Geen bewijs voor hoger kankerrisico omgeving Schiphol" Gegevens over Duits oorlogsmisdadiger Vrij lichte straffen voor Unifil-militairen Giftig gas in klooster Wraakactie met tank: vijf auto's platgereden UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? WOENSDAG 25 JULI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 'Blindganger' veroorzaakt verkeersdode ROTTERDAM (ANP) - De 58- jarige J. "Westerbaan uit Rot terdam is gisteren omgeko men bij een autobotsing op de rijksweg Rotterdam-Maas sluis. Zijn wagen werd vol gens de politie in Vlaardingen frontoal geramd door een au to die de verkeerde rijbaan had gekozen en tegen de stroom inreed. Deze 'blindganger', een 73-jari- ge man uit Schiedam, heeft volgens de politie een afrit bij Maasland aangezien voor een oprit. Hij heeft het daarna 1300 meter op de rijksweg uitgehouden. De man ligt nu met zwaar hoofdletsel in een ziekenhuis in Schiedam. (Van onze correspondent) KAFRA - In een verlaten villa in het Zuid- libanese dorpje Kafra hebben elf Ne derlandse VN-militairen zich gisteren voor eeri speciaal uit Arnhem over gevlogen krijgsraad moeten verant woorden voor een reeks overtredingen. Het ging hoofdzakelijk om wachtdelic- ten: het slapen tijdens de wacht. Daar naast werd in twee gevallen „opzettelij ke ongehoorzaamheid" ten laste gelegd, eenmaal diefstal en ten slotte „door on voorzichtigheid met een vuurwapen toebrengen van zwaar lichamelijk let sel". Kafra ligt vlak bij Haris (het hoofdkwartier van het Nederlandse VN-detachement) in een prachtig heuvellandschap. Een kale ruime kamer in de villa deed dienst als „rechtszaal". De krijgsraad zat achter een enorme houten tafel op groene plu che stoelen. Er was zelfs een „hekje" ge plaatst, waarachter de gedaagden moes ten staan. De president van de krijgsraad, mr. P. E. Kloots en de auditeur-militair (openbare» aanklager) mr. J. H. Bekkering - de enige twee burgers in het edelachtbare gezel schap - hielden hun zwarte toga aan, on danks de tropische temperaturen in het zaaltje. Leden van de krijgsraad waren kolonel Constandse, overste Van Woen- sel en secretaris De Roos. Boven dit ge heel een kleurenportret van koningin Juliana en prins Bernhard, dat halver wege het eerste betoog van de auditeur kletterend van de muur viel, maar haas tig en met zekere eerbied door de mare chaussee werd opgehangen. Aanklager Bekkering nam in de eerste zaak de gelegenheid te baat een „alge meen" requisitoir te houden inzake het ten laste gelegde slapen tijdens de wacht: „Het was een aanloopperiode in het begin. Er waren geen schriftelijke in structies, men werd aan z'n lot overgela ten. Bij het bepalen van de strafmaat zal enerzijds rekening worden gehouden met de bijzonder zware omstandigheden waaronder jullie moeten werken (19 uur achter elkaar in touw is geen uitzonde ring). Anderzijds wil ik de beklaagden wel duidelijk maken dat het vertrouwen dat men in een wachtpost mag stellen, vooral in Libanon, door het in slaap val len ernstig is geschaad. Wij zijn ervan overtuigd dat niemand expres is gaan slapen tijdens de wacht. Men heeft, dat blijkt uit bijna alle gevallen, tegen de slaap gevochten. „Wij hebben vele posten bezocht, we ken nen de omstandigheden. We spreken geen recht met het boekje in de hand, maar hebben een eigen oordeel kunnen vormen over de zeer zware druk waar onder jullie moeten werken. Dit zal ik dan ook als verzachtende omstandighe den in mijn eis laten meespreken", aldus mr. Bekkering. Geen van de gedaagden werd gisteren tot onvoorwaardelijk arrest veroordeeld, met als gevolg dat alle militairen, die binnenkort afzwaaien, ook op tijd uit Li banon zullen terugkeren. In de meeste gevallen werd een geldboete opgelegd, zoals aan dpi. soldaat S. P. H. uit Balk, die 300 gulden moest betalen. Reserve-koporaal P. E. W. M. uit Roer mond kreeg de zwaarste straf opgelegd: twee weken voorwaardelijke detentie met een proeftijd van een jaar en 500 gulden boete. Dit omdat hij bij een