steenkool voor Nederlandse centrales wil vertrouwen in DC-10 herstellen WA-premies scooters en motoren gaan omhoog Nederland tegen olie- per EG land maximum Altijd een veilig en goed ontworpen vliegtuig geweest" SHV wil contract voor 5 jaar afsluiten Prijsstijgingen in horeca onderzocht DENSDAG 25 JULI 1979 ECONOMIE PAGINA 17 DEN HAAG(GPD) - Fabrikant McDonnell Douglas van de DC-10 heeft besloten begin augustus een wereldomvattende campagne te lanceren om de geschonden reputatie van de DC-10 weer snel op te vijzelen. Douglas is van oordeel dat de DC-10 altijd een veilig en goed ontworpen vliegtuig is geweest, ondanks de constructiewijzigingen die als uitvloei sel van de ramp bij Chicago eind mei in opdracht van de federale lucht vaartinspectie van de VS in de komende twee jaar moeten worden aangebracht aan de motorophanging. „We hebben besloten iedereen opnieuw ervan te verzekeren dat de DC-10 gemaakt wordt door een bedrijf dat technologisch zijn sporen heeft verdiend en zeer wel in staat is een geavanceerd produkt af te leveren. De DC-10 vervoert dagelijks meer dan 100.000 passagiers naar 160 steden in 88 landen", zo heeft McDonnell Douglas' verantwoordelijke man voor deze campagne, John Bickers, verklaard vanuit het hoofdkantoor in St. Louis. Bickers kondigde aan dat de campagne zal worden gevoerd onder het motto „Cleared for take-off", een slagzin met meer dan alleen de beteke nis uit het luchtverkeer dat het vliegtuig toestemming heeft (opnieuw) op te stijgen. Het motto suggereert tegelijk dat met de DC-10 blijkbaar eigenlijk nooit iets aan de hand is geweest. De DC-10 heeft over de hele wereld - behalve in Joegoslavië - zestien (in Europa) tot 37 dagen (in de VS) een startverbod gehad, nadat uit het onderzoek naar de ramp bij Chicago de indruk was ontstaan dat een constructiefout de oorzaak was van de ramp die op 25 mei jl. aan 273 personen het leven heeft gekost. Later bleek een onjuiste onderhoudsprocedure van de luchtvaartmaat schappij, American Airlines, er de oorzaak van te zijn dat de motor afbrak. Dezelfde onderhoudsprocedure werd ook door Continental Air lines in de VS gevolgd, terwijl voorts aan het licht kwam dat bij talrijke DC-10's van Amerikaanse maatschappijen scheurtjes in de motorop hanging zaten. Een DC-10 van Alitalia Electra-syndroom Douglas is in het bijzonder bevreesd dat de ongelukken die de DC-10 tot dusver zijn overkomen (Chicago, de Turkse DC-10 bij Parijs in 1974 die een luik verloor en bijna zo n ongeluk in 1972 met een DC-10 van Ameri can Airlines), gevolgd door het startverbod, bij publiek en luchtvaart maatschappij en dezelfde negatieve reputatie zal achterlaten als in het begin van de jaren vijftig de Lockheed Electra. Bij een aantal vliegtuigen van dit type braken vleugels af waardoor zij verongelukten en vele tientallen passagiers om het leven kwamen. Wel iswaar werd toen - ook bij de KLM - de vleugelconstructie verbeterd, maar afnemers en consumenten hadden geen vertrouwen meer in de Electra en het toestel werd als passagiersvliegtuig (hij heet nu Orion) niet meer verkocht. Met zijn campagne „Cleared for take-off' wil Douglas zulk een onheil trachten af te wenden. De maatschappij had voor een dergelijke actie in 1975, na de ramp bij Parijs, ook al een functionaris voor deze taak aangewezen, maar de man kreeg vrijwel geen budget en moest zijn werkgebied beperkt houden tot het Amerikaanse continent. Weer startverbod? Intussen heeft de Amerikaanse Associatie van luchtpassagiers, die na twee gerechtelijke acties erin was geslaagd de DC-10 aan de