Desillusie voor Arno Kormeling Vermaarde Hongaar Sandor Kocsic na val overleden Ajax wil buitenlandse spelers via kort gedingnaar Nederland halen... wêêêmêêêbubb/êbê Feyenoorders Jansen en Brard geblesseerd Zevende plaats op 800 meter SCHAKER SAX SCHUDT CONCURRENT AF Problemen tijdens Mandeville Games DINSDAG 24 JULI 1979 SPORT PAGINA 9 Win( Jansen (1): spierscheuring ROTTERDAM (GPD) - Het ziet er naar uit dat Feyenoord het straks bij de competitiestart (op zondag 19 augustus tegen PEC Zwolle) zonder middenvelder Wim Jansen en linkervleugelverdediger Stanley Brard zal moe ten stellen. De 32-jarige international liep bij een wedstrijd tegen het Westlandse elftal een spierscheuring in de rechterkuit op, hetgeen hem zeker op drie a vier weken non-activiteit zal komen te staan. De blessure van Stanley Brard blijkt ernstiger te zijn dan de medi sche staf van Feyenoord vermoedde. Nu pas blijkt dat de donkere verdediger een botje in zijn rechtervoet heeft gescheurd, waar door Brard's voet voor drie weken in het gips is gegaan. AMSTERDAM (GPD) - Ajax wil vóór 15 augustus, drie dagen voordat de competitie van start gaat, zekerheid hebben over de komst van de 31-jarige Hongaar se international Laszlo Balint een verdediger van Ferencvaros, die ook op het middenveld kan worden ingezet) en doelman Rat- ko Svilar (28 jaar) van het Joego slavische Vojvodina Novi Sad. Om te bewerkstelligen dat het duo inderdaad naar Amsterdam komt, wil „Ajax desnoods een kort geding aanspannen"zoals voorzitter Ton Harmsen gister middag tijdens zijn persconfe rentie meedeelde. De landskampioen heeft met beide spelers inmiddels volledige over eenstemming bereikt. Maar hoe wel de contracten al zijn onderte kend, kunnen Balint en Svilar in Nederland vooralsnog niet aan de slag, omdat de Stichting Ar beidszaken een negatief advies over een werkvergunning heeft uitgebracht aan het ministerie van sociale zaken. Penningmeester Brandsteder van Ajax: ,JZr werd ons gezegd dat er genoeg spelers in Nederland be schikbaar zijn. Wij hebben toen op onze beun aangetoond dat de ze twee voetballers voor ons on misbaar zijn. Svilar heeft 24 maal in het nationale elftal van Joegoslavië gespeeld en Balint 61 keer in het Hongaarse elftal. Ba lint is in Nederland in onze ogen te vergelijken met Krol, en Svilar met Van Bever en. Wel, een tweede Krol is er in Nederland niet en Van Beveren is niet vrij. Boven dien was doelman Galjé van Den Haag voor ons te duur. Ik had verwacht gisteren antwoord te zullen krijgen van het ministerie, maar ik kreeg te horen dat ik morgen maar eens moet terug bellen". Tevoren had zijn collega, voorzitter Harmsen, al een vernietigend oordeel uitgesproken over de Stichting Arbeidszaken, waar van Joop van der Klink voorzitter is: „Allé fatsoensnormen zijn in deze kwestie overschreden. Voor dat wij van Van der Klink een brief hadden ontvangen, konden wij al in de kranten lezen wat zijn commentaar was. Waar zijn we dan mee bezig? Ik dacht dat de stichting in het leven was geroe pen door de Vereniging van Con tractspelers, de FBO en de over heid en bedoeld was om de belan gen van de clubs en de spelers te behartigen". Terwijl de Stichting Arbeidszaken ervan uitgaat dat de Nederland se spelers in Nederland be schermd moeten worden, stelt Ajax zich echter op het standpunt dat het voor versterking van de eigen gelederen genoodzaakt is zich tot buitenlandse spelers te wenden. Mocht een werkvergun ning inderdaad worden gewei gerd, dan zal Ajax wel eens in grote problemen kunnen ko men. Eerste doelman Piet Schrijvers is in juni aan de knie geopereerd en mdakte gisteren de eerste trai ning niet mee. 