Persiflage op „The Times" Mandaat VN in omai verlopen NAAST HET NIEUWS n* Bezoek Peres aan Egypte van belang voor handel ETA-Militar zet strijd voort EG-hulp voor Vietnamese vluchtelingen Verbod op boow kerncentrales in Oregon (VS) WOENSDAG 25 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 13 (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD/Reuter) - De Eu ropese Gemeenschap zal in tember voor 82 miljoen gulden aan voedselhulp en financiële as sistentie ter beschikking stellen aan vluchtelingen in Indochina Twintigduizend ton rijst en 1500 ton melkpoeder zal worden scheept ten behoeve van Viet namese vluchtelingen, die bo vendien op een steunbedrag var 27 miljoen gulden kunnen reke nen. Aan Cambodjaanse vluch telingen werd een bedrag var tien miljoen gulden ter beschik king gesteld. Dat hebben negen EG-ministers van buitenlandse zaken, onder wie Van der Klaauw besloten. Op de ministersbijeenkomst was een versoepeling te constateren in de houding van de EG ten aan zien van Vietnam. Met name de heer Van der Klaauw tekende verzet aan tegen een recent be sluit van de Brusselse commissie om alle hulp aan Vietnam voor lopig op te schorten. „Mijn colle ga De Koning en ikzelf zijn het erover eens dat via die humani taire hulp een kanaal openge houden kan worden om Vietnam onder druk te zetten en verbinte nissen, die het op de vluchtelin- genconferentie in Genève heeft aangegaan, na te komen", aldus Van der Klaauw na afloop van de vergadering. Ook andere ministers, zowel als de gezaghebbende commissaris voor ontwikkelingszaken, Clau de Cheysson, bleken gisteren ge voelig voor internationale pressie om Vietnam niet via harde sanc tiemaatregelen en felle kritiek in een hoek te dry ven. Daardoor zou men immers de greep op het lot van de huidige en toekomstige vluchtelingen totaal verlie- De EG-ministers kwamen dvereen de „uitgestelde" hulp opnieuw te bekijken in het licht van een door VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim uit te brengen verslag over de resultaten van de vluch- telingenconferentie. Het wereldvoedselprogramma is gisteren met Indonesië overeen gekomen voor meer dan twee miljoen dollar aan noodhulp voor Indochinese vluchtelingen in In donesië te leveren, zo heeft het ministerie van buitenlandse za ken in Jakarta bekendgemaakt. De hulp bestaat uit 3.600 ton ryst, 270 ton spijsolie en 180 ton suiker. Dat is voldoende voor de bevoor rading van ongeveer 50.000 vluchtelingen die nu op de Riouw-archipel ten zuiden van Singapore verblijven. De hoge commissaris voor de vluchtelingen draagt zorg voor de financiering van het binnenland se transport, opslag en distribu tie. Er wordt gewerkt aan een behan delingscentrum op het eiland Galang, waar 10.000 vluchtelin gen op definitieve vestiging in andere landen wachten. Ver wacht wordt dat dit centrum in november kan worden geopend. Shimon Peres in gesprek met president Sadat van Egypte. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Israël en de Verenigde Staten zoeken nog naarstig naar een oplossing voor de vervanging van de 4000 man tellende VN-troepenmacht in de Sinai. (Van c correspondent) CAlRO - De Israëlische oppositie leider Shimon Peres is gisteren in Cairo aangekomen voor een driedaags bezoek aan Egypte. Peres werd op het vliegveld van Cairo ontvangen door de secreta ris-generaal van president Sadats eigen Nationaal-Democratische Partij, Fikry Makram Ebeid. Pe res vloog spoorslags door naar Alexandrië, waar een breed la chende Sadat hem op het gazon de hand schudde. Het is Peres' eerste officiële bezoek aan Egypte. De Israëlische oppo sitieleider zou al verleden jaar naar Cairo komen, maar de Israë lische premier Begin, die Sadat ervan verdacht achter zijn rug met de Israëlische socialisten te willen aanpappen, verbood de vi site toen. VS handhaven betrekkingen met Nicaragua WASHINGTON (DPA) - De Ver enigde Staten hebben Nicaragua meegedeeld dat zij de betrekkin gen met dat land na het vertrek van dictator Anastasio Somoza handhaven. Hiermee komt de vraag over diplomatieke erken ning van de nieuwe regering in Managua te vervallen, zo deelde een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington gisteren mee. De nieuwe regering van Nicaragua had behalve om voortzetting van de diplomatieke betrekkingen ook om economische hulp voor de wederopbouw verzocht. