„Ankerplaats" s Stroper: Je moet l het maar net kunnen laten Enquête café-sluiting weer Hernummering van BoshuizerlaanEen ingewikkelde zaak natieav ;g, Werl i10-12» afé, 211 ïnverkc 20-21 ui Jongei t/m vr. ekuur PPII^iljJ^lii]]|JJ]iJili>Elill]JljjllJJ|]U]JUjili]|[llUIII!llllliillllviiii 11 mm urn i mi i ii ii i homofi ;rkhof LEIDEN telefo moeilij t 11 ai 10-8 ?morg aarna duurt het naar verwachting nog een jaar voordat 26 geestelijk gehandicapten hun intrek kun- nemen in de drie nieuwe hui- ]zen die op de vrijkomende grond worden neergezet. Zij zullen dan drie vrij zelfstandig functione rende groepen van 8 a 9 mensen vormen, een voor Leiden en om geving unieke situatie, afwachting van nieuwbouw was er aan de huisvesting van het te huis aan de Oude Singel de laat ste jaren al weinig meer vertim merd. Het gevolg was lekkage en de aanwezigheid van ongedierte. Volgens de leiding was het niet meer verantwoord om in de twee huizen te blijven zitten. Tijdelijke huisvesting werd gezocht en ge vonden in Oegstgeest. ntrum|lle geestelijk gehandicapten van "De Ankerplaats" krijgen in de nieuwe gebouwen een eigen zit slaapkamer. De situatie in de ou de gebouwen was aanmerkelijk minder gunstig: de meeste be woners van het'tehuis (momen teel in totaal 15) waren gehuisvest op kamers van drie personen. ïweiiji 'lezieriger le (ka d leinere leefgroepen leveren voor de bewoners van het tehuis "een overzichtelijker situatie op, die plezieriger en veiliger is", zegt de directeur van de "Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland" E. L. van Emmerik. Deze stichting andeij vormt het bestuur van "De An- n in dkerplaats". Oeg^e kleinere groepen zullen dan ook le- I zo zelfstandig mogelijk optreden, i Voor eventuele gemeenschappe- I lijke bijeenkomsten blijft wel een Leidel ruimte beschikbaar, in het sou- en voq terrain van één van de nieuwe l zieke gebouwen. Volgens Van Emme- 1494^ rik is deze opzet in feite een •2 uur) voortzetting van een ontwikke ling die al vrij lang aan de gang is, erk waarbij gezocht wordt naar een Oud steeds kleinschaliger opvang val voor geestelijk gehandicapten. Agenda Morgen is er in de club- en buurthuizen het volgende te doen: Zevensprong, Bèrnhardkade 35 - Bustocht naar Rockanje, 9 uur. NSDAG 24 JULI 1979 Zo ziet het plan voor de nieuwbouw van 'De Ankerplaats" (de drie huizen links) aan de Oude Singel er uit. In plaats van twee komen er nu drie afzonderlijke huizen. ;ri EIDEN - Het gezinsvervangend tehuis "De Anker plaats" krijgt nieuwe huisvesting op de hoek van de 73B,o»Pelikaanstraat en de Oude Singel. De oude gebouwen op die plaats, die nu snel verkrotten nadat ze door het te huis in april werden ontruimd, gaan waarschijnlijk eind augustus tegen de grond. De nieuwbouw vergt een investe ring van zo rond de twee miljoen gulden, een uitgave waarvoor het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in de beurs zal tasten. Er zijn forse ver tragingen geweest in de bouw plannen. Eén van die vertragin gen was volgens de hoofdleidster van "De Ankerplaats", Joke Hermans, de bezuinigingspoli- tiek van het kabinet-Van Agt. Daarna werd met het ministerie van CRM de afspraak gemaakt dat "De Ankerplaats" in de nieu we gebouwen inplaats van 24 nu 26 geestelijk gehandicapten zou opnemen, met hetzelfde aantal personeelsleden. Hindernissen Andere hindernissen bleken te lig gen in de