Geringe trainingsuren breekt Okker GEVLOEK HELPT LEEDS NIET TEGEN GORTER Cees Molenaar: in alle opzichten een talent JL «tiTiïffièelh O """'hH Nederlander gaat Alleen Vriesekoop zorgt voor ponten VROOM DREESM ANN WOENSDAG 25 JULI 1979 SPORf PAGINA 11 NOORDWIJK - Gisteravond dromde het publiek om circa 20 uur samen achter baan 3 van het Noordwijkse Casino, waar de Amerikaan Leeds en René Gorter een verbeten strijd leverden om een plaats in het hoofdtoernooi voor de heren A - spelers. Dat niet zozeer vanwege het goede tennis dat hen werd voorgeschoteld als wel van wege het geruzie en gescheld van de Amerikaan tegen ie dereen, de arbiter incluis, die het met zijn beoordeling van "in" of "uit" ballen niet eens was. Uiteraard waren er op de kritie ke punten meer ballen die te gen hem gescoord werden dan hem lief was. Bij de stand 4-3 in de derde set, 30-30, barstte hij los op een manier die McEnroe niet zou hebben misstaan. In slagwisseling om het volgende punt zag hij een bal op de zijlijn en zagen René Gorter en de arbiter Charlie Asselbergs de bal buiten de zijlijn. Het werd niet zoals hij verwachtte 40-30 maar 30-40 bij een stand van 4-3 in de derde set. Leeds, die bij het begin van de derde set al de nodige heibel had gemaakt omdat hij met nieuwe ballen wilde verder gaan, een eis die overigens werd ingewilligd, vloekte zonder remming de duivels uit de hel, probeerde Charlie Asselbergs van zijn stoel te krijgen, maar bereikte alleen dat deze bondsgedelegeerde Kees Kranenburg erbij haal de. Deze stelde Leeds voor de keus "twee minuten om af te koe len en dan verder spelen, op de stand 30-40, of te worden gediskwalificeerd". Dat koeltjes gebrachte dreige ment hielp. Mopperend koos Leeds eieren voor zijn geld, speelde verder en verloor; 6-2, 4-6. 6-4 van de opmerkelijk kalm gebleven René Gorter. Toen pas keerden de kijkers terug naar het gebeuren op gebleven de twee centre- courts. Jammer, want daar werd wel beter getennist. Met name door de jonge Au straliër Doohan en de Duitser Richardt, 6-2, 6-1 voor Dooh an en vooral door Fried Schmitz en de Duitser Chi- witt. Beide spelers hielden de bal zowel met de backhand als met de forehand diep ach terin, maar in tegenstelling tot de partij Gorter - Leeds gebeurde dat in hoog tempo en met een vaak messcherpe spreiding. Overigens schuwden beiden de netaanval niet. Als er ook maar een kansje was kwamen zij naar voren, waar zij blijk gaven ook met de volley te kunnen scoren. Schmidt won met een forehandpassing op een forehand crossvolley van Chiwitt op het derde match- punt. Voor de statistici, Chi witt had bij 6-5 ook twee matchpunten gehad, 7-5, 1-6, 8-6 voor Schmidt. Bij deze voor het hoofdtoernooi gekwalificeerden. Gorter en Schmidt en Doohan, voegden zich ook nog de Israëliër Sherr, 4-6,6-2,6-1 tegen Guer- ry en Everaars. In het DEB kwam een verras sing uit de bus. De nationale jeugdkampioene t/m 16 jaar, Alice Lembeck, werd in drie sets geklopt door Bakkum, 6-7, 6-2, 4-6. Rosemarie Ver- degaal moest zich gewonnen geven aan de Duitse Eissen, 1-6, 6-7. In het landelijk jeugdtoemooi op het tennispark "Zee en Duin" in Katwijk, plaatsten de nummers 1, 2, 3, en 4, res pectievelijk Hans Tönjann, Freek van der Capellen, Frank Liefbroer en Jos Koe mans zich reeds voor de halve