„Meer mensen ziek na een slechte zomer..." Blik io de weekbladen EISEVIERS PNDERDAG 26 JULI 1979 WASSENAAR - "Door de slechte zomer waarbij de zon herhaaldelijk verstek liet gaan, zullen er komende winter meer mensen ziek worden dan normaal het geval zou zijn. De ziekteverschijnselen kunnen variëren van een een voudig griepje tot meer last van reumatische aandoenin gen. Een paar weken vakantie in zonniger oorden in het buitenland, zal hieraan weinig kunnen veranderen". leze weinig opwekkende woorden in het door regen, wind en wolken ge teisterde Nederland zijn van de Oegstgeester wetenschapper dr. S. W. Tromp. Dr Tromp is directeur van het in Wassenaar gevestigde Biome- teorological Research Foundation, een stichting die onderzoek verricht naar de invloeden van het weer op mensen, dieren en planten. rijdag 3 augustus wordt in restaurant "De Beukenhof' in Oegstgeest, in het bijzijn van de rector magnificus van de Leidse universiteit professor dr. D. J. Kuenen, een aantal geleerden uit de wereld geprezen voor het onderzoek dat zij verrichten naar de invloeden van het weer op het aardse leven. Eens in de drie jaar worden gouden medailles uitgereikt aan geleerden die zich op dat gebied verdienstelijk hebben gemaakt. e prijswinnaars van nu zyn onder meer luit. generaal dr. Inder Singh en luit. kolonel dr. Chohan uit India, die zich samen hebben ingezet naar onderzoek van de invloed van het weer in het hoog gebergte. De twee militairen uit India hebben daarnaar zoals dat heet fundamenteel onderzoek verricht. Uit het onderzoek is on der andere naar voren gekomen dat de smaak van mensen op gro te hoogte verandert. Wensen die naar de wintersport gaan bijvoorbeeld, zullen daar veel mee te maken krijgen", zegt dr. Tromp. "Uit het onderzoek is ook gebleken dat allerlei infectie ziekten zich explosief kunnen ui ten als men op grote hoogte komt. Zo kan iemand die in een vlieg tuig stapt ineens last krijgen van een vreselijke kiespijn. Onder andere dit soort zaken hebben de twee Indiase wetenschappers onderzocht". De weerstand van het lichaam te gen infecties wordt sterk door het weer beinvloed. Samen met het klimaat kan het ook belangrijke effecten hebben op de uitwer king van medicijnen. Deze medi camenten kunnen zeer verschil lende uitwerking hebben op mens en dier. Niet alleen deze ge noemde factoren hebben daarop invloed, maar ook de hoogte blijkt van belang te zijn. Bepaal de doseringen van medicijnen, die op zeeniveau zonder gevaar kunnen worden toegediend, kunnen dodelijk zijn op twee tot drieduizend meter hoogte". )verspannen lat veel toeristen de laatste tijd overspannen uit het buitenland naar Nederland worden terug gehaald zou wel degelijk door het weer kunnen komen, want uit vele. onderzoekingen in kli maatkamers is gebleken dat, "de mate van psychische onrust bij mensen sterk kan worden bein vloed door het klimaat". je tweede gouden plak gaat naar een Egyptisch-Amerikaanse ge leerde; professor Mohammed Yousef. "Die heeft zich verdien stelijk gemaakt bij onderzoek naar de invloed van het weer op dieren. Hij heeft onderzocht hoe deze zich gedragen onder extre me weersomstandigheden. In dit geval in woestijnen. Hy heeft ontdekt hoe deze dieren in staat zijn zich in een dergelijk klimaat te handhaven". mmxm f Tj-'• Ear* Zomer langs de Noordzeestranden ...En ze hebben de zon zo nodig Sen Duitse geleerde aan de land bouwhogeschool van München, prof. Baumgartner, kreeg ten slotte als derde de gouden me daille naar aanleiding van onder zoek onder planten. Met name heeft hij veel gedaan op het ge bied van bomen. Foundation. Peterson was in de jaren dertig een Amerikaanse hoogleraar op het gebied van de interne geneeskunde. "Om hem te eren heeft men de driejaarlijk se wetenschappelijke prijs deze naam gegeven", zegt dr. Tromp. Gelijk met de uitreiking van de drie gouden medailles geeft de stich ting van dr. Tromp ook een gou den plak. Deze wordt ook gege ven aan iemand die zich verdien stelijk heeft gemaakt op het ge bied van het biometeorologisch onderzoek. Dit hoeft niet speci fiek