Hartpatiënten in Zwitsers luxe-oord -§£2321111- Jilles Vermaat gooit liefst niet in de roos VROEGER KLINIEK VOOR OVERWERKTE ZAKENLIEDEN Nieuw- Venneper naar WK darts in Las Vegas Huizen in Chinees en Arabisch aangeprezen PAGINA 4 DINSDAG 24 JULI 1979 door Sjak Jansen Ja, u ziet het goed. Onroerend goed wordt heden ten dage zelfs in de Arabische en de Chinese taal aangeprezen. Als ik goed ben geïnformeerd, heeft deze nieuwe vorm van adverteren het één en ander uit te staan met het 'verkennen van de markt'. Wil je met de tijd meegaan, dan kom je aan het adverteren in deze talen niet onderuit, zo is mij verteld. Als ik het wel heb, bevelen deze adverten ties zoiets aan als leeg te aanvaarden dub bele woonhuizen in goede staat, in prijs variërend van 109.000 tot 129.000. In goede staat verkerende hoekhuizen zijn er al van 95.000. En die huizen moetje veel eer zoeken in de Leidse Transvaalbuurt en de Willemstraat en omgeving dan op het Waardeiland of in de Merenwijk, om eens twee uitersten te noemen. Ja, het zijn die huizen waarop zij die de Ne derlandse taal wél beheersen niet zo bij ster happig zijn. Wat is er dan een nadruk kelijker verkoopmethode om deze wo ningen toch zien kwijt te raken, dan het opstellen van dergelijke advertenties. Is het, vraag ik me af, wel fair van deze han delaars om uitgerekend die mensen, die het toch al niet zo gemakkelijk in deze samenleving hebben, met de huizen, die wij zelf niet willen hebben, .op te schepen? Is het wel juist om deze buitenlanders, die toch al zo weinig kaas van de huizenbusi- ness in Nederland hebben gegeten, door middel van dit soort teksten zo nadrukke lijk te lokken. Ikzelf vind van niet en daar is geen letter Arabisch of Chinees bij. Omtrent het spel 'darts' weer iets geleerd. Jilles Vermaat uit Nieuw Vennep is degene die mij eventjes uit de droom helpt. De droom dat hij of zij die de pijl tjes feilloos in de roos weet te werpen, de dienst uitmaakt in dit fameuze Engelse spel. Volgens de Nieuwvcnneper is niets minder waar. Het gaat om de buitenste randen. Je moet daarin 301 of 501 pun ten zien te vergaren en daar bij zo min mogelijk pijltjes opsouperen. Vermaat kan het zo'n beetje we ten, want ook dit jaar zal hij Nederland vertegenwoordi gen tijdens de in november te houden wereldkampioen schappen in dit spel met de pijltjes. Las Vegas Om het jaar worden die wed strijden gehouden. Was dat in 1977 in Londen, dit jaar is Las Vegas de plaats van gebeu ren. Las Vegas: het eldorado voor de man met de dikke portemonnee; de stad waar je bij wijze van spreken eerder een gokje waagt, dan adem haalt. EJn indirect heeft darts daar ook mee te maken. In menig café, waar zo'n ronde schijf aan de wand hangt, wordt regelma tig een wedje gemaakt wie de meeste punten bijeen gooit. En dat liefst op 2.44 meter (7 voet 6, zouden de Britten zeg gen) afstand, zoals de spelre gels aangeven. Die wedjes worden evenwel niet zo snel gemaakt, wanneer Jilles Vermaat zich in de buurt van het strijdtoneel be vindt. Hij is dus één van de vier Nederlanders die straks aan de overkant van de Atlan tische Oceaan onze kleuren zal verdedigen. Profs In Londen werden Vermaat en de zijnen zestiende uit de 23 deelnemende landen. „Zeker niet onverdienstelijk", meent de 33-jarige Nieuwvennepse lasser, die overigens 20 jaren op Ierse bodem heeft doorge bracht en daar met deze volkssport alras kennismaak te. „In vergelijking met Enge land, Schotland of Ierland zijn wij natuurlijk nergens. Bij die jongens val ik in het niet. In Engeland heb je zelfs profs. Er zijn daar dartsspe lers die van hun sport leven." „Dat is heus niet zo verwonder lijk", legt Vermaat uit. „Te meer niet wanneer je nagaat dat daar wedstrijden worden georganiseerd waarbij prijzen van x 20.000 of meer op het spel staan." Concentratie Vermaat, die na zijn terugkeer in ons land overigens een dartsclub heeft opgericht, traint zo'n vijf keer per week. „Het gaat allemaal niet zo gemakkelijk. Je moet het vooral van een goede concen tratie hebben", verzekert hij me. „Het is een fijne sport", zegt hij dan. „Je ontmoet een hoop mensen!" gen na de