grond te krijgen, aangekondigd een gerechtelijke procedure aan te spannen te gen de Amerikaanse luchtvaartdienst om opnieuw een startverbod te bewerkstelligen. De associatie is van oordeel dat niet de veiligheid van de passagiers voorop heeft gestaan bij de opheffing van het startverbod, en dat, evenals na de bijna-ramp van 1972, de DC-1 O-gebruikers regelrecht afstevenen op een nieuw ongeluk met een afbrekende motor nu de maatregelen om een herhaling te voorkomen, worden uitgesmeerd over een periode van twee jaar. DEN HAAG (ANP) - De Economische Controle Dienst (ECD) stelt in de horeca-sector een onderzoek in naar aanleiding van een prijsstijging, die zich hier volgens CBS-cijfers in de eerste helft van 1979 heeft voorgedaan. Volgens de berekeningen voor het prijsindexcijfer van de gezins consumptie zijn de prijzen van dranken, hapjes en maaltijden in horecabedrijven in de eerste helft van 1979 met 1,8 procent geste gen, terwijl de prijzenbeschikking geen prijsstijging toelaat. De ECD gaat na, of de prijzenbeschiklang is overtreden en in hoe verre de prijsstijging is veroorzaakt door wijzigingen in de sa menstelling van de maaltijden enz, die de horecabedrijven ver kopen. DEN HAAG (GPD) - De Steenkolen Handelsvereniging (SHV) staat op het punt een contract te tekenen met de Poolse staat voor de levering van 500.000 tot 800.000 ton steenkool per jaar, voor een periode van vijf jaar. Dat heeft directeur Peek van de SHV meegedeeld. Hij zei verder dat op de Maasvlakte voor de aanvoer van deze kolen een speciale overslagplaats (terminal) gebouwd zal moeten worden. De steenkool wordt ingevoerd voor de opwekking van elektriciteit in de nieuwe centrales bij Nijmegen en Geertruidenberg. log geen beslissing over IHC 1WEERRAPPORTEN 5 l'an hedenmorgen 7 uur u 1 BI EG ll Ji ■Amsterdam geh bew 19 14 0 be Bilt geh bew 21 14 0 geh bew 20 13 01 Éelde onweer 17 10 6 [Eindhoven zwaar bew 21 12 0 J)en Helder 17 13 02 (otterdam geh bew 20 15 0 IVente 18 11 1 Gissingen zwaar bew 19 15 0 ld Limburg half bew 19 11 0 fiberdeen 15 10 01 Athene half bew 33 24 0 larcelona onbew 27 18 0 half bew 17 11 9 Bordeaux 27 15 0 Brussel zwaar bew 20 13 0 Frankfort zwaar bew 21 11 0 Genève onbew 24 9 0 Helsinki regenbui 19 11 05 Innsbruck onbew 21 9 Klagenfurt zwaar bew 22 9 03 Lissabon onbew 29 Locarno onbew 25 13 0 Londen half bew 21 13 8 Madrid 33 22 0 Malaga half bew 21 Mallorca licht bew 30 17 0 München licht bew 18 10 01 onbew 26 19 0 Oslo 20 11 5 onbew 22 11 0 onbew 30 18 0 Split onbew 27 19 0 Stockholm zwaar bew 19 11 0 zwaar bew 23 13 0 onbew 21 9 0 Casa Blanca geh bew 23 21 0 Istanul half bew 29 19 0 Las Palmas zwaar bew 25 19 0 Beiroet onbew 30 22 0 Tel-aviv onbew 30 23 0 Tunis onbew 32 18 0 Verschure ROTTERDAM (ANP) - De Be leidscommissie Scheepsbouw heeft gisteren geen beslissing ge nomen over de bedreigde werf IHC Verschure in Amsterdam. Het besluit is opgeschort tot 7 au gustus. Volgens directeur-generaal J.A.M. Molkenboer van het ministerie van economische zaken is de commissie niet tot een definitief advies gekomen aan minister Van Aardenne (economische za ken) om de ondernemingsraad van Verschure de kans te geven een alternatief plan op te stellen. Dat plan moet voor 7 augustus klaar zijn, want het ministerie wil wel zekerheid hebben, dat als Verschure buiten de scheeps bouw zou gaan opereren het be drijf andere metaalondernemin gen geen valse concurrentie be zorgd. Federatiebestuurder J. van Tol van de industriebond FNV be schouwt de beslissing van dins dag als een klein succes voor de Industriebonden