'Pais had met organisaties moeten praten' Dajan in Nederland NORIT. Minister had moeten afwachten Klimrek voor fietsers Reactie sociaal-geneeskundige Bos: Chimpanseemoeder adopteert jong Gevonden munten zijn geen „geld" ONDERDAG 26 JULI 1979 BINNENLAND VEENDAM (GPD) - In het Oosterdiep geduikelde fietsers in Veendam krijgen het een beetje com fortabeler. De ge meente zal een sta len klimrek aanben- gen tegen de hoge kade. In het water gevallen fietsers kunnen dan gemak kelijker op het droge komen. Dit klimrek zal precies onder een berucht muurtje bij een brug worden bevestigd. Het lage muurtje heeft (indirect) en kele Veendammer wielrijders een nat pak bezorgd. Fiet sers die voor het stoplicht moeten wachten, gebruiken het uitnodigende verhoginkje als Kuif geeft met behulp van verzorgster Monika Tentuynte de drie maan den oude baby Roos eigenhandig defies. ARNHEM (ANP) - Het Burgers Dierenpark in Arnhem is er als eerste ter wereld in geslaagd een chimpanseepleegmoeder te leren een bij haar ondergeschoven baby te voeden met de fles. Het is op zich al zeer bijzonder dat een chimpanseemoeder an dermans kind adopteert, maar volgens dierentuindirecteur An ton van Hooff is dit experiment met de flesvoeding nog nooit vertoond. De drie maanden oude baby Roos is bij haar moeder weggehaald omdat deze door doofheid niet in staat was haar eigen kind te verzorgen. Ze reageerde niet op de wensen van haar baby en sleepte het vaak aan de achterpoot met zich mee. De eerste twee maanden kreeg Roos bij de familie Van Hooff in huis de fles, maar volgens de dierentuindirecteur'heeft dat het grote nadeel dat zo'n aapje nooit meer zal kunnen worden opgenomen in de chimpanseekolonie. De in het dierenpark werkende etholoog (deskundige op het gebied van het gedrag van dieren) dr. Frans de Waal, kwam toen op het idee de flesvoeding uit handen te geven aan een apemoeder. Dr. De Waal is verbonden aan het biologisch instituut van de Rijksu niversiteit in Utrecht en leidt in Burgers een enkele jaren durend onderzoek naar de hiërarchische verhoudingen onder chimpan sees. Na zorgvuldig zoeken werd een geschikte pleegmoeder gevonden, het 25-jarig vrouwtje Kuif. Dit dier had al diverse jongen verloren omdat het niet genoeg melk gaf. De verzorgers hadden er ongeveer een maand voor nodig om Kuif de baby te laten adopteren en om haar te leren op de juiste wijze de fles te hanteren. Daartoe heeft verzorgster Monika Tentuynte veelvuldig het chimpanseejong voor het hok van de aanstaande moeder de fles te geven. De veronderstelling dat Kuif zou afkij ken hoe zo'n fles moet worden gehanteerd (het bekende na-apen) bleek ongegrond. Met behulp van veel belonen moest de pleeg moeder stapje voor stapje worden geleerd wat er van haar werd verwacht. Als het experiment geheel lukt, kan dat volgens Van Hooff inhou den dat deze aapjes in de toekomst niet meer door mensen be hoeven te worden grootgebracht. Overigens verwacht dr. De Waal dat ook andere apensoorten als gorilla's en oerang-oetangs even goed in staat zijn jongen flesvoeding te geven. In Burgers heeft men om het jong bij Kuif geadopteerd te krijgen gebruik gemaakt van bestaande rolpatronen in de apenkolonie. Het was bij biologen bekend dat elke chimpanseebaby een "tan te" heeft. Dat is een vrouwtjesaap die groot vertrouwen geniet bij de moeder en dientengevolge ook als enige in de kolonie aan het kind mag komen. Het vrouwtje Kuif is nu die rol van tante opgedrongen. Verzorgster Monika speelde de rol van moeder en stond langzaam maar zeker toe dat Kuif aan "haar" kind mocht zitten, totdat de