Zoetemelk demarreert naar andere koers. 'Kneet' wint LAMMERTINK GRIJPT NU WEL GOUD mx Spartakiade nauwelijks interessant Goud en brons voor Oranje in Stoke Urinemonsters uit Tour terecht neé- DONDERDAG 26 JULI 1979 Oostenrijker Schwartz naar Sparta ROTTERDAM (GPD) - Op aan- drang van doelman Pim Does burg en spits Ruud Geels heeft Sparta de Oostenrijkse vleugel spits Wolfgang Schwartz gecon tracteerd voor één jaar. De Spar- ta-leiding heeft in het contract wel de clausule ingebouwd dat wanneer het ministerie van so ciale zaken op advies van de Stichting Arbeidszaken negatief over de komst van de tweede di visie-club Wacker Innsbruck af komstige 27-jarige Schwartz mocht oordelen, de verbintenis ongeldig wordt verklaard. KEULEN (GPD) - De paniek die dinsdag ontstaan was na het spoorloos raken van de urine monsters die enkele wielrenners na afloop van de 17e etappe van de Tour de France moesten af staan, is verleden tijd. Gister middag, rond de klok van vier uur, ontving professor Donicke, die het anabolica-onderzoek leidt, van het hoofdkantoor van de PTT in Keulen het verlossen de bericht dat de flesjes waren teruggevonden. Jean Houben. de man die tijdens de Tour op de anabolicacontro- les moest letten en de dozen met de urineflesjes moest versturen, was duidelijk opgelucht deze mededeling te horen. Hij was het namelijk die de betreffende doos met daarin de monsters van onder andere Bernard Hi- nault, Joaquim Agostinho, Ro bert Alban en Fedor den Hertog op het postkantoor in Grenoble had afgegeven om verstuurd te worden aan het laboratorium van professor Donicke in Duits land. „Ik begrijp nog steeds niet waar de dozen nou al die tijd geweest zijn. Ik heb het ook maar niet gevraagd aan professor Donic ke. We waren beiden te blij dat ze weer terecht waren. Wel staat nu vast, dat het anabolica-on derzoek normaal doorgang kan vinden. Door het slechte weer kan de urine niet bedorven zijn voor ons. Donderdagochtend worden de flesjes opgehaald in Keulen. En daarmee is dan ook dit 'mysterie' opgelost". AMSTERDAM (GPD) - Aan de verrassende winst van John Zeijderveld, dinsdagavond op de één-kilometertijdrit tij dens het Nederlands baan- kampioenschap in het Olym pisch Stadion, is op de tweede dag niet nog een surprise toe gevoegd. De kampioenstruien die Jos Lammertink (vier ki lometer achtervolging), Lou Veldt (sprint) en Annie Mohlmann-Riemersma (drie kilometer achtervolging) op het ereschavotje over de schouders mochten trekken, vonden de verwachte be stemming. Jos Lammertink, die vorig jaar op de wielerbaan van het sta dion Galgenwaard in Utrecht niet in de prijzen viel maar met een tweede tijd moreel zilveren medaille-winnaar, liet in Amsterdam geen spaan heel van zijn tegenstanders. Eerst moest Geert Schipper er in de halve finale aan gelo ven: 5.00J2 tegen 5.17. In de finale kwam de ex-wegkam- pioen tot een krachtsexplosie (4.58,53) waartegen de tijd van Dick van Egmond -die in de halve finale Gerrie Mohl- mann tot woensdagavond ti telhouder op dit onderdeel) met drie honderdsten van een seconde onverwacht van een eindstrijd afhield - maar ma gertjes afstak: 5.12,00. Mohl- mann greep overigens de bronzen plak ten koste van Geert Schipper. Hoewel de titel op de drie kilo meter achtervolging bij de dames bij de grootste favorie te op deze specialiteit, Annie Mohlmann, terecht kwam, dwong de manier waarop zij bij afwezigheid van