's Middags kreeg hij in het St. Lucas-ziekenhuis in Amsterdam overigens wel te ho ren dat hij dinsdag met de selec- tiegroep kan meereizen naar het trainingskamp in het Groningse Ter Apel. Schrijvers moet voor alsnog wel een aangepast pro gramma (kracht- en loopoefenin gen om de spieren te versterken) afwerken en de vraag is of hij bij de start van de competitie her steld zal zijn. Trainer Cor Brom:Mogelijk duurt het nog weken voordat Schrijvers weer honderd procent zal zijn. Daarom is er haast geboden bij de komst van Svilar. We moeten er gewoon een klasseman bij heb ben". Naar Ter Apel zal ook Jan Everse gaan, de enige speler die voorals nog geweigerd heeft het hem aan geboden contract te onderteke nen. Ook gisteren konden beide partijen elkaar niet vinden. De nieuwe spits Henning Jensen zal zich pas donderdag bij de groep voegen. De opvolger van Clarke, die overi gens de laatste twee jaar bij Real Madrid op het middenveld heeft gestaan, werd afgelopen vrijdag voor twee jaar gecontracteerd nadat donderdag de onderhan delingen met hem en Real waren geopend. Aangezien ook het bu reau Inter Football daarbij was betrokken, is het de vraag of een werkvergunning voor Jensen wel een haalbare kaart is voor Ajax. De Stichting Arbeidszaken heeft in ieder geval al aangekondigd ook deze zaak te zullen onderzoe ken. Een initiatief dat Brandsteder overdrevennoemt: .Namens Inter Football was Cor Coster in Madrid, maar hij heeft alleen maar geadviseerd. In financieel opzicht is hij er niet bij betrokken geweest". BARCELONA (ANP) - De Hongaarse voetballer Sandor Kocsis is zaterdagavond overleden bij een val uit het raam van een ziekenhuis in Bar celona waar hij werd verpleegd. Hij verbleef daar een week en leed aan een ongeneeslijke ziekte. Het juiste uur van zijn wanhoops daad is niet bekend. Kocsis be vond zich op de vierde etage van het ziekenhuis. Sinds de tijd dat hij speelde voor Barcelona woonde de vroegere oudinterna tional van Hongarije in de Cata laanse hoofdstad. Kocsis werd geboren in 1929 en speelde achtereenvolgens voor Ferencvaros, Honved, Young Fellows en Barcelona. Hij was een van de spelers van het be roemde Hongaarse team uit de ja ren vijftig. Hij scoorde 75 doel punten voor Hongarije, waarvan elf tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in 1954. In 1948 Kocsis begon bij Ferencvaros en voor deze club scoorde hij 140 doelpunten. In 1948 debuteerde hij als international en ging daar na over naar Honved met Budai en Czibor. Hij speelde in deze nieuw gevormde legerclub sa men met Puskas, Bozsik en Gro- sics. In 1952 werd hij met Hongarije Olympisch kampioen. Zijn beste wedstrijd in het nationale team speelde hij in 1954 tegen Uruguay waarvan Hongarije dankzij een briljante Kocsis won met 2-1 na verlenging in de halve finales. In 1956 tijdens een trip door Zuid- Amerika besloot Kocsis evenals een paar ploeggenoten niet naar zijn land terug te keren. Hij werd eerst speler-coach van het Zwit serse Young Fellows maar