Jeugd domineert op eerste van baankampioenschappen Ad Paulen: Spartakiade lachertje Deze een Spaans frisdrankenconcern stopt na twintig jaar sponsoring wielerploeg Vrolijk: nieuwe Tiemen Groen IS nn SAX EN HORT LOPEN IN AMSTERDAM UIT WOENSDAG 25 JULI 1979 OBBICHT - Jan Raas heeft de negende Ronde van Obbicht op zijn naam geschreven. In de eindsprint klopte hij zijn vluchtmakker Hans Lange- rijs met speels gemak. Dit tweetal had vijftien kilometer voor het einde de uit acht man bestaande kopgroep in de steek gelaten. De kopgroep, die naast Raas en Langerijs bestond uit Sutter, Griep, De Ruyter, Thoe- len, Van de Hoek en Jos Schipper, had reeds in de beginfase van de koers de beslissing geforceerd. De uitslag van de 105 km lange koers: 1. Jan Raas in 2.14.46; 2. Hans Langerijs; 3. op 47 sec. Eric Thoelen; 4. op 50 sec. Ton Griep; 5. Wim de Ruyter; 6. Aad van de Hoek; 7. Ulli Sutter; 8. Jos Schipper; 9. op 1.47 Henk Lubberding; 10. op 1.50 Cees Priem. De Spaanse firma in frisdranken KAS stopt met de sponsoring van de wielerploeg. KAS, dat met ingang van dit jaar als Belgische equipe staat geregistreerd, heeft ongeveer twintig seizoenen een team beroepsren ners op de been gehouden. Lucien van Impe, Criquielion, Galdos, Teir- linck c.s. moeten dus naar een andere werkgever uitkijken. Beat Breu, de 22-jarige eerstejaarsprof uit Zwitserland, heeft overeen stemming bereikt met ploegleider Peter Post en behoort volgend jaar tot de Raleigh-equipe. Daarentegen verlaat Ulli Sutter Nederlands enige profploeg en schijnt terug te keren in Italiaanse wielerdienst: Bianchi. De Pool Janusz Pozak heeft gisteren de zevende etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Pozak legde de 144 kilometer van Kai- serslautern naar Landau af in 3 uur 17 minuten en 49 seconden. De Engelse amateurkampioen Robert Millar eindigde als tweede en de Deen Kim Andersen, die de laatste vijftig kilometer solo had gereden werd derde. i Theo de Rooy was de beste Nederlander. De HEAO-student uit Erica bezette de vijfde plaats met een achterstand van 27 seconden op de winnaar. Ploegleider Rini Wagtmans was echter niet tevreden over zijn kopman. j "De Rooy heeft in de zesde etappe de beslissende ontsnapping gemist, ik geloof niet dat hij vandaag tijdens de individuele tijdrit in staat zal zijn de l tweede plaats in het algemeen klassement te heroveren. De Rooy neemt na de zevende etappe de vierde plaats in met een achterstand van 4 minuten en 37 seconden op de leider, de Noor Jostein Wilmann. De Amerikaan Henry Marsh in actie op de 3000 meter steeple-chase tijdens de Spartakiade in Moskou. Voor een handjevol publiek won hij dit nummer. De 76-jarige Adje Paulen voorspelt dan ook dat er in Moskou geen Europese of wereldrecords ge broken zullen worden. „De Rus sen willen er een generale repeti tie voor de Spelen van 1980 van maken, maar de buitenlandse deelnemers moeten gerekend worden tot het tweede garnituur. Daarom zijn hier geen echte top prestaties te verwachten", zegt de Nederlandse voorzitter van de In ternationale Atletiekfedera- tie. Moeite Adje Paulen is ook allerminst te spreken over de organisatie van AMSTERDAM (GPD) - Een aanval van de jeugd op de gevestigde orde. Dat zag een handjevol toeschouwers op de eerste avond van de Nederlandse baankampioen schappen. Geen Sjaak Pieters, Lou Veldt, Ger Slot of Jos Lammertink op het erepodium na de 1-km tijdrit maar John Zijderveld, een Amsterdamse kapper, die met zijn 18 jaar de juniorenleeftijd heeft. Naast hem op de tweede plaats Ton Vrolijk