gemeentelijke voor schriften met name voor het bouwen in de binnenstad nogal stringent. In Oegstgeest is de situatie ook al lesbehalve ideaal. Het tijdelijke huis aan de Leidsestraatweg is veel kleiner dan de twee oude huizen aan de Oude Singel sa men, waardoor "De Ankerplaats" gedwongen was meubilair te verkopen en op te slaan. Ook in Oegstgeest hebben de bewoners geen eigen kamers. Er zijn klei nere huiskamers, en een gebrek aan privacy, wat volgens een van de personeelsleden van "De An kerplaats", Anja Dobbe, wel eens wrevel en irritatie bij de bewo ners oplevert. Wat betreft de ou- derhouds toestand van het huis is de situatie echter veel gunstiger. Nog even terug naar de gebod wen aan de Oude Singel. Die werden nadat het tehuis ze had ontruimd allereerst vereerd met het bezoek van een aantal mensen die ver nielingen aanrichten. Daarna kwamen krakers, die inmiddels weer vertrokken zijn. De vernie lingen in het huis gingen daarna weer door. De twee verlaten en verkrotte huizen van "De Ankerplaats" op de hoek van de Oude Singel en de Pelikaan straat. Helemaal rechts het huis van de familie Lith, die klaagt over overlast van vernielers. De buren van "De Ankerplaats", de heer en mevrouw Lith, zijn in middels behoorlijk boos over de gang van zaken. Zij zeggen het huis niet meer uit te kunnen om dat dezelfde personen die de ou de gebouwen van "De Anker plaats" regelmatig bezoeken ook bij hun dakpannen van het dak halen en lood van het aak stelen. Schandalig Volgens mevrouw Lith heeft de stichting "het schandalig aange pakt, en nooit contact met ons opgenomen". Het.echtpaar Lith meent dat inplaats van nieuw bouw veel beter de oude gebou wen opgeknapt hadden kunnen worden. Volgens stichtingsdirecteur Van Emmerik hebben de heer en me vrouw Lith volledige garanties dat alle schade aan hun woning bij nieuwbouw wordt vergoed. "Afgezien van het ongemak lo pen zij geen enkel risico", zegt hij. Gemeente wil mening bevolking LEIDEN - De Leidse bevolking kan zich binnenkort uitspreken Tamboerijn, in Jeugddorp - Speurtocht 930-1530 uur, Morschwijck, Topaaslaan 19 - Tocht naar Duinrell 1030-16 Klein Matilo, Zaanstraat 126- Bouwdorp 10-1530 uur, Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur. KWJ De KWJ roept werkloze jonge ren die geen uitkering krijgen op zich te melden. Volgens de KWJ worden de laatste twee maanden veel werklozen, die daarvoor part-timer werk ten, een uitkering geweigerd. Men wil nu actie gaan onder nemen tegen deze situatieHet contactadres van de KWJ is Noordeinde 2a, tel. 121139. Gevonden Gevonden voorwerpen in de maand juni: knipbeurs, brui ne portemonnaie, fietstas, boodschappentas, sporttas, goudkleurig dameshorloge, zilveren armbandje, heren horloge, stel oorbellen, scha kelarmband, gouden trouw ring, gouden armband, ver zekeringsplaatje van brom fiets, herenjack, overhemd, driewieler, regenpak, jopper, spijkerbroek, ribfluwelen jack, paar schoenen, motor helm, rubber laars, regenjas, brievenbus, bril, kinderjasje en vestje, kuiptent en tevens diverse sleutels al dan niet in a etui. Voor inlichtingen afdeling ge vonden voorwerpen. Zonne- veldstraat 19 te Leiden, tele foon 149961 toestel 111 van maandag tlm vrijdag tussen 08.00-20.00 uur. over het sluitingstijdstip van ca- fé's. De gemeente publiceert vol gende maand een oproep waarin de inwoners gevraagd wordt naar hun