finale. Van die vier had Jos Koemans de meeste moeite om zich te handhaven. Sicco Stienstra, no 2 geplaatst bij de jongens t/m 14 jaar, capitu leerde pas na felle en goede tegenstand, 6-3, 4-6, 6-3 voor Jos Koemans in de beste par tij van de dag. Hans Tónjann stond Robert van der Maaten maar één spel toe, 6-1, 6-0. Bij de meisjes t/m 16 jaar diende de no 1 geplaatste Marijke Guyt van "Zee en Duin" alle zeilen bij te zetten om Berni- ne Persoon te bedwingen, 7-6, 6-3. De no 2 geplaatste Ellen Winkel was sneller klaar te gen Liesbeth van Klarenbos, 6-0, 6-1. Waldo Jansen, no 1 geplaatst bij de jongens t/m 14 jaar, rechtvaardigde zijn plaatsing als zodanig door Willem van Nyhuis terug te wijzen. 6-4, 6-1. No 2 geplaatste Sicco Stienstra gaf Michel van Gendt geen spel, 6-0, 6-0 en Jan de Mooy was net sterker dan Robert Jan Schaard, 6-2, 7-5. René van der Wilk, no 1 ge plaatst bij de jongens t/m 12 jaar zond Enthoven met 6-0, 6-1 terug naar de kleedkamer en Rogier Liefbroer, no 3 ge plaatst, kon pas in de derde set het verzet van Raimond van der Broek breken, 1-6,6-4, 6-1. FRANK BONTE HILVERSUM - Tom Okker begon zich gistermiddag tij dens de open Nederlandse tenniskampioenschappen in Hilversum pas druk te maken op het moment dat zijn nederlaag tegen de nummer 6 van Spanje, Angel Gime- nez, al vrijwel vaststond. Bij een achterstand van 1-6,2-5 ver sloeg Giménez de bal op de lijn, buiten bereik van Okker en ken nelijk ook buiten het gezichts veld van de betrokken lijnrech ter, die ten onrechte liet weten dat er sprake was van een punt voor de Nederlander. Dat leidde tot een protestactie van Gimenez en een correctie van de Haagse scheidsrechter Rudi van Koets veld. Gimenez kreeg alsnog het punt, dat hem toekwam en even later ook de eindzege: 2-6. Voor Okker, die even uit zijn lethargische slaap was ontwaakt en zelf ook, zij het tevergeefs, in de oppositie was gegaan, restte alleen de afgang, waarvoor niet meer dan 46 minu ten behoefde te worden uitge trokken. Okker, vier maal win naar op het "Melkhuisje", werd met 600 gedevalueerde dollars afgescheept. Voor het laatst was hij op 18 februari van dit jaar met dergelijke slechte cijfers naar huis gestuurd. Op die dag werden hem niet meer dan twee games gegund door Brian Gottfried in de kwartfinale van het toernooi van Palm Springs. Tijdens dat zelfde evenement had Okker te voren nog afgerekend met Gime nez, die toen met 6-3 in de derde set moest afhaken. Ijsbaan Dat de confrontatie bepaald niet op een herhaling is uitgedraaid, Raad schreef een uiterst teleurgestelde Okker na afloop toe aan het feit dat hij zich drie kwartier op een ijsbaan had gewaand: "Ik kon niet lopen, ik kon niet uit de voe ten komen, ik kon niets. De baan was veel te glad waardoor ik me steeds onzekerder begon te voe len". Okker schoof daarmee zijn neder laag min of meer in de schoenen van de chef onderhoud van de banen, Harry Homringhausen, die alleen maar kon lachen om de kritiek: „Vorig jaar is de baan van tevoren open gegooid. Toen werd meteen gezegd dat ik er een zandbak van had gemaakt. Nu is er door tijdgebrek vrijwel niets gebeurd en dan hoor je opeens dat de baan te hard is". Had Homringhausen in Okker zijn aanklager, in Gimenez had hij in ieder geval zijn verdediger. De 23- jarige inwoner van Barcelona