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft laten we ten dat vooralsnog de humanitai re hulp zal worden uitgebreid. De woordvoerder zei niets van een verzoek om uitlevering van So moza te weten. Zou officieel om uitlevering worden verzocht, dan zou dat worden onderzocht in het kader van het bestaande uitleve ringsverdrag. De nieuwe minister van binnen landse zaken van Nicaragua, Thomas Borge, heeft gisteren la ten weten dat rondtrekkende, bendes van voormalige gardele den en hun aanhangers zich ver bergen in vluchtelingenkampen en 's nachts er op uit trekken om te moorden. Borge verklaarde op een perscon ferentie dat de afgelopen drie da gen verscheidene leden van de Sandinistische strijdkrachten en enkele burgers waren gedood of verwond door de bendes. Hij maakte echter geen getallen be kend. Hij zei dat familieleden van de mannen wapens naar hen toe hadden gesmokkeld en dat ver scheidene wapens waren opge spoord. Hij zei dat de nieuwe re gering niet graag de vluchtelin genkampen binnenging omdat dit een inbreuk op de aangele genheden van het Rode Kruis be tekende en deze organisatie "groot respect verdient". Hij voegde er echter aan doe dat "wij niet kunnen toestaan dat de vluchtelingencentra haarden van terrorisme worden". Peres en Sadat hebben elkaar bijna op de kop af een jaar geleden voor het eerst ontmoet in Wenen. Dat gesprek kwam toen tot stand on der' het toeziend oog van de Oos tenrijkse bondskanselier Kreisky en de voorzitter van Socialisti sche Internationale, Willy Brandt. Het toeval wil dat, op de dag af een jaar later, Brandt en Kreisky in datzelfde Wenen de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, Jasser Arafat, uitvoerig over de doelstellingen van de PLO aan de tand hebben gevoeld. Door Peres is dat de beide heren niet in dank afgenomen. Sadat heeft daar tijdens zijn ge sprek met de Israëlische opposi tieleider nauwelijks toespelingen op gemaakt en alleen gezegd dat beide heren het over de Palestijn se kwestie oneens bleven. Peres praat, behalve met het Egypti sche staatshoofd zelf, ook met de machtige Egyptische vice-presi dent, luchtmaarschalk Hosni Mubarak, met premier Chalil en met een van de presidentiële ad viseurs, Syed Marei. Marei is naast oud-voorzitter van het Egyptische parlement een zeer bekend landbouwkundige en dat heeft meteen geleid tot de nodige speculaties over achterliggende bedoelingen van Peres' verblijf aan de Nijl. Secretaris-generaal Meshei van het machtige Israëlische vakverbond Histadroet is namelijk zondag in Cairo gearriveerd op uitnodiging van de Egyptische minister van arbeid, Saad Mohammed Ah med. De socialistische partij van Peres is nauw met de Histadroet verbonden. De Israëlische Hista droet is, behalve een vakorgani satie, tevens de grootste indus- triële ondernemer in Israël. SALEM (OREGON) (AFP) - De Amerikaanse deelstaat Oregon heeft voor zeker anderhalf jaar een algeheel verbod afgekondigd op het bouwen van nieuwe kern centrales op zijn grondgebied. Deze maatregel is genomen na het ongeluk met de kerncentrale van Harrisburg in de staat Penn- sylvanie in maart van dit jaar. In de deelstaat waren twee kern centrales ontworpen. De direc teur van de firma die de centrales zou bouwen, heeft gezegd dat hij de centrales nu in de staat Was hington denkt te bouwen. Craxi slaagt niet ROME (AFP) - De leiding van de Italiaanse christendemocrati sche partij heeft gistermiddag verklaard tegen de kabinetsfor matie door Bettino Craxi te zijn. Uit dit besluit