en de werkne mers bij Verschure. De werkge versdelegatie in de beleidscom missie heeft volgens hem gepro beerd het besluit van de raad van bestuur van IHC (sluiting van Verschure) door te drukken en dat is niet gelukt. De Poolse steenkool heeft, vooral door de enorme voorraden waar over Polen beschikt, een "con currerende prijs", aldus Peek, ten opzichte van de verwachte olie- en aardgasprijzen in de komende jaren. Het Poolse produkt is op dit moment daarnaast goedkoper dan bijna alle andere verkrijgba re steenkool, met uitzondering van de Zuidafrikaanse. De steenkool gaat voorlopig alleen naar de twee genoemde centrales omdat zij geschikt zijn voor de verwerking van deze grondstof. Andere centrales, zoals die in Dordrecht en Amsterdam wor den nog voor steenkool aange past. Deze werkzaamheden zul len echter pas in 1985, respectie velijk 1986 zijn voltooid. De zaak is nog niet helemaal rond, omdat de Polen voorwaarden hebben gesteld aan de levering. Zij wensen een financiering voor de hiervoor benodigde mijn- I Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft de rente voor zijn 5 jaar vaste hypotheken ver laagd van 10.25 procent tot 9.9 procent. bouw, waarmee naar schatting 80 tot 140 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Dit bedrag zou over een periode van vijf jaar aan Neder land kunnen worden terugbe taald. Nederlandse banken wil len dat geld alleen beschikbaar stellen wanneer Den Haag een overheidsgarantie geeft. De ver onderstelling is dat deze zaak tot een oplossing wordt gebracht wanneer premier Van Agt in sep tember zijn bezoek aan Polen zal brengén. Prins Charles van Groot-Brittannië als schapenscheerder. De prins startte gisteren een driedaagse tocht door de Schotse Hooglanden. Zodoen de kon hij er niet om heen dit oude ambacht te beoefenen. KATWIJK AAN DEN RIJN Groenteveiling: Andijvie 32-53, Bloemkool 6 I 1,34-1,85,611 21-1,26,7 11 65,8 1 1,07-1,46, 8 II 36-55, 10 I 64-1.07, Bospeen I 77, Bospeen II 35-85, Waspeen AI per kist 6,30-9,80, All per kist 3,80-10,20, BI per kist 12,70-16,30, Sla I per st 18 ct. BRUSSEL (ANP) - De Nederland se minister van buitenlandse za ken, Van der Klaauw, heeft giste ren in Brussel geprotesteerd te gen de belofte die de "grote" EG- landen op de economische top conferentie in Tokio hebben ge daan, namelijk om per EG-lid- staat duidelijk te maken wat elke lidstaat dit jaar aan ruwe olie zal importeren. Wel is de Nederlandse bewindsman akkoord gegaan met een raads besluit om de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, te vragen een studie te ma ken van de mogelijkheid om de EG-olie-importer. op te splitsen in die van elk van de negen EG- lidstaten. Op de Europese topconferentie in Straatsburg van enkele weken geleden hadden de EG-landen bevestigd dat hun doelstelling was om de EG-ohe-import tot landen exporteren naar elk van de negen EG-landen. De bedoeling is dat dan ook de prijs vermeld wordt waartegen die olie geleverd wordt. Die certificaten- regeling is bedoeld om de Euro pese oliemarkt meer "doorzich tig" te maken. DEN HAAG (ANP) - De WA-pre mies van motoren- en scooter- verzekeringen mogen worden verhoogd, aldus het ministerie van economische zaken. De verhogingen van de WA-pre mies lopen uiteen van 20 - voor een motor met een cylinderin- houd tot en met 249 cc tot 26 - per jaar voor een motor met een cylinderinhoud van 500 cc en meer. De premies van de cas coverzekeringen blijven onge wijzigd. De premieaanpassingen mogen voor nieuwe contracten per 1 au gustus 1979 en voor lopende con tracten per eerste