had zich geen moment gestoord aan de conditie van de baan die in zijn ogen juist erg goed was. Gimenez was dan ook bijna foutloos te werk gegaan tegen de als derde geplaatste Okker. De Spanjaard, die slechts 1,62 meter boven de grond uitsteekt, kon ongehin derd de aanwijzingen van zijn coach William Alvarez opvolgen. Alvarez was eerder in het seizoen de man, die de Roemeen Ilie Na- stase van de nodige tactische tips voorzag tijdens de open Italiaan se en Franse kampioenschappen. Aan Nastase bleken die adviezen echter niet besteed. In Rome vloog Nastase er in de eerste ron de uit tegen de Italiaan Zugarelli en in Parijs raakte de Roemeen op dood spoor tegen Orantes. Ditmaal was Alvarez echter de winnende coach. Hij had me de raad gegeven om snel te spelen, Okker van begin af aan onder druk te zetten en wei nig tijd uit te trekken tussen de games", luidde'het commentaar van Gimenez, de nummer 117 van de wereldranglijst. Door steeds het initiatief te nemen en steu- EERSTE RONDE HERENENKEL SPEL: Eric Deblicker (Fra)-Gilles Moretton (Fra) 6-4 6-2; Jan Kodes (Tsj>-Bob Car- miehael (Aus) 3-6 6-0 6-2; Uli Pinner (WDLMtichard Lewis (GBR) 6-4 7-5; Louk Sanders (Ned)-John Feaver (GBR) 6-1 2-6 6-2; Tom Okker (Ned)-An- gel Gimenez (Spa) 1-6 2-6; Domique Be del (Fra)-Bernard Fritz (Fra) 6-2 6-4; Alejandro Pierola (Chili)-Nicky Spear (Joe) 1-6 6-2 6-1; Balasz Taroczy (Hong)- Tenny Svensson (Zwe) 6-4 6-0; Tomas Smid (Tsj)-Per H jertquist (Zwe) 6-16-0. EERSTE RONDE HERENDUBBEL SPEL: Carter/Philips (Aus)-Spear/Svensson (Jsl/Zwe) 6-4 2-6 6-4; Haillet/Moretton (Fra)-Pierola/Alvarez\(Chi/Arg) 5-7 6-3 6-4; Kodes/Smid (Tsj)-Hjertquist/Jo- hansson (Zwe) 6-3 6-3; Goven/Fritz (Fra>-Gorter/Van Boeckel (Ned) 6-2 6-4. nend op zijn backhand, liet Gi menez zijn tegenstander slechts bij hoge uitzondering toe tot de wedstrijd. Op die manier werd Okker tegelijkertijd ook duide lijk gemaakt dat hij niet het hele jaar door regelmatig op vakantie kan gaan. Alleen als hij op het gras van Wimbledon moet acte ren kan hij het zich nog permitte ren om nauwelijks aandacht te besteden aan zijn voorbereiding. Zodra hij op een andere baan- soort moet spelen breekt het ge ringe aantal trainingsuren hem direct op. Na de snelle uitschakeling van Van Boeckel, Gorter en Okker is Louk Sanders nog de enige Nederland se vertegenwoordiger in het en kelspel. De 29-jarige Leidenaar schakelde gisteren de twee jaar jongere Engelsman John Feaver uit en zal vandaag in de tweede ronde uitkomen tegen de Frans man Dominique Bedel. Sanders had het gisteren tegen Feaver, de nummer 185 van de wereldranglijst (Sanders staat 88ste; in het verleden is hij nog nooit zo ver gekomen) één set moeilijk. Nadat hij de eerste reeks simpel met 6-1 had gewon nen, moest Sanders de winst in de tweede set met 6-2 inleveren. Daarna was de winnaar echter al snel bekend. (6-1, 2-6, 6-2). Okker na afloop over zijn verloren partij tegen de Spanjaard Gimenez: "Ik waande me net op een ijsbaan ROME - De Nederlandse meisjes junioren zijn gisteren in Rome tijdens het toernooi om de Euro pese kampioenschappen tafel tennis uitgeschakeld voor één van de vier topplaatsen. De ploeg verloor achtereenvolgens van de Sowjet-Unie (2-3) en van Tsje- choslowakije (2-3). Bettine Vriesekoop zorgde voor de vier winstpunten. De