van deze partij, die 38.3 procent van de stemmen heeft, volgt dat Craxi zich ge dwongen zal zien zijn opdracht tot kabinetsformatie, die hij twee weken geleden van president Sandro Pertini kreeg, terug te ge ven. Craxi is secretaris-generaal van de Socialistische Partij. Het industriële conglomeraat KOOR, eigendom van de Hista droet, heeft begin deze maand een overeenkomst gesloten met het Egyptische ministerie van handel en gaat, als eerste Israëli sche onderneming, een kantoor in Cairo openen. Egypte is vooral geïnteresseerd in Israëlische we tenschap op het gebied van land bouw en de voedselverwerkende industrie. De heren Peres en Jeroukham Meshei komen behalve voor een vriendschappelijke gedachten- wisseling dus ook voor zaken naar Egypte en vormen wat dat betreft de voorhoede van de Is raëlische economische missies die deze herfst de aantrekkelijk heid van de Egyptische markt gaan bestuderen. Beide bezoe ken vormen daarmee een belang rijke stap in de normalisering van de Israëlisch-Egyptische relaties en zijn daarom voor Egypte van meer dan normaal belang. Het mandaat van de VN-troepen macht is gisteren na vier jaar ver streken, nadat de Sowjet-Unie de afgelopen weken duidelijk had gemaakt tegen een verlenging van het mandaat te zijn omdat niet langer sprake is van een handhaven van het staakt-het- vuren tussen Israël en Egyp te. De Verenigde Stoten en de Sowjet- Unie zijn overeengekomen de troepenmacht te vervangen door VN-waarnemers, waarbij Ameri ka en Rusland zich van deelname zullen onthouden. Egypte is met deze oplossing ak koord gegaan, al heeft president Sadat nog onlangs tijdens de top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Libe ria een poging gedaan een Pa- nafrikaanse troepenmacht op te richten. Op deze wijze zou hij de zegen van de Afrikaanse stoten voor de vredesovereenkomst hebben willen verkrijgen, het geen hem echter niet is ge lukt. De Israëlische regering heeft afge lopen zondag in een kabinetszit ting besloten geen genoegen te nemen met het plaatsen van waarnemers. Volgens Israël is dit voorstel in tegenspraak met het Camp David-akkoord, dat het plaatsen van een troepenmacht voorschrijft. Bovendien heeft president Carter in een persoon lijke brief van 26 maart van dit jaar aan Begin en Sadat toege zegd dat er een multinationale troepenmacht zou worden ge vormd wanneer het mandaat van de VN-troepenmacht zou ver strijken. Israël verzet zich tegen het plaatsen van waarnemers omdat deze slechts verantwoording schuldig zijn aan de secretaris-generaal van de VN. In 1967 besloot de toenmalige secretaris-generaal Oe Thant op verzoek van Egypte de VN-waamemers terug te trek ken, waardoor het uitbreken van een oorlog tussen Israël en Egyp te bespoedigd werd. Een troe penmacht daarentegen kan al leen met goedkeuring van de Veiligheidsraad worden terugge trokken. Amerika kan dit door haar vetorecht tegenhouden (net zoals de Sowjet-Unie nu met haar vetorecht een verlenging van het mandaat kan voorkomen). Daarnaast meent men in Israël dat een groep waarnemers niet op gewassen is tegen de taak die haar de komende jaren te wach ten staat, waaronder de controle op het terugtrekken van het Is raëlische leger en het nakomen van de vredesovereenkomst tus sen Israël en Egypte. KLEIN BOOTJE De Amerikaan Gerry Spiess is na een tocht van 54 dagen gisteren veilig aangekomen in de havenstod Falmouth aan de Engelse westkust Spiess maakte de oversteek van de Atlantische Oceaan in een piepklein bootje, het kleinste dat ooit de 3500 mijl lange tocht over de oceaan heeft gemaakt Op 1 juni was Spiess in zijn nog geen drie meter metende "Yankee Girl" uit Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia aan zijn tocht begonnen. KANAALZWEMMER De Fransman Francois Daniel Menguy is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Hij had 35 uur nodig voor de tocht van het Franse Cherbourg naar het eiland Wight, een afstand van