LEIDSCH DAGBLAD VEEL VUIL OP STRAND eZomerW vandaag „Geen oorlogen in leerboeken" Boosheid over „kankerkwestie Geen cao Heineken Arts uit Oegstgeest schrijft brief aan minister 1121 KB/SOT Lambert .5»*de Jpng: VOlOP zomervoordeel opwarm winterbont! Lucratieve sprint Vliegtuig gekaapt boven Bangladesj Tijdens de bouwvak vakantie zijn ons magazijn en onze showroom geopend. Ook al blijft u thuis dan krijgt u toch een extra vakantie voordeel van uw Vleeschmeesfer. AANSLAG OP LEIDER VAN PALESTUNEN WOENSDAG 25 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35917 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - De leden van de Industriebond FNV bij Hei neken in Zoeterwoude hebben met grote meerderheid het voor lopige akkoord over een nieuwe cao afgewezen. Omdat ook bij andere Heineken vestigingen (o.a. in Den Bosch en Amster dam) geen meerderheid was te vinden voor dit cao-akkoord, be tekent dit besluit van de leden dat de onderhandelaars van de bond hoogstwaarschijnlijk om her opening van de onderhandelin gen zullen gaan vragen. Voornaamste bezwaar van de leden was de regeling voor de invoering van zogenaamde roostervrije da gen. Dit zijn door het bedrijf vastgestelde, verplicht op te ne men snipperdagen. In het voor lopige akkoord stond dat ieder een bij Heineken twee van der gelijke roostervrije dagen zou krijgen. De leden zijn het hier niet mee eens. Zij vinden dat er on derscheid moet worden gemaakt tussen de werknemers die in ploegendiensten werken en mensen die een gewone dagtaak hebben. De bonden hadden aan het begin van de onderhandelingen een 35- urige werkweek geëist voor het personeel van de dagdienst, ter wijl de ploegendiensten moesten worden omgezet in een systeem op basis van vijf ploegen met een gemiddelde werktijd van 33,6 uur per week. (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - De directeur van het Biometeorological Research Centre, dr. S.W. Tromp uit Oegst geest, gaat een brief op poten schrijven aan de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne. In die brief zal dr. Tromp zijn verbazing uitspreken over de gisteren gepubliceerde antwoor den van de minister over de geo grafische analyse van kanker- sterfte in Nederland. Volgens de minister bestaat aan zo'n analyse behoefte. "De minis ter is kennelijk heel slecht voor gelicht, want dat onderzoek is al lang verricht. Het is natuurlijk wel mooi dat er weer een derge lijk onderzoek komt, maar het is ten hemelschreiend dat de minis ter zegt dat er nog geen verant woorde analyse bestaat", aldus dr. Tromp. Naar aanleiding van publikaties van de Leidse huisarts in ruste dr. G.J. Bos hebben drie socialisti sche Tweede-Kamerleden vra gen gesteld aan de minister van volksgezondheid. Het antwoord van de minister luidt dat zowel ten aanzien van de door Bos ge bruikte methoden als ten aanzien van de interpretatie van de uit komsten fundamentele bezwa ren zijn aan te voeren. Dr. Bos schreef in het tijdschrift Medisch Contact een tweetal ar tikelen waarin de sterfte als ge volg van kanker in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners in verband wordt gebracht met be paalde milieufactoren. Onder meer in Haarlemmermeer vond de arts een "kankerhaard". "Het is een schande eigenlijk", zegt dr. Tromp. "Bos kent al mijn publikaties op dit gebied en heeft die onder zijn naam overgeno men. Op zichzelf is het natuurlijk uitstekend dat er weer onderzoek in die richting wordt verricht, maar ik ben verbaasd over de opmerking van de minister dat een dergelijk onderzoek niet ge daan zou zijn. Dat is welgedaan". Dr. Bos zegt niet op de hoogte te zijn van de onderzoeken die zijn verricht door dr. Tromp. "Laat hü niet alleen een brief sturen naar de minister, maar ook naar het opinieblad voor artsen Medisch Contact". Overigens legt de Leid se arts de beschuldiging van de minister naast zich neer als zou het onderzoek onvolledig zijn geweest. "Ik blijf staande houden wat ik heb geschreven". De Leidse geneeskundige is tevens van mening dat bijna de helft van de kankergevallen overbodig is. "Ruim 47 procent is overbodige kanker. Zoals vroeger tegen al lerlei besmettelijke ziekten werd opgetreden, zo moet een strategie tegen deze overbodige kanker- sterfte worden ontworpen". (Zie ook