jongensjunioren verloren van Luxemburg met 2-5 en wonnen met dezelfde cijfers van Italië. De meisjes spelen nu om de vijfde tot en met de achtste plaats, ter wijl de jongens gaan strijden om de dertiende en veertiende plaats. De jongenskadetten die Frankrijk (3-1) en Spanje (3-0) versloegen en van Hongarije met 3-1 klop kregen eindigde als vierde. De meisjeskadetten wonnen ten slotte hun laatste twee wedstrij den tegen Turkije (3-0) en Dene marken (3-1) en moesten genoe gen nemen met een zeventiende plaats. AZ-miljonair begon als stekkertjes-verkoper ZAANDAM - De maandagavond overleden Cees Molenaar speelde op zijn zestiende al in het eerste van KFC. Hij was een dominerende voetballer, die als centrale verdediger vaak een uitblinkersrol vervulde. Hij speelde meer dan vierhonderd wedstrijden in KFC, in die jaren een toon aangevende topclub. Met grootheden als Jan-Paul Bal jet, Andries Kok, Piet Lamie, Kees Roggeveen, Wim Blokland en niet te vergeten Klaas Mole naar, die nog jarenlang met zijn broer samenspeelde, behaalde de club veel successen. Naast aanleg als voetballer toonde Cees Molenaar ook al jong zaken talent. Hij kwam uit een groot ge zin met zeven jongens en drie meisjes. Zijn vader was visser en via de door hem gevangen paling toonde jonge Cees zijn handels geest. Hij maakte lootjes van een dubbeltje met als prijzen een bos paling. De opbrengst van de vis steeg daarmee van 50 cent tot een gulden. Samen met broer Klaas (die zijn eerste commerciële activiteiten ontplooide met de verkoop van ansichtkaarten) startte Cees 35 jaar geleden een zaakje, 's Avonds zetten zij stekkertjes aan snoertjes, die zij de volgende dag per fiets gingen uitventen. Aan het assortiment werden al spoe dig theelichtjes toegevoegd, met als nadeel dat de fietstassen van de jonge ondernemers al spoedig te klein werden. Moeilijk Zakelijk waren de eerste jaren moeilijk. Op sportief gebied had Cees Molenaar toen al het succes dat hem later ook als ondernemer ten deel zou vallen. Hij werd uit verkoren in Zaanse en Noord hollandse vertegenwoordigende elftallen, waar hij op beheerste wijze de verdediging leidde. Hij viel op door zijn techniek en rust, maar had toch allure in zijn spel. In KFC was hij recordhouder van het aantal wedstrijden in het eer ste, reden waarom de club hem in latere jaren tot lid van verdienste maakte. In 1954, toen het betaal- Cees Molenaar de voetbal werd ingevoerd, stap te KFC over naar de rijen van de profs. Cees en Klaas Molenaar waren hierbij toonaangevende figuren. Als stelregel bij hun commerciële activiteiten kozen Cees en Klaas Molenaar voor een kleine winst bij een grote omzet. Dat viel niet goed bij de Nederlandse Gros siers Vereniging die hun het lid maatschap weigerde. Voor zulke "groenteboeren" was in de rijen van de grossiers geen plaats, zo werd gezegd. ADVERTENTIE rag» UIT DE DIEPVRIES IGLO SINAASAPPELSAP Goed voor 1 liter 1^3"voor 1,39 /T4r>^ ZUIVEL WINKEL M0NA magere yoghurt vruchten, aardbeien, sinaasappel en banaan. Per beker V2 liter MO voor 1,19 BROODBOETIEK WITTE KNIP ca. 800 gram WS? voor 1 ,43 Krentenbollen 4 stuks J*44-Voor 1 ,24 KN0RR SOEPEN Groenten, kippen en tomaten per zakje 0,59 GEBAKVITRINE Gevuld schuim wit, rose en mocca 200 gram van voor 1,50 )mTW Pak soo n KIPBURGERS 2 stuks