pleegmoeder het jong geheel als het hare beschouwde. Het bijzondere daarbij was volgens Van Hooff dat Kuif eerst in haar eigen taal vroeg of zij het kind wel mocht bezitten. Voor verzorgster Monika en dr. De Waal betekende dat een vette kus van Kuif. SCHIPHOL-LEIDEN (GPD) - De Leidse sociaal-geneeskundige dr. G. J. Bos is niet verrast door de felle kritiek van minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne op zijn onderzoek naar de kankersterfte in Nederland. De wetenschapper vergelijkt de reactie van de bewindsman met die van een kankerpatiënt. „Als iemand het bericht krijgt dat hij kanker heeft, zal hij dat in eerste instantie ook willen ontken nen". Bos vindt dat de minister te snel heeft geantwoord op de vraag van kamerleden. Hij zegt dat er mo menteel een discussie gaande is met het staatstoezicht op de volksgezondheid over de door hem gevolgde onderzoekmetho de. De sociaal-geneeskundige had het beter gevonden wanneer de minister het resultaat van deze discussie zou hebben afge wacht. Volgens de Leidenaar spitst de dis cussie zich toe op het aandeel van de kanker in de sterfte. Het staatstoezicht meent dat moet worden uitgegaan van óf de totale sterfte, óf van de absolute kan kersterfte. Dr. Bos heeft beide gehanteerd. Hoewel het ministerie twijfelt aan de waarde van het onderzoek, zegt dr. Bos de laatste tijd steeds meer overtuigd te zijn geraakt van de juistheid van zijn metho de. Vooral omdat het onderzoek de nadruk legt op de kanker die overbodig is. Om die reden be grijpt Bos het argument van Ginjaar niet, dat hij kanker als een ziekte-eenheid behandelde, terwijl het, aldus de minister, in werkelijkheid een verzamelnaam is voor tientallen aandoeningen die elk een eigen ontstaanswijze en natuurlijk verloop hebben. De Leidse wetenschappen „Ik geef juist het verschil aan tussen on vermijdelijke kanker en onnodi ge kanker. Onvermijdelijke kan ker ontstaat door erfelijkheid. Onnodige kanker door factoren van buitenaf. Hoe ik die cijfers heb uitgesplitst? Dat is mijn ge heim. Dat is een doordenkertje, waar ik een academisch dispuut over wil hebben. Het is te inge wikkeld om het zo even uit te leg gen". Dr. Bos hoopt dat de kamerleden geen genoegen nemen met het antwoord van de minister. „De waarde van mijn onderzoek staat nog niet vast. Dat komt pas wan neer de discussie tussen mij en het staatstoezicht is afge rond". Hij wil niet ingaan op de kritiek van Ginjaar op zijn onderzoek. Veel daarvan heeft hij zelf al onder kend in het interview met het Haarlems Dagblad. Ook begrijpt dr. Bos niet dat Ginjaar in diens antwoord Haarlemmermeer cen traal stelt, terwijl die plaats alleen maar een voorbeeld was. In Vlis- singen en Veldhoven bestaat ook een relatief zeer hoge kanker- sterfte. De bedoeling van Bos is door middel van zijn onderzoek een aanzet te geven tot een lan delijke kankersurveillance. Dat houdt een soort opsporings dienst in naar de verwekkers van „onnodige kanker", waarna er maatregelen genomen dienen te worden. De sociaal-geneeskun dige noemt de uitgebreide onder zoeken naar baarmoeder- en borstkanker „het spannen van het paard achter de wagen. Op die manier blijf je aan de gang. Je moet de verwekkers opspo ren". Dr. Bos is niet teleurgesteld dat Ginjaar een vorm van kankerbe waking in Nederland van de hand wijst. „Een nader onderzoek komt toch wel, wanneer ik te voorschijn kom met nieuwe cij fers. Bovendien, een volgend ka binet heeft misschien een andere mening dan Ginjaar". De Leide naar voegt er een vraag aan toe: „Waarom bewaart het Ameri kaanse ministerie van defensie zo angstvallig