en op de derde stek Hans Vonk. Een verrassing, die uitslag. Van John Zijderveld was bekend dat hij snelheid en kracht in het lichaam had. Vorig jaar in Ame rika bewees hij dal door bij de wereldkampioenschappen voor junioren beslag te leggen op de vierde plaats. Een sensatie was wel Ton Vrolijk. Een volslagen onbekende in het wielerwereldje. Hij kwam naar de baan als in het verleden een Tie men Groen deed op de achtervol ging. Zo vanuit het niets naar een ere-plaats. Voor Ton Vrolijk werd het zilver in zijn eerst kampioen schap. De uit Aalsmeer afkomstige plaat werker bleef met 1.10.37 de ge vestigde mannen voor. Vrolijk, een schaatser die in zijn adspiran- tentijd de fiets beklom en afhaak te toen Johnny Olof, trainer van de gewestelijke schaatsploeg, verordonneerde dat de leden van zijn selectie in de zomer moesten gaan lopen. Schaatsen en wiel rennen, in het verleden toch een uitstekende combinatie, werd voor een schaatser op de korte af stand niet meer als het ideale hu welijk gezien. Ton Vrolijk: „In- VOETBAL - Het Nederlands da mesvoetbalteam heeft zich niet kunnen plaatsen voor de eind ronden van het twaalflanden- toernooi in Rimini. De dames speelden gelijk tegen Zweden (1-1) en werden door een slechter doelsaldo uitgeschakeld. ZWEMMEN - De 18-jarige Ameri kaanse zwemmer Greg Winchell, die bij de Panamerikaanse Spe len nog een zilveren medaille op de 100 meter schoolslag won, is gestorven aan verwondingen die hij had opgelopen bij een motor ongeluk. middels zijn de trainers van ge dachten veranderd. Wielrennen, en dan vooral dit baanwerk, kan geen kwaad". Derde man op de kilometer werd Hans Vonk. Een jong talent, ge vallen bij de Nederlandse weg- kampioenschappen en daardoor rijdend met een arm in het gips. Voor hem geen bezwaar om de tegenvallende kampioen van vo rig jaar, Sjaak Pieters (6e), en Lou Veldt ver achter zich te houden. Pieters behoort wel tot de favo rieten op de sprint. Hij plaatste zich zonder problemen bij de laatste vier. Zijn eeuwige concur rent Lou Veldt, vorig jaar Neder lands kampioen, is opnieuw zijn grootste rivaal. Verwacht bij de laatste vier werd ook Louis Zie- leman, maar geheel onverwachts werd Ton Vrolijk de vierde man in de halve finale. Zonder tech niek, maar met snelheid in de be nen, flitste de schaatser uit Aals meer twee keer langs Zijderveld. Weinig nieuwe gezichten bij de amateur-achtervolgers. Gerrit Mohlemann, Dick van Egmond en Geert Schipper beklommen vorig jaar het ere-podium. Het drietal plaatste zich gisteren voor de halve finale en toonde zich van die inspanningen nauwelijks vermoeid. Het krachtsverschil tussen dit drietal en de rest bleek veel te groot. Slechts één man kon zich met hen meten, wegrenner Jos Lammer tink. Hij maakte vorig jaar in Utrecht de beste tijd, maar be reikte door een zwak optreden in de kwartfinale de laatste vier niet. Jos Lammertink kan zonder problemen voor het baankam- pioenschap inschrijven omdat de wereldkampioenschappen op de baan na de titelstrijd op de weg gehouden worden. Geen- boze bondscoaches derhalve die el kaar concurrentie aandoen. Jos Lammertink reed op de fraaie MOSKOU (GPD) - Voor Adriaan Paulen is de zevende Spartakiade in Rusland tot nu toe een regelrechte ont goocheling. De bejaarde voorzitter van de IAAF Atletiek- federatie) aarzelt geen moment om het niveau van dit Russische evenement „uiterst pover" te noemen. deze zevende Spartakiade: „Bij na alle informaties zijn in het Russisch gesteld. Het kostte mij de grootste moeite om een pro gramma in het Engels