^Vestiging McDonald's an Leiden in opspraak Bleijs blijft in Morsch Velen namen kijkje in itie-informatiebus poli Warenmarkt Nieuwe Rijn tijdelijk weg Willem Klooslaan- winkeliers kunnen geen klant missen x-werknemer: „jaagsfeer" en „slechte betalingen" JL' 19 ONDERDAü 26 JULI 1979 LEIDEN LEIDEN - Oneerlijkheid van de bedrijfsleiding, een gejaagde sfeer, te lage lo nen, en reeksen van belof ten die nooit worden na gekomen. Dat is de kern van de verwijten die 24-ja- rige Kees Blokland richt aan het adres van de eige naar van de Leidse vesti ging van de "hamburger koning" McDonald's aan de Beestenmarkt in Lei den. Op 24 juni keerde Blokland de Leid se McDonald's de rug toe. Hij had er een baan als assistent mana ger, sinds 10 mei. Volgens Kees kon hij niet meer tegen de sfeer in het bedrijf. Hij geeft daarbij toe ook zelf McDonald's-werknemers met beloften en onjuiste hande lingen aan het werk te hebben ge houden. "Daarom moest ik er ook mee stoppen, van mezelf'. Zijn verhaal is grotendeels een be vestiging van de beschuldigin gen die de vakbond FNV vorige week in de richting van de Ne derlandse McDonald's-bedrijven uitsprak. Volgens Kees is het personeelsbeleid in de 20 McDo nald's bedrijven slecht, met uit zondering van Utrecht, maar spant Leiden de kroon: "Leiden is door en door rot". Overuren Hij vertelt: "De overuren die je bij de Leidse McDonald's maakt worden niet extra betaald, alleen op zondag. Als we met een ploeg 's nachts de vestiging schoon maakten wasje vaak pas om 3 of 4 uur klaar. In juni was ik zeker tien keer nog na 2 uur 's nachts aan het werk. Al die uren worden niet ex tra betaald. Ik heb trouwens van af begin mei nog geen cent salaris ontvangen". McDonald's-bedrijven zijn nogal geautomatiseerd. Er wordt vol gens Amerikaanse systemen ge werkt. Wie in de produktielijn van hamburgers een fout maakt, krijgt de wind van voren, zegt de vertrokken assistent. Tijd voor pauzeren is er vaak nauwelijks, vaak wordt iemand na een paar minuten al weer aan het werk ge zet. Ondanks al deze ellende zou de sfeer onder de McDonald's- medewerkers in Leiden toch nog "enorm goed" zijn. "De klant wordt in Leiden ook be lazerd", vervolgt Blokland. "Valt er een stuk vlees op de grond, dan wordt dat rustig weer op de grill gelegd. Dat doet eigenaar Van der Linde zelf ook. Je moest de kos ten drukken". Wedstrijden Bij de sfeer in een McDonald's ho ren ook wedstrijden onder het kassapersoneel, bij \yie de klan ten gemiddeld het meeste geld hebben besteed. Zo'n wedstrijd Agenda Morgen is er bij de club- en buurthuizen het volgende te doen: Zevensprong, Bernhardkade 35 - Open aktiviteit 10-12 uur; film "Drie kleine beertjes" 14-16 uur, Tamboerijn, in Jeugddorp - Skateboard hindernisbaan 9.30-1530 uur, Klein Matilo, Zaanstraat 126 - Bouwdorp 10-1530 uur, Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur. Hortus De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.VJV.) houdt zaterdag 11 augustus een wandeling door de Hortus Bo tanicus in Leiden. De wande ling begint om tien uur 's morgens op het punt Rapen burg 73. Belangstellenden kunnen zich tot 3 augustus opgeven bij mejuffrouw J. Kruijer, p.a. Hortus Botani cus. Nonnensteeg 3, tel. 148333, toestel 6684. De Leidse vestiging van de "hamburgerkoning' McDonald's aan de Beestenmarkt. Eigenaar is de in Bussum woonachtige Van der Linde, tegen wie ex-werknemer Blokland een groot aantal verwijten heeft. zou zich in Leiden al hebben af gespeeld, terwijl er ook voor de andere onderdelen van het be drijf (zoals de fabricagelijn voor broodjes) wedstrijden op het programma zouden staan. alles nog goed zou zijn, zegt Blokland dat er wel een groot ziekteverzuim is, en dat er door het personeel geregeld van elkaar gestolen zou worden. "Dat wordt veroorzaakt door de slechte be taling. McDonald's Leiden zou als ik het hard zeg eigenlijk geslo ten moeten worden. Het wordt allemaal veroorzaakt doordat ei genaar Van der Linde binnen vier jaar rijk wil zijn. Van de Neder landse McDonald's-bedrijven is Leiden het slechtst. Ze jagen het personeel weg door corruptie". Rotwerk "Niemand hoeft hier rotwerk te doen", zo reageert eigenaar Van der Linde uit Bussum op de be