standpunt over de café-slui ting in het weekeinde. LEIDEN - Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd aan faculteit der geneeskunde: Mej. H.Chr.F. Bausch, H. Boersma, J.C. Buurman, R. van Dijl, J.P.M. Gerards, Mej. G.P. Korteland, B.L.E. Lutterman, J.H. Mejan, Mej. M.Th. Moll, M.J. Na gelsmit, Nw. J.M.L. Kokxhoorn-Post. doctoraalexamen "nieuwe stijl": Mej. M.J.C.H. Berendse, Mw. M.H.Ch. Wijers-Blauwkuip, M.B. Buissink, Mw. A.L. Hanrath-Buursema, R.H. Coe- bergh, A.L. Duivenvoorde, J. Chr. Dur- ville, P.L. Galjart, A.W.M. van der Klein. Mw. E.A.M. Knoppert - Van der Klein (cum laude), J.A.P.M. Kokx, J.W.M. Krulder, Mw. E.Y.R. Roeleveld-Kuijper (cum laude), H.B. Kwa (cum laude), W.J. Mees, Mej. W. van der Meij, H.W.J. Meij- burg (cum laude), P.L.H.A. Petrovics, Mej. P. Plat, L.A. Sandkuijl, R. Schats, H.J. Schreuder, P.P.M. Schijen, H.P. Spiers, W.L. Tan, D. Tavy, Mej. E.A. Tei legen, Mw. J. Schreuder-Timmermans, M. Ton, Mej. J. Chr. Verhoeve, H.D. Vuyk, E. Waterreus, Mej. C. Westerlaken (cum laude), Mej. J.C.M. van Zoonen. Doctoraalexamen vrije studierichting: H. Hornstra (cum laude). De gemeentelijke enquete is een reactie op het bliksem-onder- zoek dat de Leidse horeca vorige maand publiceerde. In 51 café's had de plaatselijke afdeling van Horeca Nederland ruim driedui zend bezoekers naar hun mening gevraagd. Het merendeel van de ondervraagden toonde zich voor verruiming van de sluitingstijd. Bij de aanbieding van deze enquête aan de gemeente toonde burge meester Vis zich al gereserveerd. Hij was van mening dat dit on derzoekje "een eenzijdig beeld" gaf doordat alleen café-bezoe kers zijn ondervraagd. De bur gemeester zei de horeca-onder- nemers dat de zaak breder onder zocht moet worden. Met de eigen enquete stelt de ge meente iedereen in staat zijn standpunt te geven. Over de slui tingstijden wordt in Leiden al vele jaren een discussie gevoerd. Tegenover het verlangen in hore- ca-kinrgen en café-bezoekers voor een latere sluiting staat de weerstand en bezwaren van buurtbewoners van café's en wijkcomités waar veel gelegen heden zijn. Bekend staan als een verwoed wildstroper en dan in een jachtgebied, waartoe de toe gang je door de Amsterdamse waterlei ding ontzegd is, met een dood konijn in een zak enkele jachtopzieners ontmoeten. Dan heeft ontkennen toch geen enkele zin zou je zeggen. Dat had de 71-jarige Noordwij- kerhouter waarom het hier gaat in eerste instantie dan ook niet gedaan. In tegen deel, hij vertelde dat hij de 31 strikken die hij de vorige avond gezet had aan het con troleren was en wees de opzieners er enke le. Het was een slechte nacht geweest, want hij had nog maar één 'knijn' gevonden. Maar gisteren vertelde hij kantonrechter Van Dijke een heel ander verhaal. Hij zou zich inderdaad op verboden terrein be vonden hebben, maar het dode konijn in de zak had hij langs het fietspad gevon den. "Ik had zelf helemaal geen wildstrik ken, ik liep daar wat te struinen omdat er altijd wel strikken staan", zei hij. Rechter Van Dijke verkoos het toch maar op die eerste verklaring af te gaan, hij hield het er maar op dat het geheugen van die man niet zo best meer was. Waarop die zei: "Mijn geheugen is nu juist weer een beetje opgeklaard"Waarom het dan toen op het moment zelf zo troebel was geweest? "Och, tegen die gasten (de jachtopzieners, red.) daar kun je toch alles tegen