wachtpost bij het VN-hoofdkwartier in Nakoura op wacht in slaap was gevallen en bovendien had goedgevonden dat een soldaat onder zijn bevel het zelfde had gedaan. Dpi. soldaat H. H. M. uit Eindhoven ging als vrijwilliger naar Libanon: „Ik wilde eerst naar de KMS (opleiding voor be roeps-onderofficier), maar ik koos voor Libanon. Die kans krijg je nooit meer, het is een geweldig stuk ervaring. Ik vind mijn straf te zwaar (300 gulden boe te voor „opzettelijke ongehoorzaam heid"). Niet zozeer vanwege dat geld, maar om het feit dat ik, nu ik door een krijgsraad veroordeeld ben, mijn even tuele militaire carrière wel kan vergeten. Mijn verdediger had om clementie ge vraagd, maar de president wilde hem daarin niet volgen. Ik wil nog steeds be roeps-onderofficier worden". Het geval van dpi. soldaat A. J. de R. uit Tilburg is typerend voor de situatie van het wachtlopen in Zuid-Libanon. De R. reed op de dag dat hij slapend op wacht werd aangetroffen van 's ochtends 07.00 tot 's avonds 19.00 uur op zijn militaire truck. Toen drie uur op post, daarna tweeëneen half uur op patrouille en die zelfde nacht om 01.00 uur op uitkijk. Toen viel hy in slaap. Boete: 200 gul den. Dpi. soldaat G. Th. M. uit Heemskerk heeft z'n beste vriend per ongeluk in het been geschoten. Het wordt niet duidelijk hoe zijn UZI-pistoolmitrailleur plotseling op de avond nadat M. in de kantine een cowboyfilm gezien heeft, geladen en ge grendeld komt. Hij richt het wapen in bravour op zijn vriend en het ding gaat af. Grove onverzichtigheid wordt hem verweten („U had uw vriend voor het zelfde geld kunnen doden"). Boete: 400 gulden. Over het algemeen zijn in Kafra relatief lichte straffen uitgedeeld. De uitspraken in de wachtdelicten zullen niet preven tief werken: op wacht in slaap vallen zal men blijven doen, vanwege de zware omstandigheden. Wellicht zal de uit spraak van de krijgsraad van invloed zijn op een eventuele verbetering van de wachttijdenregeling. Hoe dat technisch kan worden verwezenlijkt met het per soneelsgebrek (koks, monteurs enzo voort lopen ook wacht in Zuid-Libanon), is voor iedereen een grote vraag. DEN HAAG (GPD) - Volgens minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) valt niet te bewijzen dat mensen die rond Schiphol wonen, meer kans op kanker hebben dan anderen. De minister schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Voogd, Stof- felen en Van den Bergh. Dezen wezen op een recent onderzoek van de Leidse sociaal genees kundige dr. Bos, waaruit zou blijken dat rond Schipol een ver hoogd kankerrisico zou bestaan als gevolg van stoffen die vrijko men bij het starten en landen van vliegtuigen. Minister Ginjaar wijst er in zijn antwoorden op, dat uit een nade re analyse van de kankersterfte cijfers op geen enkele wijze blijkt dat er een verband bestaat tussen sterfte aan kanker enerzijds en de afstand tot de Haarlemmermeer anderzijds. De minister wijst dan ook een nader onderzoek naar de gegevens van dr. Bos van de hand. Wel bestaat er volgens hem behoefte aan een verantwoorde geografische analyse van kan- kersterfte in ons land, waar het Centraal Bureau voor de Statis tiek inmiddels mee begonnen is. De resultaten hiervan zullen vol gend jaar beschikbaar ko- men. Onjuist Volgens minister Ginjaar schiet het onderzoek van dr. Bos op essen- I tiële punten tekort. De door hem beweerde verschillen in kanker- sterftegevallen berusten volgens de bewindsman op een onjuiste analyse van gegevens. Dr. Bos, die zijn stelling onder meer po neerde in het tijdschrift Medisch Contact en een dagbladinter view, is in de ogen van de minis ter volstrekt willekeurig te werk gegaan en ging tevens voorbij aan vergelijkbare milieufactoren el ders in het land, waar geen sprake is van een 'kankerhaard'. Uit een binnenkort te publiceren onderzoek naar de luchtveront reiniging op en nabij de luchtha ven Schiphol zal volgens minis ter Ginjaar blijken dat de concen traties van kankerverwekkende stoffen zich daar