EIDSCH DAGBLAD Leidsch Dagblad gaat fusie aan Carter staat fel verzet olieconcerns te wachten mm km vandaag BOTSING VAN VLIEGTUIGEN Regering van Nicaragua nationaliseert de banken MEDEDELING MET DAMIATE PERS IN HAARLEM Hazewind met vakantie VERPAKTE DOLFIJNEN Tijdens de bouwvak- vakantie zijn ons magazijn en onze showroom geopend. Op Schiphol Kleinzoon doodt grootmoeder Politiekorps in Alphen versterkt JONDERDAG 26 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1060 35918 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) .EIDEN - De bijna 120 jaar oude B.V. Leidsch Dagblad wil gaan fuseren met Damiate Pers B.V. uit Haarlem. Voornaamste uitgave van het Leidsch Dagblad zijn het dagblad met dezelfde naam en het Alphens Dagblad. lamiate Pers is uitgeefster van het Haarlems Dagblad, De Typhoon en de Nieuwe Noordhollandse i Courant. Volgens een mededeling van de di- recties zal de fusie geen gevolgen hebben voor de redactionele zelf standigheid van de dagbladen. Ook zullen de bladen in respec tievelijk Leiden en Haarlem ver vaardigd blijven worden. erkgelegenheid fusie zal volgens de directies geen nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Bij het Leidsch Dagblad werken 160 mensen; bij Damiate Pers 450. Naast dagbladen geven beide uitgeverijen ook nog enkele nieuws- en huis aan huisbladen uit. Reden van de fusie is volgens een mededeling van de directies dat hierdoor een vergroting van het "financiële draagvlak" ontstaat "Hierdoor zal de economische po sitie van elk bij deze fusie be trokken dagbladen en huis aan huisuitgaven kan worden ver sterkt." Bonden Van de kant van de grafische vak bond Druk en Papier deelde be stuurder P. den Boer mee dat hij "geruststellende verklaringen van de directies had verkregen over het zelfstandig blijven func tioneren van beide bedrijven. Zo is volgens hem toegezegd dat de produktie van de Leidse bladen in Leiden zal blijven. Den Boer zei dan ook de fusie posi tief te benaderen; "Er ontstaat ei genlijk een redelijke basis voor een groter geheel in Midden Ne derland." De secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten, Gerard Schuijt, zei dat uit de me dedeling Vein de directie op dit moment nog niets te vrezen is voor de werkgelegenheid en de zelfstandigheid van de dagbla den. "Voor de toekomst kan het wel iets inhouden. Daarover moeten wij ons nu de komende tijd gaan beraden" aldus Schuijt. Laatste Wanneer de fusie doorgaat bete kent dit dat een van de laatste zelfstandige dagbladbedrijven van Nederland gaat verdwijnen. Het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad rolde op 1 maart 1860 van de persen. De oplaag groeide in de daaropvol gende 100 jaar van 180 naar 22.500 exemplaren. Inmiddels is deze uitgegroeid tot 48.000. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De Noordwij- ker die zijn hazewindhond elke dag opnieuw illegaal op het strand liet loslopen en steeds kans zag om uit han den van de politie te blijven, zal dit in het vervolg wel uit zijn hoofd laten. Op het strand voor de boule vard is het verboden op be paalde tijdstippen huisdie ren uit te laten. De inwoner van Noordwijk trok zich hier echter niets van aan. Een badgast uit Kerkrade, die dacht dat het dier z'n haas kwijt was, ontfermde zich over de hond. Toen zijn vakantie erop zat en de eige naar zich nog altijd niet had gemeld, besloot de Limbur ger de hazewindhond als lo gé mee naar huis te nemen. De politie stelde hij hiervan in kennis. De Noordwijker werd echter ongerust toen het dier weg bleef, stapte naar de politie en moest zijn tot dan toe ge heim gebleven identiteit prijsgeven. Op het bureau kreeg de man te horen dat zijn hond met 'vakantie' in het Limburgse verbleef. "Hij was hels", aldus de poli tie. "Afhalen bij de vinder in Kerkrade was het enige wat erop zat. Maar die reis had de man wél aan zichzelf te dan ken.....". fi Ik Hi 1 i Ambachtsweg 33 (Industrieterrein 't Heen) Telefoon: 01718-29311 - Katwijk/Zee. Openingstijden: Het blijft zonnig Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimum temperaturen ongeveer 14 graden. Middagtemperaturen van 20 tot 25 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 juli Zon op: 5.53 uur; onder: 21.38. Maan op: 9.23; onder: 23.00 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.05 en 18.28 uur. Laagwater om 2.06 en 14.23 uur. SCHIPHOL - Goed verpakt in schuimrubber en stevig ingevet arriveer den vanmorgen op Schiphol twee passagiers uit Houston (Texas) in de Verenigde Staten. Het waren twee dolfijnen, bestemd voor het dolfinarium in Scharendijke op Schouwen-Duiveland. SCHIPHOL - Op Schiphol is van morgen rond tien