Neder lands snelste vrouw op de fiets, Keetie van Oosten-Hage, het rood-wit-blauwe tricot veroverde, toch aller respect af. Immers, dinsdagavond tuimelde de echtgenote van Gerrie Mohlmann van de fiets nadat haar achterwiel vlak na de start haar ketting blok keerde. Toch al geblesseerd aan haar schouder liep Annie bij deze val ook nog een kneu zing aan haar linkerschouder op. De pijn en het feit dat zij haar linkerarm nauwelijks kon bewegen - zij moest voor de races in de halve finale enfi- na le door haar verzorger in en uit het trainingspak geholpen worden en op de fiets getild - konden Annie Riemersma er echter niet van weerhouden in de finale tegen Henny Top tweede bij het wegkampioen- schap vorig maand in Lim burg) een formidabele tijd op de klokken te zetten: 4.05J06. Dit is de snelste tijd ooit door een vrouw op de Olympische piste in Amsterdam gereali seerd. Henny Top bleef daar met 4.1323 ruim achter. In de halve finale won Annie Rie mersma eerder van Miéke Havik en moest Petra de Bruijn het afleggen tegen Henny Top. Petra de Bruijn legde wel beslag op het brons. De sprintfinale werd een strijd zoals er de laatste jaren al zo veel zijn uitgevochten: tussen Lou Veldt en Sjaak Pieters. Lou Veldt prolongeerde ui terst gemakelijk zijn titel (de vierde in successieten koste van zijn eeuwige rivaal, die door deze tweede plaats in ie der geval weer uitzicht heeft op deelname aan het wereld kampioenschap over vijf we ken op dezelfde baan nadat hij zijn selectie voor de ploeg achtervolging op de baan - Pieters had zich daar volledig op geconcentreerd - niet had. weten af te dwingen. Veldt en Pieters bereikten de fi nale door in de halve eind strijd respectievelijk Louis Zieleman en Ton Vrolijk, die dinsdagavond opviel met een zilveren plak op de één-kilo metertijdrit zelfs geen derde rit te gunnen. Zieleman hield Vrolijk van een tweede me daille af in de kleine fina le. De belangstelling voor het Ne derlands baankampioen- schap was gisteravond, even als de dag ervoor, niet om over naar huis te schrijven. Slechts zo'n 500 liefhebbers van de baanwielersport vulden de immense betonnen kolos in Amsterdam. Joop Zoetemelk, omringd door de handtekeningenjagers die hij na af loop wilde vermijden. - Spoorloos was-ie ineens, Joop Zoetemelk! Terwijl Gerrie Knetemann zich naar zijn tweede achtereenvolgende overwinning in de „Acht" stampte, was Joop Zoetemelk al van het parcours verdwenen. Op weg naar Frankrijk, waar hem diezelfde avond in Saint Brieux nog een klus wachtte. Twintig minuten had de in Frankrijk wonende Nederlander om onder politiebegeleiding de tocht van Chaam naar het dertig kilometer verderop gelegen vlieg veld Seppe te volbrengen. Daarna zou alles volgens het door Zoetemelk zelf tevoren uitgestippelde draaiboek verlopen. MOSKOU (ANP) - De zevende zomer-Spartakiade, vier jaarlijks hoogtepunt van het sportleven in de Sowjet- Unie, trekt maar een zeer beperkte hoeveelheid publiek. Zeker in de hoofdstad Moskou. Het waarlijk indrukwek kende Leniri-stadion is één keer bijna volgestroomd, bij de openingsplechtigheid. Tijdens het atletiekgebeuren overtreft het aantal kijkers de deelnemers en de beroeps halve verplicht-aanwezigen nauwelijks. Waterpolo, dat naast de deur plaats vond in het zwembad van het Loesjni- ki-compiex, was ook geen publiektrekker van jewelste. Integendeel, j Maar bij roeien waren de, betrekkelijk