„Een vreemde zondag als ik niet speel Wat is Nyerere van plan met Oeganda? Organist Arie Klok altijd present in Oude Kerk Plafondschildering terug in Oostergeest na restauratie Betrekkingen Tanzania met Kenia bereiken dieptepunt WOENSDAG 25 JULI 197! ÏOE door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. 'Zijn orgel klinkt als een klok', wordt in Katwijk wel eens gekscherend opgemerkt, wanneer organist Arie Klok voorbij gaat. Het is uiteraard het statige orgel van de, in helder wit gestoken, Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard, dat daarmee wordt be doeld. vroeger deed ik ook nog alle begrafenissen." Klok laat nooit verstek gaan, evenmin op de, zeer in trek zijnde, zomerse woensdag avonddiensten in de Oude Kerk. Hoe benauwd het tij dens die druk bezochte dien sten in de kerk overigens ook mag zijn, achter de koele lucht blazende pijpen weet Het is al weer achttien jaar gele den dat Arie Klok voor het eerst achter dat orgel plaats nam en daarmede de legenda rische Niek van Beelen op volgde. Nu is de 65-jarige Klok als het ware niet meer bij het orgel weg te slaan. Hij: „Er gaat vrijwel geen dag voorbij, of ik speel er wel op. Bruiloften, kerkdiensten. Ja, Arie zich altijd van een koele plaats verzekerd. „Die diensten brengen goed geld op voor de evangelisatie. Daarvoor doe ik het. Mij hoe ven ze niet te roemen. Als de mensen het maar naar de zin hebben." Alle psalmen De Katwijker mag zich beroe men op een naar zijn zeggen goede opleiding in het kerk koor en kan voorts bogen op 48 'orgeljaren'. Hij speelde onder meer orgel en harmo nium in de plaatselijke kna- Arie Klok: "Om een melodie van mij zitten zc heus niet te springen". pen- en jongelingsvereni ging. Niet zo verwonderlijk dus dat Arie thans alle psalmen en ge zangen onder zijn muzikale knie heeft. Niettemin heeft hij in die 48 jaar nimmer een ei gen compositie geschreven. Daartoe heeft hij eenvoudig weg nooit enige behoefte ge voeld. „Er zijn al zoveel melo dieën", verzucht hij. „Om een melodie van mij zit men heus niet te springen." Gemakkelijk Arie wil er niet mee pochen maar hij durft gerust te stel len dat hij gemakkelijk speelt. Hij weet welke regis- tercombinaties hij moet toe passen om de psalm een zui vere klank mee te geven. Ooit kiende hij die combinaties uit met behulp van zijn vrouw. „Wat boven mooi klinkt, komt beneden in de kerk nogal lelijk over. Ander som precies zo." „Wanneer je aan het spelen bent", verklaart hij, „kun je jezelf niet beoordelen. Daar om stond mijn vrouw bene den om te zeggen of de betref fende registercombinaties al dan niet mooi klonken." Altijd present Thuis aan de Berkenlaan be schikt de Katwijker over een elektronisch orgel, dat naar zijn zeggen - schrik niet - liefst 153 miljoen mogelijk heden heeft. „In 1965 heb ik het voor 14.470 gulden ge kocht." „Maar ik speel er haast nooit op", voegt hij er gauw aan toe. „Ik ben zo vaak in de kerk." In al die achttien iaar dat Klok Ruim twee jaar heeft de restauratie van de fraaie plafondschildering in de buitenplaats Ooster geest te Warmond geduurd. Nu is het grote doek weer in zijn oude staat teruggebracht en eer daags zal het in al zijn glorie in het plafond van de jachtzaal worden bevestigd. De heer W.F. Leemans, wiens voorgeslacht dit landhuis reeds sinds 1850 bewoont, vertelt dat het doek, dat overigens tweeënhalve meter lang en anderhalve meter breed is, ruim twee jaar geleden in een zeer slechte staat verkeerde. Aangetast door het vocht dreigde het naar bene den te komen. De gaten zaten erin. Inmiddels is het dak hersteld, zodat