pag. 7) 20 PAGINA'S Bont kopen in de maand augustus betekent dit jaar niet alleen profiteren van zonnige kortingen maar ook prijsverhogingen, die helaas onvermijdelijk lijken, voorblijven. Dubbel voordeel dus, op de mooiste mode, in bont, van nerts tot konijn, maar ook lammy's voor dames ;n heren...bij Lambert de Jong (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De woelige zee heeft grote hoeveelheden wier met daarin vette plakkaten stookolie op de Zuidhol landse stranden geworpen. Zowel Katwijk als Noordwijk heeft zijn handen vol om de rommel op te ruimen. De delen die het drukst worden be zocht door strandgasten, worden eerst onder handen genomen. Voor de boulevard in beide bad plaatsen is het vrij schoon, maar aan de Langevelder- en Duin- damseslag in Noordwijk is het uitkijken geblazen. Om de ha verklap komen badgasten bij de strandpolitie klagen dat hun kle ren en voeten onder de zwarte 'teer' zitten. Ook wandelaars die aan de strandvierdaagse mee doen, hebben geklaagd. Wat de opruimers ook doen, ze hebben weinig eer van hun werk. Zo is het zeewier opgeruimd, maar een dag later ligt het er weer even dik. Doris Langeveld, die in Noordwijk met paard en wagen het strand afstruint en 'ongere geldheden' verwijdert die er niet thuishoren, heeft zelfs de hulp moeten laten inroepen van een gespecialiseerd bedrijf. Dit assis teert hem nu met traktoren en schuift de vuiligheid naar plaat sen waar de strandgangers niet zo veel komen. wier op te ruimen. De strandpoli tie houdt overigens ook een oogje in het zeil. Wordt het al te gortig, dan neemt zij maatregelen om de rommel zo snel mogelijk weg te krijgen. Hoe de olie in het wier terecht komt, is voor de politie niet zo moeilijk te raden. De Noordwjjk- se strandpolitie zegt "Dit moet door één of ander schip zijn ge loosd. Dat kan niet anders. Je kunt honderd keer zeggen dat het niet mag, maar als ze een paar mjjl uit de kust zijn en er is nie mand in de buurt, gooien ze die rommel zo overboord. Het be roerde is datje heel de winter, als er geen mens op het strand is, niks ziet. Nu het seizoen is aan gebroken krijg je die rotzooi op het strand." Dat dergelijke grote hoeveelheden wier aanspoelen komt niet zo veel voor. Volgens de strandpolitie hoogstens één of twee keer per seizoen. Maar zeker geen dagen achter elkaar. Tom Okker beleefde giste ren in Hilversum een afgang van de eerste orde. In de eer ste ronde van het toernooi op het Melkhuisje werd hij uit geschakeld door de onbe kende Spanjaard Gimenez. De zoveelste deceptie voor Okker in eigen land PAGINA 11 Met 100 kilometer per uur achteruit PAGINA 5 Lichte straffen voor slapen de militairen in Libanon PAGINA 7 "Spartakiade niet helemaal vlekkeloos" PAGINA 9 Persiflage op The Times PAGINA 13 Poolse steenkool voor Ne derlandse elektriciteitscen trales PAGINA 17 W:ffl!FFTJinTOiTïlBt/ Vtanhoutan majistynitèUlnfea t" mïhihoIhi Een foto die voor zichzelf spreekt. Bergen "oliehoudend wier op het strand. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Door snel een lange sprint te trekken wist een Oegst- geestenaar nog juist de dief te achterhalen die even tevo ren uit de binnenzak van zijn jasje een portefeuille met drie duizend gulden had gestolen. Het speelde zich allemaal gistermiddag af in de buurt van een automobielbedrijf in het Katwijkse industriegebied 't Heen. De eigenaar van de portefeuille had z'n jas in een klerenkast gehangen. Op het moment dat twee mannen de garage binnen stapten, koesterde niemand van de aanwezigen enige achter docht. Die ontstond wel toen één van hen uit de garderobe kwam en samen met een vriend naar buiten liep. De Oegstgeestenaar besloot maar eens een kijkje in z'n binnenzak te nemen en ontdekte dat de portefeuille was verdwenen. Di rect zette hij de achtervolging in en wist de dief inderdaad in te halen. Die was door de actie van de man zo verbouwereerd dat hij zon der slag of stoot de portefeuille met inhoud teruggaf en zo snel zijn benen hem konden dragen op de loop ging. NEW DELHI (Reuter) - Een Fok ker Friendship van de lucht vaartmaatschappij van Bangla desj is vandaag op een binnen landse vlucht met ongeveer 40 passagiers aan boord gekaapt. Het toestel werd gedwongen te landen op het vliegveld van Cal cutta in India. De