Nieuwe lampen moeten verbruik energie beperken eidst agendc wr n. Strandwandeling van Hoek van Holland naar Den Helder weer in volle gang Wassenaarse werkgroep levert rapport met maatregelen Belastingschuld: jacht onder de hamer STAD EN RAND WASSENAAR - De ontwikkeling van nieuwe lampcon structies voor de openbare verlichting is één van de maat regelen om het energieverbruik binnen de gemeente Wassenaar tegen te gaan. Deze en andere maatregelen geeft de gemeenschappelijke werkgroep "energiebespa ring" in een rapport verwerkt tot een verantwoorde be zuiniging kan worden overgegaan. De onlangs door wethouder Van Dingstee geïnstalleerde werk groep geeft aan, dat er zoge naamde SOM-lampen zijn die bij 70 Watt eenzelfde lichtstroom ge ven als de huidige HPL-lampen van 125 Watt. De productie van deze nieuwe lamp ondervindt echter enorme vertragingen. CDA-raadslid uit Wassenaar overleden D. van Klaveren. WASSENAAR - Vanmiddag heeft de begrafenis plaatsgevonden van de heer D. van Klaveren, raadslid van het CDA in Wasse naar. Van Klaveren werd 61 jaar. Hij kwam in 1970 in de raad van de gemeente Wassenaar voor de toenmalige protestants-christe lijke fractie. Zijn optreden in de raad werd geka rakteriseerd door zijn zorg om het milieu en de noden van de "'klei ne man". De heer van Klaveren was goed bekend in Wassenaar, omdat hij daar 30 jaar heeft ge werkt als postbesteller. Verder was hij eigenaar van een bloem- bollenbedrijf in Wassenaar. Kostbaar Het toepassen van deze nieuwe soort lampen is energiebespa rend, maar wel kostbaar. Finan cieel rendement kan pas na tien jaar worden verkregen. Het na deel van de nieuwe lampen is dat de kleurweergave onaantrekke lijk is. De lampen geven het ver keer de indruk dat het op een snelweg rijdt, waardoor kan wor den gevreesd voor te hard rijden. Niettemin vindt de werkgroep het toepassen van de nieuwe lampen van wezenlijk belang, omdat daardoor de nodige ener giebesparing kan worden ver kregen. Op de langere termijn kan isolatié van gemeentelijke gebouwen een bijdrage leveren aan de bespa ring van energie. Het financiële rendement is sterk afhankelijk van hoelang het gebouw dage lijks wordt gebruikt en van het type gebouw. Gebouwen die 24 uur per etmaal in gebruik zijn, zoals het politiebureau en de brandweerkazerne, komen meer in aanmerking voor isolatie dan scholen, die een bezettingstijd van ongeveer 1200 uren per jaar hebben. Halve sterkte Verder betekent het eenmaal per week ophalen van het huisvuil in de wijken waar zogenaamde mi ni-containers zijn geplaatst een wezenlijke bijdrage tot energie besparing. Het is de bedoeling het aantal wijken met mini-con tainers uit te breiden. Intussen zijn er al enkele bespa rende maatregelen ingevoerd. In de eerste plaats wordt er op het ogenblik een proef genomen met een vermindering van de straat verlichting. Tot 1 oktober zal de verlichting 's avonds niet meer op volle maar op halve sterkte branden. Dat be tekent dat in de wandelgebieden de lantaarns om en om uitblijven en dat langs een groot aantal we gen in de armaturen maar één TL-buis wordt ingeschakeld in plaats van twee. Na 1 oktober zal (een half uur na zonsondergang) wel de straatverlichting op volle sterkte gaan branden, maar al om half elf zal worden overgescha keld op halve kracht. Gerekend over een heel jaar zullen deze beide maatregelen een be sparing van 8,66 procent van het jaarverbruik van electriciteit voor de straatverlichting opleve ren. Scholen Een andere maatregel die intussen is ingegaan is het wijzigen van de in- en uitschakeltijden van de centrale verwarming in openbare scholen. Bij het ingaan van de wintertijd op 1 oktober zullen de schakelaars weer worden terug gezet op "overdag normaal" en 's nachts verlaging". De "inschakeltijd" zal worden in gesteld op maximaal één uur voor de aanvang van de school tijd. Tót nu toe werd 's morgens om zes uur al begonnen met het "opwarmen". De uitschakeltfjd wordt gelijk getrokken met het einde van de schooltijd. Tot nu toe brandde de installatie ge woonlijk tot zes uur 's avonds door. Op zaterdag en zondag blij ven de CVs uitgeschakeld op woensdagmiddagen eveneens. De totale besparing op het gas verbruik wordt geschat op 10 tot 25 procent. De werkgroep stelt voor de bestu ren van de bijzonderen scholen in te lichten over de maatregelen die het gemeentebestuur heeft ge nomen. De technische diensten willen graag behulpzaam zijn bij het invoeren van besparende maatregelen. Verder zal de voor lichting aan het publiek op een zo breed mogelijk terrein ter hand moeten worden genomen. Het rapport zal worden besproken tijdens een openbare vergadering van de commissie technische diensten komende maandag avond rond 19.30 uur in