kleine, tribunes redelijk bezet. I Zeker wanneer een en ander gezien wordt in Nederlandse verhoudin gen, waar roeien niet bepaald door een massaal publiek wordt gevolgd. Daar tegenover staat dat turnen, toch een echte topsport in de Sowjet- Unie, voor vrijwel lege tribunes is afgewerkt tijdens de eerste dagen van het programma. Het wegblijven van toeschouwers is ook een verrassing voor de organisa tie. Aleksander Gawrilowets, die een deel van de perscontacten verzorgt j tijdens de Spartakiade zei verbaasd te zijn over de geringe belangstelling voor het evenement in de eerste dagen na de officiële opening. Hij vertelde: "Er zou een oorzaak kunnen zijn. Namelijk dat een groot aantal evenementen in Moskou wordt afgewerkt en dat de publieke belang stelling verdeeld is. Ik heb contact gehad met de organisatoren in Le ningrad, waar gisteren het gewichtheffen is begonnen. Daar verwacht men bijna volle zalen en dat komt toch waarschijnlijk doordat men in Leningrad minder van de Spartakiade kan zien, dan hier in Moskou". Regionale interessen Vermoedelijk is er nog een andere reden. Tot nu toe is de Spartakiade veel meer gedecentraliseerd gehouden wat de verklaring van Gawrilowets onderstreept. Veel van de republieken kregen een deel van het pakket en daarbij werd natuurlijk rekening gehouden met regionale interessen. Bovendien lag de Spartakiade gewoonlijk vroeger in het seizoen en dat betekent in de tijd dat de vakanties op grote schaal in de Sowjet-Unie nog niet begonnen zijn. In dergelijke gevallen is het denkbaar dat arbei ders op bepaalde momenten kunnen kiezen voor werk of Spartakiade- bezoek en dan kan de keuze niet moeilijk zijn. Frappant blijft trouwens dat het tijdstip van de wedstrijden nauwelijks van invloed is op de belangstelling. De wedstrijden in de avonduren en het toch zeker interessante atletiekprogramma van zondag leken volle dig buiten de interessesfeer van de Moscovieten te blijven. De enige aanwijsbare uitzondering tot nu toe blijft hét roeien en dat is des te opmerkelijker omdat het roeicentrum in Krilatskoje in het westen van de stad, ongeveer twintig kilometer van het centrum is verwijderd. De wijk is dan wel per metro te bereiken (kosten vijf kopeken, of te wel zestien cent) van het metrostation naar de baan is nog een flinke wande ling. De accomodatie rond de roeibaan is indrukwekkend. Het boten huis is niet alleen fraai, maar ook functioneel. Oproeibaan Er is een ruime oproeibaan die door een dam van het wedstrijdwater is gescheiden en de tribune is uitstekend gesitueerd. De toeschouwers krijgen daar bovendien de service dat de positie van de boten, tot het moment dat zij op minder dan 500 en dus duidelijk zichtbaar, voortdu rend wordt aangegeven op het electronische scorebord met de plaats wisselingen a la minute. Vlak in de omgeving van de roeibaan ligt het wielerstadion dat van buiten sterke herinneringen oproept aan dat van Montreal, dat echter nog niet in gebruik is. Ook het wegparkoers ligt daar in de buurt, een kunstmatig parkoers dat speciaal voor de wedstrijd is aangelegd en gedeeltelijk door het vlakke terrein langs het roeiwater loopt, maar ook een aantal stevige hellingen kent. Men heeft, ten einde de moeilijkheidsfactor voor de renners te vergroten, een paar behoorlijke hellingen aangelegd. Het kon ook eigenlijk niet anders. Een voortijdige aftocht was voor de duur gecontracteerde Tour vedette