te krijgen. Je moet de Russen natuurlijk wel in hun waarde laten, maar er moet voor de Spelen van volgend jaar nog veel verbeterd wor den". Ad Paulen is beter dan wie ook in staat te oordelen over de organi satie van een dergelijk evene ment. Want hij steekt al zijn tijd in wereldreizen naar belangrijke atletiekontmoetingen. Zo was hij onlangs aanwezig bij de Paname rikaanse Spelen, deed daarna nog even evenementen in Oslo en Helsinki aan en reisde vervolgens spoorslags naar Moskou. Adje Paulen: „Tijdsverschillen hebben geen enkele invloed op mij. Na dit evenement in Moskou vertrek ik weer naar de finale van de Europa-Cup in Turijn. Daarna ga ik voor de strijd om de wereld beker naar Montreal. Vervolgens staat de Universiade in Mexico op mijn programma waarna ik ook nog naar Split in Joegoslavië moet. Omdat ik kan vergelijken, ben ik in staat deze Spartakiade in Moskou zeer kritisch te bekij ken. Naar mijn mening klopt er op vele onderdelen weinig van. Zeker de informatie is onvol doende. De gegevens worden bijna uitsluitend in het Russisch doorgegeven. Er moet nog veel gebeuren voor er een perfecte or ganisatie voor de Olympische Spelen van 1980 tot stand is ge komen". Uitzondering Adje Paulen is er ook van overtuigd dat deze Spartakiade een uitzon dering is: „Nu hebben de Russen buitenlanders uitgenodigd om te experimenteren voor de Spelen van volgend jaar. Maar de bui tenlandse deelname is van een veel minder niveau dan ik had verwacht. Daarom durf ik wel te voorspellen dat de Russen voor de volgende Spartakiade geen buitenlanders meer zullen uitno digen. Bovendien is de finale van de Europa-Cup al volgende week en daarom zijn er weinig Europe se toppers in Moskou". Paulen stelt dan ook: „Deze Spar takiade is niet te vergelijken met de Panamerikaanse Spelen of de Europese kampioenschappen. Dit evenement is niet meer dan gewone kampioenschappen van de Sowjet-Unie met enkele bui tenlandse deelnemers. Er zijn veel buitenlanders uitgenodigd, maar de echte toppers zijn in Moskou niet verschenen". Ad Paulen aarzelt ook niet om deze Spartakiade een lachertje te noemen als generale repetitie voor de Olympische Spelen van volgend jaar „Neem alleen de sprint op de 100 meter. Normaal zijn er tenminste twaalf of dertien series, maar hier waren er maar zes. De publieke belangstelling voor dit evenement valt me ook enorm tegen. Het Leninstadion heeft mëer dan 100.000 zitplaat sen, maar er zijn hier iedere dag maar een paar duizend toe schouwers. Die zie je niet zitten in zo'n immens stadion". Scherp De Spartakiade staat bekend als een evenement waar aan de lo- De uitslagen zijn: 400 meter dames: 1 Maria Koelsjoenova (Sow) 49.77 sec.. 2. Nina Sjoekova (Sow) 50.42, 3. Tatjana Goishik (Sow) 50.49, 4. Irana Bagrainceva (Sow) 50.52. 5. Tatjana Prorosjenko (Sow) 51,00, 6. Marina Sidorova (Sow) 51.35, 7. Marina Makeeva (Sow) 51.47,8. Haron Dabny (VSt) 51.88. 110 meter horde: 1. Aleksander Poesjkov (Sow) 13.66 sec., 2. An- drej Prokofev (Sow) 13.76, 3. An- drej Korostelev (Sow) 13.94, 4. Eduard Nereverzev (Sow) 13.94. Speerwerpen heren: 1. Michel Detlef (Odl) 87.46 meter, 2. Karl Heller (Odl) 86.80, 3. Arto Harko nen (Fin) 85.68, 4. Keino Puuste (Fin) 84.42. pende band records (op zowel wereld- en Europees niveau) worden gebroken. Maar daarvan is tot nu toe ook weinig terecht gekomen. Adje Paulen: „De Eu ropese records staan erg scherp en omdat hier nauwelijks echte toppers uit het buitenland aan de start komen, verwacht ik ook niet dat er fenomenale prestaties zul len worden