het vocht er niet meer bij kan komen. De schilder van het doek is evenals de titel en de leeftijd ervan onbekend. De heer Leemans heeft een sterk vermoeden dat het doek medio de achttiende eeuw vervaardigd is. Het doek is gerestaureerd door de Oudewaterse kunstenaar Diepraam, die een tijdje terug naam maakte met de feilloze restauratie van een doek van Rembrandt, dat zwaar beschadigd in Utrecht was gevonden. aan de Oude Kerk verbonden is, is hij altijd present ge weest. Tweeënvijftig zonda gen per jaar kan de Oude Kerk op hem rekenen. Per slot is hij naar zijn zeggen geen type om op vakantie te gaan. „Ach", zegt hij een beetje binnensmonds, „het zou voor mij een zeer vreem de zondag zijn, wanneer ik niet in de kerk zou spelen...." Fietsen in Zuid-Holland In de serie 'Ontdek Nederland op de fiets' van de stichting 'Fiets' is een nieuwe, bijgewerkte tweede druk van het boekje 'Fietsen in Hollands groene hart' verschenen. Van elke, van de elf in het boekje vermelderondritten wordt een routebeschrijving foto's en toeristische informatie gegeven. De tochten leiden onder meer langs Leisen, Alphen, Waddinxveen, Boskoop, Schoonhoven en de plassengebieden. De gemiddelde lengte is 30 tot 40 kilometer. Het boekje is te verkrijgen bij de boekhandel of de VW. Prijs: f 6,60,-. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - In Oost-Afrika - vooral in Kenia en Soedan - groeit de bezorgdheid over Tanzania's plannen met Oeganda. Sommige waarnemers spreken van een politiek schaakspel van president Julius Nyerere, toen hij niet alleen veldmaarschalk Idi Amin het land uit joeg, maar ook enkele weken later de nieuwe president van Oeganda, prof. Jusuf Luie, liet vervangen door de advocaat Godfrey Binaisa. De huidige president ganda, Godfrey Binaisa Reeds op de conferentie der Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid in Monrovia beschuldigde staatspresident Jafaar Numeiry van Soedan Nyerere het Hand vest der organisatie geschonden te hebben en pogingen te doen om een socialistisch imperium in Oost-Afrika op te richten. Ook de politici in Kenia's hoofdstad Nai robi menen dat Tanzania alle moeite doet om Oeganda in een socialistische staat te veranderen en dat Binaisa geen andere taak heeft, bijvoorbeeld om de macht sovername van de vroegere pre sident Milton Obote in Kampala voor te bereiden. Acht jaar geleden werd Obote door een staatsgreep van generaal Idi Amin verwijderd en in Oeganda vierden het einde oud-president, Idi Amin. deze heerschappij met vreugde dansen in de straten. Het land be vond zich in een chaotische toe stand en van democratische vrij heden was geen sprake meer. Desondanks wab Obote indertijd de enige kracht die de nationale eenheid nog kon garanderen. Ook nu wordt Oeganda opnieuw bedreigd door een van de grote ziekten van het politieke leven in Afrika' het heersen van de ene stam over de andere Zo is de grootste stam met meer dan drie miljoen leden de stam der Ba- ganda's en de nieuwe politie- en legereenheden bestaan nu al hoofdzakelijk uit leden van deze stam. Dit brengt met zich mee dat de andere stammen opnieuw een overheersing en dictatuur vre zen. lijn te financieren. Van de andere kant echter menen economische experts in Kenia dat de trans portkosten via zo'n nieuwe spoorlijn voor Oeganda te hoog zullen worden. Maar ook de spanningen tussen Tanzania en Soedan nemen toe. Niet alleen Numeiry's rede voor de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, waar hij Idi Amin zijn broer noemde, heeft kwaad bloed gezet. Reeds eerder hadden Tan- zaniaanse troepen in