op een verge lijkbaar of juist op een lager ni veau bevinden dan elders in het land. De bewindsman wijst er verder op dat niet alleen het weer bepalend is voor de verspreiding van de betrokken stoffen, zoals dr. Bos beweert, maar dat hierbij ook andere factoren een rol spe len. Voorts veronachtzaamt dr. Bos de betekenis van andere kanker bevorderende facto ren. Bezwaar Is de wetenschappelijke waarde van de publicaties van dr. Bos al „zeer twijfelachtig", minister Ginjaar heeft ook ernstige be zwaren tegen de wijze waarop dr. Bos de kankersterfte-cijfers heeft bewerkt. Zo heeft hij de relatief hoge sterfte aan kanker in de Haarlemmermeer in 1976 niet in verband gebracht met de relatief lage sterfte aan andere oorzaken. Maar deze verhouding zorgt in verhouding juist voor een auto matisch hoge sterfte aan kan ker. Beperking van de analyse tot slechts één jaar is een tweede punt van kritiek. Hierdoor wordt de jaarlijkse schommeling in kankersterfte-cijfers genegeerd. Zo is gebleken dat juist in 1976 de sterfte aan kanker in de Haar lemmermeer „beduidend" hoger was dan in de jaren ervoor en er na. Geen onderscheid wordt ge maakt tussen mannen en vrou wen, terwijl dr. Bos kanker ook als één ziekte-eenheid behandelt. In werkelijkheid is kanker een verzamelnaam voor tientallen aandoeningen, die elk een eigen ontstaanswijze en natuurlijk verloop hebben, aldus minister Ginjaar. Als laatste punt van kritiek wijst de bewindsman op de „willekeurige wijze" waarop dr. Bos de in vloedssfeer rond de kankerhaar den heeft afgebakend. Zo maakt hij niet duidelijk, in het geval Schiphol, waarom hij Alkmaar wel tot deze invloedssfeer rekent en bijvoorbeeld Utrecht en Was senaar niet. Deze beide laatste gemeenten liggen juist dichter bij de luchthaven dan Alkmaar. Beeld van de demonstratieve bijeenkomst op de camping De Badhoeve van bewoners van vijf campings rond het Kinselmeer ten noordoosten van de hoofdstad. De gemeente wil tegen de zin van de bewoners de campings samenvoegen en verplaatsen om meer ruimte te scheppen voor dagrecreatie aan het Kinselmeer. AMSTERDAM (ANP) - Zo n twee honderd kampeerders die ver blijven in het landelijk deel van Amsterdam-noord hebben gis teravond op een demonstratieve vergadering geprotesteerd tegen de dreigende ontruiming van hun campings. Ze keerden zich hier mee tegen een besluit van de ge meente de campings op te doe ken en de gebruikers (ongeveer 350 gezinnen) onder te brengen op één groot terrein in de buurt. Betrokkenen ketting botsing voor rechter DORDRECHT (ANP) - Van de 73 automobilisten die be trokken waren bij de ketting botsing in dichte mist op 15 mei van dit jaar op de Ha ringvlietbrug, zullen er dertig voor de kantonrechter in Ze venbergen moeten verschij nen. Tegen 28 van hen zal een dagvaarding worden uitge bracht wegens het onvol doende afstand houden en het daarmee in gevaar bren gen van het verkeer. Dit heeft de officier van justitie te Dor drecht meegedeeld. Deze 28 automobilisten reden in de staart van de file die bij de kettingbotsing betrokken was. De telasteleggingen zijn sa mengesteld aan de hand van getuigenverklaringen en re constructietekeningen van de kettingbotsing, die aan drie mensen het leven kostte en waarbij 26 personen ernstig werden gewond. In overleg met de officier van justitie te Breda heeft de Dordtse offi cier besloten tegen alle ge dagvaarde automobilisten dezelfde straf te eisen: maxi maal driehonderd gulden boete of twee maanden ge vangenisstraf. Eén dode, zes onwel geworden NIJMEGEN (GPD) - Eén dode, zes onwel geworden nonnen, alsme de enkele brandweerlieden en twee politiemannen met vergifti gingsverschijnselen. Dat was de balans die gistermiddag kon worden opgemaakt nadat plotse ling uit de kelders opstijgende, giftige dampen voor paniek had den gezorgd in het nonnenkloos ter van de zusters Franciscanes sen van Oudenbosch in Nijme gen. De 69-jarige zuster Carla (wereldse naam mej. C. Keukens) was 's morgens tegen elf