ver huisde al spoedig met zijn familie naar Barcelona waar hij ging spelen voor de plaatselijke ver eniging. Hoewel hij niet zo suc cesvol was als zijn eveneens uit geweken landgenoot Puskas bij Real Madrid won hij met Barce lona twee kampioenschappen en twee bekerfinales. In 1962 speelde hij in de eindstrijd van het Europa cup I-toernooi waarin Barcelona met 3-2 verloor van Benfica. In 1969 nam hij af scheid als actief speler en werd uitgeluid door een totaal uitver kocht Barcelonastadion. In de af- scheidswedstrijd tegen HSV Hamburg schitterde zijn ster nog éénmaal. MOSKOU (GPD) - Diep ontgoocheld was Arno Kormeling gisteravond na de finale 800 meter tijdens de Spartakiade in Moskou waarin de 22-jarige atleet niet verder reikte dan de zevende plaats in de teleurstellende tijd van 1.48,80. Samen met de fotografen registreert Adje Paulen de verrichtingen van de atleten tijdens de Spartakiade. De Nederlander, die er trouwens ook niet jonger op wordt, is in Moskou als waarnemer voor de IAAF, de internatio nale atletiekfederatie. En toch kwam deze desillusie voor de loper uit Almelo niet volslagen onverwacht. „Direct al na de start zat ik volkomen vast", bekende hij, „maar ik heb er wel een ver klaring voor. Drie dagen achter elkaar moest ik in actie komen. Zaterdag in de series, zondag in de race om me te plaatsen voo^ de finale en maandagavond in de fi nale. Dat is te veel zonder enige medische begeleiding. Al wil ik niemand de schuld geven". In de loop van gisteren voorvoelde Kormeling al dat hy de tol moest betalen van zijn zware inspan ningen gedurende de races van zaterdag en zondag: „Ik heb van daag driemaal in een heet bad gelegen om mijn spieren weer zo soepel mogelijk te maken. Maar ik raakte het matte gevoel niet volkomen kwijt. Iedere atleet die aan een dergelijk evenement deelneemt en in drie dagen drie maal een 800 m op dit topniveau moet lopen moet beslist verge zeld worden door een masseur of een fysiotherapeut. Als ik zater dag, zondag en maandag gemas seerd was zou ik in een betere vorm aan de start zijn gekomen voor de finale en zou ik tot een betere tijd zijn gekomen. Maar nu moest ik het helemaal alleen op knappen. Voor de Russen was er natuurlijk wél een perfect medi sche begeleiding". Kormeling weet dat het beter kan: „Enkele maanden geleden liep ik eerst in Zürich met mannen als Juantorena uit Cuba en Mike Boit uit Kenia. Ik kwam toen uit AMSTERDAM - De Hongaar Sax heeft gisteravond in de negende ronde van het internationale schaaktoernooi in Amsterdam een uitermate belangrijke zege geboekt. Hij versloeg de Tsjech Smejkal, die met hem en de Tsjech Hort na acht ronden de eerste plaats in grootmeester- groep A deelde. Hort won in tweede zitting van Hans Ree. In de grootmeestergroep B maakte de Rus Dolmatov geen fout. Hij versloeg Hans Böhm en behoudt een punt voorsprong op Van der Sterren. Van der Wiel is derde. De uitslagen van de partijen van de negende ronde zijn: Grootmeestergroep a: Hort (Tsj)-Ree (Ned) 1-0, Sax (Hon)-Smejkal (Tsj) 1-0, Farago (Hon>-Donner (Ned) 0-1, Ligte- rink (Ned)-Byrne (Vst) Va-Va, Lein (Vst)-Sosonko (Ned) V»-Va, Stean (Eng)-Torre (Fil) Va-Va, Anders- son (Zwe)-Sahovic (Jsl) Va-Va. Stand na 9 ronden: 1 en 2 Sax en Hort 6Va pnt., 3 en 4 Smejkal, An- dersson 5Va, oe, en 7 Ree, Byrne, Torre 5, 8 en 