geleverd". De conclusie kan dan ook zijn dat Adje Paulen geen hoge pet op heeft over deze Spartakiade als generale repetitie voor de Olym pische Spelen van volgend jaan „Vrijwel alle eerste plaatsen worden ingenomen door Russen. En de buitenlanders komen nauwelijks gemotiveerd aan de start. Velen laten het tijdens de wedstrijden al afweten door uit de baan te stappen en een blessu re te simuleren. Dat bewijst dat de buitenlanders deze Sparta kiade niet echt serieus ne- Adje Paulen heeft nog de meeste bewondering voor de afvaardi ging van Cuba, een land dat op sportgebied enorm wordt ge steund door de Sowjet-Unie. „Naast landen als Oost-Duits- land, Amerika en Italië of Frank rijk zullen vooral de atleten uit Cuba een kans hebben tijdens de Olympiade van volgend jaar in Rusland", voorspelt Adje Paulen. De Nederlanders geeft hij weinig kans: „Ik verwacht niet dat er volgend jaar veel Nederlanders naar Moskou zullen gaan. De ma nier waarop Arno Korpeling in de finale van 800 meter liep, was voor mij al veelbetekend. Net als vroeger Slijkhuis liet hij zich volledig insluiten". Toppers Adje Paulen verwacht dan ook dat alleen de echte atletiektoppers van Nederland naar de Spelen van 1980 zullen gaan: „Jos Her mens wellicht, als hij weer fit is. Misschien Gerard Tebroke en ongetwijfeld ook Ruud Wielart. Daarnaast zie ik kansjes voor Sylvia Barlag, Els Stolk en mis schien een ploeg op de viermaal 400 meter", meldt de nestor van de Nederlandse atletiekwe- reld. Adje Paulen aarzelt overigens niet Ruud Wielart „een kwakkelaar" te noemen. „En Hermens kan nog nauwelijks lopen. Nee, ik zie er niet veel gaan. Misschien is er een kans voor de marathonloper Van der Weijden", besluit de bejaar de, maar nog vitale voorzitter van de I AAF, die in Moskou met veel egards wordt behandeld. ADVERTENTIE Annie Möhlmann gaat zeer geconcentreerd over de baan. Zij plaatste zich voor de halve finale achtervolging. baan van het Olympisch Stadion de vier kilometer in de snelste tijd: 5.04,33. Geen tijd waar de wereld van wakker ligt. Neem de Oostduitse kampioenschappen, waar liefst 20 rijders onder de 5 minuten uitkwamen. Nu is een vergelijking van tijden al tijd moeilijk. In het Olympisch Stadion stond gistermiddag veel wind. De Oostduitse strijd om de kampioenstruien werd afge werkt in een druilerig weertje. Dick van Egmond maakte na Lammertink de beste tijd: 5.04,46, titelverdediger Gerrit Möhlmann reed 5.05,82. De zwakste tijd in de kwartfinale werd gerealiseerd door Geert Schipper. Hij behoefde echter niet tot het uiterste te gaan. Eer der op de dag deed hij dat bij de kwalificatieduels wel en bracht toen 5.04,92 op de klokken. Vier rijders van gelijke krachten zo doende in de strijd om het ere metaal. AMSTERDAM (ANP) - Hans Ree lijkt in zijn poging om tijdens het internationale schaaktoernooi in Amsterdam een grootmeesterre sultaat te behalen niet te slagen. In de tiende ronde verloor Ree, spelend met wit, van de Joego slaaf Sahovic en bleef daardoor op een score van vijf wedstrijd- punten uit tien ronden staan. Uit de resterende drie ronden moet de Nederlander de volle winst halen om aan een grootmeester- resultaat te voldoen. De Hongaar Sax en Hort uit Tsje- choslowakije kwamen remise overeen. Zij bleven met zeven punten de leiding behouden vóór de Zweed Andersson, die zes punten vergaarde. Deze kwam remise overeen met Torre. In de B-groep behield Dolmatov de leiding door te winnen van Hölzl. De partij V.d. Wiel-Nemet werd afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9