operatie hebben ze die steun nodig. De operaties duren gemiddeld vier uur hetgeen volgens dr. Wijnen snel is, maar dat moet ook want hoe korter de narcose duurt des te beter. Het operatieteam be staat uit een chirurg met een of twee assistenten, een anesthesist en een assistent, een instrumen- tiste, een omlopende zuster en een technicus voor de hartlong- machine. Na de operatie gaat de patiënt voor twee a drie dagen in de „intensive care" waar hij on ophoudelijk onder medisch toe zicht staat. De helft van de gevallen die in Ge- nolier geopereerd worden zijn ernstig. Voor de niet-ernstige ge vallen is het risico bij deze opera tie praktisch nihil, voor de ernsti ge bestaat die wel, maar gemid deld ligt het risico toch niet hoger dan ongeveer twee procent. „Je zou deze operatie als een toege spitst risico kunnen zien die het chronische risico elimineert", al dus dr. Wijnen. Reactie patiënten Hoe beleven de Nederlandse pa tiënten die hier worden geope reerd en hun begeleiders hun verblijf in Genolier? Ik trof twee echtparen aan: de heer en me vrouw P. van Kruidenberg uit Heemskerk en de heer en me vrouw H. van Eijk uit Zaandam. Opvallend was de hechte band tussen de echtparen. De mannen waren drie weken tevoren op de zelfde dag geopereerd en de vrouwen hadden al die tijd een zelfde kamer gedeeld. Maar on danks het feit dat beide operaties naar wens verlopen waren en de patiënten niets dan lof hadden voor de doktoren en de behande ling, liet de idyllisch landelijke omgeving ze ijskoud. Als uit één mond zeiden beide echtparen: „Waarom moeten we daarvoor hierheen, het is toch te dwaas datje voor zo'n ingreep je land uitmoet, datje uitje omge ving weggetrokken wordt. Zo'n operatie is niet zomaar even iets, het wordt een centraal punt in je leven. Wij begrijpen niets van de politiek, maar het moet toch mo gelijk zijn om m Nederland een fatsoenlijk hartcentrum te bou wen. De heer Van Eijk zegt op geladen toon: „Ik heb vier kinderen en vind het een groot bezwaar dat ze me hier niet op kunnen zoeken. Daarbij komt, ik ben de taal niet machtig. Opeens krijg je, als je nog maar net bijkomt, vragen in een vreemde taal: Frans en Ita liaans. Niets is zo moeiijk om juist datgene uit te drukken wat in je leeft. Dat doe je het beste in je eigen taal. En hoeveel mensen die hier naartoe komen zijn nog nooit eerder in een vliegtuig geweest? Maar als ik in Nederland geholpen had willen worden had ik tot septem ber, oktober moeten wachten en dat was psychisch alleen al te veel geweest. Eerst hebben ze me tien weken laten wachten en toen hoorde ik dat ik naar Genève moest. Ze bieden je wat je liever niet doet. En toch grijp je zo'n kans met beide handen aan". De heer Van Kruidenberg heeft geen problemen met de taal ge had, hij zegt: „Ik hoop dat de in stanties zich een beetje zullen gaan realiseren dat het hier om menselijke problemen gaat. Het is niet alleen een ingreep van een dokter, het is veel meer. Alles wat je met elkaar doorgemaakt hebt, de tijd in de „intensive care"... Je ervaart dat je maar een doodge woon mens bent en dat je ver draaid op elkaar aangewezen bent". Over de operatie zelf zei hij: „Je kunt niet zeggen dat de resultaten direct duidelijk zijn. Maar wel dat je die angst kwijt bent en dat onzekere in je zelf'. Mevrouw Van Kruidenberg vertelt dat ze het een enorme ervaring heeft gevonden dat je als vrouw 24 uur bij je man kon zijn. Ze zegt: „Als ze bij ons worden geope reerd zie je ze een paai minuten en vaak net in een down-stem ming. Dan ga je je zorgen maken, terwijl ze vaak even later weer prima zijn. Thuis heb je je werk en je dagelijkse leven, iedereen belt op, je hebt veel minder rust, hier kun je je helemaal aan de pa tiënt wijden. Als er een hartcen trum in Nederland zou komen, zou de opzet van een begeleider best iets zijn om over te ne men". Jilles Vermaat voor het dartsbord en een -paar bekers: "In vergelijking met Engeland, Schotland of Ierland zijn wij natuurlijk nergens. In Engeland heb je zelfs profs". (Door onze correspondente Kati David) GENÈVE - Na twintig kilometer rijden vanuit Genève ben je in het lieflijke