het raad huis. Inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST- In Oegstgeest zijn in de nacht van zondag op maan dag twee inbraken gepleegd. De politie vermoedt dat de inbrekers gebruik hebben gemaakt van valse sleutels. In de Floralaan werd een inbraak ontdekt terwijl de bewoners met vakantie zijn. De politie vermoedt dat er alleen geld is gestolen. Bij een inbraak op de Salvialaan werd 85 gulden vermist. De poli tie van Oegstgeest zal onderzoe ken of er verband bestaat tussen deze twee inbraken, temeer om dat op de Salvialaan 's-nachts om 3 uur twee mannen in een tuin werden gesignaleerd door een buurtbewoner. De mannen sloe gen op de vlucht toen ze bemerk ten dat ze waren gezien. De eerste blaren werden gisteravond doorgeprikt bij de EHBO-post op Duinrell waar de eerste wandeldag eindigde. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, te 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. HM! T -<* V '..V"*** - js& «- •-£ m w fr.f -fci* u f Met de wind in de rug lopen de deelnemers over een verlateil strand WASSENAAR - De eerste voetbla ren konden gisteravond worden doorgeprikt door de EHBO op het Wassenaarse campingterrein Duinrell, waar deelnemers neer streken na het afleggen van het eerste gedeelte van de strand zes daagse. In totaal doen er 842 wandelaars mee die de komende dagen van Hoek van Holland naar Den Helder wandelen. Aan gekomen op Duinrell brachten de deelnemers gezamenlijk hun eer ste nacht door. Zij konden op een speciaal voor hen beschikbaar ge steld terrein hun tenten opslaan. Vandaag zullen de deelnemers hun tocht voortzetten richting Noordwijk. Voor vele wandelaars was het weer gisteren ondanks de bewolking lang niet slecht. Vol gens de 65-jarige mevrouw Van Eek uit Amersfoort was de wind in de rug gunstig. "Alleen was het aanzicht triest. Al die verlaten tentjes, vrijwel geeneen stalletje was open. Maar ja, je wil wel doorlopen als het de hele dag op regenen staat. Verder is het een geweldige organisatie hier moet ik zeggen", aldus de bejaarde wandelaarster. Onder de deelnemers bevond zich ook de 45-jarige vuurtorenwach ter van Texel L. Visser, die de strandzesdaagse voor de derde keer loopt. "Voor mij is het een soort verslaving. De eerste tocht die we nu hebben gehad, verliep goed. Ik wil achter elkaar doorlo pen en door de afwezigheid van de badgasten kon dat ook zodat ik al vroeg in Wassenaar was. Nog zonder blaren, maar die komen ongetwijfeld nog aldus de vuurtorenwachter. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavi jjj§. Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werl zen Advies Centrum, woe. van 10-12 v tel. 130983. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 u NVSH-trefcentrum, middelenverkoj bibliotheek en filmverhuur, 20-21 ui|| KWJ-Beweging Werkende Jongeil Noordeinde 2 A, geopend ma. t/m vr. 10-17 uur, di. klachtenspreekuur 17-20 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 2ir Donderdag Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofij open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsevi 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, sprei uur voor invalide, 19-20 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof vrij advies, 20-21 uur. I Breehuys, ingang Schoolsteeg, WertyE zen Advies Centrum, vr. van 14-16 un tel. 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B, ojj. socièteit, 19-21 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeerj raad, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht èn zondagsdienst J, apotheken in de regio Leiden wol waargenomen van 20 tot 27 juli dq Haven Apotheek, Haven 18, Leiti tel.071-120085; Apotheek Beker, K^: penaerstraat 1B, Oegstgeest, 071-153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet n mogelijk is met het openbaar vervi^ naar de apotheek te komen kan men een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, jste ten noorden van de Rijn 134604; tel, zuiden van de Rijn 121753. .de Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - dVc zondheidscentrum, Berkenkade, l|m( derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, 154500. Voorschoten - Gezondheidscentra d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerpljnii 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefo 071-125202. Voor allen die in moeilij heden verkeren. Van 9 juli tot 11 a bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 i van vrijdagavond tot maandagmort doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (ka d< tooruren). Spreekuren ma., di. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpvi lening aan gewond geraakte of andei zins in nood verkerende dieren in gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegs geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging u Stichting gezinsverzorging Leidelr' Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voo h hulp voor bejaarden en langdurig zieke g en gezinsverzorging. Telefoon 14944 ri (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) v li Maatschappelijk werk v Bureau Maatschappelijk werk, Ouds Rijn 44c, spreekuur dagelijks vai V 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.(L uur, telefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. by zwangei j. schap en alleenstaand ouderschap. Tej t weepark 2, tel. 151068. LEI DERDORP - Een groot aantal mensen bezocht gisteren de Doeshaven in Leiderdorp. Onder hen vele vaste klanten die in deze vakantietijd met hun jacht het water opgaan. Een aparte categorie bezoekers bleef echter op de wal. Zij kwamen speciaal voor de verkoop van een jacht. Een deurwaarder bracht in de jachthaven namens de belastingen de wad- denkruiser "Theanic" onder de hamer De belasting ging tot verkoop VOORSCHOTEN - Op de nieuw aangelegde Prins Bemhardlaan in Voorschoten wordt volgende week maandag een kortebaan- draverij gehouden. Deze Korte- baandraverij die 's middags om 14.00 uur begint, volgt op de overbekende Voorschotense paardenmarkt die zaterdag weer wordt gehouden. Deze markt be staat al vanaf ongeveer 1200. In verband met het elfde lustrum stelt het comité Paardensport Voorschoten een groot bedrag aan geldprijzen ter beschikking. Naast de geldprijzen zijn er ook een aantal ereprijzen. Verder zijn er die dag nog een heleboel prijs- vraagjes voor kinderen. Bij een loterij kan een Welsh pony en een ponyveulen gewonnen worden. De trekking van de loterij vindt maandag rond 15.30 uur plaats. Aanrijding met gestolen auto LEIDEN - Een auto die in de nacht van zondag op maandag vanaf de Kiekendiefhorst in de Merenwijk is gestolen, is diezelfde nacht om kwart over drie betrokken geraakt bij een ongeluk in Den Haag. Dat kon worden afgeleid uit de kentekenplaat die op de plaats van het ongeluk, waarbij geen gewonden vielen, bleef liggen. De bestuurder van de ge stolen auto is doorgereden. Het gaat om een metallic blauwe BMW (waarde 9000.-) met kenteken 33-AS-40. Vanaf de parkeerplaats van de LIAM aan de Vondellaan is zondagnacht een vrijwel nieuwe Alfa Romeo gestolen. De auto stond daar voor repa ratie. De eigenaar had de sleutels en het kentekenbewijs in een envelop pe in de brievenbus gedaan: de enveloppe bleek de volgende ochtend ook verdwenen te zijn. De auto is wit van kleur en heeft als kenteken FB-28-ZH. Een Belgische toerist vond zijn auto, die hij op het Rapenburg geparkeerd had, gisteravond in het water terug. De auto was daar door onbekenden in geduwd. Hij is er door de brandweer weer uit gehaald. Inwoners van Voorschoten omgekomen bij auto-ongeluk van het jacht over omdat de eigenaar, een Rotterdammer met een lig plaats in de Doeshaven, een belastingschuld heeft en niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. Met een vijftigtal belangstellenden, van wie maar een klein aantal op het schip bood, zag de eigenaar zijn voormalige eigendom voor een bedrag van 47.000 gulden in andere handen overgaan. LEIDSCHENDAM/VOORSCHO- TEN - De 83-jarige Jacobus Achttien en de 59-jarige Wilhel- mina Achttien uit Voorschoten zijn zondagavond bij een ver keersongeluk op de Veurse- straatweg in Leidschendam om het leven gekomen. Een perso nenauto, die werd bestuurd door de 27-jarige J.P.J. H. uit Leid schendam, reed richting Leid schendam ter hoogte van de psy chiatrische inrichting Schaken- bosch. Toen hij een voor zich rij dende auto wilde inhalen via een Dierenbescherming Asiel melding zwe Dewall, Kloksteej Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voo mensen die door spanningen of ander oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten telefoon 142154/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor huljj geven, tel: 410903/895587/410357/8925971 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van iiT nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeijerl Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. strook voor het linksafslaande verkeer raakte hij een ophoging in het midden van de weg. Daar bij verloor H. de macht over het stuur en botste frontaal op de au to van A. die uit tegenovergestel de richting kwam. De inzittenden van deze auto werden op slag ge dood. H. werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd, maar is nu buiten levensgevaar. De politie, die direct na het ongeluk een bloedproef nam bij H. consta teerde alcoholgebruik. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement per post f60 90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2