schuldigingen van Kees Blok land. Hij ontkent alle aantijgin gen. Zo zou er slechts éénmaal 's nachts zijn gewerkt. Daarna is het nachtelijk schoonmaakwerk vol gens Van der Linde steeds door een schoonmaakbedrijf gedaan. Het salaris van Blokland zou ver der al lang zijn uitbetaald: "Ik kan het afschrift terstond tonen", aldus Van der Linde. "Kees Blokland was iemand met een heleboel noten op z'n zang, en een hoop personeelsleden pikten hem niet. We zijn blij dat hij weg is gegaan". Van der Linde zegt verder, dat ie dereen een arbeidscontract heeft, en dat salarissen worden betaald volgens de horeca-cao. Waarde- ringspunten die werden beloofd werden altijd uitgekeerd, en pau zes waren er altijd, voor iedereen. Doorwerken kwam volgens Van der Linde niet voor. Een caissië- rewedstrijd is in Leiden nooit georganiseerd, zegt de eigenaar van de Leidse McDonald's-vesti- ging. Ziekte komt volgens Van der Linde nauwelijks voor. Er zouden op het moment twee zieken zijn. "De werksfeer is uitstekend. Proble men onder het personeel worden hier altijd besproken tijdens de meeting, die is een keer per maand. Verder zijn er nog weke lijkse sessions, maar daar tekent nooit iemand voor in". Van der Linde: "Ik zal heel hard moeten werken om wat aan deze zaak over te houden. Je gaat er toch niet aan beginnen om bin nen een paar jaar "binnen" te willen zijn. Wat Blokland heeft uitgekraamd, slaat op niets". advertentie LEIDEN - "De mensen stappen hier makkelijker naar binnen dan in het po litiebureau". Eén van de conclusies die de beman ning van eolitie-informa- tiebus gisteren om zes uur kon trekken na vanaf half elf met de bus op de Bees tenmarkt te hebben ge staan. Een andere was dat er minstens een paar honderd mensen een kijkje in de bus hadden genomen. De één noemde die opkomst goed, de ander redelijk. De bedoeling van de informatiebus is om het publiek te laten zien wat de politie is en doet. Hoofdagent De Vreugd van de Leidse politie, die gisteren met twee collega's en een voorlichtingsambtenaar van het Korps Rijks Politie in de bus stond: "Men weet niet eens wat de politie doet, men ziet alleen het verbaliseren. Niet de hulp verlenende taken en de preven tieve werking van controles op de technische toestand van auto's bijvoorbeeld. Van dat alles krijgt men hier nu een paar flitsen te zien". Verkeersplan voor publiek LEIDEN - Het eerder deze maand gepubliceerde verkeersplan van de gemeente is vanaf vandaag voor het publiek beschikbaar. De bevolking heeft ruim anderhalve maand gelegenheid inspraak te leveren. Tot 17 september kun nen reacties worden gestuurd naar de gemeente. Het is de bedoeling dat het ver keersplan in de laatste drie maanden van dit jaar wordt be handeld in de raadscommissie en gemeenteraad. In 1980 en vol gende jaren worden de voorstel len uit het verkeersplan definitief uitgewerkt. LEIDEN - De warenmarkt in Lei den zal in de loop van dit jaar voor een deel verhuizen. In verband met de aanleg van riolering en de restauratie van de kademuren van de Nieuwe Rijn tussen Vis- brug en Karnemelksebrug zal de markt op deze plaats worden verplaatst naar de Botermarkt en de Vismarkt. Burgemeester en wethouders en de markthandel hebben overeen stemming bereikt over deze ver plaatsing. Van de kant van de gemeente moet de gemeenteraad nog een definitieve beslisisng nemen. Het is de bedoeling dat de markt in oktober naar de overzij de wordt verplaatst. De markt zal volgens de planning van de gemeente ruim een jaar niet terecht kunnen op de Nieu we Rijn. De werkzaamheden aan de walmuren en de riolering worden op zo'n 15 maanden ge schat. Eerst pakt de gemeente het deel tussen Karnemelksebrug en Koornbrug aan. Later volgt het gedeelte tussen Koornbrug en Visbrug. DIEFSTALLEN - Twee zfjn gistermiddag op de markt bestolen van hun portemonnee, die uit hun handtassen werd ge haald. Het betreft een 77-jarige vrouw, in wiens portemonnee zestig gulden zat en een 56-jarige vrouw die vijftien gulden bij zich had. Een 26-jarige vrouw uit Leiderdorp raakte haar tas kwijt toen ze hem in een winkel in het centrum van Leiden even had neergezet. Er za ten een portemonnee met hon derd gulden in, ongeveer vijftien bankbetaalkaarten