uur de kelder trap afgedaald om iets voor de keuken te halen. Zij werd onwel, viel naar beneden en raakte daar bij aan het hoofd gewond. De non bleef op de keldervloer liggen en raakte vrij snel bewusteloos als gevolg van een - naar later bleek - absoluut dodelijke concentratie koolmonoxyde in het gasmeng sel waarmee de kelderruimten waren volgestroomd. Toen de andere nonnen zuster Carla misten, gingen ze op zoek en vonden het slachtoffer onder aan de keldertrap. Snel werd een in de buurt wonende huisarts gewaarschuwd. Hij constateerde dat het slachtoffer op dat mo ment nog leefde. De dokter ging weer naar boven om de GG en GD te waarschuwen en een am bulance te bestellen. Opnieuw liep hij de keldertrap af, zakte toen zelf in elkaar en werd met vergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis afgevoerd. Intus sen was de bewusteloze non al naar het Canisius-ziekenhuis ge bracht. Tien minuten nadat brandweerlieden haar naar bui ten hadden gedragen, was zij ech ter al overleden. Zes andere bejaarde nonnen - in leeftijd variërend van 65 tot 70 jaar - werden nadat zij onwel wa ren geworden naar het Radboud- ziekenhuis vervoerd. Enkelen van hen waren bewusteloos en werden eerst in de tuin gelegd om weer bij te komen. De plotseling uit de keldergewel ven opstijgende giftige dampen, waarvan de samenstelling aan vankelijk niet bekend was, ver oorzaakten paniek. Politieman nen en brandweerlieden - de meesten beschermd met pers luchtmaskers - ontruimden het klooster. Tijdens die operatie raakten ook enige brandweerlie den die geen maskers droegen door het gas bedwelmd. Hetzelf de lot onderging een tweetal poli tiemannen. Zij werden naar zie kenhuizen gebracht. Uit het onderzoek bleek al gauw dat men te maken had met koolmo noxyde, vermengd met een on bekend gas. „De concentratie koolmonoxyde in de kelderruim ten was zo groot dat het absoluut dodelijk was", aldus inspecteur Boelens. „De ophoping van het gas bleek te worden veroorzaakt door een verstopt rookkanaal van de centrale verwarming. Daarin werden tenminste drie dode dui ven en een heleboel takjes, zand en andere rommel gevon den". De dampen waarmee de hoge con centratie koolmonoxyde (kolen damp) was vermengd, bestonden - zo bleek uit het onderzoek met meetapparatuur - voornamelijk uit organische gassen. „Vermoe delijk een beetje aardgas van de centrale verwarming en gassen die ontstaan door een verrot tingsproces, bijvoorbeeld door de ontbinding van de duivenka- davers. Gistermiddag omstreeks één uur was het hele gebouw weer gasvrij en kon het door de zusters weer in gebruik worden genomen. Nor maal wordt het klooster door 15 tot 17 nonnen bewoond. Een deel van hen werkt in het onderwijs. Gisteren waren er slechts negen nonnen aanwezig. De vijf kampeerterreinen waar het om gaat liggen bij het Kinsel meer, een watervlakte achter de Waterlandse Zeedijk. De oevers van het meer moeten worden be stemd voor dagrecreanten, zo be sloot de gemeenteraad in 1976, zich baserend op een bestem mingsplan voor het hele gebied. De gebruikers, van wie vele tien tallen jaren op de terreinen staan met hun caravans, tenten of huisjes, is te verstaan gegeven dat zij uiterlijk in 1981 weg moeten zijn. Op de protestvergadering bleek, dat de kampeerders niets voelen voor verhuizing naar een groot terrein, temeer niet omdat dat zo'n 20.000 gulden per gezin kan gaan kosten. De gemeente wil de kampeerders per gezin alleen een renteloze lening van vijfduizend gulden verschaffen. HANNOVER/DEN HAAG (ANP)- Om zijn vriendin 'te wreken' heeft de 21-jarige Nederlandse korporaal R. A. van den H. in de nacht van maandag op dinsdag in het Westduitse plaatsje Bremer- voerde (Nedersaksen) huisge houden met een tank. Vijf auto's reed hij plat met de Leopardtank en twee huizen beschadigde hij zwaar. De totale schade wordt op 200.000 mark ofwel 220.000 gul den geraamd, aldus de Leger- voorlichtingsdienst. Van der H., ingedeeld bij de 103de Pantserverkenningsbataljon