hon derd vyftig kilometer. Voor Menguy had niemand dit gigantische karwei geklaard. Tot dusver had hij vier keer voortijdig moeten opgeven. OUDSTE AMERIKAAN Charlie Smith, met zijn 137 jaar de oudste Amerikaan, is gisteren aan zijn tweede been geamputeerd in het ziekenhuis van Lake iand in de staat Florida. Het eerste been moest er in 1977 af toen hij een gestoorde bloedcirculatie had. De behandelende dokto ren noemen zijn gezondheidstoestand stabiel. Charlie Smith heeft altijd gezegd dat hij tot zijn twaalfde jaar in Liberia heeft gewoond. In 1855 zou hy als slaaf verkocht zijn aan een paardenfokker in Texas die hem zijn huidige naam gaf. Charlie weet niet op welke dag hij geboren is. maar hij viert zijn verjaardag op 4 juli, de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. LONDEN - De geestelijke droogte waaronder de Brit nu al acht maanden lijdt omdat The Times - lijfblad voor wel- gestelden en belezen armoed zaaiers - nog steeds niet ver schijnt, is gedeeltelijk opge heven door de onverwachte verschijning van een nieuw dagblad dat zich „Nog (niet) The Times" noemt. Het blad is meteen met de grote pri meur gekomen dat dank zij de financiële hulp van een roe keloze multimiljonair de Britse regering binnen een jaar alle inkomstenbelastin gen zal afschaffen. In ruil voor deze onverwachte vorm van hulp heeft Marga- reth Thatcher de genadeloos rijke financier het alleenrecht geschonken op televisie-uit zendingen van de parle- mentszittingen. Het nieuwe dagblad, waarvan ieder arti kel overigens opzienbarende primeurs bevat, weet verder te melden dat de Britse vor stin gisteren als ontbijt één enkel ei nuttigde, dat alle Britse luchthavens door cha otische omstandigheden zijn platgelegd omdat de mannen in de verkeerstorens besloten hebben niet te stoken, en dat er plannen bestaan om de Bank of England per opbod te verkopen. Voorts meldt de „Nog (niet) The Times" uit blijkbaar be trouwbare bronnen dat er ge heime onderhandelingen gaande zijn tussen president Carter en premier Thatcher om het Verenigd Koninkrijk tot de 51e Amerikaanse staat uit te roepen, waarbij Wind sor Castle, het buitenverblijf van koningin Elizabeth, ge bruikt zal worden als het zo merverblijf voor de Ameri kaanse president. Op de achterpagina staat een grote advertentie voor het nieuwe dagblad zelf, met een foto van een locomotief <ne blijkbaar iets te ver is doorge reden en zich door de muur van het station heen naar bui ten heeft gestort. De tekst daarbij is: „Wat zou u hebben - kunnen doen als u beter op de hoogte was geweest Koop de Nog (niet) The Times". „Nog (niet) The Times" bevat - en dat is een prestatie op zich zelf - geen zinnig woord. On der de aankondiging „geen advertentie" staat de mede deling: „Deze speciale adver tentie gaat over een van de zich het snelst ontwikkelende samenlevingen...". Het artikel dat daarop volgt, eindigt abrupt met een verwijzing naar de niet-bestaande pagina 94 en is bovendien twee keer over elkaar op dezelfde pagi na afgedrukt. Het is duidelijk dat de „Nog (niet) The Times" het door het stichten van de grootst mo gelijke verwarring gemunt heeft op de ondermijning van de slaperigheid die zich door het uitblijven van de échte Times van Engeland heeft meester gemaakt. De verwarring slaat ook hard toe in de feiten over de krant zelf. Om te beginnen is het nummer, blijkbaar vooruit lopend op de feiten, geda teerd „augustus 1979", terwijl op de frontpagina de prijs van een los exemplaar als f2,75 wordt vermeld; op de achter- zijde is de krant 60 cent duur der geworden. Het blad is het produkt van een groep journalisten die nog steeds in dienst zijn van The Times, ook al hebben zij niet veel meer te doen dan het bij houden van het Times-are hief met knipsels uit andere dagbladen. Het is niet waar schijnlijk dat het archief ook -aangevuld zal worden met knipsels uit de „Nog (niet) The Times", maar daar is het blad natuurlijk niet