dorpje Genolier en na enkele bochten bergopwaarts staat er een bord met CLINIQUE DE GE NOLIER. Het hypermoderne gebouw dat vrolijk afsteekt tegen de rijkbe- groeide uitlopers van het Jurage- bergte doet eerder aan een luxe hotel dan aan een kliniek denken. En dan zeker niet een kliniek voor Nederlandse ziekenfonds patiënten. Voor de ingang van het gebouw staan een paar Cadillacs en Rolls- Royces en er omheen wacht een aantal in donker geklede bewa kers en chauffeurs. De entree is als de lobby van een hotel, hoog polig vast tapijt op de grond en een modieuze receptioniste ach ter de balie. Twee mannen in kaf tans komen uit de lift, doorkrui sen de hal en verdwijnen in een van de gereedstaande limousi nes. Dan opeens, als ik in het Hollands word aangesproken, besef ik dat ik niet naar Genolier ben gekomen om sjeiks in kaf tans na te gapen, maar om te zien m welke omgeving Nederlandse ziekenfondspatiënten open hart operaties ondergaan. Mejuffrouw Doremia Beyer die voor de opvang van de patiënten zorgt, laat met de luxueuze salon met open haard, de televisieka mer, de bioscoopzaal, het restau rant, het binnenzwembad en het riante buitenzwembad zien. We bezoeken ook de zogenaamde Arabische etage waar geen zie kenhuisbedden zijn, maar com fortabele lits-jumeaux met olijf groene beddespreien, gezellige zithoekjes met schemerlampen en televisietoestellen. Het kost me enige moeite te gelo ven dat dit idyllische oord een van de belangrijkste hartcentra van Europa is. Bij navraag blijkt dan ook dat Genolier oorspron kelijk opgezet is als een super moderne check-up-kliniek voor overwerkte zakenmensen. Maar toen de oliecrisis inzette en er steeds minder rijke zakenmen sen overwerkt raakten, smolt de cliëntèle als sneeuw voor de zon en de kliniek kon niet alleen op check-ups, revalidatiekuren en operaties in de luxesfeer blijven draaien. Omdat er wel behoefte bleek aan een internationaal hartcentrum met een grote capa citeit voor open hartoperaties is toen besloten de kliniek uit te breiden met de allermodernste uitrusting op dit gebied. Operatieblokken Er zijn nu twee operatieblokken met een capaciteit voor twintig hartoperaties per week, een „in tensive care"-afdeling en een aparte kamer voor onderzoek van de patiënten, met alle moderne middelen. „Van alle patiënten die uit ons land komen is al een diag nose gesteld", vertelt de Neder landse arts, dr. H. P. Wijnen, die sinds vijf jaar als hartchirurg is verbonden aan het medisch team dat onder leiding van de Zwitser se prof. Charles Hahn staat. ,De afgelopen drie jaar zijn hier ongeveer 1100 Nederlanders ge opereerd. Dat is ongeveer 30 pro cent van onze cliëntèle. De rest komt uit Joegoslavië, Duitsland, Italië, Portugal en het Midden- Oosten. Ik vind de omstandighe den hier ideaal, het is rustig en niet te groot, je kunt ongestoord en prettig werken. Dat we goed georganiseerd zijn en rationeel werken blijkt wel uit het feit dat Genolier zich zonder overheids steun zelf kan bedruipen". Dokter Wijnen vertelt dat het reizen vanuit Nederland naar Zwitser land voor de patiënten geen problemen oplevert. Ze worden begeleid door een secretaresse van een hartcentrum in H< Rand; bij de uitgang van het vliegtuig worden ze opgewacht en vandaar met een speciaal transport naar Genolier vervoerd. Dus het is ei genlijk niet vermoeiender dan van Leiden naar Utrecht rei zen. De operaties duren gemid deld vier uur Het ziekenfonds betaalt ook de reis van de partner en daar maken dan ook alle echtgenotes - 85 pro cent van de patiënten zijn man nen! - gebruik van. Op 1100 ge vallen is het maar één of twee keer voorgekomen dat een pa tient zonder begeleiding kwam Het pension in Genolier komttij- dens die veertien dagen op eigen kosten van de begeleider, maar die 95 gulden per dag is meestal geen bezwaar. En als het een be zwaar blijkt te zijn, valt er nog al- tiid een mouw aan te passen. Me vrouw A. de Beaufort, echtgenote van de Nederlandse dominee in Genève, komt elke ochtend om de begeleiders met raad en daad bij te staan. Vooral de eerste da i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4