zeggen!" De rechter schudde maar eens zijn hoofd en vroeg of het nu langzaamaan niet eens tijd werd met het stropen op te houden. De Noordwijkerhouter: "Dat moet je maar net kunnen laten. Ik heb zeventien jaar met een vergunning gevangen en als de gelegenheid zich voordoet ga ik nog wel eens een konijn zoeken. Het is een hobby". Een hobby waarmee het wild minder geluk kig is, veronderstelde officier van justitie De Waardt. Hij eiste 500 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk (met een proeftijd van twee jaar) en bovendien een week hechtenis voorwaardelijk, ook met een proeftijd van twee jaar. Rechter Van Dijke vonniste overeenkomstig en sprak de hoop uit de verdachte nooit meer in de zaal van het kantongerecht te ontmoeten. "Ach, het zal zo'n vaart niet meer lopen", zei die: "De beste peren zijn geplukt, ik word te oud". Op de middag zittingmet plaatsvervan gend kantonrechter Sprey achter de tafel, kwam het duingebied nogmaals ter spra ke. Nu omdat een andere verdachte, aan zienlijk jonger, er gewandeld had. In de boswachterij Wassenaar, Katwijk om precies te zijn. Hij zei zich van geen kwaad bewust te zijn om dat het duin in zijn ogen opgegeven gebied was waar een weg door zou worden aangelegd, en in afwachting daarvan stilzwijgend opengesteld voor wandelaars. Maar die plannen waren veranderd,er was een laag hek om het ter rein geplaatst en volgens de officier van justitie had de wandelaar daaruit moeten kunnen opmaken dat het verboden terrein betreft. Hij vroeg een boete van 40 gulden. De verdachte bleef er echter bij: "Het was geen gewoon duin, maar duin dat vernie tigd zou worden en in mijn ogen was dat nog zo. Iedereen liep er gewoon en ik heb ook geen bord gezien. Maar ik ben blij dat het nu is afgesloten, want het is een heel mooi stuk duin". Rechter Sprey geloofde hem en verklaarde hem schuldig maar legde geen straf op. MARGA WU1S Actievoerders Van der Horst en De Wit. Na de uitgebreide reportages over Leiden Noord is het nu de beurt aan het Haagwegkwar- tier om in deze rubriek te worden "doorgelicht" Het Haagwegkwartier wordt begrensd door de spoorlijn Leiden-Utrecht, de Vijf Mei laan, de Churchilllaan en door het water van de Rijn. De wijk telt op dit moment ruim 5000 inwoners. Net als in Lei den Noord houdt renovatie de gemoederen in het Haagweg kwartier flink bezig evenals de verkeersproblematiek (on dermeer de spoorwegover gang bij de Haagwegdeze drukke verkeersader zelf en de Churchilllaan). en W-besluit zonder overleg met de betrokken bewoners tot stand was gekomen. Boven dien lieten zij weten het "geen stijl" te vinden dat zij pas ruim een maand later van de ze beslissing op de hoogte werden gesteld. Op initiatief van onder meer de bewoners Van der Horst en De Wit dienden zij bij de gemeen te een aantal bezwaarschrif ten in. De adviescommissie voor beroepschriften ver klaarde deze bezwaren als gegrond en adviseerde het college van B en W op haar besluit terug te komen. Het college gaf aan dit advies evenwel geen gehoor en ver- Op onze tocht door de Leidse wijken zijn we beland in het Haagwegkwartier. Bewoners van deze wijk kunnen tips voor onderwerpen die we in deze rubriek kunnen aansnijden telefo nisch doorgeven. Dagelijks tot elf uur op tel. 125260, vragen naar Marga Wuïs of Jaap Visser. Het onderwerp dat wij als eerste willen aanpakken ligt even wel op een heel