uur een Fokker F-28 Fellowship van Air France bij het parkeren aan de pier tegen een stilstaande KLM DC-9 ge botst. Geen van de 129 passagiers van de beide toestellen liep ver wondingen op. Volgens mededelingen van de NV Luchthaven Schiphol en van Air France is de oorzaak van de bot sing te wijten aan het uitvallen van een hydraulisch systeem van de Air France F-28, waardoor het toestel onbestuurbaar werd en de remmen niet meer functioneer den. Op de route die de F-28 na de lan ding aflegde naar de parkeer plaats is over een lengte van en kele honderden meters hydrauli sche olie aangetroffen. De Air France F-28 arriveerde om tien uur met 22 passagiers aan boord op Schiphol. Het toestel moest bij uitgang B 33 parkeren. Toen het, komende vanaf het platform, de bocht moest maken om de parkeerstand in te nemen, weigerden de remmen en de be sturing. Het toestel schoot op de bij uitgang B 31 staande KLM DC-9 af. Nadat de cockpit van de Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. F-28 eerst de rechtervleugel van de KLM-DC-9 van onderen had geschampt raakten de lin kervleugel van het Air France toestel en de rechtervleugel van het KLM-vliegtuig in elkaar ver ward. Er ontstond een lek in een van de vleugeltanks van de F-28, waardoor kerosine op het plat form stroomde. De passagiers van de F-28 hebben het toestel via trappen en glijgo- ten verlaten. AMSTERDAM (ANP) - Een 79-ja- rige weduwe is in de afgelopen nacht in haar woning in de Wil lem Pastoorstraat in Amsterdam- zuid door een messteek in de hals gedood. De vermoedelijke dader, haar 18-jarige kleinzoon J. P. G., is gearresteerd. Hij heeft volgens de recherche bekend zijn groot moeder tijdens een "uit de hand gelopen" ruzie om geld te hebben gestoken. Het mes zou hij tijdens zijn vlucht ergens in het water hebben gegooid. Tussen de besturen van Damiate Pers B.V. te Haarlem en Leidsch Dagblad B.V. te Leiden heeft oriënterend overleg plaats gevonden over de mogelijkheid om tot een volledige fusie te komen tussen beide ondernemingen per 1 januari 1980. De verwachting is thans gewettigd dat dit fusieoverleg zal slagen De beide goed renderende dagbladondernemingen opereren in aangrenzende regio's, hun doelstellingen vertonen grote overeen komst. Beide bedrijven beschikken over modern geëquipeerde drukkerijen die na de fusie afzonderlijk zullen blijven functioneren. De redactionele zelfstandigheid van de bij deze fusie betrokken dagbladen zal volledig worden gehandhaafd. De besturen van beide ondernemingen zijn van mening dat deze samenvoeging voordelen biedt voor de informatievoorziening van een vergroot en aaneengesloten verzorgingsgebied. Uitgangspunt is dat mede door de vergroting van het financiële draagvlak, de economische positie van elk bij deze fusie betrokken dagbladen en huis aan huisuitgaven kan worden versterkt. Dit is vooral van belang voor gezamenlijke initiatieven op het gebied van marketing, technische vernieuwingen en de mogelijke ontwik keling van nieuwe communicatievormen. Als structuur voor de nieuwe onderneming wordt gedacht aan een holding-constructie met werkmaatschappijen voor de nu door de afzonderlijke vennootschappen uitgevoerde activiteiten. Damiate Pers B.V. geeft uit het Haarlems Dagblad met de kopbla den IJmuider Courant en Beverwijkse Courant. De Typhoon en via haar dochteronderneming B.V. Kranten Expl. "Midden Noord Hol land" de Nieuwe Noordhollandse Courant. De totale dagbladoplage is 110.000 ex. Bovendien geeft zij uit het driemaal per week verschijnende nieuws- en advertentieblad De Noord-Amsterdammer en de huis aan huis bladen Week in- Week uit, De Waterlander en de Koerierbladen. Totale oplage ca. 250.000 ex. De uitgaven van Leidsch Dagblad B.V. zijn het Leidsch Dagblad en het Alphens Dagblad. Totale dagbladoplage 48.000 ex. Verdere uitgaven zijn de huis aan huisbladen Alleman en Wijk- nieuws Ridderveld en een periodiek verschijnende Rekreatiekrant. Totale oplage ca. 50.000 ex. Het totale personeelsbestand van Damiate Pers en Leidsch Dagblad is resp. 450 en 160 personen. De fusie zal geen nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid; de sociale aspecten op langere termijn kunnen positief worden beoordeeld. De vakbonden van journalisten en grafici, de SER-fusiecommissie en het ministerie van economische zaken zijn over e.e.a. geïnfor meerd. Aan de ondernemingsraden en redactieraden is verzocht zich een oordeel over dit fusievoorstel te vormen. Haarlem, Leiden 26 juli 1979 Directie Damiate Pers B.V. Directie Leidsch Dagblad B.V. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft gisteren gewaarschuwd dat de oliemaatschappijen een "hevige strijd" zullen voeren om de door hem voorgestelde belasting op overwinst van de olie maatschappijen te verla gen. Als de maatschappijen hun doel bereiken betekent dat een streep door de energieplannen, zo gaf de president aan in een verklaring. "De Amerikanen staan in overgrote meerderheid achter het door mij gepropageerde beleid, het Huis van Afgevaardigden heeft al een wet aangenomen waarin de fi nanciële kant van een gezond energieprogramma wordt gere geld, en nu is het woord aan de Senaat," aldus de president. De kosten van het plan, dat tot doel heeft de Amerikaanse invoer van olie in 1990 tot de helft van de huidige import terug te brengen, worden op ongeveer 285 miljard gulden geschat. De wijzigingen in het kabinet - in de afgelopen tien dagen werden vyf ministers vervangen - verde digde de president als volgt: "Het nu gevormde kabinet is eensge zind en bestand tegen de uitda gingen die op ons afkomen." Over de aanstelling van Hamilton Jordan, Carters 34-jarige voor naamste politieke medewerker tot stafchef van het Witte Huis, zei Carter, dat de betekenis van deze benoeming op de grofste wijze verkeerd was uitgelegd, namelijk dat Jordans invloed in het buitenlandse beleid aanzien lijk zou zyn. "Hij, Jordan, zal het hoofd zijn van de staf van het Witte Huis en niet het hoofd van het kabinet," aldus Carter. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft overi gens een hindernis opgeworpen voor het plan van Carter om in noodgevallen via een tamelijk eenvoudige procedure een rant soenering van benzine op te leg gen aan het Amerikaanse volk. Een amendement van de Re publikein Benjamin Gilman, uit New York waarin wordt bepaald dat het Congres een rantsoene- ringsbesluit te allen tijde moet goedkeuren, werd met 232 tegen 187 stemmen aangenomen. Dit feit vormt een ernstige tegen slag voor de Amerikaanse presi dent. Carter heeft Hedley Dono van, voormalig hoofdredacteur van Time benoemd tot bijzonder adviseur voor buitenlandse en binnenlandse politiek. Volgens woordvoerder Jody Powell zal Donovan rechtstreeks verslag aan de president uitbrengen en zal hij, evenals adviseur voor na tionale veiligheidszaken Brze- zinski, buiten Hamilton Jordan om toegang tot de president heb ben. Donovan trad 1 juni terug als hoofdredacteur van Time, een post die hij sedert 1964 had be kleed. Minister Pais van onderwijs (foto links) had eerst moeten praten met de vakorganisa ties in het onderwijs. Dat is de reactie van de NFO naar aanleiding van de plannen van minister Pais over de werkgelegenheid in het on derwijs. PAGINA 7 Geschiedenis luchtvaart vanavond op tv PAGINA 5 Zoetemelk demareerde naar andere koers PAGINA 9 Louk Sanders; "Nu lekker spelen" Eschel Rhoodie beschuldigt GPD-corresponden t PAGINA 13 Na slechte zomer meer zie ken PAGINA 15 Werkgevers tegen vijf-ploe gendienst energiebedrijf Rotterdam PAGINA 16 MANAGUA (ANP) - De nieuwe re gering van Nicaragua heeft de banken genationaliseerd. De aandeelhouders krijgen een schadevergoeding in staatsobli gaties. De banken in Nicaragua zijn vrijwel geruïneerd door de burgeroorlog die tot de val van het bewind van Somoza heeft geleid. Volgens een lid van de nieuwe regering, Alfonso Rovelo, waren ze de laatste tijd niet meer in staat chèques te verzilveren en aan buitenlandse verplichtingen te voldoen. Een ander regeringslid, Daniel Or tega, deelde mee dat de nieuwe regering bereid is tot onderhan delingen over aflossing van de schulden die Somoza heeft ach tergelaten. Maar de schuld van meer dan vijf miljoen dollar van het nu ontbonden leger van So moza aan buitenlandse onder nemingen die "de afgezette dicta tor van wapens en uitrusting DEN HA AG (GPD)- De sterkte van het politiekorps in Alphen zal volgend jaar van 85 op 91 man worden gebracht. Dit gebeurt in het kader van de versterking van de kleine politiekorpsen, waarmee minister Wiegel tege moet wil komen aan de wensen van de gemeenten en vakorgani saties. De gemeentepolities in Leiden, Haarlemmermeer, Katwijk en Noordwijk zullen er geen personeel bij krijgen. hebben voorzien om ons volk uit te moorden" zal niet worden te rugbetaald, zo verklaarde Ortega. De enige sectoren van het bedrijfs leven die in de naaste toekomst zullen worden genationaliseerd zijn volgens Rodelo de mijn bouw, de bosbouw en het open baar vervoer. Buitenlandse be leggers zullen net zo worden be handeld als ingezetenen van Ni caragua, zei hy. Ortega deelde nog mee dat er voor taan volledige persvrijheid zal heersen maar dat journalisten verplicht zijn aan de wederop bouw van het land mee te wer ken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1