de enige mogelijkheid om de tienduizenden wielerlief- hebbers (er waren 80.000 kijkers) na afloop te ontwijken. Want Zoe temelk zou, wanneer hij tot de laatste kilometer in koers was gebleven, ongetwijfeld in een enorme verkeerschaos terecht zijn gekomen. Met of zonder poli tiebegeleiding. Terwijl solo-rijder Knetemann aan de laatste lus van vier kilometer begon, slaakte wielermanager Jan Derksen een diepe zucht toen hij vernam dat de escapade met Zoetemelk was geslaagd. „Ik ben blij dat Joop weg is. Afspraak is afspraak. Ik heb de Franse orga nisatoren beloofd dat hij op tijd terug zou zijn. Alleen op die voorwaarden wilden ze hem in Chaam laten starten". Een reclame voor de wielersport was deze onderneming in de ogen van velen niet. Duizenden schreeuwden Zoetemelk nog hardstochtelijk toe, toen hij acht kilometer voor zijn aftocht de marreerde uit een sterke kop groep van acht renners. Chaam trilde zowat op zijn grondvesten. De tienduizenden rekenden op een nieuwe overwinning van Zoetemelk, die in 1973 voor het laatst in Chaam won. Bij de volgende passage was Zoe temelk er niet meer bij. Gerrie Knetemann, die samen met de Belg Jos van de Poel een ant woord had op de demarrage van Zoetemelk, kwam alleen door. „Joop moest weg zeker, of zo", reageerde de wereldkampioen vrolijk na afloop. „Bij een linkse bocht reed hij gewoon recht door. Ik riep nog tegen hem: kom Joop, je moet hier langs. Dat heeft hij waarschijnlijk niet eens meer ge hoord. Toen ben ik ook maar langs Van de Poel gekletst. Al leen voelde ik me toch beter op m'n gemak". Boeiend Het Raleigh-circus draaide dus door in Chaam, want sinds de Tour teneinde is heeft de forma tie van Peter Post alweer vier overwinningen op zak gestoken. Van de Velde maandag in Rijs- bergen, Knetemann diezelfde avond nog in Boxmeer, Raas dinsdag in Obbicht en dan nu weer Knetemann. Zelfs interna tionale klappers als Gerie Verlin den, Lucien van Impe, Giovanni Battaglin, Roger de Vlaeminck en Guiseppe Saronni konden daar niets aan veranderen. Zij waren de voornaamste concur renten voor de mannen van Peter Post. Behoudens de eerste helft van de koers werd het echter toch weer een Nederlands onderonsje. Hans Langerijs en Cees Priem zorgden voor een eerste afschei ding, maar Kuiper sleurde de meute weer naar de twee vluch ters. Nadat er nieuwe ontsnap ping van een vijftal (Zoetemelk, Saronni, Mutter, Smit en Van dei- Hoek) was mislukt, begon het spel pas echt op 72 kilometer. AL werd het voornamelijk een con frontatie tussen de Nederlandse toppers Raas, Knetemann, Priem, Kuiper en Zoetemelk en de Belgen Govaerts, Van de Poel en Alex van Linden. Deze acht renners bouwden spoedig een veilige voorsprong op. Minuut Pas toen de achterstand van het peloton al ruim een minuut be- Gerrie Knetemann: voor de tweede keer in zijn carrière droeg, klommen Saronni, Roger de Vlaeminck en Jos Jacobs nog eens flink in het zadel. Deze reac tie liep op niets uit. De Vlae minck, wiens arm stevig was in gepakt, ondervond bij het aanzet ten nog te veel hinder van een an derhalve week geleden bij een valpartij opgelopen blessure. De drie achtervolgers werden weer teruggepakt door het peloton, waarin Jo Maas het meeste werk verzette. Op dat moment waren er nog 24 kilometer te rijden. Kuiper later „Waren Saronni en De Vlaeminck maar bij de kop groep gekomen, dan had ik mis schien wat meer steun gekregen. Nu