de gegevens van de soldaten die in de jaren '50 lijfe lijk aanwezig moesten zijn bij de ontploffing van een atoombom in de Nevada-woestijn? Veel van die soldaten lijden aan kanker of zijn er al aan gestorven. De erfge namen voeren nu al jarenlang een proces tegen defensie, maar die wil de gegevens niet prijsgeven. Ook aan mijn voorstel voor een kankersurveillance zitten zeer scherpe juridische kanten". De laatste van Afkes tiental overleden LEEUWARDEN (ANP)-Op 93- jarige leeftijd is gisteren Aale Feenstra in Leeuwarden overleden. Hij was de laatste van het gezin dat model heeft gestaan voor Nynke van Hichtums boek "Afkes tien tal". In het boek heet hij Wy- be. Nynke van Hichtum. alias Sjoukje Bokma de Boer, ge huwd met mr. P. J. Troelstra, schreef Afkes tiental in de zomer van 1900. Het boek ver scheen in 1903 bij Wolters in Groningen. Pas echt bekend werd het toen Kluitman in Alkmaar het in 1906 opnieuw uitgaf. Het boek is sindsdien in vele talen vertaald, onder meer in het Fries. In het Frie se dorp Warga, waar het ver haal speelde, staat nu een beeldengroep van Afkes tien tal. Het huisje waarin het ge zin Feenstra rond de eeuw wisseling woonde is geres taureerd. Reactie NFO op plannen voor het onderwijs: AMSTERDAM (ANP) - Minister Pais van onderwijs heeft een unieke mogelijkheid om met de vakorganisaties tot overeenstemming te komen, laten passeren. Uit de voorstellen die de minister heeft gedaan voor verbetering van de werkgelegenheid in.het onderwijs, blijkt volgens de Ne derlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties (NFO) dat de minister en de vakorganisaties het eens zijn over de omvang van de te nemen maatregelen. De NFO concludeert daaruit dat er blijkbaar ruimte aanwezig was voor overleg tussen minister en vakorganisaties over de aanpak van de werkloosheid in het on derwijs. Dit zegt de NFO in een persverklaring. De NFO is blij dat de minister ini tiatieven heeft genomen om de werkgelegenheidssituatie in het onderwijs te verbeteren. Volgens de NFO komt het aantal extra ar beidsplaatsen dat door de minis ter is geschapen globaal overeen met de wensen van de NFO. Daarom betreurt de NFO het dat de minister "zich nog steeds niet bereid verklaart tot een gesprek met de onderwijsvakorganisaties over de voorstellen die door de organisaties zijn gedaan". In een dergelijk overleg zouden de door de NFO gewenste prioriteiten aan de orde kunnen komen. Naast verlaging van de groeps grootte in het kleuteronderwijs en het lager onderwijs moet vol gens de NFO onder meer aan dacht worden besteed aan de veiligheidsnormen in het be roepsonderwijs. Tussen deze prioriteiten en de voorrang die de minister nu heeft gegeven aan het onderwijs aan anderstaligen, had volgens de NFO een afweging moeten plaatsvinden die uit gangspunt had kunnen zijn voor overleg. Ook over de afschaffing van de vergoeding voor begelei ding van studenten uit opleidin gen door onderwijzend personeel had overleg moeten plaatsvin den. Voor de begeleiding van hospitanten moeten faciliteiten worden geschapen, aldus de NFO. De NFO is steeds bereid tot overleg, zo laat zij weten. SCHIPHOL (ANP)-Op Schiphol is gistermiddag de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, aangekomen. De Is raëlische bewindsman, die met een lijntoestel van de KLM van uit Tel-Aviv op Schiphol arri veerde, zal tot en met morgen middag in ons land blijven. De Israëlische minister werd op de luchthaven onder meer begroet door zijn Nederlandse ambtge noot Van der Klaauw. Minister Dajan was bij aankomst niet bereid op vragen van journa listen in