vanAéTvoor 2,19 KUIKENBOUT 500 gram Ar+fl"voor 3,59 Leiden Goud Desondanks slaagde het duo. Vooral de stichting van de winkel Wastora (afkorting van wasma chines, stofzuigers en radio's) aan de Westzijde te Zaandam bleek een gouden greep. Na 26 jaar is deze activiteit uitgegroeid tot een detailhandel die gerekend kan worden tot de grootste op dit ter rein in West-Europa. De groot handel - gebundeld in Molenaar Holding BV - heeft vertakkingen in binnen- en buitenland. Er zijn zo n tien werkmaatschappijen met 600 personeelsleden en een jaaromzet van ongeveer 650 mil joen. Als voetballer kreeg Cees Molenaar op latere leeftijd erkenning op nationaal niveau. Hij speelde mee in het Nederlands amateurelftal, samen met onder meer Sjaak Roggeveen. Voor Orai\je kwam de Zaankanter onder meer uit te gen IJsland en de toen sterke Oosteuropese landenteams. Cees genoot van zijn uitverkiezing in het Nederlands elftal. Hij zorgde er onder meer voor dat Arie Her- sche (ON A - Gouda), die toen ook in Oranje voetbalde, naar KFC overstapte. Na zijn actieve voetballoopbaan maakte Cees Molenaar zich ook op ander terrein verdienstelijk voor KFC en later bij Stichting FC Zaanstreek die, nadat KFC was teruggekeerd naar de ama teurs, het betaalde voetbal over nam. Zakelijk was er in de jaren '50 een stroomversnelling gekomen voor de gebroeders Molenaar door de verkoop van wasmachines. Cees en Klaas hadden hiervoor een ca baretprogramma opgezet dat volle zalen trok. In de pauze wer den de wasmachines aan de man en vrouw gebracht. In totaal wer den er bijna twee miljoen ver kocht In de jaren '60 gingen de Molenaars samenwerken met Simon de Wit Het plan was binnen de kortste keren 60 Wastora-zaken in ons land te stichten. Toen dat onuit voerbaar bleek, gingen de partij en uiteen, waarbij Wastora de di verse vestigingen (twaalf in to taal) overnam. Cees Molenaar zei over deze periode in een vraagge sprek: "We hebben van die Si mon de Wit-tijd veel geleerd. Hoe het moest en hoe het niet moest". Cees Molenaar speelde een leiden de rol in de nieuw gevormde club AZ'67, resultaat van het samen gaan van FC Zaanstreek en Alk maar '54. Hij kwam na zijn actieve voetballoopbaan nog tientallen keren uit als speler van de oud- internationals. totdat zijn ge zondheid hem noodzaakte het wat rustiger aan te doen en hem ten slotte dwong met voetballen te stoppen. Hoogtepunt In de jaren '70 bereikten de Mole naars het hoogtepunt van hun succes op zakelijk gebied. Wasto ra is op dit moment een winkel waar elke week 60.000 mensen over de vloer komen. AZ'67 werd een subtopper in de eredivisie en viel vaak op door spectaculaire aankopen en verfrissend voetbal. Met het grote succes kwam ook de vaak keiharde kritiek op de Mo lenaars. Cees en Klaas begrepen niet waarom ze door sommige media zo hard werden aangepakt en leden eronder. Ze hadden het gevoel miljoenen te hebben ge stoken in de totstandkoming van topvoetbal, en ervoeren de aan vallen als een soort afgunst. De laatste jaren werd de gezond heid van Cees Molenaar snel minder. Hij reisde verscheidene malen naar Amerika om genezing te zoeken voor de bloedziekte waaraan hij leed. Maandagavond kwam in een ziekenhuis in Hous ton een einde aan zijn bewogen leven. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11