voor be stemd. In najaar Baskenland autonoom (Van c correspondent) MADRID - De radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA-Mili tar heeft in een uitvoerig com muniqué aan de Baskische pers aangekondigd dat men de gewa pende stryd zal voortzetten. „De strijd gaat net zo lang door totdat de Baskische arbeiders een echte democratie bezitten, die heeft gebroken met de militaire dicta tuur van Juan Carlos", aldus het communiqué. ET A-Militair verklaart zich tegen het „statuut van Guemica", de wet op de Baskische autonomie, die vorige week werd goedge keurd in de parlementaire grondwetscommissie en door alle Baskische politieke partijen in het Baskenland werd onderte kend, behalve door Herri Bata suna, de politieke vleugel van de terreurbeweging. De afschei dingsbeweging beschouwt deze wet als een juridisch document van Baskische collaboratie met het vijandige Spanje, dat achter de rug van de echte Basken om is gesloten. ETA-Militar meent dat de Baski sche partyen door ondertekening van het „statuut van Guernica'' erin hebben toegestemd dat de „Spaanse bendes van vertrou wensmannen" in het Baskenland in stand worden gehouden. De terreurbeweging kondigt in het communiqué een offensief aan tegen alles wat Spaans is in het Baskenland en tegen de „Baski sche groepen van verklikkers" Waarnemers leidden hieruit af dat ETA-Militar hierby doelt op de Baskisch-nationalistische partij PNV, die een grote rol heeft gespeeld in de onderhandelingen over de wet op de Baskische au tonomie. Volgens welingelichte kringen beschikt de PNV over een gewapende vleugel, die on middellijk kan worden ingezet als de party door de ETA wordt aangevallen. In het communiqué zegt de ETA- Militor verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op Jesus Maria Coloma, die zaterdagavond werd doodgeschoten in Villa Franca. Coloma was ober in de bar van het lokaal van de Comunión Tra- dicionalista Carhsto. de extreem rechtse Carlistische party onder leiding van Sixto de Bourbon Parma, de zwager van prinses Irene. De Basken in de provincies Gui- puzeoa, Viscaya en Ala va zullen in september stemmen op het re ferendum over het „statuut van Guernica". Men verwacht dat 70 tot 80 procent van de Basken een volmondig ja op de volksstem ming van hun autonomie zullen uitbrengen. Onmiddellyk na het referendum worden verkiezin gen uitgeschreven voor het Bas kische autonome parlement Waarschynlyk zullen de Basken in het myaar, net zoals in 1936, weer een eigen autonome rege ring hebben. Incident aan grens China- Sowjet-Unie HONGKONG (Reuter) - China heeft gisteren de Sowjet-Unie beschuldigd van het doden van een Chinese functionaris, en het verwonden van een ander, ty- dens het incident vorige week aan de grens tussen beide landen in de noordwestelijke provincie Xinjiang (Sinkiang). Zo heeft het persbureau Nieuw China meege deeld. Een Chinese nota aan de Sowjet- ambassade zegt dat op 16 juli on geveer 20 gewapende Russische grenssoldaten vanuit een hin derlaag in het gebied Tersadi hiervoor verantwoordelijk zyn. De nota zegt dat de Sowjet-militai- ren op Chinees grondgebied wa ren doorgedrongen en het lijk en de gewonde naar Sowjet-gebied brachten. Sowjet-Unie heeft inzake het inci dent eveneens bij China gepro testeerd. m milde vorm. Tass zegt dat de Chinees die werd gedood en degene die gevangen werd deel uitmaakten van een pa trouille van vier man die door Sowjet-grenstroepen een kilo meter van de grens op Russisch gebied was doorgedrongen. De afgelopen jaren hebben zich herhaakielyk botsingen tussen Russische en Chinese patrouilles in dit dun bevolkte gebied voor gedaan. De manier waarop de Sowjet-Unie het incident behandelt schynt erop te duiden dat het Kremlin de zaak liever niet op de spits gedre ven wil zien. Nog deze zomer be ginnen besprekingen tussen bei de landen en het Kremlin wil de sfeer met bederven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13