Fokker Zonnige perioden Zonnige perioden maar in de noorde lijke provincies mogelijk een bui. Mi nimumtemperatuur ongeveer 13 gra den. Middagtemperaturen van onge veer 18 graden aan zee tot 23 graden in Brabant en Limburg. Matige zuidwes ten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 juli Zon op: 5.52 uur; onder: 2L40 uur. Maan op: 8.20 uur, onder: 22.36 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.32 en 17.56 *uur. Laagwater om 1.30 en 13.48 uur. Friendship was onderweg van Jessore naar Dacca. In Calcutta mochten een vrouw en een kind uitstappen en werd met de kapers onderhandeld. De kapers eisen een losgeld van 1 miljoen dollar. De drie kapers hebben gedreigd met het opbla zen van het vliegtuig met zijn 43 passagiers, tenzij zij vóór half vijf vanmiddag onze tijd hun 1 mil joen dollar hebben gekregen. De Fokker Friendship werd direct na de start in Jessore gekaapt en kort na vijf uur vanmorgen tot landen gedwongen op de lucht haven van Calcutta. Het vliegtuig is door militaire poli tie omsingeld. De onderhandelingen met de ka pers worden geleid door de plaatsvervangende hoge com missaris (ambassadeur) van Bangladesj in India, en de minis ter van binnenlandse zaken van de Indiase deelstaat West-Ben- galen. i mft fV'j pn Ambachtsweg 33 (Industrieterrein "t Heen) Telefoon: 01718-29311 - Katwijk/Zee. Openingstijden: MARGA KLOMPE: NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Leerboeken moeten niet gevuld zijn met verhalen over oorlogen, maar met het opbouwende en vreedzame werk van mensen als Martin Luther King, Gandhi en Helder Camara. Met deze infor matie kan het onderwijs zorgen voor een mentaliteit van ver draagzaamheid, solidariteit en verantwoordelijkheid voor misdeelden, onmondigen en ar men in onze samenleving. Dat zei dr. Marga Klompé, voorzit ter van de Europese commissie "Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede), gisteren op het congres van het wereldverbond van 3 NAHE wijnen van het GENOSSENSCHAFT BAD KREUZNACH Odernheimer weinfact 1977 Rüdesheimer Rosengarten 1977 Kreuznacher Kronenberg 1977 per fles 5,75 doos 6 fl. 30,- Liter JONGE BOKMA vaste prijs 11,95 kennedylaan 7 bevrijdingsplein kopermolen 36 iJ|l CANNES (AFP) - Zoeheir Mohsen, leider van de "Saiqa", een Pale stijnse organisatie die het bewind in Syriè naar de ogen ziet, is van morgen ernstig gewond door een kogel die hem voor zyn woning in Cannes in het hoofd werd ge schoten. De 43-jarige Mohsen werd in le vensgevaarlijke toestand over gebracht naar het ziekenhuis St Roch in Nice. Van de aanslag voor het luxueuze appartementenhuis is niemand getuige geweest. rooms-katholieke onderwijsge venden in Noordwijkerhout. Marga Klompé gelooft niet, dat wij machteloos staan tegenover de ellende in de wereld. Onderwijs kan zorgen voor een atmosfeer waarin verandering wel degelijk mogelijk is. Het onderwijs moet niet meer uitweiden over alle mogelijke oorlogen, omdat dit de indruk wekt dat conflicten tus sen volken alleen met geweld kunnen worden opgelost. Het moet juiste informatie verschaf fen over de ongelijkheid en de onrechtvaardigheid in de wereld. Onderwijzers en leraren moeten zich dan wel goed op de hoogte stellen. Ze zouden bijvoorbeeld de encyclieken en brieven van de laatste pausen die daarop be trekking hebben eens kunnen le zen. De huidige bewapeningswedloop en de "verkrachting" van de rechten van de mens noemde dr. Klompé "een schandaal". Maar niet alleen onderwijsmensen moeten hun instelling verande ren, ook de gezinnen, waarin de kinderen worden geboren en op groeien. Marga Klompé zou graag zien dat ouders zich een nieuwe levensstijl eigen maakten waarin soberheid, naastenliefde en vre delievendheid het voornaamste zijn. VLEESCHMEESTER TEEKENS Ook geldig in Rosmolen/Winkelcentrum „De Kopermolen" )]j^ 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hail geld e dan kunl U mij aansluitend ais abonnee noteren tk beslis meteen en u kunl mi| m i v heden als abonnee noteren en kri|g dan de eerste 4 wekei de krant voor de halve prijs Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open enveti zonder postzegel opsturen naar ^^^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden, en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1