vervaldatum na 31 juli 1979 worden doorgevoerd. De premieverhogingen zijn geba seerd op de uitkomsten van een enquete met betrekking tot de bedrijfsresultaten in de sector motoren en scooters in het jaar 1978 en op een prognose van de resultaten van 1979. In 1978 werd in deze sector ruim 77 procent van de verdiende premie uitge keerd in de vorm van schadever goedingen. Na aftrek van de aan assurantietussenpersonen ver schuldigde provisie en de interne bedrijfskosten en rekening hou dend met de opbrengsten uit be legde technische voorzieningen en de eisen die in EG-verband worden gesteld aan de omvang van de financiële reserves, be droeg het in 1978 geconstateerde exploitatietekort ruim 15 procent van de premieontvangsten. Na verrekening van het effect van de in 1978 en begin 1979 reeds toegestane premieaanpassingen - die gedeeltelijk in 1979 worden verdiend - resteert voor dit jaar een tekort van ongeveer 4 pro cent van de premieontvangsten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal na doorvoe ring van de premieverhogingen in de sector motoren en scooters in 1979 een premieniveau zijn be reikt dat een sluitende exploitatie mogelijk maakt. MEER AUTO'S VERKOCHT 1985 te beperken tot 470 miljoen ton per jaar, het niveau van de import van 1978. Nederland is van mening dat op de economi sche topconferentie in Tokio waar alleen de "grote" EG-landen van de partij waren, is afgeweken van de Europese afspraak. De Europese deelnemers aan dat topgesprek hebben namelijk toegezegd dat elk EG-land op zichzelf een plafond van zijn olie importen zou verstrekken. Van daar dat Van der Klaauw, in AMSTERDAM (ANP) - Alle berichten over energieproblemen ten spijt Brussel, slechts akkoord kon zijn in ons land de autoverkopen in het eerste half jaar 1979 iets hoger gaan met het maken van een stu- geweest dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Er heeft zich een die. stijging van een half procent voorgedaan, hetgeen er op neerkomt, dat De Europese ministers van bui- er het eerste halfjaar 355.801 auto's zijn verkocht tegen 353.989 in de tenlandse zaken hebben gisteren eerste zes maanden van 1978. verder besloten dat de Europese Dit heeft de RAI meegedeeld, die hierbij aantekent, dat in het begin van commissie een studie zal maken het jaar de verkopen iets hebben achtergelopen vergeleken met een van de mogelijkheid om aan de jaar geleden. In februari waren de verkoopcijfers vrijwel gelijk aan olie-exporterende landen te vra- een jaar ervoor en in maart waren het er weer meer. Ook in april gen certificaten af te geven voor gingen de verkopen weer wat omhoog om in mei en juni gelijk te elke hoeveelheid olie welke die blijven aan de stand van 1978. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs bleef vandaag overeind dankzij de ho gere dollar en een vastere stem ming in Wall Street. De belang stelling vanuit Engeland en West- Duitsland was nihil, en omdat het Nederlandse publiek de beurs al wat langer in de steek laat, wer den er bijzondere weinig affaires gedaan. Heineken zakte een gulden verder op f 80,50, terwijl Deli 50 cent steeg op f 112,50. De scheepvaartsector was lager KNSM verloor 50 cent op f 102 en Van Ommeren f 1,50 op f 197,50 Nedlloyd was onveranderd f76,20. De financiële sector was verdeeld ABN won 50 cent op f 337, AMRO en Nationale Nederlanden daal den beide 30 cent op respectieve lijk f71.20 en f 107,70. De laagrentende staatsfondsen wa ren twee dubbeltjes lager en de hoogrentende staatsfondsen on veranderd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17