en een be- taalpas. Rectificatie De politiebus met links opperwachtmeester Ras. voorlichtingsambte naar voor de regio Den Haag bij het Korps Rijks Politie, en rechts hoofda gent De Vreugd van de Leidse politie. De verhouding politie - publiek noemt De Vreugd in Leiden niet slecht. Maar, zegt hij: "Je doet je best om het contact goed te ma ken, maar als je een bon uitdeelt ben je een rotvent. Dat is altijd zo en daar leer je mee leven. Het is je werk en je taak". De voorlichter van de Rijkspolitie, opperwachtmeester Ras uit Ha- zerswoude, was gisteren gast in de bus. Vorig jaar betaalde de Rijkspolitie zijn aanwezigheid nog, maar dat is om nog onduide lijke redenen afgeschaft. Ras reist toch in het hele district Den Haag met de bus mee. Woensdag was hij in Katwijk, en zegt daar over "Erg veel mensen daar, erg veel buitenlanders ook overal vandaan, die met grote koleno- gen stonden te kijken dat de Ne derlandse politie zich zo onder het publiek mengt". Over de verstandhouding met het publiek zegt hij: "Ik vind per soonlijk dat die steeds beter wordt. De mensen worden kriti scher, durven te discussiëren en je hoort vaak de reactie: laat de politie er maar wat aan doen. Ik kom in het district Den Haag op alle scholen die hoger zijn dan de lagere school in het kader van maatschappijleer. Meestal draait het dan uit op discussie. We hoe ven geen gelijk te krijgen, maar het is belangrijk dat er contact LEIDEN - In de publicatie van gis teren over de vuilnisophaal in Leiden is ten onrechte vermeld dat in de vakantietijd slechts één keer per week wordt opgehaald. De gemeente handhaaft de vuil- nisdienst in het gebied binnen de singels in de zomermaanden ech ter onverminderd twee keer per week. Buiten de singels is de op haal beperkt tot één keer per week. Vanaf 20 augustus wordt ook buiten de singels weer twee keer per week opgehaald. Acht identieke winkels, acht winkeliers die de buurt behalve levensmiddelen ook persoonlijke raad en steun bieden. Eén van de vroegere filiaal houders van wat nu de brood- en banketzaak is, Hassebras, is nu zelfs dominee Op de foto, links de heer Van der Hulst en rechts i De Vries. Kapper, bloemist, drogist, sla ger, supermarkt, groenteboer, bakker en sigarenboer; de winkelgalerij aan de Willem Klooslaan in het Haagweg- kwartier. Met zijn achten kunnen zij de buurt voorzien van de dagelijkse levensbe hoeften, maar het is wel vech ten voor het bestaan. Kwali teit en service zijn de sleutel woorden. De heren Van der Hulst van de supermarkt en De Vries van die brood- en banketzaak vertellen. Van der Hulst zit er als enige van het rijtje vanaf het begin in, de andere zaken zijn alle maal al één of meermalen van eigenaar veranderd. Vanaf het begin, dat is nu ruim 25 jaar. Van der Hulst, boeren zoon, vertelt: "Na de oorlog kon ik bij een melkhandelaar in Wassenaar een wijk gaan bedienen. Toen vertelde Men ken me een keer, want de melkfabrieken zochten klan ten, dat ze hier in Leiden win kels gingen bouwen, of dat niets voor mij was. Ik was 23 en vond het geweldig om in een nieuwe wijk te beginnen. Het was de eerste winkelgale rij in Leiden die na de oorlog werd geopend, door wethou der Jongeleen nog". Alles was toen jong in de wijk, ook de melkman en zijn vrouw. "Joh, ga jij je vader eens halen", kreeg Van der Hulst af en toe van klanten te horen. Hij deed de wijk per bakfiets, bracht niet alleen melk maar ook grote bussen heet water die van de fabriek kwamen bij de mensen, voor de was en de schoonmaak. Het was vóór de melksanering, waarbij ieder zijn eigen wijk kreeg. Van der Hulst: "Er lie pen zeker tien melkhandela ren hier in de ivijk, het was een gevecht om een klant. Maar wel een uitdaging, na de sanering vond ik het maar een kouwe boel". De bakfiets werd aan de kant gezet.de winkel allengs uitge breid. Dit voorjaar heeft Van der Hulst na het overlijden van zijn buurman ook de groentezaak overgenomen. Met zijn vrouw, twee zoons en een aanstaande schoondoch ter erin is het een klein fami liebedrijf geworden waarmee een leuke boterham wordt verdiend, zegt hij. "Het is al tijd een gezellige wijk geble ven, we hebben een prachtige groep mensen die hier blijven komen en in wi