te gaan. Van der Klaauw voetsteun. Vooral bij regenachtig weer glijden veel fietsers weg en vallen in het Oosterdiep. Omdat enkele Veendam- mers hebben ge klaagd dat ze daarna moeite hebben om weer uit het Ooster diep te klauteren, wil de gemeente hen tegemoet komen met een klim rek. wilde slechts meedelen dat voor de besprekingen van vandaag, geen agenda is opgesteld. "Het zal een tourd'horizon worden, waarbij de situatie in het Midden- Oosten een belangrijk onderdeel vormt", aldus minister Van der Klaauw. Op de vraag of de relatie PLO-Europa onderwerp van ge sprek zou zijn antwoordde de Nederlandse bewindsman: „Nee, want die relatie is er niet. Wel zal vanzelfsprekend het Palestijnse probleem bij de besprekingen over het Midden-Oosten aan de orde komen". Volgens minister Van der Klaauw zullen de luchtvaartproblemen die er tussen Nederland en Israël bestaan geen onderwerp van ge sprek zijn. Minister Van der Klaauw wilde niet ingaan op de schriftelijke vragen, die de Twee-Kamerleden Schol ten en Gualtherie van Weezei (beiden CDA) gistermorgen aan de bewindsman hebben gesteld. Zij willen dat minister Van der Klaauw in zijn gesprekken met zijn Israëlische collega blijk geeft van zijn ongerustheid over de re cente Israëlische luchtaanvallen op Libanon, waarbij "onschuldi ge burgers en weerloze kinderen het slachtoffer worden". Het Palestina Komité heeft bij de Nederlandse regering geprotes teerd tegen de officiële ontvangst van de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Da jan. Het Komité constateert dat de Ne derlandse regering officiële con tacten met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie afwijst, zolang deze niet aan allerlei voórwaar- den heeft voldaan, zoals het beëindigen van terreuracties. ROTTERDAM ANP) - Op het tankopslag terrein van Shell in Europoort is gistermiddag brand uitgebroken in een pompbuis. Het vuur werd in een half uur bedwongen. De brand ging gepaard met metershoge vlammen en een rookontwikkeling, die tot ver in de omtrek te zien was. Het vuur is bestreden door de bedrijfsbrandweer van Shell en BP en de korpsen van Rozenburg en Rotterdam. Volgens een woordvoerder van Shell hebben leidingen gevuld met ruwe olie vlam gevat. ADVERTENTIE Met de constatering dat de toe komst van de wereld er nu niet bepaald rooskleurig uitziet is de in Boston (Verenigde Staten) ge houden conferentie van de We reldraad van Kerken over geloof, wetenschap en toekomst geëin digd. Een groot gezelschap theologen, wetenschapsbeoefe naars en kerkleiders heeft op de ze conferentie van gedachten gewisseld over uiteenlopende zaken als onderwijs, de energie crisis, milieukwesties, ontwape ning en de technische mogelijk heden om erfelijk materiaal te beïnvloeden. De voorzitter, metropoliet Paulos Gregorius uit Zuid-India, zei in zijn slotrede dat de conferentie geen verzoening of hereniging heeft gebracht tussen geloof en wetenschap. Dr. Paul Albrecht, die de laatste zitting voorzat, toonde zich wat optimistischer. Hij sprak van een doorbraak en een duidelijke uitdaging aan het adres van de wetenschappelijke en technologische gemeenschap. Een van de belangrijkste resoluties die de conferentie aannam be treft een stop van vijfjaar voor de bouw van kerncentrales en de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. De resolutie zal ter goedkeuring worden voorge legd aan het centrale comité van de Wereldraad. Ze is bedoeld als een aanbeveling voor alle rege ringen. Een groep verzette zich ter conferentie heftig tegen deze resolutie. Zij verdedigde de kernenergie als de veiligste weg voor