een wetenschapsmens te zijn. Dit keer gaat de gouden me daille naar de Engelsman dr. Ho- pe-Simpson. Deze geleerde kreeg bekendheid door onder zoek naar de invloed van het weer en het klimaat op verkoudheid. "Het is duidelijk", zegt dr. Tromp, "dat ons leefklimaat door tal van invloeden wordt beheerst, so ciologische, psychologische, economische enz... Het wordt echter ook in hoge mate bein vloed door de natuurlijke facto ren van de ons omringende atmo sfeer. Dit is, vooral in Nederland, nog steeds onvoldoende be kend", zegt hij. "Vooral onder de vele verwarmings- en aircondi tioning technici, ingenieurs, ar chitecten, medici, biologen en vele andere specialisten". Vraagstukken De vraagstukken die bij de bestu dering van het natuurlijk leefklimaat aan de orde komen, behoren tot het gebied van de biometeorologie, de wetenschap die zich bezig houdt met de be studering van de invloed van me teorologische factoren op de zo genaamde biospheer; met andere woorden de studie van de invloed van het weer en klimaat op plant, dier en mens. Hoewel de invloed van weer en klimaat op alles wat leeft en bloeit genoegzaam bekend was, werd de eerste stoot tot een wer kelijk systematische bestudering van deze grenswetenschap pas aan het begin van de twintigste eeuw gegeven door de Ameri kaanse internist professor W. F. Petersen en de Duitse hoogleraar in de kindergeneeskunde profes sor Bernard de Rudder. De stormachtige ontwikkeling van de biometeorologie begon echter pas na de tweede wereldoorlog, vooral in de Angelsaksische lan den, de Oostbloklanden en Japan. "Deze ontwikkeling", zegt dr. Tromp, "was vooral te danken aan het groeiend inzicht, dat biometeorologische factoren een grote betekenins hebben bij mili- OfldcrZOGk taire operaties, vooral onder ex treme weersomstandigheden. Door Thijs Jansen graad van de lucht. Verder de vochtigheid. Volgens dr. Tromp een belangrijk punt omdat het niet alleen de graad van comfort bepaalt, vooral bij grote hitte, doch ook de lokale weerstand te gen infecties in de neus en de ontwikkeling van virussen en bacteriën sterk beïnvloedt. Verder zijn daar nog de zogenaam de partiële zuurstrofdruk (die af neemt met de hoogte en vooral boven 1500 meter een grote rol speelt en tal van belangrijke na tuurlijke reacties teweegbrengt), de electrostatische en electro- magnetische velden en de ionisa- tiegraad van de lucht en natuur lijk zwevende deeltjes in de lucht (pollen, sporen en sporenelemen ten). "Gebleken is dat iedere tempera tuurverandering in onze omge ving in meerdere of mindere ma te wordt geregistreerd in prak tisch elk deel van ons lichaam, hetzij via het zenuwstelsel, hetzij langs hormonale weg". Het is volgens dr. Tromp duidelijk, dat de processen die ervoor zor gen dat een organisme niet te veel afkoelt en niet te warm wordt, verstoord kunnen raken door in fecties, emotionele spanningen en vooral door sterke langdurige thermische overbelasting". "Ieder organisme, het ene meer, het andere minder, heeft de gave zich tot op zekere hoogte aan te pas sen, te acclimatiseren. Dit kan echter slechts binnen bepaalde grenzen. Het is dus begrijpelijk dat vooral in hete, vochtige tropi sche en zeer droge gebieden, waarin de meeste ontwikke lingslanden zich bevinden, hoge eisen worden gesteld aan mens en dier. Iedere poging dit te ver beteren zal leiden tot verbeterde gezondheid en verhoogde doel matigheid. Hiertoe kan een aan tal methoden worden toegepast' Gebruik van juiste kleding, zowel wat vorm, kleur als materiaal be treft; gebruik van juist dieet con structie van huizen en gebouwen en airconditioning". Ook het ruimtevaartonderzoek heeft stimulerend gewerkt op de ontwikkeling van de biometeo rologie. In 1956 werd opnieuw een stoot gegeven met de oprich ting van de International Society of Biometeorology, waarvan de leden uit 56 landen bijna honderd specialisaties op het gebied van de biometeorologie vertegen woordigen". De biometeorologie omvat vijf ge bieden van onderzoek, de be langrijkste daarvan zijn: de plantkundige (phytologische), de dierkundige (zoölogische) en de op de mens betrekking hebbende biometeorologie. Prikkels De belangrijkste meteorologische factoren die ons leefklimaat be palen zijn volgens dr. Tromp: Thermische prikkels (vooral de combinatie van warmte, wind en luchtvochtigheid); zichtbare en onzichtbare (infrarode en ultra violette) straling, zowel de na tuurlijke van de zon als de kunstmatige, waarbij zowel de intensiteit als de golflengte een belangrijke rol spelen en de uit werking op de mens afhankelijk is van geslacht, leeftijd, haarkleur, seizoen enz. De derde factor is de windsnelheid, met andere woorden de luchtbe weging die onder andere een gro te rol speelt bij de verkoelings- Hoewel er al erg veel bekend is op het gebied van de biometeorolo gie, zal er volgens dr. Tromp veel meer onderzoek moeten worden verricht. "Vooral met zeer grote controlegroepen, zowel gezonde als zieke mensen. Men heeft bij voorbeeld nooit onderzocht wel ke medische gevolgen aircondi tioning heeft op de stedelijke be volking. En wat is de werking op de mens van vele natuurlijke en kunstmatige elektrostatische en elektromagnetische velden", vraagt dr. Tromp zich af. "We kennen vele effecten bij die ren, maar bij de mens is dit nooit of onvoldoende onderzocht. Wat zijn de gevolgen van bepaalde io- nisatiepatronen in huizen? Wat zijn de beste woonvormen en ruimtelijke ordeningen gezien vanuit een temperatuurregule- rend standpunt. Aan welke voorwaarden moet kleding vol doen, vooral bij beroepen in de open lucht, om het grootst moge lijke confort te verkrijgen en de geringste belasting van het sys teem dat de temperatuur bij de mens regelt. Zo zouden we kunnen doorgaan", zegt dr. Tromp. "Hier liggen be langrijke gebieden van onder zoek zowel voorde verwarmings als bouwindustrieën. Doch ook fundamenteel natuurweten schappelijk werk moét in Ne derland worden gedaan om de menselijke comfortgrenzen vast te stellen onder Nederlandse woonomstandigheden". 1^1 VRM NEDERLAND De vakantietijd zorgt er nog steeds voor, dat de weekbladen weinig schokkends te melden hebben. In aansluiting op het vakantiege voel geeft Vrij Nederland een hele bijlage over "Vakanties van vroeger", compleet met vergeel de kiekjes uit het familie-album. herder in VN een kritische kijk op de eerste "werkweek" van het Europese Parlement, dat kostba re paradepaardje van Europa. 'Hier wordt dan ook een image op gepoetst, het gewicht vergroot van een college zonder gezag. Dit is theater en de spelers worden gevleid met de idee dat ze de al lergrootsten zijn", schrijft VN- verslaggever Rudie van Meurs. Natuurlijk is Cees Berkhouwer goed voor tamelijk ongenuan ceerde uitspraken. "Tegen NOS- verslaggever Joop van Os: "Wat armzalig hè, hoe die socialisten opereren. Je hebt mij nooit zo ho ren piepen hè. Zo armoedig hè, die Vondeling. We zijn het eens hè Joop?" Joop: "Ja, natuurlijk het is verschrikkelijk". En even later schrijdt Cees verder. Nu op een blond meisje af dat al in een lachstuip schiet voor hij genaderd is. Hij pakt haar bo venarm en nu komt met elke luchtstoot ook zijn tong naar bui ten". Philip van Thijn ging eens op on derzoek uit hoe de sollicitaties verliepen, nadat in februari een opvallende advertentie voor jon ge copywriters was verschenen. Tot verbazing van de opstellers van de advertentie reflecteerden meer dan 700 mensen. Er moest een groot aantal afvallen. Harry Obdeijn woonde 35 sollici tatiegesprekken bij en legde daarbij de nadruk op het feit dat je niet als ongebonden kunste naar bezig kunt zijn in dat vak. "Dat er teksten kunnen worden afgekeurd. Ik hoop dat ze pisserig worden als zoiets gebeurt, dat wel". VN signaleert ook de tweespalt tus sen Arie Groenevelt en Wim Kok over de strategie tegen Van Agt, belicht de zorgen van de Ameri kaanse president Carter en ver duidelijkt het Amerikaanse stra- tego in de Perzische Golf. Elsevier is eigenlijk het enige weekblad dat voortborduurt op de arrestatie van Eschel Rhoodie, de voormalige staatssecretaris van het Zuidafrikaanse departe ment van voorlichting. Ferry Hoogendijk had vlak vóór de