was ik eigenlijk bij voorbaat kansloos". Even later plaatste Zoetemelk zijn demarrage bij de koplopers, die even de veronder stelling wekten dat het allemaal serieus bedoeld was. Nu opende het paradepaardje van Jean-Pier- re Danguillaume in feite de deur voor Knetemann, die evenals bij voorgaande pogingen van Zoe temelk onmiddellijk in zijn wiel sprong. De Belg Jos van de Poel pikte ook aan, maar moest spoe dig lossen nadat Zoetemelk was afgestapt en Knetemann niet langer een concurrent in zijn om geving duldde. In een geweldig tempo stevende de regenboogtruidrager op zijn vierde overwinning binnen een week af. Op weg dus naar de cha os die, zoals gebruikelijk, altijd na de aankomst ontstaat. Dit keer werd Leo van Vliet daarvan het slachtoffer. De voluit spurtende Oudebosschenaar botste 100 me ter voorbij de finish tegen een al te opdringerige toeschouwer. Wat dat betreft mag Joop Zoete melk zich gelukkig prijzen dat hij het allemaal vanuit de lucht heeft kunnen aanschouwen. STOKE (ANP) - Op de vierde dag van de Stoke Mandeville spelen heeft Johan Levesto- ne uit Bilthoven goud ge wonnen bij het speerwerpen met een afstand van 20.28 meter. Bij het zwemmen veroverde Henk Legebeeke uit Raai te een bronzen medaille op de 100 meter vlinderslag klasse 6 met een tijd van 1.30.8. Wil- co Stroet uit Wervershoof verbeterde twee nationale records. Op de 25 meter vlin derslag klasse in noteerde hij 24.6 seconde en op de 50 meter rugslag kwam hij tot 48.7. Voor een derde record zorgde Henk Heijnen uit Hoogeveen op de 50 meter vlinderslag klasse 5 met 42.1 seconden. Het boogschieten heeft Neder land met Popke Popkema, Seine Weessies en Tinie Sen ders een bescheiden vijfde plaats gebracht met 6129 punten. Belgiè veroverde goud met 6805 punten, een nieuw we reldrecord. De Dartcheryploeg met Pop kema en Weessies werd ge wipt door de Belgen in de voorwedstrijden. Nederland dat voor de eerste maal mee doet aan het onderdeel luchtgeweer met Ton de- Haas en Harm Winters resp. uit Erp en Enschede debu teerde redelijk met een score van 320 treffers. Uitslag: 1. Gerrie Knetemann 120 km in 2.44.44, 2. Jan Raas op één mi nuut, 3. Hennie Kuiper z.t., 4. Leo van Vliet z.t., 5. Roy Schuiten z.t., 6. Aad van der Hoek z.t., 7. Fedor den Hertog z.t, 8. Jos van der Poel (Bel.) z.t., 9. Jos Peels (Bel.), 10. Cees Priem z.t. De amateurwedstrijd die aan het profcircus vooraf ging, werd ge wonnen door Ad prinsen (Raamsdonkveer) voor Peter Gödele (Hulst) en John Broers (St. Maartensdijk). De 25-jarige Westduitser Olaf Paltian heeft gisterenmorgen het eerste gedeelte van de achtste etappe van de ronde van Rijn land-Palts gewonnen. Het was een individuele tijdrit over 14 ki lometer van Landau naar Bell- heim. Ook het tweede gedeelte van de achtste etappe van Bellheim naar Ludwigshafen over 138 kilome ter, leverde een overwinning op voor een Duitse renner. Dieter Flögel, lid van de Westduitse ploeg, won de rit met een voor sprong van vier seconden op de Pool Stefan Ciekanski, die twee de werd. Adrie van de Poel bezet te in dezelfde tijd als de pool de derde plaats. De Moor Wilmann behoudt de leiding in het alge meen klassement. /I VAAGT TL T I MA/oei te v-/ l H/STEW£/- 7£ I/&ZA//S- I WAT DE IDEEEID MOAPSEA/yMM OOK MX*7 MEEE ZA/ Z/ESJ, /SEEM /07 i/AV?/C£ D/E ACtS ZO (SQEV 7EE> SEEM /S A/S ZE ZE DOM A//A/3/E.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9