de opwekking van elektrici teit. M:Lf'Eem.ene stemmen nam de conferentie een resolutie aan waarin er bij alle landen op wordt aangedrongen te streven naar beperking en uiteindelijk af schaffing van de kernwapens. In een andere resolutie wordt ver zet aangetekend tegen manipula tie met menselijk erfelijk mate riaal voor andere doeleinden dan het corrigeren van erfelijke af wijkingen. De deelnemers, van wie een derde uit de ontwikkelingslanden kwam, veroordeelden de techni sche toepassingen van de weten schap als deze niet leiden tot een rechtvaardige, levensvatbare maatschappij, gebaseerd op deelneming van iedereen. De natuurwetenschappers vroegen de kerken en de theologen, de vooroordelen tegen de weten schap, en de natuurwetenschap in het bijzonder, nu eindelijk eens te laten varen en morele normen te ontwerpen voor het gedrag van de mens die verant woordelijk is voor de toepassin gen van wetenschappelijke ont dekkingen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot vlootpredikant kandidaat C. Spaans Utrecht; bedankt voor streekgemeente Drieslag (Hem, Venhuizen, Oosterleek, Schel linkhout, Wijdenes) kandidaat A. Kobus Leeuwarden. Officier in beroep HAARLEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Haar lem, mr. C. van Riel, gaat in be roep tegen de vonnissen, die de rechtbank vorige week donder dag uitsprak in de Haarlemse bouwfraudezaak. Van Riel is het niet eens met de anderhalf jaar, die de 37-jarige onderaannemer J.N. uit Marken heeft gekregen, en de straffen van één jaar, waar van drie maanden voorwaarde- li>'- voor de 39-jarige L.G. uit Drachten en de 30-jarige P.K. uit Hoofddorp. Tegen elk van de laatste twee had de officier an derhalf jaar geèist. Tegen de eer ste, die hij al één van de aanstich ters beschouwt, 2,5 jaar. "Zulke voorwaarden blijven blijkbaar achterwege als het om contacten met Israel gaat". Het Palestina Komité vraagt minister Van der Klaauw in een brief hoé dit met elkaar is te rijmen. Het Komité wijst erop dat minister Dajan mede-verantwoordelijk is voor "de Israëlische terreurbom- bardementen" van de laatste da gen op Libanon. Dat geldt in het algemeen voor vele Israëlische acties waarvan het aantal slacht offers onder de burgerbevolking een veelvoud is van welke Pale stijnse actie dan ook, aldus het Palestina Komité. SEROOSKERKE (ANP) - De mun ten die op 8 juni in een slooppand in Serooskerke werden gevon den, vormen volgens de Middel burgse advocaat mr. J.J. van der Weel, die optreedt als procureur voor de gemeente Veere, een schat. En volgens artikel 642 van het Burgerlijk Wetboek komt de ze schat de gemeente Veere toe. Dit heeft de advocaat van de ge meente Veere gisteren schrifte lijk aan de rechtbank in Middel burg laten weten. Daar wordt de strijd uitgevochten over de vraag aan wie de munten, stammend uit de vijftiende eeuw, toebehoren. Zijn het de erfgena men die de woning waarin de munten zijn gevonden vorig jaar aan de gemeente verkochten of de gemeente Veere, eigenaresse van het pand? De erfgenamen, de vier zusters Geldof uit Vlissingen menen dat zij recht hebben op de schat, om dat ze via een aparte clausule in de verkoopakte hadden bedon gen dat alle in of op het pand ge vonden geld onverwijld aan hen zou worden uitgekeerd. Over dat woord geld is nu een juri dische stryd ontbrand. Volgens de gemeente Veere moet onder geld het begrip "algemeen gang baar betaalmiddel" worden ver staan. Dit karakter hebben de ge vonden munten al eeuwen gele den verloren, zo liet mr. Van der Weel de rechtbank weten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7