arrestatie een gesprek met Rhoodie, waarin deze de achter gronden van de propaganda oorlog van de Zuidafrikaanse re gering onthult. Voor de mannen die zich aan de vrouwenemancipatie ergeren een artikel van Wim Zaal om hun ego op te peppen: "De walvis is een in gevaar verkerende dier soort, die verdient om bestu deerd en in stand gehouden te worden". Volgens Zaal geldt dit ook voor de helft der mensheid: de mannen. "Hetzij door eigen bewustwording of door kritiek van vrouwenzijde hebben som mige mannen in de laatste jaren ontdekt dat zij zichzelf, elkaar en de wereld voor de gek houden. Zij willen van een man in mens ver anderen". Verder in Elsevier een onderzoek naar het beste fiscale en sociale klimaat voor managers. Eigenlijk zou je, aldus Elsevier, als mana ger in België het best je geld kun nen verdienen en het dan opma ken in Italië. Dan moet je wel de terreur voor lief nemen. Een analyse over de "dolende pre sident" oftewel Jimmy Carter. Deel een hiervan in de Haagse Post James Fallows, die twee jaar lang Carters voornaamste speechschrijver was, vertelt hoe het komt dat Carter in de knoei zit. De actie Open het Dorp zoals HP de vluchtelingenconferentie in Ge- nève betitelt, is niet zo'n misser geworden als menigeen vooraf vreesde. "De verschillende lan den boden tegen elkaar op in me demenselijkheid". Maar het probleem van de bootvluchtelingen is hiermee niet opgelost. Herman Vuijsje en H. J. Schoo waren in Genève aanwezig en constateerden dat achter die medemenselijkheid ook eigenbelang schuilde: "Voor Nederland merkt minister Van der Klaauw op dat het altijd de bevoorrechten zijn, met een goede opleiding en een goede ge zondheid die het eerst voor defini tief asiel in aanmerking komen. Daarom heeft zijn land besloten, boven het bestaande quotum, honderd alleenstaande Vietna mese kinderen toe te laten, die in Nederland geadopteerd zullen worden. Dt er in Nederland een schreeuwende behoefte aan adop tiefkinderen bestaatvertelt hij er niet bij". hervormd nederland Vakantie is een tijd om overspan nen te raken, constateerden een aantal dagbladen vorige week. Hervormd Nederland borduurt hierop voort "Vakantie is geen paradijs, maar een hogedruk pan". Hervormd Nederland beschuldigt de touroperators ervan die para dijselijke sfeer ten onrechte te suggeren. "In de folder zie je al leen maar mooie jonge bruine mensen in de zon. Maar de mees te vakantiegangers zijn niet jong en voordat ze bruin zijn verbran den de meesten eerst behoorlijk". Ook HN besteedt aandacht aan de energiecrisis en de politieke on macht van Jimmy Carter. Verder een verslag van de landbouwcon- ferentie in Rome "Verkeerde mensen aan tafel over de hon ger". Energiecrisis en geloofscrisis zijn de sombere onderwerpen in De Tijd van deze week. Dr. Oele, hoofd van de Algemene Energieraad, vergoelijkt tegen over Ton Crijnen de mislukte vrijwillige energiebesparing: "Teveel mensen zien energiebe zuinigingen als een zaak die voor verantwoordelijkheid van de overheid, de gemeenschap is. Het blijft iets abstracts dat ver van hun bed ligt. Vandaar dat de doorsnee-Nederlander onvol doende beseft hoe labiel de toe stand is. Al kan het best gebeuren dat we een halfjaar of zelfs 'n heel jaar geen centje pijn zullen heb ben". Vele (exj-gelovigen gaan gebukt onder een geloofscrisis. Een Bra bants experiment heeft uitgewe zen dat samenwerking tussen theologen en maatschappelijk werkers hierin heel doeltreffend kan zijn. Een van de lijders aan zo'n geloofs crisis, een gescheiden vrouw met één kind, vertelt hoe zij elk week einde hoofdpijn kreeg. "Wij hebben hier veel over gepraat en langzamerhandheel langza merhand kwamen we tot de slot som dat daar, m het weggeduwde geloof, de wortel zat van haar hoofdpijnproblemen". En om het nog ingewikkelder te maken zegt Peter Tosh, de weinig bescheiden "inspirator" van de reggea-muziek tegen Jim van Al phen: "Jezus was zwart". Voer voor theologen? ANNEMIEK RUYGROK Alleen de zeer dapperen zoeken een plaatsje op de 'zonne'-terrassen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15