9 Sosonko, Lein 4Va, en 11 Donner, Ligterink 3 Va, .g en 13 Stean, Sahovic 3,14 Farago 2. Grootmeestergroep b: Hölzl (Oos)Spassov (Bul) Va-Va, Dolmatov (Sow)-Böhm (Ned) 1-0, Langeweg (Ned)-V. d. Wiel (Ned) Va-Va, Nement (Jsl)— Enklaar (Ned) Va-Va, V. Wijgerden (Nedj-V. Riemsdijk (Bra) Va-Va, V. d. Sterren (Ned}-Hernandez (Cub) 1-0, Shamkovich (Vst>- Baljon (Ned) 1-0. Stand Grootmeestergroep b: 1. Dolmatov 7 pnt., 2. Van der Ster ren 6 pnt., 3. Van der Wiel, Nemet en Shamkovich allen 5Va pnt., 6. Hernandez en Langeweg beiden 5 pnt., 8. Van Wijgerden 4 Va pnt, 9. Van Riemsdijk en Enklaar bei den 4 pnt., 11. Böhm en Hölzl bei den 3Va pnt., 13. Spassov 3 pnt., 13. Baljon 1 pnt Hort (r) in duel met Ree. De Nederlander verloor. De voornaamste uitslagen van de atletiekwedstrijden van giste ren zijn: DAMES: 100 meter: 1. Ludmilla Kondrajgva (Sow) 11,19 sec, 2. Karen Hawkins (Vst) 11.32, 3. Nadesda Anisimova (Sow) 11.39 sec. 800 meter: 1. Jekaterina Poryvki- na (Sow) 1.57,2, 2. Nadesda Moesjta (Sow) 1.57,5, 3. Olga Mi- nejeva (Sow) 1.57.8. Hoogspringen: 1. Jelena Goloborodko (Sow) 1,91 m, 2. Natalia Litvinenko (Sow) 1,89 m, 3. Tatjana Denisova (Sow) 1,89 m HEREN 400 meter horden: 1. Vasily Arkipenko (Sow) 49,11 sec, 2. Dimitri Stoekalov (Sow) 50,23 sec, 3. Valery Masjkovski (Sow) 50,82 sec. op een tijd van 1.47,2. Onmiddel lijk daarna ging ik naar Brussel, werd eerst goed gemasseerd en daar kwam ik toen tot mijn snel ste tijd tot nu toe: 1.46,6. Ik ben inderdaad diep teleurgesteld maar ik heb hier veel geleerd. Zo'n evenement kun je alleen maar tot een goed einde maken als je medisch ook goed begeleid wordt". Bovendien werd Kormeling ook het slachtoffer van de Russische combine tegen de Oostduitse fa voriet Detlef Wagenknecht. Wla dimir Volkov liep zich in de eer ste ronde bijna te pletter om he tempo zo hoog mogelijk te hou den en de eerste ronde ging dan ook in 50,07. Kormeling: ..Alleen in Zürich heb ik meegemaakt dat we een snellere eerste ronde lie pen. Daar ging het in 49,8. Maar die kleine blonde Volkov had zich in de eerste 400 m volkomen leeg gelopen en daarna kwamen de andere Russen als raketten langs ons heen. Ook Wagen knecht en de Engelsman Garry Cook konden het tempo niet meer bijhouden. Ik had geen en kele kracht meer over om ook maar iets te versnellen. Ik kon alleen de leeggelopen Volkov achter me laten". AYLESBURY (ANP) - Drie leden van de ploeg van Koeweit zijn gisteren in Aylesbury uitgesloten van verdere deelneming aan de Stoke Mandeville spelen, de offi cieuze wereldkampioenschap pen voor lichamelijk gehandi capten. Eén van de schermers van Koeweit weigerde zijn Israë lische tegenstander voor de wed strijd een hand te geven. Vervol gens weigerde hij te spelen. De overige vijftien leden van de ploeg van Koeweit zullen wel aan de Stoke Mandeville spelen kun nen blijven deelnemen. De Nederlandse deelnemers aan de Stoke Mandeville spelen zijn minder succesvol geweest dan verwacht. Er werd wel een me daille toegevoegd aan de drie, die zondag bij het zwemmen waren behaald. In de vijlkamp werd Joop van de Beid derde met 2922,3 punten. Er waren echter slechts drie deel nemers, waarvan de Oostenrijker Frank eerste en de Zweed Erics son tweede werden. MAT WSEW/CS/ mr7£&j& -7SSZAW: Meé-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9