gebied voor dienstenverlening. Niet al leen winkels voor sportartikelen en souvenirs, maar ook de wasse rij, de kapper, het krantenstal letje, het postkantoor en eigenlijk ieder bedrijf dat nodig is. Het restaurant voor de atleten biedt ruimte aan 4000 mensen tegelij kertijd en een kwart van de plaat sen zal 24 uur per etmaal gebruikt kunnen worden. De rest biedt maaltijden tussen acht uur 's morgens en elf uur 's avonds. In dit gedeelte van de Olympische behuizing is ook het culturele centrum ondergebracht, dat vol gens de rondleiders groter zal zijn dan bij welke Spelen ook. Twee bioscopen, een concertzaal met 1200 plaatsen en talrijke kleinere gelegenheden. Verwachting de aftrap duidelijk gemaakt dat het gekomen was om te winnen. Te gebrekkig overleg in de voor ste linie leverde in eerste instan tie geen treffers op maar niemand keek er van op toen Kees Verhoef uiteindelijk door een droge knal van Janny Sangers toch gepas seerd werd. Hoewel Be Fair voor rust nauwelijks meer aan de bal kwam bleven meer goals uit. Na de pauze miste Joop van Daele zelfs een strafschop. Toen de ach terhoede van Sittard indommel de sloeg Be Fair in de persoon van Wim Bron en Schoonder woerd toe: 2-1. Op vrijdag 3 au gustus is Telstar tegenstander op De Sniep. Is het woongedeelte van het dorp het stadium van de ruwbouw al ver gepasseerd, het dienstendeel is dat nog niet, al zijn alle gebou wen en installaties al lang onder de kap. Men verwacht met af werking en aankleding ruim voor het begin van de Spelen gereed te zijn. Gegeven de intensiteit waarmee nog gewerkt wordt aan het com plex, dat per bus op ongeveer een kwartier van zowel het Leninsta- dion ligt als van de sportaccom modaties in Krilatskoje (roeien en wielrennen bijvoorbeeld), mag aangenomen worden dat die verwachting zeker op de vastge stelde tijd werkelijkheid zal zijn. TENNIS - De tennisinterland tus sen Nederland en Denemarken in de tweede ronde van het toernooi om de Daviscup zal worden ge speeld op de banen van het Melkhuisje in Hilversum. De ontmoeting vindt plaats op 14,15 en 16 september. AMSTERDAM - John van der Wiel heeft zijn kansen om volgend jaar te mogen uitkomen in de A- groep van het internationale schaaktoernooi van Amsterdam aanmerkelijk vergroot. Zelf won de Leidenaar in de B-groep van Van der Sterren, terwijl Kick Langeweg tegen koploper Dol- matov niet verder kwam dan re mise. De Rus is al zeker van pro motie, maar ook de beste Neder lander gaat over. Van der Wiel, die nu alleen op de tweede plaats staat, heeft een punt voorsprong op Langeweg en Van der Sterren. In de A-groep speelde koploper Sax remise tegen Farago. Naaste belager Hort kwam evenwel ook niet verder dan een puntendeling (tegen Ligterink) zodat er aan de kop niets veranderde. Na vijf verliespartijen pakte Hans Ree eindelijk weer een half punt. Van de Philippijnse schaker Torre U&V<5£- f "b//A?P/£ A44AJ JNNr tzaezM ttem/asuj r~> iWit- J4/?/<S£ Aj&5 -»n O J&/<50/<5 -7£S70£- /V -o 'W maak lvP5> KZMA Mae //t a 4 '/fAPVTP, A/aeD SUL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11