van de Nederlandse landmacht in Seedorf, was er boos over dat zijn vijftienjarige vriendin uit Bre- mervoerde door de justitie in een internaat was geplaatst. Hij klom in de kazerne in de tank en reed ermee de poort uit. achtervolgd door de Nederlandse en Duitse marechaussee. Hij liet op weg naar Bremervoerde een spoor van geknakte bomen en ver keersborden achter. In de plaats van bestemming druk te hij de pui uit het huis van de stiefouders van zijn vriendin, plette de auto van stiefvader te gen een muur en reed vervolgens het plaatselijk justitiegebouw binnen. Hij klom op het dak van dat gebouw en liet zijn achtervol gers weten dat hij gewapend was. Zijn commandant, luitenant-ko lonel W. van Lingen overreedde hem tenslotte naar beneden te komen. De korporaal is in hech tenis genomen. Hij heeft volgens de marechaussee de comman dant zijn excuses aangeboden. DEN HAAG (GPD) - De Amster damse officier van justitie jhr. mr. De Beaufort zal eind augustus de Westduitse justitiële autoriteiten aanvullende gegevens verstrek ken over de vroegere SS-Ober- sturmführer Arnold Strippel, die in januari 1944 betrokken is ge weest bij het zogenaamde bun kerdrama van Vught. Bij deze oorlogsmisdaad werden bij wijze van kortstondige strafmaatregel voor één nacht 74 vrouwen in een enkele cel geperst. De volgende ochtend bleken tien vrouwen door verstikking om het leven te zijn gekomen. De Westduitse jus titie had al eerder een vervolging tegen Strippel ingesteld, maar wegens gebrek aan voldoende gegevens is de zaak toen gesepo neerd. Van Nederlandse kant, aldus een woordvoerder van justitie, wor den geen pogingen in het werk gesteld Strippel naar Nederland te krijgen, aangezien Strippel de Duitse nationaliteit heeft en der halve niet zal worden uitgele verd. „Maar wanneer Duitsland ons om meer gegevens vraagt, zullen we daarvoor alle mede werking verlenen", aldus justi tie. In de afgelopen tijd is een van de betrokken vrouwen, de Arnhem se mevrouw Verstegen, gehoord door de Westduitse justitie Het „bunkerdrama" dat zich op 15 januari 1944 in het concentratie kamp Vught afspeelde, had ei genlijk een betrekkelijk on schuldige aanleiding. In het kamp zat een Duitse vrouw ge vangen die, in een poging vrij te komen, een brief had geschreven aan de kampcommandant, Grü- newald, waarin zij zich nogal ne gatief had uitgelaten over som mige medegevangenen. Een van die medegevangenen, Leonora Verstegen, had kennis van die brief gekregen en werkte de Duitse de slaapzaal af, zodat zij gedwongen was in het dag verblijf te slapen. De Duitse slaagde erin zich per soonlijk bij Grünewald te bekla gen. Maar die stuurde haar naar de barak terug. Voor straf knipte Leonora Verstegen de Duitse haar vlechten af. Opnieuw zocht de Duitse de kampcommandant op, die Leonora Verstegen in een cel van de gevreesde "bunker" van het kamp Vught liet opslui ten. Daarop namen alle medegevange nen van Leonora Verstegen col lectief de schuld voor het gebeu ren op zich. In een brief, onderte kend met al hun kampnummers, verklaarden zij als groep gehan deld te hebben. Grünewald beschouwde dat als muiterij en gaf opdracht de 89 vrouwen te straffen door hen één nacht staande te laten doorbren gen in een van de cellen van de bunker. Grünewald werkte er zelf aan mee om de vrouwen in cel 115 te duwen. In totaal zouden vier Duitsers bij dit duwen betrokken zijn ge weest. Kampcommandant Grü newald en een handlanger Wicklein, zouden de vrouwen in de cel hebben gestouwd, terwijl Strippel en een vierde Duitser mede-toezicht op de gang van zaken zouden hebben gehouden. ADVERTENTIE Dat kan. docri uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Huls adrm S v p. In btofciettara Invullen) In ladar vak)* i.v.p. nd tottar VakantlMdrM: straat postcode stad land MET INVULLEN MET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Ovenge landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. i Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7