ander vlak. Het gaat om de hernumme ring van de Boshuizerlaan. Deze hernummering heeft namelijk zowel binnen de wijk als op het stadhuis heel wat stof doen opwaaien. In het kort even de voorgeschie denis. Aan de Boshuizerlaan staan slechts aan één kant (de oostzijde) woningen. Tot voor kort kende de laan een door lopende nummering. klaarde op haar beurt de be zwaren ongegrond. De bewo ners konden het vervolgens met een vage motivering van dit besluit doen. In de loop der jaren is aan de overzijde van de straat een aantal gebouwen verschenen, en wel een rooms katholieke kerk met ontmoetingscen trum, een pastorie, een lagere school, de Vijf Meihal en het Vijf Meibad. Op verzoek van de exploitanten van de sport hal en het zwembad besloot het college van burgemeester en wethouders op 18 april van dit jaar om ook deze gebou wen van een nummer te voor zien. De woningen aan de oostzijde moesten even- en de gebouwen aan de westzijde oneven nummers krijgen. Van deze hernummeringdie op 1 juli van kracht zou worden, werden de bewoners pas en kele weken later op de hoogte gesteld. Verontwaardiging alom en massaal protest. "Want", zo redeneerden de bewoners, "waarom zo'n in grijpende verandering voor de nummering van een paar gebouwen? Had men die ge bouwen ook niet doorlopend kunnen nummeren of des noods met a-nummers of nummers boven de hon derd?". De belangrijkste grxef van de bewoners was echter gericht legen het feit dat het B De hernummering is nu dus bij na een maand, van kracht. Hier een eerste balans. Me vrouw De Wit (de familie De wit had eerst 18 als huisnum mer, en nu 36): "De post wordt redelijk goed bezorgd, daar hebben we geen klachten over. maar de rest wil nog wel eens in de soep lopen. Het gebeurt dan ook regelmatig dat hier op straat groepjes mensen verkeerd bezorgde rekenin gen en kranten staan uit te wisselen. Vooral in deze vakantietijd is het allemaal behoorlijk onoverzichtelijk. Zo wordt onze krant nog al tijd op ons oude nummer, 18 bezorgd. Daar wonen de men sen die eerst nummer 9 had den, maar die zijn op vakan tie. Gelukkig zorgt de bewoon ster van nummer 22, voorheen nummer 9 dus, regelmatig voor de plantjes op nummer 18 en zij geeft de krant dan weer door aan ons, u ziet hoe ingewikkeld het allemaal is". Op nummer 26 woont dieren arts Broer. Hij heeft zich per 1 april in de Boshuizerlaan ge vestigd en heeft zijn praktijk aan huis. Nauwelijks had hij iedereen van zijn vestiging op de hoogte gesteld ofhij kon de verhuiskaarten weer voor de dag halen vanwege de her nummering. "Verrekte ver velend natuurlijk", merkt de "jongste" bewoner van de Boshuizerlaan nuchter op, "maar wat gebeuren moet dat moet gebeuren. Ik heb me al leen vreselijk geërgerd aan de manier waarop het allemaal is gebeurd. Zonder overleg en in een veel te korte termijn". De heer Van der Horst is één van de eerste bewoners die tegen het qollege-besluit van 18 april in beroep is gegaan. Hij heeft onderhand een uitge breid dossier samen kunnnen stellen van de briefwisselin gen die hij met de gemeente heeft gevoerd. Het heeft he laas tot niets geleid", zegt hij teleurgesteld: "Maar ja.als ze op het stadhuis eenmaal iets in hun hoofd hebben, dan ge beurt het toch. Dan kunnen we hier wel een democratisch be stel hebben maar echt naar je luisteren doen ze toch niet".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3