leuk kunnen voelen zich hier thuis". "We zijn altijd op een vaste kern van klonten aangewezen. Mensen die op koopjes lopen zie je hier niet, want wij zijn gedwongen om vaste prijzen te rekenen", zegt de heer De Vries. Hij is in '66 als filiaal houder voor de Coöp in de Willem Klooslaan gekomen. Maar de Coöp ging op defies en sindsdien is hij overgestapt van kruidenierswaren op brood en banket. Zijn vrouw is nu vijf jaar filiaalhoudster voor de Meneba, hijzelf mag niet meer werken. En omdat hij daardoor de meeste tijd heeft is hij voorzitter van de winkeliersvereniging, waar van Van der Hulst secretaris/ penningmeester is. De Vries gaat verder: "Een vas te kern klanten die hier als vanouds kwaliteit en service vinden. Ze willen ook hun hart wel een luchten of om raad vragen. En wij hebben ook tijd voor de persoonlijke nood van de klant". "We heb ben wel huioelijken gelijmd", merkt mevrouw De Vries op. "Mijn vrouw zegt wel eens: je moet met tien verschillende gezichten in de winkel staan wantje kunt geen partij gaan trekken", zegt De Vries. "We kunnen het hier met zijn allen goed tot redelijk goed met elkaar vinden. We helpen elkaartoen de groenteman overleed hebben wij in de winkel gestaan en zijn vrouw door die moeilijke tijd heen- geholpen. Dat zul je op het Vijf Meiplein niet vinden, als je weet wat voor haat en nijd daar heerst, dat is verschrik kelijk. Dan zijn wij hier met zijn achten gelukkig". De Vries gelooft dat de buurt- winkels, als ze voldoende aandacht blijven schenken aan kwaliteit en persoonlijke service, niet hoeven te ver dwijnen en zelfs meer moge lijkheden zullen hebben. "Tenzij mensen als Dirk van de Broek het ons onmogelijk maken, dat zijn de moorde naars. Want wij kunnen na tuurlijk in principe geen klant missen. Als wij het on geluk zouden hebben dat hier vlakbij een grote supermarkt zou komen, hoeft die maar twee weken dertig of veertig procent van onze klanten te trekken en we kunnen het wel vergeten". Verplaatsing chemisch bedrijf niet in zicht PEPERZAK tfiheerst Ontmoet onze kollekties waardeer onze REPAREREN - MODERNISEREN 'tvakl "N :e prijzen I :n LEIDEN - De firma Bleijs Chemi sche Producten zal voorlopig nog niet vertrekken uit de binnen- stadswijk Oude Morsch. De ge meente wil het bedrijf aan de Morsstraat en Narmstraat ver plaatsen naar een industrieter rein in de omgeving van de Groenoordhallen. Dit terrein is voorlopig echter nog niet be schikbaar en bovendien ont breekt het de gemeente aan geld om Bleijs te verplaatsen. Dit blijkt uit het antwoord van bur gemeester en wethouders op schriftelijke vragen van PPR- raadslid Beijen. Deze informeer de of het bedrijf nog steeds zon der hinderwetvergunning werkt en of er pogingen worden onder nomen Bleijs te verplaatsen. Tegen de aanwezigheid van het chemische bedrijf is enkele jaren geleden al actie gevoerd vanuit de wijk. De bewoners van de Ou de Morsch zijn beducht voor het gevaar dat de opslag en transport van gevaarlijke chemische pro ducten met zich meebrengt. De actie werd mede gevoerd omdat het bedrijf zonder hinderwetver gunning werkt. Burgemeester en wethouders er kennen dat Bleijs nog altijd geen hinderwetvergunning heeft. De gemeente heeft de aanvraag-pro- cedure stopgezet omdat men het bedrijf wil verplaatsen. Tegen deze achtergrond antwoordt het college raadslid Beijen niet tot sluiting van het bedrijf te zullen overgaan. 3 en W geven aan dat met Bleijs besprekingen zijn gevoerd over verplaatsing van het bedrijf. Het college denkt het bedrijf ruimte aan te bieden in het gebied "De Hallen", industrieterrein achter de Groenoordhallen. Dit plan komt echter pas begin 1980 in de gemeenteraad Naast de vestigingsplaats speelt ook de financiering van de ver plaatsing een probleem. Bleijs eist van de gemeente bij verplaat sing financiële vergoeding. De gemeente wil proberen het be drijf te verplaatsen via een rijks subsidieregeling (proefpro- gramma sanering milieuhinder- lijke bedrijven in de woonomge ving). "Daarbij is een verplaatsing dit jaar nog niet te verwezenlijken", al dus B en W. Het college hoopt in de jaren 1980 tot en met 1982 in aanmerking te komen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3