Kampala de ambassade van Soedan overval len en geplunderd en daarbij ook de dienstauto van de Soedanese ambassadeur gestolen. Tijdens hun opmars naar het noorden van Oeganda hebben de Tanzaniaan- se militairen ook talrijke mensen van de Acholi-stam gedood, die moslems zijn en nog steeds als aanhangers van Idi Amin worden beschouwd. In de stad Goeloe werd tegen hen bloedige wraak genomen. Interessant is ook dat een bataljon van Robergt Muga be's leger aan de kant van de Tan- zaniaanse troepen tegen Idi Amin heeft gevochten, terwijl guerril- lastrijdrs van de pastoor Ndabi- ningi Sithole, die door Amin werden opgeleid, thans als krijgsgevangenen in een kamp bij Entebbe zitten. De meest serieuze beschuldigingen tegen Tanzania maakte de in middels afgezette opvolger van Idi Amin, prof. Luie. Deze sprak over „de kolonisatie van Oeganda door Tanzania". Hij werd met geweld door Tanzaniaanse offi cieren van zijn post ontheven en naar Dar-es-Salaam gebracht, waar hij werd gevangengehouden in het zelfde paleis waarin ook de Britse koningin verbleef. ganda terugtrekken totdat daar „het klimaat was geschapen dat tot een socialistische staat zal lei den". De bevrijding van Oeganda van het regime van Idi Amin heeft in elk geval nog geen oplossing van alle problemen in Oost-Afrika ge bracht. De regering-Godfrey Bi naisa staat voor een grote puin hoop. De winkels in de steden zijn nog steeds dicht. Er is geen Door de uiteenzettingen over de ontwikkeling in Oeganda hebben de betrekkingen tussen Tanzania en Kenia een nieuw dieptepunt bereikt. Sinds enkele jaren al zijn de grenzen tussen de twee landen praktisch gesloten. Nu blijkt dat Tanzania pogingen doet om het gehele spoor- en wegvervoer vanuit Oeganda dat tot nog toe altijd via Kenia liep, naar de ha ven Tanga om te leiden. Dit is de havenstad in het noorden van Tanzania, vlak bij de grens met Kenia. Dit zal een gevoelige klap zijn voor de economie van Ke- Spoorlijn en de stad Muzoma aan het Victo- riameer een nieuwe spoorlijn te laten bouwen. Van Muzoma uit is het dan makkelijk om goederen naar Jinja, Port Bell en Boekaka aan de overkant van het Vieto- riameer te transporteren. Vol gens onbevestigde berichten zou president Nyerere reeds contac ten gezocht hebben met westelij ke mogendheden om deze spoor Protesten Na herhaaldelijke protesten werd hij uiteindelijk vrijgelaten en mocht hij naar Londen vliegen. Terug in Nairobi verklaarde Luie dat president Nyerere hem had gezegd dat hij alles in het werk stelde om te verhinderen dat de economie van Oeganda leegge plunderd zou worden door lan den als Kenia. Ook wilde Nyerere - ondanks Lule's herhaaldelijk verzoek - zijn troepen niet uit Qe- meel, geen olie, geen zout. Zelfs koffie is nauwelijks in het kof fieland Oeganda te krijgen. Tan zania's troepen en de hulptroe pen van de stam der Baganda's gedragen zich als bezetters. Een missionaris, die zijn naam niet wilde noemen omdat hij weer te ruggaat naar Oeganda, zei: „Zij steken de dorpen in brand en wachten dan totdat de mensen weglopen om ze dan neer te schieten..." Minstens 100.000 mensen van de Lugbara- en Ka- kwa-stammen vluchtten reeds over de grens naar de Soedan. Zij waren de stammen, die vroeger voor Idi Amins soldaten zorg den. Intussen is gemeld, dat de troepen van Tanzania zich terugtrekken en dat er hoogstens 1200 man zouden achterblijven om Oegan da te helpen een eigen nieuw le ger op te zetten. Daarmee houdt Nyerere natuurlijk nog steeds grote invloed in de interne ont wikkeling van Oeganda.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4